ocktherapie Rusland erpt zijn vruchten af Wederom record voor Wall Street Als particulier een parketvl leasen? Bedrijven kopen lukraak computers ECONOMIE 7 andel van heren is k een vrouwenzaak' Rowi Parket xlóaOowianl DONDERDAG 16 JANUARI 1992 jna neemt Newtron over JRDAM Het noodlijdende automati- ifonds Newtron Holding verdwijnt bin- kele weken van de Amsterdamse effec- De aandelen Newtron worden over- door Ordina Beheer, een eveneens op Iiterdamse effectenbeurs genoteerd com- iderhoudsbedrijf, waarvan Newtron 90 ft van de aandelen in handen heeft. Dat een ingewijde, die zeer dicht bij de plan- betrokken, gisteren gezegd. Volgens de an is de zogeheten omgekeerde overne- de meest reële optie voor Newtron. „De <van de onderneming is te zeer bescha- m nog langer zelfstandig als beursfonds te gaan. We hebben bovendien twee pndsen. Wat ligt er meer voor de hand n van de twee op te heffen?" De afgelo- naanden ziin volgens betrokkene de t renderende onderdelen reeds van de Veel produkten te warm bewaard UTRECHT De Keuringsdienst van Wa ren heeft ook afgelopen zomer vastgesteld dat het in de winkels slecht gesteld is met de bewaartemperatuur van beperkt houdba re produkten. In 1990 constateerde de dienst al dat 58 procent van de gecontroleerde pro dukten werd bewaard bij een hogere dan op de verpakking aangegeven temperatuur (meestal van 0 tot 4 graden). In een derde van de gevallen was ook de wettelijk voor geschreven maximale bewaartemperatuur van 7 graden overschreden. De Keurings dienst vindt dit een ongewenste situatie, ook al omdat het assortiment bacteriologisch kwetsbare produkten groeit en daarmee het risico voor de volksgezondheid. Maar ze noemt het bemoedigend dat ook de detaillis ten zelf serieuze aandacht voor dit probleem HCS ontkent 'uitverkoop DEN BOSCH Het automatiseringsbedrijf HCS in Den Bosch ontkent op grote schaal te zijn begonnen bedrijfsonderdelen te verkopen. De Automatiserings gids meldde dat HCS zichzelf aan het leegverkopen was, maar volgens directeur Benelux Sanders zit het verhaal vol feitelijke onjuistheden. Sanders geeft toe dat een aantal kleinere deelnemingen is verkocht. „Dat past in de strategische keuzes die we hebben ge maakt. Een van de problemen bij HCS is dat er een grote hoeveelheid kleine bedrijfjes als een conglomeraat bij el kaar hangt. Dat is moeilijk te managen. Vandaar dat we een aantal van die bedrijfjes verkocht hebben of gaan ver kopen. Het is echter pertinent onjuist dat HCS zichzelf in onderdelen aan het verkopen is. Integendeel, we zijn hard bezig de zaak weer op het goede spoor te krijgen". HCS is momenteel bezig een reorganisatieplan op te stellen. Vervoersbond FNV: weg met tachograaf UTRECHT De Vervoersbond FNV wil af van de tachograaf in vrachtauto's en bussen. Dit apparaat, dat rij- en rusttijden, snelheid en afgelegde kilome ters registreert, is te fraudegevoelig. Chauffeurs zelf zullen er wel eens mee sjoemelen, maar de werkge vers gebruiken de fraudegevoeligheid om hun men sen te lang achtereen te laten rijden. Zo heeft een bondswoordvoerder gisteren bevestigd. De tacho graaf werd in 1974 juist ingevoerd om de lange rijtij den te beperken. In zijn nieuwste bulletin meldt de FNV-bond acht manieren om ermee te frauderen. Liever ziet de bond dat de tachograaf wordt vervan gen door een boordcomputer. Die is wel fraudebe- stending. Maar omdat deze computer ook kan vast leggen of de chauffeur bij voorbeeld even thuis kof fie gaat drinken, moeten er met de werkgever goede afspraken worden gemaakt over wèt gecontroleerd wordt. De werkgeversorganisatie NOB Wegtransport noemt invoering van de boordcomputer bespreek baar. Begemann: meerderheid