i Kerkbalans is uit balans geraakt De ontzuiling voorbij? EaidaeGomotti GEESTELIJK LEVEN OPINIE Religieus protest tegen optreden van popzanger Michael Jackson Nederlandse Koran in paperback COMMENTAAR B5en' Gebroken droom N - A1 ïlc tO £eidóc(2ou/ta/ni VRIJDAG 10 JANUARI li ISLAMABAD Popster Mi chael Jackson heeft een uitno diging van de regering van Pakistan aangenomen om in dat land te komen optreden. Dat heeft minister van cultuur sjeik Rashid Ahmed gisteren gezegd. Het is echter niet on denkbaar dat het concert we gens protesten van religieuze leiders zal moeten worden af gelast. Het concert zou op 14 april moeten worden gegeven in Lahore, de culturele hoofdstad van het land, maar religieuze leiders hebben reeds gedreigd luchthavens af te sluiten en demonstraties te organiseren. De uiteindelijke beslissing over het al dan niet doorgaan van het optreden ligt in han den van premier Nawaz Sha rif, aldus Ahmed, die daaraan toevoegde niet te begrijpen waar de religieuze leiders bang voor zijn. Ahmed vroeg vorig jaar Jackson en ook Madonna in Pakistan te komen optre den, in de hoop daarmee het imago van de islamitische staat als modern land dat openstaat voor andere culturen, gebrui ken en ideeën op te vijzelen. De Jamaat-e-Islami echter, een kleine maar invloedrijke religieuze partij die deel uit maakt van de regering, zegt dat er niets mis is met het ima go van Pakistan. „Michael Jackson is geen vertegenwoor diger van onze cultuur", aldus partijwoordvoerder Khalid Rehman. „Ons standpunt is duidelijk. We zullen mensen bijeenroepen om te pro teste- Twisten zouden niet lang duren als het ongelijk slechts aan één zijde was La Rochefoucauld Nabestaanden kerkleider Niemöller weigeren teruggave van Leninorde FRANKFURT AM MAIN De nabestaanden van de Duitse theoloog en kerkleider Martin Niemöller (1892- 1984), een van de vooraanstaande figuren van de'Bekennende Kirche, weige ren de Leninorde die de regering van de Sovjetunie in 1967 aan hem had verleend, terug te geven. Dat zou „een ongepaste ma nier van omgaan met de geschiedenis zijn", zegt zijn zoon Jan in een reactie op een oproep van de Berlijnse theoloog Klaus Motschmann. De vice-voorzitter van de behoudende Evangeli sche Noodgemeenschap in Duitsland vindt dat de familie dit moet doen wegens de vele misdaden die Lenin heeft begaan. De Evangelische Kerk en al haar vertegenwoordigers in Oost- en West-Europa moeten zich naar zijn mening distantiëren van alle eerbewijzen van de vroegere communistische regimes in Oost- Europa. Jan Niemöller brengt daartegen in dat zijn vader „van alle kanten" onderscheidingen heeft aanvaard. Nadat hij wegens zijn verdiensten voor het vestigen van vrede onder de volkeren met de Leninorde was onderscheiden, aanvaardde hij korte tijd later het grootkruis van verdienste. Duizenden evangelisten naar Spelen BARCELONA Acht maan den voor het begin van de Olympische Spelen in Barcelo na hebben zich al 3.500 jonge ren gemeld om tijdens de Spe len het evangelie te verkondi gen. Onder hen zijn minstens veertig Nederlanders. De organisatie Jeugd met een Opdracht, die de jongeren heeft geworven, verwacht dat er uiteindelijk ongeveer zes duizend evangelisten in de Ca talaanse hoofdstad actief zul len zijn. Jeugd met een Op dracht is gestopt met haar wervingsactie omdat zij niet meer evangelisten kan huis vesten en voeden. Het is de vijfde keer dat de organisatie voor de Olympische Zomer spelen evangelisten werft, maar het aantal belangstellen den is nog nooit zo groot ge- De evangelisten van Jeugd met een Opdracht zullen zich niet in de eerste plaats richten op de deelnemers en toeschou wers, maar vooral op de inwo ners van Barcelona. „De Spe len zullen veel veranderingen in de stad teweegbrengen en we willen graag dat het 'gat' dat na afloop ongetwijfeld ont staat, wordt gevuld door ster ke, groeiende kerken", zegt de Canadees Bill Payne die voor Jeugd met een Opdracht de evangelisatie-actie leidt. „Er is altijd een feestelijke sfeer in een stad waarin de Olympi sche Spelen