eri je moet orde op zaken stellen BUITENLAND 1 'd Al-Falaki pleit voor democratisch regime Goodbye yuppie 'ITEIN ROB DE SCHAT VAN OPA LARSEN ui99|i^c6ouacmt DINSDAG 14 JANUARI 1992 ejsider dan helft y Iers voor Bush )e Sti< heeftlORK Uit peilingen in de VS blijkt Twee^ident George Bush in zijn deze week Aldertn campagne voor herverkiezing de mgen Beft van minder dan de helft van de ;llen ai Van de ondervraagden zei 49 procent kstofoyinden dat Bush verdient te worden nu r>n. Zesenveertig procent vindt dat hij baar heeft gedaan, maar 47 procent is het te reij beleid oneens. De opiniepeilers hou- t op h| er voorlopig op dat Bush vermoede- irvoor wel terugkomt. Zij wijzen er daarbij iprijs vLk de Democratische kandidaten het De noen. Hoewel de verkiezingscampagne ikt vo^emocraten al enige tijd aan de gang striële niet minder dan 80 procent van de on- ijen, kgden dat zij geen Democratische kan- Istrom^ij naam kunnen noemen. Tieners smeren zwarte jongen in met witte verf NEW YORK Drie blanke tieners in New York hebben gisteren een 12-jarige Latijnsamerikaanse jongen met witte verf ingesmeerd en tegen hem gezegd: „Jij hoort hier niet thuis". De jongen moest in het ziekenhuis worden opgeno men. Precies een week geleden werden in dezelfde buurt, de Bronx, een 14-jari- ge zwarte iongen en zijn 12-jarig zusje door drie blanke jongeren beroofd en met witte verf ondergespoten. De zwar te burgemeester van New York, David Dinkins, had het tweetal zondag in zijn residentie uitgenodigd. „Ik heb hen ver teld dat ik in mijn tijd een hoop voor oordelen en discriminatie heb gezien", zei hij. „Het is echter belangrijk in te zien dat niet alle blanken racisten zijn". Prostituee terecht voor zeven moorden DELAND Tegen een prostituée die zeven van haar klan ten vermoordde is gisteren in de Amerikaanse staat Florida een proces begonnen. Volgens justitie voldoet de 35-jarige Aileen Wuornos aan het profiel van een seriemoordenaar. Wuornos getuigde vorige maand dat zij met tienduizenden mannen had geslapen en er zeven had vermoord die ge welddadig werden. De mannen werden tussen eind 1989 en eind 1990 aan de kant van de snelweg vermoord. Als Wuor nos wordt veroordeeld voor moord met voorbedachten rade kan zij de doodstraf krijgen. Walvissen feestmaal voor krokodillen WEIPA Krokodillen en zeearenden hebben zich gisteren aan de Australische kust tegoed gedaan aan aangespoelde walvissen. Vrijdag woedde bij het schiereiland Cape York van de staat Queensland de cycloon Mark waardoor er zo'n zestig grienden aanspoelden. Omdat het gebied zo afgelegen is werden de walvissen pas zondag ontdekt. Tweeëntwintig dieren die de kolkende zee hadden overleefd moesten wor den afgemaakt. Zwarte man vermoord na omgang huisdieren JOHANNESBURG Een zwarte Zuidafri- kaan is met Kerstmis in Johannesburg door blanken doodgeslagen omdat zijn hond met die van blanken had gepaard. De weduwe van de 60-jarige Molatu Lebeta heeft ver klaard dat een blank echtpaar bij haar man had geklaagd over de omgang die huisdieren met elkaar hadden. „De vrouw zei dat ze niet wilde dat haar hond met die van een kaffer omging", zei zij. Later zou het stel met meer mensen zijn teruggekomen. „Een vrouw kwam met een sjambok (zweep) en een man met een van die korte stokken die de politie gebruikt", zei de weduwe. De groep sloeg haar man tot hij uit zijn voor- en achterhoofd bloedde. Hij overleed de volgen de dag in het ziekenhuis aan de verwondin gen. !RS Algerije e prille democratie >ig opgegeven om Drkomen dat de in het land wordt ïomen door islami- iundamentalisten. had vanaf het begin gemaakt dat Algerije er islamitische wetten |den geregeerd, zoals ibeurt in landen als ,idi-Arabië en Sudan, jomstbeeld dat voor de testers georiënteerde »n volstrekt ontoelaat- i om het niet