andelsbanken merken (iets van Postbankgroei »rT- Automatiseringsbedrijf HCS maakt schoon schip idócSomaivt ECONOMIE POSTBANK JUICHT TE VROEG Beurs Karwei 92 met feestelijk tintje lïerenbond Üd ,opt"ntizlg;t koers ferzekeraar NN haalt banden et andere bedrijven aan 1992 - - ZATERDAG 18 JANUARI 1992 frenteproduktie Mes in HCS lart toegenomen HAAG De lijfrenteproduktie in Nederland fcpsompolissen en premiebetalende polissen Vrivé oudedagsvoorzieningen bijeen gene ra is vorig jaar met een kwart toegenomen k.3 miljard tot ruim f 2,8 miljard, zo wijst een jnenquête van Het Verzekeringsblad uit. Zij kclusief de produktie uit premiebetalende leringen van Aegon, die daarover geen gege- Jeschikbaar wilde stellen. De toename is ge- lit de produktie van kooopsommen is geko rte premiebetalende posten zakten namelijk ljna de helft van f 427 miljoen tot f 223 mil- pit is volgens het blad het regelrechte gevolg let „draaien en zeuren" van het ministerie tanden over het uiteindelijke fiscale regime •emiebetalende posten in 1991. AMSTERDAM Het al lan gere tijd met grote problemen kampende automatiserings concern HCS heeft met de fi nanciers overeenstemming be reikt over een herstructure ring. Deze is nodig om HCS te laten overleven. De banken hebben een belang genomen in werkmaatschappijen van HCS. Binnen de Nederlandse bedrijven zullen binnenkort verdere reorganisaties plaats vinden, waardoor 200 arbeids plaatsen verdwijnen. Gedwon gen ontslagen zijn daarbij niet te vermijden, aldus HCS. Het eigen vermogen van HCS Be heer bedraagt nu 34 miljoen. Commissaris VHS moet oproep vergadering intrekken AMSTERDAM Commissaris mr. R.G.F. Meier Mattern van het onroerend-goedfonds VHS dient de oproep tot een buitengewone aandeelhouders vergadering op 25 januari in te trekken. Hiertoe heeft de president van de rechtbank van Amster dam, mr J.M. Vrakking, gisteren besloten na het kort geding dat VHS donderdag tegen zijn commis saris had aangespannen en waarin deze eis was ge steld. Met deze uitspraak trekt de directie van VHS voorlopig aan het langste eind in het geschil met Meier Mattern.. Op de buitengewone aandeel houdersvergadering had Meier Mattern als be stuurslid van de stichting prioriteit VHS het ont slag van de directie en van de overige commissa rissen op de agenda geplaatst. VHS stelde dat het besluit van de stichting prioriteit ongeldig was om dat er maar één bestuurslid, Meier Mattern, in functie was toen het besluit werd genomen. Starlift wil af van Dé Stoop-imago LEIDSCHENDAM Jarenlang werd Star- lift, de grootste liftenfabriek van ons land, bijna automatische vereenzelvigd met die van de Haagse zakenman Dé Stoop. Deze genoot vooral bekendheid door zijn activi teiten op het gebied van sportsponsoring (FC Amsterdam, FC Den Haag, volleybal vereniging Voorburg), maar daar moet nu maar eens een einde aan komen, vindt de nieuwe eigenaar Kone uit Finland. Al sinds september 1990 hebben de beide partijen niets meer met elkaar te maken. Stoop ver kocht Starlift in 1989 zonder al teveel bom barie aan de Finse multinational Kone, de op twee na grootste liftenfabriek ter wereld na het Amerikaanse Otis en Chindler uit Zwitserland. Nieuwe vulkraan oplossing voor lekken dieselpompen DEN HAAG Aan de plaag van smerige dieselpompen - de grootste bodemvervuiler van tankstations - kan binnenkort een einde komen. De Duitse fabrikant van vulpistolen ZVA in Hamburg brengt over een half jaar een vulkraan op de markt waarbij morsen of lekken nagenoeg is uitge sloten. De aankondiging werd gedaan in een gesprek met deze krant over het probleem van de dieselpompver vuiling. Volgens een voorzichtige be rekening belandt er jaarlijks een plas van 200 miljoen liter dieselbrandstof tussen de leverzuil en de autotank. Nederland telt op dit moment 6.200 tankstations. Die zorgen bij elkaar voor een bodemvervuiling ter grootte