j,Moeders misbruikte kinderen niet labiel" BINNENLAND 3 Haagse wethouder eist rectificatie in SHS-affaire ^tiënten omzeilen i-VS via sluipwegen Centra voelen niets voor opsluiting asielzoekers üSidóe (Sotwmt DINSDAG 7 JANUARI 1992 reenpeace tegen raling Hoogovens MUIDEN Milieu-organisa- Greenpeace heeft bij de mi- l LÜiter van sociale zaken en jrkgelegenheid bezwaar ge- ie iniakt tegen de uitstoot van ra- gev^act^v'te'1 door Hoogovens. deie!t ministerie werkt sedert 54 aan een vergunning die de aren stoot van het staalbedrijf op van de Kernergiewet de nuet legaliseren. De straling J111 vriJ bij de verwerking beri1 verscbillende soorten ijzer- n des Volgens Greenpeace zit overlijdensrisico door de d^t00t ruim boven het aan- s meirdbare maximum uit de et vrjcsnota „Omgaan met risico's hij 4 straling", i tijd f Politie haalt Gorbatsjov terug uit Friesland AMSTERDAM Rechercheurs van de Amster damse politie reizen in de loop van deze week in gezelschap van deskundigen van het wassenbeel denmuseum Madame Tussaud af naar Friesland om het beeld van Gorbatsjov op te halen, zo heeft directeur Andrew Tansley van het museum gister avond meegedeeld. Het openbaar ministerie heeft nog geen beslissing genomen over vervolging van de leden van de oudejaarsvereniging Vesuvius uit Elsloo, die er op Tweede Kerstdag in slaagden het wassen evenbeeld van de voormalig Sovjet-leider uit het museum op de Dam te smokkelen. Persoffi cier van justitie mr. A. Broek-Blaauboer zei dat het wachten nog is op het proces-verbaal dat door de politie van Ooststellingwerf is opgemaakt. De di rectie van Madame Tussaud reageerde koeltjes op de oudejaarsstunt van de Friezen. Het aanbod van de vereniging om Gorbatsjov terug te brengen werd van de hand gewezen. Inbreker opgesloten in koelcel van hotel GORSSEL De eigenaar van een hotel in Gors- sel, G. Nikkels, heeft vanochtend eigenhandig een 32-jarige inbreker uit Deventer in de kraag gegre pen en opgesloten in een koelcel. Nikkels werd door zijn dochter, die lawaai in de keuken had ge hoord, gewaarschuwd en ging op onderzoek uit. Kennelijk geschrokken dat hij werd gezien, liep de inbreker in de richting van de koelcel. Nikkels be dacht zich geen moment en duwde hem de grote cel binnen om daarna direct 06-11 te bellen. De man schreeuwde om eruit te worden gelaten en dat hij alleen was gekomen om wat te eten. De po litie was snel ter plaatse om de inbreker in te reke nen. Bij inspectie bleek geen spoor van inbraak te vinden en ook werd niets vermist. Een klein be drag aan wisselgeld zat nog in de kassa. De vroege 'bezoeker' had enkel een pak jus d'orange klaarge zet om bij zijn ontbijt te gebruiken. ONDERZOEK 'WRAAKVIRUS' COMPUTER DEN HAAG Het ministerie van justitie is gisteren begonnen met een onderzoek naar misbruik van soft ware, de programmatuur voor computers. De vraag is of een bedrijf voor eigen rechter mag spelen als softwa re op grote schaal wordt gekopieerd. Elektronicabedrijf Hoka Electronic in Oude Pekela weigert lijdzaam toe te zien hoe een succesformule door de concurrentie wordt gestolen. Mededingers verkopen sinds enige maanden illegale kopieën van Hoka's software, maar na verloop van tijd vertoont de computer allerlei storingen, zoals het verlies van bestanden. Het originele produkt heet Code 3, feitelijk een klein decodeerkastje met twee dis kettes met software. Dat systeem vertaalt de vreemde piepjes en krasgeluiden op de kortegolfradio. Teksten van persbureaus, scheepvaartverkeer of ambassades worden