1 mal Ie Dick Passchier emigreert naar Noorwegen Standbeeld voor 'Bomber' Harris wankelt al vóór voltooiing ZATERDAG 18 JANUARI 1992 PAGINA Telefoontjes len om het startsein te geven. Op laatste moment kwam het toch goed, maar daar heb ik wel vijf minui voor moeten volpraten. Moet je nagaLON in een internationale uitzending, i^vood niemand begreep er wat van, terwijl j iemand naast je staat die je de mi< n foon wel uit de hand wil rukken". |en P Studie i tists, over 1 hij: Passchier glimlacht bij de herinnerk-jphtjf Hij heeft er veel. Zoals die keer da' bij een onderdeel schuimrubberen p) den gebruikt werden. Het regende iHij zoi foontjes van mensen die dachten da studio- levende paarden in beeld waren. Of'bouwei keer dat hij na beeldverslagen vanibestaat duel bij de zaterdagamateurs en een jwe ster gadering van de KNVB een wedstrijden. St de eredivisie met het zinnetje 'Enjte mak over naar het echte voetbal' aankonjmaken de. Weer boze reacties, nu van het cbhun ste telijk deel van de natie, dat vond datfThe R zaterdagvoetbal niet serieus werd g«'Far Ni men. De ster Waarom is Zeskamp eigenlijk gestimiljoer Passchier: „Financiële motieven zijSchwar zeker een rol gespeeld hebben. Er wimiljoer ten maar liefst 135 mensen achterivoor E schermen. Maar ik denk ook dat inog de grammamakers steeds meer angst krtgaan m voor mogelijke incidenten. Een paasterren: het centrum geplaatste dranghelflose-u| houdt een actiegroep niet tegen en teen in tv is natuurlijk een ideaal medium olEn dan wensen kenbaar te maken of ander varièri op te vallen". katie tc In zijn hoogtijdagen presenteerde Jcets vo schier per seizoen honderd programentoura (Zo vader zo zoon, Mini-voetbal, Tvan de kamp, Jeugdland en 12-Uurtje) op riorenho en tv. Hij is de NCRV altijd trouvmenwer bleven. „Ik heb nooit de behoefte gfceruzie. te verkassen. Ik ben trouwens ook i()e sten door anderen gevraagd", zegt de Zifnoeilijk drechter, die opmerkelijk genoeg jionistis spelletjesfreak is. De laatste jaren isnen on stil rondom zijn persoon gewordenbetrokki en toe knapt hij een klusje op, mayest van gedachten is hij al aan het afscheidufemisi men. Waarom eigenlijk NoorwegenDustin „Ik ben nu 58 jaar en vind het well^onist Dan kan ik wel naar de Veluwe jjeurs, p maar Noorwegen is zo'n beetje )ntschul tweede vaderland: ik kom er al twfei hij i: jaar. We zijn gecharmeerd van het pee om en z'n inwoners", zegt hij, waarnin het 2 verschillende pluspunten opnoemtjersenoi dit Scandinavische land. paar mii Om te vervolgen: „Ik ben nooit |innenki Spanje of een ander zuidelijk lanAorgen, i gaan omdat ik op bepaalde plekken tontzettei pigment heb. Die felle zon kan ikwwrden verdragen. Vitiligo noemen ze die zigelijkbaa ofwel plaatselijk albinisme. Op de Als dat 2 komen witte plekkken voor en tiMomiei normaal gepigmenteerd haar zitten fuchte fl lokken. Dat was geen gezicht, en daftoffman heb ik steeds mijn haar geverfd. Ik&nïère 1 nu helemaal grijs; alle pigment is uitfomen haar. Bij de make-up-afdeling vatfoffman NOS hadden ze vroeger een half uitfay ded tra nodig om me te prepareren ofien. De 1 uitzending". |P al hu Het gesprek loopt ten einde, Pas® de bio kruipt weer achter de toonbank, ije schub rol van winkelier. „Er is één voorwars, aan m'n vertrek verbonden. Deze loffman die' ik, net als m'n tv-loopbaan, iitatus te ben begonnen, moet worden voortfOte put Ik heb goede hoop dat ik binnenkortorten. 