y f „Drie jaar lang zijn we gedoogd, nu mag het opeens niet meer" IC ir BBC belicht 'echte' Churchill in indrukwekkende tv- serie KUNST/RTV li Bob Geldof gearresteerd wegens stennis maken De mysterieuze verhouding tussen seks en Lederhosen CeidócSoivumt DINSDAG 14 JANUARI 199^ Al kwart miljoen kaarten Rembrandtexpo verkocht AMSTERDAM Er zijn al meer dan 250.000 toe gangskaarten verkocht voor de grote Rembrandt- tentoonstelling 'Rembrandt, de Meester en zijn Werkplaats', die tot en met 1 maart in het Rijksmu seum in Amsterdam is te zien. Een woordvoerster van het Rembrandt Reserverings Centrum (RRC) in Leidschendam heeft gisteren laten weten dat vooral Nederlanders de tentoonstelling bezoeken. Maar ook veel veel Fransen, Duitsers en Belgen brengen een bezoek aan het museum. De woordvoerster ver wacht dat de tentoonstelling in totaal 400.000 bezoe kers zal trekken. Kaarten zijn sinds kort ook op de dag van bezoek bij de kassa van het museum ver krijgbaar. De woordvoerster van het RRC adviseert om de tentoonstelling op werkdagen te bezoeken. Afgelopen weekeinde was de expositie volledig uit verkocht. Datzelfde wordt verwacht voor komende zaterdag en zondag. Landelijke kunstwedstrijd voor jongeren DEN HAAG Jongeren van 14 tot en met 18 jaar kunnen ook dit jaar weer meedoen aan de landelijke wedstrijd van de zogenoemde Kunstbende, een instelling van het minis terie van welzijn, volksgezondheid en cultuur (WVC) en verschillende landelijke organisaties. De Kunstbende wil dat de genoemde doelgroep zichzelf leert uiten. Speciale aandacht is er voor de LBO, de MAVO en voor allochtone jongeren. Deze groepen worden extra actief benaderd. Het thema van dit jaar is: 'Grenzeloos'. Jongeren die willen meedoen moeten daarmee aan de slag. Hoe ze het thema vormgeven doet er niet toe: door middel van dans, toneel, muziek, fotografie, taal of wat dan ook. Via de Kunstbende aan het Damrak 223 in Amsterdam kunnen de belangstel lenden zich aanmelden voor een van de voorronden. De eerste is op 24 april in Rotterdam. Het land is door de Kunstbende opgedeeld in veertien regio's: Rotterdam, Am sterdam en de twaalf provincies. De landelijke finale is op 13 juni in Utrecht. De jury's bestaan uit professionele kunstenaars en verder uit jongeren met een warme be langstelling voor kunst. Er worat vooral gelet op originali teit. Zuidafrikaanse politie arresteert anti-Paul Simon demonstranten JOHANNESBURG De Zuidafrikaan se politie heeft gisteren twee radicale zwarten gearresteerd die ervan worden verdacht een belangrijke rol te hebben gespeeld in de demonstraties tegen de Amerikaanse zanger Paul Simon die momenteel in Zuid-Afrika op tournee is. Dat heeft een politiewoordvoerder gemeld. Bij de actie van de politie zijn Thami Mcerwa (leider van de Azanian Youth Organisation - Azayo) en Step hen Peter (cultureel-secretaris van ae Azanian People's Organisation -Azapo) opgepakt. Beiden worden verdacht van betrokkenheid bij de aanslagen, vorige week, op kantoren van de instellingen die de tournee van Paul Simon hebben l. Peter werd enkele uren later weer op vrije voeten gesteld; Mcerwa zat gisteravond nog vast. Radicale zwarten stellen dat de culture le boycot moet worden voortgezet on danks de huidige onderhandelingen tussen de blanke regering en de zwarte verzetsbeweging ANC over een demo cratisch Zuid-Afrika. Azayo en Azapo willen pas praten over een opheffing als een nieuwe regering het huidige blanke bewind heeft opgevolgd. De tournee van Simon begon afgelopen weekeinde in Johannesburg. De Ameri kaan treedt de komende dagen nog op in Durban, Port Elizabeth, Kaapstad en