I ïoinstige loting 5K voor Oranje Optimisme over Oranje bij Schotse Nederlanders SPORT 17 *SV'ers Van Breukelen en Koeman noemen EK-groep zwaar >»- Wedstrijdschema ■aandag irt art- rkoop Michels rekent op een moeizame voorbereiding Bescheiden presentatie Nederland cbcSouottiit ZATERDAG 18 JANUARI 1992 pEÜN STAAL <JDHOVEN Hoewel hij loting voor de eindronde i het Europees kampioen- iap belangstellend volgde, d Hans van Breukelen eigenlijk niet zo interes- ht welke tegenstanders fanje in juni in de groeps- fdstrijden zal treffen. |p een toernooi als het EK Ken namelijk geen zwakke hden rond", vond de doel man, die poule B als „redelijk zwaar" beschouwt. Veel be langrijker dan bespiegelingen over de naderende duels van het Nederlands elftal tegen Schotland, het Gemenebest van Onafhankelijke Staten en Duitsland vindt Van Breukelen de gang van za ken rond Oranje zelf. „Wil len we een kans maken in Zweden de titel te prolonge ren, dan zullen we een ge zonde, positieve sfeer in en rond de selectie moeten creëren. Dat heeft ons vier jaar geleden in Duitsland ook van '88 moet terugkeren, hebben nu voorbeelden van hoe het wèl en hoe het niet moet. Denk maar aan het EK van vier jaar terug en het dramatische WK in Italië", bedoelde Van Breukelen, die de laatste maanden een posi tieve atmosfeer rond Oranje heeft geconstateerd. „Het gaat de goede kant op. Als ik terugdenk aan de wedstrij den tegen Portugal (thuis; red.) en Griekenland (uit, red.), dan lijkt het er op dat we de boel weer bij elkaar m NK WERKMAN HAAG Gadege- x (i door een aanzien- hinder groot legioen rier jaar geleden in afkeejland zal het Neder- en elftal vanaf 12 juni gooi doen naar pro- itie van de Europese m ialtitel. ts in verhouding een be- aantal kaartjes (6.000 per Verkrijgbaar voor Oran- i, doordat de accommo- in Zweden van beperkte jg zijn. De entourage zal de Zweedse zomer min- jn dan gewend. Of dat dden- prestaties van het Ne- ds elftal ook moet ge lent afgewacht. tekenen, aan de de poule-indeling, ongunstig voor de verktüifdediger. Nederland immers gevrijwaard rachtmetingen met de ganiScjdige Fransen en Joego- en de wilskrachtige En- Dat er in de groep van een wat minder ge lt S - opponent opdook in de van Duitsland was on lelijk. Maar dat 'pro- werd grotendeels opge- >r de procedure van de waaruit de formatie ?rti Vogts als laatste •tegenstander tevoor- jkwam. Nadat de duels (afk.)chotland (12/6) en het aur (afdebest van Onafhanke- jtaten (15/6) zijn afge- jkunnen Nederland en id in hun confrontatie ite treffen in de voor- rustig bekijken wat het .ultaat is om samen de inales binnen te stap- herhaling van de bla- Westduitsland-Oosten- lens het WK in 1982, iide buurlanden tegen [gelijk moesten spelen Ier te bekeren, behoort izins tot de mogelijk- |65 (in Gothenburg op 18 jrond h eilarf zijn on lan zor door GÖTEBORG Het wedstrijdschema van de Europese voetbalkampioenschappen luidt als volgt: Eerste ronde Groep 1 10 juni Zweden-Frankrijk (Stockholm) 11 juni Joegoslavie-Engeland (Malmö) Groep 2 12 juni Nederland-Schotland (Göteborg) 12 juni GOS-Duitsland (Norrköping) Tweede ronde Groep 1 14 juni Zweden-Joegoslavie (Stockholm) 14 juni Frankrijk-Engeland (Malmö) Groep 2 15 juni Nederland-GOS (Göteborg) 15 juni Schotland-Duitsland (Norrköping) Derde ronde Groep 1 17 juni Zweden-Engeland (Stockholm) 17 juni Frankrijk-Joegoslavië (Malmö) Groep 2 18 juni Nederland-Duitsland (Göteborg) 18 juni Schotland-GOS (Norrköping) Halve finales 21 juni Nummer 1 Groep 1 