1 opvolger vind". choof zi bscure '1 op c ,odig en En toen fenste re bor de fi I, hij ma ?r dit ja eslepen 'ood". jeef loffman fed. In n ïzegde, |n invali It publie a 'Ishtar ïn groot fn Oscar 'r één g porop in (etzelfde e Peter 1 iur Steve Chtig „n roject". I thter om ïrantwoo Het was jgisseurs p richting Sir Arthur Bombt,is een v£ Harris. Hij was hetzelfde hij begin april 19k film. dt overleed, eenzaam\\e. De i verbitterd omdat 4L. Doctc Vrije Wereld we/gelijke con hem te erkennen afo is ieder man die de nazi's In een 00 knieën had gekregl, medewe Foit hij de pi hoop A Is film 01 iyrut, Ba Zelfs Winston Churchill kreeg rflffman, rouw. De ster van Arthur 'Bombertoerika; ris verbleekte onmiddellijk. In eefste mode tenwijk van Würzberg doorstonPbert Bei jonge Duitse vrouw die drie mafste regie zwanger was, de niets ontziende pr' (met bardementen in een schuilkelder.Jaces in t zoon, die zes maanden later gefofd van werd, heet Jurgen Weber. Hij is (frg en eei dige burgemeester van die staden dollar. Britse voornemen om Arthur 'Bd hadden Harris te gedenken met een indrrf» persoor kend monument vervult hem nfliaal dat schuw. In Londen wordt druk veifcommer om een oplossing te kunnen vind®. Toen zoon en dochters van wijlen 'Bcherika w< Harris houden zich op de vlakte. Ingen. De Zeskamp, Spel zonder Grenzen, Sterrenslag, het Bloemencorso, het Défilé op Soestdijk, zo maar een greep uit de carrière van Dick Passchier. Grote evenementen waaraan zijn naam onverbrekelijk is verbonden. Een nette verschijning, een enthousiaste commentaarstem, nimmer een onvertogen woord. Jarenlang het gezicht van de NCRV. Voor de één de ideale presentator; voor de ander te oppervlakkig en saai. Aan alles komt een eind. De 58-jarige Passchier is z'n meer dan 25-jarige tv-loopbaan aan het afbouwen. Dit jaar nog zegt hij Nederland vaarwel en vestigt zich in Noorwegen. We zoeken hem op in zijn woonplaats Zwijndrecht voor nog één keer 'n Dik uur Dick. LONDEN - Het standbeeld voor Sir Arthur 'Bomber' Harris is bijna klaar. De Britse artieste Faith Win ter heeft een natuurgetrouwe af beelding gemaakt van de man die in februari 1945, toen de Tweede Wereldoorlog bijna voorbij was, zijn bommenwerpers uitstuurde voor een nutteloos 'tapijtbombar dement' van het Oostduitse Dres den. Ten minste 35.000 weerloze mannen, vrouwen en kinderen kwamen daarbij om het leven. Sommige geschiedschrij vers vermoeden dat het werkelijke cijfer veel hoger lag: misschien wel 140.000, zeggen zij. Precies zoveel als in Hiroshi ma. Het wordt een bronzen monument van 1,8 meter hoogte met een gewicht van een halve ton. De vereniging van oudge dienden van de RAF heeft 100.000 pond ingezameld voor een fraai standbeeld van hun vroegere overste. Het gevaarte zou worden geplaatst voor de ingang van Londens RAF-kerk, St Clement Dane op de Strand en daar in de maand mei door de koning-moeder worden ont huld. Maar misschien komt er niets van, want de internationale controverse rond Har- ris' standbeeld is nog niet afgelopen. De bewoners van Dresden en omgeving vin den de Britse intentie weerzinwekkend. Londen en Bonn wisselen koele diplo matieke boodschappen uit over het mo nument. De Kerk van Engeland is verdeeld, de Britse koninklijke familie vindt het een vervelende geschiedenis