'pluchting in Moskou over Georgië BUITENLAND ie Verzoenende toon in 'Cuba-brieven' Van de hoed en derand \PITEIN ROB 192 idócSoutcmt DINSDAG 7 JANUARI 1992 oneckers vechten )or pensioen Bout ?er iLlJN Erich Honecker en zijn vrouw Roijot stappen naar de rechter om de verde- n. Ofetaling van hun pensioen te eisen, dat l ende Duitse regering werd bevroren toen er Sioormalige Oostduitse leider vorig jaar oveft naar Moskou vluchtte. Volgens de ad- nt eiöt van Honecker heeft de Duitse staat h volst gehandeld met het stopzetten van de spralft-domsuitkering. Volgens de Berliner ei ging heeft Erich Honecker 18.000 mark te kuni maar deze krant meldt niet hoeveel zijn titenjw is misgelopen. Om uitzetting te voor- ;t pagn naar Duitsland, waar hij wordt ge- etswl in verband met misdaden die hij tijdens geld bewind zou hebben begaan, vluchtte de kstellrige Honecker eind vorig jaar naar de >ense ambassade in Moskou. Thatcher-dag op Falklandeilanden LONDEN De Falklandeilanden heb ben met ingang van dit jaar 10 januari uitgeroepen tot Margaret-Thatcherdag. De vertegenwoordigster van de regering van de Falklands in Londen, Sukey Ca meron, zei gisteren dat de bestuurders van de Britse kroonkolonie van mening zijn dat „over 20 jaar de mensen nog steeds zouden moeten weten wie Marga ret Thatcher was". De 10e januari werd gekozen omdat de toenmalige Britse pre mier op die dag in 1983 voor het eerst na de oorlog met Argentinië een bezoek bracht aan de Falklandeilanden. Gisteren wees Groot-Brittannië een Argentijns voorstel af om een internationale arbitra gecommissie te laten beslissen wie eige naar is van de Falkland-eilanden. Geen gevangenisstraf Oostduitse grenswachten BERLIJN De Duitse hoofdof ficier van justitie Herwig Gross- mann heeft gisteren in het proces tegen vier voormalige Oostduitse grenswachten, die worden aange klaagd wegens het doodschieten van een vluchteling in februari 1989, slechts voorwaardelijke ge vangenisstraffen geëist. Volgens de officier van justitie moesten de vier zwaar gestraft worden, maar hoorden ze niet in de ge vangenis thuis. Grossmann zei dat het niet om onverantwoorde lijke mensen of criminelen ging, maar om „misleide jongelui, die zelf ook slachtoffer van het poli tieke systeem, de verhoudingen ginds zijn geworden". China zet Canadezen land uit PEKING Chinese autori teiten hebben vandaag drie Canadese parlementsleden uitgewezen nadat zij bezoe ken hadden gebracht aan fa milieleden van gedetineerde dissidenten. De Canadezen hadden bovendien laten we ten dat zij van plan waren een bloemenkrans te leggen ter nagedachtenis van dege nen die de dood vonden bij de onderdrukking van de volksopstand van 1989. Ook wilden zij bij een gevangenis langs gaan waar dissidenten hun straf uitzitten. Couppoging Irak mislukt door verraad officier DAMASCUS Het Syrische persbu reau SANA heeft gisteren bevestigd dat vorige maand in Irak is gepoogd een coup te plegen tegen president Saddam Husayn. De staatsgreep is mislukt omdat een officier de zaak had „verraden" aan Saddam. Een correspondent van SANA in Irak, die zegt zich te baseren op bronnen binnen de Iraakse oppositie, meldde dat de legerofficier Mefleh al-Raoui het plan van de staatsgreep had onthuld aan Saddam Husayn. De Iraakse leider heeft vervolgens tach tig officieren laten arresteren. „Zij zijn onmiddellijk geëxecuteerd", al dus het Syrische persbureau. BVUNDERINK |KOU Moskou niet onmiddellijk een officiële reactie overwinning van de Igische oppositie op dent Gamsachoerdia. fiaag viert de