Duitse voedselhulp bereikt behoeftige Russen zelden Voorburg moet reigers met rust laten ficidac Goti/mut BINNENLAND BUITENLAND d"7™"992 Tweede Kamer moet zich niet laten leiden door weemoed" Vrouw (81) vermoorcü; Kroatië en Slovenië presenteren zich op Vakantiebeurs Vrees voor langere wachtlijsten Bankrovers graven voor niets Anonieme getuigenis geen afdoende bewijs DEN HAAG Een rechter mag een beslissing over het bewijs niet uitsluitend baseren op verklaringen van ano nieme getuigen. Verklaringen van anonieme getuigen mogen alleen voor het bewijs worden gebruikt als er sprake is van een ernstig strafbaar feit en de getuige kan worden beschouwd als een bedreigde getuige. Dat staat in het wetsvoorstel getuigenbescherming dat minister Hirsch Ballin (justitie) gisteren bij de Tweede Kamer heeft ingediend. Als een vermoeden bestaat dat een getui ge wordt bedreigd, beoordeelt de rechter-commissaris of die bedreiging gegrond is. De onderzoeksrechter dient zich op de hoogte te stellen van de identiteit van de getui ge. Hij is ervoor verantwoordelijk dat de bedreigde getui ge anoniem blijft en kan ervoor zorgen dat deze ge schminkt, vermomd of onzichtbaar wordt op de plaats van het verhoor of dat het verhoor plaatsvindt op een ge heime plaats. Hirsch Ballin tevreden over financiën Aruba ORANJESTAD Aan het einde van zijn driedaagse bezoek aan Aruba heeft minister Hirsch Ballin (Antilliaanse en Aru baanse zaken) zijn voldoening uitgesproken over het door de Arubaanse regering gevoerde financiële beleid. De minister sprak zijn waardering uit over het gelanceerde vijfjarenplan in het kader waarvan „reeds veel en goed werk" is verzet. De mi nister beloofde te zullen bekijken op welke wijze nieuwe proce dures tot stand kunnen komen om zo de programmahulp te ver snellen. Hirsch Ballin zal de komende acht dagen de andere vijf Antilliaanse eilanden bezoeken. Centraal in de besprekingen staan de ontwikkelingshulp en de staatkundige herstructurering van de Nederlandse Antillen. De problemen met Antilliaanse jongeren in Nederland noemde Hirsch Ballin gisteren „een niet te verwaarlozen deel" van de gesprekken. Wederom benadruk kend dat een toelatingsregeling niet zijn voorkeur had, pleitte hij voor „het nemen van effectieve stappen met een preventieve uitwerking". Spitaels weg als voorzitter PS BRUSSEL De Waalse Soci alistische Partij (PS) moet op zoek naar een nieuwe voorzit ter. Haar huidige voorzitter, Guy Spitaels, is gisteren be noemd tot premier van de Waalse deelregering. Hij kan deze functie niet combineren met het voorzitterschap van de PS. Het afgelopen weekeinde kwamen de socialisten en de christen-democraten overeen de coalitie in het Franstalige deel van België voort te zetten. De 60-jarige Spitaels is tien jaar voorzitter van de PS ge weest. Directeur gasbedrijven tegen belastingvoorstel APELDOORN Het wetsvoorstel dat de regering heeft ingediend bij de Tweede kamer om verbruiksbelasting te heffen op brandstof doet geen recht aan het beginsel 'de vervuiler betaalt'. Dat vindt directeur Groenewegen van de Vegin (de vereniging van gasbedrijven). In zijn nieuw- jaarstoepraak zei hij gisteren, dat de regering de huidige WABM-heffing (wet algemene bepalingen milieuhygiëne) wil vervangen door een verbruiksbelasting. Voor de kleinverbruikers van aardgas betekent dat een verhoging van de heffing van 0,9 cent per kubieke meter naar 2,4 cent. Een gezin met een gemiddeld verbruik van 2300 ku bieke meter gaat dan per jaar bijna veertig gulden meer betalen. Volgens