lgerijnse ►resident ►nder druk blijven Giscard d'Estaing achtervolgen Militaire Raad Georgië wordt volgende week ontbonden n Verbaal geweld Ambtenaren Moskou stappen massaal op PITEIN ROB DE SCHAT VAN OPA LARSEN ■am MóïQowimd BUITENLAND VRIJDAG 10 JANUARI 1992 HERS Algerijnse sters oefenen druk uit (resident Chadli Ben- l om af te treden, zo it het Franse dagblad Jonde. Om het demo- seringsproces een tijd te zetten, zou er een :im-regering moeten ien gevormd door het r, vinden zij. Algerijnse blad Le Matin Ie berichten aan dat er igheid bestaat tussen de ïg van het leger en presi- Chadli Benjedid over de l hoe te handelen tegen- het Islamitische Red- ifront (FIS). Het funda- :alistische FIS behaalde voor 5 december tijdens de eer- pnde van de verkiezingen FO grote overwinning en g al bijna een absolute •derheid in het parlement. Dierenlf'j1186 kranten hebben gis- d geschreven dat het door- te van de tweec*e ronde van P parlementsverkiezingen n "^lachtig is. De volgende n laguiT moet op 16 januari svinden. President Benje- wordt door tegenstanders het moslim-fundamenta- 2 verantwoordelijk gesteld de erkenning van het in 1989. In Algiers hebben ren duizenden vrouwen monstreerd tegen het op komende moslim-fundamenta- lisme en het Islamitische Red dingsfront. Het FIS wil een einde maken aan betaalde ar beid door vrouwen en weer af zonderlijke scholen wil voor jongens en meisjes. FIS-leider Abdelkader Hacha- ni voerde woensdag de span ning op door te verklaren dat de strijdkrachten in het hele land versterkingen hebben in gezet en de autoriteiten ondui delijkheid laten bestaan over de tweede gang naar de stem bus. In Algerije zijn twee co mités opgericht voor de verde diging van de instellingen van de republiek. Het eerste comi té is opgericht in Tlemcen in het westen van het land door een vereniging van organisa ties en intellectuelen en politi ci. Het comité wil maandag een betoging organiseren „voor de democraten in 'Tlem- Het tweede comité zag in Al gerije het levenslicht. Oprich ters van de groepering in de hoofdstad zijn „burgers en burgeressen zonder partijpoli tieke binding" die vragen de uitslag van 26 december en de democratische spelregels te respecteren. Uit verontrusting over de verwachte verkie zingsoverwinning van funda mentalisten in het buurland Algerije heeft de regering van Tunesië het leger gisteren ge vraagd paraat te zijn. Een meisje in Algerije laat de koran zien tijdens een verkiezingscampagne van het FIS. j daaro - S r 1 M 11 si rea| gisterai vrageniit Georgïe gevluchte president Gamsachoerdia verblijft met an zakgezin en lijfwachten in een grote woning vlak bij de Armeen- tder Vaad Izhdevan. FOTO: EPA de dat MOSKOU De Militaire Raad in Georgië, geleid door de twee voorzitters Jaba Josseliani en commandant Tengiz Kitovani van de Nationale Garde, zal zich volgende week ontbinden als het parlement in een specia le zitting bijeenkomt, zo heeft Tengiz Sigua, premier van de voorlopige regering, gisteren verklaard. De voorlopige rege ring onder leiding van Sigua zal echter tot de volgende ver kiezingen aanblijven. Het par lement zal volgende week aan moeten geven in welke rich ting de toekomst van Georgië zich zal begeven. De activitei ten van het parlement werden geschorst nadat president Zviad Gamsachoerdia door de opposi tie in het nauw werd gedreven en uiteindelijk zelf vluchtte. Formeel is het parlement ech ter nog niet ontbonden. Sigua zei dat de afgevaardigden op 13 of 14 januari hun werk zullen hervatten. „Als dat gebeurt, zal de Militaire Raad zichzelf ont binden". De verkiezingen in Georgië zullen vóór eind febru ari worden gehouden, zo liet de voorlopige regering in Tbilisi gisteren weten in een rapport over haar politieke plannen. Nadat het nieuwe parlement is samengesteld zal Georgië een nieuw beleid voeren ten aan zien van de Gemeenschap van Onafhankelijke Staten, waar van het tot dusver geweigerd heeft deel van uit te maken. Si gua deed een beroep op buiten landse hulp voor een bijdrage aan de wederopbouw van het centrum van de hoofdstad Tbi lisi, waar de laatste weken veel schade werd aangericht. Rusland biedt excuses aan voor vleesschandaal MOSKOU Het hoofd van de Russische gezondheidsin spectie, Vladimir Tsjiboerajev, heeft zijn excuses aangeboden voor