leesbaar. Maar ook weerfoto's worden zicht baar. Afnemers 'van Code 3 zijn vooral radio- of luiste ramateurs. In hobbytermen is Code 3 een doorslaand succes: sinds 1990 zijn duizenden apparaten verkocht te gen bijna 900 gulden per stuk. Amsterdam berekent record som erfpacht AMSTERDAM De gemeen te Amsterdam heeft de ABN- AMRO bank een recordbedrag aan erfpacht in rekening ge bracht. De bank wil een nieuw hoofdkantoor bouwen in Bui- tenveldert en zou als afkoop som voor de erfpacht 150 mil joen gulden moeten betalen. Het Amsterdamse grondbedrijf vindt zijn vraagprijs alleszins redelijk. „We hebben inder daad nog nooit zo'n dure af koopregeling gehad, maar ver geet niet dat de bank wil bou wen op de allerduurste grond in Amsterdam op een opper vlakte van bijna 75.000 m2", aldus een woordvoerder. BUNKER PLEIT VOOR MEER AANDACHT SEKSUEEL MISBRUIK t als i 1 op si natii lfde i ;in Ga ekt vhPHEN AAN DEN viad jJN Als moeders se- 75 voius zouden worden ge- de finen, krijgt seksueel maarsbruik van kinderen gl^l minder kans. Onder- gpk wijst echter uit dat eid. peders met vermoedens seksueel misbruik ad be^k niet worden geloofd, verni?ar worden gekleineerd bestempeld als labiel hysterisch. ig in' >nder5 Ineke Jonker verwel- cele atnt de media met open ar- ierschn. In haar promotie-onder zijn ik 'Als je kind misbruikt is' rheid Pers' rat^° en televisie 1 belangrijkste informatie- Dnatn^n voor m0eders van in- voornitsiachtoffers. 3 reguliere hulpverlening ularitfzaakte haar plicht schro- lijk en bevestigde ongeveer vooroordelen die over eders bestaan. Bijna de van 153 door Jonker on- coijvraagde moeders heeft stad afgelopen met proble- n die zij bij het kind had- aarin^ ontc|ekt. Slechts vijf hulp- begor.ieners zeiden dat het moge- n op c om incest ging. Jonker: >n groot aantal hulpverle- •s heeft onvoldoende kennis de link naar seksueel mis lik te leggen. Anderen dur- niet in een gezin in te grij- i en velen nemen moeders iroonweg niet serieus. Met ne artsen, psychologen, chiaters en pedagogen han- »n kleinerende en beschul- KRUtmde taal over moeders: -ibruik wordt minder ver zaakt en in stand gehouden •r neurotische moeders dan i door alle leden van deze atschappij die dit geweld te- i minderheden in allerlei Bedreigend Jonker ondervroeg 153 moe ders van misbruikte kinderen en merkte een duidelijke on derscheid tussen moeders die het misbruik zélf ontdekten en maatregelen namen en moe ders die het misbruik via an deren vernamen. De zeifont- dekkers bleken veel beter op de hoogte van de oorzaken, signalen en gevolgen van sek sueel geweld dan de moeders die het misbruik via anderen vernamen. „Wat moet je ontdekken als je niet weet wat seksueel mis bruik is? Veel moeders zagen wel gedragsstoornissen of pro blemen bij hun kinderen, maar konden die niet plaatsen. Vóór de ontdekking wist ne gentig procent van de vrou wen niets of nauwelijks iets van seksueel misbruik. Ze dachten dat het iets was van pedofielen, psychopaten, asoci ale gezinnen of andere cultu ren. Maar zoiets gebeurde toch niet in het veilige, beschermde gezin? Vergeet niet dat pas in '84 de eerste televisie-uitzen dingen over incest versche- Veel moeders durfden niet toe te geven dat de wereld en zelfs het eigen gezin niet veilig is voor kinderen. Een 33-jarige moeder: „Ik stelde mezelf de vraag niet. Dat is mijn aan deel, dat het te bedreigend voor mij was dat mijn dochter niet veilig was, dat mijn ver meende veiligheid niet be stond. Ik had gekozen voor het huwelijk, een beschermend jasje