"We zijn niet creatief" BUITENLAND 7 rontssen willen technologie snellere raket met VS delen Frans alternatief voor Europees gevechtsvliegtuig li is fractieleider van de PDS Gregor Gysi Stasi-spion 'Notaris'? 'Recordjaar' voor het Rode Kruis ■^dAaOounamt DINSDAG 14 JANUARI 1992 QUERQUE Rus twee z. ingenieurs zeggen mstanfijke voortuitgang ïxwelljben geboekt bij de Dordenjkeling van een De cte, door kernenergie ov5r,lreven raket. De Pvan ziJn hereid om hun De ho, die een bemande zvlucht naar Mars De ajjk zou maken, te verl;met de Verenigde n te zvl bij e procetj het feische deelnemers aan comri een internationaal weten schappelijk congres dat maan dag in het Amerikaanse Albu querque begint, hebben dit te kennen gegeven. De Amerika nen zijn zelf ook bezig met de ontwikkeling van een raket die wordt voorgestuwd door kernenergie. Verwacht wordt dat zij hierover net als de Rus sen op het congres meer infor matie zullen bieden. Raketten op kernenergie zijn volgens deskundigen veel effi ciënter dan de huidige projec tielen, die worden voortge stuwd door turbines die een chemisch mengsel verbranden. Ze zouden ook tweemaal zo snel door de ruimte kunnen reizen dan de huidige genera tie raketten. Volgens Nikolai Ponomarev-Stepnoi, één van de hoofden van het Koertsja- tov-instituut voor kernenergie in Moskou, is het met de nieu we raket mogelijk om binnen een jaar heen en terug naar Mars te reizen. Verleden week tijdens een be zoek aan een universiteit in Ohio deed Ponomarev al in grote lijnen de werking van de nieuwe raket uit de doeken. De motor bestaat uit een nieu we metaallegering die bestand is tegen extreem hoge tempe ratuur. In die motor wordt vloeibaar waterstof gespoten die door een kernreactor ex treem wordt verhit, waarna het gas wordt, dat onder hoge druk ontsnapt uit kleine uit- laatopeningen waardoor de ra ket wordt voortgestuwd vol gens het principe van de con ventionele straalmotor. „Nu we positieve testresulta ten hebben, zeg ik: laten we samenwerken om een geza menlijk doel te bereiken,al dus Ponomarev. PARIJS Duitse beden kingen rond de noodzaak van het toekomstige Euro pese gevechtsvliegtuig EFA heeft de Franse vliegtuigbouwer Dassault onverwachte hoop gege ven de dure Rafale wel licht toch te kunnen ex porteren. De Franse over heid investeerde ruim vijftig miljard gulden in de ontwikkeling van de Rafale. In het EFA-project werken vier landen samen, te weten Duitsland, Engeland, Italië en Spanje. De ontwikkeling van de EFA kostte tot nu toe een kleine zeventig miljard gul den. Wanneer Duitsland, dat een derde van de kosten voor rekening neemt, uit het pro gramma stapt is het aanneme lijk dat heel EFA op de helling gaat, zo veronderdelt men in Parijs. In dat geval zou de Ra fale een Europees alternatief bieden voor het einde van de jaren negentig. Franse defensiespecialisten zien nieuwe mogelijkheden voor Dassaults paradepaardje, maar houden een slag om de arm. De Amerikaanse F-18 en de Russische MIG 29 heten ge duchte concurrenten in de aanstaande prijzenslag rond de Duitse order van 250 toestel len. Een Duitse order moet Rafale behoeden voor een zelfde lot als de prestigieuze maar com mercieel geflopte Concorde. De Franse luchtmacht en ma rine hebben weliswaar respec tievelijk 250 en 86 toestellen besteld, maar export blijft ab soluut noodzakelijk om de fe nomenale kosten te drukken. Zwitserland en België toonden aanvankelijk interesse voor de Rafale maar haakten af. De vi trine van Amerikaanse vlieg- technologie tijdens de Golfoor log bracht potentiële Arabi sche kopers op andere gedach ten. Prototypes van de Rafale, die lichter is dan de jager EFA, maken sinds zes maanden proefvluchten