meer dan Praag alleen I 'finale Het buitenland lonkt weer GOEDKOOP VAKANTIELAND VOLOP IN ONTWIKKELING Brandstof Slowakije Brits paardenfokcentmm moet winnaars afleveren Privacy Spannend a£ekUc0otiAatit1 ZATERDAG 18 JANUARI 1992 PAGINA 31 LEIDSCHENDAM - Nederland is een mooi land, vinden zowel veel landgenoten als buitenlanders. Bij het Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT) in Leidschendam zal men zelfs met veel nadruk wijzen op de ontelbare bezienswaardigheden die ons land heeft te bieden 9P het gebied van natuur, cultuur en historie. Het aantal vakanties in eigen land neemt ook toe, maar dit alles laat onverlet dat het buitenland groter is, veel diverser en dus meer te bieden heeft. En omdat Nederlanders van oudsher het overschrijden van grenzen niet schuwen, vaak één of meer vreemde talen spreken en veel geld over hebben voor vakanties, zoeken zij ook daadwerkelijk het al dan niet zonnige avontuur in het buitenland. Dit keer in Finale aandacht voor landen binnen Europa en de Canarische Eilanden. Neem een land als Tsjechoslowakije: velen kennen Praag, weinigen de rest van het land. En toch beschikt deze voormalige communistische natie over de prachtigste bergen en meren en de dromerigste steden en dorpen; zijn historische bouwwerken kunnen wedijveren met die in bekendere Europese landen. Een land als Griekenland daarentegen is bij veel -TOT) REIS (laag, ixels, 190, lfebra PRAAG - Tsjechoslowakije is meer dan Praag. Hoewel de hoofd stad aan de Moldau zeker bij een eerste bezoek niet mag worden overgeslagen, doet de toerist het land te kort door alleen in Praag en omgeving te blijven hangen. Dro merige stadjes die waarschijnlijk nooit met het massatoerisme ken nis zullen maken, bieden een gast vrij onthaal, de keuze aan meertjes is groot en zowel in Tsjechië, Mo- ravië als Slowakije zijn er fraaie bergen en bosrijke natuurgebieden. Onbekend maakt onbemind. En toch ligt Tsjechoslowakije vlakbij. De afstand Utrecht-Praag bedraagt 900 kilometer. Nu het IJzeren Gordijn is gesloopt, de visum- en wisselpicht zijn afgeschaft en particuliere pensions als paddestoelen uit de grond schieten, wagen steeds meer Nederlanders zich in 'Oost-Europa'. Tsjechië behoort echter tot het midden van dit continent en hield door de eeu wen heen zijn vizier op het Westen ge richt. Slowakije, dat lang door de Habs- burgers is overheerst, kent een andere geschiedenis. Van de onderlinge rivali teit tussen de beide broedervolkeren merkt de toerist overigens weinig. van de grootste troeven is het lage prijsniveau. Althans voor westerlingen, want nu subsidie op de belangrijkste le vensbehoeften en openbaar vervoer wordt teruggeschroefd is het land voor de autochtoon razend duur geworden. Een voorbeeld. Ruim een jaar geleden kostte een kaartje voor de metro in Praag nog één kroon (zeven cent). Nu moet men voor hetzelfde kaartje vier kronen betalen. Voor de westerling nog steeds een lachertje, maar de Tsjech is het lachen inmidddels vergaan. Hij klaagt steen en been over zijn nieuwe bestuurders en wetgevers, die de com munisten na de 'Fluwelen Revolutie' een paar tonen lager hebben doen zingen. In onze ogen is Tsjechoslowakije echter spotgoedkoop. Eert halve liter pils kost een handvol dubbeltjes, een ijsje niet meer dan een kwartje, de toegangsprij zen tot musea en kastelen zijn zeer laag en voor een kop koffie of limonade hoeft geen westers mens diep in de bui del te tasten. Een eenvoudig doch voed zaam maal - culinaire hoogstandjes hoeft niemand te verwachten - varieert van drie tot zeven gulden per persoon. Inclusief wijn, bier of fris. Ook kamperen is een goedkope aangele genheid. Maar zeker in het hoogseizoen zijn de campings aan het water overvol aangezien de modale Tsjech een buiten landse reis nog steeds niet kan betalen en in eigen land vakantie houdt. De sa nitaire voorzieningen voldoen slechts zelden aan westerse maatstaven. Wel hebben vele campings een restaurant en kiosk, waar de prijzen nog lager zijn dan elders. Een broodje warme worst is voor minder dan twee kwartjes te koop. Een huisje huren is net als in Hongarije relatief duur, maar nog altijd een stuk goedkoper dan in eigen land. Een goed geoutilleerde vakantiewoning, die in Ne derland kan worden besproken, komt voor vier tot zes peronen in het hoogsei zoen op vijf- tot zeshonderd gulden per