in Belgische dochter NedCar HELMOND Begemann in Helmond heeft een belang van 55 procent verworven in het Belgische dochterbedrijf van plaatsgenoot NedCar (het vroe gere Volvo Car), Volvo Car Sint Truiden (VCST). NedCar bezat 64 procent van de aandelen van het bedrijf. De 9 procent die niet naar Begemann gaan, komen in handen van de andere aandeelhouders. Het betreft Belgische investeringsmaatschappijen die daarmee hun gezamenlijke belang in VCST uitbreiden van 36 naar 45 procent. VCST produceert mechanische componenten zoals stuurinrichtingen, aandrijfassen, tandwielen en dergelijke en is gespecialiseerd in verspanende technieken. Het bedrijf telt ongeveer 900 mede werkers. VCST is de grootste dochter van NedCar, die ook haar grootste klant is, hoewel niet de eni ge. De leveranciersrelatie tussen VCST en Nedcar zal blijven bestaan. ig? Die jVU ;OU Een Ameri- econoom die de -vanjonj^he regering advi- evoetenfp het terrein van de mische hervormin- ngs voorjggft gisteren gezegd atie in tie hervormingen al nen te zorgen voor iu een schappen in de rijgt u a)ls. Hij waarschuwde van' ^et ^anC* m0et ?n van iden roebels te druk- |da,? n de uitgaven in de moet houden om hy- latie te voorkomen. hilijr Kraft Ci sachs, geestelijk vader lijswijksei shocktherapie waar- an den BLiand probeert in één ier: Verb^ een markteconomie 4 35 schakelen, zei te gelo- it de stijgende prijzen jannen twee maanden Stabiliseren als de Rus- reiders de hand houden hervormingsprogram- ihs verdedigde het pro- atitid1 vurig en dronS er bij cl 11 lieten op aan snel 15 tot jard dollar te sturen s er alsjmanitaire hulp, verbe- ïkte hejran de betalingsbalans aand distabilisatiefonds om de cieel gnwisselbaar te maken, erkrijgldat het Westen tot nu oeding over de brug was ge- maar toonde zich opti- dat de geldstroom op Hoewel de winkels in Rusland langzaam voller beginnen te raken, zijn vele Moskovieten nog altijd aangewezen op voedselhulp. Deze vrouw (rechts) was gisteren zeer onder de indruk toen ze een voedselpakket van een Nederlands bedrijf in ontvangst kon nemen. FOTO: EPA gang zou komen na afloop van Sovjetunie die op 22 en 23 ja- een internationale conferentie nuari in Washington wordt ge- over hulp aan de voormalige houden. Sinds de Russische president Boris Jeltsin op 2 ianuuari de prijzen liberaliseerde is er vol gens Sachs aanmerkelijk meer voedsel beschikbaar gekomen, vooral eieren, vlees en kaas. Melk is nog zeer schaars, maar dat komt volgens Sachs omdat de melkprijs nog niet geheel is vrijgelaten. ging wordt doorgevoerd monetaire en fiscale beleid kunnen de prijsstijgingen al in februari of maart tot staan worden gebracht, aldus Sachs. Hij waarschuwde echter dat hyperinflatie het gevolg zal zijn als controle op het mone taire beleid uitblijft. ,Dat is het moment waar alles in dit land thans om draait". Volgens economisch deskundi ge Mario Blejer van de We reldbank, die eveneens met verslaggevers in Moskou sprak, is Rusland bezig een nieuw wisselkoerssysteem op te zetten waarin de roebel in wisselbaar wordt ten behoeve van zakelijke transacties. Daartoe is een „stabilisatie fonds" van 5 miljard dollar no dig, aldus Blejer. Sachs waar schuwde dat Rusland schade zou lijden als de andere repu blieken nieuwe bankbiljetten gaan uitgeven om met de roe bel te concurreren, zonder daarover tevoren met Rusland te overleggen. Wandeling Nu kan een wandelaar met zijn honden nog van de rust genieten op het bijna voltooide viaduct over een in aanbouw zijnd deel van rijksweg 2 tussen Den Bosch en Eindhoven. In 1993 komt dit deel gereed, verwacht Rijkswaterstaat, en zullen er alleen nog maar auto's langs de wandelaar razen. NEW YORK