Ift im Kok wil rust in PvdA, 11 moet hij er voor liegen IS OPINIE >or 3este J ,ARI gkUe 60mant ZATERDAG 18 JANUARI 1992 K IN 'T HOUT politici 'Hens? Dat is een vaak ge- se vraag op verjaardags- zljnkomsten. Het antwoord t helaas bevestigend lui- ^Als het hun uitkomt ne- I ook Nederlandse parle- lariers en ministers het \.o nauw met de waarheid, treffend voorbeeld lever- ^dA-leider Wim Kok deze bij de presentatie van [apport van de commissie- I toonde zich zeer ingeno- Imet de conclusie van de lnissie dat er geen mini- 1 in de sociale zekerheid lworden ingevoerd. Bij de iezige journalisten wekten jrote verbazing. Hoe had- het nu? Wim Kok, die fcartij in totale ontredde- I had gebracht met zijn ^ig dat harde ingrepen in i de Ziektewet abso- bioodzakelijk waren, die- Wim Kok was nu in- I weer tegenstander van Irerder terugsnoeien van ciale zekerheid..? ievraagd ontkende de Vleider dat hij ooit had bt voor een mini-stelsel, jaagde de aanwezigen uit fen te geven waar hij ooit Kan dien aard had gezegd, lsluwe manoeuvre, omdat I enkele journalist met een Inboekje op zak loopt. Ter pe kon dus niet bewezen In dat de PvdA-voorman pwezigen een rad voor de togde te draaien. J" helaas voor Kok er is nog zoiets als een archief. Daarin treffen we de rede aan die de vice-premier eind vorig jaar uitsprak op het historische congres van zijn partij in Nij megen. „Jonge mensen zijn anders tegen zekerheid en be scherming gaan aankijken dan vorige generaties. Zeker, ze willen ook net als hun ouders een aantal basiszekerheden. Maar daarnaast willen ze ook zelf kunnen kiezen. In een sa menleving van zelfstandige mensen is een nieuwe afwe ging nodig tot welke hoogte ri sico's door de overheid dwin gend moeten worden verze kerd. Een grote eigen verant woordelijkheid past bij ^mon digheid en emancipatie", zei Kok in Nijmegen. Lans De PvdA-leider wilde dus een bezinning op de vraag in hoe verre de staat de burger mag dwingen zich tegen van alles en nog wat te verzekeren. Houdt iemand zo'n pleidooi als hij van mening is dat er niets veranderd behoeft te worden? Nee, natuurlijk niet. Kok brak in Nijmegen wel degelijk een lans voor een nieuw stelsel van sociale zekerheid, waarin de staat alleen nog minimum uitkeringen verstrekt en de burgers zelf mogen uitmaken hoeveel geld zij willen uitge ven voor aanvullende uitke ringen. Met andere woorden: een mini-stelsel. De Nijmeegse rede van Kok kreeg veel bijval, vooral bui ten de PvdA. CDA, VVD en de werkgevers buitelden haast over elkaar heen om de PvdA- chef te prijzen voor zijn moed en realisme. Maar kritiek was er ook. Forse aantallen socia listen verlieten de PvdA, al was het met pijn in het hart en een traan in het oog. Onder die uittreders bevonden zich ook veel vakbondsleden. De FNV maakte er geen geheim van dat de PvdA zeer zou moeten veranderen, als zij in de toekomst nog iets met de tot dan toe geestverwante vak centrale van doen wilde heb ben. De gevolgen van deze ontwik kelingen voor de populariteit van de PvdA bij de kiezers bleken uit de opiniepeilingen. De partij viel en bleef vallen als een baksteen. Vandaag de dag is zij op papier nog slechts de derde of vierde partij van het land, met ongeveer 25 ze tels in de Tweede Kamer. De PvdA is ook al tijden kleiner dan D66, hetgeen sommige CDA'ers al doet speculeren over de vraag of hun partij na de volgende verkiezingen wel licht moet kiezen voor de De mocraten als coalitiepartner. Wolfson