a Nationale ombudsman: bemind, maar vrij onbekend Pvd A-fractie voorzitter in senaat valt Wöltgens af Betrekkineen Nederland- Israël onder spanniiF BINNENLAND „EEN VERDEDIGER VAN HET VOLK, ZO ZIE IK MIJN TAAK" nt CeidaeGomoni VRIJDAG 17 JANUARI 1! DEN HAAG Een snellere ma nier om de verstandhouding met coalitiepartner CDA te bekoelen had PvdA-fractieleider Thijs Wölt gens niet kunnen kiezen. Het ver zet van de CDA-vertegenwoordi- gers in de Eerste Kamer tegen het plan-Simons, zo suggereerde Wölt gens woensdag, heeft te maken met de commissariaten die veel van deze mensen hebben bij particulie re verzekeraars. „Van belang is dat men in de rol van kamerlid altijd een onder scheid weet te maken tussen datge ne wat van algemeen belang is en datgene wat te maken heeft met de belangen van organisaties of instel lingen waar men persoonlijk bij be trokken is", aldus Wöltgens, daar mee suggererend dat het tegendeel het geval is bij de CDA-senatoren. Wöltgens was woedend over het willig oor dat met name de CDA- en VVD-senatoren leenden aan de bezwaren van de ziektekostenver zekeraars tegen invoering van het plan-Simons voor een nieuwe stel sel voor ziektekostenverzekerin gen. „Beneden de maat", zo oordeelden zowel Eerste- als Tweede-Kamerle den van de betrokken partijen over Wöltgens' opmerkingen. „Dat moet hij eerst maar eens bewijzen. Wij zijn hier integer bezig", zei CDA- fractievoorzitter Kaland in een re actie. En zijn collega Boorsma noemde Wöltgens' uitval zelfs „lachwekkend". VVD-fractievoor- zitter Luteijn had nooit iets ge merkt van beïnvloeding door een lobby van ziektekostenverzeke raars. Hij is zelf overigens via zijn bestuursfunctie bij de Rabobank gelieerd aan de verzekeringsmaat schappij Interpolis. De theorie van beïnvloeding wordt ook moeiteloos onderuit gehaald door iemand van wie je vanwege diens politieke kleur en functie mogelijk enige steun zou verwach ten voor Wöltgens' opvatting: de fractievoorzitter van de PvdA in de Eerste Kamer drs. G. Schinck, te vens burgemeester van Sint Mi chielsgestel. Schinck wijst er op dat er in de fractie vrijwel altijd wel ie mand is die, vanwege zijn dagelijk se werkzaamheden of nevenfunc ties, een nauwe binding heeft met het onderwerp dat aan de orde is. Met een zo heterogeen samenge steld gezelschap als een kamerfrac tie is dat volgens hem ook onver mijdelijk. Dus als er over onderwijs gesproken wordt, voeren ook men sen het woord die daarin werk zaam zijn, gaat het over justitie, dan komen ook de rechters en ad vocaten die de fractie telt aan het woord. Maar het uiteindelijke standpunt is een groepsproces, zegt Schinck. „Als een lid van mijn fractie zijn inbreng voorlegt aan de rest, en die inbreng blijkt gekleurd door het belang dat hij mogelijk heeft bij dat onderwerp, dan treed ik corrigerend op. Maar ik kan me eigenlijk niet heugen dat dat ooit nodig is geweest". Schinck is er daarnaast geen voorstander van om overleg met de minister van WVC te laten voeren door bijvoorbeeld een omroep-voorzitter. „Terughou dendheid is dan gepast", meent hij. Van commissariaten binnen zijn fractie weet hij niet - „die worden aan ons niet zo makkelijk uitge deeld" - maar zelfs dan wil hij niet meteen denken aan belangenver strengeling. „Elk standpunt is ge kleurd. We hebben veel mensen die actief zijn in de natuurbescher ming, we hebben mensen uit het onderwijs, uit de omroepen, dat kan je niet wegpoetsen. Ikzelf heb sinds ik burgemeester ben veel meer oog voor gemeentelijke za ken. Dat is onvermijdelijk". Dagtaak Voor leden van de Eerste Kamer bestaat geen verplichting neven functies te melden, in tegenstelling tot hun collega's in de Tweede Ka mer. Het lidmaatschap van de Eer ste Kamer is namelijk op zich een nevenfunctie. De meeste leden hebben daarnaast een volledige dagtaak. Zo zitten er in de Kamer advocaten, onderwijzers, omroep voorzitters, directeuren van bedrij ven, vakbondsvertegenwoordigers en ambtenaren. De uitoefening van