Ziektepremies kunnen met 30% omlaag li Eerste ernstige schending van bestand in Kroatië Keuze Ceidóe 2ouAO/nt ,ws 4 28 37 ZATERDAG JANUARI 1992 40 PAGINA'S in vier katernen EESTELIJK LEVEN an. Val TootsJ speelt vf 'Pde a Dndhariidom bepleit meer archi bevoegdheden 'IS istoraal werkers O iatief pi istaanb /aste ru tda en ef Ira steun voor êrtrouwensartsen iuto-er skouse bank sluit stuttga in> buitenlanders zonder geld aapstat Touloui aapstac t nieuwk OEN OMGEVING sarts Van Dongen )0 stopt met spijt jr^ttijk in Nieuwveen ,rtenkir,e woestijn neemt ;iassiqueer dan hij geeft 4 irs 07. Herkuli ds 10.3 Abentei n Qigor 03 Die ♦5 Skiër oreca zoekt naar lelpende handen Flexibiliteit bangofoverwoord voor succes IS 15 30 S*»5 gtemperatuur veer plus 3 graden. wind, kracht 3 of ADVERTENTIES HBO-OPLEIDING BEGINT M» PAGINA 34 £eicl&e 6owa/n£ Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25234. Losse nummers 1,50. lN ROY c.s. ADVOCATEN Rapenburg 55, 2311 GH Leiden. Tel. (071) 122362 Moskou verkwanselt kunst voor voedsel MOSKOU Niet alleen wapens, maar ook illegaal verkregen kunstwerken dreigen uit de voormalige Sovjetunie weg te lekken naar het Westen. Dit dreigt onder meer te gebeuren met tekeningen uit de Königs- collectie, die tijdens de Tweede Wereldoor log door de nazi's tegen een schijnvergoe- ding in Nederland werden gekocht. Later verhuisden ze als oorlogsbuit naar Moskou. Het dagblad Izvestia meldde deze week dat 'unieke kunsttrofeeën' steeds vaker ge bruikt worden als ruilobject voor levens middelen, medicijnen en andere westerse goederen. Dit gesjacher dreigt een hoge vlucht te nemen nu musea het recht heb ben gekregen om zelfstandig beslissingen te nemen over de eigen collecties. Hervormde kerken Zuid-Holland traag met registratie van kunstbezit DEN HAAG De Nederlands Her vormde kerken in Zuid-Holland zijn ui terst traag met het systematisch regis treren van hun kunstbezit. Volgens di recteur drs. P. Ie Blanc van de Stichting Kerkelijk Kunstbezit in Nederland (SKKN) is Zuid-Holland de enige pro vincie die nog steeds niet deelneemt aan dit project. „Terwijl er juist zo veel waardevols in deze provincie is". Zoals bekend kunnen beschrijvingen en foto's de politie behulpzaam zijn bij opsporing in geval van diefstal. Volgens een woordvoerder van het Generaal College van Toezicht in Leidschendam, het overkoepelende orgaan van de her vormde kerken, is er al wel overleg gaande om Zuid-Holland over de streep te trekkken. „Natuurlijk erkennen wij het belang van inventarisatie, maar er spelen ook andere belangen mee". Om welke belangen het gaat, wilde hij niet zeggen. Dat de kosten een bezwaar vor men lijkt in elk geval niet aannemelijk, omdat inventarisatie slechts een eigen bijdrage van 150 gulden per kerk vraagt. Pagina 21: Kerken moeten kunst be ter beschermen UIT-bijlage ondergaat opvallende verandering De wekelijkse UIT-bijlage van onze krant on dergaat vanaf volgende week een opvallende verandering. De bijlage verschijnt voortaan op groot (dagblad)formaat, waardoor de informa tie over muziek, theater, film en andere vor men van UIT-gaan overzichtelijker gepresen teerd kan worden. Deze vernieuwing past in de wijzigingen die het uiterlijk van de krant de afgelopen maan den heeft ondergaan. Deze hebben tot doel de leesbaarheid en toegankelijkheid te ver groten. Zo is er meer plaats gemaakt voor (re gionale) foto's, wordt meer aandacht besteed aan onderwijs, opvoeding en gezondheidszorg en is de vormgeving verlevendigd door het gebruik van meer kleuren. Die veranderingen zijn niet zo maar ingevoerd. Verschillende on derzoeken, ook onder de abonnees, hebben richting gegeven aan de aanpassingen. In een volgende fase zal later deze maand worden overgegaan op een ander letter-type voor zowel de tekst als de koppen. Vanwege de ingebruikneming van nieuwe zetapparatuur moet de krant een ander lettertype gaan ge bruiken. Deze gelegenheid is te baat geno men om te kiezen voor een letter die door zijn grootte en de regelafstand de