LEIDEN OMGEVING leiden doen het oortaan zelf Boze ambtenaren van Bestratingen naar stadhuis R !S Café Cronesteyn mag toch uitbreiden Een cadeau van formaat MJUJ dóe Sotromt •idenaar bekent brand- ichting in bibliotheek PEN Een 19-jarige Leidenaar heeft bekend in de nacht van en nieuw brand te hebben gesticht in de bibliotheek in de Ste khof, aan de Trix Terwindtstraat. Hij wordt vandaag voorge daan de officier van justitie. Bij de brand ontstond een schade jjSCi-pOO.OOO gulden aan de inboedel, terwijl het gebouw maar ook Naastgelegen buurthuis een schade opliepen van 75.000 gulden, atiesleidenaar heeft vuurwerk door een al vernield raam naar bin- o||afugeg°oid- De politie kwam de jongen op het spoor nadat in de le helft van deze week al vier jongens, in leeftijd variërend JSinSÜ7 tot 20 jaar, waren aangehouden wegens vernielingen in de ijriaarsnacht. Tijdens verhoren noemden zij de naam van de ilTit? |n, die zich woensdag op het bureau moest verantwoorden en lijk werd ingesloten. Het vijftal maakte deel uit van een groep jen spoor van vernielingen trok door de Stevenshof. In de ou- fcrsnacht werden al drie personen aangehouden. Het onder- wordt voortgezet en meer aanhoudingen worden verwacht. Taptoe Voorschoten wegens gebrek aan geld afgeblazen VOORSCHOTEN De muziekvereniging Laurentius heeft het besluit moeten nemen de internationale taptoe van 30 mei af te blazen. Er blijft een financieel te kort mede omdat het aantal sponsors niet voldoende is. De gewoonte was tijdens de voorgaan de taptoes, dat iedere fanfare door een bedrijf gesponsord werd. Dat bleek dit jaar niet haalbaar. Dit jaar zou voor het eerst, indien goedkeuring verkregen werd, de taptoe 's avonds in het centrum van het dorp gehouden worden en niet op het SVLV-terrein. Hoewel het Taptoe-comité Laurentius al op 25 september vorig jaar een verzoek indiende tot vergunning bij de gemeente, is dat verzoek nog steeds niet afgehandeld. Deze week kwam voor het eerst in de middenstandscommissie de vergunning aan de orde. Ook die onzekerheid over de lokatie is van invloed geweest op het afgelasten van het evenement, dat voorgaande jaren bijna steeds 2000 betalende bezoekers trok. Kamerleden debatteren over minderhedenbeleid LEIDEN De kamerleden Louise Groenman (D66), Jan Krajenbrink (CDA) en Wilbert Willems (Groen Links) debatteren maandag in het Gulden Vlies aan de Breestraat 125 over het minderheden beleid. De kamerleden horen tot de gastsprekers die zijn uitgenodigd door Jongeren en Politiek, een sa menwerkingsverband van de Leidse afdelingen van CDJA, Jonge Democraten, JOVD en Jonge Socialis ten. De discussie begint om 20.00 uur. Gesproken wordt aan de hand van stellingen zoals: „Is minder hedenbeleid noodzakelijk", „Door het goede min derhedenbeleid vormt extreem-rechts geen groot gevaar in Nederland" en „Het is noodzakelijk dat immigranten die van plan zijn zich permanent in Nederland vestigen verplicht Nederlands leren". VRIJDAG 17 JANUARI 1992 Sieraden gestolen TER AAR Die ven hebben van nacht toegeslagen in een woning aan de Geerweg in Lan- geraar. Een boven licht werd openge maakt om binnen te komen, waarna de speurtocht geld en zilveren sieraden opleverde. Via de schuifpui konden de inbrekers de wo ning weer verlaten. Kat in de zak LEIDEN Het blijft een oude truc en hij blijft ook werken. Een Leidenaar kreeg giste ren op het terrein