Ceiclóe Souio/nt Simons verbindt politieke lot aan onderzoek premies Wel en wee 13 15 In Engeland aangespoelde Hollandse zuurkool blijkt hasj rl4 Dagen Gratis^ CcidócSouocmt INFORMATIE ZONDER SENSATIE CeidaeSoutani JANUARI 1992 Ilan stelt Gullit gerust Uitgave Westerpers bv (maakt deeljjit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25239. Losse nummers 1,50. Wary Michon: Dpvoeders zijn j(kers, die in het luister tasten" dere gemeente- btenaar moet nger blijven werken" riek en realiteit uiteen in Servië en Kroatië 'Standbeeld' voor holocaust in Berlijn BERLIJN In Berlijn zal vijftig jaar na het begin van de nazistische uitroeiingscampagne tegen de joden in 1942 dan eindelijk, na bittere discussies tussen de joodse gemeenschap en de Duitsers, een museum geopend worden ter na gedachtenis aan de holocaust. Tegelijkertijd heeft de Duitse regering besloten de grenzen open te stellen voor joodse vluchtelingen uit de voormalige Sovjetunie, zonijjer enige voor waarde aan hun komst te stellen. Deze week publiceerde het weekblad Der Spiegel een opi niepeiling waaruit blijkt dat een derde van de Duitsers meent dat de joden medeverantwoor delijk zijn voor hun vervolging in de Hitler- tijd. Ongeveer 44 procent meent dat het nazi- regime ook zijn goede kanten had. Het mu seum zal zondag officieel geopend worden. Omzet medicijnen hoger door hamsterwoede UTRECHT De omzet van geneesmid delen in december was ruim 32 procent hoger dan in diezelfde maand van 1990. De oorzaak hiervan ligt in de hamster- woede van particulier verzekerden die niet zeker wisten of zij vanaf 1 januari hun geneesmiddelen nog vergoed zouden krijgen. Op die datum is de vergoeding van geneesmiddelen overgeheveld van de zorgverzekeraars naar de volksverze kering AWBZ. Maar ook onduidelijkheid over de gevol gen van het geneesmiddelenvergoedings systeem (GVS) was er de oorzaak van dat consumenten het zekere voor het onzeke re namen, aldus Nefarma, de overkoepe lende organisatie van de farmaceutische industrie. Reisverzekering uit de automaat DEN HAAG Reizigers die een reisver zekering willen afsluiten kunnen dat bin nenkort elektronisch doen. Op de ANWB- kantoren in Rotterdam, Groningen, Heer len, Alkmaar en Hilversum worden bin nenkort zogenaamde verzekeringsautoma ten geplaatst. De apparaten lijken op be taalautomaten maar het grote verschil is dat er geen geld maar een polis uitkomt, zo meldt de ANWB vandaag. Door het beeldscherm van de automaat met de vin ger aan te raken kan een bepaald traject worden doorlopen zodat de klant uitein delijk een verzekering naar eigen wens en inhoud afsluit. Het afrekenen van de po- liskosten gebeurt gewoon aan de kassa. Meldingsplicht banken bij verdachte storting DEN HAAG Minister Kok van financiën en minister Hirsch Ballin van justitie berei den een wet voor die banken verplicht ver dachte handelingen te melden. Alle transac ties boven de 25.000 gulden moeten straks bij verdenking worden doorgegeven aan een centrale post onder leiding van de Centrale Recherche Informatiedienst. De nieuwe wet moet het zwart-geldcircuit verder aan ban den leggen. Overtreding van de wet is offi cieel een economisch delict, maar het minis terie geeft toe dat controle uiterst moeilijk zal worden. Wel hebben de banken toege zegd te zorgen voor trainingen van de bank employés. Zij zullen nieuwe technieken le ren om eventuele verdachte handelingen te onderkennen. Nederlaag Schapers MELBOURNE Michiel Schapers heeft de achtste finales op de open Australische tennis kampioenschappen niet gehaald. De 32-jarige econoom uit Eemnes verloor vandaag in de derde ronde in drie sets van de Spanjaard Emi- lio Sanchez, 3-6 4-6 6-7 (6-8). Manon Bollegraf overleefde in het damesdub- bel de tweede ronde. Met haar Amerikaanse partner Katrina Adams