£eidóc <3owumt PvdA breekt in geen geval met coalitie Acht doden bij IRA-aanslag in Noord-Ier land Het gezicht Andel nieuwe burgemeester Noordwijkerhout 27 29 32 Tonnen schade bij brand autobedrijf Oproep van Jeltsin tot leger om de vrede te bewaren Oudere wao'er houdt bij nieuwe werkkring deel van uitkering rl4 Dagen GratisT £cidóc6oux(uit n loting fiiT npioenscl i kibbelt nu al met .Zwedenfc|0ver)jg over minderheden jn Magazj loting fill is in ZwetfE£_ verslag! t: Indoorf Id Sport Parijs-K rt nieuws OEN OMGEVING uwe ouderenflat aan Kooilaan frican nalj 3Atour l~~ Dsportmsjnus terug naar de als van zijn humor U moet Europese iversiteit worden met nationaal karakter" 0DPra m!'itin Hoffman: „Ik en gewoon een Derfectionist" Kleine Sji ers 8 501 or doven 12.20 Sti >ühl Paul Net pioen ir, ook Babel Verke 0.35 ARC parade 1! itival MO Zie I oche 9.00 Tenr tr Mario Bi j iz Bang 8. Live!, gevi Rugby: Cricket: jitslagen st Anothei LAND lcNa"V EUWS un verlate ate 10 30 regio alma: het geheim de Canarische Eilanden !enu NTENINFORMATIE. EN WEL r aturday J S avie); Afdi rt: Parijs- il 8.00 Alfri in de sleut Non-sto| Ion-stop t( Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25240. Losse nummers 1,50. ADVOCATEN VAN ROY c.s. Rapenburg 55, 2311 GH Leiden. Tel. (071) 122362 DEN HAAG Bij een brand in de kelder van autoshowroom De Witte Brug in Den Haag is gisteren voor enkele honderdduizenden gul dens aan rookschade aangericht. De vermoede lijke oorzaak van de brand is een in het lucht rooster gegooid peukje. Dit rooster staat rechtstreeks in verbinding met de kelder. Het reclamemateriaal dat daar lag, ging onmiddellijk in vlammen op. In de kelder stonden 69 auto's, waarvan er dertig klaar wa ren om te worden afgeleverd. De brandweer had het vuur vrij snel onder controle, maar de rookontwikkeling was enorm. Het gebouw en het interieur van de meeste auto's werden door de rook besmet. Troepen grendelen moskeeën Algiers af ALGIERS De Algerijnse fundamentalisti sche islamitische leider Abdelkader Moghni heeft verklaard dat sinds dinsdag meer dan 500 aanhangers van het Islamitische Red dingsfront (FIS) zijn gearresteerd. Hij zei dit tijdens een gebedsbijeenkomst in Algiers. Op roerpolitie en soldaten hadden gisteren de omgeving van de twee voornaamste moskee ën in Algiers hermetisch afgesloten. Iedereen die het wekelijkse gebed van de fundamenta listische leiders wilde horen werd tegenge houden. De autoriteiten verklaarden dat uit sluitend mensen die bij de moskeeën woon den, de bijeenkomst mochten bijwonen. De diensten worden door leiders van het FIS aangegrepen als forum voor militante politie ke redevoeringen. Vondst steentijd maakt Flevoland veel ouder ZEEWOLDE Met een spectaculaire vondst van een groot kampement uit de Midden-Steentijd, is de historie van Zui- delijk-Flevoland met bijna 2.500 jaar verlengd. Tijdens het graven van een zoetwaterkanaal voor de fruitteelt in de schaduw van het zenderpark bij Zee- wolde stuitten archeologen op een plaats waar zo'n 7.500 jaar geleden groepjes prehistorische jagers en vissers bivakkeerden. Dat is anderhalfduizend jaar eerder dan de 'Swifterbanters'. Ge zien de omvang van de vindplaats is pro vinciaal archeoloog W.J.H. Hogestijn vgn oordeel dat het gaat om één van de grootste oudheidkundige ontdekkingen van Flevoland. Kans op ziekte van Alzheimer is groter bij demente ouders UTRECHT De kans om de ziekte van Alzheimer te krijgen is hoger voor mensen met eerstegraads fami lieleden met dementie. Bij twee de mente eerstegraads verwanten is het risico een stuk groter dan bij één. Dat blijkt uit een studie naar de erfelijke en omgevingsfactoren die tot de ziek te van Alzheimer kunnen