retoriek en aliteit lopen Servië en roatië uiteen BUITENLAND Gemiste kans imsachoerdia en hhangers starten naar Tbilisi iiifurs President roept Salvadoranen op tot verzoening DE SCHAT VAN OPA LARSEN M isftócSotvumt VRIJDAG 17 JANUARI 1992 h nodigt president van name voor bezoek uit INGTON De Amerikaanse presi- Jeorge Bush heeft zijn Surinaamse behe^n00t Ronald Venetiaan voor een be ide co|n het Witte Huis uitgenodigd. Dat ge- h verband met plannen van Venetiaan eze maand naar Washington te gaan. iwege[tum staat echter nog niet vast. Het 6ezoVi een privé-bezoek van de president iriname aan de Verenigde Staten. Tij- >lid vj,t bezoek ontmoet hij ook de secreta- eraal van de Organisatie van Ameri- >estuu|staten Baena Soares. Een belangrijke :he iiy00r de Amerikaanse president om Ve- ijke hj 0p het Witte Huis te ontvangen is dat democratisch gekozen president steun *yer %iigen. Suriname wil met de VS over Simoi^je hulp en over een voedselhulppro- icteur spreken, mis. H Weer ETA-aanslag in Barcelona BARCELONA In de Spaanse stad Bar celona zijn gisteren twee leden van een militaire band doodgeschoten. Een over heidsfunctionaris in Barcelona zei dat de politie de Baskische afscheidingsbeweging ETA van de aanslag verdenkt. Het zou de derde moordaanslag in vijf weken zijn die de ETA in Barcelona heeft gepleegd. De twee slachtoffers droegen volgens de functionaris burgerkleren toen ze in het stadscentrum werden doodgeschoten. De ETA beschouwt de Olympische Spelen die op 25 augustus in Barcelona beginnen als een militair doelwit. De organisatie was verantwoordelijk voor de recente moor den op een luchtmachtofficier en twee po litiemannen in Barcelona. Lichaam vermiste VS-piloot terecht SEOUL Het lichaam van een Amerikaanse pi loot die vermist werd na een ongeluk met een spio- nagevliegtuig, is gisteren teruggevonden op de kust van Zuid-Korea, meldde het Zuidkoreaanse persbu reau Yonhap. Het vlieg tuig vloog boven de Ja panse Zee ten oosten van Zuid-Korea toen het van de radar verdween. Het Amerikaanse leger zei eerder geen aanwijzingen te hebben dat het vliegtuig door Noord-Korea was neergeschoten. Wörner: geen garanties voor veiligheid GOS BREMEN Secretaris-generaal Wör ner acht het voorlopig niet mogelijk dat de NAVO veiligheidsgaranties geeft aan de staten van de voormalige Sovjetunie. In een interview met de in Bremen ver schijnende Weser-Kurier wees hij er op dat de NAVO zich te zeer zou vastleg gen als de banden met het GOS te strak worden aangehaald. Wörner zei dat de NAVO in dat geval bereid zou moeten zijn tot vergaand in grijpen en gaf als voorbeeld een treffen tussen Rusland en China, waar het Wes ten bij betrokken zou kunnen raken als Moskou onder de paraplu van het At lantisch bondgenootschap wordt geno- Hongersnood op Irian Jaya SELIMO Als gevolg van hongersnood in een afgelegen gebied op Irian Jaya, de ooste lijkste provincie van Indone sië, zijn zeker 119 mensen om gekomen. Volgens J.B. Wem nas, het regionale bestuurs hoofd in het vroegere Neder lands Nieuw-Guinea, hebben Selimo en andere kleine dor pen met voedseltekorten te kampen. Hij acht de kans groot dat hulp te laat komt, omdat de getroffen dorpen diep in het oerwoud liggen en alleen met kleine vliegtuigen bereikbaar zijn. dere neve e mals eidszoj and !DA-se bij rfc ts), te W.FV' en hi ,e app IMcELVOY J5B De glanzend t kogelvrije BMW president Tudjman let grootste deel van rkeerruimte bij de Iigang van het irige Esplanade ho- Kagreb in beslag, zo- Irest van ons de met Tr besmeurde huur- Jelders moesten zien Ite raken. Binnen fle Kroatische leider uitbundige stern en dronk lokale wij- jrwijl de pianist op |Ugel in de balzaal idjes ten beste gaf. wenste ons pompeus ;ige avond toe en nee, anavond liever geen hij wilde rustig ien met vrienden en De reden voor de net een waardigheid van de aar zoipt was duidelijk. Dit ijd dat jjzelfverzekerde joviali- t zien leen man die denkt dat g aan cft gewonnen. Ook al neemfenkele trainerende