van de halve provincie Utrecht. Een vorig jaar september gesloten conve nant van brandstofleveranciers, ben zinepomphandelaren, garagehouders en de ministeries van Vrom, finan ciën en economische zaken voorziet in een bodemsanering en een preventie plan voor een totaalbedrag van ander half miljard gulden. De bron van de vervuiling - de dieselvulkraan - is daarbij echter geen onderwerp van gesprek geweest. Volgens een woord voerder van het convenant vormde de trage uitlooptijd van diesel een on oplosbaar probleem en werd de schuld van de vervuiling bij de onge duldige klant gelegd. Mocht de nieu we vinding effectief blijken, dan sluit Vrom een eventuele Maatregel van Bestuur niet uit teneinde de vervan ging vandevulkranen te bespoedigen. 5 LEBER 3derlan(^ERDAM/ XHT Banken braaf namens de op het geld te zitten tljdCfer niets voor te bere- csalnvi1- Gebeurt dit wel, SdlUl^tappen de klanten tal over op een bank Autosakt niet doet, althans, eopendjiet lijkt te doen: de 26 jan©nk. en: van roesdag januar^regen ze er jg iaatste 50.000 rekeninghouders vijl ze met 5,5 miljoen igen al de meeste parti- in huis hadden. Toch de handelsbanken Janten. En rekening- s groeien, net als geld, n tsrus^ de rug j)us is de vraag vanat die 50 000 rekeningen Brusjn komen. Het mysterie j opgelost: Nederlanders massaal een tweede of C (154 rde rekening die voor if de ri kleinigheden worden art bij lt deze Rabobank hadden ze de en vldmaancj pech. De simpe- lijk te i ïing door de Nederland- ook l13) 0ok de televisie, dab ie patiojk vanaf deze zomer geld >m tijc) ragen voor het regelen st verlegt betalingsverkeer, tkele honderden klan- rekening bij deze in- rvoer: doen opzeggen. De 25 en bi gulden vaste kosten per jaar en wisselende tarieven voor de betalingshandelingen, dat zien de klanten niet zitten. Ook an dere banken kondigden kos tenberekening aan, maar maakten hiervan nog niets concreet. Bij de Postbank, waar ze heb ben beloofd tot 1995 niets door te berekenen, zeggen ze met grote stelligheid dat de Ra- bo'ers massaal toestromen. In één maand 50.000 rekeningen erbij, waarvan dus een groot deel uit de Rabo-bestanden af komstig zou zijn. Maar Rabo- woordvoerder Cees Hoogka mer spreekt dit tegen, het gaat om enkele honderden die daadwerkelijk bij Rabo ver dwenen. En van hen snapt Hoogkamer het ook niet: „We hebben de rente op saldi onder de 2500 gulden van drievierde naar één procent verhoogd. En op saldi boven de 2500 gulden van anderhalf naar twee pro cent. Bovendien hebben we de rentevrije dagen geschrapt. Hierdoor kost het de mensen per saldo bijna niets extra. We hebben het uitgerekend: Tweederde van de particuliere rekeninghouders betaalt per jaar ongeveer 25 gulden meer. Tien procent is goedkoper uit en de rest iets duurder. Maar daar staat sneller en goedko per betalingsverkeer tegen- Juichend Hoogkamer benadrukt dat de klant bij de Postbank geen rente over de tegoeden ont vangt, wat door de woordvoer ster aldaar als 'peanuts' wordt afgedaan: „Het gaat om zulke kleine bedragen". Toch zal de Postbank het beleid - geen kosten berekenen - voor 1995 wijzigen als de rentestand om laag gaat. Dan zijn blijkbaar zelfs de 'peanuts' belangrijk. De juichende berichten van Postbankzijde („50.000 nieuwe rekeninghouders in een maand tijd") hielden Rabo- woordvoerder Hoogkamer gis teren een dagje aan zijn bu reau gekluisterd. Hij had iets uit te leggen. Er moest irhmers een causaal verband bestaan tussen de toeneming bij de Postbank enerzijds en de kos tenberekening door Hoogka mers Rabobank - waar na de Postbank de meeste particulie ren een rekening hebben - anderzijds? „Valt wel mee," vindt Hoog kamer. Volgens hem hebben een paar duizend mensen in de eerste week na de bekend making hun loon niet langer bij de Rabo laten bezorgen en zijn slechts enkele honderden relaties echt verloren gegaan. „En daar