finale Democratie terug in schoolbanken PAG! ZATERDAG 18 JANUARI 1992 Oost-T| v verl,e VVD is jeschokt", het PA herbeleeft jn eigen oolstrijd, de latssecretaris van [erwijs impelt [odgedwongen over het ,sJEKjnd wettelijk ïïïSfht van amieten op 3p p.ivejjheid van g™,denvijs. De ure amieten zelf j^rven al bijna ■eis, eei^ts meer te 371-126 tgen. ndonesinleiding: een [lorden,jzending op orgaan-radio waarin illen: spedi secretans van ir van dA overkoepelend jrenbroijmitisCh onze )tei Adaderwijsorgaan hotefaf1 laat ontvallen 3rveren.[ zijn organisatie 'Q2I groei van het iaiisteniital islamitische rfsschölen in reisieidderlana jizen op,, en Sri ïNTAhderd. n sluimerende Heemsla-ussje over (Je ishowerf 126/1, Lfegratie van -339i75iinderheden laait reisburof^? pi per in alle |STE[righeid op. .RIN VERAART 795,- 4 HAAG - I. Taspinar voelt 1895,-. de gebeten hond. Het bestuur 9548- de Islamitische Scholen Bestu- /2995,-;lOrganisatie (ISBO) heeft zijn 95,-inci;iraken afgedaan als „de per- 26400 mening Van de secreta- Bij de Ikon liet Taspinar zich allen dat er momenteel twintig öitische basisscholen zijn en inci. vliedt aantal ieder jaar zal stijgen ■071-126'yjjf, totdat Nederland uit ei n- k zo'n honderd islamitische len telt. Bovendien, zo ver- fle hij, zijn er verzoeken ge- voor de stichting van een isla- NV-A-^ch pedagogisch centrum en -onderwijs. „De volgende stap SGR._ fijn dat we verder willen met len in het voortgezet onderwijs aisschien wel een universiteit", ielp Taspinar zijn mening on- eïn1orrrlmmerd de ether in' heeft hij geweten. De VVD zat er cn bovenop. Onderwijsspecialist J. ssen haakte in op het standpunt al Ir verkondigd door Bolkestein: door e islamitische scholen te stichten t verzuiling in de hand gewerkt en -j integratie van de islamieten in de rlandse samenleving in het ge- fSBO schrok zich rot. „Ik heb het lat ik de VVD een taart cadeau heb in", meesmuilt Taspinar. „Met de ezingen in aantocht past dit inci- natuurlijk prima in hun straatje". pu Franssen wel eens goed de waar- willen vertellen, maar het ISBO-be- ____j heeft besloten niets te zeggen tot- et bijeen is geweest om de netelige 4e bespreken. Voorzitter M. Bakiuli I ook met commentaar: „We willen ieinig mogelijk publiciteit. Dat dt onze zaak alleen maar. Op het pnt dat wij in de belangstelling is het aantal vernielingen aan 1 ïn niet van de lucht. Deze week i er al weer bommeldingen in een 1 - 11 in Den Bosch". 1nen en hennen jphelijk", vindt J. Verheggen de uit- k van Taspinar dat er islamitische cholen moeten komen. Verheggen nningmeester van de Islamitische óng Onderwijs en Opvoeding een bestuursorganisatie waarbij Islamitische scholen zijn Kinderen van de islamitische Yunus Emre school concentreren zich op de les. Onder zoek wijst uit dat het onderwijs op islamitische scholen nauwelijks afwijkt van dat op andere Nederlandse scholen. FOTO: MILAN KONVALINKA Het ISNO heeft ruzie met het overkoe pelend orgaan ISBO, dus geheel onver wacht is deze sneer niet. September vorig jaar besloten drie scho len dat zij een meer liberale koers wilden gaan varen dan de zeventien andere scholen die aangesloten zijn bij het meer orthodox-islamitische ISBO. „Bij de andere scholen staat de islam steeds voorop, bij ons het - Nederland se - onderwijs. We willen de islamiti sche kinderen wel bewust maken van hun eigen identiteit, hun taal, cultuur en godsdienst, we willen zorgen dat ze sterk en zelfverzekerd in hun schoenen staan, maar tegelijkertijd moet er aansluiting zijn bij de Nederlandse maatschappij". „Bij de meer orthodoxe scholen worden de hanen van de hennen gescheiden, gymnastiek en zwemmen gebeurt apart, de hoofddoekjes zijn verplicht, ook voor leerkrachten met een niet-islamitische achtergrond, en er zijn binnen de school moskeetjes ingericht waar de kinderen bidden. En in plaats van gewoon woens dagmiddag zijn ze vrijdagmiddag vrij om dan bij het belangrijke vrijdaggebed aanwezig te