De in de aanhef genoemde commissie-Wolfson, die onder voorzitterschap stond van de gelijknamige Rotterdamse eco nomiehoogleraar, moest in op dracht van het PvdA-bestuur nagaan hoe de Nederlandse verzorgingsstaat gemoderni seerd zou kunnen worden. Omdat tegelijk de PvdA-lei- ding hamerde op de noodzaak dat ons land klaar gemaakt moest worden voor de hevige concurrentie in het 'nieuwe Europa' en dat streven voluit werd ondersteund door geest verwante economen, was de verwachting dat de commissie- Nee dus. En waarom niet? Omdat, zegt Wolfson, zo diep snijden in de sociale zekerheid per saldo te weinig zou opleve ren. Wolfson die ook lid is van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid, heeft berekend dat ae druk van de sociale lasten „met hooguit acht miljard gulden" zou dalen. Bovendien zouden veel mensen zich dan weer particulier bijverzekeren, zo dat het netto voordeel voor de burgers op slechts twee mil jard zou uitkomen. Het is dus veel logischer, meent de commissie, dat de politiek alle aandacht en moei te gaat richten op het weer aan het werk krijgen van mensen die nu nog van een uitkering leven. „Niemand aan de kant", is dan ook de ti tel van het rapport-Wolfson. Dat doel wil de commissie be reiken door onder meer jaar lijks 90.000 banen scheppen, bijvoorbeeld door subsidies te geven aan bedrijven die uitke ringsgerechtigden in dienst nemen. Voorts zou de uitvoe ring van de sociale wetten ge moderniseerd moeten worden, opdat er een einde komt aan de huidige inefficiënte ver snippering over sociale dien sten, arbeidsbureaus, bedrijf s- vereningingen, GAK's en GMD's. De commissie-Wolfson pleit dus voor volumemaatregelen en wordt daarin warm bijge vallen door een 'opgelucht kij kende Wim Kok', zoals vele foto-onderschriften aangaven. Dat doet het vermoeden rijzen dat de PvdA-top, die lange tijd zo stoïcijns haar verliezen leek te incasseren, door het weglo pen en -blijven van kiezers nu toch wat nerveus begint te worden. Sommigen vinden het zelfs beter te zeggen dat het Kok en de zijnen enigszins dun door de broek begint te Goed nieuws Dat lijkt goed nieuws voor de honderdduizenden wao'ers die met angst en beven afwachten wanneer en met hoeveel pro cent hun uitkering gaat dalen. Kunnen zij, nu Kok met Wolfson van mening is dat snijden in de sociale uiteringen te weinig oplevert, weer rustig gaan slapen? Vergeet het maar. De ingrepen in de wao en de ziektewet worden door de PvdA-top be schouwd als „gepasseerde sta tions" waarover maar niet meer gepraat moet worden. Ook prof. Dick Wolfson, prof. Rick van der Ploeg en al die andere coryfeeen in de com missie-sociale zekerheid zeg gen dat. Waardoor nog maar een conclusie mogelijk is: de genoemde hooggeleerden heb ben zich voor een karretje la ten spannen. Hun rapport heeft geen enkele wetenschap pelijke waarde en dient er slechts toe de PvdA in de gele genheid te stellen de rijen te sluiten en de rust in de tent te herstellen. Het CDA heeft ook zo'n perio de gekend waarin het hamer de op de noodzaak van rust aan het front van de sociale zekerheid. Dat was in 1986 na dat het kabinet-Lubbers I de bovenwettelijke uitkeringen had verlaagd van tachtig naar zeventig procent van het laatstverdiende inkomen. Wat die belofte van rust waard was, hebben de CDA-kiezers tijdens het tweede en derde kabinet-Lubbers kunnen zien. De uitkeringen werden 'vro lijk' verder verlaagd. PvdA-sympathisanten doen er