die functie wordt een tot twee da gen per week gecombineerd met het lidmaatschap van de Eerste Ka mer. Bij het secretariaat van de Eerste Kamer staat dan ook niet van ieder lid afzonderlijk geregistreerd welke bijbanen, commissariaten, bestuurs functies en pro-deo-activiteiten naast het kamerlidmaatschap nog worden vervuld. Elk kamerlid wordt na zijn verkiezing gevraagd een curriculum vitae in te leveren, dat onder meer wordt gebruikt voor het naslagwerkje „Parlement en Kiezer", waaruit de lezer enigs zins kan opmaken wie hem aan het Binnenhof vertegenwoordigt. Maar in dat curriculum staat alleen wat de indiener van belang acht of kwijt wil. Uit dit boekje en verdere navraag blijkt dat van de 27 leden tellende CDA-fractie de volgende acht CDA-senatoren in ieder geval een functie vervullen of tot voor kort vervulden die direct te maken heb ben met het bestuur van verzeke ringsmaatschappijen of gezond heidsinstellingen: P.H. Coenemans, Rabobank-Inter- polis H. Eversdijk, tot 1 maart 1991 zo wel lid van de Raad van commissa rissen van de Algemene Zeeuwsche- Verzekeringsmaatschappij, als ad viserend lid van het bestuur van de Nederlandse Vereniging van Onge vallen- en Ziekteverzekeraars. J.R. Glasz, commissaris Amev, Dr L.M. van Leeuwen, voorzitter van de raad van bestuur van Stad Rotterdam E.J. Rongen, lid bestuur VNO, NCW, voorzitter stichting Gezond heidszorg Oostelijk Zuid-Limburg en lid bestuurslid Rabobank. P. Steenkamp, commissaris NMB Postbank en Nationale Nederlan den AjJ. Vermaat, voorzitter van de Verzekeringskamer (onafhankelijk controle-instituut) R. Zijlstra, lid raad van bestuur Ra- bobank-Interpolis, tot 1 januari 1991 commissaris bij Nationale Ne derlanden. Bij de twaalfkoppige senaatsfractie van de VVD hebben de volgende vijf senatoren nauwe banden met de verzekeraars en gezondheidsin stellingen: H.F. Heymans, plaatsvervangend Kroonlid van de Ziekenfondsraad. L. Hilarides, voorzitter van de pro vinciale kruisvereniging, voorzitter van het integraal kankercentrum Noord-Nederland in Groningen en voorzitter van het Sint Anthony- gasthuis in Leeuwarden. Korthals-Altes, lid van de raad van commissarissen van de Nassau Ver- zekerings Maatschappij. D. van Leeuwen-Schut, voorzitter Landelijke Vereniging Thuiszorg en voorzitter VVD hnoi nam INGTO Seorge D. Luteijn, raad van behee,noot R bank en uit dien hoofde co[n het ris Interpolis verba eze ma; Bij de PvdA ziin vanwege[tum st functies nauw bij de gezorn een j zorg betrokken: iriname M. Ermen, bestuurslid v^t bezo; huis. eraal v, M. van der Meer, bestuu(gtaten kenhuis, psychiatrische iiyoor de en ambulante geestelijke h| 0p het democi Voor D66 is E. Schuyer ^jgen. trokken bij het plan-Simoi^je hul] zijn werk. Hij is directeur Sprek psychiatrisch ziekenhuis. Overigens zijn er andere C VVD-senatoren met neveij die weinig of niets te mal; ben met de gezondheidszi fractievoorzitter Kaland gemeld dat hij enkele comri ten in het bedrijfsleven maar daar zijn geen verze, maatschappijen bij. CDA-se Boorsma is adviseur bij Jt* Limperg (accountants), te! belastingdeskundige W.F^ vens, commissariaten hi Medtronic (medische app en Quaker Chemicals. ak /A IC DEN HAAG „Duizen den klachten hebben we gehandeld, evenzovele rapporten geschreven. Maar of er iets verbeterd is in de relatie tussen overheid en burgers?". Nationale ombudsman drs. M. Oosting knijpt de ogen samen. „Die vraag is moeilijk te beantwoorden. Ik vergelijk het wel eens met een fietsband waar een bobbel in zit. Als je in die bobbel knijpt, ver plaatst hij zich. Met de overheid is het net zo: je knijpt en zie: op terrein-A verbetert het iets. Maar op terrein-B doen zich dan weer nieuwe problemen voor. Het kan ook gebeu ren dat een bepaalde overheidsdienst het een tijdje goed doet, maar dat de aandacht weer verslapt en de oude problemen te rugkeren". zijn: wie in Nederland wil be middelen in klachten van bur gers ten opzichte van rijks overheid en politie (de officië