kunnen zijn". Dat vinden de drie ISNO-scholen te ver 'gaan, net als een aparte islamitische school voor voortgezet onderwijs. „Kijk, twee jaar. geleden ontstonden de eerste islamitische scholen", vervolgt Verheg gen. „Tot die tijd voldeed het onderwijs aan deze groep op geen enkele manier. Maar zeven promille van de leerlingen stroomde door naar het hoger (beroeps-) onderwijs, tegen zeven procent van de Nederlandse leerlingen. Er moest iets ge daan worden, dat was duidelijk. De isla mitische scholen ontstonden, ik besloot in een bestuur te gaan zitten om een vin ger aan de pols te houden en te zorgen dat het niet afgleed naar een nog lager niveau. Maar het is natuurlijk wel de be doeling dat die kinderen met beide be nen in de Nederlandse maatschappij staan. En hoger islamitisch onderwijs lijkt me niet integratie-bevorderend. Be grijp me goed, het doel is deze kinderen een goede doorstromingsmogelijkheid te geven. Als die mogelijkheid op een an dere manier ontstaat, zijn wij de eersten om te zeggen: hef de aparte scholen maar op". Hoofddoeken De Yunus Emre school in Den Haag is een van de bij het ISNO aangesloten scholen. Een liberale islamitische school dus. Directeur R. van Eijk vindt dat er onnodige drukte is ontstaan rond de kwestie. „Om maar eens wat vooroorde len uit de wereld te helpen: iedere school moet voldoen aan de eisen van de Ne derlandse wetgeving. Dat betekent dat het vakkenpakket voor 95 procent het zelfde is als op een 'gewone' school. Het onderwijs wordt gegeven in het Neder lands, de meeste leerkrachten (18 in to taal) hebben ook die nationaliteit". „Daarnaast zijn er apart lessen in de Arabische .taal en cultuur en Turkse taal en cultuur en godsdienstlessen. Daar voor zijn imams aangetrokken, maar ook dat willen we in de toekomst in het Nederlands gaan doen. Als die lessen in een en dezelfde taal zijn (nu nog in Turks en Arabisch) bevordert dit ook de eenheid tussen de moslimgroeperingen onderling. Je moet een en ander zien als een lange-termijnproces: we bestaan pas tweeëneenhalf jaar, er wordt hard ge werkt, maar alles is nog niet kant en klaar". De hoofddoek is niet verplicht, maar de meeste kinderen dragen deze wel, alleen de kleuters niet. Op de school worden ook kinderen met een niet-moslim ach tergrond toegelaten," aldus Van Eijk. Niet dat die hiervan gebruik maken, maar de mogelijkheid bestaat. Het verschil met een gewone school is dus helemaal niet zo groot. En als meneer Franssen er wat op heeft aan te merken, kan hij maar be ter eerst eens voor een beter minderhe denbeleid zorgen, zo meent Van Eijk. Rampzalig „Ik vind de groei van het aantal islami tische scholen wel begrijpelijk", zegt A. Kloosterman van de KPC (Katholiek Pedagogisch Centrum). „Ons onderwijs systeem heeft gefaald. Het ging niet goed op school met de moslimkinderen. In de ogen van de ouders hebben wij hun kin deren laten vallen en henzelf geen in spraak gegeven. Dus wat doen ze, en hoe kunnen ze ook anders, ze beginnen voor zichzelf. En hoe doen ze dat? Via het Nederlands wettelijk systeem, zoals dat verankerd ligt in ónze samenleving, in ónze historie. Dus wat dat betreft zou je kunnen zeggen dat het met die integratie niet slecht gaat". Kloosterman vindt dat de Nederlandse samenleving de scholen het voordeel van de twijfel moet geven. „De ontwik keling is nog maar een goede twee jaar gaande. Het is voor de islamieten be schut, vertrouwd, ouders nemen deel aan het schoolbestuur. Maar anderzijds kun je je natuurlijk afvragen wat het nut is van deze nieuwe zuil. Emancipatie en integratie via verzuiling hebben ooit ge werkt, maar het is een andere tijd, de tijd van het slechten van grenzen". „Het zou zo moeten zijn, dat we de isla mitische kinderen opnamen in ons on derwijssysteem en dan ook daadwerke lijk de consequenties daarvan zouden aanvaarden. We moeten niet aan an ders-gelovigen opleggen wat wij geloven, we moeten hen in hun waarde laten, in spraak