tegen Nummer 2 Groep 2 (Stock holm) 22 juni Nummer 1 Groep 2 tegen Nummer 2 Groep 1 (Göteborg) Finale 26 juni in Göteborg. t zo ver is kan het Ne- !HT De verkoop toegangsbewijzen jle wedstrijden van ederlands elftal in in begint aanstaan- andag. Die l iciële verkoop ligt in van de KNVB. De Omstond wordt terzijde ge- por het Centraal Infor- Int Voetbalvandalisme nen tejdat opnieuw in kaart brengen welke sup- 1 met het Nederlands vinden eeereizen. Janine van re, hoofd van het CIV, bepaald blij dat Neder- fehts zesduizend kaar wedstrijd toegewezen ekregen. „De afstand eden is gering. De be ing vanuit Nederland etwijfeld weer groot zesduizend kaartjes is B zo kwijt", meent Ja- n den Berg. Zij vreest dat de kans groot is zwart en grijs kaartjes- 1QtlVa' ontstaan. J dl 1J\ duiken in kranten ad- es op waarin kaartjes aangeboden. Dat ge- emaal via de niet-offi- malen. Uit veiligheid- t zou het beter zijn in- derland van het orga- omité meer kaartjes an valt voor ons beter atten of er veel risico- ïrs naar Zweden (ldus Van den Berg. derlands elftal aardig in zijn ritme komen met als eerste opponent Schotland, de natie die grossiert in de decepties tij dens grote toernooien. Het wordt de eerste officiële krachtmeting tussen de Brit ten en Oranje sinds de gedenkwaardige ontmoeting tijdens de wereldtitelstrijd van 1978 in Argentinië. Nederland, toen onder Happel en Zwart kruis, verloor,toen van Schot land (dat eerder Johnstone wegstuurde wegens openbare dronkenschap) met 3-2. Maar Oranje bekerde op grond van eerdere resultaten verder en bereikte zelfs de finale tegen Argentinië, met de fameuze trap van Rensenbrink kort voor het einde bij 1-1 tegen de paal. Toen zat Schotland al lang thuis om in al die jaren daarna nauwelijks meer een prestatie van importantie te le- Dat kan niet worden gezegd van de vertegenwoordiger uit de inmiddels uiteengevallen Sovjetunie. Vier jaar geleden nog (afgezien van het verloren oefenduel in Kiev voorjaar 1990) ontmoette Nederland de Oosteuropeanen tijdens de Eu ropese titelstrijd tweemaal. hebben. Wat in ieder geval niet mag gebeuren, is dat we dezelfde toestanden binnen het elftal krijgen als twee jaar geleden in Italië. Dan namelijk zijn we zelf één van onze grootste tegenstanders", weet de doelman, die in Zwe den een punt zet achter zijn interlandloopbaan. Zwaar „Een zware poule", luidde het oordeel van Erwin Koe man. De middenvelder van PSV schrok vooral van het feit dat hij en zijn ploeggeno ten in Oranje weer met het sterke Duitsland te maken krijgen. „Ik had liever gezien dat we die Duitsers pas in een later stadium van het toernooi zouden zijn tegenge komen", vond Koeman, die een boeiend gevecht ver wacht tussen de Europese- en wereldkampioen. „Wat het helemaal spannend maakt, is dat we de laatste groepswed strijd tegen elkaar spelen. Te gen die tijd weten we wat ons te doen staat. Het kan zijn dat we dan beide al zeker zijn van de kruisfinales, maar het zou net zo goed wel eens een vroege finale kunnen worden". Koeman beschouwt Schot land als de minst sterke te genstander in de groep. „Op papier dan, maar dat zegt na tuurlijk niet zo veel. Het is wel zo dat het Britse voetbal ons wel ligt. Er lopen straks twee van die ploegen rond; ik ben blij dat wij met Schot land te maken krijgen. Enge land lijkt me toch een zwaar dere tegenstander", vindt de PSV'er, die niet weet wat hij van het GOS moet verwach ten „Je weet het nooit met die Russen. Nu, met die onze kere politieke situatie, is het