Rijnlands bedrijfsleven blijft minder investeren Directeur van GSD pleit voor meer samenwerking op regionaal niveau 1.7 10 7.5 Eurostep hervat uitzendingen GROOTHANDEL BOEKT BESTE RESULTATEN Afscheid van moordjaar welkom voor nieuw jaar ORGANISATIES KOPPELEN BESTANDEN Slimme EHBO-kit CcidócCouxont [111 ijlilj IjM li l_l Iliji Ifj Ij IJ \K! '^A;sL--- id&z Qowva/nt LEIDEN OMGEVINGDINSDAG 7 JANUARI 1992 9 I NAAM DER WET Verdediger lUDOLF KLEUN t onwennig stond de voor het hekje bij kan- |rechter Kamp. Het was zijn eigen zaak die hij >t behartigen, maar die zijn zus. En het was meet af aan duidelijk hem dat niet geweldig takkelijk viel. Die zus, Leidse, had ruim een geleden 124 kilometer uur gereden op een plek het maximum 100 5. Kort daarna wilde de iandad inkasseren: 155 len maar liefst, jin de hoogte van dat be zat hem de kneep. int zusterlief die gisteren ^Ihinderd was, had juist )d die tijd in de krant iets ezen over die boetes. Die iden fors verhoogd wor- Een overtreding met :ilometer per zou voort geen bedrag van 80 van 155 gulden ver- Haar was dat hogere lrag al toegerekend en vond ze te vroeg, zo 1de kort samengevat het log van de broer, verhaal over de hoogte de boetes klopte. Maar inelijk was dat wat laat buiten gekomen. Want jens de officier van jus- had de politie alles vol de richtlijnen gedaan, helemaal volgens die ïtlijnen verhoogde hij in eis het bedrag tot 180 len. Een bedrag dat door Lantonrechter in zijn uit- lak werd overgenomen, ir of de Leidse er ver- idig aan doet haar broer vaker op pad te sturen 14. /o, haar belangen te verde en is op zijn minst twij- jchtig. Want na het hele haal van de officier te iben aanhoord merkte droogweg op: „Ik dacht al dat het verstandiger om gelijk te betalen". ■ap 23-jarige Leidse student |rde gisteren ook tot de ïtèle van verkeersovert- irs die rechter Kamp ;ren bezocht. Hij had in tember 1990 op de IJssel- irlaan te hard gereden. i 70, waar 50 was toe- ian. Een feit dat hij niet ;ende. Maar toen de ac- Igiro van 80 gulden stuurde hij die terug, naam was verkeerd ge- Er was een letter [evallen en dat zou 'zijn inzicht de giro it accepteren. Maar na- hij de girokaart had te- [estuurd volgde er geen iwe. Uiteindelijk kwam wel een oproep om voor kantonrechter te ver enen. Waar de officier i justitie hem de les las. zou in zo'n geval ge in betalen. Want anders Schijnt er vroeg of laat een officier van justitie ;egt dat er geen 80 maar Igulden moet worden be- Ook rechter Kamp het wat flauw om de A 7C iar een proces in gang nodeloos veel extra site en kosten met zich ibracht. Maar de student niet uit het veld gesla- Opgewekt en argeloos laarde hij bij zijn af- tid weieens krap bij kas :itten. En ja, dan was foutje op een acceptgiro aardige manier om de ling uit te stellen. Echt jant is zo'n verdediging al niet. 61-jarige Zaandammer het beter aan. Hij had bekeuring" van 80 gul- gekregen omdat hij op "^hurchilllaan over een jrgetrokken streep was eden. Omstandig vertel- I hij rechter Kamp uit herzin naar Leiden te gekomen om hem te lellen over de onover- telijke verkeerssituatie itede. Hij moest noodge- ingen op het laatste mo lt van voorsorteerstrook De rij aan de iterkant was bedoeld rechtdoorgaand ver en dat was hem niet duidelijk. •fficier meende coulant ijn door een boete van gulden te eisen. En dat de Zaandammer in •erkeerde keelgat. „Dus 'ord voor mijn inspan- gestraft met 30 gulden boete". Rechter Kamp e die opvatting. Hij Ie 51 gulden op. „Dan t u ook nog in hoger :p, als u dat wilt". Zelfgemaakte bom