Gabarone, de hoofdstad van Botswana. Expositie gebruiksglas van Andries Copier LEERDAM Het Nationaal Glasmuseum in Leerdam brengt tot 30 maart een hom mage aan de op 19 december overleden glaskunstenaar An dries Copier. Het stelt door deze wereldberoemde kunste naar ontworpen glazen ge bruiksvoorwerpen ten toon. Copier had bijna een halve eeuw lang de artistieke super visie over het werk van de Glasfabriek Leerdam. Hij ont wierp zo'n twee keer per jaar nieuwe artikelen, die volgens deskundigen telkens weer ge voelig en origineel waren. Hij combineerde een strenge, doelmatige vormgeving met een grote aantrekkelijkheid. De voorwerpen vonden hun weg naar alle lagen van de be volking. Prijs in Cannes voor Greenaway PARIJS Een Nederlands- Britse produktie van de regis seur Peter Greenaway heeft op het Internationaal Festival voor Audiovisuele Program ma's in het Zuidfranse Cannes een tweede prijs gewonnen. Greenaway's programma 'M is for man, music and Mozart' behaalde zilver in de categorie voor beeldende en muzikale produkties. Het goud in deze categorie ging naar de produk tie 'Dortoir' van de Canadees Francois Girard. Archeologisch erfgoed DEN HAAG De Europese cultuurministers, onder wie de Nederlandse minister D'Ancona, tekenen tijdens een conferentie op Malta, op 16 en 17 januari, de Europese conventie voor de bescher ming van het archeologisch erfgoed. Deze conventie is opgesteld door de Raad van Europa en vormt voor alle EG-landen landen het uit gangspunt bij het archeolo gisch beleid. ELIBERT MAATHUIS VAN RADIO WEST: DEN HAAG In de schitte rende studio van Radio West, op de derde étage van Vroom Dreesman in het Haagse stadscentrum opent Elibert Maathuis zijn familieprogram ma 'Maatwerk' met het liedje 'Leven en laten leven' van Corry Konings. De titel van het nummer is kenmerkend voor de verstandhouding tus sen de tweekoppige redactie van 'Maatwerk' en het Com missariaat voor de Media. Sinds een week mogen luiste raars geen spullen meer te koop aanbieden maar alleen nog op zoek zijn naar huisraad en curiosa. Zoekers en ruilers mogen wel, koopjes aanbieden mag niet. „Zie je de logica daarvan in?" Ineke van Stave ren, producente van 'Maat werk' vraagt het zichzelf af. Elibert Maathuis vult haar aan: „Het Commissariaat voor de Media heeft vanaf de start van het programma het door de vingers gezien. Drie jaar lang hebben ze ons programma ge doogd en nu ineens mag het niet meer. Ze zouden niet eerder de tijd hebben gehad om alle regionale omroepen te controleren op het naleven van de regels. Dat vind ik onzin, want er zijn maar dertien re gionale omroepen. Wij zouden ook mensen aanzetten tot het kopen van bepaalde artikelen van een bepaald merk. Maar dat hebben wij nooit gedaan. Merknamen werden altijd om zeild, door bijvoorbeeld te zeg gen: een radiofabrikant uit het zuiden van het land". Het verweer van Radio West was, dat met het stopzetten van het te koop aanbieden van Elibert Maathuis is twee uur per dag bezig met het uitzoeken van de muziek. Op de achtergrond zijn producente Ineke van Staveren. foto: milan konvalinka spullen het programma in dui gen zou vallen, want het was de spil waar de uitzending om draaide. 