van Bouwvaria aan de Zoe- terwoudseweg het ver leidelijke aanbod van een videocamera voor driehonderd gulden. Na een demonstratie van de splinternieuwe ca mera door de aalgladde verkoper klonk het 'verkocht' maar toen de doos werd geopend, bleek die slechts twee oude tuners te bevatten. DEN START CAMPAGNE r MOOI PLAA_I^f QUE ROSO CN Met de ont- erdeng van de poster 'Een plaatje schiet een voortaan zelf' luidde uder H. Koek giste- campagne voor het nbeleid in. De ge- e Leiden wil daar- (d! bewerkstelligen dat tussen de 12 en 18 ich bewust worden ït feit dat ze vanaf chttiende op eigen 'moeten staan. /^|rlichtingscampagne is v A de activiteiten in het de Meidennota. Het college van burge en wethouders vond zakelijk om de zoge- T990-maatregel', die dwingt voor zichzelf te />p stedelijk niveau in- geven. Voorlichting larin een grote rol om meiden ervan te doordringen dat zij bewust keuzes zullen moeten maken om vorm te ge ven aan hun eigen toekomst. „Waarmee zou je op je 25-ste gelukgewenst willen worden", vroeg Koek gistermiddag op de meidenzolder van jongeren centrum 't Stathuys. „Met een nieuwe baan, met je eerste of misschien je vijfde kind?" Niet iedereen kon daar meteen een antwoord op geven. Dat is ook één van de problemen: op de middelbare school moeten jon geren een vakkenpakket sa menstellen als ze 15 of 16 zijn, en vaak doen ze dat zonder te beseffen dat zij daarmee een groot deel van hun toekomst vastleggen. Wiskunde Zahya (15), aarzelt even als haar wordt gevraagd naar haar toekomstplannen. Ze wil wel doorstuderen: „Ik zit nu in 3-mavo en wil daarna naar 4- havo. En dan misschien iets administratiefs. Maar niet meteen een secretaresseoplei ding". Haar leeftijdgenoot Ha- fida twijfelt nog meer. Een ad ministratief beroep lijkt haar wel aardig. Maar ook de exac te richtingen hebben haar warme belangstelling. „Ik vind wiskunde heel leuk, en scheikunde ook. Heb je voor de opleiding journalistiek wis kunde nodig?" Esther 19 jaar, hanekam, al ternatieve kleding en speld door haar oorbesloot kort geleden haar leven zelf in te richten. „Met mijn studie La- tijnsamerikaanse taal en cul tuur ben ik gestopt en ik wil straks een opleiding sociaal- cultureel of maatschappelijk werk gaan doen. Dat heb ik ei genlijk altijd leuker gevonden, en de studie die ik volgde was zo vaag. Mijn moeder betreurt die keuze wel, maar het is toch zeker mijn leven?" Gescheiden onderwijs Politie Leiden niet fout bij vrijgeven van rekeningen Wethouder Koek gaf gisteren het startsein voor de voorlichtingscampagne om meiden te laten nadenken over hun eigen toekomst. verklaard te werken aan posi tieverbetering van meisjes. Economische zaken zal bedrij ven aansporen meer werk te maken van het werven van vrouwen. De deelname van meisjes aan vervolgonderwijs zal door de ambtenaren van onderwijs worden gestimu leerd. Vooral projecten die zich richten op allochtone meisjes hebben daarbij hun warme belangstelling. Een idee is ook om het sekse-ge- scheiden onderwijs weer in te voeren. Hierover bestaat ech ter in de gemeenteraad grote LLERLEI(DS) jiotheek ibbers van volksdan- kunnen vanavond len aan een nieuw - \stuif. Die wordt ge- 'ji bij Feta aan de Istegracht 8, vanaf uur. De avond staat leiding van Yvonne lenburg en Marion enhuizen. Entree ilden, zaalschoeisel fht. Kilden, zi Uoop N ren- en toerver- Swift houdt zon- •n veldloop op park lit aan de Willem ir Madeweg (Room- Deelnemers kunnen uit afstanden van 3, 12 kilometer. Start 12.00 uur bij het 'is van Swift op De Inlichtingen 071- of 224465. pjesmarkt visvereniging De lumpers houdt zon- tn koopjesmarkt in uis 't Spoortje aan 'rhardkade 40. Par- 'en kunnen hier al- jebruikte spulle ko en verkopen, de duurt van 9.30 tot 'ur. 