le taak van de ombudsman), moet over een dikke huid be schikken. Ambtelijke molens draaien langzaam, dat cliché is wel bekend. Maar er moet iets aan worden toegevoegd: amb telijke molens draaien ook hardnekkig. Wie de draairich ting wil veranderen, moet van goeden huize komen. Tien jaar geleden werd het in stituut Nationale ombudsman na 20 jaar politieke discussie en voorbereiding in het le ven geroepen als bondgenoot voor burgers die in een eenza me strijd met de bureaucratie verwikkeld zijn. Nederland liep daarmee niet voorop in de wereld: in Zweden was er al een ombudsman sedert het jaar 1809. Ongeveer tegelijk met ons land kreeg ook Span je, dat net afscheid had geno men van Franco een „defensor del pueblo", een wat revolutio nair aandoende titel die Oost ing nogal aanspreekt: „Een verdediger van het volk, zo zie ik ook mijn taak. Al hoef ik me over de verdediging van de mensenrechten gelukkig minder zorgen te maken dan collega's elders in de wereld". Machteloos Deze maand welgeteld tien jaar timmert de Nationale om budsman, geholpen door zo'n zestig medewerkers in Neder land aan de weg. En toch zijn er van die hardnekkige mis verstanden. Zo kan Oosting met gemiddeld zeven van de tien brieven die op zijn bureau belanden niets aanvangen, omdat ze eigenlijk aan het verkeerde adres zijn gestuurd. Veel landgenoten verkeren nog in de veronderstelling dat hij de opvolger is van VAR A's Frits Bom. En wat hem ook verdriet is dat zovele landge noten hun klachten over de rijksoverheid niet bij hem, maar bij de koningin depone ren. Oosting: „Ik schat dat de ko ningin ongeveer net zoveel klachten over het functione ren van de rijksoverheid krijgt als ik. Voor veel Nederlanders is de vorstin dan ook psycholo gisch zo'n beetje de allerhoog ste en laatste instantie tot wie je je kunt wenden. Maar he laas is men dan niet bekend met de ministeriële verant woordelijkheid voor haar han delen. Zij mag deze brieven niet naar de ombudsman door sturen, maar stuurt ze als staatshoofd in de regel door naar de minister op wiens de partement de klacht betrek king heeft". Oosting kijkt zui nig: „De klacht komt dus in 4 dat geval bij dezelfde overheid terug, terwijl dat voor de klachtenbehandeling niet de meest bevredigende route hoeft te zijn". - Zou u er niet verstandig aan doen een wat minder vlak profiel te kiezen? Waarom doet u bijvoorbeeld nooit mee aan televisieprogramma's, dan weten de mensen tenminste hoe de ombudsman er uitziet. „Nou, ik bestrijd dat de Natio nale ombudsman nooit in de publiciteit treedt. Integendeel! Met grote regelmaat kunt u ar tikelen aantreffen over mis standen die door de ombuds man aan de kaak zijn gesteld. Ik noem maar als voorbeeld de procedures rondom de OV- jaarkaart of onze kritiek op de klachtenbehandeling rond vliegtuiglawaai. Maar het mee doen aan allerlei televisiespel letjes, die niets met de inhoud van het tverk te maken heb ben, lijkt me niet verstandig. Op korte termijn bereik je daar misschien effect mee, maar het doet wel af aan je ge loofwaardigheid. Je moet er als ombudsman altijd voor op passen dat de overheid of de burgers je niet meer serieus - Hoe reageert de overheid in het algemeen op uw rappor ten? „Kijk, ik heb geen formele machtsmiddelen. In onze rap porten doen we niet meer dan een beroep op de redelijkheid van de bestuurders, en dat werkt meestal heel goed. Ik kan dan ook terreinen aanwij zen waar de zaken dank zij onze raadgevingen en advie zen nu beslist beter lopen. Zo krijgen burgers tegenwoordig doorgaans veel eerder een schriftelijke reactie van de overheid op hun klachten. Aan de andere kant kom ik nog steeds burgers tegen die de wanhoop echt nabij zijn; mensen die geen idee meer hebben waar ze met de over heid aan toe zijn, die van het kastje naar de muur zijn ge stuurd en zodoende verzeild raken in 'n echt Kafka-achtigé situatie". - Ooit het gevoel gehad dat de overheid zich zeer onredelijk opstelde? „Jazeker, zo'n geval kan