La Palma: het geheim van de Canarische Eilanden Zeilen in Griekenland in een zee van rust ftt J| Wind en regen m - - ZATERDAG 18 JANUARI La Palma is het meest noordwestelijk gelegen eiland van de Canarische Eilanden. Hoe wel het slechts een halfuur vliegen of zes uur varen is vanaf het drukke Tenerife, hebben de Nederlandse toeristen het nog niet echt ontdekt. het ergste zijn wat er kon gebeuren. De toeristen die La Palma willen ontdekken moeten zich wel realiseren dat ze zich zelf moeten vermaken. Ze kunnen een autootje huren, lange wandelingen ma ken in het nationale park Caldera de Ta- buriente en genieten van de rust. De strand- en discoliefhebbers zullen zich hier beslist niet thuisvoelen. Zij kunnen beter ergens anders naar toe gaan". nen die nog actief zijn. De laatste uit barsting was in het dorpje Fuencaliente op 26 oktober 1971, precies twintig jaar geleden. Een angstige gebeurtenis, zo blijkt uit het verhaal dat de plaatselijke krant, Di- aro de Avisos vorige week publiceerde. Verslaggever Gilberto Aleman, die van uit Tenerife indertijd naar het rampge bied werd gestuurd, haalt in een smeuïg geschreven verslag nog eens zijn herin neringen op. „De vulkaan brulde en had een gat geslagen in een onbewoond land bouwgebied. Toen ik in het gemeente huis was om inlichtingen te vragen be gon de aarde te beven en ging iedereen snel naar buiten om de veiligheid van de open hemel op te zoeken". De volgende dagen zaten journalisten uit de hele wereld in het gemeentehuis te wachten op de dingen die komen gingen. Gilberto herinnert zich dat de omstan digheden voor de autoriteiten steeds moeilijker werden vanwege het grote aantal bezoekers uit vele landen. Per soonlijk leed, zo weet Gilberto te mel den, was er ook. „Kort voor de uit barsting was er in Fuencaliente een nieu we gemeentesecretaris benoemd. Voor hem waren de gebeurtenissen dermate enerverend dat hij met een zenuwcrisis moest worden opgenomen in het zieken huis. Het was zielig om te zien". De vulkaan eiste een slachtoffer, volgens de verslaggever veroorzaakt door eigen onvoorzichtigheid. Ook gingen enkele vissersschepen verloren door de gloeien de lava die in zee stroomde. Bananen Door de vele beekjes, bronnen en de hoge stand van het grondwater groeit en bloeit er van alles op La Palma. Ver spreid over het eiland zie je niet alleen verschillende bloeiende planten, maar ook cactussen, palmen, amandel-, pijn-, laurierbomen en honderden bananen plantages. In grote trossen hangen Cana rische banaantjes tussen de enorme bla deren. Het landschap verandert voortdu rend van kleur. Dan weer zwart en ver steend door de lavastromen, dan weer weelderig begroeid. De Nederlandse gids Connie Spelbrink, die al zes jaar op het eiland woont, is ly risch over de planten- en bomengroei. Ze kent de honderd soorten planten die hier te vinden zijn vrijwel allemaal bij naam. Haar keus om op La Palma te gaan wonen was heel bewust. Als hostess op een cruiseschip deed ze een aantal ja ren geleden dit eiland toevallig aan. Toen ze besloot om zich voorgoed er gens te vestigen ging ze nog eens terug naar alle mooie plekken in de wereld die ze gezien had. „Toen ik hier weer kwam wist ik het zeker. Het is hier uniek. De mensen zijn gastvrij en vriendelijk. De natuur is fascinerend. De temperatuur is heerlijk en de dorpjes zijn nog oorspron kelijk. Omdat er maar een paar strandjes zijn zal het eiland nooit vollopen met toeristen. Gelukkig maar, want dat zou CeidócSouAOtit dt ■1 m Onder de eilandbewoners zijn de meni gen over de komst van toeristen ve deeld. La Palma moet van de bevolkii blijven, vindt een deel. Bovendien he ben ze de inkomsten die het toerisn oplevert niet echt nodig. Van de 80.ch telijk l inwoners die het eiland heeft, verdiei ENLAND zeventig procent een goede boterham i de landbouw. De bananenteelt staat