week. Rechtstreeks huren in Tsjechoslo wakije is moeilijk, maar niet onmogelijk en het bespaart veel geld. Goede (parti culiere) pensions zijn buiten Praag over al te vinden zonder reservering vooraf. Voor de hoofdstad, die qua belangstel ling zo langzamerhand kan wedijveren met Londen en Parijs, gelden nu een maal andere regels. Veel Nederlanders zijn huiverig als een vakantie in Tsjechoslowakije ter sprake komt. De reisgidsen zijn veelal verou derd en geven onvoldoende praktische informatie over het dagelijks wel en wee. Sommigen zijn bang met lege schappen in de winkels te worden geconfronteerd. Die angst is overbodig. De voedselvoor ziening op het Tsjechoslowaakse platte land is goed. Het assortiment is welis waar beperkter dan bij ons, maar de bakker bakt uitstekend brood, de slage rijen liggen vol met vers vlees en vlees waren en aan melk en boter is geen ge brek. Bij de groenteboer of soortgelijke afdeling van de supermarkt liggen uien, koolsoorten, tomaten, uien, paprika's en zuidvruchten. Flesjes vruchtensap, mi neraalwater en bier vormen geen pro bleem. Praag blijf daarbij zelfs achter. Eerste-keusprodukten zijn er in de door snee-winkels snel uitverkocht. Er is voldoende benzine verkrijgbaar, al dan niet via een bonnensysteem. De bonnen zijn aan de grens tegen westerse valuta te koop of in zogeheten Tuzex- winkels in de steden. Maar menig pomp houder op het platteland knijpt een oog je dicht als hij Marken krijgt aangebo den. Pompen met loodvrije brandstof bevinden zich alleen rondom de grotere steden en LPG is een nagenoeg onbe kend fenomeen. Een rijk nachtleven is niet aan de pro vincie gegund. Alleen Praag telt op dit gebied mee, Bratislava (Slowakije) is op afstand tweede, gevolgd door de Moravi sche hoofdstad Brno. Maar in de dorpen en kleinere steden speelt in het weekend vaak een band en voor de rest is men - een festival of kermis daargelaten - in de avonduren op de kroeg aangewezen. Rokerige lokalen met bierspecialiteiten uit het vat. Met name de Tsjech is een grote bierdrinker, die een Duitser mak kelijk bij kan houden. Een kleintje pils is er een onbekend fenomeen. Het geestrijk vocht gaat per halve liter over de toog. Laat u niet misleiden door het aantal procenten. Deze extra aanduiding heeft betrekking op de dichtheid van het bier en niet op het percentage alcohol dat in Tsjechoslowakije zo'n vier procent be draagt. Cultureel staat Tsjechoslowakije op een zeer hoog peil. Boeiende musea en kaste len zijn over het hele land verspreid. Wandelaars kunnen hun hart ophalen, er zijn van merktekens voorziene paden, praktische wandelkaarten en stevige bergschoenen zijn ter plekke voor weinig geld te koop. Bohemen heeft middelgebergte tot 1500 meter, Moravië koestert ook aardige toppen en heeft bovendien bezienswaar ten zuiden van Brno. Sec en schone meren met cam- dige grotten te Zdar hebben Nederlanders al bekend en heeft alle kansen gegrepen een toeristisch topland te worden. Het kreeg eerst enige hulp door de terugval van hitland Spanje en nu profiteert Griekenland (net als oa. Spanje) van het uiteenvallen van Joegoslavië, hoewel de nieuwe republieken alweer actief waren op de vakantiebeurs. Griekenland en Spanje zijn niet per se synoniem voor massatoerisme. Wie gaat zeilen in Griekse wateren vindt zoveel rust als hij nodig heeft. En La Palma is nog altijd een bijna niet- ontdekt zonneparadijs, ook al maakt het deel uit van de overbekende Canarische Eilanden. Op 15 februari wordt in Finale aandacht besteed aan de verre bestemmingen. pingvoorzieningen, waar het zoals ge zegd in het hoogseizoen zeer druk kan zijn. Tsjechen brengen een vakantie in eigen land bij voorkeur door in de bergen van Slowakije. De pieken van de Hoge Tatra zijn favoriet. Het is geen wonder, want het tot nationaal park verheven berg landschap kent adembenemend mooie decors en vergezichten, 's Zomers is het een wandelparadijs. Op talrijke goed ge markeerde routes kunnen zowel liefheb bers van een stevige ochtendwandeling als geoefende randonniers ruimschoots uit de voeten. Hoewel het 'ruimschoots' niet al te letterlijk moet worden opgevat. Het is in het hoogseizoen bomvol op de flanken van de Tatra. De recreatiedruk op het gebied, 's winters een veel be zochte wintersportbestemming, nadert nu reeds beklemmende Beierse en Tiro- ler afmetingen. Pogingen om tenminste de