re- verheid! Kroatië slechts •ieus dajetend erkend, het on- irger errde enthousiasme Sn lateie de Duitsers woens- :t verkj ambassade in Zagreb 'jO wora was voor de Kroati- k het fesident uiterst bemoe- >orbeeld klant pfetronomische geneug ten pas i iresiden' en satell ersoneel n te pej /oortaan we ten voor de Servische presi dent Milosevic in Belgrado, evenwel. Hij heeft zijn open bare optredens de afgelopen weken tot een minimum be perkt. Wanneer hij gesigna leerd wordt bij een bijeen komst, vertrekken zijn lippen zich tot een werktuiglijke grijns. In de omgekeerde we reld van de Balkan is het ech ter ook nu zo dat schijn be driegt. Want hoe onverkwik kelijk de conclusie ook zijn moge, het is Servië en niet Kroatië dat op dit moment als winnaar uit de bus komt. Onmiskenbaar De politieke scherpzinnigheid van Milosevic was de laatste tijd onmiskenbaar. Hij schatte de paniek goed in die Tudjman in haar greep kreeg na de reeks militaire nederlagen voor de kerst en die hem ertoe bracht in te stemmen met de inzet van de Verenigde Naties, ook al bezegelde dit het verlies van grondgebied dat door het leger en de Servische guerril la's was ingenomen. Hij reali seerde zich ook dat op het thuisfront na zes maanden vechten de oorlogsmoeheid be gon toe te slaan. Milosevics persoonlijke over winning is het ontwaken van het Servische zelfvertrouwen, gevoed door de retoriek dat het land door de geschiedenis zijn recht was ontnomen om voor zichzelf op te komen. Dit was echter een vijgeblad voor een oorlog waar territoriale verovering voorop stond. De Een uit Servi sche gevan genschap vrijgelaten Kroaat wordt opgevangen door ver heugde fami lieleden. FOTO: AP strategie van het leger was de grenzen vast te leggen van het mythische beest Groot-Servië. De opmars van de Servische troepen heeft Kroatië genood zaakt de controle over een derde van zijn grondgebied prijs te geven. De enclaves in Kroatië die zijn ingenomen door plaatselijke Serviërs en waar nu VN-troepen zullen worden gestationeerd zoals Krajina zijn nu feitelijk losge maakt van Kroatië, zo niet ge annexeerd door Servië. De twee naties bevinden zich nog steeds in de perverse situatie dat het succes van de ene kant wordt afgemeten aan de misè re van de andere. Serviërs De veroverde Baranja-regio in oostelijk Slavonië is al bevolkt door Serviërs. Servische vluchtelingen worden naar Vukovar overgebracht en kunnen daar een huis uitkie zen, aangenomen dat ze tussen de ruïnes nog een intacte wo ning aantreffen. Tudjman denkt dat de Kroatische vluchtelingen terug zullen stromen naar deze gebieden en zo een heilzame werking zul len hebben op de Servische dominantie. Dit is naïef. Zelfs onder bescherming van de VN zullen het altijd haarden van geweld en wraakzucht blijven. Hoeveel gewone Kroaten zou den de vijandige atmosfeer van de veroverde gebieden willen riskeren? Ongetwijfeld een aantal, maar niet genoeg om de Kroatische invloed te herstellen, laat staan de soeve reiniteit in die gebieden. De retoriek en de realiteit zijn nog steeds mijlenver van el kaar verwijderd. De Kroati sche leider oreert dat hij „iede re millimeter van ons grond gebied" zal terugwinnen, zelfs al weet hij dat het land mili tair gezien niet in staat is dit in de nabije toekomst te doen. Onafhankelijk Het nieuwe Kroatië is onaf hankelijk, maar zit econo misch gezien volkomen aan de grond. Zagreb maakt er geen geheim van dat het afhanke lijk is van Duitse hulp om het land weer op te'bouwen, maar ook dit zou wel eens een geval kunnen blijken van overspan nen verwachtingen. Duitsland heeft economisch belangen in net gebied, maar heeft al zijn eigen wederopbouw te finan cieren en is derhalve waar schijnlijk minder geïnteres seerd in het betalen van de re keningen van Kroatië dan sommigen denken. President Milosevic heeft op zijn beurt de niet benijdens waardige taak het aanmati gende federale leger van Joe goslavië op te vangen, dat ner gens heen kan en een gemak kelijk leventje verwacht als beloning