b ;n/regic venaan. Daarna zijn avocado's en amai stverle deltjes de meest verbouwde produkten iT/RTV Toch zijn het de bananenplantages d |ND EN 1 ervoor zorgen dat veel mensen zi( j/pyzzEi meer op het toerisme willen werpefoj omdat de afzetmarkt van de Canariscl banaantjes steeds kleiner wordt. Lande als Nederland, Duitsland en Engelai I ruilden ze jaren geleden al in voor grote gele banaan uit Zuid- en Centraa oden r Amerika. Als straks de Europese mar»g. Ter vrij wordt, zo vrezen de Palmeros, kui >nd tot nen de bananen van La Palma wel eet spunt. het onderspit delven. rdoost Ook de eilandregering ziet het toensn*M 4. A als een goede aanvulling. Er werd edhet IJs: nieuw vliegveld gebouwd, zodat tran Mig to portproblemen die vroeger altijd ee struikelblok waren, nu van de baan zijl Maar Francisco Lorenzo, de vice-vi zitter van de plaatselijke VVV, zich te zeggen dat het absoluut niet mat saai kan worden. „Daar zijn de mogi" lijkheden ook niet voor. Het aantal tot t ristenbedden kan nog met tienduizenppl 1 worden uitgebreid. Het maximum I vijftienduizend". Br re $nse De natuur en het klimaat van La Palni worden voor een groot deel bepaald dot zijn geologische oorsprong. Het eilanLrs~ 47 km lang en 29 km breea, kan men 4ind. Ci plitsen in een noordelijk en zuidelaacht deel. De woeste en steile noordkust is h moeilijkst begaanbaar, maar ook meest spectaculair. a- deed 1 Door de steile hoogten aan de noordkaLenkon komen daar vaak vochtige passaatwihn zei den voor die, doordat ze tegen de Atffestatie bergen stuiten, wolken of regen fcwwflfationai veroorzaken. Op La Pafma valt gemimu blij\ deld dan ook de meeste regen van de Cjde hij narische eilanden. Eg iiScl Ondanks die bewolking is het weer hf hele jaar door aangenaam. In de wintiL_ maanden schommelt de temperatul. rond de 20, 21 graden. De meeste regê valt in de maanden januari en april. Veel stranden heeft La Palma niet. Hi\ en daar liggen enkele kleine strand! verscholen. Puerto de Naos heeft grootste strand van het eiland met ffltëRS lengte van 500 meter en een breedte v» van 50 meter. jngsfron De casita's, de huisjes op het plattelarl het liggen over het hele eiland verspreid, ^comité achtdaags verblijf in een casita kost, iwd voo: clusief vliegreis en het gebruik van Hgeweld auto, rond de twaalfhonderd gulden, junta te poor on 1 in bed' I door MARJA KLIP LOS LLANOS - De vier oude mannen hebben geen tijd om hun café solo te drinken. Aan een klein tafeltje onder de eeuwenoude lau rierbomen van het dorpje Los Lla nos voeren ze om beurten het hoogste woord. Als een van hen vindt dat hij te weinig aan bod komt staat hij op en stampt met zijn stok op de grond. Ze praten over hoe het nu verder moet met hun bananen en over het toerisme. Na een kwartiertje staan de mannen op. Zelfs op deze warme zondagmorgen lo pen ze samen nog even langs hun bana nenplantages. Om te kijken of ze er goed bijstaan. Dan is het dorpsplein naast het oude kerkjè weer uitgestorven. Er is geen toerist te bekennen. Los Llanos is een van de mooie kleine dorpjes op het eiland La Palma, het meest noordwestelijk gelegen eiland van de Canarische Eilanden. Hoewel het slechts een halfuur vliegen of zes uur va ren is vanaf het drukke Tenerife, hebben de Nederlandse toeristen het nog niet ontdekt. Het afgelopen jaar boekten en kele tientallen een vakantie op dit groe ne eiland. Niet zo verwonderlijk. De meeste toeris ten gaan naar de Canarische Eilanden voor de zon, de zee en de gezellige dis co's. Zij komen op La Palma dan ook niet aan hun trekken. Het vulkanische eiland is echter een paradijs voor na tuurliefhebbers, wandelaars en mensen die wat rust zoeken. De "uitgestrekte ba nanenplantages, imponerende bergland schappen, de zwarte (schaarse) lava- strandjes en de kleine dorpjes waar het gewone leven nog zijn gang gaat, vor men de