en bij de RAF heerst verwarring. Sommige oud-strij ders van de luchtmacht zijn boos omdat naar hun mening de nagedachtenis van 'Bomber' Harris zwaar wordt beledigd. Luchtmaarschalk Arthur Travers Harris is dus nog steeds een controversiële fi guur. Hij was 91 toen hij begin april 1984 overleed, eenzaam en verbitterd omdat de Vrije Wereld weigerde hem te erkennen als de man die de nazi's op de knieén had gekregen. Harris meende dit tot stand te hebben gebracht door mid del van meedogenloze tapijtbombarde menten, van het soort dat door Hitier 'terreuraanvallen' werd genoemd. Misnoegd Maar het staat nu wel vast - en ook in Engeland is men het daar over eens - dat de Duitse nederlaag niet werd afge dwongen met bommenwerpers. Harris had er al in 1945 grote moeite mee om dit feit te verwerken. Dat iaar nam hij ontslag als opperbevelhebber van het Britse Bombardeercommando, een taak die Churchill hem in 1942 had opgedra gen. Arthur Harris trok zich* misnoegd terug. Nadien kwam zijn naam nauwelijks meer in het nieuws. Maar hij bleef wel het middelpunt van de landelijke en in ternationale controverse over het relatie ve militaire belang van luchtbombarde menten. Arthur Travers Harris had de controver siële taktiek van massale luchtbombar dementen gepionierd. Volgens hem kwam het er in de eerste plaats op aan hele stadswijken te verwoesten. Toen hij op 22 februari 1942 opperbevelhebber werd van de Britse luchtvloot was hij 49, een vlieger met 20 jaar ervaring in bombarderen. Als jonge luchtmachtofficier had Arthur Harris ('Ginger' - rooie - of 'Bert' voor zijn vrienden) lang voor de Tweede We reldoorlog onder meer rebellen gebom bardeerd in India en Irak. In laatstge noemd land maakte de toenmalige Brit se luchtmacht daarvoor gebruik van gas bommen die ijverig werden geworpen door Arthur Harris en zijn wapenbroe ders. Tijdens de recente Golfoorlog vreesden Washington en Londen dat Irak gebruik zou maken van chemische wapens. Dit bracht de Britten ertoe in zeven talen te zwijgen over wat zij daar vroeger zelf hadden uitgespookt. Mede op grond van zijn 'successen' in Irak geloofde Harris rotsvast in wat hij noemde „strategische bombardemen ten". In de Tweede Wereldoorlog vond hij dat het erop aankwam het moreel van de Duitse burgers te kraken. In mei 1942 stelde hij de regering Churchill een programma voor van intensieve lucht bombardementen dat gretig werd goed gekeurd. Ofschoon de RAF geregeld zware verlie zen leed, vond de opperbevelhebber van het Bombardeercommando dat deie on belangrijk waren. In juli 1942 verzekerde Harris de Duitsers via de radio, dat er voor hen geen kans op was de oorlog te winnen. Hij zou hen murw bombarde ren. Na de top van Casablanca in febru ari 1942 spoorde Churchill, die daarover had gepraat met Roosevelt en Stalin, Harris aan de omvang van de Britse luchtbombardementen nog uit te brei den. In december 1943 beweerde Harris al weer dat vliegtuigbommen Duitsland konden verslaan. Rond die tijd werd on der meer Berlijn geregeld zwaar be stookt. De RAF-verliezen waren ernstig, maar volgens Harris gaf dat niet. Hij kwam voor de dag met een plan óm maandelijks 13.850 ton vliegtuigbom men uit te strooien over dichtbevolkte Duitse steden. Geoefend Maar de Britse openbare mening kwam langzaam maar zeker in opstand tegen de taktiek van Harris. Op 9 februari 1944 protesteerde de anglicaanse bis schop van Chichester, dr. George Bell, in het Hogerhuis tegen wat hij noemde „de immorele raids van de RAF'. Hij zei dat de dood van 74.000 mensen in Berlijn op geen enkele manier kon wor den goedgepraat. De Britse minister van de luchtmacht antwoordde evenwel dat de RAF-raids geen terreuraanvallen wa ren. 