Groenewegen moet bijna de helft van de opbrengst van de verbruiksbelasting komen van het aardgas, terwijl dat het minst vervuilt van alle fossiele brandstoffen (dus minder dan kolen en olie). PARAMARIBO Legerleider Desi Bouj se zal niet worden ontslagen. De sfeer i(LlJN volgens de Surinaamse president Ronjot st; Venetiaan niet naar om dat te doen. Oetalir de communicatie tussen legerleiding en de I gering zal na terugkeer van minister Sjoorrr fried Gilds van defensie uit Bonaire ovefrt na« plaatsvinden tussen hem, de president ei^t va bevelhebber. De legerleiding zal zich vojst ge aan onthouden van politieke uitsprafe-dom verklaarde Venetiaan. Bouterse zei gjng h mededelingen over het gesprek te kun^ maa doen. Regering en militair gezag achten is nu „van het grootste belang" dat het paen n, ment snel voorstellen tot grondwetswj in v ging behandelt, waarin wordt geregeld jjewii het leger een louter militaire taakstellrige krijgt. >ense DEETMAN WIL AF VAN GROENE BANKJES DEN HAAG De Twee de Kamer moet zich niet laten leiden door gevoe lens van weemoed als het erom gaat de bestemming vast te stellen van de hui dige grote vergaderzaal met zijn karakteristieke groene bankjes. Dit heeft kamervoorzitter Deetman gisteren duidelijk ge maakt in zijn nieuwjaars rede tot de parlementaire pers. Op 28 april neemt de Tweede Kamer, in aanwezigheid van koningin Beatrix en prins Claus, haar nieuwe behuizing in gebruik. Daarin is ook een nieuwe vergaderzaal opgeno men. De huidige zaal is voor bestemd om een 'multifunctio nele ruimte' te worden. Het PvdA-kamerlid Stemer- dink verzet zich hevig tegen dat plan. Hij voert een handte keningenactie onder zijn me deleden om de oude zaal intact te laten. Deze ruimte, waarin zoveel politieke geschiedenis is gemaakt, zou niet onherken baar veranderd mogen wor den. In haar huidige gedaante kan zij heel goed gebruikt worden voor commissieverga deringen, meent hij. Stemerdink heeft goede hoop een meerderheid van de 150 parlementariërs achter zich te krijgen. De zaak wordt waar schijnlijk volgende maand be slist wanneer de Kamer het jaarverslag van de zogeheten Bouwbegeleidingscommissie bespreekt. Kamervoorzitter Deetman zegt wel te begrijpen wat Ste- .merdink en zijn medestanders beweegt. „Veranderingen in de fysieke werkomgeving worden niet zelden - als het dan bijna zover is - vooraf ge gaan door gevoelens van wee moed. De gedachte komt dan op dat hetgeen er is, nog zo slecht niet is; dat wat er is, ons dierbaar is geworden". Maar Deetman wijst er ook op dat de Tweede Kamer zelf en „zeker niet op een achterna- midag" het „historische" be sluit heeft genomen een nieu we zaal te laten bouwen. On derdeel van dat besluit was, aldus Deetman, dat de huidige zaal van haar vergaderbanken ontdaan zou worden, zodat daar onder meer stijlvolle ont vangsten gehouden zouden kunnen worden. „Deze zaal blijft er dus ten behoeve van de Tweede Kamer en zal in zekere zin haar functie niet verliezen", zei de voorzitter. Deetman benadrukte overi gens dat het presidium van de Kamer zich neutraal opstelt als het gaat om de bestemming van de oude zaal. „Na het Kerstreces zullen we in een debat de wensen en verlan gens van de Kamer aanhoren en vervolgens bekijken wat wel en niet haalbaar is". Minder moties Het streven van de Tweede Kamer veel terughoudender te zijn met het indienen van mo ties begint resultaat te krijgen. Vorig jaar daalde het aantal ingediende moties met ruim 170 tot 512. „Maar we zijn er nog niet. Het aantal moties is nog steeds