'Loonstrook wordt grote tegenvaller' tó Bouw Gavi vrijwel zeker van de baan Neerschieten helikopter EG fel veroordeeld RIMULA PRIMA. Videocamera Meerderheid Tweede Kamer wil prijsmaatregel ziektekosten INFORMATIE ZONDER SENSATIE £eidj6e6ouoattt Ronnie Brunswijk: dereen houdt nog van unglecommando" Van Dam ilangrijkste man bij samenwerking /eronica en VARA I bewolking en len met regen. eratuur ongeveer 6 en, maar in de avond graden lager. Wind aiend van zuidwest r noordoost, matig i kracht 4. Aan de kust i dan krachtig 6. £cldoe <2owuwt Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25231Losse nummers 1,50 Verkeerscontrole met videocamera DRIEBERGEN De eigen ver keersovertreding direct terugzien op video, al dan niet vergezeld van een fikse bekeuring. Deze nieuwe manier van werken zal de rijkspo litie binnenkort ook gaan toepas sen op de autosnelwegen in Zuid- Holland. De 'videowagen' zal van af aanstaande maandag met name toezien op zaken als afstand hou den, oneigenlijk gebruik van de vluchtstrook, de maximum snel heid en het rijgedrag van vracht wagenchauffeurs. Pagina 9: 'Mensen schrikken vaak als ze hun rijgedrag terug zien' Stadskanaal draait topman Philips op zwart STADSKANAAL President-directeur Jan Timmer van Philips sprak gistermor gen tussen tien uur en half elf via de-satel liet 'worldwide' tot zijn werknemers. Dat gebeurde vanuit het Evoluon in Eindhoven tot honderdduizend man, zo dacht de pers dienst van het concern. Daar moesten echter de ruim tweehonderd medewerkers van Philips Stadskanaal van af worden getrokken. Technische storing noopte de directie van de vestiging tot een reprise. Vijf minuten voor het geplande slot draaide Stadskanaal Timmer op zwart. Om één uur 's middags verliep de uitzending vlekkeloos. Pagina 7: „Personeel Philips moet nog grote offers brengen" Bevalling bij sociale dienst DEN HAAG Tijdens een gesprek op een wijkkantoor van de sociale dienst van de gemeente Den Haag heeft een vrouw gisteren het leven geschonken aan een dochter. De vrouw was acht maanden zwanger. Tijdens het gesprek met de ambtenaar van de sociale dienst begonnen plotseling de weeën. De am bulance van de GGD was binnen twee minuten ter plaatse, maar vervoer naar een ziekenhuis bleek niet meer moge lijk. De GGD heeft vervolgens, geassis teerd door medewerkers van de sociale dienst, de bevalling op het wijkkantoor begeleid. Moeder en dochter verkeren in een blakende gezondheid. Bomaanslag moet Zuidafrikaanse tournee Paul Simon verhinderen JOHANNESBURG Enkele uren voordat Paul Simon gis teren vanuit New York in Johannesburg arriveerde voor een tournee van drie weken door Zuid-Afrika, is op het kantoor van zijn concert-promotor met twee handgranaten een aanslag gepleegd. Daarbij sneuvelde enkele ruiten. De daad is opgeëist door de radicale anti-apartheidsgroep AZA- PO, die liet weten over te gaan tot meer aanslagen wanneer de concertreeks toch doorgaat. De komst van de Ameri kaanse popmuzikant is de laatste weken zwaar bekritiseerd. Vooral radicale zwarte organisaties vinden het te vroeg voor een tournee omdat er van politieke hervormingen in hun land nog geen sprake is. ANC-leider Nelson Mandela, die vrijdag een receptie voor Paul Simon geeft, zei gisteren geen reden te zien waarom de zanger en de Amerikaanse actrice Whoopi Goldberg Zuid-Afrika niet zouden mogen bezoeken. Goldberg neemt thans een musical op in het zwarte woon oord Soweto. Illegale werknemers in Westland opgepakt DE LIER De gemeentepolitie van Den Haag heeft in samenwerking met de korpsen van Monster en De Lier gisteren in het Westland negentien illegale werk nemers aangehouden. Zij zijn voor het merendeel van