'Bomber' Harris had in 1942 voor zijn vernietigende luchtbombardementen 'ge oefend' op de Baltische havenstad Lü- beck die net zoals Dresden in 1945 op strategisch gebied vrijwel zonder beteke nis was. In het centrum van het - even eens historische - Lübeck stonden veel fraaie houten koopmanswoningen, die volgens Harris allicht „gemakkelijk en fel zouden branden". Zijn wens kwam in vervulling: de RAF verwoestte in Lübeck meer dan 2000 panden. De vernieling van een groot deel van deze middeleeuwse stad was louter toe te schrijven aan brand. Nage noeg de helft van Lübeck werd met de grond gelijkgemaakt. Ook premier Chur chill was erg in zijn schik met het be reikte resultaat. De oude oorlogsleeuw erkende van toen af de propagandawaar- de van krachtige Britse luchtbombarde menten op Duitse steden. 'Bomber' Harris zette zijn werk voort met onder meer een zware aanval op Keulen, waar zo'n 13.000 woningen ver nield werden en 469 personen om het le ven kwamen. Hitler was woedend. Hij gaf bevel alle toeristische centra van En geland te verwoesten. De Duitsers maak ten gebruik van hun 'Badeker'-gids om dergelijke Engelse doelwitten uit te kie zen. Een van de eerste bekende toeristische plaatsen in Engeland die eraan moesten geloven was de stad Bath. Op 25 en 26 april aanstaande is het precies 50 jaar ge leden dat Bath volslagen onverwacht zwaar gebombardeerd werd door de Luftwaffe, met het verlies van 417 men senlevens en ontstellende materiële scha de. In de stad brak bijna paniek uit, vooral omdat de Duitse aanvallers diverse stra ten onder vuur namen met hun mitrail leurs. Deze klap kwam zo hard aan, dat de Britse propagandamachine er lange tijd over zweeg. De luchtmacht van 'Bomber' Harris maakte in de zomer van 1943 een laai ende vuurhaard van de havenstad Ham burg, waar 44.000 burgers gedood wer den. Hamburg brandde zo hard, dat de Engelse vliegers de grote hitte waarna men in hun cockpits. Arthur Harris betwijfelde niet dat hij op het goede pad was. Hij beraamde een nieuw strategisch plan: 'Operatie Don derslag'. Die had tot doel de restanten van het Duitse moreel definitief te kra ken. Harris was de overtuiging toege daan dat op zijn schouders de verant woordelijkheid rustte om de Tweede Wereldoorlog in de kortste keren te beëindigen. Dresden was het grootste slachtoffer. Op 25 februari 1945 strooiden 786 RAF- vliegtuigen op geringe hoogte 2690 ton bommen uit over een stad die niet ver dedigd werd. Hierna deed de Ameri kaanse luchtmacht haar eigen bijdrage. De stad Würzburg was in maart op een soortgelijke manier voor 90 procent ver woest. Na Dresden vond het geallieerde opperbevel het welletjes, want het opzet telijk vermoorden van zoveel burgers te gelijk maakte niet bepaald een gecivili seerde indruk. Het mocht niet worden beschouwd als een vast onderdeel van de geallieerde politiek. ZWIJNDRECHT - Achter de toonbank, als kleine neringdoende in meubilair en cadeauartikelen in Zwijndrecht, blijkt Dick Passchier weinig te verschillen