te hoog", aldus Deetman. Hij riep de ministers en staatssecretarissen op ka merleden duidelijk te maken dat een motie overbodig is „als die niets anders doet dan het gevoerde beleid ondersteu nen". Het streven naar ver mindering van het aantal mo ties is ingegeven door het stre ven van dergelijke kameruit spraken weer een krachtig wapen te maken. Daar is in de huidige stortvloed van moties geen sprake meer van. Het aantal demonstraties op het Binnenhof is opnieuw ge stegen. Vorig jaar vonden 124 demonstraties plaats, tegen 110 in 1990. Het is nu al voor het vijfde achtereenvolgende jaar dat het aantal demonstraties gestegen is. In 1987 stond dit aantal nog op 59. DEN HAAG De recherche stelt een onderzoek in naaflog moord op een 81-jarige bewoonster van de Amsterdamse Vpelij kade in Den Haag. Het lijk van de alleenstaande vrouw vflë e gistermorgen in de woning aangetroffen. Het slachtoffer lag !n er een hoofdwond op bed. Volgens de politie is de woning dilndi zocht, zodat roof vermoedelijk het motief is voor het misdrijf, eer politie kwam de zaak op het spoor nadat de vrouw, die was ^e H gesloten bij een telefooncirkel, gistermorgen niet had opgebnck Ze had zondag voor het laatst telefonisch contact gehad. (steil VOORBURG De ge meente Voorburg legt zich niet neer bij de uit spraak van de Raad van State dat de reigernesten in park Vreugd en Rust met rust moeten worden gelaten. Volgens de afde ling rechtspraak van de Raad van State is er geen sprake van overlast. Vier jaar geleden kwam de Vereniging voor Vogelbe scherming in verzet tegen de gemeente die zonder vergun ning reigernesten uit Vreugd en Rust verwijderde. Vervol gens vroeg de gemeente aan de provincie en het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij tevergeefs toestem ming de nesten weg te halen. Een verkorte procedure bj Raad van State om een I gunning te verkrijgen levl in februari 1989 al een ar zende beslissing op. Na d^ demprocedure houdt de i ling rechtspraak nu vastR^ het eerder ingenomen stfl*> punt. Voorburg legt zich er i neer. Volgens een woordvl der is de uitspraak varl Raad van State gebaseerl een situatie van 26 nestenB blauwe reigers. Inmiddels^ draagt het aantal nesten1 „Er zijn duidelijk meer reifey waardoor de schade toeneu en Inmiddels is een nieuwe L» 2 gunning bij de provincie 4e,!, Holland aangevraagd. ^p|ot, het broedseizoen hopen »en antwoord te ontvangen", ^an j hij weten. (volk. Bouterse wordt niet ontslagen Idoor FRANS WIJNANDS BONN Soldaten en cri minelen roven in Rusland een aanzienlijk deel van de Duitse hulpgoederen. De pakketten worden door eenheden van het Russische leger wegge voerd en onderling ver deeld en/of verkocht, of de hulpzendingen vallen in handen van bendes. Veel Duitse hulporganisaties hebben geschokt gereageerd op de berichten dat tiendui zenden voedselpakketten, do zen met kleding en medica menten de meest hulpbehoe vende Russen niet bereiken. „In Afrika kun je tenminste nog terugvallen op de kerken als de overheid faalt bij de hulpverlening en de verdeling van goederen. Maar in Rus land bestaan geen kerken en zijn er geen charitatieve instel lingen die ons bij de verdeling efficiënt kunnen helpen", al dus dr. Rupert Neudeck, voor zitter van Cap. Anamur, een organisatie van artsen die hulpt verleent in gebieden waar dat het meest nodig is. Zijn alarmerende verhalen worden door woordvoerders van het Moskouse stadsbestuur bevestigd. Inmiddels zijn ook uit andere steden, zoals Sint Petersburg, berichten geko men dat hulpzehdingen