DE GROENE. VNO: kosten zorg en wao fors omlaag ar Sl! EeidócSomant Vergunning 10 Generaal Nezzar sterke man in ;erijnse raad mt „Auto moet veel duurder worden" 10.- 114 Dagen Gratis INFORMATIE ZONDER SENSATIE £eidóe(Sou/uMit JANUARI 1992 16 PAGINA'S in twee katernen Ccidóc Somant Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25237. Losse nummers 1,50. Ise deken Banning volger Kwaaitaal Dollarkoers nadert 1,80 AMSTERDAM De koers van de Amerikaanse dollar is vanmorgen bijna drie cent hoger geopend. Op de wisselmarkt Am sterdam werd om 10.00 uur 1,7970 genoteerd te gen een slotkoers van f 1,7680 gisteren. Een week geleden lag de koers nog rond de 1,70. Hande laren noemden als belang rijkste oorzaak de dreiging van een staking in de Duitse staalindustrie. De positie van de mark werd daardoor verzwakt. Gabor wil alle stuwen voorzien van vistrappen DEN HAAG/UTRECHT Voor 1997 zullen alle stuwen in de Rijn, Maas en de Overijsselse vecht zijn voorzien van vistrappen, evenals alle beken met stuwen. Hierdoor moet de zalm weer hele maal terugkomen in de Nederlandse rivieren. De ministeries van landbouw, natuurbeheer en visse rij en verkeer en waterstaat trekken hiervoor 20 miljoen gulden uit. Dat heeft staatssecretaris Ga bor van Natuurbeheer vanmorgen gezegd tijdens een symposium over de terugkeer van de zalm in Nederland. De bewindsman refereerde aan het feit dat een eeuw terug Nederland nog zalmrijk was, maar dat door de vervuiling van met name de Rijn de zalm eigenlijk was verdwenen. Volgens Gabor moet voorkomen worden dat nu met name jonge vis wordt weggevangen door beroepsvissers. Hij wil de visrechten opnieuw bekijken. Vermogende Hagenaar mogelijk vermoord DEN HAAG De sinds begin okto ber vorig jaar door zijn familie als vermist opgegeven vermogende Ha genaar Albert-Gerrit Smit (46) zou volgens een bericht uit de Telegraaf van vandaag in Santo Domingo (Do minicaanse Republiek) op last van zijn jonge Dominicaanse vriendin op gruwelijke wijze zijn vermoord. Zij zou op zijn vermogen uit zijn. Buitenlandse Zaken kon dit bericht vanmorgen overigens niet bevesti gen. Het lichaam dat aan de vermiste Hagenaar werd toegeschreven is eind vorig jaar in een buitenwijk van San to Domingo gevonden. Het was door de moordenaars in stukken gesneden. Gezinshereniging aan inkomen gebonden DEN HAAG Gezinshereniging mag in de toekomst alleen plaatsvinden als de in Nederland wonende partner in staat is zijn gezinsgenoten te onderhouden. Staats secretaris Kosto overweegt om voor hen een inkomensgrens te stellen. Onder die grens is het niet toegstaan een partner naar Nederland te laten overkomen. Vol gens Kosto is zo'n inkomenstoets gerecht vaardigd om de toeloop van 60.000 buiten landers per jaar in te dammen. „Het lijkt een beetje ouderwets. Het is als een vader die vraag: 'Jongeman wat heb je mijn dochter te bieden?' Het is in mijn ogen echter niet onjuist te kijken naar het feit of iemand zijn partner wel kan onderhou den", aldus de bewindsman. Geen parkeervergunning voor Leidenaars onder 27 Idoor MONIQUE ROSO LEIDEN Bewoners van de Leidse binnenstad jonger dan 27 jaar kunnen vanaf 1 juni niet meer in aanmerking ko men voor een parkeervergun ning. De gemeenteraad heeft dat gisteren besloten op initia tief van D66. Verkeerswethou der J. Walenkamp wilde aan vankelijk alleen OV-kaarthou- ders uitsluiten van een par keervergunning. Hij ging er van uit dat zij over goed ver voer beschikken en niet ook nog eens in aanmerking hoe ven te komen voor een par keervergunning. De wethou der mikte met name op de stu denten in de binnenstad. In