vanaf de Zuid- franse basis Istres. iRMALIGE SOVJETUNIE WEET NOG NIETWAARHEEN tie zal( »ger "e COERTS e gulf JiJ)U Twee be- slagtanden van °nder het rgelijljaarnaast een kleu- w?10110- Even verder- la|fraa*e met edelste- verb<jrs*erc*e vaas- Alles •eedt i100* en vooral erg proceF' Het is de schat- iJtsboi van Gorbatsjov. produlen goed staatsbur- i de Sovjetunie be- gaf de voormalige if. drs.nt de cadeaus af omischhad gekregen van nijverhj andere regerings- Mgne°M Ze Uëgen uitëe" in Aj Museum van wate>lutie in Moskou, i •urn van de bolsjewie- envallepdt zich aan de voor de porkistraat die sinds lichf Tverskaja heet, naar e EIB-P waar hij naar toe enheidKer> bet voormalige de revolutie van jaar. Dadels niet meer be- )k de vordt maakt niets uit bouw noS niet tot sluiting aantal museum geleid. Het is jen hac voor en Lenin na en joneel. 's (natuurlijk) gratis, ft twee alleen op spotprenten ter de Pnige attributen van i bereiklnkte augustus-coup een waer de bus die is ver- jard ee>r de tanks) zijn ge- laar tragevoegd. De geschie- procenft door in het zacht- gebouw waarin gesuÊngelse club was ge- De gelijkenis is treffend. In de jaren voor en na de Russische Revolutie (1917) stonden er lange rijen voor de winkels. En zocht iedereen naar het juiste maatschappelijk systeem. Ruim zeventig jaar later komt het staatscommunisme in ieder geval niet meer aan de beurt. Dat is compleet mislukt. De leiders van de voormalige republieken van voorheen de Sovjetunie zijn zoe kende. Ze hebben daarbij weinig steun van de bevolking. Dat bewijst de situatie in Georgië. Nog een paar maanden geleden koos de meerderheid voor Gamsachoerdia als president. Koud benoemd is de man al weer gevlucht. En schreeuwt een groot deel van het volk om een nieuwe leider. Ook de positie van de Russische president Jeltsin staat onder zware druk. rode vaan nog eens wapperen, hier dan ook slechts voor za- De stof is ontdaan van de voor ken. Toch hebben de Sovjetunie zo kenmerkende hamer en sikkel. Ze zeggen so ciaal-democraten te zijn. En ze willen een tussenvorm van ka pitalisme en staatscommunis me. Zij blijven roependen in een witte woestijn en worden door omstanders afgedaan als conservatieven. Rood is uit. Op het Kremlin hangt nu de vlag van de Russische repu bliek, wit, blauw en rood, de kleuren die tsaar Peter de Grote ooit meenam na een be zoek aan Nederland. De abso lute heerser van het eigenlijk nog achterlijke Rusland was destijds zeer geïnteresseerd in de technische hoogstandjes van het Westen. En reisde naar ons land om zelf de kneepjes van het bouwen van schepen onder de knie te krij gen. De kleuren van de Ne derlandse vlag dienden als uit gangspunt voor de vaandels van verschillende Slavische volkeren. Figaro Tijdens de pauze van Mozarts 'Nozze di Figaro' laten ze in drie minuten vijf keer vallen, dat ze zitten in de presidentië- iwieerst tegenwoordig de le suite van het wereldbe- el daa#uw °P bet Rode Plein uit voor de revolutie zo die ditocb is er en toe nog treden rouwd rood te zien. roemde Bolsjoi-theater. Maar na afloop van de opera kun nen de vier Amerikanen niet digheid in om wat op te pik ken van het dagelijks leven. Héél indrukwekkend vonden ze de maaltijd bij een echt Moskous gezin. Niet te verge lijken met het overvloedige eten in het Kremlin dat hen was voorgeschoteld door bur gemeester Popov, die het ge zelschap had uitgenodigd. „En eh", zo vervolgen de Amerika nen het gesprek, „wat ver dient de (Russische) gespreks partner?" Een fractie van een seconde is het antwoord be kend 250 roebel en de volgende vraag wordt gesteld: „Hoe kan ze zich dan zó duur kleden (in nauwsluitend zwart lycra jurkje), met zo'n