Duizenden slachtoffers bij bloedbad in Sudan r\ in den Broek: misverstanden met ANC opgelost Vrouwenprijs CeidóeGouia/rit 6 71 Jaloezie kent iedereen Servië veroordeelt Europese erkenning Vernieuwde UIT-bijlage Kabinetscrisis in Israël r 14 Dagen GratisT alen met plastic geld kan binnenkort bij AH donderdag JANUARI 1992 22 PAGINA'S in drie katernen js-Amsterdamse bomen tot In 16e- uw ontgonnen akantiefoto's ngen Fergie in opspraak EN OMGEVING belicht rechten ngeren uit zes ihillende landen PAGINA'S JJK LEVEN/OPINIE aRAMMA'S ZZEL/MENU 3E17T/M22 swolking en it mogelijk wat Temperatuur rond 7 Wind uit west tot est, toenemend tot cracht 3 a 4, in het >ied tot krachtig, 6. Ceidóe Commit Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25238. Losse nummers 1,50. MuseumladdeR Gamsachoerdia terug in Georgië TBILISI De afgezette Georgische president Zviad Gamsachoerdia is van daag teruggekeerd naar Georgië. Vol gens plaatselijke journalisten is hij gear riveerd in de stad Zoegdidi, in het wes ten van Georgië. In dat deel van de re publiek heeft de op 6 januari gevluchte president nog steeds een behoorlijke aanhang. Gamsachoerdia probeerde in Armenië politiek asiel te krijgen. De huidige machthebbers in Georgië eisten deze week nog de terugkeer van de voormalige president. Zij willen hem voor de rechter dagen op beschuldiging van volkerenmoord, verduistering van overheidsgelden en vernieling van openbaar bezit. Kroon Victoria naar Den Haag DEN HAAG De Imperial State Crown van de Britse koningin Victoria (1819-1901) zal dit jaar in Nederland te zien zijn. De kroon maakt deel uit van de tentoonstelling 'Kronen, symbolen van macht en waardigheid' die van 22 mei tot en met 30 augustus in het Haagse Museon te zien is. Het Museon krijgt de kroon in bruikleen van het Museum of London. Verder komen er nog twee kronen uit het bezit van de huidige Britse konin gin naar Den Haag. Het is nog niet bekend of en hoe er aandacht aan de kroon van het Nederlandse staatshoofd wordt besteed. De tentoonstelling bevat zo'n zestig heel verschil lende kronen. Daaronder zijn een gouden, in Spanje gevonden kroon uit de zevende eeuw, een Nigeriaanse kralenkroon en ook een doornen kroon die in de vorige eeuw door een pelgrim uit het Heilige Land werd meegebracht. Vangst 60 miljoen gulden aan vals geld in Londen LONDEN De Britse politie heeft gisteravond bij een inval in een Londense woning voor 60 mil joen gulden aan valse Nederlandse bankbiljetten van 100 gulden in beslag genomen. Volgens de politie betrof het de grootste inbeslagna me van vals geld die ooit in Groot- Brittannië werd gedaan. Bij de in val werd een man gearresteerd. Volgens het Britse persbureau Press Association betrof het de be woner van het huis, dat al enige tijd door de politie in de gaten werd gehouden. Muziek: Begrafenismuziek vol verlangen Cabaret: Kaandorp op nieuwe koers T heater: Suver Nuver is op zoek naar de jaren zi Film: Kathleen Turner, detective op hoge hakken 'Ik hoef gelukkig geen vrouwen van tien jaar jonger te spelen. Als ik ergens bang voor ben, dan is het dat ik ouderwets word in mijn manier van spelen NAIROBI In het zui den van Sudan zijn bij ge vechten tussen rivalise rende groepen binnen het Sudanese Volksbevrij dingsleger (SPLA) duizen den mensen om het leven gekomen, zo hebben hulp verleners bij terugkeer uit Zuid-Sudan verklaard. De doden zijn gevallen toen een splintergroep van het SPLA de stad Bor overviel. Het bloedbad vond eind vorig jaar al plaats, maar door de zeer gebrekkige communica tie-middelen is het nu pas be kend geworden. Het SPLA, dat zich al acht jaar met wapens verzet tegen de overheersing van het chris telijke Zuid-Sudan door het is lamitische noorden, viel vorig jaar augustus in twee groepen uiteen. Officieel ging de ruzie over de vraag of het zuiden naar autonomie zou streven binnen een verenigd Sudan of dat het zich helemaal moest afscheiden. Maar de tweestrijd rakelde al snel de eeuwenlan ge rivaliteit op tussen de Din- ka-stam van SPLA-leider John Garang en de Nuers, die de splintergroep steunen. Hulpverleners zeggen dat de Nuers de Dinka-bolwerken rond de stad Bor overvielen, waarbij ze een spoor van moord, verkrachting en plun dering achterlieten. Sommige bronnen spreken van meer dan duizend doden; hulpverle ners die in het betrokken ge bied zijn geweest hebben het over wel vijfduizend doden. Bovendien zouden honderden vrouwen en kinderen zijn ont voerd. Hulpverleners denken dat wel 100.000 mensen op de vlucht zijn geslagen en vrezen dat velen van de honger