aangetrokken. Daarin waren mijn kinderen veilig. Punt. Blijkbaar kon of wilde ik me niet permitteren om te zien dat er ook nog een onvei lige buitenwereld was en dat er zelfs binnen het gezin din gen waren die niet klopten". Driften De daders van seksueel mis bruik zijn slim genoeg om de kinderen alleen te betasten, aan te randen of te verkrach ten als moeder niet in de buurt is. De slachtoffertjes zwijgen in alle talen uit angst voor repre sailles van de dader. Het zijn de signalen die kinderen afge ven, die volwassenen moeten doen beseffen dat er wat mis is. Maar ieder kind reageert anders op misbruik en soms worden in een gezin meerdere kinderen door meerdere da ders misbruikt waardoor het probleem nog complexer wordt. De signalen variëren van overdreven preutsheid, buik pijn en concentratiemoeilijk heden tot opvallend veel vieze praatjes. De helft van de on dervraagde moeders consta teerde dat er wat aan de hand was en klopte aan bij huisart sen, maatschappelijk werkers tot zelfs pastoors. Een pastoor stuurde een moeder huis waarts met de 'geruststellende woorden': „Uw man heeft nu eenmaal die driften". Een psy choloog wees een moeder te recht dat zij de gepleegde aan randingen geen incest mocht noemen „omdat er geen ge slachtsgemeenschap bij was geweest". Christelijke hulp verleners hielden vijf moeders één tot drie jaar aan het lijntje met pogingen om het gezin bij elkaar te houden. De moeder werd met behulp van bijbel teksten gewezen op haar sek suele en emotionele plichten tegenover haar echtgenoot en op haar plicht als christen om te vergeven. Een kinder psychiater antwoordde een vrouw begin jaren '80 dat „ze niet moeilijk moest doen". „In de Derde Wereld is dit nor maal. Je wilde dit zelf. Alle moeders weten het en willen het zelf". Slechts vijf van de 68 moeders die hulp zochten voor proble men werd door een hulpverle ner de mogelijkheid van sek sueel geweld geopperd. Meer succes hadden 35 moeders met hun eigen onderzoek. Jonker: „Dat een groot aantal zaken alsnog aan het licht kwam, was niet te danken aan mede werking van reguliere hulp verleners, maar aan het door zettingsvermogen van de moe ders zelf, hierin soms gesteund door alternatieve hulpverle ners en de vrouwenbeweging". Isolement De ontdekking van het sek sueel misbruik is voor moeders een traumatische ervaring, die wordt versterkt door bagatelli sering, ongeloof en zelfs tegen werking van hulpverleners. Jonker spreekt van een ge schokt vertrouwen en een he vig isolement van moeders. Meer dan de helft van de vrouwen besluit te scheiden voor eigen belang en dat van het kind. Een deel van de vrouwen besluit juist te blijven uit angst dat het kind in een omgangsregeling verder wordt misbruikt door vader. Jonker pleit voor meer kennis bij hulpverleners en een radi cale mentaliteitsverandering ten opzichte van moeders en het moederschap. „Er moet een bereidheid zijn om zonder vooroordelen te luisteren naar moeders. Vooroordelen als zou de moeder het geweten heb ben, of te lui zijn en het kind in haar eigen rol hebben ge duwd, zowel wat huishouding als wat seks betreft. Of de vrouw zou het wel vermoed hebben, maar stappen achter wege hebben gelaten". Vaak ook vragen hulpverleners vrouwen of ze zelf in hun jeugd zijn misbruikt. „Wan neer je antwoordt met 'ja' zeg gen veel hulpverleners: is het niet uw eigen projectie? Alsof het 'ja' zo veelzeggend is. Eerder onderzoek heeft uitge wezen dat een derde van de meisjes onder de zestien jaar met seksueel geweld is gecon