voor de oorlogsin spanningen in Kroatië. Hij heeft ook nog te maken met de Servische leiders in Kroa tië, miniatuurversies van hem zelf wat betreft hun ambitie en meedogenloosheid. Zij zijn ongelukkig met de afspraken die Belgrado over hun hoofd heen heeft gemaakt en niet bereid te ontwapenen. Milosevic heeft hen geleerd hun krachten aan te wenden voor zijn zaak; nu dreigen ze zich tegen hem te keren. Ba- bic, de afschrikwekkende voormalige tandarts die nu het bewind voert over Krajina, heeft gedreigd dat de onenig heid met Servië over een vre desmacht in het gebied zou kunnen resulteren in „bloed en pijn". Trots en arm Kroatië en Servië zullen trots en arm uit deze oorlog tevoor schijn komen en bedriegen zichzelf wat betreft de fantas tische en welvarende toekomst die hen te wachten staat. Ser vië is de overwinnaar op korte termijn, met een weinig belo vende toekomst als gedegene reerde, stagnerende misnoegde in de eenentwintigste eeuw. De geografische ligging, de op stelling en de oude bondge nootschappen van Kroatië zul len het land waarschijnlijk op langere termijn een plaatsje waarborgen aan de zonnige zijde van de geschiedenis. Tussen nu en dan zullen er an dere conflicten zijn; de oorlog voering met mortiergeschut en raketten zal plaatsmaken voor terrorisme en misschien guer rilla-oorlog, twisten over Bos nië, Macedonië, Kosovo en zelfs strijd binnen Servië zelf. Voor het moment hebben bei de moegestreden partijen er echter hun zinnen op gezet het huidige bestand lang genoeg stand te doen houden om nog 9950 blauwhelmen de kans te geven zich bij de 50 die dins dag arriveerden te voegen. Als dit kleine wonder de komende weken wordt bereikt, zal de strijd ten einde zijn. Vrede in de Balkan blijft echter ver weg. (c) The Times door BERT VAN VELZEN Bij de Hutchinson News, een klein krantje in de stoffige navel van Kansas, wilden ze me wel hebben. Het is pijnlijk lang geleden: Eisenhower speelde nog golf op het gazon van het Witte Huis. Hutchinson is het hart van Amerika en ik stelde voor om in het hart van Hutchinson, ergens op Main Street, het geografische midden van Amerika aan te geven met een kapel, ofals dat in die enorme graanschuur beter paste een gigantische dorsvlegel. Ik legde bezorgde plaatselijke intellectuelen met een Jezus-in-de-tempelgevoel uit dat de Berlijnse crisis, die toen even leek over te koken, de meest stabiele aller wereldcrises was en dat Chroesjtsjov zat te bluffen. Hutchinson kon rustig slapen. Voor honderd dollar per week kon ik voor de Hutchinson News aan de slag, maar ik had geen lust om in het zand van Amerika te gaan wonen en met rode bretels aan en een groene oogklep op het orakel van Hutchinson te worden. Ik keerde snel terug naar Manhattan, want daar klopte het hart van de wereld. Ik woonde toen op Riverside Drive, in een flatgebouw waarin de veelbesproken Polly Adler lang voor mijn komst een elegant bordeel hield. Enkele meters verderop woonde de heer Oleg Kalugin, die voor radio Moskou zei te werken en die thans politiek reformist is als generaal-majoor b.d. van de KGB. Een groot spion, die destijds nijver Amerikaanse dances op vitale posten het hof maakte. John Foster Dulles was minister van buitenlandse zaken en meende dat het goddeloze communisme over de Oeral en dwars door Siberië heen moest worden teruggerold naar het niets. Bij de New York Times durfde ik niet aan te kloppen, daar namen ze alleen maar verslaggevers in dienst die elders een grote faam hadden verworven, bij de Hutchinson News bijvoorbeeld, in Nashville of in Denver. Er verschenen toen minstens zeven dagbladen in het Engels in New York. Eén er van was de Journal- American, een wilde krant van Hearst, die bloed, geld en seks als enige bronnen van journalistieke inspiratie erkende. Ik vond die krant nu reeds lang overleden wat al te grof, maar voelde me zeer aangetrokken tot de netste van de Newyorkse tabloids, de New York Post. De eigenares was Dorothy Schiff, die de krant van haar