helemaal onduidelijk met wat voor ploeg ze komen. Laten we er maar vanuit gaan dat ze een sterk elftal op de been brengen". Of Nederland de groepswed strijden overleeft, weet Koe man niet. ..Dat is van zoveel factoren afhankelijk. Het toe val zal wel weer een grote rol spelen. Kijk naar die kopbal van Kieft, vier jaar geleden tegen Ierland. Het kan alle kanten op". Rinus Michels toont zich tevreden met het resultaat van de loting. GÖTEBORG Rinus Mi chels verwacht een moei zame voorbereiding van het Nederlands elftal op de Europese titelstrijd in Zweden, waarin Oranje op 12 juni begint tegen Schotland. AC Milan (Van Basten, Rijk aard, Gullit) speelt pas op 24 mei de laatste competitiewed strijd. Barcelona (Koeman, Witschge) pas op 7 juni. De Nederlandse competitie ein digt in het weekeinde van 2 en 3 mei. „Ik hoop", zei Michels in Göteborg, „dat AC Milan voortijdig kampioen wordt. In dat geval kunnen de jongens wellicht enkele dagen rust ne men. In Barcelona ligt het heel anders. Als het vliegtuig van Koeman en Witschge vertra ging heeft, dan missen ze mis schien de openingswedstrijd. Maar hun coach, Johan Cruijff, is tegenwoordig op een bijzondere manier betrokken bij Oranje. Hij weet wellicht een oplossing". Michels is van plan precies een dag na afloop van de Italiaan se competitie met de voorbe reiding te beginnen. Dat is op 25 mei. De bondscoach wil geen buitenlandse stage. Op 10 juni is het vertrek naar Göte borg. Op 5 juni oefent Oranje in en tegen Frankrijk. De UEFA dient oficieel toe te stemmen, omdat de landen deelnemen aan de eindronde. Aangezien ze elkaar niet treffen in de poule, worden in dat opzicht weinig problemen verwacht. Zwitserland geldt eventueel als alternatief. Op 30 of 31 mei zou Oranje graag in eigen land tegen de Zuidamerikaanse kampioenen uit Argentinië spelen. „Die hebben de laatste tijd echter weinig van zich laten horen", zei Michels. Het doorgaan van dit duel is derhalve zeer du bieus. Michels verder: „Vanwege eerdere verplichtingen wil de KNVB ook graag tegen Oos tenrijk spelen in eigen land. Dat kan. Wordt die wedstrijd in de voorbereidingsperiode vastgesteld dan zijn oefenduels tegen amateurs niet meer no- dig". SPORT OP TV Nederland 1, 18.33 uur: Sportpanora- Nederland 3, 12.20 uur: Studio Sport met rechtstreeks verslag van EK schaatsen voor mannen en vrouwen in Heerenveen: skiën in Kitzbühl, 22.15 uur: Studio Sport met onder meer tennis, open Australische kam pioenschappen. BRT 1, 22.30 uur: Sport. BBC 1, 13.15: Grandstand met Rugby Union Schotland-Engeland en ler- land-Wales; paardenkoersen; cricket. BBC 2, 18.15 uur: Cricket, Nieuw-Zee- land-Engeland. Duitsland 1, 12.10 uur: Sport extra met wereldbeker skiën, afdaling voor mannen in Kitzbühl, 18.07 uur Sport- schau Duitsland 2, 22.10 uur: Das aktuelle Sportstudio. Duitsland 3, 15.00 uur: Sport extra. RTL+, 06.00 en 01.00 uur: Tennis, open Australische kampioenschap- Super Channel, 14.00 uur: Sport. 16.00 uur World Sport Special, 23.00 uur Hang loose. Sportnet, 07.00 uur: Sport. Eurosport, 09.00 uur: Sport. MORGEN Nederland 2, 12.00 uur: Voetbal Plus. Nederland 3, 12.30 uur Studio Sport met rechtstreeks verslag van EK schaatsen voor mannen en vrouwen in Heerenveen, 18.45 uur Studio Sport. RTL 4, 15.20 uur: Match extra,. 17.15 uur: Het Olympisch journaal, verslag van de Olympische Winterspelen met onder meer shorttrack schaatsen, portret schaatsster Christine Aaftlnk en reportage ijshal Albertville, 19.55 uur Match: voetbal. BRT 1, 12.45 uur: Sportmiddag. 