1 Grote mysteries rond Blauwe Engel opgehelderd A Königscollectie stiekem overgebracht naar Zagorsk HUISI ■RAADk Donkere wolken bove bestedingspatroon '92P w KUNST/RTV [Led CONSUMENTENINFORMATIE Nieuwe f ietsaccu geeft constante verlichting „HOE ZIT DAT DAN 'Spirovent' haalt storende geluiden uit cv-leidingen CckUcSoivuMit DINSDAG 14 JANUARI 1992^^ LONDEN Wat staat er in de talrijke brieven die Mariene Dietrich kreeg van de stapelverliefde Er- nest Hemingway? Werd ze als kind seksueel mis bruikt? Naar het lijkt wor den nu eindelijk in het boek van haar dochter de grote mysteries rond de mooie Blauwe Engel op gehelderd. Zelfs de meest fundamentele feiten wa ren tot nu toe onduidelijk. Waar werd Mariene Die trich geboren, en wan neer? (Zelf zegt ze dat ze nu 91 jaar is.) En wat was de basis van haar huwe lijk, dat 52 jaar standhield, met een man die ze zelden zag? Maria Riva, de 66-jarige doch ter van Dietrich en haar enige kind, heeft kennelijk besloten terug te komen op een af spraak met haar moeder om de biografie pas te publiceren na de dood van de filmster. Haar boek, 'Dietrich, Mijn Moeder', is gekocht door een Newyorkse uitgever voor bijna twee miljoen gulden, en dege nen die het manuscript al on der ogen hebben gehad zeggen dat het „in zal slaan als een bom". De veiling van de we reldrechten heeft het afgelo pen weekeinde plaatsgevon den en er gaan geruchten dat Orion Books meer dan 900.000 gulden heeft geboden voor de Britse rechten. Anthony Cheetham, directeur van Orion Books, zegt dat het boek het eerste waarheidsgetrouwe portret is van één van de grootste sterren ter wereld, en dat het geschreven is met openheid en genegenheid. „Het boek geeft antwoord op veel brandende vragen, maar is niet zo venijnig geschreven als bijvoorbeeld 'Mommy, Dea rest', het boek van de dochter van Joan Crawford", aldus Cheetham. „Het zal één van de belangrijkste publicaties van het jaar worden". Neurotische dwang Maar in het bescheiden appar tement in Parijs waar Dietrich de afgelopen zestien jaar prak tisch als een kluizenaar heeft geleefd, is de stemming verre van vreugdevol. Dietrich doet op het ogenblik al een poging de publicatie van het boek van Bernard Hall, haar vroegere privé-secretaris, te verhinde ren. Het boek van Hall be schrijft haar als een gierige vrouw met een neurotische dwang tot schoonmaken,die haar vroegere vrienden zwart maakt. Een derde boek, dat enkele liefdesaffaires van de ster behandelt, staat nog op stapel. Deze laatste twee boeken zijn al kwetsend genoeg voor een vrouw voor wie haar privacy een obsessie is, maar ze zijn geschreven door buitenstaan ders. Het boek van haar doch ter is geschreven door iemand die haar levensverhaal van binnenuit kent. Dit heeft de bejaarde filmster bijzonder ge schokt. Een auteur die be vriend is met Mariene Die trich en haar al meer dan der tig jaar kent, belde haar vorige week op om haar het nieuws van haar dochters boek te ver tellen. Hij zei: „Mariene en Maria hebben altijd zeer goed contact met elkaar gehad en het bericht kwam voor haar als een donderslag bij heldere hemel. Eerst wilde ze niet ge loven dat haar dochter haar zoiets kon aandoen, maar nu is ze woedend en ik geloof zeker dat ze gerechtelijke stappen gaat ondernemen om de publi catie te verbieden". „Maria heeft altijd vrije inzage gehad in de persoonlijke pa pieren van haar moeder. Zij is absoluut de enige ter wereld die de waarheid kent omtrent Marlenes verhoudingen met enkele van de bekendste men sen van deze eeuw. Ze hadden met elkaar afgesproken dat Maria een autobiografie over Mariene zou schrijven, maar pas na de dood van haar moe der. Mariene heeft haar gehei men altijd zeer zorgvuldig be waard. Ze had nooit gedacht dat haar dochter haar op deze manier zou uitleveren aan het publiek. Ze is er kapot van". Glad ijs Maria Riva's motieven voor haar plotselinge beslissing nu al tot publicatie over te gaan zijn onduidelijk, maar vrien den zeggen dat Riva's man, een ontwerper, ziek is geweest en