vader had gekregen. Er liepen harde crimeschrijvers rond als Jimmy Breslin en Pete Hamill en er was een sterverslaggeefster, Gael Greene, die op mij een verpletterende indruk maakte. Ik herinner me een serie reportages van haar hand waarin zij, haar bevallige leest opgevuld met kussens, doordrong tot in het hart van een abortussyndicaat. Ongeweten was zij de lokvogel die me er toe bracht me bij de managing editor te presenteren als de man op wie hij jaren had zitten wachten. Ik gaf hem de tip dat de Nederlandse draver Hairos II, met Willem Geersen in de sulky, de Amerikaanse Challenge Cup zou gaan winnen, ook al gaf iedereen toen de beste kansen aan het Franse paard Jamin, dat ontbeet op artisjokken. Hij had er een pak geld aan kunnen verdienen, want Hairos reed inderdaad de hele oppositie aan flarden. Ik was bereid onder de naam Archie Holland voor zijn krant aan de onderste tree van de ladder te beginnen, in het schemergebied van misdaad en straf. Columnisten hadden ze zat, iedere dag een stuk of acht, en ze schreven allen met een gouden pen: Murray Kempton, Eric Sevareid, Mary McCrory, Sylvia Porter en Max Lerner, die ook nog prof aan Brandeis University was. „We barsten van de intellectuelen", zei de boss. „Je kunt overmorgen voor een proefstuk naar de Sing Sing, upstate in Ossining en daar op de eerste rij zitten als die arme sloeber van Morrison op de elektrische stoel wordt gezet". Ik zag er van af. Ondanks Gael. ken dal •U Georgië inieuw op de rand 1 burgeroorlog na ad Gamsachoerdia na tien dagen ichap is terugge- n de Kaukasische in Tbilisi voor de oud-presi dent. Jaba Ioseliani, een van de in vloedrijkste figuren in de Mili taire Raad, bagatelliseerde de dreiging van Gamsachoerdia en verklaarde dat de nieuwe machthebbers al troepen heb- ik. Gamsachoerdia' be" gestationeerd op strategi- t zijn volgelingen aire Raad, die hem uari verdreef, om even president ver- 'anuit zijn geboorte- het westen van Ge- torlog aan de nieuwe bers en begon met gewapende aanhan- mars naar de hoofd- I^IjjBi. Ten minste 2000 der van Gamsachoer- k^nstreerden gisteren Jef sche plekken om de ex-presi dent tegen te houden. In verscheidene plaatsen in het westen van Georgië w§rd woensdag nog gedemonstreerd voor de terugkomst van de af gezette president. De bevol king behoort voor het grootste deel tot de etnische bevol kingsgroep van de Mengreli's, waartoe ook Gamsachoerdia behoort. Persbureau Tass meldde dat aanhangers van de president gisteren de stichting van een onafhankelijke repu bliek in het westen van Geor gië bespraken. Zviad Gamsachoerdia I FOTO: AP ro. Massagraf uit 1984 gevonden in Nicaragua MANAGUA In Nicaragua is een massagraf gevonden met de overblijfselen van 75 mensen die in 1984 door het sandinistische regime zouden zijn vermoord. Het graf ligt 145 kilometer ten oosten van de hoofdstad Managua in de provincie Boaco. De slachtof fers, die op 5 november 1984 zouden zijn vermoord, waren jonge mannen die door de san dinisten in de val werden ge lokt. Boeren in de omgeving zouden de moordpartij niet hebben durven rapporteren uit vrees voor represailles. Tot nu toe zijn 11 massagraven uit de burgeroorlog blootgelegd, waarin in totaal 155 lijken zijn aangetroffen. De bevolking zou nog steeds huiverig zijn verslag te doen van moordpar tijen, omdat de sandinisten het leger en de politie grotendeels in handen hebben gehouden na de machtsovername door de pro-Amerikaanse regering van president Violeta Chamor- jrlijk dragen, t n BroekJ nascus zei de multif zijn 'onli Na een uur zwoegen hebben de Jappen het rotsblok verbondOlaats gekregen en nu dalen enkele mannen af in de ■iërs, zoakomen na een tijdje terug met een zware kist op hun heeft dn. Moetsji-Foetsji grijnst voldaan: déèr is eindelijk de zij door ar hij zoveel jaren naar heeft gezicht. Hij geeft bevel de ie multilên te breken, doch wanneer hij één blik in de koffer i 'kunneiorpen geeft zijn dochter de mannen bevel heen te gaan en verderop het daglicht