laten i van de verkiezingen steeds luider en Chadli werd open- jemoedigd om het FIS 'houden. Chadli werd iijk gewongen om op ■twijfelachtige manier Jte maken van de Al- Irondwet. Die zegt dat ■treden van de presi- le parlementsvoorzit- lorzitter van de Con- Raad tijdelijk fd wordt. Weliswaar parlementsvoorzitter rieden, maar de 'ername in Algerije minder ongrondwet- sommigen beweren, niets dat in Algerije gesproken van een ionele coup'. Ook het van de verkiezin- ar in. Dat de gond- "4 met het oog op dit Taatsrechterlijke ma- is geschreven hoeft "^Sen betoog, gelijk w^on overigens weinig ïij trad af onder druk FOTO: leger. De generaals iets voor een gewa- et liedjtnd tegenhouden van ie op eewant dat zal de kans Iraaien.i igvlak De politieke en religieuze strijd in Algerije wordt elke dag met verse muuropschriften begeleid. op een burgeroorlog aanmer kelijk vergroten. Zijn aftreden moest er voor zorgen dat de huidige machthebbers een le gaal excuus zouden krijgen om de verkiezingen af te gelasten om daarmee het FIS van de macht af te houden. 'De democraten helpen de de mocratie om zeep' roepen in tussen de leiders van het FIS. Ze hadden de regering al her haaldelijk gewaarschuwd de stem van het volk niet te ne geren, de verkiezingen te laten doorgaan en de uitslag te res pecteren. De geestelijk leiders van het Islamitisch Reddings front hebben de afgelopen we ken bewezen honderdduizen den mensen op de been te kunnen brengen om steun te betuigen aan de islamitische heilstaat. De dreigende militai re aanwezigheid in de straten van Algiers heeft massale pro testen tegen het opschorten van de verkiezingen voorals nog tegengehouden. Maar de onzekerheid in het land neemt nog steeds toe. Zeker nu alles er op wijst dat het FIS de macht die onder handbereik was, niet zo maar laat glippen. Misschien is wel het grootste probleem dat in Algerije mo menteel geen alternatief voor het FIS voorhanden lijkt. Het Nationaal Bevriidingsfront (FLN) van ex-president Chadli dat Algerije sinds 1962 als een heidspartij heeft geregeerd, heeft de economie van het land verwoest. Massale werk loosheid, woningnood, over- heidscorruptie en inflatie heb ben de grote massa van het volk naar het FIS gedreven. Zijn geestelijk leiders beloven banen, huizen en 'rijkdom voor de armen'. En de Alge rijnse 'armen', moe van het FLN-bankroet, brachten hun proteststemmen uit op hen die een betere toekomst beloofden. De religieuze gevolgen namen ze op de koop toe. Er is een gerechtvaardigde twijfel of het FIS zijn beloften kan waarmaken. Temeer daar de partij niet beschikt over een echt economisch plan om het puin van het FLN te rui men. Om die reden bieden het opstappen van Chadli, de 'con stitutionele machtsovername' en het annuleren van de ver kiezingen het land de moge lijkheid vooral economisch orde op zaken te stellen. Een overgangsregering kan begin nen een einde te maken aan de chaos die het land teistert. Het democratisch experiment van Chadli Benjedid kan als mislukt worden beschouwd. Van een volwassen democratie was geen sprake. Als Algerije de tijd krijgt zijn zieke econo mie te genezen en de verlam mende corruptie uit te bannen, is er een heel wat betere voe dingsbodem voor democratie dan onder de voorwaarden die het FLN de afgelopen jaren heeft geschapen. Er is dus nog wel degelijk toe komst voor het democratische experiment in Algerije. Mits het FIS zijn dreigement niet waarmaakt dat ze op geen en kele manier de macht aan zich voorbij zal laten gaan. Maar ook de FIS-leiders zullen er kennen dat gewelddadig ver zet tegen de huidige macht hebbers onherroepelijk tot een burgeroorlog zal leiden. Wat dat betreft biedt de 'cohabita tie' (het vreedzaam samenle ven van verschillende geloven naast elkaar) waarvan Chadli een groot voorvechter