Simons gaat 3 praten over verlaging ziektepremie VN stuurt waarnemers naar Joegoslavië Prachtig Produktiewaardc tuinbouw vorig jaar naar 13 miljard 12 Fusie KLM en BA komt dichterbij !~14 Dagen Gratis^ CcidócSou/to/nt INFORMATIE ZONDER SENSATIE CcidócSoumnt 9 JANUARI 1992 22 PAGINA'S in drie katernen GEESTELIJK LEVEN Nieuwe voorzitter Raad van Kerken Huysmans: raad is ete adem in de nek van pastores £cidóe Qowiont Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25232. Losse nummers 1,50. Tatta Mirando (68) overleden AMSTERDAM De violist Tatta Mi rando, de 'primas' van het 'koninklijke zigeunerorkest', is op 68-jarige leeftijd overleden. Mirando werd op 11 maart 1923 als Morschi Thomas Weiss gebo ren in Wörth am Rhein. Met zijn zi geunerorkest vierde hij vele triomfen. Hij trad veelvuldig op in het oude Lido aan het Leidseplein in Amsterdam en speelde veel samen met bekende ar tiesten. Zo verzorgde hij in februari 1990 twee optredens met schrijver, vio list en schilder Armando in de Stads schouwburg in Amsterdam en muziek centrum 'De Oosterpoort' in Gronin gen. Mirando wordt morgen begraven op 'Moscowa' in Arnhem. ZOETERMEER De Nederlandse tuinbouw heeft de produktiewaarde in 1991 met elf procent zien groeien. De tuinbouwproduktie bereikte daarmee de recordomvang van dertien miljard gul den. Reden voor de tuinbouw om 1991 als een heel bijzonder jaar 'in te lijsten', aldus de voorzitter van de produktschappen voor Groenten en Fruit en voor Sierge wassen, J. van der Veen, vanmiddag in zijn nieuwjaarstoespraak, uitgesproken tij dens een bijeenkomst in het gebouw van de Floriade in Zoetermeer Zowel de voe- dingstuinbouw als de sierteelt vertoonden een nog sterkere groei dan in 1990, res pectievelijk met negen en twaalf procent. Van der Veen: „De voedingstuinbouw brak alle records door in twee jaar tijds met een kwart te groeien. Ik geef het u te Pagina 11: „Prachtige cijfers met nuch terheid bekijken" Conflict rond Astrid Roemer DEN HAAG Binnen de Haagse ge meenteraadsfractie van Groen Links is een conflict ontstaan tussen raadslid Astrid Roemer en de fractie. Het afde lingsbestuur heeft de partijen tot zondag de tijd gegeven uit de impasse te komen. Als dat niet lukt moet de ledenvergade ring zich uitspreken. Roemer, ook schrijfster, zegt desgevraagd haar werk zaamheden voor de fractie tot zondag stop te zetten. Volgens het raadslid wordt haar verweten dat zij landelijk te veel verplichtingen heeft. Zij is op landelijk niveau actief voor Groen Links en in de vrouwen-, anti-racisme- en migrantenbe weging. Vaticaan eist afschaffing van rally Parijs-Kaapstad VATICAANSTAD De krant van het Vaticaan, de Osservatore Romano, eist afschaffing van de rally Parijs-Kaapstad. De rally is niet alleen een tragedie, maar ook een belediging, aldus de krant gisteren. Het echte klassement van de rally is volgens de Os servatore: 30 doden in 14 rally's sinds 1979. De orga nisatoren houden het op een slachtoffer minder. Het tot nu toe laatste was de Franse motorrijder Gilles Lalay, die dinsdag in Congo verongelukte. De Osser vatore vindt de rally niets anders dan een schaamte loos pralen met de techniek. Hij overtreft alles wat er slecht is in de sport. De sport is ten diepste het eerste slachtoffer van de rally. Uit respect voor de slachtoffers en de waardigheid van de landen die de rally doorkruist, is er maareen éis mogelijk: afschaf fen van de rally, schrijft de Osservatore. Pagina 7: Echtpaar Tijsterman valt uit. Tolerantie hoog pgeleiden valt vaak tegen Palestijnse delegatie viert winnen iropaganda-veldslag LEIDEN OMGEVING lixie, swing en iatin vullen Leidse Jazzweek