ubbers moet kop skaamte laat sak" ju i9óe gotvuwt BUITENLAND ir dat Michail Gorbatsjov aan het werk als gewoon burger Dagen regering-Shamir lijken geteld >ITEIN ROB DE SCHAT VAN OPA LARSEN „EG erkent Kroatië en Slovenië eensgezind' WOENSDAG 15 JANUARI 1992 )OIand wil export iaaaran*um °Pvoeren Het voormalige Sovjetministerie voor •gie, dat nog steeds in functie is, wil de ex- uranium dit jaar verdrievoudigen. Albert et hoofd van de afdeling voor uitvoer van k,p het ministerie, ontkende echter dat ura- e wereldmarkt wordt gedumpt. „Het afge- hebben wij 500 miljoen dollar (bijna een lden) verdiend aan de verkoop van urani- ar hopen wij 1,5 miljard dollar te verdie- e Hoi5 Sjisjkin. Zowel in de VS als in West-Eu- rv ?x de vrees dat kernmateriaal in verkeerde IY. Y^echtkomt en zijn weg vindt naar de Derde bij na maiafide organisaties. Sjisjkin zei dat van le vakideskundigen in Moskou er nog niet één is eer no Ook bestreed hij dat de republieken in 3Stie warte handel in uranium drijven. Plegers augustuscoup in Moskou aangeklaagd MOSKOU Veertien voormalige Sovjet-leiders die zijn gearresteerd na de couppoging tegen president Gorbatsjov in augustus vorig jaar, zijn formeel in staat van beschuldiging gesteld wegens „samenzwering om de macht te grijpen Een woordvoerder van de Russi sche procureur-generaal die het onderzoek naar de couppoging heeft geleid, zei dat een speciaal tribunaal later zal beslissen of de betrokkenen ook wegens ver raad moeten terechtstaan. Krachtens het Russische strafrecht kan een dergelijke beschulding leiden tot straffen variërend tussen tien jaar gevangenis en de doodstraf. Onder de belangrijkste arrestanten zijn voor malige leiders als ex-KGB-leider Vladimir Krjoetsjkov, ex-premier Valentin Pavlov, ex-minister van defensie Dmitri Jazov, ex-vice-president Gennadi Janajev en ex-parlementsvoorzitter Anatoli Loekjanov. Jeltsin houdt vast aan hervormingen MOSKOU De Russische president, Boris Jeltsin, heeft gisteren berichten tegenge sproken dat hij zou overwegen af te treden als regeringsleider van Rusland, een post die hij sinds vorig jaar oktober be kleedt. Jeltsin, die op bezoek was in de stad Brjansk, 300 km ten zuidwesten van Moskou, zei veeleer van plan te zijn „de regering te verdedigen". Bijansk is de laatste plaats die Jeltsin aandoet op zijn rond reis door Rusland om steun te krijgen voor zijn economische hervormingen. Schandaal bedreigt Japanse regering TOKYO De arrestatie van een vooraanstaande politieke bondge noot van de Japanse premier Kii- chi Miyazawa heeft de regering gisteren verder in problemen ge bracht. Waarnemers speculeer den over een mogelijk aftreden van Miyazawa. De voormalige secretaris-gene raal van Miyazawa's factie in de LDP en vroegere minister Fumio Abe werd maandag gearresteerd, omdat hij steekpenningen zou hebben aangenomen. Volgens Ja panse media zou het om een be drag van totaal 1,12 miljoen gul den gaan. .Ten minste 10.000 Iraakse slachtoffers' WASHINGTON Ten minste 10.000 Iraakse militairen zijn om het leven ge komen of gewond geraakt tijdens de Golfoorlog, zo heeft de Amerikaanse generaal Charles Horner, die ten tijde van de Golfoorlog was belast met de luchtaanvallen, gisteren verklaard te genover het Amerikaanse televisiesta tion CNN. „Het aantal slachtoffers onder de Ira kezen zou zelfs 30.000 kunnen zijn, maar de rapporten van getuigen op het slagveld komen meer in de richting van de 10.000", verklaarde de generaal. Het is voor het eerst dat een hoogge plaatste functionaris van het Pentagon met een dergelijke schatting komt. Het getal is aanmerkelijk minder dan het eerder door het Amerikaanse ministe rie van defensie gepubliceerd cijferma teriaal. Daarin werd het aantal doden onder Iraakse militairen op 100.000 ge schat, terwijl het aantal gewonden 300.000 zou belopen. De Duitse regering heeft gisteren ont huld dat vermoedelijk vijf Duitse be drijven betrokken zijn geweest bij de levering van onderdelen voor „een groot aantal" centrifuges