klein salaris* De mensen in de voormalige Sovjetunie zijn arm. En zo moeten ze er daarom ook uit zien, zo veronderstellen de be zoekers uit de Verenigde Sta ten. Omgekeerd denken de burgers van Moskou dat ieder een in het Westen rijk is. En dat willen zij ook worden. Sommige Moskovieten kleden zich daarom alvast als de rijke gasten. Zoals de toiletheer van het Libanese restaurant in Moskou. Hij kan zo doorgaan voor een zakenman uit de Sta tes, gestoken in zijn ruim val lend wijnrood pak, van mo derne snit. Even later reikt hij to«°sbovieten laten de waar hun jas hangt. Ze zijn lechter de garderobe terugvinden bet handdoekje aan in de toi- ïlijkhe volgent in het ïin zeve jr het het n letruimte. Sociaal stelsel Hoewel de Russische regering de markteconomie hartstoch telijk is gaan omarmen, vin den studenten van het linguïs tisch instituut in Moskou het westerse systeem niet logisch. „Je moet toch werken om geld te krijgen? Als je ze geld geeft wanneer ze niet werken, cre ëer je toch luie mensen?", is hun reactie op een uiteenzet ting over het sociale stelsel in Nederland. Zoiets als uitkerin gen vinden zij niet bij een ka pitalistische welvaartsstaat passen. Leeftijdsgenoten brengen op straat in praktijk wat in de prille Russische staat onder kapitalisme wordt verstaan. Dat blijkt in Sint Petersburg. Buitenlanders worden be sprongen door tieners en twin tigers; uitsluitend jongens. Ze bieden een zeer beperkte col lectie aan handelswaar en be schikken over een uiterst be scheiden Engelse woorden schat om die aan te prijzen. De paar zinnetjes worden zó snel uitsproken, dat ze nauwelijks meer verstaanbaar zijn: „Do you want a rabbithat, sir, or English guidebook of Peters burg, cheap price". Onwennig in hun nieuwe rol als kapita list verontschuldigen de ver kleumde jongens zich vaak voor hun directe marketing strategie. Na twee of drie arti kelen te hebben aangeboden, maken ze zich uit de voeten. Ze maken gebaren waarmee ze 'ik-ben-ook-maar-gestuurd' uit lijken te drukken. Anderen geven weer een compleet te genovergestelde reactie. Die worden juist boos op de onwil lige kapstranets, zoals inwo ners van kapitalistische landen tot voor kort in de Sovjetunie werden aangeduid. Simpel De straathandel in de voorma lige hoofdstad van het tsaren rijk heeft niets weg van on dernemen. De jongens verko pen niets dat een door henzelf toegevoegde waarde heeft. Het enige wat zij doen is inspelen op de luiheid van de buiten lander, die problemen heeft om in Russische winkels iets van zijn gading te vinden. Uniformstukken van militai ren worden overal te koop aangeboden. Eigen spullen worden alleen verkocht door de handelaren in eigenge maakte souvenirs, zoals matr- josjka's, de poppen waar een eindeloze trits poppetjes in zit. Vroeger waren het steeds klei nere vrouwtjes; intussen zijn het vooral de achtereenvol gende Russische leiders: Jelt sin, Gorbatsjov, Brezjnev, Chroestsjov, Stalin en uitein delijk Lenin. „Dat kunnen ze niet meer", verzucht Boris Medved, „iets scheppen". Medved is trans portingenieur en werkt bij een groot vervoersberijf in Mos kou. „We zijn onze creativiteit kwijt. Tijdens het jarenlange Sovjet-bewind is die ons afge leerd. De grote ziekte van dat systeem was dat niemand meer iets zelf deed en zich al leen maar bemoeide met wat de ander deed en wat de ander in zijn portemonnee had". Vol gens Medved zal het jaren du ren voordat de mentaliteit verandert en de Russische burger verantwoordelijkheid wil dragen. Waarom velen proberen wat dollars bij te verdienen met de verkoop van aftandse Sovjet spullen wordt snel duidelijk als wordt bedacht wat er nog voor roebels te koop is in ge wone winkels. Aan