Hccordeonist Johnny Meijer was veelzijdig natuurtalent IEESTELIJK LEVEN/OPINIE 2 NENLAND 3/4 ITENLAND5 ONOMIE 6 ORT 7 EIDEN/REGIO 9/10/11 IENSTVÉRLENING 10 NST/RTV 12 V-PROGRAMMA'S 13 /EER/PUZZEUMENU 13 annacht opklaringen aar in het zuiden eerst - og veel bewolking, inimumtemperatuur van in. het noordoosten tot graden in het uidwesten. Overdag inke zonnige perioden en Iroog. iddagtemperatuur >ngeveer 3 graden. Wind lit oostelijke richtingen, natig, kracht 3 4, maar n Zeeland eerst nog af en oe krachtig, 6. bewapende iverval op uwelierszaak ÏLLEGOM Twee gewa mde mannen hebben gister- liddag kort voor sluitingstijd jwelierszaak Roeland aan de pofdstraat in Hillegom over- illen. De overvallers, die ge- laskerd waren, eisten geld rwijl zij het personeel onder (hot hielden. Met een bedrag in geld verlieten de twee ervolgens lopend de zaak. De Nerval nam niet meer dan rie minuten in beslag. De po- tie tast nog in het duister ker de richting waarheen de Eders gevlucht zijn. In het der van het onderzoek ver- ïkt men eventuele getuigen Ëtact op te nemen met de egomse politie. DEN HAAG Staatsse cretaris Simons van volks gezondheid wil met de zieketekostenverzeke- raars, verenigd in de KLOZ, gaan praten over een verlaging van de premies met 15 procent. Hij heeft dit initiatief ge nomen nadat de Tweede Kamer nadrukkelijk heeft laten weten voor een ver laging te zijn per 1 april dit jaar. De verzekeraars zijn tot nu toe niet bereid de premies te ver lagen, omdat volgens hen de kosten van de gezondheidszorg daarvoor te veel zijn gestegen. Simons verwijt de verzeke raars daarvan zelf de oorzaak te zijn, door onder meer dure medicijnen te vergoeden waar goedkopere alternatieven be schikbaar zijn. Simons wordt daarin gesteund door een meerderheid in de Tweede Kamer, die vindt dat de staats secretaris de verzekeraars des noods moet dwingen tot pre mieverlaging door middel van een prijsmaatregel. Simons wil nog niet zo ver gaan en eerst via een gesprek de verzeke raars voor zijn standpunt pro beren te winnen. De verlaging met 15 procent betreft overigens alle premies die zijn afgesloten bij verzeke ringsmaatschappijen. Polissen voor onder andere bejaarden, die door de overheid zelf wor den vastgesteld, zouden met 10 procent minder moeten wor den. De premies zouden om laag kunnen, omdat sinds 1 ja nuari medicijnen en enkele andere voorzieningen worden betaald via de AWBZ. Daar door is de AWBZ-premie met 1,5 procent verhoogd. De zie kenfondspremie is tegelijk daarmee verlaagd, maar de premies voor particulier ver zekerden zijn gelijk gebleven. Pagina 3: Ohra: geen volledi ge vergoeding medicijnen IJslandschap Mensen van Greenpeace zijn geen milieu-liefhebbers die bij het haardvuur blijven zitten en alleen af en toe wat roepen. De Duitse wetenschapster Sabine Schmidt bijvoorbeeld neemt hier bij nachtelijk zonlicht namens Greenpeace een kijkje op Antarctica. Greenpeace protesteert tegen het giftige afval dat Amerikaanse onderzoekers veroorzaken door met explosieven kraters te ma ken in de dikke ijslaag. FOTO: AP Zwarte kandidaat ziet af van nominatie presidentschap VS WASHINGTON Gouver- presidentschap. Wilder was de rassing. Enkele dagen tevoren ten van die partij. Aan Demo- neur Douglas Wilder van de enige zwarte kandidaat in de had de gouverneur nog ont- cratische zijde zijn er nu nog Amerikaanse deelstaat Virgi- verkiezingsrace. Als reden kend dat hij zich terug zou vijf serieuze kandidaten over nia heeft gisteren onverwacht noemde hij financiële en ande- trekken uit de Democratische om het op te nemen tegen pre- aangekondigd dat hij afziet re dringende problemen