dat ze daarom geld nodig hebben. Maar wanneer Die trich besluit aan te tonen dat de overeenkomst tussen haar en Maria wettig is, zullen ze het in de rechtszaal moeten uitvechten. „Als Maria per soonlijk materiaal heeft ge bruikt dat het eigendom is van haar moeder, begeeft ze zich op zeer glad juridisch ijs", zei Dietrichs vriend. „De brieven van Hemingway zijn bijvoor beeld erg waardevol. Ze leg gen een jarenlange hechte vriendschap vast en zijn waar schijnlijk de enige exemplaren van Hemingway's geschriften die nog nooit zijn gepubli ceerd. Mariene zal haar priva cy met hand en tand verdedi gen. Dit is nog maar het begin van deze oorlog". Na haar gigantische succes als filmactrice was Dietrich ar tieste in een cabaret tot aan haar pensioen, waarna ze zich terugtrok in haar driekamer appartement in Parijs. De con ciërge van de flat kent haar als madame Sieber, de naam pijkerhoi f* mii proe (VARA) bij de Pvi Mariene Dietrich in haar glorietijd. van de man die 52 jaar jaar haar echtgenoot was en die in 1976 overleed. Ze zag hem echter zelden en heeft nooit met hem samengewoond. Die trich brengt haar dagen door met dwangmatig schoonma ken, koken, en urenlang rod delen met haar vrienden over de gehele wereld. Tot vorige week sprak zij haar dochter, die in New York woont, een paar keer per dag. In haar autobiografie, die in 1989 uitkwam, sprak Dietrich luchtig over haar vele 'intieme verhoudingen', maar gaf wei nig details. Het is juist het vraagstuk van haar seksuali teit waardoor haar dochters boek opzien zou kunnen ba- Hitler Het is bekend dat Hitier door haar geobsedeerd was na het zien van haar vroege films en dat hij zijn adviseurs, onder wie Joseph Goebbels, naar haar toe stuurde om een af spraak te maken. Ze wees hem resoluut af. Dietrichs verhou dingen met acteurs als Gary Cooper, John Wayne ©id van P Gilbert zouden zich hoeetos. gespeeld op cruiseschj filmsets en in siaa-- over de gehele were)C2UNCl sommige vertrouweliriL+ COLl gen dat Mariene lard Kiley daarnaast ook levensl(L4 A CA bische verhoudingen jnna, Johi beroemde vrouwen. IPER HO( (c) The Sunday TimlCl COM1 I, Paul Jul P (EO) Tl. meer ondei MOSKOU Niet alleen wa pens, maar ook illegaal ver kregen kunstwerken dreigen uit de voormalige Sovjetunie weg te lekken naar het Wes ten. Dit dreigt onder meer te gebeuren met tekeningen uit de Königs-collectie, die tijdens de Tweede Wereldoorlog door de nazi's tegen een schijnver- goeding in Nederland werden gekocht. Later verhuisden ze als oorlogsbuit naar Moskou. Een tekening uit deze collectie zou inmiddels naar Engeland zijn gesmokkeld door Viktor Louis. Deze Russische zaken man ontkent in alle toonaar den dat hij iets met de smok kel te maken heeft. De Mos- kouse kunsthistoricus Andrej Rastorgoejev toont zich, af gaande op Louis' beslist niet vlekkeloze reputatie, aller minst onder de indruk van diens verklaringen van on schuld. Ook andere kunstwerken ver dwijnen uit Moskouse musea om vervolgens in het Westen op te duiken. Zo kocht een museum in het Westduitse Bremen onlangs twintig teke ningen terug uit een collectie die het Rode Leger er aan het eind van de oorlog had wegge- roofd. Medewerkers van het museum verklaarden dat ze de kunstwerken van onbekenden Lede Ogen hadden hadden overgenomen voor een kwart van .de. Een gedeelte van de beta ling vond plaats in goederen en diensten, lees: voedsel en elektronica. Het gezaghebben de dagblad Izvestia meldde vo rige week al dat 'unieke kunsttrofeeën' steeds vaker gebruikt worden als ruilobject voor levensmiddelen, medicij nen en andere westerse goede- Dit gesjacher met kunstwer ken, waarvan Rusland in feite niet eens de rechtmatige eige naar is, dreigt een hoge vlucht te nemen nu musea, archieven en bibliotheken het wettelijke recht hebben gekregen om zelfstandig beslissingen te ne men over de eigen collecties. In meer bonafide Russische kunstkringen ziet men deze praktijken met lede ogen gaande. Mensen als Rastorgoe jev, chef-restaurateur Jamsji- kov en