'tatieloop Leidse Hout wordt een prestatieloop len, en tevens het deel van de drie- ra th on, georgani- door de A.V. Hol- üschrijven kan van- uur in de kantine atletiekbaan. De Dor alle afstanden, tod van 2,1 tot 15,8 ter, is om 11.00 uur. elegenheid en dou- in aanwezig. De at- ian is te vinden aan hony Duyklaan. "g Visser verzorgt ig een lezing over onderwerp Rem- kunstenaar van de lijnsziel'. Hij doet af 20.15 uur bij Vrij innig Centrum De oom aan de De Ie Kanterstraat 5. i 12,50 -entief ostencentrum Me- Rosmolen 6, naandag een voor tmiddag gehouden brandpreven tie. Ig 14.00 uur, de I is gratis. LEIDEN Boze ambte naren van civiele werken zijn gistermiddag demon stratief naar het stadhuis opgetrokken. Dat deden ze met enkele tientallen vrachtauto's en ander rol lend materieel van de af deling Bestratingen. Die voertuigen vulden vanaf Stadhuisplein. De ongeveer 45 ambtenaren togen naar de vergadering van het Georganiseerd Overleg, een inspraakorgaan waarin het gemeentebestuur als werk gever met zijn personeel over legt. Aanleiding voor de de monstratieve tocht was een - a motie die op 17 december in ongeveer vijf voor twee de gemeenteraad was aange- tot tien over twee het nomen. Die motie had betrek king op de gemeentelijke orga nisatie. Er werd in aangedron gen op onderzoek naar de mo gelijkheid de afdeling bestra tingen niet meer bij civiele werken, maar bij milieu onder te brengen. Kort voor de feestdagen was al onrust ontstaan bij bestratin gen. Volgens een van de amb tenaren had het personeel de indruk dat de verplaatsing al een beklonken zaak was. „Die motie zou betrekking hebben op hoe de verplaatsing moest worden doorgevoerd. Dat is toen nog net gesust en daarna kwam het werk vanwege de feestdagen min of meer stil te liggen". Na de jaarwisseling liep de onrust weer op. Reden om gisteren naar het Georga niseerd Overleg te gaan en uit leg te eisen van wethouder A. van Bochove. Die beloofde de medewerkers van bestratingen dat aanstaande donderdag in Volgens een van de betrokke nen gaat het het personeel niet zozeer om de vraag of de afde ling wel of niet onder andere leiding komt. „Als daarvan de voors en tegens worden onder zocht en afgewogen valt daar over te praten. Maar het lijkt er nu op dat over ons hoofd een besluit is genomen zonder dat wij of de bonden de kans LEIDEN Café-restau rant Cronesteyn, aan de Vlietweg bij het Lammen- schansplein, mag toch uit breiden. De commissie ruimtelijke ordening vond gisteravond dat burge meester en wethouders ten onrechte de bouwaan- vraag van exploitant P. Overdevest heeft .afgewe zen. Overdevest wil het karakteris tieke café aan de rand van het polderpark Cronestein en vlakbij de Europaweg al jaren uitbreiden. Al in 1986 diende hij zijn eerste bouwaanvraag in. In 1989 en 1990 volgden nieuwe aanvragen. Ook in 1990 werd die aanvankelijk door de welstandscommissie afgekeurd. Uiteindelijk werd in april 1990 het vijfde ont werp wel goedgekeurd. Dat voorziet er in dat het café aan beide zijkanten met 2,5 