ervuilde andelpaden iet dicht LEIDEN OMGEVING Leiden bijna te klein voor jazz-kroegentocht Goed op tijd fieidócSotwant Gemeenterestaurants worden milieuvriendelijker la Mar verlaat SAVA bij negatieve uitslag onderzoek innen afgetuigd Maarsmansteeg IEN Een 25-jarige Leidenaar en 6-jarige Utrechter zijn vannacht in de smansteeg mishandeld. Het tweetal ia de steeg richting Breestraat toen ze twee nog onbekende mannen op de werden ingehaald. Nadat de Leide- een opmerking had gemaakt over het n in de steeg stopte het tweetal om „>r veel omhaal op beide wandelaars in ian. De Leidenaar liep daarbij een wond op en de Utrechter vermoede- en gebroken neus. Beide slachtoffers loor de eerste hulpdienst naar het ;misch Ziekenhuis gebracht. De da- stapten na het incident weer op de Dm hun weg te vervolgen. DONDERDAG 16 JANUARI 1992 Petrusparochie heeft tekort van vier ton LEIDEN De Petrusparochie heeft een tekort van 400.000. gulden. De fraude, waarvan de voormalige penningmeester wordt verdacht heeft een verlies van omstreeks 1,7 miljoen gulden opgeleverd. Oorspron kelijk ging het kerkbestuur ervan uit een bezit van 1,3 miljoen gulden te hebben. Door een nu achterstal lige schuldenlast heeft de parochie een voorschot van eveneens 400.000 gulden van het Bisdom moeten vra- ten om de schuldeisers te betalen en noodzakelijk on- erhoud te laten uitvoeren. Aan de parochianen is deze week een extra bijdrage gevraagd in het kader van de actie Kerkbalans om wat meer financiële weerstand op te bouwen. Een nog op te richten con trolecommissie zal de parochianen regelmatig verslag gaan uitbrengen over de financiële situatie. Inbraken bij restaurants LEIDEN Twee restaurants aan de Pieterskerkchoorsteeg zijn gisternacht door inbre kers bezocht. In een geval kwamen de inbrekers via het dak binnen. Daar verdwenen achttien flessen sterke drank, een cd-speler en vijftien cd's. Van het andere restaurant is vermoedelijk een deur niet goed afgesloten geweest. Daar verdwenen 500 gulden aan contanten, een fotocame ra, een aantal cd's en zes fles sen champagne. Leidse commissaris Poeiert stapt over naar regio-poli tie LEIDEN Korpschef B. Poeiert (42) van de Leidse politie verruilt zijn huidige baan bin nenkort voor een staffunctie bij de politieregio Hollands-Midden. Een woordvoerder van de Leidse politie heeft dat vanmorgen bevestigd. Poeiert werkt nog maar sinds april vorig jaar in zijn huidige functie. Hij is de opvolger van H.' Mostert die naar Limburg vertrok. Belangrijk ste kandidaat voor zijn opvolging is J. Molenaar (45) die nu nog leiding geeft aan de Alphense politie. Als hij inderdaad wordt benoemd krijgt hij de leiding over het disctrict Leiden/Voor schoten van de toekomstige regionale politie. Dat omvat ongeveer 250 personeelsleden. Het projectbureau Politiekorps Hollands-Midden wil niet ingaan op de verschuivingen binnen de leiding van de politie in de regio. Leiden wil tropische plantenkas in stad LEIDEN/LEIDSCHENDAM Leiden wil Xotus, het Leidschendamse bedrijf dat plaats moest maken voor de vuilverbrandingsinstallatie op Ypenburg, naar de stad halen. „Maar het is wel afhankelijk van de hoe veelheid grond die ze nodig hebben", aldus milieuwet houder H. de la Mar. Xotus is een tuinbouwbedrijf dat zich heeft toegelegd op tropische produkten. Tegelij kertijd is het een werkgelegenheidsproject dat zich speciaal richt op allochtonen, die dikwijls moeilijk een baan vinden. Juist vanwege die combinatie wil De la Mar het bedrijf graag binnen zijn gemeentegrenzen ha len. Het bedrijf heeft al in 1989 bij de gemeente Leiden aangeklopt voor huisvesting van het kassencomplex. Toen was er echter geen ruimte. Ook nu kunnen on