het einde van de Arbat, de beroemde Onwennig prijzen de Russen op de markt hun waar aan. En met of zonder vrije markt of vrije prijzen, welke Russen je ook vraagt ,op korte termijn zien zij de nijpende situatie in hun land niet verbeteren. foto: gerrie coerts Moskouse wandelpromenade, is een 'produkty', zoals super markten in Rusland worden genoemd. In de winkel klinkt het mistroostige geluid door van laarzen en schoenen die zich klossend voortbewegen over een laagje ontdooiende bruine sneeuw. Chleb De schijnbare rust wordt door broken op de broodafdeling. Om onduidelijke redenen heeft de afdeling die de bro den uitgeeft het werk neerge legd. Paniek breekt uit bij de kassajufrouw die de bonnetjes verkoopt die recht geven op chleb (brood). De woede van het publiek richt zich op de in witte doktersjas geklede dame. Zij zit achter haar kassa als een parkiet in zijn kooi die wordt omringd door een bende hongerige katten. Het conflict loopt niet uit de hand. Het blijft bij schreeuwen. Voor dollars of exorbitant hoge roebelprijzen is tegen- wordig veel, zo niet alles te koop in Rusland. In de GUM, het staatswarenhuis aan het Rode Plein, eens de best be- voorraade winkel van het hele Sovjet-imperium, zijn afdelin gen waar wordt bediend po priglasjeniju, op uitnodiging. Je hebt een bonnetje nodig om binnen te komen. Die kun je krijgen van vrienden of rela ties. Of, tegen forse betaling, van zwarthandelaren. Wie een blik naar binnen werpt, ziet frêle, goed verzorg de parfumverkoopsters zoals die in de Amsterdamse Bijen korf staan. Achter een andere deur staan lange, zwart glan zende rijen stereo-installaties van het Zuidkoreaanse bedrijf Samsung. Samsung heeft een hele galerij opgekocht in het beroemde warenhuis. Voor de deur staat een politieman, om onrust te voorkomen. De ge wone Rus mag er in principe tegenwoordig wel naar bin nen, maar de meesten hebben er wegens gebrek aan dollars weinig te zoeken. Contrast De pracht en praal van de westerse winkels staat in schril contrast tot de grauwe, dagelijkse Russische werke lijkheid. Een verkoopster van de GUM zit lamsgeslagen ach ter haar toonbank waarop al leen wat papieren slingers lig gen uitgestald. Anderen staan verveeld in halletjes te roken, bij afwezigheid van nering. Taxichauffeurs of hoogleraren, welke Russen je ook vraagt naar de situatie, op korte ter mijn zien zij de nijpende situa tie in hun land niet verbete ren. Met of zonder vrije markt of vrije prijzen. Allemaal zijn ze ervan overtuigd dat het ge brek zal toenemen en dat de zwarte handel en de criminali teit in de nabije toekomst on stuimig zullen groeien. Veel gezinnen hebben de crisis zien aankomen en heel veel eten en drinken ingeslagen zo als langer houdbaar voedsel in blikken. Maar ook medicijnen zijn gehamsterd. Deze winter zal die voorraad fors moeten worden aangesproken. Een economisch redacteur van het gezaghebbende blad Moscow News is ervan overtuigd dat het ergste voor de bevolking nog moet komen. Over het be grip van het Westen voor de grote problemen is hij niet erg te spreken. „De voedselhulp was vorig jaar ronduit onno dig, dit jaar kunnen sommigen het wel gebruiken, maar vol gend jaar zal het absoluut van levensbelang zijn". Of er nu vraag naar is of niet, Marx en Lenin worden nog steeds te koop aangeboden. Een hoge voor- (fficier van de staatsveilig- it, overste Wolf- |uter, wil deze een verklaring over de Stasi- is'. ïn persbe de afgelopen lesuggereerd dat schuilnaam de irzitter en frac- an de PDS, Par A. fpmokratische So- een dr. Gregor Gysi uitpostduitse gehei- e 32ste f*e actief is ge- to 7 De 45-jarige Gysi, gediplo meerd runderfokker en bril jant advocaat, heeft