'Maatwerk' blijft voortbestaan alleen is het nu in een iets ander jasje gestoken. „Wat je nu krijgt is dat mensen op zoek zijn naar heel specifie ke spullen. Voorheen was het zo dat luisteraars eens op de zolder gingen kijken of er nog iets tussen zat en dat dan in de uizending gooiden", vertelt Van Staveren. Confuus De eerste luisteraar die het spits afbijt is dit keer mevrouw Grondel. Ze is een beetje con fuus. „Moet ik daarvoor spe ciaal thuis blijven", is haar vraag als ze haar verzoek heeft verwoord. Elibert stelt haar gerust, het hoeft niet, maar het is handig als luisteraars haar willen bellen. Ze is op zoek naar een beschrijving van een type breimachine. Ze heeft hem gekocht voor het geval ze in de toekomst haar handen niet meer kan gebruiken. Ze is al bejaard en je weet maar nooit. De programmamakers hebben niet de indruk dat ze minder populair zijn geworden. 'Maat werk' wordt dicht beluisterd, 300.000 mensen uit de regio en nog eens 800.000 van buiten de regio. Radio West is namelijk ook in Utrecht, Noord-Holland en Zeeland te ontvangen. 'Maatwerk' heeft een vaste club van luisteraars om zich heen verzameld. Mensen die regelmatig naar de studio ko men voor zomaar een praatje, of ze bellen na de uitzending op. Zo heeft de redactie ge hoord dat er een breiclubje is opgericht rond 'Maatwerk'. De dames komen bij elkaar om naar de radio te luisteren en patroontjes uit te wisselen. Schoonzoon Elibert Maathuis wordt ook wel het prototype van de idea le schoonzoon genoemd. Maar uit luisteronderzoek is geble ken dat er meer mannen dan vrouwen naar het programma luisteren. „Je kunt niet uit de telefoontjes afleiden dat er meer vrouwen zouden luiste ren. De vrouwen laten ge woonweg meer van zich ho ren". Ook het feit dat hij ver scheidene huwelijksaanzoeken heeft gekregen, wordt met stelligheid ontkend. Wel wordt de redactie overstroomd met cadeautjes van dankbare luis teraars. Ineke van Staveren haalt enkele Engelse souvenirs uit de kast te voorschijn. „Deze zijn van een man die van Ra dio West een reisje had gewon nen naar Londen. We krijgen ook veel aftershaves, parfums en chocola". Tijdens de uitzen ding lijkt het er allemaal heel ontspannen aan toe te gaan. Ineke: „Heel veel mensen den ken dat wij, als de uitzending erop zit naar huis gaan, maar dat is niet zo. Alleen al met het uitzoeken van muziek is Maat huis twee uur per dag mee be zig. Daarnaast verzorgt hij de techniek zelf. Dat is heel uniek volgens zijn producente. De meeste programma-makers hebben iemand voor de knop pen". Maathuis: „De eerste keer stond het water in mijn schoenen, want je moet op zo veel dingen tegelijk letten, maar nu is het een automatis me geworden, 's Middags gaan we naar 'West' in Rijswijk om het programma van de volgen de dag voor te bereiden. Het is keihard werken om een uit zending zo 'relaxed' mogelijk te laten verlopen. Trouwens de luisteraars horen het meteen als het in de studio stroef ver loopt". Maathuis (43) maakt al vanaf zijn zestiende jaar radio. Lange tijd heeft hij free-lance voor de radio gewerkt, onder andere voor de TROS, NCRV en de AVRO. Bij 'West' is hij ook hoofdprogrammeur. „Met 'Maatwerk' wordt ik geen 65 jaar oud, voorlopig vind ik het nog heel leuk en ga ik or nog mee door. Hans van Vliet van Radio Rijnmond heeft onge veer hetzelfde programma en hij doet het al jaren". LONDEN De grote Britse oorlogsleeuw Win ston Churchill was gek op dure champagne, de beste sigaren en mooie vrou wen. Hij had weinig of geen verstand van militai re strategie en jongleerde vaak met gekke ideeën die kant noch wal raak ten. De propagandamachine van Groot-Brittannië tijdens de Tweede Wereldoorlog zorgde ervoor dat Churchill door ve len van zijn landgenoten en praktisch de hele buitenwe reld beschouwd werd als de personificatie van het 'type rende' Britse karakter: een on tembare patriot met een wil van ijzer en een sterke morele overtuiging, een onuitputtelijk uithoudingsvermogen en een onblusbaar verlangen om het recht te doen zegevieren. Maar was dit werkelijk de echte