ontploft in gezicht ALPHEN AAN DEN RIJN Een 13-jarige jongen uit Alphen heeft gisteravond forse open wonden in zijn gezicht.opgelopen toen teen zelfgemaakt projectiel in zijn handen ontplofte. De bom, gemaakt uit een met kruit gevuld aluminium pijpje, ontplofte veel sneller dan verwacht. De jongen was samen met een twee jaar ou der vriendje aan het experimen teren in het Weteringpark. De gewonde werd voor behandeling overgebracht naar ziekenhuis Rijnoord. Inbrekers in energiebedrijf ALPHEN AAN DEN RIJN Uit het kantoor van de EWR aan de Prins Bern- hardlaan in Alphen zijn in de nacht van zondag op maandag een computer met bijbehorende monitor, toet senbord, digitiser en muis gestolen. De inbrekers kwa men binnen door het vernie len van de ruit van een ach terdeur. De waarde van de elektronica bedraagt enkele duizenden guldens. Sieraden gestolen OEGSTGEEST Een woning aan de Prinses Beatrixlaan in Oegstgeest is gister avond tussen acht en elf uur bezocht door inbrekers. De dieven wisten de woning binnen te komen door een achterdeur te for ceren. Uit het huis werd voor een onbe kend bedrag aan sie raden ontvreemd. LEIDEN Eurostep in Leiden, die via de satelliet Olympus onderwijspro gramma's verzorgt, heeft gisterochtend na een onderbreking van ruim een half jaar haar regelmatige televisie-uitzen dingen hervat. De uitzending van de programma's werd op 29 mei vorig jaar onderbroken, toen de satelliet onver wacht op drift raakte. Eurostep maakte gisteren haar pro gramma voor dit jaar bekend. Gemid deld zal de organisatie vier uur per dag uitzendingen verzorgen, die voor ieder een in Europa beschikbaar zijn. Deze omvatten allerlei opleidingen en onder wijsprogramma's van scholen, universi teiten, bedrijven en instellingen. In fe bruari zal Eurostep in samenwerking met het Eureka'95 consortium geduren de twee weken HDTV-uitzendingen verzorgen, wanneer de Olympische Winterspelen in Albertville worden ge houden. Een speciale bergingsploeg van de ESA slaagde er met medewerking van de ruimtevaartorganisatie NASA en die van Frankrijk CNES eind augustus in de satelliet te tracëren en onder contro le te krijgen. In de geschiedenis van de ruimtevaart was dit een unieke opera tie. Politie tevreden ijiet controle-actie NIEUWKOOP Bij een fietsverlichtings controle-actie, gister ochtend tussen half acht en kwart over acht op de Aarlanderveenseweg in Nieuwkoop, zijn slechts twee overtredin gen geconstateerd. In totaal passeerden 150 scholieren. De politie is erg tevreden over het resultaat. De actie wordt de komende we ken voortgezet. LEIDEN Het bedrijfs leven in Rijnland inves teert fors minder dan het landelijk bedrijfsleven. Over 1991 zijn de investe ringen met 7,3 procent ge daald, terwijl landelijk de daling op 2,3 procent wordt geschat. Industrie en dienstensector maken hier fors negatieve uit schieters: zij verlaagden hun investeringen met niet minder dan 17 pro cent. Alleen in de groothandel werd bijna 25 procent meer geld ge stoken. Op deze teleurstellen de cijfers na wijst de jaarlijkse bedrijvenenquête van de Ka mer van Koophandel voor Rijnland, waarvan de resulta ten vanmiddag tijdens de jaar vergadering bekend werden gemaakt, uit dat het het bedrijfsleven in het noorden van Zuid-Holland voor de wind gaat. De omzet steeg met vier procent, oftewel 1,3 pro cent meer dan het landelijk gemiddelde. De export groeide met 3,7 procent, terwijl die voor heel Nederland met slechts 2,1 procent steeg. Ook in deze laatste categorieën springt de groothandel er posi tief uit: de