zul len sterven. Het zuiden van Sudan wordt behalve door de burgeroorlog ook getroffen door natuurram pen. Na een periode van lang durige droogte heeft het de af gelopen vier maanden uitzon derlijk veel geregend, als ge volg waarvan overstromingen optraden. De hulp van inter nationale organisaties is door de slechte bereikbaarheid van het gebied niet voldoende om de nood te lenigen. Idoor GERT VAN WIJLAND BELGRADO De Servi sche autoriteiten hebben de Europese erkenning van Slovenië en Kroatië scherp veroordeeld, maar zeggen zich er aan de an dere kant weinig van te zullen aantrekken. Mocht Europa denken dat er een einde is gekomen aan het voortbestaan van de staat Joe goslavië, dan is dat een vergis sing, het land zal, zij het in wat afgeslankte vorm, gewoon verdergaan. „Het recht van de een op af scheiding kan natuurlijk niet sterker zijn dan het recht van de ander om in Joegoslavië achter te blijven", verklaarde de Servische minister van bui tenlandse zaken .Jovanovic. Ter staving van ziin theorie haalde hij het voorbeeld van Pakistan aan: Bangladesh scheidde zich af, maar Pakis tan bleef onder dezelfde naam bestaan. De EG ging gisteren tot erken ning van Kroatië en Slovenië als onafhankelijke staten over. Wat betreft de twee andere Joegoslavische deelrepublie ken die om erkenning hadden gevraagd, Macedonië en Bos- nië-Hercegovina, verklaarde het Portugese voorzitterschap dat „er nog belangrijke zaken aangepakt moeten worden voordat een dergelijke stap door de EG gezet kan wor den". Pagina 5: Van den Broek vertrouwt toezeggingen Kroatië Krajicek verder, Haarhuis uitgeschakeld MELBOURNE Richard Krajicek heeft zich vandaag geplaatst voor de derde ronde van de Australian Open. In de tweede ronde versloeg hij de Amerikaanse tennisser Jim Grabb in drie sets: 6-2, 7-6 (7- 2) en 6-1. Na zijn overwinning meldde Krakicek dat hij het indoortoernooi van Rotterdam links laat liggen. Reden is dat organisator Buitendijk wel 750.000 dollar startgeld uit trekt voor het viertal Becker, Lendl, Edberg en McEnroe, maar met Krajiceks manager geen overstemming kon berei ken. „In Nederland willen ze voor een Nederlander minder beta len dan in het buitenland", er kende Krajicek later. Daar heeft de Hagenaar geen zin. „In Nederland denken ze, dat is een Nederlander, die hoeft niet zo veel. Maar met een be paalde ranking heb je gewoon een bepaalde waarde. In het buitenland krijg ik meer dan in Rotterdam". Paul Haarhuis haalde de derde ronde niet. Hij moest zijn meerdere erkennen in Thomas Muster. De Oostenrijker won in drie sets: 4-6, 4-6 en 6-7 (3- 7). Nicole Muns-Jagerman werd uitgeschakeld in de tweede ronde. In twee sets verloor ze van de als 15e ge plaatste Tsjechoslowaakse He lena Sukova: 7-5, 6-3. Na de resultaten van de derde dag zijn er nog twee Nederlanders in de strijd in het enkelspel, Michiel Schapers en Krajicek. De UIT-bijlage van onze krant heeft vandaag een grote verandering ondergaan. Voortaan verschijnt de wekelijkse bijlage op groot (dagblad)formaat, waardoor de informatie over muziek, theater, film en andere vormen van UIT-gaan in Leiden aantrekkelijker en overzichtelijker worden gepresenteerd. Daarnaast zal ook aandacht worden besteed aan de UIT-mogelijkheden in de omgeving en in Den Haag. De opvallende verandering die de UIT-bijlage heeft ondergaan past in de wijzigingen in het uiterlijk van de krant van de voorbije maanden. Deze hebben tot doel de leesbaarheid en de toegankelijkheid van de krant te vergroten. TEL AVIV Na het besluit van de Tehiya-partij onder lei ding van de minister van energie, Yuval Neeman, de re geringscoalitie van premier Shamir te verlaten, zal ook de Moledet-partij van minister zonder portefeuille Zeevi vrij wel zeker volgen. Het besluit daartoe zou van daag nog worden genomen. De regeringscoalitie zal daarmee haar meerderheid in het parle ment, de Knesset, verliezen. Shamir hoopt nu een meerder heid te vinden voor ontbin ding van het parlement, opdat al in mei of juni verkiezingen kunnen worden gehouden. Een suggestie van de Arbei derspartij van Shimon Peres, de minderheidsregering in het parlement te blijven steunen in het vredespoces met de Arabische wereld werd door Shamir afgewezen. Als Shamir geen meerderheid kan vinden voor ontbinding van het parle ment, zou hij kunnen besluiten zondag tijdens de regeringszit ting zijn aftreden aan te kon digen om zo het aftreden van de Tehiya- en Moledet-minis- ters kunnen voorkomen en hen dwingen in zijn over gangsregering aan te blijven tot de vorming van een nieu we regering, na