verkeersstroom op de schilderachtige toegangsroute tussen Strbské Pleso en Tatranska Lomnica in te dammen halen weinig uit. De hele bergstreek is met openbaar vervoer uitstekend te bereiken, maar Tsjechische Skoda's en Duitse Mercedessen negeren eensgezind en massaal de inrijverboden. Niet verba zingwekkend trouwens, als aan het eind van de verboden rijweg een kleine zelf standige onder toeziend politieoog een bewaakte parkeerplaats te huur aanbiedt. Wie wat minder medemensen en wat meer rust zoekt, richte de blik niet noor delijk doch zuidelijk van de snelweg Mi- kulas-Poprad. Daar liggen de beboste hellingen van de Lage Tatra. Men vindt er minder weidse uitzichten en lagere stijgingspercentages, maar ten minste zo veel ongerepte natuur en schilderachtige dorpjes. En volop ouderwetse stilte. Wandelkaarten van de Tatra kloppen tot in detail en zijn in vele kiosken en win kels verkrijgbaar. Het is wel zo'n beetje de enige toeristische service die buiten de hotels en eethuisjes ter plaatse be schikbaar is. Streek-VVV is (nog) een onbekend begrip. Maar in de wijde om geving van de Tatra. waar de verkeers wegen in opvallend goede staat verke ren, passen dorpjes en dorpelingen zich in hoog tempo aan bij de nieuwe om standigheden. Het voormalige dorpshuis van Strba bijvoorbeeld is omgebouwd tot een soort Van der Valk-restaurant waar elke avond honderden campinggas- ten, huisjeshuurders en loslopende toe risten uit de wijde omgeving voor omge rekend vijf Hollandse guldens de man een complete warme maaltijd komen nuttigen. Elke zomeravond een volle bak. NEWMARKET - De Britten hou den van paarden en van gokken. Vandaar dat het onaanzienlijke stadje Newmarket in East Anglia een van de allerbelangrijkste Britse plaatsen is. Want daar worden de paarden gefokt die in hun leven miljoenen ponden bij elkaar moeten rennen. Nog belangrijker is dat die de wedkantoren, die tot in het kleinste Britse dorp te vinden zijn, aan hun miljardenomzet moeten helpen. Het sperma wordt er bij wijze van spreken per zaadje betaald. Newmarket is al eeuwen lang hèt paardenfokcentmm van Engeland. In lente en zomer biedt de omgeving huisvesting aan rond 2500 hengsten en merries. In de winter zijn het alleen de mannelijke paarden die er krachten op doen voor de volgende ronde. Een van de beroemdste fokkerijen is The Natio nal Stud. De tweeduizend hectare grond was in 1963 nog bouwland. Nu is het omvangrijke gebied exclusief gereser veerd voor paarden. De Stud biedt op het ogenblik huisvesting aan zeven heng sten. In het voorjaar krijgen die bezoek van circa tweehonderd merries, die van heinde en ver komen om gedekt te wor den. Voor de stallen staat een standbeeld van hun voorbeeld. Mill Reef, de aller beroemdste hengst die de Stud heeft voortgebracht. Het dier leefde van 1968 tot 1986. Het dekken van een merrie door dit paard kostte aanvankelijk twin tigduizend pond, maar toen zijn nage slacht op de renbanen uitermate succes vol bleek werd grif honderdduizend pond per paring betaald. Mill Reef zelf stond voor twintig miljoen pond in de boeken; rond zeventig miljoen gul den De hengsten worden op The National Stud op een geweldige manier in de wat ten gelegd. Ze beschikken elk over een The National Stud, een van de beroemdste paardenfokkerijen in Engeland, bevindt zich in Newmarket, een stadje in Suffolk, vijftien kilo meter van Cambridge en gemakkelijk te berei ken met de veerboot Hoek van Holland-Har wich (Stena Line). De fokkerij is van april tot september open voor het publiek. Newmarket is overigens vergeven van de paardefokkerijen en alles in het stadje staat er in het teken van het paard. Een andere bezienswaardigheid is er The Jockey Club, waarvan overigens alleen ei genaars en trainers lid van mogen worden - het lidmaatschap is voor jockey's taboe. Verdere informatie is te verkrijgen bij de East Anglia Tourist Board, Topperfield Hall, Hadleigh, Suf folk IP7 5DN, England of het Brits Toeristen bureau, Auroragebouw (5e etage), Stadshou- derskade 2, 1054 ES Amsterdam, 020 - 685.50.51. ruime stal, die is voorzien van een onbe scheiden groot naambord. Aan de muur hangt de stamboom van de hengst, tot aan de betovergrootouders. Op de vloer ligt dik stro. De ruimte is voorzien van een afzuiginstallatie voor het stof. Voor de wat oudere paarden is tevens een in- fraroodlamp geïnstalleerd, om