het „schandaal" dat zijn land heeft veroorzaakt door 188 ton Brits vlees te weigeren uit vrees dat het besmet zou zijn met de zogenoemde gek- ke-koeienziekte BSE. „We zouden dankbaar moeten zijn voor dit vlees, in plaats van een schandaal te veroorza ken", aldus Tsjiboerajev. Hij deed die uitspraak nadat de W ereldgezondheidsorganisatie de verzekering had gegeven dat het vlees, de eerste lading van in totaal 2.280 ton voedsel hulp van de Europese Ge meenschap, niet besmet was. Het vlees werd nadat het door Moskou was geweigerd naar de eveneens Russische haven stad Moermansk gebracht, waar het wel werd geaccep teerd. Cubaanse bootdieven schieten agenten dood HAVANA Bij de Cubaanse marinebasis Tarara bij Havana zijn drie politiemensen dood geschoten door een groep mensen die probeerden een boot te stelen om het eiland te ontvluchten. De afgelopen maanden hebben tientallen Cubanen geprobeerd te vluch ten naar de Verenigde Staten. De levensomstandigheden op het eiland zijn in de afgelopen twee jaar hard achteruit ge gaan door het wegvallen van de economische steun uit het uiteengevallen Sovjet-blok in Europa. Valhelm wordt motorrijder te veel LOS ANGELES Zwaar te leurgesteld over een nieuwe wet in Californië die het dra gen van een valhelm verplicht stelt heeft een 48-jarige motor rijder gisteren zelfmoord ge pleegd. „En nu kan ik zelfs geen motor meer rijden", luid de zijn afscheidsbrief aan de wereld. De politie meldde dat de motorrijder zich in zijn ach tertuin een helm op het hoofd had gezet, waarna hij zich met een pistool in het gelaat schoot. Hij liet zijn vrouw een brieve achter waarop hij zijn wan hoop uitte over de nieuwe wet in Californië, die op 1 januari is ingegaan. De vrouw vertelde dat haar man zijn dagelijkse problemen afreageerde door zijn motor te pakken en met de wind in zijn haren een stuk te gaan rijden. De valhelmwet zou hem zijn vrijheid afgeno men hebben. Veel Californi- sche motorrijders zijn tegen de wet. door BERT VAN VELZEN Randolph Churchill, zoon van Winston, bedreef de grote volksondeugden roken, drinken, achter andermans vrouwen aanzitten, ruziezoeken met hartstocht en behendigheid. Hij was een man van niet geringe verbale agressie en hij was daarbij minder fijnzinnig dan zijn vader. Winston noemde Clement Attlee elegant „een schaap in schaapskleren maar Randolph kende slechts het verbale geweld van de knots, waarmede hij door de alcoholnevels zwaaide. Toen Randolph 52 jaar was zag hij er uit als een magere, afgeleefde, nerveuze man van dik in de zeventig. Hij at weinig, dronk als een kanunnik en rookte tachtig sigaretten per dag. Op het vermoeden van longkanker werd een deel van zijn longen verwijderd, dat bij nader inzicht niet kwaadaardig bleek te zijn. Daarop gaf Evelyn Waugh, een man die met groot talent het floret van de satire hanteerde, het volgende commentaar: „Het is een typische overwinning van de moderne wetenschap dat ze het enige niet-kwaadaardige deel van Randolph hebben weten op te sporen en te verwijderen De doorsnee-Nederlander is in agressieve stemming eerder geneigd met de verbale knots te gaan zwaaien dan met zorg een rapier of een lancet uit te kiezen. Ter opluistering van het taalgebruik tijdens de lange winterdagen raad ik u aan uw onvrede, ja zelfs uw woede, te omgorden met de hermelijnen mantel van arrogante hoofsheid, die veel Britten zo onkwetsbaar maakt. Ik vraag niet om het afschaffen van verbaal geweld dat is veel gevraagd maar om de verheffing daarvan tot een hoger en doeltreffender plan. Dat zal niet meevallen, want we zullen boosaardigheid moeten temperen met humor. Het één is in overmaat aanwezig, zoals de mist en de klei, het ander is bijna even schaars als champagne van eigen bodem. Nu moet u niet denken dat we, door agressie in hermelijn, het respect en de sympathie van de wereld zullen veroveren. Dat is de Britten ook niet gelukt. Superioriteit voedt een zekere afkeer. Een nijdige anglofoob gaf als verklaring van het feit, dat de zon nimmer onderging in het Britse imperium, de omstandigheid dat God geen Brit in het donker vertrouwde. De Turken hebben een spreekwoord dat zegt: Een Engelsman zal ziin bed verbranden om een vlo te vangenZe hebben inderdaad een wat ingewikkeld aandoende werkwijze. Samuel de Sorbière, Fransman