Churchill? Zoveel din gen omtrent deze historische figuur, die in 1965 is gestor ven, zijn ongekend. Als gevolg hiervan heeft tot nu toe nog niemand een compleet beeld van hem opgehangen. De mens Churchill blijft tot van daag een mysterie. De BBC hoopt nu daarin ver andering te brengen. Morgen avond begint op BBC1 een nieuwe serie die gewoon 'Churchill' heet. De befaamde Britse omroep belooft dat 'al les' over de grote man zal wor den onthuld, zelfs de meest de licate particuliere aspecten van zijn persoonlijk karakter, waaronder dingen die zijn bloedeigen familie liever in de doofpot zou laten zitten. De voorbereiding van 'Chur chill' heeft twee jaar geduurd en 700.000 pond gekost. Het programma is samengesteld door Dr Martin Gilbert, Chur- chills biograaf, die het trou wens ook presenteert. Er zit- Winston Churchill met zijn eeuwige sigaar. ten verrassend veel oude film opnamen in, die nog nooit eerder openbaar werden ver toond. Ze zijn afkomstig uit Groot-Brittannië, Amerika en wat de Britten 'Europa' (het Europese vasteland) noemen. Er werd zelfs gefilmd op Sta- lins bureau in het Kremlin. Dr Gilbert heeft talrijke familie leden en bedienden van Chur chill, die nog in leven zijn, ge ïnterviewd. Een soldaat die sa men met Winston Churchill in 1915 de Eerste Wereldoorlog beleefde in België (Churchill had ontslag genomen uit de Britse regering en was naar het front getrokken) zegt dat deze man „de lelijkste stem ter wereld" had. Invasie Dat Churchill niet veel afwist van militaire strategie, blijkt uit het feit dat hij in 1944 ern stige bezwaren koesterde te gen een geallieerde landing in Normandië. Hij vond de ge plande onderneming veel te gevaarlijk en gaf zijn militaire staf opdracht een alternatieve invasie op papier te zetten. Churchill vreesde in Norman dië een enorm verlies aan mensenlevens dat hij nooit zou kunnen verantwoorden (het fiasco van Gallipoli, tijdens de Eerste Wereldoorlog, was hem altijd bijgebleven omdat het zijn politieke carrière had ge kraakt). Een invasie in Frankrijk via Portugal, waarna zou worden opgerukt over de Pyreneeën was volgens hem heel wat minder riskant. Veldmaar schalk Alanbrooke, die begin 1944 Brits opperbevelhebber was, bedacht een alternatieve strategie en zette haar op pa pier. Het nieuwe plan werd pas enkele weken voor D-Day overboord gegooid omdat de Britse generale staf het al te gek vond. De geallieerde aan val op Normandië ging door ondanks het feit dat Churchill doodsbang was voor een kom- plete mislukking. Onthullingen Dr Martin Gilbert doet merk waardige onthullingen in ver band met Churchills particu liere leven. Hij verklapt dat de grote Winston Spencer Chur chill volgens zijn secretaresse, Miss Phyllis Moir Forbes (mo menteel 93), doorlopend wei nig kies en onattent was. „Ik besefte in mijn tijd alras dat hij mij alleen beschouwde als een vulpen, die niet eens be hoefte had aan voedsel en rust," zegt Phyllis. Churchill was vaak erg ver strooid. Zijn secretaresse ver telt dat hij ooit begon zijn kle ren uit te trekken terwijl hij haar brieven dicteerde. „Toen hij op het punt stond zijn broek te laten zakken, protes teerde ik dat het nu welletjes was." Buiten Engeland is het zeker niet algemeen bekend dat tij dens de Tweede Wereldoorlog miljoenen Britse soldaten Win ston Churchill, die hen kwam inspecteren met een dikke Ha- vana-sigaar in de bek, hem niet konden luchten. Dit was meteen de oorzaak van het feit dat toen deze jongens afzwaai den en in Groot-Brittannië de eerste naoorlogse parlements verkiezingen plaatsvonden, Churchill glansrijk werd ver slagen door Labour onder Cle ment