grootste attractiepunten. De persreis, georganiseerd door Trans- avia Airlines en touroperator Evene- mentsreizen, is dan ook bedoeld om de individuele toerist naar dit 'andere' Ca narische eiland te lokken. Met de recht streekse chartervluchten, die op 4 no vember begonnen, denkt men zo'n 2500 Nederlanders per jaar op La Palma af te kunnen zetten. „Veel meer zal het ook niet worden", zegt Jan Hoekstra, direc teur van Evenementsreizen, „omdat dit eiland absoluut niet geschikt is voor massatoerisme". La Palma is, op de Pico in de Azoren na, het steilste eiland ter wereld. De tocht naar de Roque Los Muchachos (2426 meter) is een belevenis. De kron kelige weg vol haarspeldbochten eindigt bij de kale rotspartij de 'Muchachos', omdat ze op jongetjes lijken, volgens de officiële lezing, maar de inwoners van het eiland weten dat de rots zo heet om dat hier vroeger jongetjes die vervelend waren, naar beneden werden gegooid. Boven is het uitzicht overweldigend. La Palma ligt aan de voeten van de toe schouwer. De vulkaanuitbarstingen in het verleden hebben op het noordelijke gedeelte de grootste krater ter wereld, de Caldera de Taburiente, gevormd. Met een diepte van 700 meter en kraterwan- den die woest en steil zijn. De zuidelijke helft heeft een heel ander karakter. Op een hoogte van 2000 meter ligt een bergrug met verschillende vulka- Het vulkanische eiland is een paradijs voor natuurliefhebbers, wandelaars en mensen die wat rust zoeken. FOTO'S: HOLLAND 1 PALEROS - Het eerste uurtje is het even wennen. Niet eens zozeer aan de boot. Want een zeilboot is een zeilboot. Zo eenvoudig is dat. Maar de bocht naar open zee bij het haventje van Paleros neem ik onbewust wat ruim. Een volstrekt ongegronde en onbewuste angst om aan de grond te lopen. We va ren immers niet op één van de Hollandse plassen. Ook na die havenmonding blijft die ty pische Nederlandse zeilvoorzichtigheid nog even parten spelen: telkens opnieuw onder het zeil doorloeren of er met toe vallig een schip vlak voor de kop ligt. Een foute gedachte, daar op de Ionische Zee voor de zuidwestkust van het Griek se vasteland. Alle ongemakken, die het zeilen in Nederland met zich meebren gen, zijn op die uitgestrekte plas met z'n tientallen eilanden en eilandjes afwezig. Geen sluizen, geen bruggen, geen plotse linge ondieptes, geen smalle vaargeulen. Maar bovenal geen krioelend legioen van medeschippers, die dan wel een boot bemannen of bevrouwen, maar veelal niet weten hoe ze er mee moeten omgaan. Zeilen op de Ionische Zee is rust. Pure ontspanning onder een altijd schijnende zon. Varen van baai naar baai. Van het ene eilandje naar het andere. Van het ene uit spierwitte huisjes opgetrokken dorpje naar het andere pittoreske ge huchtje, dat tegen de helling van een heuvel ligt geplakt. Kioni bijvoorbeeld, aan de oostzijde van het eiland Ithaka, waar Homerus' Odysseus zijn zware zeiltocht naar Troje begon en waar één van de oudste kerkjes van Griekenland te bezichtigen is. Hoewel.lang niet iedereen is er van overtuigd dat Odysseus inderdaad op It haka, het grootste eiland in de Ionische Zee, heerste. Sommigen, onder wie de Leidse burgemeester Cees Goekoop, me nen dat deze geschiedschrijver op Kefa- lonia woonde. Een dag later gaat de tocht dan ook naar Fiskardo, in het noorden van Kefalonia. Daar in de heu vels is een overblijfsel van een oude bron en twee banken. Het zou een was plaats geweest kunnen zijn uit de tijd van Homerus. Maar het is niet alleen de historie die boeit, maar ook de winkeltjes, de taver- nes en terrasjes van tegenwoordig. Ook hier heeft de Griekse tijd stilgestaan. Onassis In de noordelijke baai van het met pijn bomen begroeide eiland Skorpios, waar Onassis zijn Jacky (Kennedy) placht te minnekozen, heerst een volstrekte rust. Slechts het witte bord met rode letters op het kleine kiezelstrand