fronteerd. Hetzelfde geldt voor de door mij ondervraagde moeders. De maatschappij is doortrokken van seksueel ge weld". Schuimend bier Meer schuim dan bier kwam gisteren in het glas dat Hans Wiegel onder de tap hield als openings handeling van de Horecabeurs Horecava '92 in de RAI in Amsterdam. De commissaris der koningin in Friesland, tevens voorzitter van het Centraal Brouwerij Kantoor, was maar matig tevreden over zijn eigen brouwsel. De Horecava is tot en met donderdag open voor publiek. foto: anp Redactie tegen integratie-plan Sijthoff Pers DEN HAAG De redac- tie van dagblad Het Bin nenhof en de Leidse Cou rant gaat niet akkoord met integratie van beide bladen met de Haagsche Courant. De directie van Sijthoff Pers, het concern waartoe beide dagbladen behoren, wil de bla den integreren als onderdeel van een beleidsplan dat ge richt is op versterking van de positie van het moederbedrijf. De redactie van Het Binnen hof en de Leidse Courant heeft haar hoofdredactie ge vraagd niet verder mee te werken aan voorbereidingen voor integratie. De hoofdre dactie heeft aan dat verzoek gehoor gegeven in afwachting van een rapport dat in op dracht van de ondernemings raad en vakbonden door een externe deskundige wordt op gesteld. Dit rapport, aan de hand waarvan bonden en or het beleidsplan van de SP-di- rectie willen toetsen, zal op 20 januari gereed moeten zijn. De redactie op haar beurt wil de periode tot 20 januari be nutten om oplossingen voor continuering van de redactio nele zelfstandigheid van beide bladen te bestuderen. Volgens de redacteuren is de noodzaak van opheffing van beide titels niet voldoende aangetoond. Zoals bekend is het Sijthoff- concern in de rode cijfers te rechtgekomen. Om het rende ment te verbeteren zouden be paalde bedrijfsonderdelen moeten worden gesaneerd. Door de plannen voor integra tie met de Haagsche Courant dreigen twee van de laatste confessionele, regionale dag bladen in ons land te verdwij nen. LOEK MOOR en HERMAN ROSENBERG DEN HAAG De Haagse wethouder D. Ramlal (CDA) heeft woedend gereageerd op de volgens hem schandalige verdachtmaking in de NRC als zou hij zijn premie voor de ziektenkostenverzekering hebben laten betalen door de stichting van de gisteren gearresteerde directeur van het Haags Sociaal-Cultureel Werk (SHS). Ramlal eist rectificatie. De 46-jarige directeur van de SHS werd aangehouden op verdenking van verduistering van een bedrag van ten minste 350.000 gulden aan subsidiegel den. Hij en enkele andere me dewerkers worden ervan ver dacht subsidies via steunstich tingen te hebben doorgesluisd voor privédoeleinden. De man zou er onder meer verre reizen voor hemzelf en voor de huidi ge directeur onderwijs van de gemeente F. de Jong die destijds hoofd van de afdeling Jeugd, Sport en Recreatie was van hebben betaald. Door het onderhouden van deze goede contacten met be stuurders en topambtenaren zou de aangehouden directeur gemakkelijker aan zijn subsi dies hebben kunnen komen. Wethouder Ramlal zei vanmor gen de beschuldiging 'te zot om bij stil te staan' te vinden. „Het is onbestaanbaar dat zoiets kan in Nederland. Ik laat me als wethouder toch niet voor drie duizend gulden aan premie per jaar door een of andere club betalen?" Ramlal was twaalf jaar geleden directeur van de opgeheven Stichting Opvang Hulpverle ning Drugverslaafden (SOHD). De gisteren gearresteerde SHS- directeur was toen penning meester van die stichting. „We waren collectief verzekerd, maar na opheffing heb ik mij gewoon particulier via