geven, opnemen in ouderraden en rechten toekennen. Kortom, we zou den moeten voldoen aan de eisen die de multiculturele samenleving stelt. Geloof me, ik ben geen voorstander van verzui ling, maar zolang onze scholen dit niet bieden, móeten de moslims wel in hun eentje verder". Zijn collega van het PCO (Protestants Christelijke Onderwijsvakorganisatie), E. de Jong, is het niet met hem eens. In het Ikon-interview zei hij voorstander te zijn van integratie via verzuiling. „En daar neem ik geen woord van terug. Het is immers de wens van de islamieten zelf. En de wettelijke mogelijkheden zijn er. Wie zijn wij om bevoogdend op te treden? Tot nu toe is iedereen aan het woord geweest over de zaak behalve de moslims zelf'. „Het is onze taak te waken over de kwa liteit van het onderwijs, ook van dat aan minderheden. Het niveau is rampzalig. Als het met aparte islamitische scholen beter kan, waarom niet". Maar wat als het leidt tot isolement van de betreffende bevolkingsgroep? „Tja, die mogelijkheid is natuurlijk aanwezig. Maar om nou die scholen te willen ver bieden... Oké, daar ben ik misschien een beetje dubbel in. Maar wij hoeven de maat niet te geven. Het is goed dat er een grondwet is die wordt toegepast. Ei genlijk kan ook de politiek niets zeggen op die ontwikkeling". hoeft de ontwikkeling geen halt toege roepen te worden. De protestanten en de katholieken hebben het recht op bijzon der onderwijs geclaimd, vrije scholen ook, waarom de islamieten dan niet. De katholieken zijn toch ook geëmanci peerd? Op den duur zullen de islamieten hun plaatsje ook wel vinden". In een later gesprek geeft hij toe dat ook binnen de CDA-gelederen er wel enige discussie bestaat over de integratie. „Bij sommigen rijst ook de vraag: is er nu ei genlijk wel sprake van een zuil? Een isla mitische school is een Nederlandse school, die voldoet aan de Nederlandse deugdelijkheidseisen, die opleidt voor de Nederlandse maatschappij". Over eventueel hoger islamitisch onder wijs c.q. een islamitische universiteit zegt hij: „Tja, ik zal het niet verbieden. Ik sluit ook niet uit dat ze er komen, maar puur op wettelijke gronden is het een utopie. Zo is voor het stichten van een universiteit een grondwetswijziging nodig. Maar om nou, zoals Franssen suggereert, deze ontwikkeling beleidsma tig proberen tegen te gaan, dat vind ik fors, hoor". intercultureel onderwijs nog steeds de opdracht zou moeten zijn. Zodat ook Nederlandse kinderen kunnen ruiken aan de grondslag, de inhoud en beteke nis van de islam, zowel in godsdienstig, alsook in maatschappelijk opzicht, en waarbinnen islamitische kinderen van onze taal en religieuze diversiteit kennis kunnen nemen". Open deur Glimlach Fors Maar dat heeft de politiek natuurlijk wel gedaan. Bolkestein daagde het CDA rechtstreeks uit met zijn stelling dat inte gratie van minderheden niet moet plaatsvinden via de omweg van een nieuwe zuil. Uit de hoek van het CDA kwamen dan ook meteen tegengeluiden, allereerst van Lubbers, later ook van an deren. CDA-kamerlid W. van de Camp wijkt niet wezenlijk af van wat nu al heet het Lubberiaanse standpunt, zeker niet in het Ikon-interview. „Wat ons betreft Jan Franssen was de man die zei ge schokt te zijn door het aantal van twin tig reeds bestaande islamitische basis scholen. „Dat 'schokkend' neem ik te rug. Maar als ik dan hoor twintig scho len nu, een streven naar honderd in de toekomst, voortgezet islamitisch onder wijs en een universiteit, dan zet dat me wel aan het denken". Franssen is niet zo'n voorstander van integratie via verzuiling. Hij zou zich zelfs om die reden verzetten tegen de op richting van moslimscholen voor voort gezet onderwijs. „Kijk, een vergelijking met verzuiling en emancipatie zoals die in Nederland in het verleden eruit zag, gaat mank. Neem nou de katholieke emancipatie. Daar was sprake van een brede, gelaagde be volkingsgroep met een top, een midden en een onderkant. De top, de katholieke