leesbaarheid verbetert, zonder dat er veel kostbare ruimte verloren gaat. Hierover volgt te zijner tijd uit voeriger berichtgeving. STAATSSECRETARIS SIMONS OPENT AANVAL OP VERZEKERAARS: DEN HAAG De premies van particuliere ziektekostenverzekerin gen kunnen met twintig tot dertig procent omlaag. Dat zegt staatssecretaris Simons van volksgezond heid in een brief aan de verzekeraars. Hij doet daarmee een uiterste po ging hen over te halen de premiestijgingen terug te draaien. In een uitgebreide brief aan de particuliere verzekeraars vere nigd in de KLOZ weerspreekt de bewindsman dat de politici oorzaak zijn van de premiestij ging. Volgens Simons is zelfs het tegenovergestelde het ge val en zijn juist de verzeke raars schuldig aan het feit dat de premies omhoog schieten. De verzekeraars verhogen wel de premies in jaren dat de kos ten toenemen, maar verlagen de premies niet als de kosten in andere jaren dalen. Daar door is in drie jaar tijd de pre mie voor particulier verzeker den met dertig procent meer gestegen dan de verzekeraars feitelijk aan kosten hebben ge had. De explosieve groei van de kosten van ziekenhuizen in 1991 is bijvoorbeeld h£t gevolg van het feit dat in de jaren daaraan voorafgaand veel minder gebruik is gemaakt van de ziekhuiszorg. Toen hebben de verzekeraars meer geïnd dan ze aan kosten maakten, maar dat resulteerde niet in een verlaging van hun premie. KLOZ-directeur O. Hehne rechtvaardigde de premiever hoging met het feit dat ook dit jaar een flinke stijging van de ziekenhuiskosten valt te ver wachten. Simons is van me ning dat verzekeraars dat deels zelf in de hand hebben in het overleg met de zieken huizen. Overigens meent de staatssecretaris dat zelfs bij de somberste schattingen nog een forse premieverlaging moge- schuldigingen Stevens over stijging lasten Avicultura in Houtrust Soms willen dieren niet wat mensen willen. Het overkwam de keurmeesters van de Koninklijke Nederlandse Vereniging Avicul tura die gisteren in de Houtrusthallen in Den Haag hun keurend oog lieten gaan over de vele honderden sierduiven, hoenders, eenden, ganzen, konijnen en cavia's voor de jaarlijkse driedaag se tentoonstelling. Om kinderen vertrouwd te maken met het dier wordt er veel aandacht besteed aan voorlichting. Er is ook een kinderboerderij, mogelijk gemaakt door medewerking van de Haagse Stadsboerderij. De tentoonstelling is vandaag geopend van 10.00 tot 22.00 uur en morgen van 10.00 tot 17.00 uur. FOTO: MILAN KONVALINKA Japanse omroep moet boeten voor uitzenden instorting Bush TOKYO De Japanse staatsomroep NHK mag in het vervolg mogelijk geen staatsdiners meer verslaan wegens het uitzenden van de instorting van de Amerikaanse president George Bush, woensdag aan het banket in Tokyo. De gewraakte video werd woensdag eerst in Japan uitgezonden en later wereldwijd. Het ministerie van buitenlandse zaken liet weten dat de televisie al leen toestemming had gekregen om de toespraken van Bush en de Japanse premier Kiichi Mayazawa uit te zenden, plus de toast die daarop zou volgen. De hele wereld zag hoe Bush woensdag onderuit ging na een aanval van buikgriep. Volgens de televisie is het incident gefilmd door een onbemande camera, die door de filmploeg was aangezet in afwachting van de toespraken. ZAGREB De vooruitzichten op vrede in Kroatië lijken kleiner te zijn geworden, toen gisteren voor het eerst een ernstige schending van het precies een week oude bestand plaatsvond. Volgens de Kroati sche radio schond het federale leger „op serieuze wijze" het nische hoofdstad heeft de volksraadpleging gisteren on grondwettelijk genoemd. Ma cedonië is bang dat met het re ferendum een eerste stap wordt gezet naar een Groot- Albanese staat die de Servi sche provincie Kosovo, een deel van Macedonië en het- bestand toen het tientallen buurland Albanië zou kunnen granaten afschoot op Kroati sche milities nabij Gospic, 200 kilometer ten zuiden van Za greb. Ook het referendum dit weekeinde over autonomie voor de Albanese bevolking in de republiek