Turkse afkomst en worden het land uitgezet. De aanhoudingen gebeurden bij een kassens- loopbedrijf en een inpakbedrijf in het Westland. De twee werkgevers van de bedrijven hebben een proces-verbaal ge kregen. Volgens de Haagse politie zijn de aanhou dingen slechts het begin van een opera tie, waarbij het gehele Westland stelsel matig aan een onderzoek zal worden on derworpen. DEN HAAG Voor veel werknemers zal het eerste loonstrookje van het nieu we jaar een onaangename verrassing betekenen. Met name de grote groep die per 1 januari geen perio dieke loonsverhoging heeft gekregen, zal er net to fors op achteruitgaan. De oorzaak daarvan is de stijging van belasting, premies en ziektekosten premies. Voor sommigen zal het salaris daardoor drie procent lager uitvallen. Dit blijkt uit een be rekening van de Unie BLHP, de vakcentrale voor admini stratief, technisch en commer cieel personeel. Een alleenverdiener die 3000 gulden bruto per maand ver dient, gaat er vijf gulden op achteruit, maar wie meer dan 4200 gulden ontvangt (en daar door niet meer in het zieken fonds zit) levert bijna honderd gulden in. Voor een kostwin ner met twee kinderen onder de achttien jaar is de situatie vergelijkbaar. De Unie onderzoekt momen teel mogelijkheden om, in overleg met de werkgevers, hiervoor oplossingen te vin den. De Unie vindt het redeljk dat er maatregelen worden ge troffen waardoor met name mensen met midden-inkomens niet te fors worden getroffen. De Unie heeft bij de cao-on derhandelingen een loonsver hoging van 4,75 procent geëist voor werknemers die particu lier zijn verzekerd tegen ziek tekosten alsmede een hogere tegemoetkoming van de werk gever in die kosten. Voorzitter Cees Michielse ver wijt het kabinet dat het lang de schijn heeft opgehouden dat het in 1992 wel mee zou vallen met de koopkracht. „Nu blijkt echter dat de inflatie hoger uitvalt en de premies voor de ziektekosten sterk stijgen. Daarvoor hebben wij al meer dan een half jaar gewaar schuwd. De overheid is de gro te boosdoener en de overheid moet daarom zorgen voor las tenverlichting, het liefst nog in de loop van dit jaar", aldus Michielse gisteren in zijn nieuwjaarstoespraak. De Unie vindt dat alsnog de inflatiecor rectie in de belastingen moet worden doorgevoerd. De vak centrale kreeg er dit jaar 4000 leden bij, waardoor het totaal nu 61.931 bedraagt. DEN HAAG/LEID- SCHENDAM De kans dat de vuilverbrander op Ypenburg er nog komt, wordt kleiner en kleiner. Gisteren besloot het colle ge van b en w van Leid- schendam met onmiddel lijke ingang alle procedu res stop te zetten. Boven dien kreeg milieugedepu teerde H. van der Vlist tij dens een vergadering van Provinciale Staten steun voor zijn beleid eerst al ternatieven te onderzoe ken. Alle bezwaarschriften tegen de vuilverbranding op Ypenburg (Gavi) bij elkaar, in totaal bijna tienduizend. Hans van Wissen, medewerker van de afdeling interne zaken van de gemeente Leidschendam, heeft een belangrijke rol gespeeld bij de registratie van alle bezwaarschriften. FOTO: STEPHEN EVENHUIS procedures stop te zetten tot de resultaten bekend zijn van een onderzoek naar een alternatie ve mogelijkheid. Uit de nieu we cijfers over de afvalstroom, die onlangs bekend werden gemaakt door het Afval Over leg Orgaan, blijkt dat er na 2004 een overcapaciteit aan verbrandingsovens kan ont staan. Bovendien blijken mo derne technieken om vuil te verwerken, zoals vergisting en compostering, eerder in ge bruik te kunnen worden geno men dan aanvankelijk werd verondersteld. Milieugedeputeerde Van der Vlist deed onlangs in het openbaar uitspraken dat de provincie bereid is mee te werken aan alternatieven, als de