Parkeervoorstel van D66 duideli jk en uitvoerbaar LEIDEN OMGEVING Dagelijks van Bestuur SAYA wil nog steeds vuiloven bouwen e willen dat kinderen straks _rker in hun noenen staan" ALLERLEI(DS) Alkemade krijgt nieuw huis aan huis-blad Slimme EHBO-kit «<-n CeidócSouumt dacSounant WOENSDAG 15 JANUARI 1992 pnieuw vijf aanhoudingen verband met telefoontruc {DEN In de loop van gistermiddag zijn opnieuw mensen aangehouden voor het hanteren van de jfoontruc', waarbij het klepje van de telefoon dt vastgeklemd om het wisselgeld op te vangen, jd kwart over drie werden op het Bevrijdingsplein e Leidenaren aangehouden van 45 en 50 jaar oud. werden op heterdaad betrapt bij het incasseren het wisselgeld. Op het bureau bekenden zij de al enkele maanden toe te passen. De buit was in- idels opgelopen tot een paar honderd gulden, jezelfde situatie werden rond half zes op de Bree- at twee jongens van 17 en 19 jaar uit Leiden aan- öuden. Een kwartier eerder was op de Lange ■e een man van 54 uit Leiderdorp aangehouden i hij bezig was een telefoon met behulp van een ïkijzer te kraken. DEN HAAG Ondanks het feit dat er een onderzoek naar een alternatief plaatsvindt, blijft het Dagelijks Be stuur van de SAVA (samenwerkings verband van 35 gemeenten) van me ning dat de vuilverbrander op Ypen burg (Gavi) er moet komen. Het uit wijken met vuil naar andere lokaties is alleen aan de orde als er binnen de regio geen acceptabele mogelijkheden zijn. Dit blijkt uit een brief die het Dage lijks Bestuur (DB) naar alle leden van het Algemeen Bestuur heeft ge stuurd. Vanwege de recente ontwik kelingen zag het zeven-koppige DB onder leiding van de Haagse milieu wethouder R. Vlaanderen, zich on langs genoodzaakt een extern advies bureau in de arm te nemen, dat alter natieven voor de Gavi gaat onderzoe ken. Directe aanleiding voor alle commotie van de afgelopen weken waren uitspraken van milieu-gedepu teerde H. van der Vlist, die zei dat de provincie bereid was mee te werken (door een wijziging van het afvalstof - fenplan) aan transport van vuil uit deze regio naar de Afval Verwijde ring Rijnmond. Ook het gegeven dat er wellicht na de eeuwwisseling in dit gebied een overcapaciteit aan ver brandingsovens ontstaat, speelde een belangrijke rol. Uit de brief van het DB blijkt dat het met de grootste tegenzin besloten heeft eventuele alternatieven te on derzoeken. In een standpuntbepaling noemt het bestuur tien reden waar om zij van mening is dat de Gavi er gewoon moet komen. Een gebied met 1,3 miljoen inwoners moet haar eigen verantwoordelijkheid nemen, luidt een stelling. Ook wordt het provinci aal af valstof fenplan aangehaald, dat stelt dat afvalstoffen binnen een sa menwerkingsgebied verwerkt moet worden. Verder denkt het DB dat de verplaatsing van vuil naar buiten het SAVA-gebied een negatieve invloed heeft op de realisering van specifieke verwerkingsmogelijkheden en ande re initiatieven. Andere redenen om nog steeds voor stander te zijn van de vuilverbran ding op Ypenburg zijn het geld (100 miljoen gulden, red.) en de energie die in het sinds 1985 lopende project gestoken zijn; het feit dat er een loka- tie beschikbaar is en er gronden aan gekocht zijn; en dat het niet van wijs beleid getuigt deze begaanbare en goeddeels afgelegde weg te verlaten en zijwegen in te slaan waarvan niet vaststaat of die ook ergens toe leiden. Op grond hiervan stelt het DB dat de vraag of er wellicht elders verwer kingsmogelijkheden voor het SAVA- afval kunnen worden gecreëerd, „eerst aan de orde zijn indien zou ko men vast te staan, dat er binnen het SAVA-gebied geen acceptabele mo gelijkheden beschikbaar