ik me nog levendig herinneren. Het ging om een zwaar invalide vrouw die alleen maar thuis kon blijven wonen als zij per manent verzorgd werd. Nu was het geen familielid dat bij haar was ingetrokken en deze zorg op zich had genomen, maar een kennis. De klacht was dat deze kennis door de fiscus veel hoger werd aange slagen dan een eventueel fa milielid. Dat leek ons onbillijk, want het ging toch om de ver zorging, niet om de familiere latie? Maar de toenmalige staatssecretaris van financiën, Henk Koning, was onwrik baar. Volgens mij op puur-po- litieke gronden. Van een ka mermeerderheid had hij steun voor zijn standpunt. Daarmee was de kous af. Dat was dus een zaak waarin de Nationale ombudsman het pleit niet ge wonnen heeft". - Heeft u enig idee wat de die per liggende oorzaak is van de spanningen tussen overheid en burgers? „Nou, wat er zeker mee te ma ken heeft zijn de opeenvolgen de inkrimpingsoperaties van de overheid. Nu zitten we weer met de 'Grote Efficien cy', een mooie term die voor een deel neerkomt op: méér doen met minder mensen. Dat zet de taakuitvoering van de overheid natuurlijk wel onder druk. Let wel: de personele krapte is een verklaring, maar géén rechtvaardiging voor een aantal problemen dat zich voordoet. De burger speelt im mers ook zijn rol. Die wordt veeleisender, agressiever soms. Maar ter relativering: als je het aantal klachten afzet tegen de miljoenen contacten die overheid en politie met de burgers hebben, valt het reuze mee. We stellen terecht zeer hoge eisen aan onze overheid en die functioneert over het algemeen heel behoorlijk. Ze ker als je het vergelijkt met de overheid in ontwikkelingslan den". - Zullen archeologen zich geen breuk lachen als ze over pak weg duizend jaar behalve de zeehondencr'eche ook nog het archief van de Nationale om budsman opgraven? Is uw in stituut niet de vrucht van een ver doorgeschoten verzor- Oosting schiet in de lach: „Nou, ik zou de Nationale om budsman toch niet op één lijn willen stellen met eeii dencrèche. Maar zornt was kheid: Ik bestrijd dat jzelfvei budsman kunt zien een m; luxe-toevoeging aan cft gew vaartsstaat. Ik neemenkele gang van de overheid) k burgers zo serieus dajetend ontevreden burger errde teveel vind. En lateie de alsjeblieft niet verki amba stereotypen. Zo worcj was overheid vaak het isident leven ten voorbeeld Daar zou de klant ptetrono zijn. We hebben pas i nen zien dat presidenl van Philips een satell de om zijn personeel "KV1 hele wereld in te pefü-l het concern voortaan richter moet gaan we wij maar denken dat gewoon was! SHIMON PERES: „Regering-Shamir valt 27 januari" JERUZALEM De leider van de Israëlische Arbeiderspartij, Shimon Peres, heeft vandaag bekendgemaakt dat zijn partij op 27 januari een motie in het parlement zal indienen om te probe ren de regering-Shamir ten Val te brengen. De datum valt sa men met de opening in Moskou van de derde fase in de vredes conferentie over het Midden-Oosten. Voornamelijk omdat de conferentie in Washington tot nu toe nog geen grensverdragen heeft opgeleverd tussen Israël en de Arabische buurlanden, zijn de Arabische delegaties niet van plan naar Moskou te gaan om over economische samenwerking, de waterverdeling en andere nevenkwesties te praten. Andere deelnemers aan de Moskou conferentie zoals de EG willen de Arabische volgorde van „eerst de soevereiniteit regelen, dan de economische kwesties" om draaien, omdat regeling van de economische belangen in hun visie een „vertrouwenwekkende maatregel" zou zijn. Door het vertrek van enkele fundamentalistische partijtjes uit de rege ringscoalitie is het Israëlische kabinet nu slechts zeker van 59 van de 120 stemmen in het parlement. De Arbeiderspartij rekent op de steun van deze partijtjes, de Moledet en Tehya. -i- inieuv JERUZALEM De re cente rol van minister van Hans van den Broek als voorzitter van de Europe se ministerraad heeft de betrekkingen tussen Ne derland en Israël enigs zins onder spanning