worden gehou den", heeft Payne al eerder waargenomen. UTRECHT De op brengst van de interker kelijke geldwervingsactie Kerkbalans heeft de afge lopen twintig jaar gelijke pas gehouden met de stij ging van het levensonder houd in Nederland. Maar wat vorig jaar reeds werd gevreesd, lijkt werkelijk heid te worden. De op brengsten zijn in 1990 wel gestegen, maar kunnen de toenemende kosten niet bijhouden. Een en ander blijkt uit de jongste cijfers van de Interker kelijke Commissie Geldwer ving, de organisatie achter Kerkbalans. Gisteren werd het startsein gegeven voor Kerk balans '92, onder het motto 'Voor het nodige evenwicht'. Ruim honderdduizend vrijwil ligers uit zeven kerkgenoot schappen gaan van 12 tot en met 26 januari op stap om fi nanciële bijdragen te vragen van de leden. Het is de twin tigste keer dat de actie wordt gehouden. De toeneming van de kosten van levensonderhoud in 1990 ten opzichte van 1989 bedroeg 2,9 Uit de resultaten blijkt nu dat de Rooms-Katholieke Kerk in 1990 221 miljoen gul den'binnenhaalde aan 'levend geld' (giften en collecten). Dat was 1,3 procent meer dan in 1989. De leden van de Neder landse Hervormde Kerk heb ben voor 1991 0,8 procent meer toegezegd dan in 1990. De gereformeerden beloofden 1,49 procent meer dan in 1990, een afname van 0,1 procent. Voorzitter ds. W.H. den Ouden van de commissie Geldwer ving toonde zich tevreden over twintig jaar Kerkbalans. Hervormden, gereformeerden en katholieken gaven in 1970 respectievelijk 84, 69 en 71 miljoen aan de kerk. Her vormden schepten daar in twintig jaar 185 procent bij, katholieken 211 procent, en de gereformeerden 156 procent. De laatsten blijven als enigen achter bij de kostenstijging, die in twintig jaar 158 procent be droeg. Waarschuwing De zeven deelnemende kerken hebben samen bijna negen miljoen leden. Het aantal neemt jaarlijks met een half procent af. De daling is met name toe te schrijven aan de vergrijzing in de kerken. On- feveer 10.000 'professionals' en 50.000 vrijwilligers zorgen er voor dat de kerken met hun 5000 gebouwen blijven func tioneren. Gastspreker prof. dr. Bas de Gaay Fortman waarschuwde gistermorgen voor al te veel enthousiasme over de resulta ten van twintig jaar Kerkba lans. Volgens de oud-politicus, die namens de Gereformeerde Kerken afgevaardigde is naar de Wereldraad van Kerken, ontbreekt in het totale beste dingspatroon en het gedrag van de kerkleden nogal eens het nodige evenwicht. Het kerkplein op zondag biedt vol gens De Gaay Fortman geen andere aanblik dan het par keerterrein bij een voetbal- "Wat Kerkbalans pleegt op te brengen is nog niet het dubbe le aan wat Nederland onlangs aan vuurwerk de lucht in schoot. De kerstbestedingen bereikten een nieuw record, dat vanuit het oogpunt van het Kind in de stal wellicht een dieptepunt pioet worden ge noemd. Een evenwichtig be stedingspatroon vraagt veel meer dan jaarlijks enkele tien tjes of honderdjes als vaste bij drage aan de kerk. Het is hoog tijd dat de kerken meer struc turele aandacht gaan geven aan verantwoord consume- De Gaay Fortman noemde het dalende ledental van de ker ken in Nederland geen ge loofscrisis, maar een "geloof en maatschappij-crisis". Het is in de Nederlandse samenle- Bas de Gaay Fortman ving niet gemakkelijk om van uit het christelijk geloof te le ven. "Voor jonge mensen staan echtheid en eerlijkheid op een hoge plaats. Als het zo moeilijk is je geloof buiten de kerk waar te maken, kun je maar beter niets pretenderen". Dat de bedragen van Kerkba lans "redelijk op peil" blijven, komt volgens De Gaay Fort man niet doordat de "steeds kleiner wordende harde kern" steeds meer opbrengt. "Veel bijdragen komen van mensen die 'randkerkelijk' worden ge noemd. Hun eigen relatie tot de kerk is problematisch, maar tegelijk beseffen zij dat je de kerken niet in de steek moet FOTO: SP laten. Het vrijwilligerswerk dat van de kerken uitgaat, be treft immers niet alleen be stuur en beheer en de geeste lijke en materiële verzorging van de eigen gemeenteleden. Buiten de kerken