kunsthistoricus prof Vzdornov spreken allang schande van de officiële poli tiek om het bezit van geroofde Westeuropese kunstwerken te verzwijgen. Zij beijveren zich voor openheid en voor terug gave van die werken. Gedeel telijk komt hun bezorgdheid voort uit het feit dat veel kunstwerken in volkomen on geschikte opslagplaatsen ge woon iiggen weg te rotten. Natuurlijk vinden zij dat Duitsland en andere westerse landen ook over de brug moeten komen. Men dient er daar voor te zorgen dat Rus land zo veel mogelijk terug krijgt van de eigen schilderij en en historische relikwieën die nog voor de oorlog aan het buitenland zijn verkocht en er regelmatig op kunstveilingen opduiken. De Sovjet-autoriteiten hebben INMOND het Westen altijd vo.703 Erjk en ontkend dat zij co!,00 f?st die van Königs in f hadden. Nu schamen 05 VOO om dit te bekenne?0.04 Coni Rastorgoejev. Onlan22 53 De Königs-collectie in ifcgj* van het Poesjkin overgebracht naar Z3.04VPRO oosten van Moskoii Het nabij soms om journalisterOs??9®s ra's op een afstand te'21 0007 vraagt Rastorgoejev )04Voorh Izvestia af. De avon f 20.04 Vi pi nn VAF 16.00 NC ir des Heil i tijd: Siperl -4iaal 19.00 5k: Comt Driehonderd soorten sherry in koopgids 'De ideale gids voor sherrylief hebbers!' Zo wordt de koop gids sherry van Robert Lee- naers op de achterkant van het pas verschenen boek aan geprezen. Na bestudering van de gids blijkt dat de aanbeve ling niet uit de lucht is gegre pen; het is een handig naslag werk voor de echte sherrylief hebbers. Leenaers bespreekt in deze nieuwe uitgave zo'n driehonderd soorten sherry, waarvan de prijsklassen nogal variëren (de goedkoopste sher ry's die besproken worden, vallen in de klasse tot 5 gul den, de duurste komen boven de 90 gulden uit). In de koop gids sherry zijn niet alle sher ry's opgenomen, schrijft Lee naers in zijn voorwoord. Voor de allerslechtste was geen plaats. Wie een 'besproken' sherry aanschaft, kan er dus van op aan dat het om een re delijke sherry gaat. Etiket Bij elke sherry die in het boek wordt besproken, staat een eti ket afgebeeld. Volgens de schrijver is het wijnlabel voor iedere consument de beste ba sis is voor herkenning en ver gelijking en de beste bron van informatie. Bovendien staat ook bij elke sherry de betref fende kwaliteitscategorie, zoals die door het controlerend or gaan is vastgelegd. Leenaers legt in het boek uit dat die aanduiding een waarborg is voor de herkomst van de wijn en derhalve op het etiket ver meld moet zijn. Behalve proef- notities van de driehonderd sherry's wordt ook informatie gegeven over onder meer druivesoorten en rijping en importeurs. In de koopgids sherry staan verder schenk en serveertips, achtergronden van de sherry-soorten en adressen van importeurs. De Koopgids sherry is verschenen in ae Culinaire Boekerij van Zomer Keuning en kost 19,90 gulden. Het boek is ver krijgbaar in de boekhandel. 15.00 NC 17 35 Pos NOS Medi Fietsen in het donker is geen probleem, aangezien de dynamo zijn werk doet als de fiets in beweging is. Maar als een fietser stil staat, wordt hij vaak door het overige verkeer over het hoofd gezien. De Friwo-fietsaccu kan dat probleem (voor een beperkte tijd weliswaar) oplossen. De accu zorgt voor een sterkte lichtbundel uit voor- en ach terlicht, onafhankelijk van fietssnelheid of weersgesteld heid, past op elke fiets en kan keer op keer worden opgela- Een complete set bestaat uit een oplaadbare 6-volts-accu, een opiaat-unit en een stuur- houder. Het opladen duurt on geveer zeven uur. De opgela den accu geeft ruim twee uur stroom. Wie vaak langer fietst, kan het beste zijn dynamo la ten zitten. Want als de signaal lampjes op de houder van de accu dan waarschuwen dat het apparaat bijna leeg is, kan er overgeschakeld worden op de dynamo. Volgens de importeur van de fiets-accu, AGU in Alkmaar, geeft het overscha kelen van accu naar dynamo geen problemen. Ook de be vestiging van de accu is vol gens de importeur eenvoudig. De complete set van de Friwo- fietsaccu