gezet. Ook al noemde gisteren een woordvoerder van het ministerie van buiten- SUSKE EN WISKE LAMBIK BABA Ik zei dus dat er nog er fens een root aantal Hinderen wordt vastgehouden in de buurt van Shirdi lu zun van hun ou ders afgenomen en op een verlaten plaats moeten zu werken en [uj gaan hen oevrijden (c) standaard Ultgeverl)/Wavory Productions landse zaken in Jeruzalem de hoge Nederlandse gast 'een van onze beste en meest gerespecteerde gas ten', toch is het duidelijk dat de traditionele Neder lands-Israëlische vriend schap plaats heeft ge maakt voor een zoals dat in diplomatieke taal heet volwassen relatie waarin wel eens menings verschillen voorkomen. Die meningsverschillen ble ken niet alleen uit de kritische uitspraken die minister Van den Broek in Syrië en Jorda nië deed over de Israëlische vredespolitiek, ze kwamen ook kort geleden scherp naar bo ven toen Van den Broek als vertegenwoordiger van de Eu ropese Gemeenschap aanzat aan de vredesconferentie voor het Midden-Oosten in Madrid. Volgens het hoofd van de af deling Europa van het Israëli sche ministerie van buiten landse zaken, Jehuda Milo, was de uitspraak die Van den Broek daar hield, 'niet passend en doorspekt van Arabische eisen'. Jeruzalem had er wel begrip voor dat Nederland in Madrid namens de twaalf lid staten van de Europese Ge meenschap had gesproken, maar weet ook dat Nederland de Europese positie volkomen ondersteunt. Belofte Ook de door de trojka-minis ters gedane belofte aan de Is raëlische minister van buiten landse zaken, David Levy, af gelopen zomer, dat Israël evenals de EFTA-landen aan spraak zou kunnen maken op een vrijhandelsverdrag met de EG, als Israël positief zou kun nen bijdragen aan het vredes proces voor het Midden-Oos ten, heeft de nodige misver standen veroorzaakt. Levy, die deze belofte misschien wat te letterlijk had opgevat, bericht te hierover enthousiast aan zijn regering in Jeruzalem, maar moest later tijdens een bezoek van zijn Franse collega Roland Dumas horen dat van dat vooruitzicht niets terecht kon komen. Was Van den Broek, als een van de trojka- ministers, in zijn poging Israël aan de onderhandelingstafel te krijgen, iets te ver gegaan? Je ruzalem en Den Haag geven daarop natuurlijk verschillen de antwoorden. De stok achter de deur is de economische hulp die de Euro pese staten kunnen verlenen aan projecten van economi sche samenwerking in het Midden-Oosten, als de pas be gonnen Israëlisch-Arabische onderhandelingen tot een vre desregeling leiden. Israël is in die economische hulp zeer ge ïnteresseerd, maar is er door Van den Broek tijdens zijn be zoeken aan Jeruzalem op ge wezen, dat 'wie de rekening betaalt, ook een politiek zegje wil hebben'. Ook het verband dat Europa nu weer bij monde van Van den Broek in Jeruzalem legt tussen de op het Israëlische verlangen naar een economische samen werking en dit moeten gebrui ken om op andere terreinen concessies af te dwingen', schopt in Israël flink tegen het zere been. Zeker ook omdat de Nederlandse minister van'bui tenlandse zaken zowel in Syrië als in Jordanië de Israëliërs ervan beschuldigde een 'zware last te leggen op de vredeson derhandelingen door het blij ven vestigen van joodse neder zettingen in de bezette gebie den'. Minister Levy liet zijn Nederlandse gast gisteren dan ook in Jeruzalem weten „geen begrip" te kunnen opbrengen voor zijn wens het Israëlische nederzettingsbeleid te stoppen. politieke vooruitgang.^ laterale onderhandffl*^- de tijdens de multilè sprekingen uit te w#^ nomische samenwel jecten, valt in Jeruf al te best. Europa! name Nederland, vi| in die in Moskou 1 multilaterale een behoorlijk kunnen bijdragen, als Van den Broek P nog in Damascus zef laterale en de multil sprekingen zijn 'onk Na et met elkaar verbondolaats de de Syriërs, zoakomen verklaarde, heeft dis. Mot maakt dat zij door fir hij i men aan de multilën te sprekingen 'kunneiOrpen

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4