maken we ons wel zorgen om". Maar verder ver gaat het Rabo prima: „We zit ten ten opzichte van het mo ment van bekend maken zelfs in de plus. Er zijn bij ons nu 2500 rekeninghouders meer geregistreerd, dan op het mo ment waarop we dat van die kosten bekend maakten. We zitten verder dus nergens mee Ook bij Amro-ABN en de Ver enigde Spaarbank weten ze nergens van. Woordvoerders bespeuren geen enkele opmer kelijke daling of stijging van het aantal rekeninghouders. De vraag hoe het kan dat de Postbank toch zo hard groeit, lijkt eerder verklaard met een ander fenomeen: De tweede of derde rekening, soms zelfs een 'slapende' rekening waar geen beweging in zit. In Nederland bestaan 17 miljoen betaalreke ningen, particuliere rekenin gen. Terwijl de hoogste prog noses van het aantal Nederlan- ders niet eens in de buurt van dit aantal komen. Hoogkamer vermoedt dan ook dat er meer Nederlanders een giroreke ning bijgenomen hebben, uit voorzorg voor 'als die bank me te duur wordt'. Een woordvoerster van de Postbank kan op gerichte vra gen over de soort rekening houders nog geen antwoord geven. „Dat weten we nog niet, maar we hebben niet de indruk dat het allemaal sla pende rekeningen zijn die mensen bij ons geopend heb ben". Alle woordvoerders van de banken, behalve die van de Postbank, menen dat pas tegen de zomer, als ook de andere banken hun nieuwe tarivering bekend hebben gemaakt, ge zegd kan worden of er een 'vlucht' richting Postbank zal ontstaan. De Postbank juicht te vroeg, vinden zij. Omgerekend per hoofd van de bevolking knutselt de Nederlander voor zo'n 350 gulden per jaar. Reden voor de doe-het-zelf branche om feestelijk uit te pakken op de 25-ste verjaardag van de beurs Karwei 92. FOTO: SP ;n haltt ark. Mftholieke zei verbini ntraal ïdpunt enkele i •rijs een «Uet tj HAAG Boeren 10 i bij hun bedrijfsvoering Jn meer dan voorheen ng houden met milieu, en landschap. Dat stelt itholieke Nederlandse Tuindersbond in de nieuwe be- ielstelling die gisteren I is gemaakt. De doel- brengt voor de bond iorino niidelijke koerswijziging le 127, m|h mee. Vijf jaar geleden bestelwafe KNBTB duidelijk voor kon hijjarktgericht beleid. De ig opnenjjeschouwde de markt- dig omgejs hèt instrument voor e Renaull om te bepalen wat hij l de Exfeeert. De omstandighe- Fiorinoh inmiddels veranderd, ■d afgeleijeert de KNBTB. wellicht 1 zich liet Europa 10.000 Fi| ïtten. Me kopen n( ren door sn aan de Laatste Rolls Phantom Een chauffeur poetst met enige weemoed het beroemde embleem van de laatste Rolls- Royce Phantom, die gisteren de Londense fabriek verliet. De autofabriek gaat zich meer toeleggen op eigentijdse modellen, zoals de Rolls-Royce Corniche (rechts). FOTO: EPA UTRECHT De beurs Karwei 92 voor de doe-het-zelver be leeft volgende week in het Utrechtse Jaarbeurs-complex zijn 25ste aflevering. Reden voor de branche om feestelijk uit te pakken. En er is reden voor feest. Vorig jaar maakte de doe-het-zelf branche een omzet van meer dan vijf mil jard gulden. Omgerekend per hoofd van de bevolking knut selt de Nederlander voor zo'n 350 gulden per jaar. Per wo ning komt dat neer op een be drag van 894 gulden. De professionele vakman krijgt het steeds zwaarder te verdu ren. Belangrijkste motief om zelf aan de slag te gaan: geldbe sparing. Slecht voor de vakman derhalve. Maar goed voor de doe-het-zelf-branche. De be sparingen, zo blijkt uit onder zoek, worden namelijk geïnves teerd in duurdere en hoog waardiger materialen ter ver fraaiing van de woning. Een belangrijke vraag bij elke vak- en consumentenbeurs is of er bijzondere nieuwe ontwik kelingen te zien zijn. In de af gelopen vijfentwintig jaar heeft de vakbranche alert op de groeiende behoefte van de doe- het-zelver aan nieuwe en bete re materialen gereageerd. Na de stormachtige groei in de ja ren zeventig en tachtig valt er op dit punt dan ook weinig