de komende - vervroegde - verkiezingen. Kroegentocht teren dankbaar gebruik van de borrelbussen die een lijndienst langs de cafés onderhielden. FOTO: HENK SNATERSE De kroegentocht was traditiegetrouw weer een van de hoogte punten van de Leidse jazzweek. Vele feestgangers maakten gis- Pagina 9: Leiden bijna te klein voor jazz-kroegentocht Minister Van den rwacht dat de, wat hij rt als „misverstan- het ANC over het men bezoek van pre fers en hemzelf aan ika, zullen worden rlandse ambassadeur in Pretoria, zo verklaarde Van den Broek gisteravond in Am man tegenover Nederlandse verslaggevers, heeft al op 6 ja nuari een gesprek gevoerd met vertegenwoordigers van het African National Congress. Hij heeft opdracht gekregen om opnieuw contact op te nemen met de ANC-leiding en uiteen te zetten wat de Nederlandse regering met het bezoek voor ogen staat. De minister zei verder niet te willen speculeren over de re actie van het ANC - premier Lubbers is niet welkom, hijzelf wel - omdat hij gisteravond in Amman over slechts onvolle- Doel van het bezoek is te spre ken over de veranderingen die Nelson Mandela in Zuid-Afri- ka op gang zijn gekomen en dit proces aan te moedigen. De FNV heeft zich in een brief aan Lubbers gekeerd te gen het bezoek aan Zuid-Afri- ka. Volgens de vakbond is het bezoek aan president De Klerk te vroeg, en had er ge wacht moeten worden op een overgangsregering in Zuid- Afrika, waarin onder meer het ANC is vertegenwoordigd. Stekelenburg schrijft de pre mier dat diens bezoek de weg vrij zou kunnen maken voor regeringsleiders die zich min-, der expliciet tegen het be staande apartheidssysteem hebben uitgesproken. Pagina 3 :„Komst Lubbers geeft legitimiteit aan onwet tige regering" „Het gaat om iemand anders", dacht ze eerst, maar nee hoor het ging wel degelijk om haar: Gerda Eertink uit Markelo. Vandaag tot haar verbazing voorgedragen voor de Europese Vrouwenprijs. Maar de verbazing maakte al snel plaats voor vreugde, waarin ze haar boodschap wel van de daken zou wil len schreeuwen: „Ondernemende vrouwen, verenigt u!. Laat niet langer óver je beslissen, maar sluit je aan bij een organi satie en kijk kritisch wat deze doet aan de belangenbeharti ging van ondernemende vrouwen". Ze had er dus ook gerust bij kunnen zeggen: ga de Leidse Courant lezen. Maar een echte ondernemende vrouw heeft de bon intussen natuurlijk allang ingevuld. I Ik wil T} de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. O een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: Iö maand f. 27,00 (met automatische betaling) kwartaal f. 82,80. iM Albert Hein bten het automatisch ivertentiei te voeren in al zijn aar Eiaarmee is een door- artikelenpkHd gebracht op dit ah De consument zal Jle cijfers nog niet voor de meprijzeijmiddeld 19 cent per 3 Januari 0p hoeven te draai- t Hein verwacht eind n filialen met betaal- te hebben uitgerust. Itting zullen er dan W. Stolwijk van Beanet, de or ganisatie die het betalingscir cuit beheert, is blij met de overeenkomst. „Albert Hein is marktleider in de levensmid delenbranche en deze door braak zal waarschijnlijk tot meer klanten leiden. We zijn al in bespreking met andere grote levensmiddelenbedrij- ven". Een van de grote bezwa ren van de winkelbedrijven tegen elektronisch betalen zijn de kosten. Albert Hein heeft nu een korting van 2 cent per transactie bedongen. Stolwijk ontkent dat het een lokkertje is om de grootgrutter over de streep te trekken. „Die korting kunnen we geven, omdat AH de 45 miljoen transacties per jaar garandeert. Wij kunnen daar onze planning en capaci teit op afstemmen. Door de be tere efficiency kan onze kost prijs omlaag". Albert Hein heeft ook voor deel van het automatisch beta len. „Als iedereen elektronisch betaalt zijn we goedkoper uit dan met contante betaling. Daarom hoeven we de kosten voorlopig nipt door te bereke nen aan de consument", aldus woordvoerder E. Muller. INFORMATIE ZONDER SENSATIE Ccidoe Souoant Analfabetisme neemt voor het eerst af PARIJS Voor het eerst in de geschiedenis neemt het an alfabetisme in de wereld af. Dat heeft de Unesco de or ganisatie van de Verenigde Naties voor onderwijs, weten schap en cultuur gisteren in Parijs bekendgemaakt. Dhr/Mevr: Voorl: Postcode/Plaats: Telefoon: (Indien doartoe aanleiding besloot, kan een vt Bei 071-3X3677 I Of deze bon opsturen in een I open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag (voor controle op bezorging) n proefabonnement w 711 848 003000 ifniniiwiiHmilinn

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1