meter wordt uitgebreid en aan de voorkant met twee meter. In de uitbreiding aan de voorkant wordt ook de nu nog zo opval lende veranda opgenomen. De bedrijfsruimte groeit zo van 105 tot 275 vierkante meter. Het college greep na die goed keuring planologische redenen aan om de uitbreiding af te wijzen. Bij de landelijke omge ving van de Vlietweg zou zo'n groot horecabedrijf niet pas sen. Maar B en W lieten tege lijk ook doorschemeren dat het de verbouwing wel een erge aantasting van het „nog gave" gebouw te vinden. P. Overdevest wees er gister avond op dat de Vlietweg dan wel landelijk is, maar dat aan de andere kant van zijn bedrijf de Europaweg loopt. Daar pas seren dagelijks 47.000 auto's. Een groot deel van de klandi zie komt van die kant. Boven dien ondervindt hij concurren tie van de naburige volkstuin complexen waar regelmatig bruiloften worden gehouden. Verbouwing zou daarom nood zaak zijn óm het café voort te kunnen zetten. De commissieleden waren het er over eens dat er eigenlijk geen planologische bezwaren zijn om een groter horecabe drijf langs de Europaweg te bouwen. Er is bijvoorbeeld voldoende parkeergelegen- DEN HAAG/LEIDEN De gemeentepolitie Leiden heeft niet fout gehandeld bij het met vertraging vrijgeven van twee bankrekeningen, die in 1 au gustus 1990 waren geblok keerd. De fout lag wel bij het arrondissementsparket in Den Haag. Dat concludeert de Nationale Ombudsman M. Oosting, na bestudering van een klacht die werd ingediend door een vrouw uit Scherpenzeel. Op 31 juli 1990 werd er huiszoeking ter inbeslagneming gedaan bij de bank, waar zij twee reke ningen had lopen. Een dag la ter legde de de rechter-com- missaris, die het gerechtelijk vooronderzoek leidde, beslag op de tegoeden op die rekenin gen. Hiertegen protesteerde de Scherpenzeelse met succes: op 26 oktober gelastte de Haagse rechtbank dat de tegoeden weer moesten worden vrijge geven. Medio december bleek de vrouw echter nog steeds niet over de tegoeden te kun- FOTO: WIM VAN NOORT nen beschikken, waarna ze contact opnam met de ge meentepolitie in Leiden. De griffie van de rechtbank had haar namelijk verteld dat de recherche van de Leidse poli tie de blokkering ongedaan kon maken. Dit bleek op een misverstand te berusten. Nadat de vrouw met een brigadier van de Leidse politie had gesproken, had hij toegezegd de zaak te zullen regelen als hij tijd had. Na enig aandringen van de vrouw, zei hij volgens haar „zelf wel te bepalen wanneer hij dan tijd had". Een telefoon tje met de officier van justitie in Den Haag leerde hem dat het beslag inderdaad kon wor den opgeheven. De bank wilde dat echter niet doen zonder een schriftelijke bevestiging van de rechterlijke beslissing. Doorverwezen Ombudsman Oosting conclu deert dat hier het arrondisse mentsparket in Den Haag in de fout is gegaan. Een admini stratief medewerker die de procedure rond de opheffing van het beslag niet kende, had verzuimd een briefje naar de bank te sturen en de gedu peerde Scherpenzeelse door verwezen naar de politie. Zo wel de minister van justitie als de procureur-generaal van het gerechtshof hebben toegege ven hier door de bocht te zijn gegaan. Pas na bemiddeling door de Leidse politie kwam het arrondissementsparket in actie. De rèkeningen werden uiteindelijk op 15 januari 1991 vrijgegeven. verdeeldheid. De meeste par tijen hebben er hun vraagte kens bij