wordt ge werkt in ziekenhuizen, instel lingen voor bejaardenzorg, gevangenissen, buurten". De inzet van al de kerkelijke vrijwilligers leidt tot meer maatschappelijke pressie, aldus De Gaay Fortman. De kerken ontkomen niet aan de rol van maatschappelijke pressiegroep. Als voorbeeld daarvan noem de hij de kerkelijke bemoeie nis in het vluchtelingenwerk. S. Akmal van de dissidente islamitische Ahmadiuyyabeweging leest voor uit de Koranvertaling die qisteren werd gepresenteerd. FOTO: ANP RIJSWIJK Steeds meer mensen in Nederland zijn wel geïnteresseerd in de Koran, maar kunnen het Arabisch niet lezen. Daar om groeit de behoefte aan een vertaling in het Ne derlands en wel een die goedkoop is. Om aan-«die vraag te voldoen heeft de islamitische Ahma- diyyabeweging de Koran met vertaling in paper back uitgebracht. Gisteren werd het eerste exemplaar overhandigd aan drs. L. El- ting, directeur minderheden, asielzoekers en vluchtelingen van het ministerie van WVC. Hij ontving het boek uit han den van de Haagse immam Abdul Hakim Akmal, die zei dat vooral de tweede-generatie moslims (de kinderen van moslim-ouders die naar ons land kwamen) wordt gezien als belangrijke doelgroep van de paperback-editie, die voor nog geen drie tientjes in de boekwinkel ligt. De Ahmadiyyabeweging is een vernieuwingsbeweging binnen de islam, die zich vooral ori ënteert op de beginperiode van de godsdienst. Ze is ontstaan in 1889 na het optreden van de moslimleraar Hazrat Ahmad, die zei dat hij de Profeet en de Messias was van wie Moham med al had geprofeteerd. De opvattingen die binnen de beweging opgeld doen, worden niet geaccepteerd door de meeste andere groepen in de islam. Wereldwijd zijn er zo'n twaalf miljoen leden. De vertaling die gisteren is ge presenteerd is niet nieuw; al in 1953 werd de eerste druk ge publiceerd. In totaal versche nen vijftienduizend exempla ren van deze vertaling. Voor de paperback-uitgave werd de Kerkasiel voor echtpaar ALKMAAR Een met uit zetting bedreigd Vietnamees echtpaar uit het Alkmaarse asielzoekerscentrum De Vluchthoef krijgt kerkasiel in de rooms-katholieke Nood- Gods kerk in Koedijk. Dat heeft pastoor H. Cassee van de parochie gisteren bekendge maakt. Het paar is inmiddels uit De Vluchthoef verdwenen en ondergedoken door bemid deling van het Internationaal netwerk lokale initiatieven asielzoekers (Inlia) uit Gronin gen. Zij kunnen onmiddellijk worden uitgewezen nadat de president van de Haarlemse rechtbank bepaalde, dat het echtpaar de uitkomst van de asielprocedure niet in Neder land mag afwachten. Naar verwachting zullen beiden op korte termijn hun intrek ne men in de kerk. Het kerkbe stuur besloot tot de stap uit on vrede met „een gevoel van rechtsongelijkheid". De recht bankpresidenten van Den Bosch, Haarlem en Zwolle hebben uiteenlopende vonnis sen gewezen in kort gedingen van met uitzetting bedreigde asielzoekers. BEROEPINGEN Nederlandse Hervormde Kerk Intrede 12/1 te Lelystad E.W. van der Poll, kandidaat te Amersfoort. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepbaarstelling J. Markus, Spreeuwenweg 77. 7331 GW Apel doorn. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Afscheid 12/1 van Voorburg R. Hou wen wegens emeritaat. Het woord verzuiling heeft voor bepaalde men sen niet zo'n aangename klank. Zij constateren dan ook al enige tijd met ge noegen, dat er in ons land steeds meer sprake is van ontzuiling. Maar de laatste tijd hoort men hier en daar pleidooien voor toch weer een zekere verzui ling. Bijvoorbeeld voor onze allochtone landgenoten. Zij zouden zich dan beter kunnen onwikkelen. Wat was er ei genlijk zo mis aan die verzui- ling? Het is maar al te bekend, dat ons land van oudsher een plu riforme samenleving heeft. Protestanten, katholieken en humanisten, in allerlei grada ties. Aan te vullen met nog vele andere grote en kleine groepen. Een land van louter minderheden. Waarin men aan de ene kant elkaar op ideologisch terrein behoorlijk te lijf kan gaan, terwijl we an derzijds ook bekend zijn door onze