kunnen ko men". Van die situatie is naar het oordeel van het DB nog steeds geen sprake. ikeldief na it gegrepen B-^N Een 24-jarige -oonachtig in het Fran- ignon, is gistermiddag ier uur op het station in ag gegrepen na het ple- n een winkeldiefstal. De as door de bedrijfsre- betrapt bij het stelen ee pakken cassette- Daarop sloeg de dief op de vlucht maar de tche en de inmiddels ge ëerde politie wisten de na een achtervolging Ie winkelstraten en over ;en- en Stationstraat bij S-station aan te houden, jleek hij nog in het bezit jvee jassen van Peek »nburg, die niet waren kend. Ze hebben een e van bijna duizend gul- uw overleden hartaanval CN De 24-jarige die maandagavond oor half twaalf op straat gevonden op de hoek eg/Morssingel, net bui poort, blijkt te zijn over- aan een hartaanval. :ij door een surveillance 'evonden, leefde ze nog. ird met spoed overge- naar het AZL, alwaar ■rleed. Het Gerechtelijk itorium in Rijswijk heeft n sectie verricht. Aan- lijk werd een misdrijf et geheel uitgesloten. rde geschept Een 77-jarige vrouw sse raakte gistermorgen d toen zij tijdens het aken aangereden werd le brommer van een 16- plaatsgenoot. Het onge- »nd plaats op de Heere- I Lisse. De vrouw liep bij geluk een bloedneus, ge- bril en een gebroken jebit op. WETHOUDER OVER D66-AMENDEMENT (Vervolg van voorpagina) LEIDEN Verkeerswet houder J. Walenkamp zag zich gisteravond gedwon gen het D66-amendement over te nemen om jonge ren onder de 27 geen par- keervergunning meer te verlenen. Hij probeerde zijn verlies nog te maske ren door het nieuwe voor stel 'second best' te noe- „Het is geen slecht alternatief. Voor de burger is het een her kenbaar en uitvoerbaar sy steem, dat bij het publiek hoog scoort". Toch kon hij het niet laten om op te merken dat Leiden hier een unieke kans heeft laten liggen om een nieuw fenomeen aan de regel geving toe te voegen. Walenkamp kwam de afgelo pen maanden geregeld in bot sing met de gemeenteraad met zijn standpunt dat OV-kaart- houders geen parkeervergun- ning zouden moeten krijgen. Belangrijkste argument daarbij was dat de betrokkenen meestal studenten dan twee keer het slachtoffer zouden worden: eerst van een ge dwongen OV-kaart en vervol gens van uitsluiting van een parkeervergunning. Tijdens de eerste ronde van de raad over dit onderwerp, in december vorig jaar, werden al verschil lende moties en amendemen ten ingediend om deze oneer lijkheid weg te werken. Ook toen al werd de leeftijd als nieuw criterium genoemd. Tijdens de definitieve ronde gisteravond in de gemeente raad bleek zich een meerder heid te scharen achter het amendement van D66'er T. de Graaf. Hij kreeg twee fractie genoten mee, terwijl ook Groen Links verdeeld stemde. CDA en PvdA konden zich volledig vinden in het wijzi gingsvoorstel, mits er uitzon deringen konden worden ge maakt in geval van bijzondere persoonlijke omstandigheden. Een voorstel van D66'er Lan- genberg en Middelkoop/Lau rier (Groen Links) om een parkeervergunning te verle nen per adres waar een OGB- de bus valt, werd •veggestemd. Mensen die geen aanslag krijgen bijvoorbeeld door automatische kwijtschel ding van de OGB, zouden dan sowieso niet in aanmerking komen voor een vergunning, was de kritiek. Ook het idee van een geredu ceerde jaar-parkeerkaart, be doeld voor bedrijven die wel binnen de singels zijn geves tigd maar niet in aanmerking komen voor een parkeerver gunning, sneuvelde gisteren. Deze bedrijven hadden 1500 gulden in plaats van de ge bruikelijke prijs van 2400 gul den voor een jaarkaart kun nen betalen. MITISCHE BASISSCHOOL IN LEIDEN ""J 8. II0UE ROSO EN VVD-Tweede irlid Franssen