vergelijking met het college voorstel betekent de nieuwe versie een aanmerkelijke ver scherping, omdat nu alle jon geren onder de 27, woonachtig in de binnenstad, worden uit-" gesloten van een vergunning» Geschat wordt dat het daarbij- om 300 mogelijke gegadigden gaat Pagina 9: Parkeervoorstel D66 duidelijk ions waarschuwt CDA over plan ziektekosten >nse tuinders 75 ar verenigd om landel van Sint Benedictus >g Raas zoekt nog laar suikeroom DEN HAAG Wil Ne derland mee kunnen ko men in de Europese Mo netaire Unie, dan zullen de kosten voor gezond heidszorg en arbeidsonge schiktheid met bijna vijf procent teruggebracht moeten worden. Daarmee komt een bedrag vrij van ongeveer 25 miljard, zo zei werkgeversvoorzitter Rin- nooy Kan vanmorgen in zijn nieuwjaarsrede voor het VNO. Hij baseert die cijfers op Euro pese gemiddelden. In Neder land kost de gezondheidszorg 13,5 procent van het nationale inkomen, terwijl in de Europe se Gemeenschap gemiddeld negen procent zou worden be taald aan deze onkostenposten. Volgens de VNO-voorzitter kan de Nederlandse economie alleen in de Europese voorhoe de meekomen als naast een ri goureuze verlaging van de col lectieve uitgaven ook het aan tal Werkende vrouwen sterk toeneemt. Door het aantal werkenden te laten stijgen ne men de belastingopbrengsten toe. Rinnooy Kan becijferde dat in Nederland nog geen 47 procent van de mensen werkt, terwijl het Europese gemiddel de rond de 53 procent ligt. De vrouwen zouden aangemoe digd moeten worden te gaan werken door fiscale maatrege len te treffen. Zo meent de VNO-voorzitter dat de aow- pensioenen voor mannen die nog een jongere werkende partner hebben, gelijkgetrok ken moeten worden met die van degenen die een niet-wer- kende partner hebben. Rinnooy Kan riep het kabinet op de 'fatale lijn' van lasten verzwaringen en inflatie-op- drijving te verlaten. Het VNO pleit dan ook voor een verla ging van het hoge btw-tarief (18,5 procent). Het kabinet had eerder die toezegging gedaan, maar heeft dat voornemen uit eindelijk niet doorgevoerd. Bouw groothandelsmarkt gestart Een team van 'bobo's', onder v.ie de Haagse wethouder P. Noor- danus en A. Smits van de Stichting Nieuwe Ontwikkeling Groot handelsmarkt, trekt stevig aan de touwen van een oud-hollandse heistelling. Hiermee werd de bouw gestart van de nieuwe Haagse groothandelsmarkt op het regionale bedrijventerrein Forepark in Leidschendam. foto: peter van mulken LIJK LEVEN/OPINIE _AND AND advertentie OPRUIMING kortingen tot 70% di nvelden en in de mogelijk wat regen, umtemperatuur eeks 5 graden, gtemperatuur eer 8 graden. Wind st tot noordwest, mend tot matig, 3 a 4, in het elijk kustgebied Ög, 6. lanisch oog ïg dicht Siemerink 'URNE Tennisser imerink is geen man nderachtige veront- [ingen als het mis is Toch reageerde de fger een paar keer op en dat hij de opslag rgerald uit zag en de £r niet. „Ik ben naar idsrechter gegaan om ragen of het electro- 'g werkte. Dat bleek zijn, men was vprge- itekker er in te stop- ïrtelde Siemerink na takeling vanmorgen in Australische titel- innis. Het probleem 'holpen, maar het me- oog had voor Sieme- h iets te lang dicht ge- (ichiel Schapers plaat- el voor de derde ron- versloeg landgenoot tingh. Tom Nijssen be- B tweede ronde in het dubbelspel samen met h Cyril Suk. Ook het inno Oosting/Patrick l(Ned/Dui) kwam ver- koppel Mark Koever- iul Haarhuis werd uit- Rust heerst in Algiers, waar vrouwen in zowel fundamentalistische gaan. als Europese kleding over straat foto: ap ALGIERS Generaal- majoor Khaled Nezzar (54), die gisteravond in Algerije is benoemd tot lid van de