verdraagzaamheid. Hoe wel ook over dat laatste de meningen nogal verdeeld zijn. Die minderheden hebben zich tegen het eind van de vorige eeuw enigszins gegroepeerd in, laten we zeggen, vier grotere groepen of zuilen van rooms- katholieken, protestantse christenen, liberalen en soci aal-democraten. Maar men zal onmiddellijk opmerken dat dit met name een voorbeeld van een politieke verzuiling is, die slechts ten dele klopt, terwijl het op andere terreinen weer heel anders kan liggen. Denk bijvoorbeeld aan het onder wijs. Openbaar onderwijs Daar kon en kan men inder daad een rooms-katholieke en een protestants-christelijke zuil onderscheiden, echter geen liberale of sociaal-demo cratische. De twee laatste stro mingen kozen in meerderheid beide voor openbaar onder wijs, maar een deel toch ook voor zogenaamd bijzonder- neutraal of algemeen bijzonder onderwijs. Op het gebied van de omroep klopte die vierde ling weer iets beter. En zo kan men doorgaan met nuanceren. Feit blijft, dat er met name tussen 1910 en 1970 in ons land op tal van terreinen sprake was van zuilen die zich soms lieten baseren op die vierde ling, soms op een veel gevari eerder indeling. Een kenmerk van zo'n zuil was, dat ze een zekere afgeslotenheid had, met een eigen subcultuur. Mensen hadden samen een zeker groepskenmerk, waarin ze duidelijk verschillen van men sen buiten die zuil. Die afge slotenheid had uiteraard ook zijn bezwaren, maar heeft bij voorbeeld in de Tweede We reldoorlog zijn voordelen ge had. Als de leiders van een zuil ergens bezwaren tegen hadden, kregen de Duitsers de mensen moeilijk mee. Verder is er ook een tijd geweest, met name de jaren vijftig, dat de harmonie en de besluitvaar digheid in onze samenleving er zeer mee gediend waren, toen ons land in feite voor een belangrijk deel werd bestuurd door de toppen van de zuilen, die steeds in staat waren com promissen te sluiten. Hier zou nog veel meer over te zeggen zijn. Feit is, dat in het alge meen kan worden geconsta teerd, dat echte verzuiling uit het tijdperk 1910-1970 door historici bepaald niet wordt af gedaan als iets waar je nu al leen maar forse kritiek op kunt hebben. Ze had zeker waardevolle kanten, en heeft belangrijke diensten bewezen aan de emancipatie van bevol kingsgroepen alsook aan het verdraagzaam in ons land sa menleven van zo verschillen de bevolkingsgroepen. Ontzuiling De gedachte dat de ontzuiling thans wel volledig een feit zou zijn, is echter geheel onjuist. Deze heeft met name wel fors om zich heen gegrepen op ge bieden als gezondheidszorg en welzijn. Verder kan men in het algemeen zeggen dat de te levisie onze samenleving als het ware heeft opengelegd, terwijl ook door het toene mend individualisme steeds minder mensen tot allerlei groepen wensen te worden ge rekend. Maar in de vakbewe ging, de politiek, de omroep bestaat de verzuiling nog wel degelijk, in het onderwijs waarschijnlijk nog het stevigst van allemaal. Zeker in het rooms-katholiek en in het pro testants-christelijk onderwijs. In een toespraak voor de Be- sturenraad van het protes tants-christelijk onderwijs gaf prof. D. Kuiper onlangs nog eens aan welk een stevige ba sis bijvoorbeeld dat onderwijs nog steeds in de Nederlandse samenleving heeft. 83% ervan gaat uit van een schoolvereni ging, met besturen die gemid deld bestaan uit elf personen van wie maar liefst 90% ouder is van kinderen die de school bezoeken of bezochten. Uit een onderzoek in de jaren zeventig over het schoolklimaat in een aantal scholengemeenschap pen bleek dat „een gemeen schappelijke levensovertuiging overeenstemming over doel stellingen en samenhang in de school blijkt te bevorderen, waarbij de protestants-christe lijke scholen het hoogste scoor den". In een Nijmeegs proef schrift voorspelde Sleegers on langs dat protestants-christelij ke scholen door de sterkere betrokkenheid van de leer krachten bij het beleid van hun school in staat zullen zijn de basisvorming in te voeren. noor t er binn ns land TOEN Frankrijk in het begin van de jaren tachtig