af te wachten. Wanneer zij alleen zijn onderzoekt zij met haar vader begerig de inhoud van de koffer. Wélk een enorme schat ligt daar vóór henl Al dat goud en die juwelen vertegenwoordigen een waarde van wel... Maar dan slaakt de oude Japanner opeens een kreet van schrik. Op het zelfde ogenblik slaat hun lantaarn uit. Het is stikdonker en... wie nadert daar met langzame tred, dreigend en somber? SAN SALVADOR Pre sident Alfredo Cristiani van El Salvador heeft zijn onderdanen, bij terugkeer uit Mexico waar hij giste ren het vredesverdrag met de guerrillastrijders van het FMLN had gete kend, opgeroepen zich met elkaar te verzoenen en het geweld „voor al tijd" af te zweren. De president werd hartstoch telijk toegejuicht door tiendui zenden Salvadoranen die met vlaggen zwaaiden om, op het Plein van de Vrijheid in San Salvador, het vredesverdrag te vieren dat een eind maakt aan twaalf jaar zeer bloedige bur geroorlog. Men schat dat sinds 1979 75.000 mensen zijn omge komen. Alfredo Cristiani, die erg geëmotioneerd was, zei in een korte toespraak die de ra dio uitzond dat het vredesak koord nog maar „het begin van een proces"is dat moet lei den tot „de verzoening en de wederopbouw van het land". In een andere wijk van de hoofdstad, op het burgerplein, kwamen de aanhangers van het Farabundi-Marti-front voor nationale bevrijding ook met tienduizenden 'bij elkaar om het vredesverdrag te vie ren dat voorziet in de ontman teling van de elite-eenheden van het Salvadoraanse leger en de omzetting van het FMLN in een politieke partij. Gekluisterd De meeste Salvadoranen zaten gisteren aan hun radio en tv gekluisterd om de onderteke ningsplechtigheid in Mexico- Stad te volgen. Halverwege de middag spoedden tienduizen den inwoners van San Salva dor zich naar de Plaza Civica en de PLaza Libertad. Het eerste plein was de plaats van samenkomst voor de aanhan gers van het bevrijdingsfront FMLN en andere linkse orga nisaties. De medestanders van de rechtse president Alfredo Cristiani waren opgeroepen Twee vrouwen in San Salvador laten vredesduiven los boven de feestende menigte. naar de Plaze Libertad te ko men om de „president van de vrede" in te halen. Hoewel slechts 100 meter van elkaar gelegen, waren de twee pleinen gescheiden door een wereld van verschil. Het pu bliek op de Plaza Civica, onder wie honderden guerrillastrij ders die hun wapens in de heuvels hadden achtergelaten, werd toegesproken door Ger man Serrano en Douglas San- tamaria, verzetscommandan- ten die heimelijk van het front naar de stad waren gekomen. Ook verschillende stadscom- mandanten van het FMLN waren aanwezig. De Nationale Kathedraal en het Nationale Paleis die aan het plein staan waren behangen met spandoe ken die de lof zongen van het verzetsleger. Rode vlaggen waren op het Plaza Civica net zo talrijk als witte (voor vrede) en de nationale blauw-witte tweekleur. De uit luidsprekers klinkende hymne „Vrede, vrede, vrede, de wereld wil vrede" werd afgewisseld met revolutionaire liederen die op riepen tot "bevrijding". Op het moment dat Cristiani het vredesakkoord tekende barstte de plaza los in een don derend hoera. De feestvierders vielen elkaar om de hals en velen hadden tranen in de ogen. Er werd vuurwerk afge stoken en de luidsprekers brachten Beethovens Ode aan de Vreugde te gehore. Op een steenworp afstand, op I FOTO: EPA de Plaza Libertad, waren mannen in rood-wit-blauwe T- shirts van de regerende Are na-partij bezig vaandels op te hangen en podia te bouwen voor de salsabands die daar 's avond zouden optreden. „Pre sident Cristiani, de vrede werd bereikt door jouw inspannin gen", stond op een groot span doek midden op het plein te lezen. „Het ideaal zou één groot feest zijn waar iedereeen aan meedeed", zei de 40-jarige ambtenaar Luis Duran. „Zij", zei hij, wijzend naar het ande re plein, „hebben alle recht hun eigen feest te vieren. Maar politieke leuzen moeten er niet bij zijn".

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5