versloeg zij het Brits- Australische koppel Belinda Borneo/Kerry- Anne Guse Het Nederlands-Amerikaanse koppel is als achtste geplaatst. Ook Brenda Schultz won in de tweede ronde van het da- mesdubbel. Met haar Amerikaanse partner Stephanie Rehe versloeg Schultz het Australi sche koppel Burne/Stacey. Schultz en Rehe zijn als 16e geplaatst. Pagina 13: Schapers ondanks verlies tevre den. DEN HAAG Staatsse cretaris Simons van volks gezondheid treedt moge lijk af als blijkt dat de premies van particuliere ziektekostenverzekerin gen niet omlaag kunnen. Simons houdt vol dat ver laging mogelijk is, de ver zekeraars beweren het te gendeel. Een onafhankelijk onderzoek naar de kosten van de gezond heidszorg moet uitwijzen wie het gelijk aan zijn zijde heeft. De staatssecretaris heeft dit gisteren gezegd na een ruim drie uur durend overleg met de organisatie van ziektekos tenverzekeraars KLOZ. Si mons er rotsvast van over tuigd dat de premies wel dege lijk kunnen worden verlaagd. „Ik acht een premieverlaging van vijftien procent mogelijk. Maar mocht blijken dat ik me volstrekt heb vergist dan zal ik me nog eens fors achter de oren moeten krabben", aldus Simons. Hij zou het niet alleen als een politieke verantwoor delijkheid achten zich op zijn positie te beraden, maar ziet het ook als een persoonlijke kwestie. Tijdens het beraad tussen Si mons en het KLOZ, dat vol gens beide partijen in een za kelijke en openhartige sfeer verliep, bleven de staatssecre taris en de verzekeraars over het kernpunt (kunnen de premies omlaag?) diepgaand van mening verschillen. Zij besloten daarom een onafhan kelijke instantie te vragen om een onderzoek te verrichten naar de kostenontwikkeling in de gezondheidszorg en de be drijfsresultaten van de verze keraars. Dit onderzoek zou binnen zes weken moeten worden afgerond. Tot op he den is nog niet bekend welke instantie de opdracht daartoe krijgt, maar in een bijeen komst met de Tweede-Kamer commissie voor volksgezond heid sprak Simons gisteravond een duidelijke voorkeur uit voor de Algemene Rekenka mer. Pagina 3: Verzekeraars: bij ongelijk premieverlaging doorvoeren Start EK Thialf Lia van Schie prepareert zich op de start van haar optreden tijdens het toer nooi om de Euro pese schaatsti- tels in Heeren veen, dat van middag is be gonnen. De Stompwijkse, die zich al heeft ver zekerd van een startbewijs bij de Olympische Win terspelen, hoopt bij de Europese titelstrijd in eigen land opnieuw aan te tonen dat ze een kandidate is voor ereme taal, zowel in Heerenveel als in Albertville. In de Thialf-hal rijden ook de mannen, onder wie de Haagse Olym piërs Bart Veld kamp en Thomas Bos, om de Euro pese titel. FOTO: STEP HEN EVENHUIS Papandreou vrijgesproken van corruptie ATHENE De Griekse oud-premier Andreas Papandreou is vandaag door een speciale rechtbank op alle punten vrijgespro ken van medeplichtigheid aan een bankschandaal dat mede aanleiding is geweest voor de val van zijn regering. Een speciaal college van 13 rechters besloot met 7 tegen 6 stemmen Papan dreou vrij te spreken van de aanklacht dat hij zou hebben bijge dragen tot het verlies van overheidsgeld door staatsbedrijven te adviseren geld op de Bank van Kreta vast te zetten terwijl de directeur van deze bank was beschuldigd van fraude. Later bleek 210 miljoen dollar van de bank te zijn verdwenen. Volgens de rechtbank waren er geen bewijzen dat de vroegere premier op de hoogte was geweest van de fraude. De 72-jarige Papan dreou heeft het proces geboycot met het argument dat de aan klachten neerkwamen op een samenzwering van zijn politieke tegenstanders. Volgende oorlog in Midden-Oosten mogelijk nucleair' LONDEN De Golfregio blijft een uiterst instabiel ge bied ondanks de nederlaag die vorig jaar is toegebracht aan de Iraakse leider Saddam