spectaculairs meer te verwach ten. Toch is er wel degelijk sprake van enkele noviteiten. Bij voorbeeld een kraanadapter met waterstop. Het apparaat past op elke kraan en is voor zien van een voelspriet. Het water blijft lopen zolang je met je hand, al of niet gevuld met een bord, glas of stukje zeep, de TENTIE GELD GOED VAN DER MEULEN dus. E ee nieuv Pick-up orama in angenverstrengeling jn Ze zijn ïdrijfsleven wordt met lun stargroter. De wirwar is ^aCui °C'e adembenemend, dat lemble va perfect bijgewerkte terbestanden nog enigs- NedUrouwbare informatie everd geVen. - l£' izit wat? Is het bedrijf st wel ïeUjj vygj-k n0g in Neder- Pick-up handen? Blijft mijn be- ticulier j n Nederland? Of ver in uitrusti let Qm fiscale recjenen id geleve lieuredenen naar een !lter °enz andere EG-staten? pk), hoe£n(je en rekenende fis- dr ijls wag i en milieudeskundigen worden sommige concerns te ,or zou Uen nieuwe fabrieken (voordeliger?) buiten- erhoudinfc vestigen of geheel te Ij zen- Want reken maar L beklede steeds fellere concur- lediende .in veel gevallen dwingt een bekie lk00p mogelijk met een iteerd w xibel mogelijke perso- *e, setting te produceren, surfplan trekt iets van de hui- 'tijdsartiK{ardnekkjge mzst °P ikort alle belangen van ocent of meer gemeld i worden. Desondanks k, dat nog lang niet alle a atie om een helder in- krijgen in de eigen- xhouaingen boven wa- Hierna volgt een lijst met en kele vijf-procentsbelangen van Nationale-Nederlanden (NN) verzekeringsgroep. Het is leuk om te zien waarin dit concern de gelden van zijn le vensverzekeringsbedrijf be legt, maar het beeld van de ware eigendomsverhoudingen bij de desbetreffende onder nemingen is en blijft sum mier. Ik zal u daarvan één voorbeeld geven: NN had ten tijde van de desbetreffende lijst in 1990 een belang van 6 procent in KBB (Bijenkorven, Hema en wat al niet meer), maar Vendex International (Vroom en Dreesmann) kwam toen tot een KBB-be- lang van zeker 40 procent. In het algemeen kan worden gesteld, dat steeds meer Ne derlandse ondernemingen streven naar belangen in de andere elf EG-lidstaten ter wijl het aantal buitenlandse concerns, dat aantrekkelijke mogelijkheden lijkt te zien in Nederland ook met de dag groter wordt. Soms wordt de buitenlanders niets in de weg gelegd zie bijvoorbeeld het Franse BSN-concern, dat het bij derden uitstaand deel van het kapitaal van de Vereenig- de Glasfabrieken wil overne men. BSN zal naar alle waar schijnlijkheid geen strobreed in de weg worden gelegd. Soms wordt een buitenlandse penetratie niet op prijs ge steld: zie CTI Holding, die plotseling tot de ontdekking kwam dat de Belgische con current Fabricom zeker 20 procent van zijn kapitaal had verworven en onmiddellijk tot tegenmaatregelen een uitgifte van preferente anti- overvalsaandelen over ging Rechtstreekse kapitaaldeelna men zijn altijd mogelijk. Er zijn echter ook andere partij en op deze markt actief. Hier onder noem ik enkele. De grote Nederlandse verze keraars hebben over het alge meen royale geldmiddelen, die zij ten behoeve van de bij hen lopende levensverzeke ringen zo veilig en rendabel mogelijk willen beleggen. Het aantrekkelijkst voor deze grossiers in kapitaal zijn na tuurlijk beursfondsen aan delen en obligaties die in Am sterdam of een andere buiten landse beurs worden verhan deld. Enkele jaren geleden is een lijst gepubliceerd van minder heidsdeelnemingen van NN in Nederlandse ondernemin gen. Op die lijst kwamen on der meer voor: conglomeraten: Internatio- MllUer; groothandelsonderne mingen: Borsumij Wehry, Bührmann-Tetterode, Econos- to, Heesink, VRG Groep en Johan Wolff; aannemingscon cerns: Bam Holding, Gront- mij, HBG, Volker-Stevin; transportondernemingen: Nedlloyd, Frans Maas; klein handelsconcerns: De Boer Winkelbedrijven en KBB (Bijenkorf, Hema enz.); auto handelsondernemingen: Automobiel Industrie