in voorverkiezingen op 18 febru- sident George Bush, die een van de nominatie namens de Virginia. Wilders mededeling ari in New Hampshire, een be- tweede ambtstermijn nastreeft. Democratische Partij voor het kwam als een volslagen ver- langrijke test voor de kandida- Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. DETROIT De KLM en British Airways (BA), hebben een groot strui kelblok, dat een fusie tus sen beide in de weg had kunnen staan, overwon nen. Dat onthulde gisteren KLM- president-directeur drs P. Bouw in Detroit. Daar was hij aanwezig bij de openings- vlucht op deze tiende Ameri kaanse bestemming van de KLM. Volgens Bouw is een oplossing gevonden voor een zeer belangrijk juridisch pro bleem, waarbij onder meer de Europese Commissie en het Amerikaanse ministerie van Transport een fusie zouden kunnen tegenhouden. Nu nog worden landingsrechten altijd toegekend aan de maatschap pij van één land. Bij een fusie tussen KLM en BA zou er ech ter geen sprake meer ziin van een bilaterale overeenkomst. Op grond daarvan kan elk land waarop wordt gevlogen, in principe de landingsrechten van KLM en BA in geval van een fusie afnemen. Door de nu gevonden oplossing zal dat niet meer mogelijk zijn, aldus een optimistische Bouw. Hij wilde evenwel op geen enkele wijze ingaan op de aard van de constructie, maar sprak wel van een „werkelijk unieke vondst". Pagina 6: KLM-directeur Bouw: we laten ons niet in de hoek drukken NEW YORK/ZAGREB De VN-Veiligheidsraad heeft gisteren besloten om een vooruitgeschoven groep van 50 militairen naar Kroatië te sturen om toe te zien op de jongste wapenstilstand. Het is de bedoeling dat de eer ste militairen nog deze week in Kroatië arriveren. De VN willen de troepenmacht op ter mijn uitbreiden tot ongeveer 10.000 man. De EG-conferen- tie over Joegoslavië is vandaag in Brussel voortgezet. De ver vanging van generaal Veljko Kadijevic als Joegoslaviës mi nister van defensie betekent een overwinning voor de Ser vische haviken. Hun vertegen woordiger in de legertop is chef-staf generaal Blagoje Ad- zic, die gisteren door het door Servië gedomineerde presi dentschap van Joegoslavië werd aangewezen als Kadije vic' opvolger. Kadijevic trad af officieel om gezondheidsre denen daags nadat een vliegtuig van de federale luchtmacht een helikopter met EG-waarnemers neerschoot. Het leger zei het incident te betreuren, maar Servische ex tremisten zagen er juist een complot in van „Kroatische" kringen binnen het leger. De afgetreden minister vertegen woordigde het liberale kamp binnen het federale leger. In bijna alle opzichten zijn de fe deralist Kadijevic en zijn Ser vische opvolger Adzic eikaars tegenpolen. Pagina 4: Kroatië loert op toeristenmiljarden. Bejaarde verongelukt bij oversteken snelweg SASSENHEIM Een 82-jarige Warmonder is vanacht dodelijk verongelukt toen hij de A44 te voet wilde oversteken en daarbij geschept werd door een vrachtauto. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van Akzo Coatings in Sassenheim. Het slachtoffer was op slag dood. De vrachtwagenchauffeur, een 44-jarige Voorhouter, verklaarde de man niet meer te hebben kunnen ontwijken. Ook een buschauffeur had de Warmonder kort voor het ongeluk in de berm van de rijksweg zien staan. Handelsakkoord YS en Japan TOKYO De Amerikaanse president George Bush heeft vandaag gezegd dat de Japan se autoriteiten hebben beloofd meer Amerikaanse auto's, auto-onderdelen, computers en andere artikelen te zullen in voeren, waardoor in de VS ba nen kunnen worden ge creëerd. „De boodschap is ont vangen", zei Bush. De Amerikaanse president noemde zijn bezoek aan Japan een