Attlee. De buitenwereld die dit nau welijks kon geloven, wist niet eens hoe impopulair Churchill eigenlijk was geweest, niet al leen bij de Britse troepen, maar ook bij hun familie. Gedurende zijn laatste jaren als premier (van 1951 tot 1955) was Winston Spencer Chur chill een nukkige oude man met zelfmoordneigingen die zich wanhopig vastklampte aan de macht, terwijl in zijn omgeving iedereen zei dat hij maar moest opstappen, om plaats te maken voor Anthony Eden. Bob Geldof en zijn vrouw Paula Yates. LONDEN De Britse popzanger Bob Geldof is gisteren in En geland door de politie aangehouden en uit een vliegtuig gehaald omdat hij luidruchtig protesteerde tegen de lange wachttijd op het vliegveld. Korte tijd later werd hij weer vrijgelaten. Het toe stel dat Geldof met vrouw en kind en tientallen andere passa giers vanuit Marokko naar Londen bracht moest vanwege mist uitwijken van Heathrow naar een vliegveld 50 kilometer ten noorden van Londen. Daar moest na de landing vanwege de drukte vijf uur worden gewacht alvorens te kunnen uitstappen. Geldof verloor zijn geduld en verstoorde volgens de politie de orde. Ook enkele andere passagiers werden driftig. Het groepje werd in een politieauto naar de ontvangsthal gebracht en kreeg een waarschuwing. pne fOOI Rob oetballe lp in Zw 'iard na iroorlog „Ik w mezelf mpen. ft door RENÉ DE i dat ik koploper tweede 1 met ee Het heeft wel iets schattigs, vind ik, het bestuur van de vereniging van uitbaters van kermisattracties kan het Nederlandser? De dames en heren winden zich op (als we het zo mogen zeggen) over het serietje porno-parodieën dat onder de titel 'De Nederlandse Kermis Pornoshow' door Veronica wordt uitgezonden: dat stelt, zeggen ze, het kermisvak in een verkeerd daglicht. Nu geef ik toe dat deze smoezelige verbeelding (door ex-Theo ex-Thea) van de erotische bedrijfstak er niet echt smakelijk uitziet. Je kunt je wel iets voorstellen bij de weigering van de VPRO om deze registratie op het programma te nemen. De kermismensen zien echter voorbij aan het feit dat Tosca Niterink en Aijan Ederveen het niet begrepen hebben op de kermis (al zijn ze voor deze show met een soort kermistentje door de Randstad getrokken), maar op de meer cynisch-commerciële kanten van de pornowereld. De kermisambiance is een voertuig voor hun parodie, en niet het doelwit ervan. Het aardige van de programmering door Veronica op de late maandagavond is, dat de parodieserie wordt vertoond op het tijdstip dat daar normaliter het blootmagazine 'Eroticate zien is. Gaat men daarbij uit van de veronderstelling dat de vaste kijkers van dat programma toch geen verschil zien tussen het 'gewone' bloot (dat vaak ook al behoorlijk lachwekkend is) en een satire daarop? Of is het geweten gaan spreken en vindt men dat de vaste klanten maar eens moeten worden heropgevoed? Zal wel niet. Het kan natuurlijk ook zijn dat de Veronica-leiding zélf geen verschil ziet. Inmiddels is uit onderzoek bekend geworden dat het Nederlandse televisiepubliek naast de Nederlanden 1, 2, 3 en 4 de meeste kijktijd besteedt aan de Duitse commerciële satellietzender RTL Plus. Hoe zou dat komen? We vermoeden dat de regelmatige programmering van met 'Erotica' vergelijkbare magazines (MSnnermagazin M, Playboy Late Night tegenwoordig ook bij RTL4 daar iets mee te maken heeft, en niet te vergeten de eindeloze stroom pikante speelfilms die deze zender in het weekeinde vertoont (in de late uren van de vrijdag- en zaterdagavond). Kennelijk is het Nederlandse publiek geen zier kuiser dan het Duitse, en kijkt graag naar cinematografische meesterwerkjes als 'Frtlhreifen