gezet, maar Groen Links schaarde zich onmiddel lijk achter de voorstel van PvdA-wethouder Koek. Bij Bestratingen bestaat de in druk dat een dergelijke ver schuiving vooral politieke overwegingen ten grondslag liggen. Na het doorvoeren van de gemeentelijke reorganisatie zou van de afdeling milieu mogelijk te weinig overblijven. Door Bestratingen daar aan toe te voegen zou dat dan weer in evenwicht moeten worden gebracht. Speelhal Avifauna deels uitgebrand ALPHEN AAN DEN RIJN In de speelhal van het vogel park Avifauna in Alphen is gisteravond door onbekende oorzaak brand uitgebroken. De beheerder, die boven de speel hal woont, werd door een voorbijganger gealarmeerd toen de vlammen al door het dak kwamen. De brandweer had de brand snel onder con trole. Hoe groot de schade is, is nog niet bekend. Café Cronesteyn, hier op archieffoto, houdt de opvallende veranda. heid, zo werd geconstateerd. G. Bakker (VVD): „Je moet ie ook afvragen of het daar gaat om het einde van de bebou wing of het begin van een na tuurgebied". Bakker vond bo vendien dat de gemeente wel erg veel tijd had genomen om de zaak af te handelen. J. Laurier (Groen Links) wees er op dat B en W en de com missie formeel zich geen oor deel konden aanmatigen over de gevolgen voor het nog oor spronkelijke gebouw, dat ech ter geen monument is. De wel standscommissie heeft wat dat betreft het laatste woord. Wethouder T. van Rij deelde die opvatting wel, maar con stateerde toch nog dat door de forse uitbreiding het pand een nieuw gebouw wordt met een „klein oud stukje" daartussen. Hij hield vast aan het bezwaar van zo'n groot bedrijf in een landelijke omgeving. Maar cfaar was de commissie het niet mee eens. Een luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieu we abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande: BURGERLIJKE STAND LEIDEN Geboren: Nathalie Eliza beth. dr van: W. L. van Dijk en E. J. Ouwehand; Julia Cathelijne, dr. van: W. J. A. Dhert en B. Croes; Jeffrey Stuart, zn. van: S G. Lindsey en L. B. A. du Mongh; Jelle, zn. van. H. N. Broekzitter en C. M. Henzen; Johanna, dr. van: A. M. Verver en W. Brandt; Victor Philip, zn. van: D Ravelli en C. A. M. Videler; Edo Bernd Adrian, zn. van: E. J. M. van Keulen en A. C. J. M. Olimulder; Jere my Christian, zn. van: V. O. Evers en J. van der Zwan; Marieke Gerardina Ja- coba, dr van: W. A. N. Duivenvoorde en Y. C. M Duivenvoorden; Thérèse Cathelijne Valentina, dr. van: J. J. van Overbeeke en H. S. M. Verhaar, Gijs- bertus Petrus Maria, zn. van: G. P. M. Zonneveld en A. G. M van Wijngaar den; Baltsar Nils, zn. van: L. E. A. Karlsson en M. Schippers, Kristoffer Lars, zn. van: L. E. A. Karlsson en M. Schippers; Jill Veronique, dr. van: H. P. J Snijders en T M. G. Nijssen, Pirn, zn. van: M Binnendijk en T. S. Moolenaar; Mitchel Sebastiaan, zn. van- J J. Ver- lint en P. C. Bekkerin; Cornells Diede- rick, zn. van: D. N. Lambinon en E. M. van den Berg; Pedro Wilfred, zn. van: A. L. Weimans; Hendrik Thomas, zn. van: H. C. de Vries en K. P. van der Kaaden; Jelte, zn. van: J. M. de Vries en J. E. Waaldijk, Laurens Vincent, zn. van: F. Kersbergen en L. van der Noordaa; Ingeborg, dr van: F. M Kruijt en A H Schoneveld; Julian Georg, zn van: C. H. H. Winkler en P. Maus; Har- ro Lennart, zn. van: L. J. van der Kroft en S. M. Mieog; Celeste Jacoline Antoi nette, dr van: M. L. C. M. Mulder en J M