kost 129,00 en is verkrijgbaar bij een goed ge sorteerde fietsenzaak. De accu wordt voor op het stuur aangebracht, nadat hij op het lichtnet is geladen. FOTO: PR Het licht blijft branden, ook als er wordt gestopt. Budgetagenda Financiële genieën zullen de nieuwe uitgave van het Natio naal Instituut voor Budget voorlichting (Nibud) niet no dig hebben, maar mensen die minder handig zijn in het om gaan met geld kunnen er hun voordeel mee doen. De Nibud heeft ook dit jaar weer een budgetagenda uitgebracht, waarin niet alleen afspraken, verjaardagen enzovoort geno teerd kunnen worden, maar ook persoonlijke gegevens. Verder bevat de agenda veel informatie over uiteenlopende financiële onderwerpen, zoals het bijhouden van betalingen met cheques en bankpas, kle- dinguitgaven en geld lenen. De Budgetagenda telt 190 pagi na's en heeft een formaat van 11 bii 16,5 centimeter. De agenda kan besteld worden door overmaking van 9,90 gul den op postbanknummer 36 87 00 ten name van Nibud, Den Haag, onder vermelding van 'agenda Van tijd tot tijd moeten de cv-radiatoren ontlucht worden, omdat bijvoor beeld de warmte-afgifte onvoldoende is en/of van wege gepingel in de lei dingen. Vooral het laatste is hinderlijk en dan met name 's nachts. De geluiden worden veroor zaakt door lucht. Per kubieke meter water zit er zo'n vijftig liter lucht in de installatie, een hoeveelheid die snel oploopt omdat tijdens de verhitting Van het water lucht vrij komt. Door de werking van de circu-* latiepomp in de ketel, ontstaan er piepkleine microbelletjes en die ontsnappen niet tijdens het ontluchten. De Helmondse firma Spirotech meent het ei van Columbus te hebben ontdekt met het inge nieuze apparaatje „Spirovent", een microbellen-afscheider zo groot als een limonadefles dat tussen de ketel en de circulatiepomp gemonteerd Simpel Het systeem werkt volgens de fabrikant simpel en doeltref fend. In het apparaat wordt het water even afgeremd, zo dat de (micro)belletjes de kans krijgen om op te stijgen. Naar mate er meer lucht verzameld wordt daalt het waterpeil in de „Spirovent" en tenslotte trekt een vlottertje een ventiel open. De lucht kan dan ontsnappen, het waterniveau stijgt weer en 15 het gehele proces herhaalt zich. Ook .geparkeerde lucht' die ontstaat bij sterke af koeling van het radiatorwater ontsnapt niet aan het sy steem. Binnen korte tijd is de installatie luchtvrij en behoort het hinderlijke gepingel tot het verleden. Bersparend Spirotech zegt ook dat het sy steem energiebesparend is. De pomp slijt minder snel, roest- vorming wordt voorkomen en de warmte-overdracht verbe terd. Het apparaatje kost ne gentig gulden (voor woonhui zen), maar dat bedrag loopt op door installatiekosten. De .Spi rovent' is niet zelf te monte ren. Informatie bii een instal lateur en via telefoonnummer 04920 - 27655. Zo rondom de jaarwisseling is het een goede gewoonte elkaar een voorspoedig en gezond nieuwjaar toe te wensen. Het laatste gedeelte van deze wens heeft de mensheid (nog) niet helemaal voor het zeggen. Te recht derhalve de wens. Voor spoed wordt maar al te vaak door derden bepaald en dan, helaas, in vele gevallen in ne gatieve zin. De kabinetsvoor nemens- en besluiten in het kader van allerhande bezuini gingsmaatregelen, in combina tie met reorganisatie op het terrein van de sociale zeker heidswetgeving, hebben voor 1992 inmiddels duidelijk ge maakt wat de burger in dit verband onder 'voorspoed' kan verwachten. In deze bijdrage geven we kort en bondig een bloemlezing van de diverse hervormings- en bezuinigings maatregelen van de overheden en sociale partners, ten laste van het netto-bestedingspa- troon van de burger. Vorig jaar werd rijdend Ne derland getroffen door een be hoorlijk pijnlijke fiscale 'injec tie'. De heilige koe werd weer eens stevig uitgemolken. Een ordinaire accijnsverhoging, het zogenaamde 'kwartje van Kok', werd de automobilist bij de afrekening aan de brand- stofpomp in de maag gesplitst. Vervolgens werd de huiseige naar door de