derhandelingen weer op plaatsgebrek afketsen. Echt swingen deed het in Bristol, waar Hans Dulfer al optredens lang uitstekend blijkt te passen bij het meubilair, de lambrizering en de rondstruinende kellners. In Huis de Bijlen werd het publiek vermaakt door Harry's Blind Date. SUE ROSO 3N De met asbest 1de wandelpaden recreatie-eiland De en/Tengnagel wor- iiet afgesloten. De Stiese Partij had aangedrongen om- ij gevaar vreesde e volksgezondheid. eken geleden werd be lt de wandelpaden be- pen met grind, dat was gd met asbest. Het as- S afkomstig van ver golfplaten daken. De ,e heeft inmiddels toe dat de paden worden t. De grote brokken as- intussen verwijderd plaag is uitgeharkt. In e toekomst worden de Basfalteerd. ond ontstond in de ievergadering milieu 'tige discussie tussen er De la Mar en SP- Vergeer. Vergeer et bij stuk dat elk as- ïtje dat vrij in de lucht een gevaar voor de indheid betekent. De reageerde boos: „De e stukken zijn verwij- i bovendien is het re- ichtig, dus de kans dat jtvezels vrijkomen, is argumentatie van G. d, hoofd van de direc- u, wist de SP'er niet te èn. „Het vrijkomen vezeltje noem ik geen ig van de volksge- I. De concentratie van Bejaarde man jaagt overvaller huis uit ALPHEN AAN DEN RIJN Een echtpaar is gistermiddag om half vier thuis in de Veldbloemwijk in Alphen overvallen door een ongeveer 20 jaar oude man. De dief was het huis binnenge lopen door de achterdeur en dook plotseling op in de huiskamer. Daar verraste hij de 55-jarige bewoonster, die bezig was met bor duurwerk. De overvaller sloeg een arm om de nek van de vrouw en eiste geld. De vrouw schreeuwde en maakte haar 71- jarige echtgenoot wakker, die in een andere kamer een dutje lag te doen. De man stormde met gebalde vuisten op de belager van zijn vrouw af, die daardoor zo werd verrast dat hij op de vlucht sloeg, zonder iets mee te nemen. De overvaller was ongeveer 1,80 meter lang, had kort donker haar, een breed postuur en droeg een groen jack. Zowel thuis als op reis zal dit handig opvouwbare quartz wekkertje u zeker goed van pas komen. Ondanks het bescheiden formaat heeft het een groot aantal functie- mogelijkheden. Het wordt «Tr V van u na het opgeven u u j(? 4 van een nieuwe abonnee. gH Deze nieuwe lezer krijgt V de krant de eerste v v- twee weken gratis bezorgd. J»k nipnwp ahnnnpp innaanrlp- Dhr./Mevr.: Voorl.: Straat: Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: LÏ maand (automatische betaling) f 27,00 I O kwartaal (automatische betaling) f 79,80 I CS kwartaal via acceptgiro f 82,80 I Stuur als dank het reiswekkertje naar: Naam: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar de Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. )N yli! il"J 'JL1!1 'JI yj j» i» ij asbestvezeltjes in de Breestraat is vele malen hoger dan op de wandelpaden. Het gaat om bij zonder geringe hoeveelheden, en ik denk dat afsluiten van de paden alleen maar onnodig paniek veroorzaken", aldus In 't Veld. Toen de SP'er bleef aandrin gen op afsluiting, schoot De la Mar pas werkelijk uit zijn slof: „Iedere auto geeft morgen meer asbest vrij door twee keer te remmen dan er nu nog op De Strengen/Tengnagel ligt. De mensen worden alleen maar in paniek gebracht door dit soort lulverhalen die door de SP in de wereld worden ge holpen en door de media graag worden opgepikt. Nee hoor, er is helemaal geen sprake van dat onze meningen niet bij el kaar gebracht kunnen worden. Dan neem ik morgen wel con tact op met de directie Groen om de paden af te sluiten". De overige raadsleden zogen hun adem in van verbazing en woede. „Waanzin!", kreette C. Kramp (CDA). Voordat er evenwel een handgemeen kon ontstaan, werd de