omzet steeg met 6,6 procent, haar export nam toe met 5,1 procent. De diensten sector, tot voor kort de sterk ste groeisector in Nederland, stelde diep teleur. Behalve een forse terugval in de investe ringen, werd hier ook een ex- portverlies van 2,7 procent ge noteerd. Toch blijft de dienstensector voor de werkgelegenheid van groot belang. Samen met opnieuw de groothandel zorgde zij voor een stijging van het aantal arbeidsplaatsen met 3000. Nieuwe grenzen Tussen de verschillende re gio's in Rijnland bestaan ech ter grote verschillen. De Duin en Bollenstreek doet het op alle fronten goed: alleen hier namen de investeringen toe, evenals export en omzet. In Leiden namen de investerin gen met 8,3 procent af, terwijl Alphen en omstreken de twij felachtige eer heeft koploper te zijn met een duikeling van 15,5 procent in de investerin gen. Zij maakte dat ruim schoots goed met een export- groei van 9 procent. Bovendien behaalde ruim 92 procent van de Rijnlandse be drijven een positief bedrijfsre sultaat. Vorig jaar was dat bij 'slechts' 90 procent het geval. In zijn nieuwjaarstoespraak beklemtoonde voorzitter R. van Waveren van de Kamer van Koophandel het belang van regionale samenwerking. Het idee van de vorming van een Randstad-provincie, een voorstel van de commissaris der Koningin in Zuid-Holland Patijn, wees hij af. „Want wat tegelijkertijd gebeurt is niet het wegnemen van grenzen, maar nieuwe grenzen in het leven roepen, namelijk die tus sen de Randstad en de rest van Nederland". Nederland is zijns inziens te klein om te worden opgesplitst in regionale blok ken, zeker in het licht van de Europese eenwording, die per 1 januari 1993 haar beslag moet krijgen, „internationaal gezien zal Nederland als ge heel één van de Europese re gio's moeten zijn". De aanduiding van de regio Leiden als de zuidvleugel van de Randstad, wat het provinci aal bestuur doet, is evenmin een juiste keuze. Rijnland is juist sterk op de noordvleugel van de Randstad georiënteerd. De Kamer zal daarom ook bin- nekort met het voorstel komen om de regio Rijnland als apar te ruimtelijk-economische en bestuurlijke eenheid aan te duiden. Dat betekent dat voor het hele gebied een apart Streekplan wordt opgesteld. Sneer Een sneer deelde Van Wave- ren nog uit naar het Leidse ge meentebestuur. Dat is op dit moment bezig met de opstel ling van een structuurplan voor de Leidse binnenstad heeft opgesteld zonder het bedrijfsleven daar actief bij te betrekken, ook al werd het binnenstadsonderzoek on der meer naar kwaliteit van de winkelswel in samen werking met de ondernemers gedaan. Alphenaar in coma na ernstig ongeval Een 35-jarige man uit Alphen aan den Rijn is vannacht rond half twee ernstig gewond ge raakt bij een aanrijding op de kruising Prins Bernhardlaan- /Hoorn in zijn woonplaats. Hij ligt nu in coma met ernstig hoofd- en inwendig borstletsel. De 21-jarige man uit Heemste de die de auto bestuurde, moest met inwendig letsel aan het onderlichaam worden op genomen. Het tweetal werd vlak voor half twee aangereden door een 35-jarige Alphenaar. Komende vanaf de Eisenho- werlaan reed hij met grote snelheid over de brug, het rode verkeerslicht op de krui sing met de Hoorn negerend. De andere auto sloeg toen net linksaf de Prins Bernshardlaan op en werd in de linkerflank geraakt (foto). De veroorzaker van het ongeval kwam er nog gelukkig vanaf met één gebro ken en enkele gekneusde rib ben. Hij heeft zich later nog op het politiebureau gemeld, waarbij bleek dat de man te veel had gedronken. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN Nog nooit eerder zijn er in één jaar in de gemeente Leiden zo veel moorden vijf geregistreerd als in 1991. Dat memoreerde burge meester C. Goekoop giste ren tijdens de gemeentelij ke nieuwjaarsreceptie in het stadhuis. Daarmee was 1991 volgens hem een 'moordjaar'. In zijn lichtvoetige nieuwjaars rede meldde de burgemeester overigens dat die moorden niet van invloed waren op de toename van de bevolking. Die steeg eveneens tot een niet eerder bereikt niveau van 113.000. Of de criminaliteit on der die zo gegroeide bevolking nu wel of niet is toegenomen valt volgens de burgemeester niet te zeggen. „Maar er waren meer woninginbraken en min der winkeldiefstallen", hield hij het publiek op de drukbe zochte receptie voor. OH-Model De burgemeester bepleitte ver der de instelling van een nieu we regionale bestuurslaag. Dat bestuur moet dan rechtstreeks worden gekozen en een gebied bestrijken dat te vergelijken is met bijvoorbeeld de omvang van het werkterrein van de Kamer van Koophandel. Maar zolang die er niet is moet er Joop Vervoorn, onder veel meer, actief in Leiden-Noord ten be hoeve van ouderen middelpunt van een klein gezelschap. FOTO'S WIM VAN NOORT volgens Goekoop een betere samenwerking met de randge meenten komen. Nu moeten voor ieder besluit over bij voorbeeld woningbouw de ge meenteraden van alle betrok ken gemeente het over alle de tails eens zijn. Dat leidt vol gens de burgemeester tot een „rondzing-democratie, een OH-model". Aanleiding voor zijn opmer kingen waren uitlatingen van commissaris van de koningin S. Patijn over grotere gemeen ten en grotere provincies. Ideeën die volgens Goekoop wel het bestuderen waard zijn, maar die in elk geval niet op korte termijn ten uitvoer zul len worden gebracht. Europera Goekoop herinnerde gisteren ook aan de Europese eenwor ding waarin Leiden als kleine re gemeente vooral zal moeten opvallen door bijzondere pres taties, excellent zijn. Hij liet in het midden of 'Europa' nu wel of geen goede zaak voor Lei den is. In elk geval houdt de. stad er in het voorjaar van 1993 wel een spekstakelstuk in de Pieterskerk aan over. Dan wordt daar namelijk de 'Euro pera' opgevoerd. LEIDEN Het GAK, de GMD, bedrijfsverenigin gen, de sociale diensten en de arbeidsvoorziening moeten op regionaal ni veau zeer intensief gaan samenwerken. Dat moet uitmonden in het koppe len van de bestanden van deze organisaties. Alle werklozen in het WGR- gebied Leiden vallen dan on der één organisatie, die hen een op maat gesneden begelei ding kan aanbieden. Onder het WGR-gebied vallen behal ve Leiden, ook Voorschoten, Wassenaar, Alkemade en Zoe- terwoude. Een inwoner van Zoeterwoude kan, als hij ar beidsongeschikt wordt, via het Arbeidsbureau aangepast werk aangeboden krijgen in Leiden. Een eerste aanzet tot deze ver gaande samenwerking is al ge geven door de koppeling tus sen sociale dienst en het ar beidsbureau sinds 1 januari. Iemand die zich bij de GSD meldt, wordt tegelijk doorver wezen naar. het arbeidsbureau. Op dit moment is een onder- Zoeker aan de slag gegaan, die de samenwerking nader vorm moet gaan geven. De burge meester van Wassenaar, P.H. Schoute, is voorlopig voorzit ter. Op 12 februari wordt het eerste overleg gehouden. Een exacte datum waarop de nieu we organisatie haar beslag moet krijgen, is niet gesteld. Sociaal minimum De directeur van de gemeente lijke sociale dienst, S. Noor man, maakte dit bekend tij dens haar nieuwjaarsrede gis termiddag. Bij die gelegenheid fulmineerde zij tegen