goed aan zich dat te herinne ren en dus ook de 'beloften' van Wolfson en Kok met een flinke korrel zout te nemen. (Rik in 't Hout is chef van de parlementaire redactie van ïn brief aan Tthouder joop walenkamp ijftig jaar an^ez^lns de discussie over auto" 1 of autovrij ging de ge- tse regjteraadscommissie mijns iaghdad» uwelu erë kort door de id te scP* b,J het uitspreken van uties niavoorkeur voor een uitein- aakse r<? aut0VrÜe Leidse binnen- eeds de I de^die r niet het Sevoel dat de ellen vaPissie de v00r- en nadelen tine vaifan voldoende gewogen »enen" 2 Daarom richt ik mij in 'e radio PPen brief tot jou, omdat naris P eerst verantwoordelijke wayt'veiP1 bet college de zaak ermistep moet gaan uitwerken, top dat de aspecten die ik eens onder je aandacht er voor jou aanleiding lllen zijn de raad in over- pfg te geven terug te ko- Ipp zijn voorkeur voor au- I en te volstaan met auto- GI drijfslevfe door de raadscommissie 'iteerde argumenten voor utovrije binnenstad kom volgende elementen te- iverkeer beïnvloedt het jfsklimaat in de binnen- ïegatief; T het autovrij maken kan gebied aantrekkelijker Bn ingericht; V D V I S|- het autovrij maken en pee verbeteren van het I, instadsklimaat zal het be- ae naa^an (je kjnnenstad toene- ops, die (jen de kwaliteit van het de behoeftapparaat kunnen wor- ferbeterd. iventuele negatieve con- ftties voor bedrijven, ïskundigfls en bewoners wordt >n van ?een aandacht besteed. mijn mening is niet al- j de analyse gebrekkig, zullen vooral de negatie- Volgen van een autovrije i instad zodanig zijn, dat de T O [die bij een zorgvuldige I V^fcing niet ter zijde kan Ven. ik allereerst even stil st gebouv de bovengenoemde fnten. t verkeer in de binnen- izo hinderlijk dat een municatiéeur uitgesproken moet in voor autovrij in plaats an de 'ez^toiuw? j)e binnenstad is op de bd moment reeds autoluw. jve op de hoofdroutes zo- I Hooigracht kom je nau- vei5 verkeer tegen en is er s die well geen sprake van hinder- erkeer. Bat onverlet dat op enke nten de situatie nog wel linnen worden verbeterd, ib ik destijds wethouder der Molen schriftelijk esteld het tweerichtings- ties er in de Nieuwstraat tus- resp. dire9*testeeg en Hooglandse- Vacht te vervangen door ihtingsverkeer wijk uit, die brief is, zoals helaas gebeurt, nooit beant- de Pieterswijk. Die is v. Geen doorgaand ver rechts bestemmingsver- daar sprake van over- 'rvaar je het verkeer als jdijk als je daar doorheen Slfde geldt voor Pancras Ook daar geen door 'municamy '504. gaand verkeer. Overdag rijdt er op de Hooglandsekerk- gracht hooguit één auto per 5 a 10 minuten. Dat kan onmoge lijk als hinderlijk worden er varen. Door die gebieden autovrij te maken en dus af te sluiten re aliseer je dan ook nauwelijks een verbetering van het ver- blijfsklimaat. Derhalve zal er in dit opzicht van afsluiting ook geen extra wervende kracht uitgaan. Daarmee komt een van de pijlers onder de mening van de raadscommis sie te vervallen. Ook de gedachte van een aan trekkelijker inrichting moet niet worden overschat. In ver band met bevoorrading van winkels en het 's avonds open stellen voor het verkeer zal slechts in een beperkt aantal situaties iets wezenlijks aan de inrichting van straten kunnen worden veranderd. Dat het bezoek aan de binnen stad door het autovrij maken zóu toenemen wens ik te be twijfelen. Het imago van Lei den als slecht bereikbare stad zal er door worden versterkt. Dat slechte imago