was, waarschijnlijk het beste per spectief. a„d ge&yt vreest ve aanval r-STAD Irak annen voor een nieu- *- Vy J op Kuwayt en de moeten verenigd deze bedreiging het I £2 bieden. Dit heeft sjeik Saad Al-Ab- Sabah gisteren ge- hebben een gevecht npremiet, maar niet de oorlog nooy Kiakse regime smeedt kritiek acht plannen, werkt nieuwederopbouw van zijn egen zi(s op zoek naar gea- akte hij! wapens", verklaar- nu zwi^s tegenover het Ku- irg, „terdagblad Al-Watan. als de kijem zijn er bewijzen erlaginglat Kuwayt na de in- aar men. augustus 1990 zeven in de lang bezet hield, zich zich eirdt op nieuwe daden -fi^ef wil vredes- eperkt ain El Salvador 'erzeker; concerrffiK Terwijl VN- i dat de|tros Boutros-Ghali rgesteld om 1000 VN- ld Stekken naar El Salva- n pleidcfen, duren de onder- idstijdveh tussen regering en moetenr de uitwerking van n van efcakkoord nog steeds agse we»marathon-onderhan- - werden vannacht De bedoeling is dat in Mexico-Stad een ;oord wordt gete- (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Al-Falaki vindt dat „de kolossale tragedie waarvan Irak slachtoffer is geworden" niet overwonnen wordt door de mentaliteit en praktijken van de huidige Iraakse leiders. De opgestapte ambassadeur in Den Haag roept in zijn ont slagbrief, die een jaar na het uitbreken van de Golfoorlog komt, het Iraakse volk en de regerende Baath-partij op om de werkelijke oorzaken van de problemen na te gaan en de verantwoordelijken aan te wij zen. Hij noemt het voor hem en het Iraakse volk niet langer mogelijk te leven met „misvat tingen". De ambassadeur, die vandaag zijn post aan de Johan de Wittlaan heeft verlaten, stelt in zijn brief dat de Iraakse be volking de mogelijkheid moet krijgen een democratisch regi me te vestigen. Dat is de enige weg naar nationale eenheid. „Het is onze plicht", aldus de brief, „de grote politieke en economische moeilijkheden te overwinnen die van buitenaf en van binnenuit aan het Iraakse volk zijn opgelegd". Al-Falaki besluit zijn brief met de hoop uit te spreken dat er een rechtvaardig en democra tisch Irak zal komen waarin de mensenrechten gehand haafd worden en waarin wel vaart zal heersen. Het ministerie van buitenland se zaken in Den Haag beves tigde gisteren dat Al-Falaki een verblijfsvergunning heeft gevraagd. De Nederlandse re gering onderzoekt momenteel op welke titel de oud-ambassa deur zijn verblijf in Nederland kan voortzetten. Het verzoek wordt in principe in positieve i^flaTa Sa^A? Falaki"' overweging genomen, aldus ,/an lrak- Safa FOTOANP nucleaire deskundigen van de Verenigde Naties die zondag een nieuw onderzoek in Irak zijn gestart naar de vermeende Japanse excuses voor gedwongen prostitutie Koreaanse tienermeisjes TOKYO Japan heeft gisteren excuses aangeboden voor het prostitueren van 70.000 tot 200.000 Koreaanse tienermeisjes ten behoeve van Japanse soldaten die in de Tweede Wereldoorlog in China waren gelegerd. Het is voor het eerst dat in officiële kringen in Japan verant woordelijkheid is genomen voor de tragedie van de zogeheten 'comfort-meisjes'. De kwestie is recent in de publiciteit gebracht door Koreaanse vrouwen die een schadevergoeding eisen voor het leed dat hen door de Japanners indertijd is aangedaan. Een regeringswoordvoerder in Tokyo zei dat Japan geen vergoeding zal uitkeren aan de slachtoffers. Hij wees erop dat de kwestie van herstelbetalingen is geregeld toen Japan en Zuid-Korea in 1965 hun diplomatieke betrekkingen hervatten. Een Japanse di plomaat in Seoul die anoniem wilde blijven, achtte het heel wel mogelijk dat wellicht uit particuliere bron een schadevergoeding wordt geboden. door ROGER SIMONS gewone muizen en uilen. De Young Urban Professionals, die zelfs in de Grote Koenen staan, zijn tegenwoordig ouwe koek. De tijd van de jeugdige (Engelse) carrièremakers met Porsches, draagbare telefoons en als enige geloofsbelijdenis 'Mijn baan voor alles' ligt definitief achter ons. De Engelse jongelui van de jaren negentig hebben een andere levensstijl. Alvast wat hun nieuwe benamingen betreft, speelt het dier daarin een grote rol. Bovenaan het lijstje staan de 'yaks' (jaks of knorbuffels). Die zijn Young (jong), Adventurous (avontuurlijk aangelegd). Keen (kien) en Single (ongehuwd). Hun leeftijd schommelt tussen de 18 en 24. Zij wonen bij hun ouders of huren een flat en hebben geen financiële beslommeringen. Yaks zijn modepaarden. Zij maken indruk met designer-kleren en dure auto's. In de zomer willen ze zuidelijk zonnen; telkens als het wintert gaan ze skiën in trendy Zwitserse of Amerikaanse oorden. Yaks zijn gek op gezellige etentjes in dure restaurants maar zij spotten nooit met hun gezondheid en doen van alles om fit te blijven. 'Ewes' (ooien) gedragen zich als Experts (deskundigen) With (met) Expensive (dure) Style (stijl). Zij zijn 25 tot 30 jaar oud, verdienen veel geld en nemen jaarlijks twee- tot driemaal vakantie. Heel veel tweeverdieners kunnen tot de 'ewes' worden gerekend. Zij hebben geen kinderen en lossen hun eerste hypotheek af. 'Ewes' doen grote uitgaven in het huishouden en genieten erg van avondjes uit. Vrienden die bij hen aan huis komen zijn 'ewes' van hetzelfde type. De leeftijd van 'Bats' vleermuizenschommelt eveneens tussen 25 en 34. Deze jonge mensen zijn evenwel van mening dat 'Babies Add The Sparkle' (baby's geven het leven extra pit). Tot deze categorie behoren vele getrouwde en samenwonende Britten. Zij hebben kinderen en een (zware) hypotheek. Het grootste deel van hun geld gaat op aan het huis en de kinderen. 'Bats' geven hun geld niet roekeloos uit en zijn erg voorzichtig met hun credit-cards. Vakantie is voor hen: kamperen in Frankrijk of een verblijf in het 'cottage' van vrienden in Devon, Cornwall of Norfolk. En dan heb je de 'Clams' (weekdieren). Deze benaming werd afgeleid van Carefully Look At Most Spending' (kijken voorzichtig wat ze uitgeven). 'Clams' zijn 34 tot 44 jaar en hebben oudere kinderen. Vele 'Clams' worstelen met het probleem van echtscheiding of gaan hertrouwen; bleven ze gespaard van dergelijke vraagstukken dan maken ze een middelbare leeftijdscrisis door. Beide clam-partners hebben een credit-card. Hun gezamenlijke inkomen Is hoog, maar ze geven ook veel geld uit, onder meer omdat ze een loodzware hypotheek hebben op het huis en ze hun kinderen naar particuliere scholen sturen; deze zijn onvoorstelbaar duur. 'Clams' gaan vaak erg grote leningen aan, zegt de credit-card maatschappij Acces (een dochteronderneming van LLoyd's, één van de belangrijkste Britse banken) die de nieuwe benamingen heeft uitgevonden. Op financieel terrein is het dus voor 'Clams' onafgebroken oppassen geblazen. Om geld te kunnen sparen gaan ze weinig uit. Dineetjes met vrienden thuis zijn hun enige verzetje; hun gasten verkeren doorgaans in dezelfde omstandigheden. 'Clams' rijden altijd occasions. 'Mice' (muizen) hebben dit soort zorgen niet. Deze leeftijdsgroep van 45 tot 54 vindt dat 'Money Is Coming In Easier' ('t geld komt makkelijker binnen). Hun kinderen beginnen het ouderlijke huis te verlaten, de hypotheek is bijna afgelost. De meeste 'Mice' hebben de mogelijkheid royaal om te springen met hun centen. Sommige 'muizen' hebben een erfenis gekregengeregelde vakanties kunnen er best af. 'Owls' (uilen) zijn 'Older With Less Stress' (ouder met minder stress) en ten minste 55. De meeste 'uilen' hebben hun hypotheek afgelost of hun intrek genomen in een kleinere woning waarvan het onderhoud hen minder kost. Hun grootste uitgaven zijn vakanties en cadeautjes. 