leiden. C. van Duijn promoveert er 29 januari op aan de Rotterdamse Erasmus Uni versiteit. Een half jaar geleden bleek al uit dit onderzoek onder 200 Alzhei- mer-patiënten dat roken een rem mend effect op de ziekte heeft. Relatiebureau gestart voor geestelijk gehandicapten SN EEK In Sneek gaat binnenkort een relatiebemiddelingsbureau voor licht verstandelijk gehandicapten van start. Het gaat om een uniek initiatief in Nederland, zo staat in het nieuwste nummer vermeld van de Stichtingskrant, een uitgave van de Stich ting Voorzieningen voor Geestelijk Gehandi capten in Friesland. Het project is uitsluitend bedoeld voor licht verstandelijk gehandicapten die zelfstandig wonen. Vooral voor deze men sen zou het moeilijk zijn om contacten te ma ken en een geschikte partner te vinden. Het be middelingsinitiatief is vooreerst vooral bedoeld voor verstandelijk gehandicapten in Friesland. Mocht het een succes zijn, dan worden er mis schien ook andere provincies bij betrokken. UIT GEHEIME NOTITIE BLIJKT: [door HILDEBRAND BIJLEVELD en RIK IN 'T HOUT AMSTERDAM De Tweede- Kamerfractie van de PvdA be spreekt vandaag in Amsterdam aan de hand van een geheime notitie van de fractieleiding een overlevingsstrategie die er van uitgaat dat de sociaal-democraten in geen geval zullen breken met de huidige coalitie. Drie PvdA'ers wekten deze week de indruk dat hun partij overweegt de re gering te verlaten als het CDA zich te weinig soepel opstelt ten aanzien van het plan-Simons en het asielbeleid. Dat waren fractieleider Wöltgens, staatsse cretaris Simons en het Tweede-Ka merlid Van Traa. De notitie van het fractiebestuur stelt nadrukkelijk dat „we voor en na het congres (van 13 en 14 maart, red) blij ven functioneren als regeringsfractie". Deze positie moet juist meer worden uitgebuit. „We zullen er als fractie mede voor moeten zorgen dat er van onze deelna me aan de regering een positieve uit straling uitgaat. Formules zoals: „Als we er niet bij zouden zitten zou het nog veel erger zijn" zijn niet toerei kend, evenmin als "als er alleen maar socialisten zouden zitten zouden we het net zo doen", aldus de notitie die is opgesteld en ondertekend door fractie secretaris Flip Buurmeijer. Wil de nieuwe strategie succes hebben dan mag de PvdA geen fouten meer maken. „Dit vereist van ons allen dat we ons bij alles realiseren dat we cam pagne voeren. We kunnen ons geen enkele vrijheid meer veroorloven voor spielerijen", zo staat in de dertien pa ragrafen tellende notitie. Het stuk is geschreven met het oog op het belangrijke PvdA-congres in maart. Daar zal het rapport van de commissie-Wolfson besproken worden, waarin een visie op de verzorgings staat van de toekomst uiteen wordt ge zet Overigens blijkt uit de notitie iat de fractie geen al te hoge pet op heeft van het werk van de commissie-Wolfs on. „Wil de inhoud van het rapport voor ons meer zijn dan een slap bind middel dan zal er door de fractie voor concretisering moeten worden ge zorgd". Pagina 3: PvdA wil campagne star ten rond 'Niemand aan de kant' Liftpromotie Onder toeziend oog van enkele perso neelsleden brengen alpinisten met ver eende krachten een spandoek aan langs de gevel van Schindler Liften in Den Haag. Het bedrijf mag de lift-instal- laties en roltrappen leveren voor het nieuwe stadhuis in Den Haag. Vandaar de tekst 'Wij zijn blij met Stadhuis Den Haag'. „Een fantastisch mooie op dracht, waar we echt trots op zijn", al dus de marketing salesmanager, Ro bert Hoebée, die samen met zijn zoon dit sportieve staaltje voor zijn rekening nam. Een karweitje dat vader en zoon weinig zweetdruppels kostte, aangezien zij in hun vrije tijd fervente bergbeklim mers zijn. Vrienden van de