Macedonië be dreigt de situatie in Joegosla vië. De regering in de Macedo- omvatten. De president van Bosnië-Her- cegovina verklaarde gisteren het uitroepen van de 'Servi sche republiek' in Bosnië-Her- cegovina ongrondwettig. Dit gebied wordt gecontroleerd door het legerkorps van de hoofdstad van Krajina, dat on der bevel staat van generaal Mladic, een verklaard tegen stander van het VN-vredes- plan. Met dit plan hebben Ser vië, Kroatië en de Joegoslavi sche minister van defensie in gestemd. Het Joegoslavische ministerie van defensie heeft gisteren meegedeeld dat er een straf rechtelijk onderzoek is begon nen in verband met het neer schieten van de EG-helikopter deze week. Pagina f: Geen Europese op lossing voor erkenning repu blieken Koningin opent Floriade dag eerder ZOETERMEER De of- ficiële opening van de Flo riade door koningin Bea trix wordt één dag ver vroegd. Tot op heden stond de afspraak dat de koningin de Wereld Won der Tuin op 10 april zou openen. Op verzoek van de koningin is deze af spraak nu verschoven naar donderdag 9 april 1992. Op die dag worden de Floriadedeuren om 11.00 geopend. De officiële opening moest verschoven worden, om dat koningin Beatrix op 10 april andere verplichtin gen heeft. Artsen vaak onzorgvuldig bij euthanasie DEN HAAG Een groot deel van de artsen die bij het ple gen van euthanasie een na tuurlijke doodsoorzaak opge ven, houdt zich niet aan de zorgvuldigheidseisen. Tenmin ste zestig procent van de art sen die ten onrechte een na tuurlijke doodsoorzaak opge ven, is dan ook bang voo strafrechtelijke vervolging. Dit blijkt uit een onderzoek van de vakgroep huisartsge neeskunde van de Vrije Uni versiteit (VU) in Amsterdam. Het maakt deel uit van een promotie-onderzoek van de Noordhollandse inspecteur van de volksgezondheid, G. van der Wal. De twee wettelij ke zorgvuldigheidseisen die vooral worden overtreden zijn: het raadplegen van een twee de arts of verpleegkundige en de schriftelijke verslaglegging van de wijze waarop euthana sie is gepleegd. Daarmee weer spreekt het onderzoek één van de hoofdconclusies van de staatscommissie-Remmelink, die juist zegt dat het overgrote deel van de artsen uiterst zorg vuldig te werk gaat. Het ver schil tussen de beide onderzoe ken is, dat de commissie-Rem- melink zich vooral baseert op een enquête onder artsen, ter wijl de onderzoekers van de VU daarnaast de processen- verbaal hebben bekeken. De commissie-Remmelink concludeerde weliswaar dat veel artsen een onjuiste opga ve doen bij euthanasie, maar twijfelde niet aan de medede ling van de meeste artsen, dat ze aan de zorgvuldigheidseisen hebben voldaan. De PvdA pleitte op grond van het rapport-Remmelink voor het schrappen van euthanasie uit het wetboek van strafrecht. Uiteindelijk is met het CDA een compromis gesloten waar in euthanasie in het wetboek van strafrecht blijft. Pagina 3: „Arts moet eutha nasie niet verzwijgen van wege rompslomp" Eddie 'the Eagle' richt smeekbede aan Princess Anne LONDEN Eddie 'the Eagle' Edwards heeft schriftelijk een beroep gedaan op Princess Anne. Zij is voorzitter van het Brits Olympisch Comité en lid van het Internationaal Olym pisch Comité. „Ik ben de besfe schansspringer in het Konink rijk. Ik hoor mijn land in Al be rtville te vertegenwoordi gen", aldus de stucadoor/ schansspringer. 'The.Eagle' wil naar de Win terspelen, maar komt daarvoor niet in aanmerking omdat de deelnemersnormen voor schansspringers zijn opge schroefd. Edwards, die vier jaar geleden in Calgary met zijn clowneske optreden meer populariteit verwierf dan de winnaars, werd onlangs failliet verklaard. AUTOVERHUUR F.PRANKSiil&S Verhuur van luxe auto's en busies vanaf 30.