B IM „Simons ondergraaft belastingverlaging" 10 13 15 fee zwarten in directie n Shell Zuid-Afrika derzoek naar stort in Braassem Justitie: commandant Graanoogst smokkelt cocaïne uit Suriname UTRECHT Dagen Gratis^ VRIJDAG 10 JANUAR11992 16 PAGINA'S in twee katernen kbalans uit balans geraakt £eidóe (Botna/nt Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25233. Losse nummers 1,50. INFORMATIE ZONDER SENSATIE CeidóeSouocmt i gerijnse president onder druk uiting buitenbad eiderdorp dreigt ANC boos over bezoek Lubbers aan Zuid-Afrika DEN HAAG/JOHANNESBURG Het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) is bitter teleurgesteld over het bezoek dat premier Ruud Lubbers volgende maandaan Zuid-Afrika brengt. ANC-woordvoerder Saki Macozoma omschreef giste- niet geconsulteerd is en ook op geen enkele wijze benaderd is. Hij had „verwacht dat de Nederlanders wat gevoeliger zouden zijn over een dergelijk bezoek gezien de historische banden tussen het ANC en Nederland". Hij wees erop dat het ANC in het verleden bij consultatie nooit bezwaar heeft ge maakt tegen visites van regeringsfunctionarissen en minis ters van buitenlanse zaken. Maar het is nu voor het eerst dat een regeringsleider het land bezoekt en „dat zou momenteel een verkeerd signaal kunnen geven aan Pretoria". Pagina 4: Buitenlandse Zaken ongelukkig met uitlek ken nieuws Nieuwe brandhaard doorkruist vredeskansen in Joegoslavië SARAJEVO/BRUSSEL Serviërs in de etnisch gemengde re publiek Bosnië-Hercegovinie hebben zich gisteren onafhankelijk verklaard. Hierdoor kan Bosnië, waar eenderde van de 4,2 mil joen inwoners Servisch is, een nieuwe brandhaard in het Joego slavische conflict worden. De Servische president Slobodan Mi losevic doet er de laatste dagen alles aan om de internationale vredesinspanningen niet te doorkruisen. Dat was voor EG-be- middelaar Lord Carrington reden om na overleg in Brussel met Milosevic en de leiders van de vijf andere republieken te ver klaren dat bij de besprekingen sprake was van een „constructie vere" atmosfeer. „Voor het eerst ziet het er naar uit dat het staakt-het-vuren stand houdt. En dat is zeer goed nieuws", zei Carrington. De spanning in de Bosnië-Hercegovina, waar ook vele Kroaten en moslims wonen, kan leiden tot nog bloediger gevechten dan in Kroatië. Bosnië heeft bij de EG een verzoek Kroatische soldaten aan het front brengen de nu rustige tijd door om erkenning als onafhankelijke staat ingediend, met kaarten. foto: ap Pagina 4: EG-waarnemers teruggekeerd Hagenaar wint Zilveren Koksmuts AMSTERDAM R. Ekkebus, chef-saucier bij hotel-restaurant Co rona in Den Haag, heeft de Zil veren Koksmuts gewonnen. Ekke bus kreeg de belangrijkste onder scheiding voor Nederlandse horeca- koks uitgereikt tijdens de vakbeurs Horecava in Amsterdam, waar 70 koks hadden deelgenomen aan kookwedstrijden. De tweede prijs was voor P. Pollux, sous-chef bij hotel-restaurant De Swaen in Ois- terwijk, en derde werd G.G. Don ders, sous-chef van hotel L'Europe in Amsterdam. Volgens de jury was het niveau van de kookprestaties erg hoog. „De kookkunst wordt in Nederland goed beoefend". STAATSSECRETARIS VINDT NU OOK STEVENS TEGENOVER ZICH Herdammer Peter utman „op sjouw" egen Feyenoord setje Bijma: „Zodra een lucht kan zien, in ik ongelukkig" AMSTERDAM Van het vaste voornemen van het kabinet om de lastendruk te verlagen komt hele maal niets terecht als staatssecretaris Simons zijn zin krijgt. Invoering van het nieuwe ziektekos tenstelsel volgens het plan-Simons zorgt ervoor dat het tarief van de eer ste belastingschijf met ze ven procent stijgt tot circa 45 procent. Vroeg of laat zal deze ontwik keling onherroepelijk grote LIJK LEVEN/OPINIE2 weerstanden oproepen. Deze NLAND3/4/7 voorspelling deed prof. mr. F. LAND Stevens voorzitter