Rus- torthodoxe kerk Ifeest. Het Russische |ment is met vakan- t conflict binnen de Kau- Bhe republiek stelde Mos- lich neutraal op, ook toen Inflict twee weken gele- pntaardde in de belege- 1 van het parlementsge- 1 in de hoofdstad Tbilisi. Jhad de Georgische presi- pich verschanst. geniep lag de sympathie [de Russische president en de zijnen ongetwij- iij de Georgische opposi- Met Gamsachoerdia, de Sovjet-politicus die bij ie verkiezingen tot presi- iverd gekozen, viel niet te n. Zijn onverzoenlijke Ing tegenover het naar omie strevende Zuid-Os- leidde daar tot een per- nt bloedbad. Een derge- lituatie dreigde in Abcha- yeneens een regio op Ge- ih grondgebied. Boven- I stelde Gamsachoerdia t vr°^eer onbuigzaam op te- bezatrer Moskou met zijn eis 'd tot Onmiddellijke terugtrek- 'laars, van de Sovjet-troepen. >r deRocie Leger in Tbilisi repub zonder twijfel opgelucht en Litnu het conflict voorbij is, uitmal n^, komt er misschien meneljnde aan de voortdurende 3taten,iien 0p het garnizoen in Is vrijj gij de ongeregeldheden Soldaten van de Georgische oppositie vallen elkaar in de armen nadat president Gamsachoerdia is gevlucht en het parlementsgebouw in brand is gestoken. i aantal militairen het >ed na verloren. Het Sovjet-le- is alliocht niet ingrijpen aan- ;le sch, het zich thans op chten grondgebied bevindt, zich i onlangs echter een ma- derlann zjjn eigen huis werd ;n uiti)0rd voor de ogen van ;desmgezjn) konden de plaatse- ;er klbevelhebbers ternauwer- sie RVoorkomen dat officieren Kritiek Moskous politiek van niet-in- menging in gebeurtenissen op het grondgebied van de andere republieken stamt uit de nada gen van Gorbatsjov. Als presi dent van de Sovjetunie had hij het volste recht maatregelen te nemen om de orde te handha ven, maar kennelijk voelde hij er niets voor zijn vingers nog maals te branden, nadat het Sovjet-leger in april 1989 op brute wijze een demonstreren de menigte had verspreid. Daarbij sloegen soldaten zo'n twintig demonstranten, voor het merendeel vrouwen, dood met spaden. Nooit is de naam van de hoofdschuldige aan deze actie boven water geko- Gorbatsjovs passieve houding leverde hem felle kritiek op van Sacharovs weduwe Jelena Bonner. Voor het oog van de wereld verweet zij hem tijdens het eerste Sacharovcongres, vorig jaar in Moskou, dat hij als Sovjet-president geen stok je had gestoken voor de op komst van een fascistische dic tatuur in de Sovjet-republiek Georgië. De voormalige dissi dent Gamsachoerdia was toen Ook nu plaatsen critici in Mos kou vraagtegens bij Jeltsins van Gorbatsjov geërfde neu traliteit, zij het vanuit een an der oogpunt. Hoe kun je on partijdig blijven als een demo cratisch gekozen president op gewelddadige wijze uit zijn functie wordt gezet? Dit vraagt commentator Katanjan zich af in de Moskouse gemeentek rant Koeranty. Katanjan ziet geen principieel verschil tussen de gewapende Georgische oppositie en het achtmanschap dat in augustus vorig jaar het leger inzette om Gorbatsjov en Jeltsin te verja gen. Stel je voor dat de rest van het land en de wereld zich toen ook 'neutraal' had opge steld, aldus de commentator. Hij vindt de Russische neutra liteit dan ook misplaatst en on echt. De Georgische oppositieleider Tengiz Sigoea, voorheen pre mier onder Gamsachoerdia, stelt zich soepeler op tegen over het Rode Leger. In tegen stelling tot zijn verdreven chef zegt hij dat dit leger in zijn re publiek welkom is en zich nut tig kan maken met de verde diging van de grenzen. Tijdens de belegering van Gamsa