in de zeventiende eeuw, acht de Engelsman lui van nature. Volgens hem zaten ze de helft van de tijd te roken. En Goethe verspreidde met nauw ingehouden genoegen het verhaal van een Engelsman die zich opknoopte omdat hij de beslommeringen van het aan- en uitkleden niet langer kon verdragen. De Engelsen hebben ook geen verheven sentimenten, zo beweerde althans Napoleon. En een tijdgenoot van de Franse wereldveroveraar meende dat Engelsen sombere, frigide mieren waren met een diepe afkeer van vreugde en vrolijkheid. En was het niet George Bernard Shaw die uitriep: 'Uit iedere Engelsman ontsnapt een dodelijk soort gas, namelijk de verstikkingswalm van de verveling?' Neen, het was Hein rich Heine, Shaw zei slechts dat de gewone Brit denkt dat God een Engelsman Onaardige dingen kunnen aardig gezegd worden. Dat is deugdzaam. Steekt uw onachtzaam rokende buurman het tapijt in brand, noem hem dan geen paardélul, maar voeg hem dan hooghartig de Albaanse vervloeking toe: 'Moge uw linkeroor verdrogen en in uw achterjaszak vallen'. Werpt uw vrouw in woede de gebakjes uit het raam, reageer dan niet getergd, maar verklaar, zonder een spoor van opwinding: 'Mogen de vlooien van duizend kamelen uw oksels bestormen'. Het zal dan ongetwijfeld stil worden in huis. En vrede zal bezit nemen van uw hart. MOSKOU Vrijwel alle gemeentelijke ambtenaren in Mos kou zijn gisteren opgestapt. Burgemeester Gavriil Popov, die vermoedelijk ook zal terugtreden, zei dat met de stap wordt beoogd een compleet nieuw gemeentebestuur te creëren dat beter inspeelt op de radicale hervormingen die zich momen teel voltrekken. De enige gemeentefunctionaris in Moskou die waarschijnlijk zal aanblijven is Popovs plaatsvervanger Joeri Loezjkov. Deze betoogde gisteren dat het nieuwe beleid van president Boris Jeltsin in de hoofdstad voor het eerst een sfeer heeft gecreëerd die radicale hervormingen mogelijk maakt. „Irak herbouwt atoominstallatie" PARIJS Irak is bezig met het herstel van een nucleaire installatie bij de stad Al-Atheer. Dat bericht het blad Med- news dat om de twee maanden in Parijs verschijnt. Recente satellietfoto's onthulden dat Irak „dag en nacht' werkt aan de wederopbouw van het complex, waarmee het de VN-reso- luties schendt die Baghdad de ontwikkeling en het bezit van massavernietigingswapens verbieden. Mednews (Middle East Defense News) baseert zich op bronnen bij de Verenigde Na ties en westerse regeringsfunctionarissen. Een VN-team be zoekt morgen. Baghdad om te praten over de vernietiging van Iraks atoom- en chemische wapens. Paniek Inwoners van Baku, de hoofdstad van Azerbajd- zjan verdringen zich voor de toonbank van een bak kerij. Zij vrezen problemen met de toevoer van grond- stroffen en proberen, voor het te laat is, zoveel moge lijk broden te bemachti gen. FOTO: EPA „Robert Maxwell mogelijk vermoord" PARIJS/JERUZALEM Een tweede autopsie van het lichaam van de overleden Britse medi amagnaat Robert Maxwell, uitgevoerd door Is raëlische en Britse artsen, wijst uit dat Maxwell mogelijk niet is verongelukt maar is vermoord. Dat meldde gisteren het Franse weekblad Paris Match, dat zich baseert op een videofilm over de nieuwe autopsie. Het blad citeert Franse des kundigen die uit de videofilm concluderen dat Maxwell voordat hij op 5 november van zijn jacht in het water viel mogelijk is neergeslagen. De tweede autopsie had plaats in Israël kort voor Maxwells begrafenis in Israël in het medi sche instituut Abu Kir in de buurt van Tel Aviv. Een autopsie in Spanje concludeerde dat Maxwell een natuurlijke dood is gestorven, waarschijnlijk door een hartaanval, en sloot moord uit. Maxwell overleed tijdens een vakan tie met zijn jacht in de buurt van de Canarische eilanden. Volgens Paris Match had Maxwell een gebroken neus en blauwe plekken bij een oor, zijn rechteroog, zijn schouderbladen, onder in zijn rug, zijn nieren en ziin benen. Al deze kwetsuren zou hij voor zijn dood hebben opge lopen. „In zo'n toestand beland je niet door overboord te vallen", zegt een van de medici op de videofilm. In Jeruzalem heeft de chirurg Yehuda Hiss van het Instituut Abu Kir gisteren bevestigd dat een tweede autopsie van Max wells lijk heeft plaatsgehad, waaraan hijzelf heeft deelgenomen. Een „vertrouwelijk rap port" over de