bij hoog en laag ontkend onder die schuilnaam, of hoe dan ook, voor de Stasi gewerkt te heb ben. De Oostduitse strijder voor de burgerrechten Gert Poppe, die nu voor Bündnis 90/Grüne in de Bondsdag zit, en de kunstenares Barbel Böh- ley zijn in hun Stasi-dossiers herhaalde malen de naam 'No taris' tegengekomen. Poppe, die Gysi indertijd als advocaat had, beweert dat er opvallend veel details uit ge sprekken die hij onder vier ogen met Gysi heeft gevoerd, in zijn akten staan vermeld. Dus moet Gysi de Stasi gein- formeerd hebben, lijkt de voor de hand liggende conclusie. Maar Gysi ontkent. Hij hoopt dat ex-Stasi-overste Reuter deze week bewijzen van zijn onschuld zal leveren. Wel geeft Gysi toe dat er kennelijk iemand uit zijn kantoor of uit zijn naaste medewerkerskring informatie naar de Stasi heeft doorgespeeld. Gysi, zoon van een voormalige Oostduitse mi nister en ambassadeur, heeft in Oost-Berlijn jarenlang suc cesvol gewerkt als advocaat, voornamelijk voor burgers die met het regime overhoop la gen. Gysi beweert absoluut on schuldig te zijn. Als hij dat al gewild had, dan had hij vol gens zeggen wel andere wegen gehad om eventuele informa tie door te spelen dan via de Stasi. Gysi had via zijn vader gemakkelijk toegang in rege ringskringen. In Berlijn, waar de Stasi-dos siers nu voor betrokkenen open worden gelegd, ontbreekt de stamkaart over de Stasi- medewerker 'Notaris'. „Ken nelijk uit het archief gewipt, waardoor we zeer moeilijk achter de identiteit van deze Stasi-medewerker zullen kun nen komen", aldus directeur Geiger van het Berliinse Gauck-kantoor, waar talloze Stasi-dossiers bewaard wor den. Samen met de voorlaatste Oostduitse minister-president Hans Modrow drukt Gysi mo menteel zijn stempel op de PDS, een voortzetting van de vroegere Ootduitse communis tische staatspartij, de SED. De partij staat aan de rand van het bankroet, vooral sinds de Treuhandanstalt, de instelling die het vroegere Oostduitse bedrijfs- en openbare leven sa neert en privatiseert, in de af gelopen zomer de PDS onder financiële curatele stelde. Meer dan 700 gebouwen en grondstukken van de PDS zijn onder controle van de Treu- hand. Enkele maanden geleden kwam de partij in opspraak, omdat er meer dan 100 miljoen mark uit de partijkas naar het buitenland, vermoedelijk naar Rusland blijkt weggewerkt. Gysi heeft tot voor de recht bank, waar drie van zijn par tijgenoten in verband met deze affaire terecht stonden, ver klaart niets van deze trans actie te hebben geweten. In en rond de Bondsdag in Bonn speelt de zeventien man trouw sterke PDS-groepe- ring een uiterst marginale rol. De Duitse Hoge Raad in Karls ruhe bepaalde vorig jaar dat de PDS-groepering niet de rechten van een fractie had. Daarvoor was hun aantal afge vaardigden in het parlement te klein. Het gemis van die fractie-status is uiterst lastig om volledig parlementair te kunnen functioneren. Zo kun nen PDS-afgevaardigden geen lid zijn van de belangrijkste Bondsdag-commissies. In de Bondsdag zelf worden Gysi, Modrow en hun geest verwanten letterlijk met de nek aangekeken. Als ze al niet herhaaldelijk in de rede wor den gevallen of zelfs uitge scholden als Stasi-medewer kers, dan worden ze straal ge negeerd. Zelfs voor een bevlo gen redenaar als Gregor Gysi is het langzamerhand ontmoe digend om telkens tegen een demonstratief niet luisterende zaal te moeten praten. Wolf gang Thierse, plaatsvervan gend voorzitter van de social- stische SPD heeft zijn fractie genoten aangeraden om bij voorbeeld kranten te gaan zit ten lezen als Gysi het woord neemt. Gysi heeft zich daar vaker over beklaagd „omdat het grootste deel van onze par tij graag bereid is een