choerdia heeft hij ook verzoe nende geluiden laten horen richting Zuid-Ossetië en Ab- chazië. Libanon De grote vraag is natuurlijk hoe Sigoea zich gedraagt als hij niet hoeft te vechten en dus niet om steun zit te sprin gen. Bovendien is het hoogst onzeker of er nu eindelijk vrede aanbreekt in Georgië. Gamsachoerdia en de oppositie waren beste maatjes toen Mos kou nog de grote boze vijand was. De strijd tegen Gamsa choerdia zorgde daarna voor een onwaarschijnlijke een dracht onder de oppositiele den. Mensen als Ioseliani, Adamia, Tsjantoeria en Tsere- teli houden er zeer verschil lende ideeën op na en krijgen, nu de strijd tegen de democra tisch gekozen dictator voorbij is, tijd om hun aandacht op el kaar te richten. Oppositieleiders Sigoea en Ki- tovani werken vooralsnog ste vig samen en hebben een par lementaire democratie beloofd. Misschien kunnen zij samen voorkomen waar waarnemers in Moskou bang voor zijn: Ge orgië telt een groot aantal tot de tanden bewapende politie ke groeperingen en zou ge makkelijk een tweede Liba non kunnen worden. )0 man en, nnnen voor jatië vi ationetount bij roepen,1 isch Monument HAAG Naast het In- Monument in Den Haag veen trefcentrum komen, zouden slachtoffers van n naaflog met Japan en de on- mse Vjkelijkheidsstrijd om In- •ouw v#ë elkaar kunnen ont- Eer lag ln en troosten, ning dl Indische gemeenschap lisdrijf. een initiatief hiervoor e was Haagse Hanneke Wil- opgebnck overgenomen. Twin ed. (stellingen en groeperin- 'an de Indische gemeen- gaan samen een stich- rormen. Doel is een rust in de vorm van Minang- Huis bij de waterpartij Scheveningse Bos te ré én. Het Indisch Monu- wordt druk bezocht, ^n uit de voormalige ko rnissen echter een ont- jngsplaats. „Op verhaal jn met een kopje thee en ilek waar je kunt uithui- is al jaren een hartekreet Ie Indische gemeenschap. Legeroefening VS-Zuid-Korea gaat niet door 'vj Is WASHINGTON Na de Cuba-crisis van 1962 heeft Sovjet-leider Nikita Chroesjtsjov de toenmali ge Amerikaanse president John F. Kennedy voorge steld de Amerikaanse ba sis Guantanamo op Cuba te sluiten en de Duitse kwestie op te lossen. Dit- blijkt uit een twaalftal brieven die de twee leiders elkaar eind 1962 schreven, en die het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse za ken gisteren openbaarmaak- te. De briefwisseling bestrijkt de periode van 30 oktober tot 12 december 1962, kort nadat Chroesjtsjov er onder druk van Washington mee had in gestemd Sovjet-raketten uit Cuba terug te trekken. De ontdekking door de Amen- kanen dat Moskou raketten op Cuba had opgesteld, bracht de wereld destijds aan de rand van een nucleaire confrontatie tussen Oost en West. In tegenstelling tot de oor logszuchtige toon uit de cor respondentie tussen de twee leiders ten tijde van de crisis, slaan Kennedy en Chroesjts- sjov in deze twaalf brieven een veel verzoenender toon aan. Wat de Sovjet-leider be trof had Moskou zijn doel be reikt, en was het bereid zijn raketten terug te trekken na „uw verzekeringen dat U Cuba niet zult aanvallen en anderen niet zult toestaan dat te doen". Chroesjtsjov sprak suggesties tegen als zou Cuba als springplank dienen voor een Sovjet-aanval op de Verenig de Staten. De Sovjet-leider stelde Washington voor de Amerikaanse basis Guanta namo op Cuba te sluiten. Na Cuba zou Duitsland wel eens de nieuwe brandhaard in de Koude Oorlog kunpen worden, schreef Chroesjtsjov op 20 december 1962. Daar om stelde hij voor zonder concessies een vredesverdrag te ondertekenen dat de be staande