Verführerinnen', Drei Oberbayern auf Dirndljagd', 'Hilfe, ich bin eine mannliche Jungfrau', 'Komm nur, mein liebstes Vögelein', 'Pudelnackt in Oberbayern', 'Blutjung und liebeshungrig' en eindeloze series over de Schulmédchen. En vooral niet te vergeten naar de reeks 'Liebesgrüsse aus der Lederhose' (al komt de relatie tussen erotiek en Lederhosen ons voor als een ondoorgrondelijk mysterie). Geestig was bij dit alles, dat de Evangelische Omroep, op het gebied van erotiek een geheel onbeschreven blad, vorige week een serie natuurfilms van David Attenborough afsloot met een aflevering over voortplanting: drie kwartier lang 'in prime time' bij de EO. Opmerkelijk: het verschijnsel dat de voortdurend in tal en omvang (en last) toenemende reclameblokjes steeds meer worden aangegrepen als dragers van niet-commerciële zaken. Vroeger was het zo dat reclame werd geplaatst bij goedbekeken programma's in de hoop dat er dan iemand naar de reclame keek. Tegenwoordig is het omgekeerd: omroepen en „goede doelen zijn juist de reclame gaan gebruiken als trekker voor hun mededelingen. Programma-aankondigingen tussen de spotjes door, op foto vastgelegde leerzame situaties uit het beroemde boekje van de verkeersregels (het gevreesde huiswerk van de rijbewijskandidaat), werving voor televisiecursussen, anti-drank waarschuwingen van de Sire, voor en na de blokjes allerlei wijze raad op alle mogelijke gebied via Postbus 51: je kunt haast de reclame zélf niet meer onderscheiden (nou ja, als je een slecht nagesynchroniseerde huisvrouw ziet glunderen bij een vlek vrij stukje wasgoed, dén is het nog even de echte STER). 'AN HAT7 )URNE I Kra; twee i Dals v in Sece L duikt de opt kampic >epelijk Krajice] 1st ser\ Ier erg s Park vorr ïe hij t rubbe lal 6-3). •ten dal t ook e Kermisexploitanten verli| kort geding tegen Veronii AMSTERDAM De presi dent van de Amsterdamse rechtbank heeft gisteren het verzoek van de Bond van Ker- misbedrijfshouders (BOVAK) om Veronica te verbieden de Nederlandse Kermisporno- show 'Petit Populair' uit te zenden, afgewezen. Dit heeft een woordvoerder van Vero nica bekendgemaakt De BOVAK had in een kort geding de rechtbank om een uitzendverbod gevraagd. De bond wilde dat het programma zou worden ontdaan van iede re associatie met de kermis. De BOVAK beschouwt het pro gramma van Arjan Ederveen en Tosca Niterink (Theo en Thea), als onsmakelijk, grof en pornografisch. Het organisatie dat de sh kermistterrein is Lugubere ontmoeting Daardoor kan volgei verwarring ontstaanT op een gebruikelijk^ te zien. De bond is voor aantasting van sche belangen. Jeugc kers zouden door elangrijk beeldvorming van hoor de t geen toestemming in Noi gen naar de kermiinu al op tidsberg I Ook vreest de boJP de 15 sommige gemeenteredens t houden van een kjn persot politiek heikele zaa^arvik, toestemming meer in Tror gegeven. Volgens k al zes s treffen de bezware de 500< kermisexploitanten fgang in :t Noorse Winters Ïe nog wi weet s t we we schaats Een bezoeker bekijkt het ge- Sfl prepareerde lijk 'de Ecorche' in het Grand Palais in Parijs, waar een museum- en tentoon stelling-show wordt gehouden. De Ecorche maakt deel uit van de collectie van het Fragonard Museum uit het Franse Alfort. Het gaat om een lijk zonder huid, dat in de 18e eeuw is ge prepareerd door de anatoom professor Honore Fragonard, neef van de schilder Jean-Ho- nore Fragonard. foto: ap r t,bijFC lel positie pt, maar i zelfs n i de saar ester Cit eel grote bestaat c iërarchie iling dii De hele s ande Ineer m« Kaardoor Bivoorbee pt met di I iedere fntjes of 1 p. Ik voi p apprenl

Leidse Courant | 1992 | | pagina 12