voor urani umverrijking aan Irak. Inmiddels is uit andere bron vernomen dat moet wor den aangenomen dat de regering in Baghdad beoogde met het uranium een kernwapenprogramma op te zetten. Het ministerie van buitenlandse zaken weigerde de firma's te identificeren en wees erop dat het onbewezen beschul digingen betreft. at po-- n gepj alibi g mensei oreken, )M het in de hfESBURG n const Lubbers moet d aa." in skaamte laat p^Die Dietse Fe- te bestü Zuid-Afrika. De I vol vooral uit Neder- i verstaande federa- in hetjgde gisteren in aatschapten worden ge- art te rd om 'vlam- Meulenrotesten' te laten dens het bezoek ntkn >ers over enkele nentan Zuid-Afrika worde voering socialtjerlandse premier :ken. At na zijn jarenlange die orgj op het Afrikaner it deelniets te zoeken", voor hiauw met Janmaats en h^rtij verbonden dsongesleratie'. Hun protes- Meulen weinig indruk op mzijdigëiaakten. Vervelen- eren. D, het als radicale als wejnisaties demonstre- ootste vibezoek van het eer- ziekteialandse regerings- ;id eerst Zuid-Afrika. Maar zaken kt overkomelijk ge- ze zich geringe aanhang. verzeljnassaal' aangekon- remies t tijdens het concert worden}imon in Johannes- Van d|lteerde afgelopen in een meelijwek- rtonine door zo'n ,onstr anten, i de houding van het rrdoor de Nederland sen in Zuid-Afrika Iers in hun buik „Lubbers' bezoek is stelt het ANC in een verklaring die werd on dersteund door Nederlandse anti-apartheidsorganisaties en Tweede-Kamerleden. Het ANC is vooral gepikeerd om dat zij niet over het bezoek werd geraadpleegd. Een aan zienlijke blunder die zoals be kend door Buitenlandse Zaken wordt geweten aan het voortij dig uitlekken van het nieuws aan een populair Nederlands ochtendblad en aan het feit dat het ANC „zo moeilijk te bereiken was in de kerstva kantie". Het is niet te verwachten dat ANC'ers met spandoeken gaan rondlopen als Lubbers komt. Maar er bestaat een serieus ri sico dat hij niet door ANC-lei- der Mandela wordt ontvangen. Dat is een nachtmerrie-scena rio voor de Nederlandse diplo maten. „Wij hopen dat Mande- la zegt. 'Oke, het bezoek is voorbarig, maar nu hij hier toch eenmaal is, zal ik hem ontvangen", zegt een hoopvol le ambassade-medewerker. Gesprekken met het ANC zijn nu in volle gang in een poging de situatie te redden. Signaal Het bezoek van de eerste Ne derlandse regeringsleider in meer dan veertig jaar is be doeld als signaal dat Neder land de politieke veranderin gen in Zuid-Afrika van harte steunt. Lubbers zal ook gaan praten met politieke organisa ties die tot nu toe weigeren deel te nemen aan het onder handelingsproces. PAC, Azapo en de blanke Conservatieve Partij zullen van de premier te horen krijgen dat zij zich, ook internationaal, steeds meer isoleren. Of het zal helpen is zeer de vraag, maar daar gaat het natuurlijk niet om. Neder lands belangrijkste doel is zich profileren als een land dat na jarenlang kritiek spuien nu bereid is een 'nieuw Zuid- Afrika' in haar armen te slui ten. Economische motieven spelen daarbij een niet onbelangrijke rol. Het is natuurlijk geen toe val dat twee weken na het be zoek van Lubbers een grote Nederlandse handelsbeurs in Johannesburg van start gaat. Tientallen grote en kleine be drijven gaan begin maart pro beren de export naar Zuid- Afrika op te voeren van een schamele 600 miljoen gulden per jaar naar meer serieuze bedragen. Investeringen in Zuid-Afrika zelf zijn voor die Nederlandse ondernemingen nog niet aan de orde vanwege het onstabiele politieke kli maat en het voortdurende ge weld. Niet alleen financiële belan gen kenmerken de opbloeien de relatie tussen Zuid-Afrika en Nederland. Een grootse ma nifestatie in Zuid-Afrika on der het motto 'De grenzen doorbreken' moet de cultuura der openen die door het sanc tiebeleid jarenlang was afge sneden. Twee weken lang, vanaf 8 maart, gaan Neder landse en Zuidafrikaanse ar tiesten in Johannesburg en Kaapstad gezamenlijk optre den. Nederlandse films wor den vertoond, Liesbeth List treedt op