gevolgen van de Tweede Wereldoorlog zou vastleggen. Alleen de kwes tie van de Westelijke troepen in West-Berlijn moest nog worden opgelost. De Sovjetleider waarschuw de Kennedy ervoor zich niet door de Duitse bondskanse lier Konrad Adenauer in de luren te laten leggen. „Zou den U en ik ons moeten on derwerpen aan de belangen van een oude man, die zowel moreel als fysiek reeds met één been in het graf staat? Moeten wij als speelgoed in zijn handen zijn?" Kennedy antwoordde op 14 december dat het door Chroesjtsjov ge schetste beeld „volledig voorbijgaat aan de ware aard van het probleem in Midden- Europa". Ondanks deze meningsver schillen had Chroesjtsjov lie ver met Kennedy te maken dan met de Republikein Ri chard Nixon. „U slaagde erin uw tegenstander, mister Nixon, helemaal vast te pin nen", schreef hij aan de Amerikaanse president. In een latere brief zei hij te ver wachten dat Kennedy nog eens zes jaar president zal zijn, „hetgeen ons zeker aan spreekt". Maar Chroesjtsjovs prognose werd niet bewaar heid: op 22 november 1963 werd Kennedy vermoord. SEOUL Zuid-Korea h^eft de gezamenlijke militaire oe feningen met de Verenigde Staten, die dit voorjaar onder de naam 'Team Spirit' zou den worden gehouden, afge last. Hiertoe is gisteren beslo ten door de presidenten van de twee landen, Roh Tae- woo en George Bush. Als re den voor de afgelasting geldt het feit dat Noord-Korea er mee heeft ingestemd een ak koord over nucleaire garan ties te ondertekenen. Dat houdt in dat Pyongyang zijn nucleaire installaties open stelt voor internationale con trole. Noord-Korea bevestig de vandaag dat het „zo spoe dig mogelijk" het garantie akkoord zou sluiten met het Internationale Bureau voor Atoomenergie in Wenen, dat dan de Noordkoreaanse in stallaties zal controleren. door JO WIJNEN BRUSSEL Ik heb nog steeds geen nieuwe hoed. Zij die met mij door het Belgisch tranendal waadt, vindt dat het oude exemplaar „de verkeerde signalen afgeeft", om het hedendaags woordgebruik maar eens te bezigen. Het gaat hier om een hoed die ik ooit in een winkeltje aan de boulevard te Oostende heb gekocht bij een oude dame die ik eerst nog temidden van duizenden hoofddeksels moest zoeken. De vrouw had, als het ware, de kleur en de maat van haar eigen koopwaar aangenomen en was bijgevolg daarvan nagenoeg onzichtbaar geworden. Pas toen ik 'Volk!' riep, maakte zich een menselijk wezen los uit een schemer van petten, matelots, mutsen, stetsons, baretten, pluiswollen oorwarmers, regenkapjes en zuidwesters. In die situatie was een miskoop onvermijdelijk. Toen ik de winkel met mijn nieuwe hoed op verliet, bleek ik er uit te zien als een fietsendief, als een ladenlichter. Ik was opeens een louche figuur geworden, iemand die voortdurend door dienders en veldwachters in de gaten wordt gehouden. Sindsdien doet zich nagenoeg iedere dag de kans voor dat ik wordt opgepakt voor iets dat ik niet heb gedaan. Bovendien woon ik in een stad waar rellen, opstootjes en demonstraties aan de orde van de dag zijn. Het kan dan ook niet lang meer duren of de ordedienst richt een waterstraal op mij, stopt mij vervolgens in een overvalwagen en voert mij naar een politiecel af waar ik aan langdurige verhoren wordt onderworpen. En reken maar dat ik dan door de mand val. Inderdaad, de in Oostende gekochte hoed heeft mijn dagelijks leven een Kafkaëske dimensie gegeven. Er moet dus een nieuwe hoed komen, zoveel is zeker. Het gemiddelde Brusselse warenhuis kan mij evenwel niet van dienst zijn. De hoeden die ik tot dusver