Rotter dam (AIR) en RIVA (thans Athlon); uitgevers: Elsevier, VNU en Wolters-Kluwer; di versen: ACF, Erven Lucas Bols, Gist-Brocades, Grolsch en Océ van der Grinten. Het ziin allemaal grote, be kende beursfondsen, die dage lijks in Amsterdam worden verhandeld. De belangen in deze fondsen zijn alle groter dan 5 procent. Een typisch voorbeeld van een nauwere samenwerking die zijn oorzaak mede vindt in de komende grote EG-markt, staat beschreven in Nu, een NN-nieuwsblad. Dit verzeke ringsconcern van Europees formaat heeft recent de fami liebanden met de Vaderland- sche NV in Antwerpen nau wer aangehaald. Een van de redenen is „de praktijk van de naderende Europese een wording, die het meest zicht baar is aan de grenzen met onze buurlanden'NN schrijft ook: „De vraag naar grens overschrijdende dienstverle ning neemt, vooruitlopend op wat komen gaat, toe". En: „De ervaringen, die we de komen de jaren opdoen, zullen ons samen sterk maken voor het Europa zonder verzekerings- grenzen". NN heeft de ban den met de Duitse Cothaer Versicherungsbank in Keulen acht maanden geleden stevi ger aangehaald. Deze Got- haer, die gespecialiseerd is in industrieverzekeringen, is zelfstandig gebleven, maar maakt het voor de relaties van NN mogelijk alle schade- risico's in Duitsland te dek ken. Een andere voorname bron, waaruit handel en bedrijfs leven voor hun kapitaalbe hoeften kunnen putten, zijn de participatiemaatschappijen en voor jonge en snelgroei ende bedrijven met meer dan normale risico's de parti culiere participatiemaatschap pijen, oftewel de PPMs, die werken met een staatsgaran tie, waarmee 50 procent van die risico's wordt afgedekt. Ik heb sterk het idee, dat al deze mogelijkheden op het ge bied van kapitaalverstrek king, de beursgang van veel ondernemingen vertraagt zo niet tegengaat. voelspriet aanraakt. Reizigers in het buitenland of gasten van de sjiekere hotels kenden het systeem al. Nieuw is dat nu ook de doe-het-zelver het thuis kan installeren. Een vinding van Nederlandse makelij zal de bezitters van een elektrische boor deugd doen. Het betreft de 'Bit-Click', een hulpstuk dat het mogelijk maakt om over te gaan op schroeven zonder daaarvoor eerst de boor te moeten verwij deren. Wil men weer boren, dan is het afnemen van de Bit- Click voldoende. Is de opmars van nieuwe ge reedschappen al geruime tijd tot staan gekomen, met de aan dacht voor milieuvriendelijke produkten ligt dat anders. Met water verdunbare vloerafwer- kingsmiddelen, onderhoudspro- dukten, verven, beitsen en be ton verven tasten ons milieu steeds minder aan. De vernieu wingen en verbeteringen wor den vooral in die hoek gezocht, een ontwikkeling die de ko mende jaren centraal zal staan. Het feestelijke accent van de zilveren Karweibeurs is te vin den in het 'Woontheater'. Twee jaar geleden met succes voor het eerst gelanceerd, zal de prolongatie van dit theater het gezellige hart van komende beurs gaan vormen. Bezoekers kunnen er terecht voor infor matie over woonstijlen, kleu ren, wandkbekleding, verf, wo ningtextiel, raamdecoratie, keukeninrichting, sanitair en verlichting. De eerste periode van de beurs voor de doe-het-zelver is bestemd voor de vakbran che, van morgen 19 t/m woensdag 22 januari. De vakbezoekers hebben gratis toegang. De doe-het-zelver en andere belangstellenden kunnen terecht op de gecom bineerde woon- en doe-het- zelf beurs, van donderdag 23 januari t/m zondag 26 janu ari. De openingstijden zijn dagelijks van 10 tot 18 uur; zondag van 10 tot 16 uur Plaats: Jaarbeurscomplex Utrecht. AMSTERDAM HCS heeft de bezem door de stal gehaald. Een groot deel van de loodzware schuldenlast is omgezet in aandelen en de organisa tie van het bedrijf is dras tisch veranderd. Ook in de top van het bedrijf rol len er koppen. De direc teuren Sanders en Van den Boogaard stappen op en L.J.M. Nelissen wordt de nieuwe