werkt nu al in de hand dat koopkracht naar elders afvloeit. Diverse onderzoeken hebben aange toond dat de relatieve positie van de binnenstad de afgelo pen tien a vijftien jaar voort durend is afgenomen. Dat pro ces zal worden versneld bij het autovrij maken van de bin nenstad. Winkels hebben nu eenmaal klanten nodig, vooral koopkrachtige klanten. Juist die laatste categorie hecht sterk aan een goede bereik baarheid en dan met name aan autobereikbaarheid. Dat kun je leuk vinden of niet, de maatschappelijke realiteit zit nu eenmaal zo. in elkaar. Als je die maatschappelijke realiteit wil beïnvloeden door in de Leidse binnenstad het verkeer te gaan verbieden, pak je alleen jezelf daarmee. Zo'n beleid is pas verantwoord als in het kader van de ver voersregio het verkeer en het parkeren elders ook worden aangepakt. Zolang mensen nog eenvoudig met de auto naar Leidschenhage, Stadshart Zoe- termeer, Winkelhof of de Lan ge Voort kunnen en je het be reiken van de Leidse binnen stad beperkt, kun je er zeker van zijn dat koopkracht naar die centra afvloeit. En dat dan ook nog eens ten koste van meer autokilometers. Tel uit je (milieu-)winst. Daarbij komt ook dat de loop afstanden in de Leidse binnen stad relatief ongunstig zijn. Uit diverse bereikbaarheidson- derzoeken is gebleken dat men het liefst op de plek van be stemming parkeert, tot 200 m nog wel wil lopen, maar dat bij een parkeerafstand van 400 m meer dan de helft afhaakt. Het autovrij maken van de bin nenstad zal tot grotere loopafs tanden leiden en daarmee tot vertrek van klanten die hun heil elders gaan zoeken. Kort om, met autovrij maken neemt de aantrekkelijkheid om naar De Leidse wethouder van verkeer, Joop Walenkamp. de Leidse binnenstad te gaan af in plaats van toe. Een ander effect van het auto vrij maken van de binnenstad zal zijn het vertrek van onder nemingen in de dienstverle nende sfeer naar buiten de binnenstad. Die beweging is al gaande. Zo zijn, met name in verband met de slechte be reikbaarheid, om een paar voorbeelden te noemen enige tijd geleden uit Pancras West verdwenen de architectenbu reaus van Eduard van Reijzen en Wim Hofman en is recent notaris Kroeks vertrokken. Juist deze dienstverlenende bedrijven zijn van belang voor de diversiteit in de binnenstad en mede bepalend voor de kwaliteit daarvan. Maar dit soort bedrijven is ook uiterst gevoelig voor autobereikbaar heid. Een advocatenkantoor waar je overdag met de auto niet dicht in de buurt kunt ko men is niet levensvatbaar en zal verdwijnen. Ik kan dan ook niet anders dan constate ren dat autovrij maken haaks staat op de wens van vergro ting van de diversiteit van be drijvigheid in de binnenstad. Niet alleen dienstverlenende bedrijven zullen verdwijnen, ook winkels die gevoelig zijn voor autobereikbaarheid, om dat de klanten niet met het ge kochte over grote afstanden willen of kunnen sjouwen (drankenhandels, wit- en bruingoed e.d.). Zelfs sommige horecazaken moeten achteruitgang vrezen. Wie zal er nog in het Koets huis een receptie willen hou den als je daar niet eens meer met koetsjes kunt komen of mensen die slecht ter been zijn tot hooguit de Kaasmarkt kunt brengen? Heeft de raadscommissie vol doende nagedacht over de consequenties voor invaliden? Zijn voor hen het stadhuis en de centrale bibliotheek alleen 's morgens voor elf uur bereik baar? Het afsluiten van de binnen stad leidt ook tot aanzienlijk verlies aan