en cabaretier Freek de Jonge zal proberen de Afri kaanse toehoorders te shocke ren. Ook ballet, toneel en openbare debatten met Neder landse en Zuidafrikaanse schrijvers moeten helpen 'de grenzen te doorbreken Ex-president Michail Gorbatsjov treedt zijn kantoor binnen MOSKOU Michail Gorba tsjov is gisteren voor het eerst na zijn aftreden als president van de opgeheven Sovjetunie als gewoon burger weer aan het werk gegaan, als voorzitter van het Fonds voor Socio-Po- litiek Onderzoek. In die hoe danigheid voerde hij overleg met voormalig minister van buitenlandse zaken van de Verenigde Staten Henry Kis singer. Na zijn aftreden op 25 december nam Gorbatsjov drie weken vakantie. Gorbtasjov en Kissinger, beiden oneder- scheiden met de Nobelprijs voor de vrede, ontmoetten el kaar in een pand in het noord westen van Moskou, dat vroe ger van de Communistische Partij was en waar tegenwoor dig het na de mislukte staats greep van augustus door Gor batsjov opgerichte fonds is ge vestigd. De organisatie, in de volksmond het Fonds van Gorbatsjov genoemd, houdt zich bezig met het organiseren van politieke en wetenschap pelijke uitwisselingen met bui tenlandse deskundigen, het opstellen van onderzoeksrap porten voor Russische parle mentsleden en het opzetten van verkiezingscampagnes voor politici. och JERUZALEM De dagen van de regering-Shamir lijken geteld. Nu tijdens de vredesbe sprekingen in Washington het stadium van concrete onder handelingen tussen de Israëli sche en de Palestijnse delega ties is aangebroken, hebben de leiders van de twee extreem rechtse coalitie-partijen, Mole- det en Tehiya, aangekondigd aanstaande zondag, tijdens de wekelijkse regeringszitting, hun ontslag in te dienen. Als zij hun dreiging waarma ken, zal de regeringscoalitie haar parlementaire meerder heid verliezen en is de weg vrij voor vervroegde algemene verkiezingen. Premier Shamir zal daarmee de twijfelachtige eer op zijn naam kunnen schrijven, niet alleen zijn land ernstige economische en poli tieke problemen te hebben be zorgd, maar bovendien het vredesproces voor het Midden- Oosten op de gevaarlijke baan van uitstel-is-afstel te hebben gezet. Er is nog een kleine kans, dat premier Shamir het opbreken van zijn coalitie kan voorko men door Moledet en Tehiya ervan te overtuigen, dat er in dit stadium nog geen sprake is van Israëlische voorstellen voor Palestijns zelfbestuur. Maar ook als hij daarin slaagt, zal er in de kortst mogelijke tijd wel weer een nieuwe aan leiding komen, waardoor de regering-Shamir vroegtijdig naar huis wordt gestuurd. Niet alleen de oppositie, maar ook Shamir zelf is geïnteresseerd in vervroegde verkiezingen, waarschijnlijk al in mei of juni dit jaar. De premier heeft daarvoor verschillende redenen. In de eerste plaats heeft hij er be lang bij het vredesproces, dat uiteindelijk zal moeten leiden tot belangrijke territoriale con cessies, op de lange baan te schuiven. Bovendien is hij er van overtuigd, dat als hij zijn volk al in de komende maan den naar de stembus stuurt, niet alleen zijn partij als de grote overwinnaar uit de bus zal komen, maar ook hijzelf weer kandidaat voor het pre mierschap zal zijn. Het gaat dus alleen nog maar om het juiste politieke moment waar op het parlement, de Knesset, zichzelf zal ontijinden. Een Amerikaanse beslissing, eind deze maand, om niet, of niet geheel, in te gaan op Israëls verzoek kredietgaranties ter waarde van 10 miljard dollar te ontvangen, zou als de re gering niet eerder naar huis wordt gestuurd dat mo ment wel eens kunnen zijn. Jeruzalem had Washington al in september vorig jaar om die garanties gevraagd, in de hoop hiermee op lange termijn en tegen lage rente leningen te kunnen afsluiten voor de op vang van honderdduizenden voornamelijk Russische immi granten. Die massale immigra tiegolf, indertijd door Shamir „een geschenk uit de hemel" genoemd, heeft niet de voor spelde economische groei ver oorzaakt, maar de tekorten op de begrotingsbalans alleen maar