een tus senpersoon verzekerd bij de Aegon". Een woordvoerder van de gemeente zegt „onom stotelijke bewijzen" te hebben „dat de wethouder gewoon zijn premie betaalt". De wethouder heeft gister avond aan zijn fractie de zaak uitgelegd. Fractievoorzitter M. Santbergen zegt geschrok ken te zijn van de volgens hem onjuiste berichtgeving in de NRC. „De fractie staat als een blok beton achter Ramlal". De Jong, die destijds als hoofd van de afdeling Jeugd Sport en Recreatie (JSR) van de ge meente ambtelijk verantwoor delijk was voor de subsidiëring van de SHS, vermoedt dat er door voormalige medewerkers van de stichting geruchten in omloop worden gebracht om anderen in diskrediet te bren gen. „Allemaal leugens en on waarheden", aldus een woe dende De Jong. „Mijn beleid heeft altijd de goedkeuring ge kregen van het college van B en W en van de accountants dienst. De subsidies zijn op de juiste wijze verstrekt. Wat er later door de SHS mee is ge daan, dat is een ander verhaal. Maar daar kon de gemeente geen invloed op uitoefenen. Wat de reisjes en persoonlijke contacten betreft: ik heb jaren geleden één keer op verzoek van B en W deelgenomen aan een studiereis en ik heb het af gelopen jaar twee keer ambts halve met Reitsma te maken gehad". Volgens een woordvoerder van de Haagse politie vallen zowel Ramlal als De Jong buiten het onderzoek en hebben zij op geen enkele wijze strafbare fei ten gepleegd. Inmiddels heeft D66 in een brief aan het college van B en W gevraagd om 'waar zui verheid van bestuur en ambte lijk handelen in het geding zijn, een diepgaand ondezoek in te stellen'. Ook de fractie SGP/ GPV/RPF heeft schriftelijke vragen gesteld. Groen Links heeft aangekondigd de kwesite donderdag tijdens de raadsver gadering te willen bespreken. Genieten 'ervolg van de voorpagina) N HAAG Verzekeraar is niet uit menslievend- m. p tot haar besluit gekomen geneesmiddelen-vergoe- gssysteem te negeren. Vol- n Hoisteiis directeur Kegel wordt de K. Ver4itSChappij geconfronteerd izen, t ingenieuze sluipwegen I patiënten om hun medicij- H pj. 1 toch volledig vergoed te 16 jgen. en j laten zich voor een paar erse Jen opnemen in het zieken- .s en krijgen dan voor een 'tra. L Héf jaar dure medicijnen jrgeschreven. Voor medica- nten binnen het ziekenhuis dt het GVS namelijk niet. gebied erdoor worden wij ook nog rs Unie! és geconfronteerd met de Nedertèten van volstrekt onnodige !rifjtenhuisopnamen", aldus k' van gel- directeur van Geové vindt n Bergh dat hij het GVS om zeep teKomnJteert te helpen. „Een groot R Simltal medicamenten is al uit g. van wj GVS gehaald. Het systeem B bedoeld om kosten te be ursen, maar in werkelijk- Vertaaistejj stijgen de kosten. Pillen 2 gulden kosten nu ineens gulden. Als zo'n systeem niet werkt, is er dus ook niets om zeep te helpen". Het Consumenten- en Patiën tenplatform, waarbij 800.000 mensen zijn aangesloten, juicht het besluit van Geové toe. „Wij hebben altijd al bezwaar gehad tegen het GVS. Dat is een grove methode waarvan chronische patiënten de dupe worden, omdat zij niet meer precies de medicijnen kunnen krijgen die goed voor hen zijn. Een prima zaak dat deze maat regel ongedaan wordt gemaakt voor een grote groep patiën ten", aldus een woordvoerder van het' Platform. Het ministerie van WVC be studeert nog of en zo ja welke mogelijkheden de overheid heeft om de particuliere verze keraars op andere gedachten te brengen. Een woordvoerster ontkende vanmorgen dat de bijl aan de wortel van het GVS is gelegd. „Het systeem