de spieren soepel te houden. Want het veroude ringsproces schrijdt weliswaar voort, maar hengsten zijn hun hele leven po tent en het zou zonde zijn wanneer rheu- matiek hen zou verhinderen de liefde te bedrijven. Een camera waakt permanent over het welzijn. Overdag gaan de paarden naar buiten. Sociaal contact is er niet bij. Ze beschik ken elk exclusief over een enorme weide van zo'n tachtig bij tachtig meter en kunnen daar naar hartelust draven, springen en luieren, maar wel in hun eentje. De enige echte afleiding is de knecht die voer komt brengen en die ze 's avonds weer op stal zet. De hengsten kunnen stuk voor stuk bo gen op gefortuneerde voorouders, die elk hun sporen hebben verdiend, zowel op de renbaan als in het stro - het laatste bij wijze van spreken dan, want het min nespel ontbeert' iedere vorm van roman tiek. Ze hebben al een veelbelovende rencarrière achter de rug van een jaar of drie wanneer ze worden uitverkoren om een nog hoger doel te dienen: het be vruchten van circa vijftig merries per jaar. No fowl, no pay The National Stud, waarvan er vele op 'op herhaling' gaan. Ze zijn er het vorige jaar al bevrucht, de zwangerschap duurt elf maanden, en ze komen terug voor de -bevalling. Daarna kan de volgende dek king plaatsvinden, maar het duurt nog wel even totdat vaststaat dat bevruch ting heeft plaatsgevonden. Overigens geldt in dit verband 'no fowl, no pay'; geen veulen, dan ook geen betaling. Het seizoen duurt van februari tot juli. De paarden zijn, met het oog op de toe komstige carrière van hun kroost, inge deeld in drie categorieën: sprinters, mi- lers en stayers; geschikt voor het snelle werk, sterk op de mijl respectievelijk goed voor de langere afstand. Aan de hand van hun eigen prestaties en de be loning per categorie op de renbaan heb ben de hengsten zelf hun 'prijs' bepaald; tussen de 2500 en de 10.000 pond per bevruchting. Van romantiek is geen sprake. Daar zijn de hengsten en de merries veel te kost baar voor. Er mag geen zaadje worden verspild; geen eitje onbevrucht blijven. Er worden trucs aangewend om bij de merrie, wanneer het nog hartje winter is, de ovulatie op gang te brengen. Dat ge beurt door de komst van de lente te sug gereren. Een cyclus duurt 21 dagen. De merries worden zorgvuldig getempera tuurd, zodat een zo nauwkeurig mogelijk tijdstip voor de bevruchting kan worden bepaald; ergens tussen de vijfde en acht ste dag. Wanneer het meest veelbelovende mo ment is vastgesteld, worden hengst en merrie naar het peeskamertje gebracht; een centrale ruimte tussen de stallen, al waar de vonk over dient te springen. Voor een hartstochtelijke kennismaking is geen tijd. Bij de dekking dienen vier mensen aanwezig te zijn; twee voor elk van de partijen. Het zou verleidelijk zijn, en aanzienlijk minder gecompliceerd voor merrie, hengst en eigenaar, maar kunstmatige inseminatie is er niet bij. Want dat zou een 'inflatie aan renpaarden' veroorza ken. Duizenden veelbelovende merries zouden dan in staat zijn het zaad van ge reputeerde hengsten om te zetten in paarden die gemiddeld allemaal sneller zouden rennen. Daarmee konden dan weliswaar tal van records gebroken wor den, maar netto zou het niets opleveren. Doch ongetwijfeld is het nog bedreigen der dat dan 'iedereen' een kans zou krij gen om op de renbaan een fortuin te verdienen. Het zou de exclusiviteit van de paardenrenwereld èn van de stoeterij en ernstig in gevaar brengen. We zijn in Engeland: verschil moet er zijn - en vooral ook: blijven. Wanneer de hengsten zo rond een jaar of acht zijn, breken spannende tijden aan. De eerste nakomelingen maken dan hun entree op de renbaan. Wanneer zou blij ken dat ze daar een wanprestatie leve ren, is het snel gedaan met de reputatie. De fokkers in het verre Newmarket be ginnen in elk geval pa, die van geen kwaad bewust vrolijk zijn rondjes loopt, met een licht wantrouwen te bejegenen. Want zouden de investeringen, lang niet mis, voor niets zijn geweest? Wanneer ook van de andere spruiten de resultaten bedroevend zijn, dan is het echt met het lieve' leven gedaan. De hengst verdwijnt in de anonimiteit en misschien zelfs in de worstmachine. Maar in het omgekeerde geval, wanneer ook de veulens echte 'winners' blijken, dan stijgen de prijzen voor de dienstver lening tot torenhoogte.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 31