'Owls' zijn kerngezond. Zij houden van reizen; het geeft niet dat het een trip is naar het andere eind van de wereld of een uitstapje per touring-car naar de Schotse Hooglanden. Ze zijn voorzichtig met hun geld maar willen nog wat genieten van het leven. Uranium Irak heeft toegegeven in grote stilte te hebben gewerkt aan ontwikkeling van massaver nietigingswapens, de Irakezen geconfronteerd met informatie over aankoop van materiaal in Duitsland voordat de Golfoor log uitbrak. De Duitse bewijs stukken hebben Baghdad er waarschijnlijk van overtuigd dat het de hoogste tijd is voor de dag te komen met de ware afmeting van zijn nucleaire programma. een plan voor de aanmaak van verrijkt uranium, dat voor nu cleaire wapens wordt gebruikt. Dit heeft Maurizio Ziffereo, leider van het VN-inspectie- team van het Internationale Agentschap voor Atoomener gie (IAEA), gisteren bevestigd in een interview met het Ame rikaanse televisiestation CNN. Volgens Ziffereo hebben de Nee, vrienden zijn het niet, die in aantocht zijn: de Jap- i de jacht geopend op de „Vrijheid" en zij beschikken pen er nu met de schat vandoor gaan. Rob en Toon gaan In de :ci ui usv - - vlet van de „Vrijheid" en roeien dan naar de wal. Ze hebben van ómgekeef16"6 en 90ed bewapende motorboot. Het geluld sterft alles meegenomen en Rob moet, ondanks de hachelijke situatie compor^ en Rob en Toon herademen.Ze zullen eerst wel een waarin ze nu verkeren, af en toe glimlachen om het zotte plan, AVO-boir66 afzoeken, want ze denken natuurlijk, dat de „Vrij- dat Taaie Toon heeft uitgewerkt. Als het lukt, zou het een goeie lfstandigtn°9 steeds van het eiland verwijdert. Nu kunnen ze mop zijn... Maar zal het lukken? &>n uitvoeren. Want ze moeten voorkomen, dat de Jap- Lidstaten EG op weg naar erkenning Kroatië en Slovenië BRUSSEL/ZAGREB De dag nadert dat de lid staten van de Europese Gemeenschap zich moeten uitspreken over de onaf hankelijkheid van Slove nië en Kroatië. Morgen nemen de EG-leden een definitief besluit over er kenning van de twee re publieken. De verwachting is dat de Ge meenschap de beslissing tot er kenning van Bosnië-Hercego- vina en Macedonië zal uitstel len. Frankrijk lijkt momenteel het meest terughoudend ten op zichte van erkenning van de afvallige Joegoslavische repu blieken. Andere EG-landen ïchijnen inmiddels bereid de Duitse opstelling te volgen en tot erkenning over te gaan. Dit ondanks het door waarnemers geopperde gevaar dat erken ning tot een oplaaien en ver heviging van de burgeroorlog kan leiden. De EG bepaalde vorige maand dat zij zich op 15 december zou uitspreken over erkenning. Zij stelde wel als Experts kunnen dank zij het staakt-het-vuren in Kroatië in alle 'rust' mijnen opsporen. voorwaarde dat de diverse re publieken zich verplichten tot een democratisch bestuur, het naleven van de mensenrech ten en het garanderen van de rechten van minderheden bin nen hun grenzen. De Franse terughoudendheid is vooral in gegeven door de bezorgdheid over de toekomst van de 600.000 etnische Serviërs in Kroatië. Procedureel hangt het EG-besluit tot erkenning af van een rapport van het hoofd van een speciale EG-ar- bitragecommissie, de 'Frans man Robert Badinter. De com missie is de afgelopen weken nagegaan of de naar onafhan kelijkheid strevende republie ken voldoen aan de door de Gemeenschap gestelde voor waarden. Het Vaticaan erken de gisteren officieel de onaf hankelijkheid van Kroatië en Slovenië. Gisteren werd vanuit diploma tieke bronnen in Lissabon ver nomen dat naast Duitsland ook Denemarken, België en Luxemburg tot onmiddellijke erkenning zullen overgaan. Ook Italië heeft laten weten geen hinderpalen voor erken ning te zien en functionarissen in Nederland, Portugal en Ier land gaven aan dat zij de meerderheid binnen de EG zullen volgen.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5