van de naar EGIQ 9/10/11 hem vernoemde commissie TVERLENING 10 diensten 12 [entuinbouwi2 Nederlandse F-16 en/platen14 stort in Noordzee t/rtv15 rogramma's 16 trt t j *t j l/PUZZEL/MENU16 VLIELAND In de Noordzee ter hoogte van Vlieland is van morgen een F-16 van de Ko ninklijke Luchtmacht in zee gestort. Over het lot van de pi- lacht enkele aringen, een kleine op wat mist en mumtemperatuur rond 3 graden. Overdag :envelden, maar ook af >e zon. Droog, lagtemperatuur 'veer plus 3 graden, lig wind, kracht 3 of 5STAD Shell in \frika heeft twee be- zwarte politici in de ie opgenomen: Enos ja en Oscar Dhlomo. :a heeft een 'goede' re- 'i verworven toen hij gering aanvoerde van niet-onafhankelijke |nd Kangwane dat het teunde toen dat nog erboden organisatie Nadat Mabuza het d verliet, was hij ac- BSWOUDE peace heeft bij de litie Midden Hol en verzoek tot on- ek bij het Hoog- raadschap van Rijn- ingediend vanwege rt van 360.000 ku- meter vervuild bag- b in het Braassemer- Met de stort van het een zandwinput in eer is inmiddels een gemaakt. ggerspecie is afkomstig ften en vaarten in de bie die door waterschap- órden uitgebaggerd. *s de milieu-organisatie door het Hoogheem- hap aan de waterschap- rleende vergunningen stort in strijd met de [woordelijkheid van het mraadschap te zorgen n goede kwaliteit van r in het meer. Green- Vindt het bovendien oh- 'jk dat de afgifte van de voor de belastingherziening, gisteren tijdens een nieuw jaarsrede in Amsterdam. Enigszins verbitterd merkte hij op dat de 'eerste stap' van het plan Simons, die na heftig tegensputteren van de Eerste Kamer 1 januari .gezet is, - al leidt tot een verhoging van de premiedruk in de eerste schijf met 1,5 procent. „Daarmee is de voorgestelde tariefverla ging van de commissie-Ste vens nu al teruggenomen, nog vóór die is gerealiseerd". Ne derland prijst zich in het vere nigde Europa uit de markt met dergelijke hoge premie- en be lastingtarieven, waarschuwde de hoogleraar. „Een dergelijke ontwikkeling staat immers haaks op de Europese trends". Verder zouden de mogelijkhe den van het rijk om een inko mensbeleid te voeren inge perkt worden. „De «eerste schijf zal voor het overgrote deel uit premies gaan bestaan, die wettelijk vastliggen". Vooral de middeninkomens, aldus Stevens, worden de dupe: zij moeten via hogere belastingen de schatkist blij ven vullen. Evenals secretaris-generaal Geelhoed van Economische Zaken zei Stevens een 'vlucht' van kapitaal en arbeid te voor zien als Nederland de (fiscale) bakens niet tijdig verzet. Om de belastingen verder te kun nen verlagen zal er echter wel een discussie gevoerd moeten worden over de beperking van nu nog 'heilig' verklaarde af trekposten zoals de hypo theekrente en pensioenpre mies. Stevens: „Maar voor de meningsvorming hierover zal geruime tijd nodig zijn, zodat deze kabinetsperiode geen voorstellen in die richting te verwachten zijn". Pagina 3: Verzekeraars ziek tekosten spelen vermoorde onschuld bekend. Eveneens is niet dui delijk waar het toestel is gesta tioneerd. De reddingsboten van Vlieland en Terschelling zijn onmiddellijk uitgevaren. In de omgeving van de Duitse stad Euskirchen is gisteren een Bel gische F-16 neergestort. De bei de piloten wisten met parachu tes hun toestel te verlaten. tief als directielid van ver schillende grote bedrijven, die zo probeerden hun imago op te poetsen en zich ver weerden tegen het verwijt dat ze alleen maar blanken aannemen. Dhlomo was tot drie jaar geleden de rechter hand van Gatsha Buthelezi, de leider van de Inkatha-be- weging. Hij verliet de Inkat- ha na een geschil met Buthe lezi, waarna hij zich inzette voor een democratisch en niet-racistisch Zuid-Afrika. Elco Brinkman, fractievoorzitter van de CDA in de Tweede Ka mer, ruimt nu al een kast van zijn over enige tijd te betrekken werkkamer in. foto.