de BOer; Nico Leendert, zn. van: A. A. J. Haasnoot en A. J. Baalbergen; Emile Ewoud Geert, zn. van: R. E. Jo hannes en M. A. G. van Mook; Ewa Wilhelmina Jansje, dr. van: R A. S. Wanrooij en N. van den Hoed; Barbara Dorine, dr. van: M. T. C. Hoedt en A. van der Schaar; Mattheüs Gijsbertus, zn. van: R R. Roukema en J. J. Sturm, Nathalie, dr. van T. J R van Hal en J M M. Kramers; Sjors Cornelis, zn. van C R. van Delft en L. G. H van der Hulst, Cherinda, dr. van: C. Nieuwen- huizen en S. F M Visser; Cheyenne, dr van: F Weise en S. M. van der Aa Overleden: M. van der Steen, geb. 17 juli 1890, gehuwd geweest met J. van der Linden; A. Haasnoot, geb. 2 okt 1940, man; H A M. Smit, geb. 7 okt. 1894, gehuwd geweest met J van Put ten; A. Constandse, geb 9 sept. 1912, man; H Uitendaal, geb. 23 aug. 1930, man; F. W. van Raalten. geb 27 okt 1941, man; J Schild, geb 29 aug 1942, vrouw; C. D. Ligtvoet, geb. 1 maart 1903, man; H M. Drop, geb 24 maart 1952, echtgenote van J. Colijn; J. M Hoogenboom, geb. 15 mei 1909, vrouw; M. W. Wiegman, geb. 21 mei 1947, man; P. F. Bourgeois, geb. 10 april 1923, man; C. A. Onderwater, geb. 9 juni 1910, echt genote v i C. J. v i Swieten; W. N de Ridder, geb 26 feb 1918, man; H. P. Groenewoud, geb. 26 okt. 1919, man; S P. Serdijn, geb. 8 juli 1907, gehuwd geweest met A Bavelaar; IJ. Bijster, geb 15 nov 1920. man; W L Steen- voorden. geb. 22 juni 1991, zoon; A. K. Kardol, geb 5 okt 1905, gehuwd ge weest met J C. Klink; C. Kuijlenburg, geb 9 sept 1937, echtgenote van A. G. Ravenstein; J A J. M. Moerman, geb. 4 nov. 1934, man; P J van der Geest, geb. 12 april 1909, man; B. J. van der Ploeg, geb. 1 febr 1962, man; J. Bavelaar, geb. 28 sept 1921, man, E. M. de Wijs. geb. 2 nov 1930, echtgenote van A H. den Buurman; H Rieke. geb. 4 mei 1900, man; R Handgraaf, geb 17 okt 1911, man. S Jobse. geb 24 mei 1907, gehuwd geweest met A. de Groot; M S. Op den Dreest, geb. 31 dec 1896, gehuwd ge weest met J. Keller; I. M A. Salge, geb. 30 nov 1906, gehuwd geweest met Ma- ciey; W J. Keereweer, geb 9 dec. 1916, man; M. Sianturi, geb. 12 april 1918, man; C. G. A. Sopacua, geb. 13 aug. 1956, vrouw; H. J Mulder, geb. 14 nov 1907, echtgenote van E. A. M Castelein; J J. Sassen, geb. 6 aug. 1921, vrouw; W A Devilee, geb 27 jan. 1918, man, J. de Koning, geb. 12 mei 1937, man. Gehuwd: D Plug en M C Carree Ondertrouwd: R. V Janga en A Boa- kye; G. van Zeist en C. J. H. le Mair, J Jansen en H. J. Jansen; C. Sardjoeper- sad en V L. Soechitram; M. Höke en J M. W. Mieloo; G. M. Lips en W. T M. Bokx; S. J. R. Pracht en M. van Leeu wen; W. M J. M. Bogers en R. Wedzin- ga; E. L. E Menardi en E. de Winkel; C Yildiz en A. M. Brouwer; C. Visser en E. F. J Wijntjes; S. Pistone en A. J M van Houten. P Bey en I. Gouweleeuw; I özkul en L. C. F van Helden; P W. A. M van Roij en M W M. Pennings; M Sierat en G. Janssen; I Hichami en J. de Jong; M. Laman en B. F. Bernini; R. W G. Rouwers en E. C. A. Rtlcker; R. H. W. van Es en N Braspenning; M. Boon en M. van der Nat; P. A. J. Noor- dermeer en P. J. M. Hazes; H. P. Dib- betz en M J. Pit. Dhr./Mevr.: Voorl.: Straat: Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: D maand (automatische betaling) f 27,00 I kwartaal (automatische betaling) f 79,80 kwartaal via acceptgiro f 82,80 Stuur als dank de luxe handdoek naar: Naam:

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9