heb gepast, maken de situatie alleen nog maar erger. Dus heb ik mij dezer dagen naar Antwerpen begeven. Een aldaar gevestigde Engelse zaak had een prachtig exemplaar beschikbaar, maar dat was zo groot dat de rand tot aan mijn lippen reikte. In een andere zaak trof ik een hoofddeksel aan dat wel paste, maar dat bijna vierduizend franken gulden kostte. Dat vond ik te veel. Ouderwets als ik ben, loop ik voor dat geld liever het risico onschuldig te worden opgesloten, waterstralen op mij gericht te krijgen of in ketenen te worden afgevoerd. Opnieuw naar Oostende rijden en de winkel langs de boulevard opzoeken, durf ik niet. Want verbeeld je dat ik de eigenaresse niet kan terugvinden in het duister van al die hoofddeksels dat haar aan iedere waarneming onttrekt. In dat geval zal ik mij genoodzaakt zien de eerste de beste hoed die mij zint uit de schappen te grissen en het op een lopen te zetten. Er ontstaat dan een omgekeerde situatie: ik heb dan een mooie hoed waarmee ik er uitzie als een heer, maar waarmee ik niettemin een nog grotere kans loop te worden gearresteerd. Wat ik ook doe, het blote feit dat ik een hoed draag heeft mij ongewild op het verkeerde pad gebracht. Misschien moet ik al bij voorbaat een advocaat in de arm nemen om mij tegen alle juridische implicaties van mijn hoed in te dekken. Dat het leven er intussen niet gemakkelijker op is geworden, laat zich raden. Bij de grens verberg ik mijn hoed altijd onder de bestuurderszit van mijn auto Moet ik met een vliegtuig mee, dan laat ik - op het gevaar af door de kou te worden bevangen - mijn hoed gewoon thuis. Nu al schieten bij het betreden van een openbaar gebouw allerlei veiligheidsagenten op mij toe om mij te betasten. Er wordt overal naar mijn papieren gevraagd. Ik heb zelfs al een aangifteformulier van de belastingen thuisgestuurd gekregen. Intussen hoor ik een vreemde ruis, veel geklik en verre, opgewonden stemmen als ik naar het buitenland telefoneer. In een enkel geval blijkt mijn telefoon zelfs pierdood te zijn. Het is dan ook niet uitgesloten dat mijn naam in zowat ieder opsporingsregister voorkomt dat België rijk is. Hoeveel beloning zou er op mijn kop zijn gezet Waarom rijdt er een keer per week een politiebusje langs mijn woningEn hoe komt het dat de verlichting in mijn straat de hele nacht blijft branden Misschien ben ik, zonder het te weten, wel lid van de Bende van Nijvel, maak ik - alweer zonder het te weten - deel uit van de vele samenzweringen die in dit land op til zijn, of ben ik in mijn onschuld doende de Belgische staat te destabiliseren. Misschien is het daarom beter dat ik, zolang de kabinetsformatie hier voortwoedt, maar gewoon binnen blijf en geduldig wacht totdat Martens en Eyskens weer aan het bewind komen. Die weten tenminste van de hoed en de rand en laten - zo heeft de politieke geschiedenis van dit land geleerd - gijzelnemers en terroristen nog wel eens gaan. Waarom mij dan niet? Nieuwe leider voor Franse socialisten PARIJS De Franse Socialistische Partij zal deze week een nieuwe partijleider benoemen. De huidige eerste secretaris Pier re Mauroy neemt vandaag officieel ontslag en ingewijden zeg gen dat hij de voormalige premier Laurent Fabius als zijn opvol ger zal aanbevelen. Naast Fabius is ook de minister van urbani satie Michel Delebarre een mogelijke kandidaat. Fabius, de hui dige parlementsvoorzitter, heeft al twee eerdere pogingen ge daan partijleider te worden. Zijn tegenstander binnen de hope loos verdeelde socialisten. Michel Rocard, lijkt nu