19.45 uur: Sportweekend. BRT 2, 13.40 uur Sport extra, Bel gisch kampioenschap veldrijden van uit Diksmuide. BBC 2, 13.30 uur: Cricket, Nieuw-Zee- land-Engeland, 18.00 uur: Rugby spe cial, 19.00 uur: Ski Sunday. Duitsland 1, 10.25 en 12.50 uur: Sport extra met wereldbeker skiën, slalom voor mannen in Kitzbühl. 18.10 uur Sportschau. Duitsland 2, 15.45 uur Sport extra. RTL+, 01.00 uur: Tennis, open Au stralische kampioenschappen. Superchannel, 16.00 uur: World sport special, 16.30 uur: Hang loose. Sportnet, 07.00 uur: Sport met om 16.30 uur: Voetbal Afrikacup, eerste kwartfinale, 19.30 uur Tweede kwart finale. 00.30 uur Samenvattingen. Eurosport, 09.00 uur: Sport. MAANDAG Nederland 2, 17.45 uur: Sport, ver slag rally Parijs-Kaapstad. Duitsland 1, 16.25 uur: Sport extra met tennis, open Australische kampi oenschappen. RTL 09.00 uur Tennis, open kam pioenschappen van Australië. Sportnet, 08.00 uur Sport met om 16.30 uur: Voetbal Afrikacup, derde kwartfinale. Eurosport, 09.00 uur: Sport. BETAALD VOETBAL Eredivisie Vanavond VW-Volendam, Willem ll-FC Utrecht. Morgen SW/Dordrecht-Vltesse, FC Twente- FC Groningen. Sparta-RKC, Ajax- PSV, FC Den Haag-MVV. Eerste divisie Vanavond Excelsior-RBC, Telstar-NEC, GA Eagles- Wageningen, TOP-AZ, Hel mond Sport-Haarlem, Veendam-FC Zwolle, NAC-Cambuur, Zeeland-Em- FOTO: SP Oranje begon in '88 zonder Van Basten met verlies met 1- 0 tegen de Sovjetunie om on der meer na een zege op West- duitsland in de eindstrijd de zelfde opponent wél opzij te zetten. Met Van Basten werd het toen 2-0 in de eindstrijd, onder meer dank zij het bril jante volley-doelpunt vanuit de hoek van de zestien over Dassajev. Nederland ontmoet in juni niet alleen een ploeg met een ande re naam uit het land van Boris Jeltsin, maar tevens een for matie waarin aanzienlijk meer 'vreemdelingen' zitten dan vier jaar geleden. Na het toch voor de Sovjets niet slecht ver lopen EK '88 togen vele spe lers naar zuid- en west-Europa om hun talenten te gelde te maken. Waarmee ze in het voetspoor traden van wat er in ons land en Duitsland al gerui me tijd gaande was. Favorieten Met beide laatste landen lijken de favorieten voor de twee hoogste plaatsen in poule B te zijn aangeduid. Oranje ont moette de Germanen in de aanloop naar het WK van '90 tweemaal en beide keren le verde dat een remise op. Waarop beide ploegen zich kwalificeerden voor de Mun- diale, die echter een totaal verschillend vervolg kregen. Nederland kon zich na povere verrichtingen tijdens de poule wedstrijden maar net voor de kwartfinales plaatsen. Om in een 'historische' confrontatie in Milaan door de toen nog on der leiding van Franz Becken- bauer staande Mannschaft naar huis te worden gestuurd. Frank Rijkaard, die was be trokken bij het befaamde spuw-incident met Rudi Vol ler, kan zich dat duel nog her inneren als de dag van giste ren. Het was de aanleiding voor de Milanees om zich bijna een jaar niet beschikbaar te stellen voor Oranje. Met welke ploeg hij straks in juni dus weer de degens moet kruisen met de Duitsers; een wedstrijd, die Rijkaard toch met een be paalde gemoedsgesteldheid zal ingaan. Het EK zal overigens ook een historisch karakter krijgen. Het wordt de laatste Europese titelstrijd met acht landen en voor het laatst het schouwto neel voor naties als GOS (dat in Zweden nog zal aantreden met de complete ex-Sovjet- ploeg) en vooral Joegoslavië. Wellicht voor beide teams een stimulans om met een gedenk waardig resultaat