discussie door de voorzitter afgehamerd. Na een afkoelingsperiode van ruim twee uur gaf De la Mar aan het einde van de vergade ring toe dat het „wel wat snel" was om morgen de directie al te bellen en een hekje op de brug neer te zetten. Hij bleef er wel bij dat er voor de volks gezondheid geen gevaar be staat. PvdA'er P. Bordewijk constateerde tevreden dat de meerderheid toch nog steeds bepalend was voor het beleid „anders was het wel een heel vreemde vorm van bestuurlij ke vernieuwing geweest". LEIDEN In navolging van de kantine van de gemeentelij ke reinigingsdienst zullen nog vier bedrijfsrestaurants van de gemeente Leiden het milieu minder gaan belasten. Het be drijf Service One Business Ca tering BV uit Utrecht, dat de personeelsrestaurants beheert van de sociale dienst, het stad huis, het stadbouwhuis en de politie heeft gisteren de eerste aanzet daartoe gegeven. Dat gebeurde door middel van de presentatie van het rapport „Service One ziet toekomst in het milieu", van de hand van Lia Vieveen, dat aan wethou der H. de la Mar van milieu werd aangeboden. In het rapport wordt aangege ven hoe in een aantal stappen de Leidse kantine's steeds mi lieuvriendelijker zullen wor den gemaakt. Aangepakt wor den bijvoorbeeld de verpak kingsmaterialen, de voedings middelen en dranken, de schoonmaakmiddelen, de af valinzameling, de afvoer van oliën en vetten en de energie besparing. Ook wordt gewerkt aan de introductie van biolo- gisch-dynamisch voedsel. De Service One Group, die omstreeks 400 personeelsres taurants in Nederland onder haar hoede heeft met dagelijks 150.000 gasten aan tafel zal overigens het nieuwe miliebe- leid landelijk gaan toepassen. Ook de milieu-eisen van de overheid, die bijvoorbeeld ge richt zijn op het terugdringen van verpakkingsmateriaal hebben daarbij een rol ge speeld. Wethouder De la Mar toonde zich verheugd over het milieu plan voor de bedrijfskantines, dat wat hem betreft nog wel wat eerder ingevoerd had mo gen worden. „Ik werd eerlijk gezegd een beetje ongeduldig. In Leiden zijn we meteen groots opgezet milieuplan be zig en het aanpakken van dit soort zaken kan niet snel ge noeg gaan. Er kan heel wat worden gedaan, dat besef je als je de enorme hoop afval, vaak nog met PVC er in, ziet die wordt geproduceerd bij het nuttigen van één maaltijd. Ik besef dat het zal niet altijd even makkelijk zal gaan. In het stadsbouwhuis is bijvoor beeld de „stalen melkkoe" in gevoerd die melkverpakkin- gen overbodig maakt, maar daarvoor moest wel de hele keuken verbouwd worden. Toch zijn deze ingrepen nood zakelijk. Zelf denk ik dat bij voorbeeld ook alle schoteltjes kunnen worden afgeschaft en dat we tot het gebruik van mokken kunnen overgaan, desnoods met de eigen naam er op. Dat scheelt weer enorm bij het afwassen", aldus de wethouder. IK WARTAAL UITSLA MOET IK OPSTAPPEN" Idoor JOS NIJHOF LEIDEN Martien rijdt al zeven jaar als vrijwilliger mee in een van de drie borrelbus sen die de NZH tijdens de in middels legendarische kroe gentocht - hoogtepunt van de Leidse Jazz week - ter beschik king stelt. Zijn collega in de bus vóór hem doet het overi gens al twaalf jaar, en met niet minder plezier. Tevreden kijkt hij achterom naar de jolige passagiers. Dit jaar blijven de slingers, de ballonnen en de vlaggen keurig hangen. Dat was drie jaar geleden wel an ders: toen hadden Martien en de andere chauffeurs bijna be sloten ermee te kappen, zo'n puinhoop was het, na minder dan een uur al. Vanavond, 15 januari, om half twaalf, is het interieur van de bus een fraaie afspiegeling van wat er zich her en der in de Leidse binnenstad afspeelt: een uitgelaten meute van (dank zij het buitengewoon zachte