SAVA (de 35 samenwer kende gemeenten die de bouw van de Gavi moeten realise ren) die kan vinden door vuil bij de Afvalverwerking Rijn mond (AVR) te laten verwer ken, in combinatie met vergis ting en compostering. Hier door kwam de Gavi helemaal op losse schroeven te staan. Bovendien liet de AVR voor zichtig weten dat er over deze mogelijkheid te praten viel. Pagina 9: Provincie: Ge meenten moeten zelf beslis sen over bouw Gavi ADVERTENTIE DEN HAAG Een meerder heid in de Tweede Kamer vindt dat het kabinet de ziek tekostenverzekeraars moet dwingen de premies per 1 april te verlagen. Nadat eerder de PvdA al had aangedrongen op een prijsmaatregel, vindt nu ook het CDA dat het kabi net tot die stap moet overgaan. Het CDA-kamerlid A. Lan- sink stelde vanmorgen dat er snel duidelijkheid moet komen over de financiële gevolgen voor de consument van de overheveling van de medicij nen naar de AWBZ, zoals dat in het plan Simons Door deze overheveling zou de verzekering van particulier verzekerden goedkoper kun nen, maar de verzekeraars zijn vooralsnog niet van plan de premie omlaag te brengen. Volgens hen zijn de kosten van de gezondheidszorg, los van de medicijnen, zodanig ge stegen dat premieverlaging vrijwel onmogelijk is. De fracties van CDA en PvdA steunen wat dit betreft staats secretaris Simons, die de ver zekeringsmaatschappijen ver wijt die hoge kosten zelf in stand te houden door onder meer dure medicijnen te ver goeden waar goedkope alter natieven voorhanden zijn. Dit is in strijd met het geneesmid delen-vergoedingssysteem Lansink en zijn PvdA-collega Van Otterloo vinden dat de maatschappijen daarmee een goede kostenbeheersing van de gezondheidszorg frustreren. Een prijsmaatregel zou de maatschappijen kunnen dwin gen tot een doelmatiger beleid, wat gunstige gevolgen heeft voor de kostenontwikkeling. De premies van de particulier verzekerden zijn als gevolg van de houding van de verze keraars aanzienlijke hoger dan afgelopen jaar. Het Nationaal Instituut voor Budgetontwik keling (Nibud) heeft berekend dat dit verschil kan oplopen tot meer dan duizend gulden per jaar voor alleenverdieners. ADVERTENTIE ADVERTENTIE i op onze bloemenafdeling weinig geld 3 hele mooie akkelijke, vrolijke ers. Ze heten voluit: ulaacaulis. Maar ze an de kwaliteit die i ons gewend dus zeg maar ula prima! edlng Is geldig (in winkels met loemenafdeling) tot en met lag 11 januari 1992 NEW YORK VARAZDIN De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft gisteren de aanval van een Joegoslavisch leger vliegtuig op een helikop ter met EG-waarnemers boven Kroatië fel veroor deeld als een „meedogen loze aanval op ongewa pende burgers". De twaalf lidstaten van de EG zijn „ontdaan". De helikopter explodeerde in de lucht nabij Varazdin na te zijn geraakt door een raket. Vier Italiaanse militairen en één Franse officier kwamen daarbij om het leven. Een tweede helikopter die werd aangevallen kon veilig aan de grond worden gezet. De com mandant van de Joegoslavi sche luchtmacht, generaal Zvonko Jurjevic, is inmiddels geschorst en onder huisarrest geplaatst. Het Joegoslavische ministerie van defensie betuig de „diepe spijt" en noemde het voorval „ongewenst en tra gisch". Het ministerie beloofde dat er een onderzoek wordt in gesteld. De Kroatische vice-premier, Zdravko Tomac, zei dat „Ser vië en het leger misschien de komst van een vredesmacht en een einde van de oorlog proberen te voorkomen". De Kroatische premier, Franjo Greguric, schreef in een brief aan de EG dat de aanval aan toont dat het „Joegoslavische leger het conflict wil laten es caleren en de internationale gemeenschap wil provoceren". Ondanks de aanval gaan de