aangesterkt. Druk uit VS President Bush wees indertijd het kredietgarantieverzoek af en liet Israël weten de zaak deze maand opnieuw te zullen bekijken. De politieke achter grond daarvan was, dat Was hington druk op Israël wilde uitoefenen, terwille van het vredesproces in het Midden- Oosten, een einde te maken aan de bouw van joodse neder zettingen in de bezette gebie den. Maar die druk werkte, zoals verwacht, averechts. Is raël weigerde niet alleen haar. nederzettingspolitiek te ver wezenlijken, uit Amerikaanse satellietfoto's blijkt zelfs, dat de bouwactiviteiten in de be zette gebieden in 1991 zijn ver dubbeld in vergelijking met 1990. Reden genoeg voor extra irritatie in Washington, te meer omdat Israël vorig jaar bij de ontvangst van een 400 miljoen dollar tellende Ameri kaanse lening de belofte had gegeven, dat het geld alleen binnen de grenzen van Israël zou worden besteed. Nu uit de kortgeleden goedge keurde begroting ook nog blijkt, dat het komende jaar een kwart van het budget voor de bouwnijverheid zal worden besteed in de bezette gebieden, heeft Washington, dat zelf met een flinke economische reces sie te kampen heeft, des te meer reden de kredietgaran ties niet, of althans niet ge heel, te verlenen. In het meest positieve geval kan Israël dit jaar rekenen op niet meer dan 2 miljard dollar, waarvan dan de bijna een miljard dollar die Israël in het afgelopen jaar heeft besteed aan de bouw van joodse nederzettingen in de be zette gebieden, nog zal worden afgetrokken. Economische sancties dus van niemand min der dan Israëls grootste vriend, de Verenigde Staten. Als zo de beslissing uitvalt, kan Jeruzalem er niet meer omheen, dat de Israëlisch- Amerikaanse betrekkingen tot een ongekend dieptepunt zijn gedaald. Een ontwikkeling die zeker voor Israels positie in het net op gang gekomen vre desproces verre van gunstig is, maar waartoe Shamir zelf met zijn uitstel-manoeuvres in het vredesproces en zijn recente beslissing twaalf Palestijnen uit de bezette gebieden te de porteren, niet het minst heeft bijgedragen. uw loeeeL00rz'chti9 klkT,men Rob en T°on, wanneer zij de vlet wimi hebben getrokken, over de rotsen. Dan staat Toon hem 18 l" stoot Rob aan- »Hoor Je ntots?" fluistert hij. In de n 6 vonu 20 aan' Het mO0t 000 h0'0 StO0t Z'Jn" Jö h00rt dui" j Ytappon. Ja, Rob hoort ze ook en even later zien ze or> maa»u"ho0k uit boe 000 aanta' JaPP®n nadert. Ze torsen Je liefde 001 0n Rob 0n Toon behoeven niet te raden, wie daar id de Ingang van de grot wordt de stoel neergezet en Moetsjl-Foetsjl wordt er uit geholpen. „De ouwe wil persoonlijk de schat overbrengen", fluistert Rob. ,,'t Is toch een slimmerd, want hij heeft natuurlijk begrepen, dat wij alleen maar zijn ver trokken om versterking te halen. Nou, Toon, zullen we dat grapje van jou dan maar gaan uithalen? Denk er om, dat je een ernstig gezicht trekt, anders lukt het niet". „Het lukt altijd", bromt Toon; „die ouwe is immers verschrikkelijk bijgelovig..." LISSABON Alle EG-lidsta- ten zullen Duitsland volgen in de diplomatieke erkenning van Kroatië en Slovenië, zo heeft de Portugese minister van buitenlandse zaken Joao de Deus Pinheiro gisteren ge zegd. Volgens EG-functionarissen hoeven Bosnië-Hercegovina en Macedonië echter niet op on middellijke erkenning te reke nen. Duitsland opende van daag ambassades in Zagreb en Ljubljana, de Kroatische en Sloveense hoofdsteden. De EG begon gisteren in Lissabon overleg over de erkenning van Kroatië en Slovenië, dat van daag zou worden afgerond. Deus Pinheiro zei impliciet dat Frankrijk, dat de vrees had geuit dat erkenning van Kroa tië en Slovenië averechts zal werken op het vredesproces en bij Servië tot nog groter ge wapend verzet tegen het uit eenvallen van de federatie zal leiden, over de streep getrok ken is. De EG lijkt nu eensge zind uit te gaan van de strate gie dat Servië door de erken ning wordt gedwongen uit zijn diplomatieke loopgraven te komen om mee te gaan wer ken aan een definitieve vre