do>kliJke N' - - |V rode vloedgolf werd overspoeld, merkte de Russische V n tekst aangepast aan de eisen van het huidige taalgebruik. De uitgave maakt deel uit van een mondiaal missionair pro ject van de beweging om de Koran in de honderd belang rijkste talen in de wereld te vertalen. Er zijn inmiddels 42 vertalingen verschenen, waar onder een Russische en een Chinese. Niet iedereen in de moslimwe reld vindt dat de Koran ver taald kan worden; dat zou een aantasting zijn van de godde lijke status van het boek. Vol gens immam Abdul Hakim Akmal zijn er in Nederland weinig moslims die deze me ning zijn toegedaan. De opvat ting klopt ook niet, vindt hij, want volgens de profeet zelf is de Koran voor alle volkeren van alle tijden. Het is niet mo gelijk dat iedereen het ara- bisch leert, aldus de immam en dus is vertalen niet zozeer toegestaan, maar eigenlijk een opdracht. heeft en dissident Vladimir Boekovski bitter op dat het mi^^DeheerO een goede zaak voor het Franse volk zou zijn eens volivoigens te geven aan de 'tentation totalitaire'. Het zou er dam gebiedi schien definitief immuun voor zijn. Dergelijke cyniscfcrboden merking kon alleen van een pessimistische Rus komlen het allemaal al eerder had gezien, maar die de Frans^6 kende. partijen iveidevog De 'totalitaire verleiding' heeft de Fransen niet nen bekoren. Zelfs de partij die onder het motto van dCgrcjwen€ verandering aan de macht was gekomen, hield het soc^ sche experiment vlug voor gezien. Het samengaan van listen en communisten in de regering-Mauroy liep uit gröót fiasco. De grote socialistische hervormingen niet opgeleverd wat er van werd verwacht. President 1 rand schakelde over op een strikt herstelbeleid waarvq liberaal zich niet zou schamen: sluiting van onrendabt drijven, de teloorgang van de Franse metaalindustj tienduizenden nieuwe werklozen. |- BlJ het nieuwe imago hoorde een nieuwe man. De pc re volkssocialist, Pierre Mauroy, burgemeester van werd in 1984 bedankt voor zijn diensten. Aan het ho< de regering werd zijn plaats ingenomen door precies genbeeld: Laurent Fabius, zoon van de Parijse grote oisie, intellectueel tot in de toppen van zijn tenen, haul afstandelijk. Mitterrand noemde hem zijn kleinzoon en te ermee, dat hij met de promotie van de 37-jarige ind, minister Frankrijk de jongste eerste minister in zijn gj denis had gegeven. HET mocht niet baten. De staat van genade waarin I zich bevond, verhinderde niet dat hij twee jaar later d Margriet kiezers werd afgestraft. Voor Mitterrand was dat een d®visie. Ne cheling, die nog bitterder werd gemaakt doordat hij ge" afl' gen moest samenwerken met de regering van de neo-g p|ËT tische premier Jacques Chirac. Weer twee jaar later Mitterrand en zijn socialisten de regeringsmacht WERSUI handen, al mocht Fabius niet terugkomen. Mitterrand^ pr terug naar het oude vertrouwde recept: de ervaren L V00i Rocard sprak de Franse man in de straat meer aan c p^0l koele kikker Fabius. Maar ook het experiment-Rocarc gjj eg geen onverdeeld succes. De minderheidsregering-Roca^ func te zeer afhankelijk van de gedoogsteun van de commuhlangst Om zijn kansen als toekomstige presidentskandidaat r| er „ev lemaal te verspelen, gaf Rocard er uiteindelijk de bri^j geduur MITTERRAND haalde weer een raspaard van stdraai h dacht hij tenminste. Maar ook de knappe Edith Cresseginper het tij niet doen keren. Haar vaak ongezouten taal zen eenv< vendien veel kwaad bloed bij de Fransen die zich wele prin; als mannen van de wereld zien, maar slechts moeilijjjeen sj nen velen dat hen de les wordt gelezen door een vrotfieter al is die vrouw de favoriete van de president. Al snei '25 jai dat de een zich blauw ergerde aan de nieuwe premier', een ander zich een bult lachte. Het effect was het tegencg do( stelde van wat men had gehoopt: de socialisten zonki uitgez dieper weg. ding voc -rp ikstuk is r EIT is dat president Mitterrand niet veel geluk hefeest Vs had met zijn regeringsleiders. Geen enkele van hen hroogheic neerwaartse populariteitscurve kunnen