was 'erbaasd toen hij le dat er 'al' twintig itische basisscholen n Nederland. Hevig k itrust trok hij aan de |ivant aparte scholen islamitische kinderen |n de toch al zeer jame integratie van jtonen in de Neder- 1 samenleving alleen ""verder bemoeilijken, /an die scholen staat augustus vorig jaar iden en is gehuisvest 5t gebouw van de iialige Ireneschool e Stadhouderslaan. jikt naar schoonmaak- l en koffie, de vloeren ad en de koningsblauw uurde wandtegeltjes n. Alleen het bord op de verraadt de identiteit eze bijzondere in de in: niet vallend onder ter' bestuur school: is- whe basisschool Er-Risè- rrij vertaald: de bood- iodkreet van Franssen volgens directrice J. ers vooral ingegeven ingst. „Voor een opruk- islamitisering. Maar dat niet wat wij beogen. Er bij velen het idee dat de n worden opgericht door in die niet anders willen Jingeremde verbreiding islam. Maar dat willen lf niet eens. Wij willen 'en vanuit een islamiti- jeloofsovertuiging maar •ortdurend met het besef tze kinderen straks in maatschappij verder Wat dat betreft verschilt de Er-Risèlèh-school in de kern niet van een basisschool op rooms-katholieke, protestants- christelijke of gereformeerde grondslag. Waar de laatste drie de Bijbel als uitgangspunt ne men, neemt de islamitische ba sisschool de Koran als uit gangspunt. Inhoudelijk uit zich dat bijvoorbeeld in de godsdienstles, waarin de -Ko ran wordt uitgelegd in plaats van de Bijbel. Ook de dagope ning maakt daar onderdeel van uit, net als de dagsluiting die overigens vaak in het water valt omdat de kinderen véél meer belangstelling heb ben voor vader of moeder die hen staat op te wachten. Daarnaast zijn er uiterlijke verschillen als het dragen van hoofddoekjes door de meisjes, zoals de Koran voorschrijft. Er worden meer islamitische voorschriften in de praktijk gebracht. Dimmers: „De juf en meester worden ook aange sproken met 'juf' en 'meester', om aan te geven dat er onder scheid is tussen jong en oud en dat de jongere generatie res pect dient te hebben voor de oudere generatie". Discipline is volgens haar een ander ken merk van de school: „De kin deren stormen niet naar bin nen maar staan in rijtjes voor de deur". Nererlands De overige vakken, taal, reke nen, geschiedenis en aardrijks kunde, verschillen niet van om het even welke andere ba sisschool dan ook. Er worden dezelfde lesmethoden ge bruikt, de voertaal is Neder lands. Toos Hendrix, leer kracht voor groep 3, laat een geschiedenisboek zien dat zij gebruikt, met afbeeldingen van een schoolklas uit het be gin van deze eeuw. „Misschien herkennen de kinderen er minder van in hun eigen om geving dan kinderen van Ne- Een kleutergroep op de islamitische basisschool Er-Risèlèh. derlandse ouders, maar wij werken gewoon met dezelfde methoden, we richten het on derwijs niet in op de achter grond van een kind". Het grootste verschil in de ma nier van lesgeven is de per soonlijke aandacht voor een leerling. Een allochtone leer ling 'weegt' voor 1,9 kind, waardoor er minder kinderen in een klas zitten. Zelf werkt Hendrix met zestien leerlin gen. Ook tussen de kinderen on derling wordt meestal Neder lands gesproken, en dat heeft Hendrix wel verbaasd. „Thuis spreken de meesten Arabisch, en het gemakkelijkste zou voor de kinderen dan ook zijn om op school gewoon in het Arabisch verder te gaan. Maar dat gebeurt niet". Alleen tij dens de OETC-uren, de lessen in eigen taal en cultuur, wordt Arabisch gesproken. „Ik vind het fantastisch dat de kinde ren dan óók reageren op wat hun docent in het Arabisch zegt. Op heel jonge leeftijd zijn ze al tweetalig". De situatie in de dageliikse