weer) haast zomers uit gedoste kroeglopers, zich uit stekend vermakend bij veel bier en swingende muziek. Onze tocht begint bij Het Vat- tegat, waar Frits Kaatee en Je- annette Corday zo'n aantrek kingskracht blijken te hebben, dat menigeen zich op het trot toir verdringt om door het raam een glimp op te vangen van wat zich daarbinnen af speelt. Een tafereel dat zich overigens later op de avond nog dikwijls zal herhalen. Bij het conglomoraat van kroegen rond de Nieuwsteeg bijvoorbeeld is er vrijwel geen doorkomen aan. Chris Koenen in Blonk's Eetcafé kunnen we alleen horen; er is volstrekt geen sprake van dat de achter zijde van het etablissement te bereiken valt. Maar hoe dan ook, wat we horen klinkt goed, en in elk geval opwin dender dan het Huub Walter Kwartet bij de buren van de Twee Spiegels. Tijdens „The girl from Ipanima" betrappen we één van de musici op ter nauwernood onderdrukt ge geeuw, een overtuigend bewijs voor de wel zeer ontspannen latin-sound van het viertal. Het verlangen naar de goeie ouwe tijd van de Spiegels als hét Leidse jazzcafé laaide weer eens hoog op. Rock n1 roll De Burcht had zijn expositie ruimte voor deze ene avond ingericht als kroeg, en het ge zelschap met de toch niet erg aanbevelenswaardige naam Ugly White Belly lokte daar heel wat jazz-fanaten naar binnen. Wie uitsluitend jazz wil horen tijdens de Kroegen tocht komt echter bedrogen uit. Bleef het repertoire in De Burcht nog beperkt tot wat de een misschien jazz-rock en de ander wellicht fusion zal noe men, in The Jam bijvoorbeeld werd onvervalste rock 'n' roll gespeeld. De dynamische zan geres liet zich tijdens „Jailhou- se Rock" gemakkelijk overha len tot een dansje met een van de mannelijke gasten, wat wel een bijzondere verdieping mocht heten van de naam „huisorkest". Echt swingen deed het eigen lijk pas in Bristol, waar Hans Dulfer al optredens lang uit stekend blijkt te passen bij het meubilair, de lambrizering en de rondstruinende kellners. Zelfs op een waanzinnig druk ke avond als deze word je in Bristol nog gewoon bediend en schenkt men de kleintjes pils als vanzelfsprekend niet in or dinaire plastic glazen. Een prachtige atmosfeer eigenlijk, waarin je na al het gejakker maar al te graag een kwartier tje blijft hangen. En dat is na tuurlijk heel lang als je er bin nen een paar uur in moet sla gen een gecombineerde bus- en voetreis langs 47 cafés af te leggen. Legendarische avond De Kroegentocht heeft inmid dels zo'n uitstraling naar de regio, dat Leiden haast letter lijk uit zijn voegen barst op deze legendarische avond. En toch levert dat ook veel voor deel op. Zo maken de musici van het tweede of derde garni tuur dankbaar gebruik van het feit dat de grote namen vrij wel onbereikbaar zijn gewor den, en daardoor biedt de Jazz week hen natuurlijk een prachtig buitenkansje om zich zelf te etaleren. Voor de good will van het bezoekende pu bliek hoeven ze in elk geval niet te vrezen, want die is er ruimschoots. De gezelligheid in de bussen geeft dat al aan, ook al zou het volgens Martien allemaal nog beter kunnen. Volgend jaar, stelt hij voor, moet er ook in de bussen live-muziek zijn en dienen er drie verschillende routes te worden gereden. „Positief meedenken" heet dat, en het is - alweer - illu stratief voor het aangename klimaat. Niettemin signaleerden we §lotseling, bij Napoleon op de teenstraat, Miami Vice-ach- tige taferelen. Twee politie-au- to's kwamen met gierende remmen tot stilstand en een stuk of drie agenten renden onverwijld op een kaalschede- lige crimineel af. De onverlaat werd ruw tegen één van de Kadetts gedrukt en van top tot teen gefouilleerd. Vier tellen later echter barst ten