elite, was goed opgeleid en had toegang tot de machtscentra en de media. Ze wa ren in staat te onderhandelen en te ko men tot een maatschappelijk akkoord". „De islamitische groep heeft geen gelaag de sociaal-economische structuur. Het is één laag en die bevindt zich in zijn ge heel aan de onderkant van de maat schappij. Adequaat onderhandelen voor hen is moeilijk. Bovendien is de groep in een aantal opzichten verdeeld, zowel voor wat betreft religieuze als ook natio nalistische opvattingen. Als deze groep verzuilt, dreigt isolement". Dat hij het grondwettelijk recht van de islamieten op eigen onderwijs zou willen aantasten is onzin. „Dat Wallage dat suggereerde vind ik misselijk. Begrijp mij goed. ik ben geen Janmaat-man. Er verschijnt een glimlach op mijn gezicht als ik het Nederlandse pluriforme straat beeld bezie. Maar als blijkt dat er sprake is van blijvende economische achterstel ling van bepaalde groepen, dan moet er iets veranderen en het onderwijs speelt hierbij een belangrijke rol". „Het enige dat ik wil, is beleidsmatig, met de betrokkenen in de politiek, na gaan wat is gedaan, of juist nagelaten dat deze ontwikkeling van islamitische scho len in de hand werkt. Want ik denk dat „Ach, meneer Franssen trapt een open deur in. De discussie is al vier, vijf jaar gaande en wat ik van hem hoor zijn lou ter speculaties. Net zo veel waard als die van mijn buurvrouw". Krasse taal van dr. W.A. Shadid, docent culturele antro pologie aan de Rijksuniversiteit Leiden. Hij rekent voor: „Van de 8450 basis scholen in Nederland is 35 procent openbaar en 65 procent bijzonder - hoezo ontzuilde samenleving. Die twin tig scholen waarover Franssen zich zo druk maakt, zijn dan goed voor 2/10 procent. 97 Procent van de islamitische kinderen gaat naar een openbare dan wel bijzondere Nederlandse school. Er zijn zelfs christelijke scholen die voor 100 procent islamitisch zijn, met alleen mos limkinderen. Alleen heten ze niet zo, want er wordt geen les in de islam gege ven". Samen met dr. P.S. van Koningsveld deed Shadid onderzoek naar het onder wijs op de islamitische scholen, waarvan de resultaten binnenkort worden gepu bliceerd in het maandblad Samenwijs. Conclusie van de heren: het onderwijs aan deze scholen wijkt nauwelijks af van de lessen op andere scholen. „De vraag van Franssen had mijns in ziens moeten zijn: 'zijn die islamitische scholen wel zo islamitisch?' En dan is het antwoord nee. De islamitische scho len zijn erop gericht de doorstroom naar het voortgezet onderwijs te verbeteren en aldus een betere aansluiting op en dus integratie in de Nederlandse samen leving te bewerkstelligen. Of dat lukt we ten we pas over een paar jaar". Dus allemaal drukte om niks? „Ik denk dat de politiek over de hoofden van de moslims de verzuiling aan de orde wil len stellen. Zorg om de toename van de katholieke scholen zul je ze niet horen uitspreken. Maar moslims, ach. daar kun je van alles over zeggen, die zijn toch de gebeten hond. In dit kader is na tuurlijk het standpunt van het CDA voorspelbaar. Dat denkt aan z'n eigen hachje. Dat is één. En ten tweede denk ik dat we te maken hebben met een steeds toenemende verrechtsing van de Nederlandse maatschappij. Vijf jaar ge leden zou deze discussie nog niet moge lijk zijn geweest. Het motto van Bolke- stein, integratie zonder behoud van identiteit, is er op gericht de positie bin nen de eigen partij te versterken en kie zers te trekken van onder meer de PvdA. Extreem-rechtse groeperingen moeten vervolgens een nog extremer standpunt in gaan nemen om rechtser dan de WD te blijven en zo komen we in een spiraal terecht, uitmondend in rassenhaat en geweld". „Ik zou er dan ook bij de politiek op willen aandringen op tè houden met het nodeloos stigmatiseren van minderhe den in het algemeen en de moslims in het bijzonder. Daar is ook de Neder landse maatschappij niet mee gebaat". C^idócSouAOtit

Leidse Courant | 1992 | | pagina 25