ver dwijnen voor ze ter bestemder plaatse zijn. Tienduizenden pakketten zouden al zijn ver dwenen, al ontkent de Ham- burgse 'Arbeiter Samariter Bund' dat het om erg grote hoeveelheden gaat. Volgens een woordvoerder van deze instelling verdwijnen er bij elke hulpactie overal ter we reld wel een aantal pakketten. Duitse militairen die de eerste zending Duitse hulpgoederen vlak voor Kerstmis naar Mos kou vlogen, hadden zo hun be denkingen toen zij de uitgela den pakketten in een lang konvooi Russische legervoer tuigen zagen verdwijnen. „Waar ze ook terechtkomen, in elk geval niet bij degenen voor wie ze eigenlijk bestemd zijn", aldus een van de militai ren in de krant Die Welt. Eigen mensen Deze krant laat dr. Neudeck uitvoerig aan het woord over zijn ervaringen in Rusland. „Het Sovjetleger, en zeg maar de Russische maffia, maken zich voor een groot deel van de hulpzendingen meester. Als we de hulp voortzetten - en dat moet in elk geval gebeu ren - zullen we met meer ei gen mensen ter plaatse moeten zijn om samen met betrouwba re mensen de verdeling te re gelen. Bejaarden, zieken, ge handicapten hebben onze hulp hard nodig. Het is helaas al geen uitzondering meer dat gehandicapten met ellebogen en stokken uit de lange rijen wachtenden worden geduwd", aldus Neudeck. Al eerder zijn in Duitsland be richten gepubliceerd waarin gewaarschuwd wordt tegen hulp in het wilde weg. Het allerbeste is pakketjes bij hulp behoevende Russen aan de deur af te leveren, maar dat is uiteraard onbegonnen werk. Vandaar dat Duitse hulpor ganisaties steeds vaker eigen mensen met de hulptranspor ten meesturen om ter plaatse de verdeling mee te organise ren. Schrijnend is het voorval dat veel vrijgevige inwoners van de Hessische stad Giessen is overkomen. Een vlak over de vroegere DDR-grens bij Eise nach gelegerde Russische mili taire eenheid had aangeboden om hulpgoederen mee te ne men op hun definitieve terug reis naar huis. Er werden en kele duizenden pakketten, voor een gezamenlijke waarde van zo'n 150.000 gulden, inge zameld. De resten ervan wer den een paar dagen later aan getroffen op een vuilverbran dingsplaats, vlak bij het Russi sche kampement. De militai ren hadden kennelijk geen zin of geen plaats om de pakket ten mee te nemen, en hadden ze daarom verbrand. Beschermengelen Uitgedost als engelen voerde de vrouwengroep ASVA gisteren tijdens de nieuwjaarsbijeenkomst van de Universiteit van Am sterdam actie voor een groter aantal vrouwelijke hoogleraren. Zij presenteerden zich als 'Beschermengelen van het Mannenbol- werk'. FOTO: ANP UTRECHT Terwijl de situatie in diverse delen van het land nog uiterst gespannen is, presenteert de republiek Kroatië zich deze week al op de Va kantiebeurs, die vanaf morgen in Utrecht wordt gehouden. Donderdag zal de Kroatische minister van toerisme, A. Po- povic, in de Jaarbeurs „ambi tieuze toeristische plannen" onthullen voor zijn land, waarvan de onafhankelijkheid op 15 januari erkend zal wor den door de EG. Ook Slovenië is met een stand op de beurs vertegenwoordigd. 