plannen om een contingent van 50 VN-waarnemers voor uit naar Joegoslavië te sturen door. In de resolutie worden de partijen in Joegoslavië op geroepen ervoor te zorgen dat zij hun taak kunnen uitvoeren. De eerste VN-waarnemers moeten komend weekeinde in Joegoslavië aankomen. Ze zul len worden gevolgd door een vredesmacht van 10.000 man als het huidige bestand aan houdt en het plan over de plaatsen waar zij gelegerd moeten worden door alle par tijen aanvaard wordt. Pagina 5: EG waagt zich op nieuw in Joegoslavisch laby rint Kwaliteit - Design - Voordelig Jencikova Vinternational Den Haag Denneweg 4. 070-3106314 Leiden C: Haarlemmerstraat 52a-54. 071-127509 Amsterdam C Molsteeg 12, hk Spuistraat, 020-6259866; Am sterdam' W van Weldammelaan 11; Gelderlandplein, 020-6440510 Vlaar- dingen C Korte Hoogstraat 41. 010- 4346267 Utrecht Gildenkwartier 173. Hoog Catharijne. 030-328869 Boeing 737 verliest motor GRAPEVINE Een Boeing 737 van de Amerikaanse maat schappij Delta Airlines heeft gisteren vlak na de start van de luchthaven Dallas-Fort Worth de rechtermotor verlo ren. De piloot kon het toestel weer veilig aan de grond zet ten. Het toestel, dat vijf be manningsleden en 39 passa giers aan boord had, wilde koers zetten naar Houston toen de motor afbrak. De oor zaak van het technisch man kement is nog niet bekend. ELKE DONDERDAG DE Hartaanval aanvoerder rugbyteam ROTTERDAM De aanvoer der van het Nederlands rugby team, Mare Visser, is na een hartaanval opgenomen op de afdeling intensive care van het Sint Clara Ziekenhuis in Rot terdam. De 31-jarige Visser was giste ren achter het stuur van zijn vrachtwagen onwel geworden. Visser, die uitkomt voor ere- klasser Hilversum, zegde on langs af voor het trainings kamp in Zuid-Frankrijk waar het Nederlands team het ko mend weekeinde enige wed strijden zal spelen. Hij klaagde over voortdurende vermoeidheid. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Pas op, de videocamera rijdt met u mee! Een nieuwe slogan die voortaan ook bij de automobilisten op de rijkswegen in Zuid-Holland opgeld doet. Immers de rijkspolitie heeft nu ook in onze contreien - net als in Limburg al het geval is - de videocamera ingezet om het rijgedrag van wegpiraten vast te leggen. De politiemensen konden soms hun ogen niet gelo ven bij wat ze allemaal aan rijfouten zagen. Met de camera hopen ze die nu te registreren om later de overtreders ermee te confronteren. Al dan niet met een bon. En dan wel een heel andere dan die hieronder staat. Want daar word je im mers alleen maar wijzer van. ri4f)agen Gratis BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Geen treinverkeer Utrecht-Den Haag DEN HAAG Bij werkzaam heden aan de spoorbaan tussen Woerden en Gouda is vanoch tend over een afstand van zes kilometer een kabel kapotge- trokken. Daardoor was geen treinverkeer mogelijk tussen Utrecht en Den Haag/Rotter dam, zo heeft NS meegedeeld. De Spoorwegen hebben vanaf ongeveer 11.00 uur bussen in gezet. Door de kabelbeschadi ging zijn de seinen uitgevallen. De bovenleiding heeft nog wel spanning. Vanmorgen was nog niet dui delijk hoe lang de stremming zou duren. Ik wil O de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. O een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: O maand f. 27,00 (met automatische betaling) O kwartaal f. 82,80. Dhr/Mevr: Voorl: Postcode/Plaats: I Telefoon: (voor controle op bezorging) (Indien doartoe aanleiding bestooi. kan een veri I Bel 071-313677 I Of deze bon opsturen in een I open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, ^2501 VC Den Haag 711848 003000 £cidóc6outci^it

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1