afscheid te nemen van het Europese voet bal. GÖTEBORG Van de vijf landen die zich kandidaat heb ben gesteld de eindronde van de Europese titelstrijd in 1996 te organiseren, heeft er een met overtuiging ja gezegd op de vraag of dat ook kon in het geval van zestien deelnemers. Dat was Engeland. Ook Ne derland, Portugal, Grieken land en Oostenrijk reageerden aanvankelijk positief, maar zullen eerst nog de werkelijke haalbaarheid moeten onder zoeken. Martin van Rooijen, voorzitter van de sectie be taald voetbal, vice-voorzitter van de KNVB, was voorzichtig positief. „]Het betekent meer wedstrijden in eveneel sta dions. Kortom, meer opbreng sten uit de toch al gedane in vesteringen". De volgende Eu ropese titelstrijd met zestien in plaats van acht landen zou door twee landen mogen wor den georganiseerd, zoals Ne derland en België al eerder voorstelden. Beide landen zijn dan automatisch geplaatst. DEN HAAG De in Schotland spelende Ne derlanders zijn positief over het resultaat van de loting voor de poule-inde ling voor het toernooi om de Europese voetbaltitel, in juni in Zweden. Van hen geven Pieter Huistra en Fred van der Hoorn hun mening. Pieter Huistra ziet goede kan sen voor het Nederlands elftal op succes in de poule-wedstrij den. „Het had slechter ge kund", reageert de voor Glas gow Rangers uitkomende ex- Fries. „Ze hebben, eh we heb ben een goede kans om de hal ve finales te bereiken". De doorgaans slechts als bank zitter bij Oranje aanwezige vleugel-aanvaller meent daar bij dat de geplande reeks duels, achtereenvolgens Schot land, het GOS en Duitsland de kansen nog verder vergroot. „Een mooie opbouw", vindt Huistra, die Schotland de zwakste ploeg in poule B noemt. „Schotland is er voor het eerst bij in een EK. Dat is een nadeel. Daarbij komt dat de Schotten het tijdens een eindronde eigenlijk altijd heb ben laten afweten. Hoe dat komt? Ik weet het niet. Heeft misschien iets met geestelijke en lichamelijke vermoeidheid te maken. Tenslotte zijn de Schotse en de Engelse compe titie* waarin veel Schotten spe len, zeer zwaar en slopend. Ditmaal lijken de papieren iets gunstiger te liggen. De Schotse competitie is in het zelfde weekeinde afgelopen als de Nederlandse. Dus resteert er nog bijna een maand voor het EK in Zweden begint. Op 9 mei is de Schotse cupfinal en dan kan Schotland zich rustig gaan voorbereiden". Pieter Huistra, die zich de laatste confrontatie tussen Ne derland en Schotland tijdens het WK in 1978 in Argentinië nog haarscherp kan herinne ren, heeft ook kunnen vast stellen dat de Schotten ook tij dens het laatste WK weer ern stig tegenvielen. „Tegen Costa Rica en Zweden werd teleur stellend gepresteerd. Dat is toch merkwaardig, want in de kwalifikatie-duels zijn ze door gaans redelijk op dreef. Schot land zat dit keer in een zware poule, met Roemenië, Bulga rije en Zwitserland, met San Marino als kansloze vijfde deelnemer. Uiteindelijk heeft Schotland zich met één punt meer dan Roemenie geplaatst, maar men was wel afhankelijk van de resultaten van de ande re ploegen". Collectief De nationale ploeg van het land waar Huistra nu al een aantal seizoenen speelt be schikt niet over uitblinkers. „Het is een sterk collectief", meent hij. „Ze moeten het van hun werklust hebben, geven zich de hele wedstrijd honderd procent. Net als bij het WK in 1978 tegen Nederland, toen Gemmill en Jordan nog scoor den. Vooral die wereldgoal van Gemmill zal nu wel weer naar voren worden gehaald. Nederland verloor met 