het langs elkaar heen werken van de verschillende organisaties. Ie mand die bij het GAK staat geregisteerd als gedeeltelijk arbeidsongeschikt, wordt niet doorverwezen naar het ar beidsbureau voor een andere, minder zware baan. Op die manier blijven mensen onno dig lang in de WAO. En die staat al zwaar onder druk, net als het hele stelsel van sociale zekerheid, aldus Noorman. Zij ziet echter niets in de ver vanging van het huidige stel sel door een ministelsel, waar voor haar collegadirecteur van de GSD in Rotterdam vorige week in zijn nieuwjaarsrede een lans brak. Werklozen en arbeidsongeschikten kunnen in dat systeem terugvallen op een basisuitkering, die de helft bedraagt van het sociaal mini mum Wie meer wil, moet zich vrijwillig bijverzekeren. „Het zal duidelijk zijn dat in zo'n geval mensen met een laag in komen en grote beroepsrisico's de dupe zijn. Voor mij staat vast dat een sociaal zeker heidsstelsel waarbinnen een calculerende markt bepaalt naar wie een aanvullende ver zekering betaalbaar is, geba seerd is op solidariteit die niet verder gaat dan een niet leef baar minimum. Die solidariteit is de mijne niet". Succesvol Herziening van de uitvoe ringsorganen is wat haar be treft een veel betere oplossing om de druk op de sociale ze kerheid te verminderen. Ge meente en sociale diensten hebben daarmee de laatste ja ren ook successen behaald, is haar argument. Wethouder H. de la Mar (soci ale zaken) maakte gisteren en kele van die succesvolle cijfers bekend. Het aantal mensen met een RWW-uitkering nam vorig jaar af met negen pro cent. Het jaar daarvoor was de daling acht procent. Niet min der dan 280 langdurig werklo zen vond een baan, iets meer dan de helft van hen was lan ger dan vier jaar werkloos. „In november hebben we zelfs dertien mensen die langer dan tien jaar werkloos waren, ge plaatst". Ook het Jeugdwerk garantieplan, waarbij een jon gere verplicht is een baan te accepteren op straffe van kor ting op de uitkering, blijkt een succes. De helft van de jonge ren ziet de baan uitmonden in een vast contract, zeventien procent begint een nieuwe op leiding. Het werkgelegenheidsproject voor allochtonen ligt ruim voor op schema. Tussen mei '90 en november vorig jaar werden 340 allochtonen be middeld. Van hen ging 45 pro cent aan de slag, en volgde de rest een opleiding. Hij waarschuwde echter wel voor een blind enthousiasme om mensen weer aan het werk te krijgen. „De groep mensen met een bijstandsuitkering dreigt vergeten te worden. We moeten niet alleen letten op de uitstroom naar regulier werk, maar ook aan het verbeteren van de positie van mensen die langdurig zijn aangewezen op een uitkering". Dat de ge meente daarbij op bescheiden wijze via het kwijtscheldings- beleid aan inkomenspolitiek blijft doen, was voor hem on omstreden. Deze handzame EHBO-kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een - nieuwe abon nee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant dé eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande: Dhr./Mevr.: Voorl.: Straat: Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: O maand (automatische betaling) f 27,00 I O kwartaal (automatische betaling) f 79,80 kwartaal via acceptgiro f 82,80 Stuur als dank de EHBO-kit naar: Naam: Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar de Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. Een traditioneel lange rij wachtenden in de Burgerzaal om burgemeester Goekoop de beste wen sen over te brengen.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9