de hoofdrolspelers van dit overtuigend geacteerde stukje straattheater in lachen uit: de 'misdadiger' behoorde kenne lijk tot de vriendenkring van het politiekorps, en hier werd fewoon een goeie grap uitge- aald. Hoe fantastisch een overvol Leiden kan zijn tij dens de Kroegentocht laat zich nauwelijks beter illustreren. H. de la Mar krijgt het milieurapport voor de kantines van de schrijfster, Lia Viveen. FOTO: WIM VAN NOORT gaan, zet ik vraagtekens of ik mezelf moet handhaven in het dagelijks bestuur", zei hij gis teren in de vergadering van de raadscommissie milieu en soci ale zaken. „Ik vind dat vergis ting een goed alternatief is voor de verbrandingsoven die op Ypenburg zou moeten wor den gebouwd en ben daar nog steeds van overtuigd. Maar als uit het onderzoek naar de re sultaten van vergisting, dat de SAVA nu zelf zal instellen, blijkt dat het geen redelijk al ternatief is, leid ik daaruit af dat ik wartaal heb uitgeslagen. En een vertegenwoordiger die wartaal uitslaat, hoort daar niet te zitten". Het was De la Mar zelf die op 19 december tijdens een bij vlagen emotionele vergadering van het algemeen bestuur van de SAVA de knuppel in het hoenderhok gooide. Hij diende een motie in waarin hij vroeg om stopzetting van de techni sche voorbereidingen voor de bouw. Uit prognoses van het Afvaloverlegorgaan was na melijk gebleken dat Zuid-Hol land de GAVI op Ypenburg wel eens niet nodig zou kun nen hebben, met een over schot aan verwerkingscapaci teit kon komen te zitten: De rijksmaatregelen om de afval stromen te verminderen, zou den in meer of mindere mate succes hebben, terwijl er wel nieuwe vuilverbrandingsin stallaties worden gebouwd. Daardoor zou het tekort aan verwerkingscapaciteit omslaan in een overschot, wat een op waarts effect heeft op de prij zen per ton te verwerken af val. Óm de kleine toename van de stroom afval toch te kunnen verwerken, kan de Afvalverwerking Rijnmond (AVR) met een oven worden uitgebreid, terwijl er daarnaast veel meer afval naar schei- dings- en vergistingsinstalla- ties moet gaan. De motie van de Leidse vertegenwoordiger in het SAVA werd echter met grote meerderheid van stem men weggewuifd. Dat standpunt verduidelijkte hij gisteravond tijdens de ver gadering. „We waren het bin nen de Gevulei het afvalge- bied Leiden en omstreken - red er al in september vorig jaar over eens dat vergisting een reëel alternatief is. Daar om wilden wij ook een vergis- tingsinstallatie in het Gevulei- gebied hebben. In september heb ik al door KTI, het inge nieursbureau dat zich ook be zighoudt met de techniek van de GAVI, de haalbaarheid la ten onderzoeken. En het bléék haalbaar. De rest van het da gelijks bestuur heeft de uit komsten van dat onderzoek echter niet serieus willen ne men. Maar nu Leidschendam de ruimtelijke ordeningsproce dures heeft opgeschort in af wachting van het SAVA-on- derzoek, kunnen ze niet an- Weliswaar moet de SAVA nu onder druk van Leidschendam - die de medewerking heeft opgeschort - en milieugedepu teerde Van der Vlist - die heeft gesteld dat er een GAVI komt óf een zevende oven bij de AVR - een onderzoek in stellen, in een brief verklaarde het dagelijks bestuur van het samenwerkingsverband giste ren dat zij blijft ijveren voor de bouw van de verbrandings installatie. „Maar daar hoor ik niet bij", verzekerde De la Mar zijn commissieleden. 1 De Leidse mi- aouder H. de la pt uit het dagelijks van de SAVA amenwerkingsver- in 35 Zuidholland- eenten die de te vuilverbranding penburg zouden beheren als het ek naar de moge- n tot vergisting al niks oplevert. it dat wij met vergis- verkeerde kant op-

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9