Nederlandse Bergsport Vereniging hielpen een hand je mee. Gebruik makend van de tech niek van het 'abseilen' belandde ieder een tenslotte weer veilig op de grond. Waarna op de goede afloop van deze sales-promotion een beschaafd glaasje werd geheven. FOTO: STEPHEN EVENHUIS ewolking en later op g mogelijk wat regen regen. gtemperatuur eer 6 graden, nwind, toenemend ak of matig, rond 3, in het mgebied in de avond ijk tot krachtig, 6. De tzichten voor g tot en met dag Zondag wat en een igtemperatuur van eer 6 graden. Daarna en wat kouder met 's lichte vorst. int ontvangen Bel tussen 19.00 uur, zaterdags tussen 15.00 uur. telefoonnr.071- n uw krant wordt nog dezelf- I nabezorgd. MOSKOU De Russische president Jeltsin heeft gisteren in Moskou enkele duizenden officieren uit het voormalige Sovjetleger opgeroepen de vrede te bewaren en hun voorgehouden dat de oude Sovjetunie, zoals Zij die hebben gekend, nooit meer zal terug- Meer dan 5000 officieren van de oude Sovjetstrijdkrachten vergaderden over hun per soonlijke toekomst en de toe komst van het Sovjetleger. De officieren stemden op het eind van de dag in grote meer derheid voor het handhaven van de eenheid van de oude Een Rus zwaait met zijn lidmaatschapskaart van het Russische parlement tijdens een verhitte discussie in het Kremlin met offi cieren over de positie van het Sovjetleger. FOTO: EPA Uniestrijdkrachten onder het een eigen strijdmacht op te gezag van het nieuw opgerich- richten als de GOS-republie- te Gemenebest van Onafhan kelijke Staten (GOS). Jeltsin toonde zich eveneens voor stander van een verenigd le ger maar voegde eraan toe dat Rusland niets anders rest dan ADVERTENTIES 2.999,- incl. BTW Wagenstraat 39 f Grote Marktstraat 43 Den Haag Tel 070-3639686 KERKBALANS "voor het nodige evenwicht" 12-26 jan. 1992 De Leidse kerken rekenen op u! ken eigen legers gaan vormen. In de Oezbeekse hoofdstad Tasjkent zijn gisteren voor de tweede opeenvolgende avond rellen uitgebroken naar aan leiding van de drastische prijs verhogingen. Een tweede stu dent bezweek aah verwondin gen opgelopen toen ordetroe pen een dag eerder het vuur openden op plunderaars. Er vielen afgelopen dagen zeker vijftig gewonden. ADVERTENTIE AUTOVERHUUR F. PRANGERS DEN HAAG Wao'ers van vijftig jaar en ouder alsmede gedeeltelijk ar beidsongeschikten die weer aan het werk gaan, mogen drie jaar lang zes tig procent van hun bruto wao-uitkering behouden. Het kabinet besloot gisteren tot deze maatregel in de hoop dat daardoor veel wao'ers weer een baan zoeken en dat bedrijven eerder mensen zul len aannemen, omdat het sala ris dan niet zo'n groot pro bleem vormt. Ook werd definitief besloten dat mensen die zijn afgekeurd na vijf jaar opnieuw zullen worden gekeurd om te bezien of ze nog in aanmerking ko men voor een wao-uitkering. De gisteren door het kabinet genomen aanpassing is ook tij dens één van de wao-debatten in de Tweede Kamer door de fractie van de sociaal-demo craten geopperd. Verder wil de PvdA vooral verzachting van de plannen voor de ar beidsongeschikten die nooit meer een baan kunnen krij gen. de zogenoemde onom keerbare gevallen, maar is daar nog altijd niet uit In het kabinet heerst voorals nog wel enige verdeeldheid over sommige gevolgen van de wao-plannen. Zo hebben de ministers De Vries van sociale zaken en Al- der van VROM een menings verschil over de regeling voor huursubsidie. Alders stelt dat door de wao-maatregelen zo veel mensen op een minimum zullen komen dat het aantal aanvragen voor huursubsidie flink zal toenenen. Zijn depar tement moet dat bekostigen, en daarom wil Alders enkele tientallen miljoen guldens ex tra. De Vries vindt die eis veel te hoog. COOKSTOWN Het verboden