parkeergelden. Binnenstadsbewoners zullen hun auto niet meer op de be langhebbendenplaatsen in de wijk parkeren, maar uitwijken naar de parkeerterreinen (Kaasmarkt, Garenmarkt e.d.). Daar nemen ze echter een plaats in waarop in beginsel parkeergeld gevangen zou kunnen worden. Stel dat van de 300 vergunninghouders in Pancras-West 50 dagelijks op die manier een plaats inne men, dan scheelt dat circa 200.000,- op jaarbasis! Niet gering voor een armlastige Doordat de parkeerdruk in de omliggende wijken wordt ver sterkt zal het zoekverkeer in die wijken toenemen met alle hinderconsequenties vandien. Bij de bouwplannen van Bat- teljee en Terpstra en op de Stille Wijn is door de gemeen te destijds geëist dat er par keervoorzieningen op eigen terrein moesten zijn. Vervol gens maakt de gemeente die voorzieningen voor een be langrijk deel van de dag onbe reikbaar. Ik verwacht dat dit als onrechtmatige overheids- daad aangemerkt zal worden, en dat betrokkenen met succes bij de Raad van State terecht kunnen. Het autovrij maken van de binnenstad levert voor de be trokken bewoners en bedrij ven zonder meer aanzienlijke belemmeringen op. Die zijn mijns inziens onvoldoende door de raadscommissie mee gewogen. Ik vind dat een offer van burgers en bedrijven ge vraagd mag worden als daar een duidelijk maatschappelijk belang tegenover staat. Ik meen in het voorgaande vol doende duidelijk te hebben ge maakt dat autovrij ten opzich te van autoluw geen meer waarde heeft en dat derhalve van de binnenstadsbewoners en bedrijven niet gevraagd mag worden te accepteren dat zij tussen 11 en 6 uur met de FOTO: WIM VAN NOORT auto niet meer bereikbaar zijn. De raad zal zijn standpunt dan ook moeten heroverwegen. Door te kiezen voor een auto vrije binnenstad bevordert de raad een proces dat hij juist probeert te keren. Namelijk vertrek van dienstverlenende bedrijven en winkels die ge voelig zijn voor autobereik baarheid, afvloeiing van koop kracht naar andere wel goed bereikbare winkelcentra, ver mindering van omzetten en dus verdere afkalving van het centrum, leidend tot leegstand en verloedering. En dat alles dan ook nog met een wezenlij ke inperking van de bereik baarheid en vrijheid van bin nenstadsbewoners en -onder nemingen. Juist omdat ik zo'n proces zou willen voorkomen heb ik deze brief geschreven. Als de raad de kwaliteit van het winkelapparaat wil verbe teren, zal ze aan de randvoor waarden daarvoor moeten vol doen. Dat is allereerst verbete ring van de bereikbaarheid van het centrum per fiets, bus en auto. Uitbreiding van de parkeercapaciteit op korte af stand van het kernwinkelaj paraat is dan Een nieuwe w w aan de Aalmarkt is de prijs die je voor verbetering van kwali teit van het winkelbestand zult moeten betalen. Dat gaat redelijk samen met een autolu- we binnenstad. Het verder be perken van de autobereikbaar heid is de dood in de pot. Het woord is nu aan het colle ge en dus vooral aan jou. Ik vind het gelet op het voor gaande noodzakelijk dat de consequenties van een auto vrije binnenstad eerst volledig in beeld worden gebracht voordat door de raad een be slissing over invoering wordt genomen. Ik ben benieuwd of je daartoe bereid bent. Jaap van Meijgaarden, LEIDEN. ernwinkelap- noodzakelijk. BRIEVEN VAN LEZERS De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden brieven en bijdra gen (maximaal 250 woorden) even tueel in te korten dan wel te wei geren. Anonieme inzendingen ver dwijnen