De aande lenkoersen op de effec tenbeurs van New York zijn gisteren weer omhoog gegaan. Na de stijging van ruim zestig punten op dinsdag betekende de stij ging van 12,30 punten weer een record voor de Dow Jones-index van de dertig toonaangevende fondsen, die uitkwam op 3258,50 punten. De omzet bedroeg maar liefst 314 miljoen aandelen na 258 miljoen op de voorgaande dag. De grote omzet hield verband met het aflopen van een paar termijncontracten morgen. Er was verwacht dat de koer sen wat zouden dalen omdat winstnemingen na een forse stijging normaal zijn. Van winstnemingen was echter geen sprake. Dat de beursin dex even op verlies kwam te staan was het gevolg van ver koopprogramma's van de com puters. De stijging was ook het gevolg van computergestuurde programma's, die later het sein weer op kopen zetten. De bankfondsen droegen mede bij tot de stijging van de beursindex. Dat kwam doordat Shawmut National de fusiebe sprekingen met Bank of Bos ton heeft beëindigd. Oorzaak De dollar stond tegen het ein de van de handel op de wissel markt van New York op 1,8275 na 1,7925 op dinsdag. De stijging was een voortzet ting van die van eerder op de dag in Europa, waar de koers ruim een stuiver wist te win nen door minder gunstige be richten op de economie van Duitsland. rug KELOSE KANDIDAAT VOOR t Damï5)PESE VROUWENPRUS ie uitzoi at twee De bei in hogeif e koersej Het slq 3 punteiOUE VAN DE VEN dinsdag. ^HAAG Gerda internal Uit Markelo IS >or de vaig voorgedragen Unileveje Europese Vrou- p f 185, ltjs 1991 Eertink zet 'n 2&i°naal en interna_ •egƒ0,81 *n voor onderne- ïle reeks! vrouwen, die vaak tot 4 orieus worden geno- i Stork, tF, INGJ .hold en Vereerd was ze toen ze ,s 15 een) dat Nederland haar logste stat heeft gesteld voor ropese Vrouwenprijs. narkt deat om iemand anders", ent voort. Maar de verbazing HAL op I al snel plaats voor meer wai Dit is dé gelegenheid ngf4,60trda Eertink om haar jna 4 ap van de daken te ovit, Begtfen: ondernemende empen, I, verenigt u!. „Laat Op de pger óver je beslissen, tron 10 Ut je aan bij een orga- en kijk kritisch wat Tmaarnft aan de belangenbe- rkeerde h? van ondernemende i met f 01". 1 werd nwas een hardwerken- ,50. Bende, ondernemende rs was ffotdat ze in '87 de ba- voor dmaakte van het foto- racten sflrijf dat ze samen met het hoogsii leidt, en zag dat ze ;aanse irrtr was dan een fiscale st. Verontwaardigd ze een brief naar de ibehartiger van het GWK/CD en kleinbedrijf, het verk ijk Nederlands Onder- Y! erbond (KNOV). Wat 5,31 *e eigenlijk aan de be- 1,510 positie van vrouwe- 27.45 dernemers? Een jaar ïhtte het KNOV de 3985 2p Vrouw en Onder- 31.35 op. Eertink was erbij. 0,85 er ook was toen de van Koophandel 138,00 Salland een com- 27,10 )ndernemende Vrou- 15,75 ielde en de Europese 1ie besloot tot de op- 0.0265 van de FEM: vrou- 29,30 iet midden- en klein- 124.25 üertink is sinds vorig fitter van de FEM. iOUDENZii West-Europa zie je Nieuw beeld: vrouwen heb- 0-21130 groot aandeel in de 22730 i, maar praten bijna in mee". De FEM wil 205-275 -appelijk onderzoek 320 rrichten naar de bij- Opgave Dqe vrouwen leveren aan het Bruto Nationaal Pro- dukt. „En als blijkt dat vrou wen een grote bijdrage leve ren, dan moeten organisaties meer vrouwen in hun bestuur opnemen. Vooralsnog is de verdeling van bestuursfuncties een handeltje van heren". Achterstand Volgens Eertink zijn er vol doende capabele vrouwen voor bestuursfuncties. Ze moeten alleen even over de drempel van de bestuurska mer worden geholpen. „Vrou wen zijn geneigd bij voorbaat te denken dat ze zoiets niet kunnen. Willen meteen per fect werk afleveren. Maar mannen hebben ook moeten leren". Met meer