van de goed van de tongriem gesneden tv-pre- sentator. Een gulle lach, een warm woord, een tevreden koper. Pas schier weet hoe je een klant een koninklijk gevoel geeft. Noorwegen vormt het onderwerp van gesprek. Een vrouw herinnert hem aan zijn tv-causerietje met Linda de Mol. Na enige minuten verlaat ze vrolijk de winkel, een paar snuisterijen en kwinkslagen rijker. Dick Passchier geeft ruiterlijk toe dat die pose geen automatisme is. „Soms moet de knop om. Als je net uit Italië komt, waar je een week lang in de roes van Spel zonder Grenzen hebt gezeten, is het even slikken als een klant je een kwar tier lang aan de praat houdt voor een hangertje van 3,95. Dan ben je jaloers op collega's die op de terugreis in het vliegtuig zeggen dat ze de komende da gen helemaal niets gaan doen. Maar goed. ik heb gekozen voor dat dubbelle ven en dan heb je er gewoon te zijn op koopavond, ook al ben je net die dag op Schiphol aangekomen". Dit soort reisjes ligt al lang achter hem. Spel zonder Grenzen is niet meer, even als Zeskamp, Interland, Tweekamp en al die tv-spelen waar de NCRV een patent op leek te hebben. Intussen zijn de net ten vergeven van quizzen en spelshows. De 'Passchiers' van nu verschillen we zenlijk van de originele. „Ze zingen, dansen en acteren; het zijn echte show- masters. Dat ben ik niet. Ik heb me al tijd enkel met het zuivere presentatie werk beziggehouden. Fungeerde als een trait d'union tussen de mensen. Niets meer maar ook niets minder. De wijze waarop spelprogramma's nu gemaakt worden is trouwens wezenlijk anders dan vroeger. Er worden er soms vier op een avond opgenomen. Wij waren een hele maand in touw voor één Zeskamp uitzending", zo laat hij weten. Défilé Vroeger. Praten met Passchier betekent uiteraard praten over het verleden. „Omzien? Daar krijg je pijn in je nek Dick Passchier: voor de één de ideale pre sentator, voor de ander te oppervlakkig en saai. U FOTO: SP kom in beeld. Dat staat voor 'Laat Ons Lopen'. Ineens had ik zin om hier een andere interpretatie aan te geven. 'Toen ze vijftig jaar geleden nog slechts één lid hadden heetten ze waarschijnlijk 'Laat U Lopen', flapte ik eruit. Een stroom leuke brieven was het gevolg. Diezelfde avond belt m'n baas van de NCRV op. 'Als je dat in een van onze uitzendingen had gezegd was je eruit gevlogen, maar. ik heb me wel rotgelachen'," zo deelde hij mee". Op deze manier is hij niet vaak uit de band gesprongen. Passchier bleef altijd netjes. Een allesbehalve controversieel figuur. „Dat hoefde ik ook niet te zijn. Daar zijn anderen voor. Als ik het denlé presenteer, ga ik niet katten". Na negen défilés vond de NOS dat er maar eens een andere presentator moest komen. De keuze viel op Hans Zoet van de VARA. Dat ontlokte een storm van protest aan Oranjegezind Nederland. Passchier: „Columnist Dick Versteeg schreef toen een badinerend stukje in de Gooi- en Eemlander over 'die arme Dick Passschier'. Er moest maar een actie ko men: 'Dick moet blijven'. Wat als iro nisch stukje bedoeld was kreeg een bloedserieus vervolg". „Hier", zegt Passchier terwijl hij een doos pakt waarin kaarten en brieven zit ten. „Dit is een greep uit de vijftienhon derd reacties die zijn verschenen naar aanleiding van de wisseling van de wacht". 'Passchier voor huiselijk Oranje- plezier', is het credo op de ene kaart. 