„Ik ben gewoon perfectionist" f 1 mal e DUSTIN HOFFMAN EEN PLAAG OP DE SET £oidóe(Sou4a/nt NA: ZATERDAG 18 JANUARI 1992 PAGINA 29 op, X minui nagjj LONDEN - Toen de oude Holly- in6' wood-bons Louis B. Mayer hoorde 'm! MaiT Pickford, Charlie Chaplin *en Douglas Fairbanks een eigen studio hadden opgezet, United Ar tists, omdat ze meer zeggenschap over hun films wilden, explodeerde hij: „De patiënten hebben de in- overSenomen"- :ren pj ;nde i Hij zou Hollywood nu moeten zien. Het :en da; studio-systeem dat hij heeft helpen op- :n. Ofjbouwen - en lange tijd domineerde - i van ibestaat niet meer. Uit de as is het nieu- i een nve sterrensysteem van Hollywood verre- ;dstrij(zen. Studio's zien zich gedwongen films e 'Enjte maken die ze eigenlijk helemaal niet ankonjmaken willen, alleen om het een van het cthun sterren naar de zin te maken (zoals nd daij'The Razor's Edge' met Bill Murray en -erd gs'Far North' met Jessica Lange). De sterren vragen enorme salarissen (16 gestimiljoen dollar per film voor Arnold ziJSchwarzenegger en Sylvester Stalone; 8 Er wniljoen voor Bruce Willis; 6 miljoen achtervoor Dustin Hoffman). En dan zijn er dat |nog de verborgen kosten die gepaard kngaan met de toegenomen invloed van de paasterren: ze eisen steeds meer opnamen, anghekclose-ups, script-bewerkingen, wijzigin- en Igen in de dialogen enzovoorts, oiEn dan zijn er nog de talloze extraatjes - anderi variërend van luxe stacaravans op lo- katie tot handenvol eersteklas vliegtic- eerde |cets voor de sterren, hun gezinnen en ogrampntourage. Door de toegenomen invloed bal, T<van de sterren zijn de produktiekosten op rtorenhoog gestegen en kan artistieke sa- trouvmenwerking verworden tot egocentrisch lefte gieruzie. ook rDe sterren ontkennen dat zij opzettelijk de Z\tnoeilijk doen. Ze stellen dat ze perfec- :noeg fionistisch zijn. Ze veroorzaken proble- aren ianen omdat ze harder werken en meer, vordeihetrokken zijn bij het produkt. Voor de ip, mayest van Hollywood is 'perfectionist' een fscheidïufemisme voor lastpost. Hoffman, de beruchtste perfec- welliionist van allemaal, de plaag van regis- geurs, producenten en scenaristen, ver beetje ïntschuldigt zich er niet voor. Onlangs al twjei hij in een interview: „Wat is er mis het pee om een perfectionist te zijn? Als je waamm het ziekenhuis zou liggen voor een en de chirurg zou een paar minuten voor de operatie je kamer nooit Binnenkomen en zeggen: 'Maak je geen jk lanqtorgen, ik ben geen perfectionist', zou je lekkenpntzettend schrikken. Met andere kan ikkoorden, het maken van een film is ver- e die zigelijkbaar met hersenchirurgie". Op de Als dat zo is heeft Hoffman heel wat lo- r en tibotomieën uitgevoerd. Zijn meest be zitten ruchte flop - 'Ishtar', een komedie met en dafioffman en Warren Beatty - zou de èrfd. Ilóarrière van mindere acteurs dan hij vol- nt is uitfomen de grond in hebben geboord, ing vafioffman, Beatty en regisseur Elaine half uuday deden precies waar ze zin in had eren ojjen. De media stortten zich als aasgieren ip al hun misrekeningen. Toen de film Passn de bioscopen flopte, legden de sterren bank, ile schuld niet bij zichzelf maar bij de voorwars. Deze Joffman en Beatty wisten hun sterren- baan, iifatus te redden door zich op voor het voortfote publiek aantrekkelijke projecten te Beatty maakte 'Dick Tracy' en choof zijn plannen om de wat meer bscure 'Howard Hughes Story' te verfil- op de lange baan. „Hij had een hit ,odig en dat wist hij", aldus een insider. En toen 'Tracy' niet helemaal het ge- fenste resultaat leverde, leende hij zich oor de film 'Bugsy'. En kijk waar hij nu i, hij maakt een goede kans op een Os- ar dit jaar. Hij is nog steeds de meest eslepen publieksbespeler van Holly- |ood". jeen doetje loffman is ook geen doetje op dat ge- ied. In navolging van het oude acteurs- fzegde, „Wanneer je twijfelt, speel dan fn invalide" (om het medelijden van et publiek te wekken), speelde hij direct a 'Ishtar' de hoofdrol in 'Rain Man', in groot commercieel succes, en won er in Oscar mee. De opnamen waren ech- ir één groot gevecht, met Hoffman porop in