directeur van de onderneming. „We hebben een moeilijke tijd achter de rug, maar nu gaan we er iets moois van maken", aldus Nelissen. Dat laatste moet nog blij ken, want nog niet alle oud zeer is opgelost. Het grote manco van HCS was dat het bedrijf bestond uit een wirwar van kleine en grote bedrijven waarop het moeilijk toezicht houden was. Boven dien was de aanwezigheid van de erkende brokkenpiloot Sa- vin Corporation, de Ameri kaanse handelsmaatschappij, een regelrechte bedreiging voor het voortbestaan van het concern. HCS heeft zich voor ongeveer 150 miljoen garant gesteld voor verliezen van Sa- vin en dat terwijl het bedrijf bekendmaakte over 1991 al 130 miljoen gulden verlies te hebben geleden. Savin Om te voorkomen dat Savin het hele bedrijf in haar moge lijke ondergang meesleurt is besloten de goedlopende acti viteiten onder te brengen in de dochter HCS Beheer bv. In HCS Beheer zijn de belangen in de Benelux en Infotec, de handelsorganisatie in Duits land, Frankrijk, Engeland en Italië, ondergebracht. Om de nieuwe dochter een goede uit gangspositie te geven hebben de banken diep in de buidel moeten tasten. In totaal heb ben zij voor 104 miljoen gul den kapitaal ingebracht. In ruil daarvoor krijgen ze een belang van 60 procent in HCS Beheer en ook nog eens een belang van 50 procent in Info- De directeuren J. Sanders (zittend) en E.P. van den Boogaard stappen op bij HCS. FOTO: SP tec, „de parel in de HCS- kroon". De overige 40 procent van HCS Beheer is in handen van HCS Technology, de oude moeder. Naast deze aandelen zitten in HCS Technology de probleemgevallen, zoals Savin. Nelissen zei dat de verkoop van Savin en andere brokken makers nu zo snel mogelijk ter hand wordt genomen. De vraag is of dat gaat lukken. HCS Technology is namelijk afhankelijk van een redelijke prijs voor Savin. Het bedrijf vertegenwoordigt in de boe ken een veel hogere waarde dan het bij verkoop op zou brengen, hetgeen tot een fors verlies zou leiden. Zo fors zelfs dat de totale afschrijving tot een negatief eigen vermogen van 115 miljoen gulden zou leiden. Dat komt er op neer dat HCS Technology technisch gesproken failliet is. Daar moet het nieuwe bestuur dus nog een oplossing voor vinden. Nelissen ontkende overigens dat de nieuwe orga nisatie-opzet een sterfhuiscon structie is. „Het is de beste op lossing, waarbij de belangen van iedereen, personeel, aan deelhouders, klanten ftn schuldeisers, het beste zijn ge diend". Schulden Die opmerking is helemaal waar. In de oude organisatie zat zoveel schuld en misère dat het voortbestaan van HCS aan een zijden draad hing. Het mo ment van knappen kwam steeds dichterbij. In zo'n situa tie verliezen de klanten en bankiers het vertrouwen en raakt het personeel gedemoti veerd. Hoe goed een bepaald dochterbedrijf het-ook doet, al les wat verdiend wordt ver dwijnt in een bodemloze put. Ook de aandeelhouders heb ben het nakijken. Dividend kunnen ze al helemaal op hun buik schrijven en de waarde van het aandeel HCS daalde van ruim 17 gulden tot een paar dubbeltjes. Nu kunnen de gezonde bedrij ven in een nieuwe bv weer za ken gaan doen en winst ma ken. De winst wordt gebruikt om de eigen vermogenspositie op te krikken en aandeelhou ders dividend uit te keren. Ook HCS-Technology heeft hier baat bii. In plaats van al les mee te sleuren in het moe ras heeft ze nu een belang van 40 procent in een goedlopend bedrijf. Met het geld dat daar verdiend wordt kan ze aan de herstructurering van de eigen boedel werken. Als de verlies lijdende bedrijven uit die boe del met een acceptabel verlies verkocht kunnen worden, is het bedrijf helemaal boven Jan. Voor het zover is zullen er echter wel een paar jaar verlopen zijn. Hoe ingenieus de financiële constructies ook zijn, een failliete boedel maak je niet in één jaar gezond.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7