in de prullenbak. Brieven dienen te worden ondertekend en voorzien van naam, adres en tele foonnummer. Ze dienen geadres seerd te worden aan de hoofdre dactie van deze krant, Postbus 9, 2501 CA Den Haag. Leidse Courant (2) Al vanaf mijn huwelijk in mei 1941 ben ik abonnee van de Leidse Courant. Ik zou het verschrikkelijk jammer vin den als deze krant moet ver dwijnen. Enkele maanden ge leden is ook een van mijn dochters abonnee geworden en ze zijn erg tevreden. Hopelijk kunnen wij nog lang ons lijf blad lezen. Met vriendelijke groet van een trouwe lezeres, Mevr. Th. Wessendorp-de Knegt, LEIDEN. KRO Enige tijd geleden zijn mij al geruchten ter ore gekomen dat de KRO af wil van het Om roeppastoraat in Amersfoort. Toen ik afgelopen zaterdag het nieuws in Trouw las, ben ik lichtelijk gaan koken van bin nen. De omroepen hebben een Ledenraad en deze behoort sa men met het bestuur beleid te maken. Het bestuur en de heer Braks hebben de Ledenraad beloofd haar op de hoogte te houden, maar de Ledenraad moest een paar maanden terug de geruchten uit Amersfoort zélf vernemen. En het defini tieve nieuws mag deze raad in de krant lezen. De heer Braks heeft van zijn woorden in elk geval daden gemaakt: van hem is mij bekend dat hij toch al geen hoge pet opheeft van de Ledenraad en haar zeker niet serieus neemt. De KRO walst gewoon over mensen heen; de eigen parochianen van het Omroeppastoraat had den het bericht ook al uit de krant moeten vernemen. Als de Ledenraad lef heeft, laat zij zien met wie de heer Braks te maken heeft en stapt zij mas saal op. Marcel Kok, (ex-parochiaan) DEN HAAG. Westland In publikaties van de Stichting Tuinbouwhistoire heeft men doen voorkomen dat het Tuin- bouwmuseum is ontstaan na een oproep van een zekere meneer De Boer uit Noord- Holland in de jaren vijftig. Deze zou eerst in 1969 in het Westland weerklank hebben gevonden. Een aantal bezorg de Westlanders zou zich toen over de vraag hebben gebogen hoe voorkomen kon worden 'dat veel interessant materiaal uit het verleden verloren zou gaan'. Er werd een werkgroep ingesteld en men besloot tot oprichting van een Stichting Tuinbouwhistorie. Een groep vrijwilligers slaagde er daarna in, aldus een van de publika ties, een groot aantal oude ge bruiksvoorwerpen bijeen te brengen. Ook ondergetekende was indertijd lid van die werk groep en voelt zich geroepen bovengenoemde onjuiste 'his torische' gegevens in het juiste daglicht te plaatsen. Eind jaren zestig ging de ge meente Den Haag over tot de uitkoop van bijna de gehele Loosduinse tuinbouw. Daarbij kwam veel historisch materi aal vrij dat verloren dreigde te gaan. Een koopman aan de Loosduinse en Westlandse vei lingen, Leen Krul, zag dit met lede ogen aan. Hij besloot het materiaal te gaan verzamelen om dit later eventueel in een museum onder te brengen. Hij kwam in het bezit van veel materiaal door het vertrouwen dat hij als groentekoopman bij de Loosduinse tuinders had opgebouwd. Voor het stichten van een museum klopte hij aan bij het Centraal Bureau van Tuinbouwveilingen, maar dat kon hem niet van dienst zijn omdat het een regionaal initiatief betrof. Bij de voor malige secretaris van de vei ling Poeldijk, de heer v.d. Voort, bestuurslid van de juist opgerichte nieuwe groentevei ling Westland-Noord, vond hij wel gehoor Dit resulteerde in het tot stand komen van de Stichting Tuinbouwhistorie. Geen bezorgde groep Westlan ders derhalve, maar één