- Stephen evenhuis Tunneltje voor angstige politici DEN HAAG Politici die 's avonds een beetje bang zijn om over straat te gaan, kunnen straks met een gerust hart hun werk in het nieuwe gebouw van de Tweede Kamer beginnen. Op verzoek van vooral de vrouwelijke kamerleden komt er een tunneltje onder het gebouw naar de parkeergarage op het Plein in Den Haag. De ondergrondse doorgang is zes meter lang en kost 650.000 gulden, ofwel ruim een ton per meter. De afstand boven de grond van de (bewaakte) ingang naar de ga rage is ongeveer twintig meter. Pagina 7: De onzichtbare Tweede Kamer Haagse wethouder overtuigt raad van zijn onschuld DEN HAAG De Haagse wethouder Ramlal heeft de Haagse gemeenteraad ervan kunnen overtuigen dat hij niet schuldig is aan hetgeen hem deze week in een krante-artikel werd verwe ten: het laten betalen van de premie van zijn ziektekostenverze kering door de in opspraak gekomen Stichting Haags Sociaal- Cultureel Werk (SHS). Ramlal neemt ook genoegen met de recti ficatie die op dit artikel is gevolgd. De directeur van de SHS blijft nog zes dagen in bewaring, zo heeft de rechter-commissaris besloten. Het bestuur van de stichting is uitgebreid met drie per sonen. Pagina 4: Raad steunt wethouders Diesel en LPG goedkoper ROTTERDAM Diesel en LPG worden zaterdag goedkoper. Zowel oliemaatschappij Shell als de zelfstandige oliehandel (NO- VOK) hebben gisteren geadviseerd de prijs voor een liter diesel met twee cent te verlagen tot 110,6 cent per liter (zelftank). De NOVOK heeft de zelfstandige pomphouders tevens geadviseerd de prijs van een litej LPG met twee cent te verlagen tot 62,9 cent per liter. Reden voor de verlaging is de lagere dollarkoers. advertentie DAMADLICHTSTUDIO UITVERKOOP winkelmodellen 10%-60% KORTING Torenstraat 146, Den Haag. Tel. 070-3647250. advertentie hef aanzien vanaf morgen in de boekhandel Zilveren-huwelijkstaart vergunningen en de controle van het slib in handen is van dezelfde organisatie. Volgens R. Bastiaansen, regio- coördinator milieu van de po litie Midden Holland is er ech ter geen sprake van strafbare feiten. „We hebben de zaak na het telefoontje van Greenpea ce nog eens nagetrokken bij de provincie en de rijkspolitie te water. Alles blijkt strafrech terlijk gezien echter in orde te zijn. Wel zullen we natuurlijk controleren of de stort con form de verleende vergunning plaatsvindt", aldus Bastiaan- Inmiddels zouden er ook ver gevorderde plannen zijn voor de oprichting van een 'Stich ting tot behoud van het Braas- semermeer'. Verontruste be woners van omliggende plaat sen zouden dit initiatief geno men hebben. Ze willen met fi nanciële steun uit de water sportindustrie zelf steekproe ven gaan nemen van het wa ter uit de Braassem om deze door TNO te laten onderzoe ken. Prinses Margriet geeft haar man mr. Pieter van Vollenhove een stukje taart ter ere van hun zilveren huwelijk vandaag. Het paar trad 25 jaar geleden in Den Haag in het huwelijk. De NOS zend zondag een interview uit, waarin prinses Margriet onder meer zegt dat zij niet zou zijn getrouwd als het parlement geen toe stemming voor het huwelijk met de niet-adellijke Pieter van Vol lenhove had gegeven. Verder zegt zij dat zij en haar zussen plichtsbesef „met de paplepel kregen ingegoten". foto: anp Pagina 3: „Ik had de prinses, maar dat was nog geen sprookje" Bom ontploft in Whitehall LONDEN In de Londense wijk Whitehall is vanoch tend een bom ontploft op een paar honderd meter afstand van Downing Street 10, het woonhuis van premier John Major. De politie had van te voren een waarschuwing ontvangen en had uit voor zorg de drukke straat White hall voor het verkeer afge sloten. Persoonlijke ongeluk ken hebben zich bij de ont ploffing niet voorgedaan. Major en zijn kabinet waren vorig jaar februari het doel wit van een granaataanval door het verboden Ierse Re publikeins Leger (IRA), dat zich verzet tegen het Britse bestuur in Noord-Ierland. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 e en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en i nabezorgd. Abel Het openbaar ministerie kan dan proberen om in Suriname „enkele hoge militairen" te horen, aldus mr. Heyman. Binnen enkele weken vertrek ken drie tot vijf Nederlandse militaire deskundigen naar Paramaribo om de Surinaamse regering te helpen bij de reor ganisatie van het leger en het ministerie van defensie. Dit heeft minister Relus ter Beek (defensie) vandaag meege deeld bij zijn terugkeer van Bonaire waar hij deze week gesprekken voerde met zijn Surinaamse collega Siegfried Gilds. De positie van legerlei der Bouterse heeft „geen rol gespeeld in de afspraken zoals die nu zijn gemaakt", aldus Ter Beek. Pagina 4: Advocaat gearres teerd in drugszaak Surina- ROTTERDAM Justitie in Rotterdam verdenkt de Suri naamse legercommandant en plaatsvervangend bevelhebber Ivan Graanoogst van drugs handel. Ook Ruben Rozendaal, één van de militairen die in 1980 was betrokken bij de staats greep van legerleider Desi Bouterse, wordt beschouwd als belangrijke schakel in de smokkel van cocaïne vanuit Suriname naar Nederland, zo heeft de Rotterdamse persoffi cier mr. H. Moraal gisteren verklaard. Graanoogst en Rozendaal zou den onder meer de smokkel van 183 kilo cocaïne vanaf het Surinaamse vliegveld Zande- rije naar Schiphol in juni 1990 mogelijk hebben gemaakt. Eind 1989 zouden zij ook be trokken zijn geweest bij de in voer van 330 kilo coke via de Rotterdamse haven. Door de verklaring van Mo raal is er meer duidelijkheid gekomen over de mogelijke rol van de Surinaamse legertop in beide drugszaken. Verdachten hebben eerder voor de recht bank in Rotterdam de betrok kenheid van militaire kop stukken bij de cocaïnesmokkel genoemd, maar namen zijn tij dens de zittingen nooit be kendgemaakt. Woensdag hield de Rotterdamse rechtbank president mr. J. Heyman de zaak aan tegen een 34-jarige Surinamer die als hoofdver dachte in de Schiphol-smokkel wordt beschouwd tot er meer duidelijkheid is over de be trokkenheid van de Surinaam se legertop bij de drugshandel. 8t/m12 januari |BB| 1992 ^VOONDf, 700 exposanten Zh AT uit meer dan 50 landen 4^5* staan voor u klaar om u te adviseren en te informeren over Q uw aanstaande vakantiebestemming Abel Tasman krijgt geen postzegel van tachtig cent. En dat verdriet de stuurgroep die zich dit jaar met de herdenking van de zeevaarder en ontdekkingsreiziger bezighoudt wel een beetje. Ja, zeggen ze bij de PIT, we kennen dat probleem. Sommige mensen vinden postzegels van tachtig cent hoog waardiger dan die van andere waarden, maar we hebben nu eenmaal ook postzegels van zeventig cent nodig. Voor het drukwerk. Wie zich als (proefabonnee voor de Leidse Cou rant wil opgeven, heeft zelfs Abel Tasman niet nodig. Immers met vermelding van het antwoordnummer op de envejop kan iedereen onderstaande bon zonder postzegel inzenden. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor J slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. O direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per:. maand f. 27,00 (met automatische betaling) kwartaal f. 82,80. Dhr/Mevr: Voorl: I I Telefoon: Postcode/Plaats: (voor controle op bcz( voordelige Trein ffft Toegangsbiiietten Dij de NS-stations LK (Indien doortoe aanleiding bestaat, kan een vc I Of deze bon opsturen in een I open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, ^^501 VC Den Haag n proefabonnement warden geweigerd) I I ~l I ajüs> I I 711848 003000 ScidócSouxotit

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1