'Joegoslavië' zal zich op de Va kantiebeurs niet presenteren. Het Joegoslavische Verkeers bureau is opgeheven en de aanvankelijk gereserveerde ruimte is afgezegd. Ook de nieuwe republieken van de voormalige Sovjetunie ontbre ken. Als vanouds neemt Intou- rist, het reisbureau dat vroe^eer een monopoliepositie bezat.er intussen is omgevormd tot inmi van de reisbemiddelaars, yan Utrecht de honneurs Dat geldt zelfs voor de^0(j( eerder afgescheiden repubzon( ken Estland, Letland en Litnu j wen, die geen deel uitmal van het nieuwe Gemenelncje van Onafhankelijke Staten,nen Het bestand dat sinds vrijj gjj in Kroatië van kracht een wordt nog steeds goed na ver leefd. Gisteren was alljochi sprake van incidentele sch, h dingen, maar gevechten lcj g grote schaal deden zich ioni- voor. De kans dat Nederlann z, militairen deel zullen uiti,orcj ken van een VN-vredesmaezjn in Joegoslavië is zeer kl^eve Minister van defensie R^oor ter Beek zegde onlangs eventueel bereid te zijn bataljon 500 tot 800 man beschikbaar te stellen, zowel Servië als Kroatië v| niet veel voor de stationery van Nederlandse troepen A Joegoslavië. JSC. „PRIVEKLINIEKEN MAKEN GEZONDHEIDSZORG DUURDER" Idoor DICK HOFLAND UTRECHT De kosten van de gezondheidszorg lijken eerder te zullen stij gen dan af te nemen en daardoor bestaat onder meer het gevaar dat de wachtlijsten voor medi sche hulp langer zullen worden. Voorzitter G. van Aardenne van het College voor Zieken huisvoorzieningen zei dit gis teren in Utrecht tijdens zijn jaarrede. Het College kwam tevens met het advies aan het kabinet om tot het jaar 2000 bijna 5500 extra plaatsen te creëren voor verstandelijk ge handicapten in inrichtingen voor zwakzinningen, gezins vervangende tehuizen en dag verblijven voor ouderen. Van Aardenne, oud-minister van economische zaken, is somber over de ontwikkeling van de kosten in de gezond heidszorg. Hij voorziet een ontwikkeling waarin partijen in deze sector, zoals ziekenhui zen en verzekeraars, hun posi tie zullen proberen te verster ken met het oog op de stelsel wijziging. „De overheid heeft de neiging de ontwikkeling te gedogen", aldus Van Aarden ne. „Maar ik ben bang dat daardoor uiteindelijk nieuwe bezuinigingen nodig zijn, die direct gevolgen hebben voor de kwaliteit van de zorg". Een andere ontwikkeling die volgens hem de kosten zullen opjagen is de groei van het aantal privéklinieken, die ook al oogluikend door staatssecre- atris Simons van volksgezond heid wordt toegestaan. „Het is echter een illusie te denken dat met de toename van deze klinieken de vraag naar medi sche zorg in ziekenhuizen zal afnemen. Sterker nog, het aantal specialisten bij zieken huizen neemt juist toe. En daardoor zullen uiteindelijk ook de kosten alleen maar toe nemen", aldus Van Aardenne, die bovendien vreest dat er weinig of niets terecht komt van de plannen om het aantal bedden in ziekenhuizen te verminderen. SUSKE EN WISKE LAMBIK BABA (c) Standaard Ultgeverlj/Wavery Productions Topdrukte glasverwerking Als gevolg van de feestdagen is er sprake van topdrukte bij de glasverwerkende industrie. Zo ook in Rotterdam, waar momenteel bij Maltha- glasrecycling dagelijks 600 ton lege flessen en ander glaswerk worden aangevoerd. FOTO: ANP MARSEILLE Een attente bewaker heeft verijdeld dat in de nacht van zondag op maan dag een spectaculaire bankroof is gepleegd in het Zuidfranse Marseille. De inbrekers had den al een tunnel van vier me ter gegraven en waren nog maar enkele centimeters van de kluis verwijderd. Hun werd noodlottig dat ze met de bevei ligingsapparatuur van de bank' ook de telefoonleidingen had den doorgesneden. Toen de be waker zijn ronde deed en technici van de telefoondienst vlak bij de bank aan het werk zag, sloeg hij alarm. De aspi rant-bankrovers vluchtten vermoedelijk langs dezelfde weg als ze gekomen waren: via de riolering. In de tunnel vond men naderhand een generator, een persluchthamer en ver scheidene beitels.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4