ombuigen, alsin mr. waarvan de Franse socialisten niet meer weten met'en- over aan haar ondeugden: de strijd tussen de clans en jn de pi ties. En ondertussen keert de teleurgestelde kiezer ziclke rol en meer af. Niet alleen van de socialisten, maar van dt precies politiek, want ook de (centrum-)rechtse partijen ^ele^^pra afkeer. Het resultaat is dat de enige partij die hiervariy^ eei teert het extreem-rechtse Front National is van Jean hun vi Le Pen. lodern t, waarom hebben door KLAAS DE JONG Allemaal redenen voor Kuiper om te spreken van een vitale traditie. Waarom dit allemaal als voorbeeld aangehaald? Niet alleen om aan te geven dat de ontzuiling op het gebied van het onderwijs nog allerminst een feit is, of hoe saamhorig heid en betrokkenheid, eigen schappen van een zuil, positief kunnen werken. Of, om nog maals een bewijs aan te voeren voor de stelling dat al diege nen die zeggen, dat „alle scho len toch dezelfde kleur heb ben", „dat het allemaal een pot nat is" de situatie in ons land niet kennen. Sterker: dat we juist behoefte hebben aan mensen die op het gebied van het onderwijs vervuld zijn van opvattingen die hen samenbin den. In zo'n situatie zijn er ex tra kansen voor goed onder wijs, dus voor jonge mensen. En in dat kader moet men ook de opmerking zien dat eigen, verzuilde scholen voor alloch tone jongeren misschien beter zijn dan zogenaamde ontzuil- de. Uitgave: Kantoor Telefoon. Postadres: Westerpers bv (maakt deel uit Apothekersdijk 34, Leiden. 071 - 122 244. 071 - 134 941 Postbus 112300 AA Leiden. Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk Telefoon- 070-3190 933. Telefax: 070-3906 717. Postadres: Postbus 9. 2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur J. Leune. Adjunct-hoofdredacteur: J. Timmers. Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 808 Leiden en omgeving (tel. 071 -1 F Buurman, K van Herpen, K. v, T. Pieters en M. Roso, Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel: 070 - 3190 815): A van Rijn (chef), W. Bunschoten, drs. C. van Haersma Buma, A van Hols! E Huisman, H. Jansen, drs J. van Leeuwen - Voorbij. R. de Roo, drs. K Vt Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834): G. Ansems (coördinator), B. Jansma, H Piel Geestelijk leven (tel 070 - 3190 835) L. Kooistra, drs P van Velthoven. Foto (tel. 070 - 3190 838): M Konvalinka (chef), S Evenhuis. S. Pieterse Opmaak (tel: 070 - 3190 831): Ch. Bels (chef), A. de Bruijn, W Diekstra, L i J Hofmeester, C de Kier, H Nieuwmans, H Schneider. Radactie-secretaresse (tel. 070 - 3190 819): T. Kors. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van: - - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Ned%r|*-* België. De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn H. Leber, drs. K V M. van de Ven en P. Vogels. De parlementaire redactie bestaat uit R. in 'I O (chef), H. Bijleveld, D. Hofland, P Koopman, D. van Rietschoten en K. va - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; - de volgende correspondenten in het buitenland: drs D J van den BergL (Peking), drs H Botje (Tunis), A. Courant (Athene), R Hasselerharm iAAG (Johannesburg), drs. A. Heering (Rome), B. van Huët (Parijs), M. de Konndt de l (Washington), H. Kuitert (Nieuw Delhi), F. Lindenkamp (Sao Paulo), R f (Londen), drs R. Vunderink (Moskou), W Werkman (Jeruzalem), C (Belgrado), F. Wijnands (Bonn), J. Wijnen (Brussel). De Leidse Courant heeft als lid var publicatierechten van The Times e M. de Cocq ul°I n JRaa. D.GvanJjei n 08.30 tot 17.00 uur. 118 00 tot 19.00 uur, op z Nabezorging Telefoon: 071 -122 248 op ma. t/m v 15.00 uur Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand 27,00 per kwartaal 79,80 per jaar 312,65 Bij betaling per acceptgirokaart: per maand per kwartaal per jaar 28,20 82,80 318,65 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 -134 941 Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - Bankiers ABN/AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK 663 050 PER "mü\ mi 9C V

Leidse Courant | 1992 | | pagina 2