van het eiland vertellen dat Skorpios nog steeds 'be woond' is èn dat het betreden van het eiland ten strengste verboden is. Wie het toch waagt voet aan land te zetten, ris keert verbaal en fysiek geweld van één of meer van de dertig 'overheidsgorilla's' die het eiland bewaken. Het heuvelige eilandje waar Onassis regelmatig zijn he likopter aan de grond zette, dient tegen woordig als luxueus ontvangstoord van de Griekse regering. Op een kleine twee uur varen ligt Spar- taghori, een klein ruig eiland, met slechts een paar kleine dorpjes. De baas van restaurant Spilla, direct gelegen aan het water en met daardoor de boten voor de deur, is drukdoende verse fles sen Amstel aan te rukken. Een halve li ter voor anderhalve gulden. Geen geld voor wie de Noordeuropese prijzen ge wend is. De maaltijden, veelal eenvou dig maar smakelijk, kosten al even wei nig. Enkele uren later herhaalt zich hetzelfde bierritueel in één van de spaarzame ca fés in het dorpje op de top van het eiland. Aan de muur van de dorpskroeg van 'Billy the Chicken' hangt een ver geelde foto van Onassis' dochter Christina, die hier tijdens haar leven re gelmatig kwam dansen. Ongevraagd on dersteunt trotse éigenaar 'Billy' die we tenswaardigheid met een paar spontane clusief een paar flessen wijn. Wie aan boord wil eten, is natuurlijk nog goedko per uit". Volgens Miijam Stevens en Jan Hoek stra, directeur van Evenements Reizen, is er geen bepaald profiel te geven van de Nederlanders die voor het flottielje- zeilen een reis boeken. „Iedereen die van zeilen houdt kan in deze boten va ren, ongeacht of men ervaring heeft of niet. We krijgen hier", zegt Miijam, „mensen van 25 tot 75. Voor het vertrek wordt instructie gegeven; daarna kun je je eigen weg gaan en zelf bepalen hoe lang je over een bepaald traject wilt doen: wil je 's ochtends eerst wat inko pen doen of luieren op een strandje .geen probleem. Wil je eerst een stuk varen en daarna lekker zwemmen ...je kunt zelf kiezen'. De gemiddelde lengte van een routes is per dag ongeveer 2 tot 3 uur varen; voldoende tijd dus om voor de rest van de dag zelf te bepalen wat je wilt doen". Jan Hoekstra: „Jaarlijks boeken we hier zo rond de achthonderd tot duizend va kanties, da's ook meteen het maximaal mogelijke voor dit gebied. En velen die er eenmaal van geproefd hebben komen terug, worden min of meer vaste klan ten". V oorjaar, najaar Het weer in de Ionische Zee laat het toe om daar gedurende een groot deel van het jaar te zeilen. Al in het vroege voor jaar is de temperatuur zeer aangenaam. Weliswaar is het water dan nog niet zo warm dat het echt uitnodigt tot zwem men, maar daar staat tegenover dat de natuur op de tientallen eilandjes dan op zijn mooist is en de dorpjes veelal wa den in een schier eindeloze en kleurige bloemenpracht. Wie ook graag eens ver koeling in het water zoekt en niet zo hecht aan bloeiende bougainvilles, hibis- cussen, oleanders en andere exotische pracht, kan evengoed in het najaar gaan. Tot eind oktober liggen de temperaturen in dit deel van Europa veelal nog op of zelfs boven de 25 graden en is het zee water met rond 28 graden op zijn aange naamst. "'.jV '4* - 7 sirtaki-passen. Ook bij Billy the Chicken zijn de prijzen van de consumpties 'vooroorlogs'. Of beter gezegd, ontoeris tisch Grieks. Profiel „Dat is het aardige van een verblijf in deze wateren", zegt Miijam Stevens, een van de mensen van het organiserende O CC Yachting. „De reis en de huur van de boot zijn natuurlijk niet echt goed koop. Maar het levensonderhoud daar entegen wél. Voor 350 tot 400 gulden per persoon per week kun je hier twee keer per dag uitgebreid uit eten gaan. In- In de gezellige haventjes kunnen de zeilers van verschillende boten eikaars gezelschap weer opzoeken. FOTO: HOLLAND INTERNATIONAL efnvh v c

Leidse Courant | 1992 | | pagina 32