Hu- sayn. Er bestaat verder een ge rede kans dat een volgend ge wapend conflict in de regio met nucleaire of chemische wapens wordt uitgevochten. Dat blijkt uit een rapport van het Internationaal Instituut voor Strategische Studies (IISS) waarvan de resultaten gisteren in Londen werden ge presenteerd. Het Pentagon maakte gisteren bekend dat de luchtaanvallen op Irak die exact een jaar gele den het begin van de Golfoor log inluidden, zijn gestart van af het grondgebied van de Verenigde Staten. Op 16 janu ari 1991 om 6.35 uur plaatselij ke tijd (15.35 uur onze tijd) ste gen vanaf de basis Barksdale in Lousiana zeven B-52 bom menwerpers op, hetgeen het begin van de luchtoorlog voor de bevrijding van Kuwayt in luidde. De Amerikanse president Bush herdacht gisteren de eer ste verjaardag van het begin van de Golfoorlog met een fer me uithaal naar de Iraakse lei der Saddam Husayn. Bush riep op tot het omverwerpen van Saddam en zijn „paria-regi- Het Witte Huis ontkende ech ter direct dat de Verenigde Staten een militaire actie te gen Saddam beramen. Het Iraakse parlement onder scheidde gisteren Saddam Hu sayn met de Orde van het Volk. Iraakse functionarissen voorspellen nu dat Saddam Bush, wiens dalende populari teit breed uitgemeten is in de regeringskranten in Irak, poli tiek zal overleven. Een woord voerder van milieu-organisatie Greenpeace verklaarde dat de oorlog heeft geresulteerd in een milieuramp die zijn weer ga niet kent. Pagina 6: 'Glorieuze' Golf oorlog nu symbool misère Bk Oliver Hardy, ijubeld door enen, verguisd or de spiegel Idoor ROGER SIMONS ADVERTENTIE |ijk LEVEN/OPINIE èrlening Ijsten tuinbouw ivelden, maar ook opklaringen, overal droog, temperatuur er 6 graden, restelijke wind, rond kracht 3, in ddengebied eerst j krachtig, 5. kers stelen oor bruiloft AAN DEN RIJN elukkigste nacht van n had moeten zijn, nachtmerrie. Terwijl gom met zijn familie ïfamilie feest vierde, zijn ouderlijk huis eekterweg in Zwam- iet geld gestolen dat was voor de Poolse an zijn bruid. Om ïld het geld het gaat, cies bekend. Behalve ite geld werden ook is en cheques wegge- - dief moet op het (ebracht toen hij het aan de gevel zag et de tekst 'Pas Ge- Hij kwam binnen achterdeur te force- LONDEN Een dame die gisteren met haar hond over het strand liep in de buurt van het Oostengelse Sea Palling, tussen Great Yar mouth en Cromer, dacht dat ze een hele tijd geen groente meer zou hoeven te kopen. De tien tassen die zij op het zand had ontdekt, zaten vol plastic bussen 'Zuurkool'. Althans, dat stond op de pak ketjes in de containers. Onder het woord 'Zuurkool' prijkte de naam van een Nederlandse fabrikant. Dame en hond brachten de hele lading naar de politie. Die belde razend snel naar de zuurkoolfabrikant in Nederland om tekst en uit leg te vragen. Weldra bleek dat de 'zuurkool' eigenlijk Li banese gouden hasj was. De to tale lading van 140 kilo en hoge kwaliteit had een markt waarde van 750.000 pond. De politie vermoedt dat het spul per boot aan land was ge bracht en dat het nog moest worden opgehaald. Alle Engel sen die in die omgeving op het strand hun hond gaan luchten wordt nu door de politie vriendelijk verzocht met de nodige aandacht uit te kjken naar nog meer 'zuurkool uit Holland'. Het Oostengelse graafschap Norfolk, waarvan de kustzone zich uitstrekt over een afstand van wel 160 km, is de favorie te eindbestemming van drugs runners. Het is in Engeland bekend dat het grootste deel van de drugs uit Nederland komt, dat bovenaan de lijst staat van exporteurs van 'zuurkool'. De politie van Norfolk arres teerde afgelopen jaar 1100 drugsgebruikers, dertig pro cent meer dan in 1990. Smok kelaars van drugs gebruiken almaar ingenieuzer middelen om hun spul in Engeland te krijgen. De Britse douane heeft een beenprothese