nieuw opgerichte Staatsraad, wordt door waarnemers in Algiers ge zien als „de sterkste man" binnen dit college. Nezzar is opperbevelhebber van de landmacht en was sinds juli 1990 tevens mi nister van defensie. Het was ook generaal Nezzar die de islamitische oproer van juni vorig iaar een halt toeriep en zeer effectief optrad tijdens de bloedige ongeregeldheden van oktober 1988. Kahled Nez zar staat bekend als een uiterst onbuigzaam militair wiens carrière voorbeeldig verliep. Hij was de eerste militair die minister van defensie werd, èen portefeuille die sinds de staatsgreep in 1965 in handen was van het staatshoofd. De afgelopen maanden heeft Nez zar de vertegenwoordigers van het Front van Islamitische Redding (FIS) herhaaldelijk gewaarschuwd dat het leger met harde hand kan optreden als dat nodig mocht zijn. De zes leden tellende raad die vanaf zondag Algerije bestuur de, droeg gisteren de macht over aan een grotere raad om de legitimiteit van de regering te vergroten. Overwogen zou worden de noodtoestand in te stellen om het FIS te kunnen verbieden. De Hoge Veilig heidsraad, waarin drie gene raals zitting hebben, nam zon dag de macht over en gelastte de voor morgen vastgestelde tweede ronde van de parle mentsverkiezingen af. In die tweede ronde zou het FIS*vrij- wel zeker een absolute meer derheid hebben behaald. In de nieuwe regering hebben re presentanten van belangrijke Algerijnse groeperingen zit ting. Tot voorzitter van de Staatsraad werd oorlogsheld Mohamed Boudiaf benoemd en niet premier Sid Ahmed Ghozali. 895.- Jencikova ninternationals Den Haag Denneweg 4 070-3106314 Leiden C Haarlemmerstraat 52a 54. 071-127509 Amsterdam C Moisteeg 12. hk Spuistraat 020-6259866 Am sterdam W van Weldammelaan 11 Gelderlandplein, 020-6440510 Viaar- dingen C Korte Hoogstraat 41. 010- 4346267 Utrecht Gildenkwartier 173. Hoog Cathari|ne. 030-328869 NS-TOPMAN: UTRECHT Drs. L.F. Pioeger, president-direc teur van de Nederlandse Spoorwegen, heeft zijn laatste jaarrede over een paar maanden gaat hij met pensioen aange grepen om nog eens dui delijk te maken dat het tarievenbeleid van de re gering hem helemaal niet aanstaat. Volgens Ploeger moet het au toverkeer (nog) veel zwaarder worden belast om het open baar vervoer meer concurre rend te maken. „Dat gehannes met het 'kwartje van Kok'. De extra accijnsverhoging op ben zine had natuurlijk veel hoger moeten zijn", zei de NS-voor- man, die met graagte refereer de aan een publicatie van de Consumentenbond, waarin staat dat de tariefverhoging (zes procent) voor het open baar 'vervoer dubbel zo hoog was als de stijging van de auto kosten. Overigens is het aandeel van het treinverkeer in het totaal aantal reizigerskilometers sinds 1986, mede door de stu dentenkaart, met 43 procent gestegen. Het aantal reizigers kilometers per auto liet in het jaar 1990 voor het eerst een daling zien. Door de inzet van nieuw mate rieel neemt het aantal zitplaat sen toe van 165.000 tot 176.000 eind dit jaar. In '95 zal de ca paciteit zijn opgevoerd tot 217.000. Tot die tijd zal een deel van de NS-klanten in de spits moeten staan, te meer omdat de groei van het aantal passagiers naar verwachting nog tien tot vijftien jaar zal aanhouden. Pagina 3: Ploeger: bezwaren tegen HSL niet overdrijven Werknemer van Philips betaalt minder ziektepremie DEN HAAG De particulier verzekerde werknemers van Philips betalen per 1 januari tien procent minder ziektekos tenpremie dan het jaar daar voor. Volgens hun ziektekostenver zekeraar Nieuw Rotterdam, waarbij zestigduizend Philips- werknemers collectief zijn verzekerd, kan