vrouwen in de bestuurskamer zal de posi tie van ondernemende vrou wen onherroepelijk verbete ren, verzekert Eertink. „Daar kunnen ze meepraten over de wao, over de milieu-aspecten in het midden- en kleinbedrijf, over toekomstplanning en kunnen ze de achterstandspo sitie van vrouwen aankaar ten". Vrouwen worden in de handelswereld weinig serieus gènomen. Banken verstrekken vrouwen minder krediet dan mannen met eenzelfde onder nemingsplan. Bij veel Kamers van Koophandel hebben vrou wen het gevoel niet serieus be handeld te worden. Net als door accountants of notarissen. „In heel veel bedrijfjes doet de vrouw de boekhouding. De pa pierwinkel gaat dan naar de accountant die de boekhou ding vervolgens doorspreekt met de man". Volgens Eertink moeten accountants en nota rissen ook veel meer voorlich ting geven over wat er gebeurt bij pensionering, overlijden of echtscheiding. „Veel vrouwen komen na scheiding pas achter hun wer kelijke status. Laatst sprak ik een vrouw die dertig iaar heeft gewerkt in het familiebedrijf. Toen haar man een vriendin kreeg, bleek dat ze slechts twee procent van de aandelen bezat. Ze leeft nu van de bij stand. Meewerkende echtge notes zijn de goedkoopste ar beidskrachten van Neder land". In april reist Eertink af naar Lissabon, waar bekend zal worden gemaakt wie de Euro pese Vrouwenprijs 1991 heeft gewonnen. ADVERTENTIE Een werknemer van het recyclingbedrijf Reko in Beek, dat gisteren door minister Alders werd geopend, verplaatst een pallet samen geperste plastic flessen. Het kunststofafval wordt verwerkt tot regranulaat. FOTO: ANP Alders: fabrikanten moeten garant staan voor herverwerking Idoor KOOS VAN WEES BEEK Minister Alders (mi lieu) sluit niet uit dat de ko mende jaren de fabricage van bepaalde produkten wordt verboden, als de producent geen contract sluit met bedrij ven die het produkt kunnen recyclen. De minister zei dit gistermiddag bij de opening van een recyclingbedrijf voor de kunststofindustrie in het Limburgse Beek. Volgens Alders is het met de huidige groei van het kunst stofafval (jaarlijks vier pro cent) hard nodig dat fabrikan ten hun verantwoordelijkheid nemen en ook garant staan voor de herverwerking. Zelfs bij het ontwerp van produkten moet daarmee rekening ge houden worden. Producenten kunnen wat Alders betreft de kosten van inzameling en her- verwerking doorberekenen in de prijs van dat produkt. Al ders meent dat daardoor mak kelijker te recyclen produkten een grotere rol krijgen op de markt. Bovendien hoopt hij dat fabrikanten de leveran ciers van grondstoffen even eens zullen aanspreken op de mogelijkheid tot grootschalige herverwerking van die grond stoffen. Ongelooflijk, vanaf fl. 25,- per week. Uw Rowi Parketvloer (v.a. 30 m2) kunt u nu ook leasen. Gewoon per maand betalen voor absolute zekerheid en kwaliteit. AL VANAF FL. 25. PER WEEK. Haarlemmerstraat 289/293 - 2312 DT LEIDEN - 071-142003 Ja, ik wil alles weten over aantrekkelijke lease-mogelijkhec Rowi-parkctvlocr. Rowi Parket ontwerpt de stilte ROTTERDAM Veel bedrijven kiezen bij auto matisering vrij willekeu rig voor een bepaald com putersysteem. Zelfs als men niet tevreden is over de oude programmatuur, overweegt men geen ver andering van leverancier. Dat komt omdat de ver antwoordelijke managers hun verkeerde beslissing niet willen toegeven en in het algemeen ook onvol doende kennis van zaken hebben. Het organisatie-adviesbureau Jonker Advies uit Rotterdam is deze week met die conclu sies naar buiten gekomen. De register-informaticus R.G. Berkhof, r.a. heeft 18.000 be drijven in Nederland aange schreven om een beeld te krij gen van het automatiserings beleid. In totaal reageerden 722 