de gelederen, letzelfde geldt voor zijn volgende film, e Peter Pan verfilming 'Hook'. Regis- ,'ur Steven Spielberg noemde Hook om- jchtig „mijn grootste samenwerkings- roject". De andere acteurs vonden het ïhter onwerkbaar om aan twee bazen trantwoording te moeten afleggen. Het was alsof we een paar verschillende igisseurs hadden die ons in tegengestel- richtingen probeerden te trekken", al- \r'Bombt\s een van hen. Iij was hetzelfde geldt ook voor Hoffmans laat- april 19&t film, de Disneyproduktie 'Billy Bath- eenzaamwf. De verfilming van de roman van f omdatdL, Doctorow had meer dan de gebrui- reld we/gèlijke commotie tot gevolg. „In zekere kennen flin is iedere film die je ziet het resultaat ie nazi's 4n een oorlog", aldus Doctorow. „Iede- id gekregt medewerker heeft een bepaalde visie FOk hij de anderen wil opleggen. Er is |n hoop vuurwerk". Is film oorlog is, was 'Billy Bathgate' tyrut, Bayrut met veel grof geschut: kreeg noffman, een van de beste acteurs van 'Bombeitaerika; Tom Stoppard, een van de In eefste moderne toneelschrijvers; regisseur doorstonObert Benton, die een Oscar voor de drie maJSte regie won voor 'Kramer vs Kra- intziendefcr' (met Hoffman in de hoofdrol) en uilkelder.laces in the Heart'; Doctorow zelf; het later ge»ofd van de Disney-studio Jeff Katzen- Hij is (hg en een enorm budget van 42 mil- die stadEn dollar. rthur 'Bo hadden de betrokkenen ieder hun ei- een indruh persoonlijke agenda, ze geloofden al- t hem nfliaal dat 'Billy Bathgate' een artistiek druk vei# commercieel succes zou kunnen wor- nen vindtn. Toen 'Billv Bathgate' uitkwam in rijlen 'Bdterika werd de film echter matig ont- e vlakte, ngen. De produktie was getekend door de talloze conflicten tussen Hoffman en Benton en de enorme produktiekosten die de begroting ver te' boven gingen. „Bijna alle recensies hadden het over de problemen op de set", aldus een van de directeuren van Disney. „De opnamen waren voer voor de roddelbladen; hoe Hoffman de Set was afgestormd; hoe Benton het eind veranderd had en Hoff man de film uit handen had genomen; hoe Hoffman had geprobeerd de teugels over te nemen. Tegen de tijd dat de mensen dat allemaal hadden gelezen hadden ze het gevoel dat ze genoeg over de film wisten en hem niet meer hoef den te zien". Gangsters De roman van Doctorow die het uit gangspunt vormde voor de film, een in ternationale bestseller, gaat over een vijftienjarig Iers jongetje uit de Bronx in de tijd van de depressie, dat op zoek is naar een beter leven. Hij trekt de aan dacht van de beruchte gangster Dutch Schultz (die echt heeft bestaan) en wordt opgenomen in diens bende. Billy groeit op in een milieu van gang sters die zonder enige scrupules moor den en verraden. Hij wordt volwassen wanneer hij verliefd wordt op de mai- tresse van Schultz. Als een soort moder ne Huckleberry Finn romantiseert Billy Schultz' wrede charme en impulsief ge weld, zijn berekende waanzin en ontza glijke macht. Schultz is een personage waarin iedere acteur zich graag zou vastbijten. Hoff man stond duidelijk te springen om de rol van de opvliegende Amerikaanse gangster op zijn naam te schrijven. Maar hoewel Schultz belangrijk is voor het verhaal, staat hij niet centraal in 'Billy Bathgate'. „Ik heb dit nooit als een gang sterfilm gezien", aldus Benton. „Ik heb altijd gedacht dat het over een jongen ging op weg naar de volwassenheid". Hoffman dacht er duidelijk anders over. In een interview op de set van zijn laat Rechts Dustin Hoffman met de zesjarige Justin Henry in de film 'Kramet vs. Kramer'. M FOTO: AP Rechtsonder: Bij de opnames van de film 'Tootsie' kwam Dustin Hoffman (rechts) voortdurend in conflict met regisseur Sydney Pollack (links), die zelf ook een rol speelde. FOTO: COLUMBIA PICTURES Links: Voor de film Rain Man kreeg Dustin Hoffman in 1989 een Oscar. FOTO: AP Onder: Dustin Hoffman (r) speelt een autistische man in Rain Man. Zijn tegenspeler is Tom Cruise O). FOTO: UNITED ARTISTS PICTURES ste film 'Hero' vertelde hij de Los Ange les Times: „Niemand had ooit eerder iets gedaan op het gebied van joodse gangsters. Ik