zijn bezwaren tegen Fabius opgeheven te hebben. Beiden hebben ambities pre sident Frangois Mitterrand in 1995 op te volgen. DESCHMWN0PALARSEN Borstimplantaties in VS opgeschort 17 - Waar is Skip gebleven? Rob mist zijn trouwe vriend ,5 en maakt zich een beetje ongerust. „Laten we eens gaan neuwe L", zegt joon. „Ga jij die gang daar in, dan neem ik hier vincie 4en Speurend loopt Toon een paar kamers door, lagd- plotseling blijft hij stokstijf staan: hij hoort opgewonden hopenh6n achter een gordijn. Aha, de ouwe heeft blijkbaar ver ingen ,„an mening met 2jjn dochter. Maar wat hoort hij? Die Jap volkomen op de hoogte te zijn met het feit, dat Rob en Toon weten, waar de schat begraven ligt. „We moeten die twee meteen maar uit de weg ruimen", zegt de dochter met haar scherpe stem. „Nee, nee", antwoordt haar vader, „dat kan altijd nog gebeuren. Eerst moeten we zeker weten of die schat daar ligt. Ik wil eerst..." Maar Toon is al weggeslopen en holt terug naar Rob. En daar komt Skip ook te voorschijnl Rob kan zijn oren haast niet geloven, als hij hoort wat Toon heeft opgevan gen. WASHINGTON De Amerikaanse regering heeft gisteren de onmid dellijke stopzeting geëist van alle silicone kunst- borst-implantaties in de VS. Een met spoed te star ten wetenschappelijk on derzoek naar mogelijke gezondheidsrisico's van de synthetische borstprothe- sen, zal de basis vormen voor een toekomstige be slissing of, en zo ja, onder welke voorwaarden deze chirurgische praktijk in Amerika kan worden her vat. De Amerikaanse overheid, in dit geval de over de medische zorgvuldigheid wakende FDA ('Food and Drug Administra tion') kwam gisteren tot haar besluit na toenemende aantal len ernstige klachten van pa tiënten over onder meer lek kende kunstborsten. Hoewel niet wetenschappelijk bewe zen, menen veel Amerikaanse medici dat verspreiding van het synthetische materiaal door het lichaam reeds in dui zenden gevallen heeft geleid tot aandoeningen als kanker en vernietiging van het immu niteitssysteem. Veel patiënten klagen ook over voortdurende pijn wan neer borsten te hard worden als het omvattende natuurlijke weefsel krimpt. Voorts bren gen in sommige gevallen de littekens van de operatie mis vorming teweeg van het be oogde borstmodel. Niet minder dan twee miljoen van de bijna honderd miljoen volwassen Amerikaanse vrou wen leven met een of twee geïmplanteerde kunstborsten. Twintig procent van hen heeft een borst chirurgisch laten re construeren na amputatie we gens kanker. De overige tachtig procent heeft de operatie ondergaan uit ontevredenheid over gerin ge of ongelijke omvang van de borsten. Sedert 1980 zijn in de VS elk jaar ongeveer 150.000 operaties verricht. Volgens sommige critici is deels sprake van een Amerikaans cultuur verschijnsel, waarin vrouwen grote borsten als 'ideaal' krij gen opgedrongen en waarin groot geloof heerst in kunst matige 'vervolmaking' van de natuur. In bijna alle ingrepen in de VS worden kunststoffen zakjes met silicone-gelei ge bruikt. Een alternatief, met natuurlijk 'saline', is door de FDA niet verboden, maar is nauwelijks in trek bij patiën ten omdat het resultaat min der fraai zou zijn. De verdedigers van de prothe sen voeren aan dat talloze vrouwen hun zelfvertrouwen hebben herwonnen na de in greep en dat 95 procent van alle patiënten geen enkele klacht heeft. Een verbod op of opschorting van implantaties zou sommige kankerpatiënten ook kunnen weerhouden van een noodzakelijke borstampu-

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5