desregeling. Kroatië en Slovenië zijn al er kend door IJsland, de Oe kraïne, Letland, Estland, Li touwen, het Vaticaan en San Marino. De Nederlandse staatssecreta ris Dankert van buitenlandse zaken haalde vandaag in Duitsland fel uit naar het Staatssecretaris Dankert van buitenlandse zaken FOTO: ANP Duitse optreden rond de er kenning van de Joegoslavische republieken Slovenië en Kroa tië. Hij verwijt Duitsland de EG-bemiddelingspoging in Joegoslavië doorkruist te heb ben door in een vroeg stadium de erkenning van beide repu blieken in het vooruitzicht te stellen. Nederlandse soldaat jaar na Golfoorlog uit leger YS RAARD Als één van de weinige Nederlanders in dienst van het Ameri kaanse leger heeft de 23- jarige Fred Westra de Golfoorlog tegen Irak aan den lijve ondervonden. Thuis in Friesland wierp moeder Beitske Boonstra zich een jaar geleden op als spreekbuis van onge ruste soldaten-moeders, en verwoordde in televi sie-, radio- en krante-in- terviews de angst, onze kerheid, en woede over het zinloze van het ge weld. Fred is inmiddels uit de US Army gestapt, en woont weer bij zijn vader in Louisiana. Moeder Beitske heeft in haar eigen huis in Raard de foto's van zijn terugkomst na de oor log eindelijk maar eens van de muur gehaald en opgeborgen. „Je kunt er niet aan bijven denken..." De onzekerheid voor moeder en zoon begon al in augustus 1990. Fred Westra, toen al drie jaar als mecanicien in dienst van het Amerikaanse leger, hoorde in zijn legerplaats Lud- wigsburg in Duitsland van de plannen van president Bush om troepen naar de Golf te sturen. Moeder Boonstra dacht na maanden dat het wel zo'n vaart niet meer zou lopen, en dat haar zoon de dans ont sprongen was. „Maar op 9 no vember hoorde ik 's avonds laat zijn stem op mijn ant woordapparaat: 'Mam, ik kan elk moment weg moeten, ik weet niet of ik je later nog kan bellen, bye, I love you', klik. Je schrikt je rot!" Het lukte haar niet om Fred over te halen niet te gaan. Fred zegt zelf, een jaar later vanuit Louisiana: „Ik voelde dat ik het moest doen. Niet voor het leger, maar ik voelde me verplicht tegenover mijn vrienden mee te gaan, ik wü- de ze niet in de steek laten. Rechtstreeks gevochten heb ben wij niet, we bleven tel kens zo'n tien tot vijftien mijl van het front vandaan. Veel doden heb ik dan ook niet ge zien. Ja, uitgebrande tanks on derweg, en achteraf pas reali seer je je dat daar natuurlijk ook soldaten in hebben geze ten..." Mei vorig jaar kwam Fred te rug. Zijn moeder: „Heel helder en rustig zag hij eruit. Ik zag meteen: daar is hij goed van weggekomen. En nu, nu pra ten die jongens erover alsof het allemaal grappige anekdo tes zijn, zo luchtig". Fred nam vorige maand ont slag uit het leger. Hij had voor vier jaar getekend, maar in het kader van de troepenvermin dering heeft de US Army een heel stel soldaten toegestaan wat eerder te vertrekken. „Ik denk heel af en toe nog aan de Golf, maar ik lig er echt niet wakker van. Als ik er al aan denk, denk ik aan het harde werk dat we daar moesten doen, niet aan allerlei ver schrikkingen of zo. Het was geen Vietnam tenslotte. Ach teraf gezien vind ik soms wel dat het allemaal maar aardig stom was, pretty stupid. We hadden er nooit heen moeten gaan". Rijk is hij in ieder geval niet geworden van het oorlogsa- vontuur. De normale wedde van zevenhonderd dollar per maand werd tijdens de oorlog weliswaar belastingvrij voor de soldaten opzij gezet, maar bij terugkomst in Duitsland joeg het merendeel van de ma ten dat geld er in een feestroes weer finaal doorheen. Geen nood, want Uncle Sam kwam nadien nog met een fooitje over de brug: honderdvijftig dollar gevarengeld, 'danger- pay'. „Niet veel nee, vind ik ook. Het had je tenslotte toch je leven kunnen kosten". Geen krant ontvangen? Bet tussen 18.00 en 19.00 upr. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, tetefgonnr. 07J- 122248 en uwjtrant woitltróg dezelf de avond nabezorgd.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5