heb een hoop research ge daan. Ik heb met een paar oude joden gesproken die in hun tijd huurmoorde naars zijn geweest. Geweldige, grappige persoonlijkheden". De opnamen begonnen veelbelovend. Per slot van rekening hadden Benton en Hoffman tien jaar geleden op bevredi gende wijze samengewerkt bij 'Kramer vs Kramer'. Benton: „Bij 'Kramer' zei Dustin: 'Luister alleen maar naar me. Je hoeft niet te doen wat ik zeg. Maar luis ter gewoon naar me omdat niemand an ders dat ooit doet'. En ik luisterde en hij had fantastische ideeën. Bij 'Bathgate' zei ik: laten we het op dezelfde manier doen". Wat Benton zich niet had gerealiseerd, was dat de verhoudingen nu anders la gen. Luisteren naar Hoffman was niet meer alleen een beleefdheidsgebaar, het was een gebod geworden. Benton be greep dat al snel. Een bron bij de pro duktie: „Het eerste deel van de film niet in die scènes. We kregen een tele foontje van zijn bureau dat ze wilden weten hoe het met zijn huisvesting zat in Saratoga. Toen we zeiden dat die er he lemaal niet was, volgde er een onheil spellende stilte". Volgens Benton belde Hoffman de eerste dag dat hij terug was en zei: „Het werkt niet. Je had me beloofd dat ik op de set aanwezig zou zijn". Dit was volgens Benton een misverstand. „Ik heb nooit beloofd dat hij constant op de set zou zijn. Ik had gezegd dat ik hem zou vra gen te komen als ik zijn hulp nodig had op de set. En tijdens het filmen had ik hem een paar keer nodig, en was hij een goede hulp". „Bij 'Kramer vs Kramer' werkten we met een zesjarig jongetje, dat maar door een persoon moest worden geregisseerd. Hij moest geloven in Dustin als zijn va der, dus ik praatte met Dustin en Dustin voor 'Hook'. Dat hij iedere dag naar de set ging omdat Robin Williams graag had dat hij er was. Onzin. Er is gewoon niemand die Dustin zegt NIET te ko men". Een andere regisseur legt uit: „Dustin Hoffman is de machtigste acteur in de filmindustrie. Het is de regel van het im- pressariaat dat ieder goed script dat bin nenkomt eerst naar Dustin gaat. Dan be sluit die of hij je wil ontmoeten. Ik kreeg te horen dat hij geïnteresseerd was in een rol in mijn film. Ik heb nee gezegd. Ze probeerden me over te halen, maar ik wou het niet hebben. Ik wou Hoffman niet moeten afwijzen als hij de rol se rieus wilde hebben. Maar ik denk dat het waarschijnlijker is dat ik hem niet de gelegenheid wilde geven om mij af te wijzen. Dat zijn dingen die er toe doen in Hollywood". Het beroemdste conflict waarin Hoff man betrokken was vond plaats tijdens de opnamen van 'Tootsie', toen Hoff man en regisseur Sidney Pollack elkaar bijna iedere dag in de haren vlogen. Hoffman eiste eindeloze veranderingen in het script en trok ieder besluit van Pollack in twijfel. Pollacks frustratie uit te zich in de film zelf. In een bijrolletje in de film als Hoffmans agent, zegt Pol lack hem: „Niemand wil je hebben, je bent veel te moeilijk". Het succes van de film verzachtte veel, maar toen Pollack gefeliciteerd werd met zijn Oscar voor de film, zei hij: „Ik zou de Oscar opgeven als ik de negen maan den van mijn leven die ik voor de film met Dustin heb doorgebracht kon terug krijgen". Ook al eerder in Hoffmans carrière wa ren er conflicten. David Puttnam trad terug als producent van de film 'Agatha' uit 1979, met Hoffman en Vanessa Red grave. Puttman zou gezegd hebben: „Mijn ervaring met Hoffman was een uiterst ongelukkige". Volgens regisseur Michael Apted maakte Hoffman iedere dag een lijst met dingen die hij veran derd wilde zien. Apted gaf de üjst door aan Redgrave, die dan protesteerde en zelf met een lijst kwam, waar Hoffman het dan natuurlijk weer niet mee eens was. Op een gegeven moment communi ceerden de twee sterren alleen nog via briefjes. Sprekend over zijn rol als Michael Dor- sey in 'Tootsie', zou Hoffman het net zo goed over zichzelf kunnen hebben: „Wanneer een acteur eenmaal een ster is kan het hem niet schelen of hij wordt ontslagen. Dan wordt hij een creatieve entiteit en wil hij dingen goed doen zo dat hij het predikaat 'moeilijk' krijgt". Er is een verhaal dat een Britse