praktijk van de Er-Risèlèh- school ondergraaft het belang rijkste argument dat critici aanvoeren. Volgens hen wordt de integratie niet bevorderd door islamitische kinderen op een islamitische school te plaatsen. De mening van directrice Dimmers staat daar lijnrecht tegenover. „Het zijn slechts veronderstellingen die op dit moment nog helemaal niet be wezen kunnen worden. De is lamitische scholen zijn opgezet door de ouders omdat zij zagen dat de belevingswereld van de school en thuis hemelsbreed uit elkaar liggen. De kinderen leven telkens twee andere le vens. Door de opvoeding thuis en de situatie op school op el kaar af te stemmen, voorkom je dat kinderen uit elkaar wor den getrokken. Daar ligt na- meliik de grondslag van het zogeheten 'tweede generatie probleem. De jongeren weten niet waar ze bij horen, of ze moeten kiezen tussen de Ne derlandse of Marokkaanse c.q. Turkse cultuur. Ze verlaten het gezin en draaien zichzelf in de vernieling. Door hun les te geven in een voor hen ver trouwde omgeving hopen we dat ze later in de maatschappij sterker in hun schoenen ko men te staan. En dat werkt in tegratie juist in de hand Resultaten In het korte bestaan van de school in Leiden heeft zij wel gemerkt dat haar leerlingen zich beter op hun gemak voe len in een omgeving die ze ook van thuis kennen. Dat moet ook leiden tof betere leerpres taties, hoopt zij. Bewijzen kan ze echter uu nog niet aanvoe ren, daarvoor bestaat de school nog te kort. „Ook de eerste is lamitische basisscholen die in Eindhoven en Rotterdam wer den opgezet, hebben daar nog geen resultaten van". Pas wanneer kinderen met een is-, lamitische achtergrond, de meesten van hen afkomstig uit allochtone gezinnen, ook een goede aansluiting vinden in het voorgezet onderwijs, mag het experiment als geslaagd worden beschouwd. Om die aansluiting zo geruisloos moge lijk te laten verlopen en te Overgewicht De Nederlandse Obesitas Vereniging 'Door dik naar dun' houdt vanavond een thema-avond over het onder werp 'overgewicht en sport'. Dat gebeurt bij de Stichting Kruis Leiden aan het Schut tersveld 1 (vijfde verdieping). Behalve algemene informatie over de vereniging wordt in gegaan op de cursus Verant woord Bewegen voor mensen met grote gewichtsproble men. Ook wordt informatie gegeven over een gespreks groep waarin het anders om gaan met voedsel, emoties en omgeving centraal staat. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Inlichtingen: 033-638266. Lunchconcert Violist Chris Duindam geeft morgen een lunchconcert in de Kapelzaal van het K&O- gebouw aan de Oude Vest 45. Hij wordt op de vleugel bege leid door Arthur Bouma. Het concert begint om 12.45 uur en duurt tot 13.30 uur. Op het programma staan werken van Beethoven, Saint-Saëns en Rachmaninoff. Aura In café Eigen zorg. Stations straat 29, wordt morgen een lezing gegeven over de aura met aanwijzing en oefening in het waarnemen. De lezing begint om 20.00 uur. Lezingen Bij Vrij Kunstzinnig Cen trum De Zonneboom aan de De Laat de Kanterstraat 5 begint vrijdagavond een le zingcyclus. De drie lezingen gaan over het thema 'We ra ken gewend aan ons levens ritme tot er een fase aan breekt die uitnodigt tot be zinning. Hoe herken ik deze kans en wat kan ik ermee'. De cyclus omvat drie lezin gen die worden gegeven door Rinke Visser. Behalve vrij dag spreekt hij ook op 24 en 31 januari. Aanvang steeds 20.15 uur. Kosten 35Inlich tingen en opgave via 071- 123137. Ruilavond Ruilvereniging Koningskerk houdt vrijdag weer een ruila vond voor verzamelaars van munten, briefkaarten, postze gels, suikerzakjes, sigaren bandjes, lucifermerken en