resultaten is vorige week naar Maxwells familie gestuurd, aldus Hiss, die wei gerde mededelingen te doen over de conclusies. „De familie kan die openbaar maken als ze dat wil", aldus de chirurg. Na het bekijken van de videofilm zei de oprichter van het Medische Politie-instituut, Loic Le Ribault: „Het is hoogst waarschijnlijk dat een zware slag op het achter hoofd van het slachtoffer werd gegeven, zonder twijfel met hulp van een stomp voorwerp". - Nog diezelfde avond - en niet de volgende dag, zoals aat 135?an Moetsji-Foetsji heeft medegedeeld - verlaat de „VrlJ- in alle stilte de baai. Rob en Toon hebben n.l. het plan om, buitengaats zijn, de Amerikaanse marine te hulp te roe- Rob is ervan overtuigd, dat het eiland van opa Larsen Japans spionnagenest is. Wanneer de „Vrijheid" in open zee is, probeert Rob verbinding te krijgen met een Ameri kaans oorlogsschip en na enige tijd worden zijn seinen beant woord door een kruiser. In het kort geeft Rob zijn bevindingen door en een half uur later meldt de kruiser zich weer. „Blijf signa len geven op 7000 kc", verzoekt de commandant. Ha, denkt Rob, ze zijn dus inderdaad van plan naar ons toe te komen. vdiSmse socialisten ;ken|zen Fabius het VQ im zijni gevondiIJS De regerende Franse stratievflistische Partij heeft giste- !le voormalige premier Lau- arin h<Fabius tot haar leider geko erd omFabius, die zijn huidige func- ,iers voian parlementsvoorzitter zal ZonnesKen- wer"d zonder stemmen I geched. bij elf onthoudingen, geko- ket 131 leden tellende in Ziejbestuur. Fabius beloofde de komende presidentsver- de eenheid binnen de j te herstellen. De socialisten nu deien de afgelopen tijd flink math (Jteun van het electoraat ver- er gees en moeten alle zeilen bij- n om het vertrouwen van de •rs terug te winnen. Pierre Mauroy (links) feliciteert zijn opvolger Laurent Fabius met diens verkiezing tot leider van de Franse socialisten. FOTO: EPA card had aangenomen van de Centraalafrikaanse dic tator Jean-Bedel Bokassa. Zijn laatste ambstperiode werd door het resulteren de schandaal verduisterd. Deze week veroordeelde %en gerechtshof in Parijs Giscards dochter Valérie-Anne tot een boete van 5000 frank en de symbolische schadevergoeding van één frank. Zij werd ver antwoordelijk gesteld voor passages in de memoires van haar vader waarin de man wordt belasterd die indertijd het belastende materiaal heeft geleverd voor de onthullingen. In normale omstandigheden zou Giscard d'Estaing zelf heb ben moeten plaatsnemen op het beklaagdenbankje, maar als lid van het Europees Parle ment geniet hij in Frankrijk onschendbaarheid voor derge lijke procedures. Als uitgeef ster van het veelgeprezen tweede deel van Giscards me moires, getiteld 'Le Pouvoir et La Vie', werd daarom zijn dochter vervolgd. Eiser was Roger Delpey, die schadeloosstelling eiste voor beschuldigingen van de ex- president over Delpey's rol in het schandaal, Delpey heeft indertijd het Franse satirische weekblad Le Canard Enchaïné documenten toegespeeld die de aanzet vormden voor het on derzoek naar de diamanten die Giscard cadeau had gekregen van Jean-Bedel Bokassa, de ti rannieke leider van de Cen traalafrikaanse Republiek. In zijn memoires beschrijft Giscard de dag in oktober 1979 waarop zijn 'chef de cabinet' naar binnen kwam stormen om te vertellen dat Le Canard een volledige pagina aan de diamanten had gewijd. De pa gina bevatte ook een brief van Bokassa zelf, die beweerde dat de dertigkaraats stenen meer dan één miljoen frank waard waren. Tot de dag van vandaag houdt de ex-president staande dat de diamanten maar weinig waard waren. Het schandaal dat ze tot gevolg hadden, zou tot zijn politieke nederlaag in 1981 ais een donkere wolk boven hem blijven hangen. Het gerechtshof oordeelde dat de passages waaraan Delpey aanstoot nam „duidelijk laster lijk" waren. Volgens Giscard werd Delpey „gemotiveerd door politieke haat" en zou hij bij zijn aandeel in de affaire de wet hebben overtreden. (c) The Times r» h'o nlIJS De affaire van Bokassa-diamanten «w.n.cic de vroegere presi- aldus t van Frankrijk, Valé- isen <>iscard d'Estaing, ach- erden °lgen. Er is inmiddels joT dan tien jaar ver- eken sinds de oorspron- re controverse rond- diamanten die Gis-

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5