man, een koopman uit Loosduinen, die hiervoor het initiatief nam. Met nadruk moet hierbij ver meld worden dat de heer Krul nog nooit van een meneer De Boer had gehoord. De eerder genoemde werk groep en een groep vrijwilli gers die oude gebruiksvoor werpen bijeen gebracht zou den hebben, bepaalden zich in eerste instantie tot het ophalen van voorwerpen die de heer Krul bij tuinders had verwor ven. Het enthousiasme voor het vergaren van materiaal door de heer Krul was zelfs zo groot dat hij, bij gebrek aan voldoende opslagruimte, het Tuinbouw in het Westland. I FOTO: STEPHEN EVENHUIS advies kreeg het wat kalmer aan te doen. Ook hier dus geen groep vrijwilligers die, op ei gen initiatief, materiaal verza melde. Dit werd voor het overgrote deel overgelaten aan één man, de heer Krul uit Loosduinen. Ere, wie ere toe komt. Volledigheidshalve zij vermeld dat er oorspronkelijk ook een plan bestond het mu seum en een historische tuin in Loosduinen te vestigen. De gemeente Den Haag stond hier niet onwelwillend tegenover zodat hiervoor zelfs een per ceel grond aan de Leugenbrug werd gereserveerd. Later werd dit plan overgebracht naar de Oorberlaan op een perceel van de gemeente Mon ster. Bij gebrek aan voldoende financiële ondersteuning en aangezien ook de opslag van materiaal grote zorgen baarde vond men, overigens zeer te recht, een oplossing door het materiaal alvast tijdelijk onder te brengen in een boerderij in Naaldwijk, alwaar het in een museum werd tentoongesteld. Gezien deze ontwikkeling, als mede om historische achter gronden, lijkt het echter niet juist het museum als een West- lands museum te betitelen. Im mers, het tuinbouwgebied Loosduinen heeft nooit bij 'het Westland' gehoord. Pas bij het samengaan van de veilingen en door gelijkschakeling van de teelten is er een zekere 'verwantschap' ontstaan. L.G. Nederpel, DEN HAAG. Bezoek Zuid-A frika Het is aanmatigend van het ANC dat het meent dat het ge ïnformeerd moet worden om trent het bezoek van premier Lubbers en minister Van den Broek aan Zuid-Afrika. Een staatsbezoek wordt aanvaard op uitnodiging van de regering van een land en hoeft niet te gelijkertijd te worden gemeld aan te ontmoeten particuliere organisaties in dat land. Dat gebeurt in een later stadium. Het ANC spreekt over 'een smet op een zeer goed anti- apartheidsverleden'. Het Ne derlandse volk is weliswaar al tijd tegen de apartheidspolitiek geweest, maar over de wijze waarop die bestreden moet worden bestonden en bestaan nog steeds grote verschillen. Enerzijds de gesubsidieerde landelijke anti-apartheidsorga nisaties, die gewelddadige op lossingen niet schuwen en daarin het ANC steunen. An derzijds de landelijke niet-ge- subsidieerde organisaties die op geweldloze wijze willen proberen tot oplossingen te ko men en daarbij de regering-De Klerk en de meerderheid der zwarten en kleurlingen steu nen. De historische banden met ons broedervolk zijn in het verle den helaas verwaarloosd, maar nu De Klerk de apartheid aan het afschaffen is, is de tijd ge komen dat de culturele ban den en de economische banden (o.m. opheffing van sancties en desinvestering) weer worden aangeknoopt. Dit in het belang van de Zuidafrikaanse zowel als de Nederlandse bevolking. Het ANC loopt met zijn kri tiek op het staatsbezoek achter de feiten aan en werkt zelfs verstorend op de politiek van De Klerk. H. Donker DEN HAAG.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5