- p dag HOOFDSTRAAT 104 - LEIDERDORP Tel. 071-894040 Ministers zetten zich in voor Gemenebest Idoor ROB VUNDERINK AUTCEHEEMSKERK SI OFF DEALER - 5* LEIDEN £3 NISSAN R0EL0FARENDSVEEN nenschansweg 128 Alkemadelaan 1 Tel. 071-310811 Tel. 01713-12866. MOSKOU De ministers van buitenlandse zaken van Rus land en de Oekraïne hebben gisteren in Moskou hun uiter ste best gedaan de ruzie over de Zwarte-Zeevloot te bagatel liseren. De VS drongen er bij beide republieken op aan de kwestie in onderhandelingen te regelen. Uit het feit dat de zitting van de elf ministers van buiten landse zaken van het nieuwe Gemenebest tegen midder nacht nog niet was afgelopen, concluderen waarnemers in Moskou dat de grote verschil len van inzicht over defensie en economie tussen de lidsta ten voortduren. De Oekraïnse minister Zlenko zei zich te verbazen over Jelt- sins uitspraken van de vorige dag. In de stad Saratov aan de Wolga had de Russische presi dent een menigte arbeiders toegesproken via een mega foon en gezegd dat de Zwarte- Zeevloot van Rusland was, is en zal blijven. Zlenko's Russische collega Ko- zyrev probeerde de zaak te sussen met zijn verklaring dat er tussen Rusland en de Oe kraïne geen geschil bestaat, al leen maar een verschil van mening. Hoge officieren van de voor malige Sovjet-marine lieten Opnieuw verzakking in landingsbaan Tenerife AMSTERDAM Vijf- a zes honderd Nederlandse vakan tiegangers zijn gisteravond blijven steken op Tenerife om dat opnieuw een deel van de landingsbaan is verzakt, zo heeft een woordvoerder van de luchtvaartmaatschappij Transavia meegedeeld. Drie vliegtuigen, die niet op Teneri fe konden landen, zijn ge strand op Las Palmas op Grand Canaria. Een vierde is inmiddels leeg teruggekeerd op Schiphol. De passagiers kunnen naar verwachting op zijn vroegst vanmiddag terug. Het aantal gedupeerden komt waarschijnlijk op bijna dui zend. Volgens een woordvoer ster van Martinair waren er op gisteravond twee airbussen met bijna vierhonderd passa giers onderweg naar Tenerife. Er is, aldus de woordvoerster, w extra brandstof ingenomen om de marine Tsjernavin heeft in afwachting van maatrege- nog geen officier van de vloot len rondjes te kunnen draaien, de eed van trouw afgelegd aan de Oekraïne. Hij waarschuwde tegen een verder opdrijven van de spanning. Opperbevel hebber van de Zwarte-Zee vloot Kasatonov noemde het opdelen van zijn vloot absurd. Dit zou volgens hem leiden tot een ernstige verstoring van de strategische balans in de we reld. De Oekraïnse president Kravtsjoek wees de Russische bereidheid een aantal kleinere schepen aan Kiev over te dra gen voor zaken als de kustbe waking als een loos gebaar van de hand. Grauwe Granadierspoort De Grenadierspoort die vanaf het Plein in Den Haagtoegang geeft tot het i Binnenhof, staat er weer grauw bij. De I nieuwe frisgele verflaag is verwijderd omdat hij begon af te bladderen. 'Een volslagen raadsel', zeggen de deskundigen, omdat de verf op de natuursteen van het naastgelegen Mauritshuis wel voldoet. FOTO: MILAN KONVALINKA Huiswerkbegeleiding, deelcertificaten, muziekonderwijs, hoge re hotelschool, agrarische hogeschool, onderwijscentrum voor de horeca. Je kunt het zo gek niet noemen of het staat van daag in de Onderwijsbijlage bij de Leidse Courant. Precies verschijnend op het moment dat veel jongeren zich in gemoe- de afvragen hoe hun toekomst er uit zou moeten zien. Welke richting in het onderwijs zij daarvoor nu het beste kunnen kiezen. Tal van redacteuren van de Leidse Courant zijn op stap gegaan om hen daarover uitvoerig te kunnen informeren. Om hen - ook met de vele advertenties - te helpen bij het maken van een goede keuze. Wat krant betreft hebben ze die met de Leidse Courant al gemaakt. Ïl4 Dagen Gratig I Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. O een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. O direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: In maand f. 27,00 (met automatische betaling) kwartaal f. 82,80. I Dhr/Mevr: Voorl: ADVERTENTIE Postcode/Plaats: KERKBALANS "voor het nodige evenwicht" 12-26 jan. 1992 De Leidse kerken rekenen op u! I Telefoon: I (voor controle op bezorging) Bai 071-313677 Of deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag 711848 003017 ■lilMlnfilllXlil'lliWIiTflia

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1