dergelijke. Belangstellenden kunnen van 19.00 tot 22.00 uur terecht in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardka- de 40. Toegang 1,50onder de 15 jaar fl. Bijstand De Wijkwinkels Dijk 33 en De Panerat houden vrijdag een informatiebijeenkomst over bijzondere bijstand. Aan de orde komen de diverse ex tra vergoedingen waarop op basis van de bijstandswet aanspraak kan worden ge maakt. Het gaat daarbij om bijvoorbeeld studiekosten, taxivervoer, aanschaf van prothese of bril, maar ook kwijtschelding onroerend goed belasting komt ter spra ke. Belangstellenden kunnen van 10.00 tot 11.30 uur te recht in Dijk 33 aan de Apo- thekersdijk 33. FOTO: WIM VAN NOORT voorkomen dat de culturen op een gegeven moment toch met elkaar in botsing komen, heb ben islamitische onderwijs organisaties zich ook al voor stander getoond van islami tisch voortgezet onderwijs en zelfs een islamitische universi teit. Voor Dimmers is dat voorlopig nog toekomstmuziek maar het zou wel de bekro ning zijn. Gewoon Als de kinderen rond drie uur van school worden gehaald, lijkt Er-Riseleh op de gewoon ste school van Leiden: ze la chen, schreeuwen, klauteren op de kast, vliegen hun moe der in de armen, hangen nog even bij een juffrouw aan de rok, zitten elkaar achterna over de gladde vloer en dui ken proestend weg in een hoekje. „Waar je ook komt, kinderen zijn overal hetzelf de", zegt de directrice. „Toen ik twee jaar met mijn man in Egypte verbleef en ik een kind afscheid van zijn vader zag nemen op het vliegveld, vloeiden dezelfde tranen als van een kind in Nederland". ALKEMADE De Noordwijkse uitgever van huis-aan-huis bladen Buijze Pers gaat met ingang van 6 februari een blad ver spreiden in Alkemade. De Alkemadese Courant, zoals het de wekelijkse uitgave gaat heten, zal verschijnen in Roelofarends- veen, Oude Wetering, Nieuwe Wetering, Hoogmade, Rijpwete- ring, Oude Ade en op Kaageiland. Volgens Buijze Pers betekent de uitgaven van de nieuwe krant „een belangrijker verbetering van de lokale nieuwsvoorziening voor de bewoners van Roelof- arendsveen en omliggende dorpen". Na de uitgave van de Hoofddorpse Courant begeeft Buijze Pers zich met de Alkema dese Courant opnieuw in het gebied wat van oudsher bediend werd door het witte weekblad van Van Groeningen. Deze uitge ver, die vorig jaar werd overgenomen door VND/Damiate, kon digde na het uitkomen van het Hoofddorpse editie aan met een huis-aan-huisblad in de Duin- en Bollenstreek - Buijze-gebied - te willen uitkomen. Tot dusver is dit echter nog niet gebeurd. Nog steeds scholieren onverlicht TER AAR De rijkspolitie van Ter Aar heeft vanmorgen 25 fietsers staande gehouden op het Windepad vanwege het rijden zonder verlichting. Het gaat hoofdzakelijk om scholieren, die de scholen in Alphen aan den Rijn bezoeken. In verband met de verbetering van de verkeersveiligheid wordt wekelijks op het Windepad gecontroleerd. Ondanks dat feit rijdt omstreeks tien procent van de fietsers nog steeds zonder licht. De boetes kun nen oplopen tot 80 gulden. Deze handzame EHBO-kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abon- ,nee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt dè krant de eerste twee weken gratis. \V Noteer als nieuwe abonnee ingaande: Dhr./Mevr.: Voorl.: Straat: Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f 27,00 I kwartaal (automatische betaling) f 79,80 O kwartaal via acceptgiro f 82,80 a Stuur als dank de EHBO-kit naar: Naam: 1 Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar de Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. |NZ

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9