bedrijven op de enquête, een „behoorlijk goede" respons voor de marketingwereld. Het blijkt dat de helft van de ondernemers ontevreden is over de automatisering in het eigen bedrijf. De systemen zijn niet snel genoeg of geven on voldoende informatie. Toch is 67 procent van de onderne mers niet van plan binnen een jaar van systeem te verande ren. „De managers van een bedrijf hebben zich laten lei den door het aanbod van de leverancier", aldus Berkhof, „het is moeilijk achteraf toe te geven dat de keus verkeerd is geweest. Als je voor een ander systeem zou kiezen, vraagt dat om geweldige investeringen. Impliciet geef je daarmee ook aan, dat je destijds een fout hebt gemaakt. Er is geen ma nager te vinden, die dat wil toegeven". Nederland staat volgens Berk hof aan de vooravond van een nieuwe automatiseringsgolf. Liefst 85 procent van de on dernemingen geeft aan verou derde systemen te willen ver vangen en te overwegen aan sluiting te zoeken bij nieuwe netwerken. Berkhof: „Die markt van netwerken is min stens drie keer zo groot als de huidige markt". Het merkwaardige is nu dat 93 procent van de bedrijven zegt voldoende deskundigheid in huis te hebben om de automa tiseringsprocessen te begelei den, maar als het tot een daad werkelijke keuze moet komen, huurt men toch vaak advies van buitenaf in. In zeker 50 procent van de ge vallen functioneert het auto matiseringssysteem niet naar wens. Een groot deel van de ondernemers vindt dat de le veranciers weinig flexibel om springen met andere normen en waarden. De leverancier anticipeert onvoldoende op de vragen van de klant. Toch zijn de ondernemers niet geneigd van leverancier te veranderen. Berkhof verbaast zich daar Berkhof: „Blijkbaar is men be reid elke keer weer leergeld te betalen. Men trekt gemakke lijk geld uit voor dure projec ten, die dan toch niet helemaal aansluiten bij de wensen. Som mige bedrijven verliezen op die manier honderden miljoe nen guldens. De automatise ringsbedrijven vinden het na tuurlijk prima. Wie zal het hen kwalijk nemen? Die wil- ral hun 'doos' kwiit". Voor de ondernemingen is het weggegooid geld. Bij een nieuwe ronde van au tomatisering moeten volgens Berkhof eerst de oneffenhe den in het oude systeem be noemd zijn. Anders gaan de fouten uit het oude systeem mee in de nieuwe fase van au tomatisering en keren deze vervolgens in veelvoud terug. Berkhof vindt dat managers en directies zich duidelijker moeten laten adviseren over de mogelijkheden, waarbij de adviseurs betrokken moeten zijn op de firma en inhoudelijk kennis van zaken behoren te hebben. Van de bedrijven die hebben meegedaan aan het onderzoek van Jonker Advies is 25 pro cent uit de zakelijke dienstver lening, 23 procent komt uit de handel, 10 procent uit de auto matisering, 8 procent zit in de produktiesfeer en de rest be staat uit opleidingsinstituten, overheid, bouwnijverheid en dergelijke. Wereldhave handhaaft dividend DEN HAAG Wereldhave (onroerend goed) heeft in 1991 een direct beleggingsresultaat behaald van 92 miljoen tegen ƒ95,1 miljoen in 1990. Over eenkomstig de verwachtingen komt het direct resultaat per gewoon aandeel uit op ruim 8 tegen 8,27 in 1990. Voor gesteld wordt het dividend te handhaven op ƒ8. Als gevolg van de moeilijke situatie op de meeste markten voor kantoor gebouwen ziin in het verslag jaar de markthuren en waar den onder sterke druk blijven staan. In dit licht heeft We reldhave haar portefeuille in het tweede halfjaar verder af gewaardeerd. Deze afwaarde ring bedroeg per saldo 2 pro cent en was aanzienlijk lager dan de afwaardering van 6 procent in de eerste helft van 1991.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7