buitge maakt, uitgerust met een ge heim compartiment dat ander halve kilo cocaïne bleek te be vatten. De eigenaar van het been pro beerde er gewoon mee door de douanehal te hinken, maar de beambten vonden zijn manier van lopen toch een beetje vreemd. De man werd beleefd maar dringend verzocht in een kamertje te komen, waar zijn kunstbeen deskundig uit el kaar werd geschroefd. Kabinet overweegt bezoek Zuid-Afrika uit te stellen DEN HAAG Uit diploma tieke bronnen blijkt dat het kabinet overweegt het bezoek aan Zuid-Afrika uit te stellen. Een woordvoerder van pre mier Lubbers heeft dit van morgen bevestigd. Hoewel een woordvoerder van minister Van den Broek van buitenlandse zaken tot van ochtend ontkende, zou in Pre toria overleg zijn gevoerd het bezoek van premier Lubbers en Van den Broek uit te stel len. Het bezoek zou twee da gen duren en moest op 18 fe bruari beginnen. De geruchten over uitstel de den deze week al eerder de ronde na aanleiding van de felle kritiek van het Afrikaan se Nationale Congres (ANC). Volgens deze oppositiebewe ging komt het bezoek van de Nederlandse regeringsleider in gezelschap van de minister van buitenlandse zaken te vroeg. De hervormingsplan nen zouden nog onvoldoende door de Zuidafrikaanse rege ring zijn doorgevoerd waar door een dergelijk hoog bezoek niet te rechtvaardigen is. Pagina 2: Raad van kerken tegen bezoek Lubbers Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Haïtiaanse vluchtelingen DAMADLICHTSTUDIO UITVERKOOP winkelmodellen 10%-60% KORTING Torenstraat 146, Den Haag Tel 070-3647250 Een Haïtiaanse vrouw draagt een emmer water naar haar tent In het door de VS opgezette vluchte lingenkamp in Guantanamo Bay. Volgende week beslist het federale hof over het lot van deze vluchtelingen. foto: afp Gewapende overval op tankstation Leiderdorp LEIDERDORP Een benzi nepomp aan het Engelendaal in Leiderdorp was gisteravond het doelwit van een gewapen de overvaller. De overval vond plaats om tien voor half acht. De dader eiste ondèr be dreiging van een vuurwapen geld van de pompbediende. Nadat hem de kasinhoud was overhandigd, ging de overval ler er te voet vandoor in de richting van het Winkelhof. Herrie bij RTL over inkorten nieuwsbulletin HILVERSUM De program madirectie van RTL4 heeft het nieuwsbulletin van zondaga vond half acht met vier minu ten bekort. Een aanvankelijk voorgenomen verkorting met zeven minuten tot een drie minuten durend onderdeel 'nieuwsflitsen' is afgewend door hevig verzet in redactio nele kring. Programmadirec teur Hendriks wilde de in greep omdat de commerciële zender op dat tijdstip moet concurreren tegen het veelbe keken NOS-programma Stu dio Sport. Het autogebruik is gestegen, de werkloosheid gedaald. Ook met de krant van vandaag bent u weer helemaal op de hoogte van het wel en wee in de wereld. Komt u er achter hoe van alles wordt verzonnen om oudere ambtenaren langer en tóch korter te laten werken. En neemt u kennis van de mening van D66 dat er straks zulke ingrijpende maatregelen moeten worden genomen ten behoeve van het milieu, dat een verla ging van het huidige welvaartsniveau daarvan wel eens het gevolg kan zijn. Hoe de kiezers daar over denken, leest u te gen die tijd wel in de Leidse Courant. Mits u nu tenminste even de bon inzendt. Ik wil G de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. O een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef vo< slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. O direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 27,00 (met automatische betaling) kwartaal f. 82,80. Dhr/Mevr: Voorl: Postcode/Plaats: Telefoon: (voor controle op bezorging) w071-313677 Of deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag 711848 003000

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1