'Geen rode schavuiten, houdt die erbui ten', luidt een andere. Met zichtbaar ple zier werkt de voormalige presentator zich door de doos. Debuut 'Zijn grootste bekendheid ontleent Pas schier aan de Zeskamp-uitzendingen en het vervolg daarop, Spel zonder Gren zen. Met de voorloper 'Interland' maak te hij in '65 zijn tv-debuut. Dick van Bommel, hoofd amusement van de NCRV, was de man die hem bij deze omroep haalde. Nadat hij een bandje had gehoord waaróp Passchier een avond van een Dordtse school aan el kaar praatte, wist hij voldoende: die man moest hij hebben. „Met een bloednerveuze Van Bommel in de auto gingen we naar Brussel, waar ik samen met Regine Clauwaert van de BRT 'Interland' zou presenteren. En Van Bommel maar op me inpraten. 'Kwets geen mensen, ga niet op tenen staan'; hij stierf duizend doden. De helft ging langs me heen. Het was wel span nend: live-tv op Nederland 1, op zater dagavond, wat nu prime-time genoemd wordt, met een totaal nieuw gezicht. Maar ik was niet zenuwachtig. Ik wist dat ik me er al improviserend doorheen zou slaan. Wat ook gebeurde. Teksten heb ik nooit uit m'n hoofd geleerd. Toen niet en nu nog niet". De Zeskamp-uitzendingen gingen in '68 van start. Terugkijkend: „Het was een groot succes. Ga maar na: tot '87 is Zes kamp op tv geweest. Da's heel lang, bij na twintig jaar en nog nooit vertoond. En naar Spel zonder Grenzen, de inter nationale variant, keken soms honder den miljoenen mensen". „Zowel deelnemers als kijkers beleefden er veel plezier aan", vervolgt hij z'n ver haal. „Dorpen en steden sloofden zich wekenlang uit om zo goed mogelijk voor de dag te komen. De kijker toonde waar dering voor de sportieve prestaties en zelfs intellectuelen konden zich vinden in het programma: ze hoefden er niet bij na te denken. Gerard Nijboer zei dat hij liever een marathon liep dan meedeed aan Zeskamp. Daarmee aangevend dat er als deelnemer heel wat van je wordt verlangd. Onderdelen als een zwembad of zeephelling kwamen er altijd wel in voor". „Ik vond die uitzendingen pas echt leuk worden als er iets mis ging. Dan had ik wat te doen. Zoals die keer dat in Zand- voort de Europese finale werd gehouden. Dat was wat voor die plaats; te vergelij ken met een Europa-Cupfinale. Ik wist dat Zandvoort bij een bepaald spelon- derdeel de joker zou inzetten, maar op het 'moment suprème' werd dat verge ten. En ik maar praten en praten, terwijl de Italiaanse hoofdarbiter stond te pope- Onder: Nog één keer 'n Dik uur Dick. FOTO: ANP van", zei Herman Brood ooit, maar die wil ook nog steeds vooruit. Passchiers wapenfeiten liggen in het verleden. Tus sen '65 en '88 verscheen hij met de re gelmaat van de klok op het scherm; het vleesgeworden NCRV-gezicht. Ook de NOS huurde hem regelmatig in. Voor het Défilé op Soestdijk bijvoorbeeld. „Op die uitzendingen kijk ik met plezier terug. Leuk om te doen. Maar niet een voudig. Je had weinig tekst en werd kri tisch gevolgd. Na een paar défilés kreeg ik verwijten van deelnemende verenigin gen die niet genoemd waren. We werk ten met vijf camera's en als je dan over schakelt kun je wel eens een groep mis sen. Ik schreef de mensen dan dat ze hun vaandels maar hoog moesten ophef fen; dan kon ik ze een volgend maal niet missen". „Zo verscheen ook de vijftig jaar be staande wandelclub L.O.L. uit Benne- £eidóc6ouACMit

Leidse Courant | 1992 | | pagina 28