3-2, maar plaatste zich wel voor de volgende ronde. Schotland kon ondanks de winst naar huis". Desgevraagd noemt Huistra een aantal wat opvallender spelers van het Schotse team. „Bijvoorbeeld Ally McCoist, de topscorer van Schotland en bij ons spelend. Hij heeft er dit seizoen al 23 ingeschopt. Ver der is onze aanvoerder Ri chard Gough, een verdediger, een steunpilaar van het Schot se team. Ook Paul McStay van Celtic kan worden genoemd, een goeie. Gordon Dury van de Spurs komt Feyenoord bin nenkort tegen. Mo Johnstone mag je in dit verband ook niet vergeten". Pieter Huistra, die hoopt mor gen thuis tegen Motherwell weer in de basis te mogen aan treden na daarin afgelopen weekeinde nog te hebben ont broken, ziet in Zweden beken den terug. „Bij Glasgow Ran gers gaat het om een basis plaats tussen Michailitsienko en mij. Iedereen is nu fit en Fred van der Hoorn: Schotland stugge ploeg. FOTO: SP dan zijn er veel spelers be schikbaar. De andere Rus bij ons is Koeznetsov. Die twee zijn er bij de Russische ploeg in Zweden zeker bij. En ik zelf? Ik zat er de laatste tijd steeds bij. Als bankzitter, dat wel. Maar als één van de zes tien. Als er straks 20 man naar Zweden gaan zal ik er, denk ik, wel bij zijn". Van der Hoorn Pieter Huistra: Schotland' zwakste ploeg van de poule. FOTO: SP het niet helemaal eens met Huistra dat Schotland de zwakste ploeg is van de poule. „De Schotten hebben Frank rijk al drie jaar lang vèrslagen. Dat zegt wel wat. De ploeg van Platini is in opkomst en als je die dan steeds klopt zegt dat iets over ie eigen mogelijk heden. Schotland is een stugge ploeg, die Nederland niet zal moeten onderschatten. Maar merkwardigerwijs zijn de Schotten in toernooien nooit zo goed op dreef". Uitbreiding van stadion PSV kost 30 miljoen EINDHOVEN De uitbrei- ding van het Philips-stadion in Eindhoven naar een toeschou werscapaciteit van 30.000 (lou ter zitplaatsen) kost 30 miljoen gulden. De kosten worden ge heel door PSV gedragen. Dit werd gisteren meegedeeld door PSV's voorzitter Jacques Ruts tijdens een bijeenkomst waarin werd verteld dat Eind hoven klaar is voor de eind ronde van het Europees kam pioenschap voetbal in 1996, mocht dat in maart aan Neder land worden toegewezen. „Ik zie niet in dat de UEFA een betere kandidaat dan Neder land zal kunnen vinden", al dus Ruts. Hoekstra prolongeert wereldtitel SINGAPORE Plankzeiler Alexander Hoekstra (25) heeft gisteren in Singapore zijn we reldtitel in de Raceboardklasse zwaargewicht geprolongeerd. De surfer uit Tietjerk, meer voudig winnaar van de Friese Elfstedensurftocht, was in deze niet olympische klasse ongenaakbaar. Hij won de eer ste zeven races, eindigde in de achtste als tweede - nadat zijn giek was gebroken - en pakte ook de eerste plaats in de ne gende race. Als gevolg van deze unieke serie behoeft Hoekstra zaterdag niet meer an de start te komen. De titel- prolongatie kan hem niet meer ontgaan. Kneedbom op stoep van trainer Ascoli ASCOLI Trainer Giancarlo de Sisti van Ascoli moet op stappen, vindt een supporter van de club. Gaat hij niet uit vrije wil, dan met grof ge schut. In de nacht van donder dag op vrijdag ontplofte voor zijn huis een lichtkneedbom- metje. De schade viel nog mee. Gebroken ruiten, beschadigde voorgevel en een paar treden uit het trapje naar de deur verfomfraaid. De dader meld de zich telefonisch. Zijn ad vies: „verlaat Ascoli". De club staat onderaan in de Serie A en heeft nauwelii sen op lijfsbehoud

Leidse Courant | 1992 | | pagina 17