bijdrage tot de democratie te leveren". Maar Gysi zegt de indruk te hebben dat zijn Bondsdaggroe pering ronduit gehaat wordt. „Alsof Duitsers die sinds 1871 geen oorlog meer gewonnen hebben, nu des te nadrukkelij ker de overwinning op ere communisten willen vieren". Intussen is gisteren ook de vroegere burgemeester van Dresden, Wolfgang Berghofer beschuldigd van jarenlange Stasi-spionage. Berghofer staat op dit moment in Dresden te recht in verband met stembus vervalsingen. M V GENÈVE Het jaar 1991 heeft het uiterste gevergd van de medewerkers van de inter nationale federatie van het Rode Kruis. Honger en oorlo gen in Afrika, de Golfoorlog, natuurrampen in Azië en de omwentelingen in Oost-Euro pa maakten 1991 tot een re cordjaar wat het aantal slacht offers en de omvang van de hulp betreft. Dat blijkt uit een gisteren gepubliceerd over zicht van de organisatie. Met 45 verzoeken om hulp, die 263 miljoen Zwitserse francs (331 miljoen gulden) beliepen, wer den bijna zes miljoen mensen geholpen, vooral in Afrika. De secretaris-generaal van de fe deratie van het Rode Kruis, Paer Stenbeck, zei bij het be kendmaken van de cijfers: .,1991 was een testjaar voor elke organisatie die zich met internationale hulp in ramp en noodsituaties bezighoudt". Italiaanse vrouwen verdwenen op Curacao door AART HEERING ROME Twee vrouwen uit Genua, de 56-jarige Blanca Reina en haar 26- jarige dochter Margherita worden, sinds nieuwjaar vermist. Volgens hun fa milieleden worden ze ge vangen gehouden door een mysterieuze sekte op Curasao. De beide vrouwen zijn op 1 ja nuari met een KLM-toestel naar Willemstad vertrokken, waar de stiefmoeder van Blan ca Reina, de 84-jarige Guiller- mina Henriquez op sterven lag. Op 5 januari belde de vrouw haar ex-echtgenoot, Enrico Carpi, op met de bood schap dat de bejaarde dame in middels was overleden en dat ze binnen een paar dagen te rug zouden zijn met de erfenis. Twee dagen later volgde een wanhopig en bruusk afgebro ken telefoontje van Blanca Reina: „Help! We verkeren in levensgevaar. Ze laten ons niet gaan. Het is een sekte die ons gevangen..." Enrico Carpi heeft geen twij fel. Volgens hem had zijn schoonmoeder in Willemstad zich aangesloten bij een stren ge godsdienstige gemeenschap die nu aanspraak zou maken op de erfenis van de oude vrouw, een huis in Willemstad en het geld dat ze als employ ee van een Nederlandse bank had gespaard. NYT: onvoldoende onderzoek rond borstprothesen NEW YORK Aan de opera- ties waarbij borstprothesen van het omstreden materiaal siliconengel zijn ingebracht is onvoldoende onderzoek voor afgegaan, zowel naar de duur zaamheid van het materiaal als naar de gevolgen voor de gezondheid. Onderzoekers van Dow Corning, in de VS de be langrijkste fabrikant van borstprothesen, hebben dit te kennen gegeven, zo meldde Ssteren de New York Times, it memo's van niet nader ge noemde medewerkers van het bedrijf, die de NYT onder ogen kreeg, blijkt dat bij de eerste operaties waarbij de sili- conenimplantaten werden in gebracht nauwelijks proeven waren uitgevoerd, zoals ge bruikelijk is bij de introductie van medicijnen en andere stof fen die ingrijpen op het li chaam. Nadat de prothesen in 1975 op de markt kwamen we zen medewerkers van Dow Corning er al op dat het silico- nenmateriaal bij veroudering week wordt en gaat lekken. Maatregelen werden echter niet genomen. Afgelopen week greep de Amerikaanse fezondneidsinspectiedienst DA in met een advies aan artsen om de prothesen, die in middels bij 1 a 2 miljoen vrou wen in de VS zijn aange bracht, in afwachting van een diepgaand onderzoek niet meer te gebruiken.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7