Ierse Republi keinse Leger (IRA) heeft zich verantwoordelijk ge steld voor de bomaanslag van gisteren op een busje met bouwvakkers in Noord-Ierland. Hierbij kwamen acht mensen om het leven In het graafschap Tyrone in het westen van Noord-Ierland had de IRA een bom geplaatst langs een autoweg. Toen het busje passeerde, werd de bom op een afstand tot ontplofffing gebracht, zo heeft de IRA ge zegd in een verklaring die de organisatie vannacht uitgaf. De aanslag is de bloedigste sinds 1988. Bij de aanslag toen kwamen zes mensen om. De bouwvakkers werkten voor het Britse leger. Zoals bekend richt de IRA veel aanslagen op mensen die voor het leger of de politie werken. De IRA strijdt voor beëindi ging van het Britse gezag over Noord-Ierland en ijvert voor hereniging van Noord-Ierland en de Ierse republiek. ADVERTENTIES Vandaag Puzzelen voor het NEDERLANDSE RODE KRUIS Zie pagina 16 Achter de toonbank van zijn snuisterijenwinkel in Zwijn- drecht verschilt hij volgens Henk Waninge vandaag in onze weekendbijlage Finale maar weinig van de goed van de ton griem gesneden tv-presentator. Dick Passchier, 'het gezicht' van de NCRV. Na meer dan vijfentwintig jaar op de buis bij velen thuis te zijn geweest, neemt hij dit jaar - als 58-jarige vut'er- afscheid om naar Noorwegen te emigreren. Daarom nog eenmaal Zeskamp, Spel zonder Grenzen, Sterrenslag, het Bloemencorso en het Défilé op Soestdijk in de Leidse Cou rant. Een krant om je op te abonneren. Of deed u dat al....Zo vader zo Zoon? Ik wil 7D de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. O een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. O direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 27,00 (met automatische betaling) iD kwartaal f. 82,80. koldenhof rit; 5 klein1 nSwSunflPWIJKERHOUT Andel, momenteel heester van Vlist, ;de nieuwe burge- 12 deuk; if van Noordwijker- ;Ommissaris van de in Zuid-Holland ;14mi;l5|tfn i 12 reis; 14» Patijn maakte dat gister middag bekend. De 52-ja- rige opvolger van F. Win kel, die 1 december met pensioen ging, is net als zijn voorganger van CDA- huize. Andel wordt op 16 februari geïnstalleerd. Maandag zal hij echter al kennismaken met een Noordwijkerhoutse dele gatie die hem in Vlist komt opzoeken. Andel is sinds 1978 burge meester. Zijn eerste stand plaats was het Brabantse Wil lemstad, waar hij tot 1985 de voorzittershamer van het col lege van B en W hanteerde. Daarna werd hij de eerste bur ger van Vlist, waar hij onder meer leiding gaf aan de ge meentelijke herorganisatie die ook de plaatsen Haastrecht en Stolwijk onder zijn hoede bracht. De nieuwe burgemeester van Noordwijkerhout is de eerste niet-katholiek die deze functie zal bekleden. Andel is Neder lands Hervormd en was zelfs van 1967 tot 1978 secretaris van de hervormde diakonie in Den Haag. Hij is getrouwd en heeft twee dochters van 25 en 22 jaar. In Vlist wordt Andels vertrek zeer betreurd. Men roemt vooral zijn vermogen een uit stekende verhouding met de raad te handhaven, zonder daarbij terug te schrikken voor het nemen van noodza kelijke maar pijnlijke beslis singen. In Noordwijkerhout zijn de eerste reacties op de komst van Andel overwegend positief. Hoewel hij niet in alle opzichten beantwoordt aan de door de raad opgestelde pro fielschets, is men blij met zijn benoeming. „We verwachten een heel bekwame en enthou siaste burgemeester", aldus D66-fractievoorzitter P. Hul spas-Jordaan. Pagina 11: Noordwijkerhout biedt nieuwe burgemeester lege portefeuille. Dhr/Mevr: Voorl: Telefoon: (voor controle op bezorging) Be. 071-313677 Of deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag 711848 003017

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1