succes tijdens een perscon ferentie waarmee hij en de Ja panse premier Kiichi Miyaza- wa hun onderhoud vandaag afsloten. „Het heeft het belang van onze relatie op het terrein van de politiek, veiligheid en economie bevestigd", zei Bush. „Het heeft ons doel, om de Ja panse markten verder open te stellen voor onze export, na derbij gebracht". De Ameri kaanse autofabrikanten echter noemden de Japanse belofte om 20.000 Amerikaanse auto's extra te importeren onbedui dend. De president sprak een etmaal nadat hij aan een staatsdiner met Miyazawa in elkaar was gezakt tengevolge van een plotselinge aanval van buikgriep. Vandaag verklaar de hij zich een „stuk beter" te voelen en geen enkele zorg te zou hij zich niet verkiesbaar stellen voor een tweede ambts termijn, zei hij. Pagina 5: Sterfelijkheid Bush blijft VS obsederen. Pagina 6: Japan gaat ook meer elektronica invoeren Illegalen gearresteerd DEN HAAG De Haagse politie heeft gisteravond in een pand aan de Daltonstraat zeven illegalen aangehouden in leeftijd variërend van 21 tot 34 jaar. De politie kwam hen op het spoor nadat er een melding was binnenge komen over een steekpartij in de woning. Toen agenten de woning bin nendrongen probeerden de buitenlanders te vluchten door uit het raam te sprin gen. In het pand werd splin ternieuwe audio- en videoap paratuur aangetroffen, die vermoedelijk gestolen was. Daarnaast wemelde het er van de kakkerlakken. Van een steekpartij bleek geen sprake te zijn. President Bo ris Jeltsin van Rusland maakt een rondreis door zijn land om de bevol king uitleg te geven over zijn prijshervor- mingspolitiek. Hier vertelt hij klanten in een levensmidde lenzaak in Sa ratov waarom bijvoorbeeld ook babyvoed- sel sinds de prijzen zijn los gelaten veel duurder is ge worden. FOTO: AP Leiden mag tropisch hardhout niet verbieden DEN HAAG Gemeenten mogen vanaf 1 juli het gebruik van tropisch hardhout in de bouw niet langer verbieden. Zo'n verbod „staat haaks" op staatssecretaris Heerma (volks huisvesting) gisteren bij de presentatie van het Bouwbe sluit. Volgens hem kan het kappen van tropisch hardhout weliswaar grote schade voor het milieu teweeg brengen, maar bedreigt het gebruik er van de gezondheid en veilig heid niet. Als de politieke wens bestaat het gebruik van tropisch hardhout aan banden te leggen, dienen daarvoor an dere instrumenten gekozen te worden, aldus de staatssecreta- 'Prachtige cijfers'. Betere woorden zijn er kennelijk niet voor de vandaag in de Leidse Courant gepubliceerde resultaten van de Nederlandse tuinbouw in het zojuist voorbije jaar. Groen ten en fruit, bloemen en bollen, ze hebben het allemaal goed gedaan en iedere tuinder hoopt dat het in het nieuwe jaar weer zo zal gaan. „De voedingstuinbouw brak zelfs alle re cords door in twee jaar tijds met een kwart te groeien. Ik geef het u te doen om nóg zo'n sector in Nederland te vin den", zei vandaag produktschapsvoorzitter J. van der Veen. Misschien de dagbladsector? Maar dan moet wel eerst ieder een gauw even - in 'prachtige letters' - onderstaande bon in vullen. I Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. O een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: 3 maand f. 27,00 (met automatische betaling) O kwartaal f. 82,80. Dhr/Mevr: I Straat: I Postcode/Plaats: Voorl: I Telefoon: I (Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een vt I Bei 071-313677 I Of deze bon opsturen in een I open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, ^^501 VC Den Haag (voor controle op bezorging) n proefabonnement worden geweigerd) 711848 003000

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1