de premie om laag omdat de ziektekosten in het zuiden van het land, waar de meeste Philips-werknemers wonen, gunstig afsteken bij de rest van het land. De verzeke raar noemt het contract met Ook Akzo heeft via een collec tief contract bij de verzekeraar OZF een korting kunnen bie den op de huidige premies, van 1668 gulden naar 1632 gul den per jaar. Veel bedrijven proberen via collectieve contracten met ziektekostenverzekeraars de kosten voor hun werknemers omlaag te brengen. Momenteel schijnt tussen verzekeraars een ware concurrentieslag te woeden om de gunst van de grote bedrijven, die vaak in een keer tienduizenden verze kerden opleveren. De premies worden door die concurrentie slag vaak beduidend lager dan wat een individueel particulier verzekerde betaalt. Op onze bloemenafdeling vindt u meer dan 15 verschillende soorten groene planten. Nu voor een belachelijk lage prijs. Kies maar Groene planten, 3 stuks Gamsachoerdia moet terechtstaan TBILISI De nieuwe macht- van overheidsgelden en ver- hebbers van Georgië hebben nieling van openbaar bezit, de terugkeer geëist van Zviad Waarnemend premier Tengis Gamsachoerdia. Zij willen de Sigua en de openbare aankla- oud-president voor de rechter ger, Vachtang Razmadze, dien- dagen op beschuldiging van den gisteren de officiële aan- volkerenmoord, verduistering klachten in. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 ei en 15.00 uyr, telefoonnr. 071-122248 en t nabezorgd. Aids-virus zet aan tot produktie 'kwade' hormonen WASHINGTON Ameri- kaanse onderzoekers hebben ontdekt dat het aids-virus het lichaam aanzet tot de produk tie van twee hormonen die het afweersysteem aantasten. Zij zeggen hiermee een stapje ver der te zijn gekomen in het ont rafelen van de manier waarop het aids-virus zijn desastreuze werk doet. Eric Smith, lid van het onderzoeksteam van de universtiteit van Texas, zei dat de hormoonproduktie slechts een onderdeel is van het me chanisme waarmee het aids- virus tot afbraak van het men- senlijk afweersysteem leidt. De onderzoekers ontdekten dat het aids-virus de menselii- ké lymfocyten aanzet tot de produktie van het hormoon corticotropin, dat een deel van het immuunsysteem uischa- kelt. Dit hormoon verandert zodra het in de bloedbaan komt in een ander hormoon, melanotropin, dat een nog krachtiger afbrekend effect op het afweersysteem heeft. Jongeren die in de Leidse binnenstad wonen en nog geen 27 jaar oud zijn, kunnen na 1 juni naar een parkeervergunning fluiten. Dat betekent een aanmerkelijke verscherping van een eerder voorstel om alleen de houders van een OV-jaarkaart van een parkeervergunning uit te sluiten 'omdat ze toch al over een vervoermiddel beschikten'. Maar met dat oude voor stel werden in veler ogen vooral studenten getroffen en dat werd als een oneerlijkheid aangevoeld. Dat het gisteren in de raad gedane voorstel als 'geen slecht alternatief is aanvaard leest u vandaag in de Leidse Courant. De juiste krant voor alle jongeren. Maakt piet uit of ze nog geen 27 zijn of ver daarboven. I Ik wil O de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen, een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: O maand f. 27,00 (met automatische betaling) O kwartaal f. 82,80. N vr: Voorl: I I l L____ I Straat: I Postcode/Plaats: (Indien daartoe aanleiding besloot, kan een v* J Bei 071-313677 I Of deze bon opsturen in een I open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, ^2501 VC Den Haag (voor controle op bezorging) een proefabonnement worden geweigerd) lUHntiiiiHiiiiiHiPn

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1