regisseur die met Hoffman aan het werk was op een dag per koerier een enveloppe van hem toegestuurd kreeg met een stapel volgetypte A-viertjes. Zonder een regel te lezen gooide hij de enveloppe in de prullebak. „Die Dustin", zei hij. „Een goeie acteur, maar hij weet niets van films maken". Maar er zijn steeds min der mensen die dit Hoffman in het ge zicht durven zeggen. Benton had een slappe tijd achter de rug en hoopte op een nieuw succes. Dat maakte hem tot de perfecte keus voor Disney - een re gisseur die zichzelf al bewezen had en stond te trappelen om weer aan het werk te gaan. Benton is echter meer dan dat: hij is ook de man die Bonnie and Clyde heeft geschreven, een film met niet al leen geweld en commercieel succes, maar ook klasse. Precies wat Katzenberg voor ogen stond met 'Billy Bathgate'. Sterrensysteem Wat is er dus verkeerd gegaan? Waarom maakt 'Billy Bathgate', hoewel het best een goede film is, de hooggespannen ver wachtingen niet waar? Een groot deel van de schuld moet gelegd worden bij het sterrensysteem van Hollywood. „Fil men is de kunst van het samenwerken", aldus een producent. „Behalve als je een ster bent - dan gaat het erom jezelf ge lukkig te maken". Is Hoffman in die val getrapt? „Ik denk het niet", zegt Stephen Frears, die Hoff man op dit moment regisseert in 'Hero'. „Het is waar dat de verhoudingen in Hollywood hem een absurde mate van macht geven, waar volgens mij niemand bij gebaat is. Het is dwaas en vergroot de kans op dwaasheid. Maar Dustin is een heel intelligente man. Hij is zich daar zeer van bewust". „Dit zo zijnde denk ik niet dat je hem kunt scheiden van zijn sterrendom. Het ligt uiterst gecompliceerd. Je wilt die man om zijn talent, en zijn talent lijkt deze dingen met zich mee te brengen. Dus moet je uitvinden hoe je daarmee om moet gaan". Frears geeft toe dat de eerste weken van de opnamen moeilijk waren. Er werd ge zegd dat Frears had geklaagd dat hij dacht dat Hoffman 's nachts manieren lag te bedenken om hem te kwellen. Fre ars lacht: „Toen Dustin bezig was zich de rol eigen te maken werd hij soms heel emotioneel. Maar ik heb nooit enige vij andigheid ten opzichte van mijzelf ge voeld. Dat betekent niet dat er geen moeilijkheden zijn. Hij wordt soms on zeker, vooral wanneer hij net begonnen is met een film. Nu hij geacclimatiseerd is, is hij als een lammetje". JOAN GOODMAN (c) The Times, Londen met het jongetje. Met 'Bathgate' lag dat gewoon anders". Ondanks deze misverstanden konden de regisseur en ster het toen nog goed met elkaar vinden. Maar Hoffman was niet helemaal gelukkig met de situatie. Hij bleef met nieuwe scènes en dialogen ko men voor Schultz. Toen er echter wel naar zijn suggesties geluisterd werd, maar ze niet werden opgevolgd, deed hij wat sterren soms plegen te doen: van de set afstormen en mokken in hun wagen. Doctorow, die dit allemaal van een af standje gadesloeg, zegt: „Weet je, je krijgt altijd een soort legendevorming rondom deze dingen. Ik heb nooit ge loofd dat het Hoffmans enige bedoeling was zijn rol uit te bouwen en van de film het verhaal van Dutch Schultz te maken". „Ik denk dat hij zijn portrettering van Schultz completer wilde maken door meer achtergronddetails toe te voegen, waardoor de hele man werd belicht. De onenigheid die hij daarover had met Bob Benton was legitiem en van artistie ke aard. Benton vond denk ik dat het verhaal zijn eigen behoeften had en dat de dingen waar Dustin het over had luxe waren die ze zich niet konden permitte ren". Wat de persoonlijke conflicten ook wa ren die tijdens het filmen de kop opsta ken, Benton prijst Hoffmans talent: „Er is een handjevol werkelijk grote Ameri kaanse acteurs, maar niemand is beter dan Dustin. Niemand is zo veelzijdig als hij". Maar hij is moeilijk om mee te werken en loopt soms in de weg loopt. Klagen Een regisseur die onlangs een kans om met Hoffman te werken afsloeg: „Sinds 'Tootsie' en 'Rain Man' is er gewoon niemand meer die 'nee' tegen hem zegt. Wat Dustin wil, krijgt hij. Ik hoorde hem klagen hoe hard hij moest werken

Leidse Courant | 1992 | | pagina 29