fiscus ingepe perd. Het huurwaardeforfait werd vanaf medio 1991 tot en met 1994 met gemiddeld zo'n 80% verhoogd. Afhankelijk van de waarde van de eigen woning en het inkomstenbe lastingtarief, betekent dit voor de gemiddelde huiseigenaar een verhoging van zijn woon lasten van ongeveer duizend gulden netto in 1994. De pijn van deze ingreep zal bii de aangifte over 1991 (gemiddelde netto-lastenstijging van 200 gulden) zichtbaar worden. Ook de lagere overheden we ten van wanten om hun tekor ten aan te zuiveren. De tarie ven voor afvalstoffen, riool recht en onroerendgoedbelas- ting zijn gemiddeld met zo'n 15 procent gestegen en verto nen een stijgende trend tot 1995 van 30 procent. Gemid delde huurprijsstijgingen van 5'/2 procent per jaar liegen er ook niet om. Voor de categorieën zieken, arbeidsongeschikten, wedu wen en 65-plussers is 'alarmfa se 1' voor het nieuwe jaar van toepassing. Drastische over heidsmaatregelen treffen deze, toch al kwetsbare, groeperin gen mede-burgers. Ook het ge wijzigde ziektekostenstelsel (ook wel genoemd 'het ge drocht Simons') treft met name in eerste instantie de particulier verzekerde fors in zijn portemonnee. Wat houden deze aanslagen op het sociale zekerheidsstelsel nu in het kort in? Allereerst de alom op zienbarende maatregelen om het ziekteverzuim en het volu me van de arbeidsongeschikt heid terug te dringen. In het kort komen de plannen en be sluiten er op neer dat de eerte zes weken ziekteverzuim voor rekening van de werkgever komen. Het loon behoeft maar voor 70 procent (wettelijk per centage) te worden doorbe taald. Werknemers leveren per ziekmelding een vakantie dag in. Per cao of regeling kan de pijn van deze ingrepen nog wat worden verlicht. In het kader van beperkende maatre gelen inzake langdurige ar beidsongeschiktheid (aaw/ wao) zijn eveneens, met name voor nieuwe wao-ers beneden de 50 jaar, desastreuze ingre pen verordonneerd. Zo zal het begrip 'passende ar beid' worden verruimd, om in treding in het arbeidsproces te stimuleren. Het zogenaamde 'bonus-malus'-systeem wordt ingevoerd. De werkgever wordt beboet of ontvangt een premie bij het doen ontstaan van arbeidsongeschiktheid respectievelijk in dienst ne men van een arbeidsonge schikte. Voor de arbeidsonge schikte werknemer wordt de duur van de wao-uitkering van 70 procent van het laatst verdiende loon, net als bij werkloosheid, beperkt. Deze uitkeringsduur wordt afhan kelijk van de leeftijd van de wao-er. Dit laatste zal voor menig wao-er een zeer forse financiële aderlating beteke- tTN) 16.0 OGastprc nen! Ingang van dei 19.30 De maatregelen vindt pusic23 3( juli 1992. btn 17 Nabestaandenwfekrakers j De weduwen en w^30"060( worden eveneens heBRTN) 1; fer van de bezuinigiistrument; van het kabinet. De f België ti mene weduwen- en Iff" 7.30 Etni is per 1 januari y, Lees,( door een nieuwe wetnbievan (algemene nabesta® Universi Ingevolge deze nieu^on. We in meer opzichter0 .ff j 'S Koor ei wduwe/weduwnaar 01 v Kenl bijstand worden gedHistorisch komenstoetsing na Italiaanse uitkering, gevolgd i ting, gaat in vele gé •o| ƒ8 kelijk bedeelde, grol onze samenleving niet aan de bezuii van het kabinet. De plannen duiden meer de uitkering w'er met een partij dan 65 jaar, te verlaj vendien wordt in 1 rekening gehouden komsten van de paF: Ziektenkosten iingvoo Tot slot van deze, ra ber getinte, bijdrage meen van het gewiji tekostenstelsel. Dooi)(JQ£ van de eerste wij per 1 januari, dus c veling van de medicht stroc naar de awbz, wordtder voel de particulier rdoor Is zwaar in de portencpen we troffen. Door het m^el blijft betalen van premie'ezlgenr wel procentueel als an een i en eventueel extri van (duurdere) me« het kader van het (6nde delenvergoedingssys Morge de gemiddelde parti 20% zekerde in 1992, a iq% van zijn ziektekost* raar en zijn of har - grootte, zo'n 270 totj— netto op jaarbasis mj rfl33l betalen! Of de genoemde it ook tot een beter b sociaal stelsel en d bezuinigingen, staatl

Leidse Courant | 1992 | | pagina 14