blijft in elk geval gelden voor alle ziekenfondsverzekerden en voor particulieren die een standaardpakketpolis hebben". De Landelijke Huisartsen Ver eniging reageerde in eerste in stantie positief. Tilburgers stierven natuurlijke dood TILBURG Twee bejaarde inwoners van Tilburg, van wie zondagavond werd aangenomen dat zij door koolmonoxydever- giftiging om het leven waren gekomen, blijken een natuurlijke dood te zijn gestorven, zo heeft nader onderzoek gisteren uitge wezen. De twee mensen, broer en zus van 68 en 72 jaar, werden zondagavond levenloos in de woning van de vrouw aangetrof fen. De broer was bij zijn ernstig zieke zus op bezoek. Sinds don derdag was niets meer van hen vernomen. Op aandringen van de familie forceerde de politie zondagavond daarom de voor deur. In de woning brandden twee gaskachels. Onderzoek door het plaatselijk energiebedrijf heeft uitgewezen dat daaraan tech nisch niets mankeerde. Aantal ww'ers door ontslag neemt toe Een bokje ligt schijnbaar te genieten van het zachte winterweer en van het uitzicht op een van de molens bij Kinderdijk. Gisteren bereikte het kwik hier en daar circa tien graden. Maar komende dagen worden weer koudere temperaturen verwacht. foto: anp AMSTERDAM Het aantal mensen dat door ontslag in de ww terecht komt is vorig jaar elke maand hoger uitgevallen dan in 1990. President-directeur dr. E. de Jong van het Gemeenschappe lijk Administratiekantoor (GAK) maakte gisteren in zijn jaarrede bekend dat in de eer ste elf maanden van 1991 het aantal meldingen van ontslag werkloosheid bij het GAK 14,2 procent hoger lag dan in 1990. Het aantal meldingen beliep vorig jaar 282.000 tegen 236.000 in 1990. Eind 1991 ging het om 109.000 werkloosheids uitkeringen tegen 98.000 in 1990. Het GAK registreerde in 1991 3.267.000 ziektewetmeldingen, 134.000 meer dan het voor gaande jaar. Het GAK zal dit jaar de inten sieve begeleiding bij ziekte in bedrijven met meer dan 35 werknemers uitbreiden. Tot dusver doet het GAK dat al bij 1300 bedrijven met in totaal 300.000 werknemers. Recent onderzoek heeft aangetoond dat de resultaten van dit be drijfsgebonden beleid blijvend zijn, aldus De Jong. SPER EN HOBBES DOOR BILL WATERSON PAT 0^ OFTiOP pkj ICUNNÉN V00K lEMANP INmTÉEKL Z'EGT mi VÉÉU ASSEN De gedwongen opsluiting van uitgeproce deerde asielzoekers in de noordelijke asielzoekers- en onderzoekscentra is onmogelijk. Behalve dat er geen enkele plaats is voor een gesloten en be waakte afdeling, wijzen de centra het voorstel van de kamerfractie van het CDA ook om principiële redenen af. Directeur Thea Meesters van het asielzoekerscentrum in Leeuwarden: „Mensenrechter- lijk gezien is het onjuist. Asiel zoekers hebben niets kwaads gedaan en iedereen heeft het recht om asiel aan te vragen". De centra zetten vraagtekens bij de noodzaak tot gedwongen opsluiting van asielzoekers van wie Justitie vermoedt dat ze de illegaliteit in kunnen gaan. Volgens het AZC in Leeuwarden en Veendam en het onderzoekscentrum in Nij- eveen gaat het om hooguit vijf procent per jaar. Per maand komt dat neer op niet meer dan enkelen. Een dergelijk aantal rechtvaardigt nauwe lijks zo'n ingrijpende maatre gel. De organisatie Vluchtelingen werk is bezorgd over het voor nemen van staatssecretaris Kosto (justitie) om de uitzet ting van uitgeprocedeerde Vietnamese asielzoekers te hervattten. De Vietnamezen zijn bang dat ze bij terugkeer in Vietnam zullen worden vervolgd omdat ze zonder toe stemming van de Vietnamese autoriteiten Tsjechoslowakije hebben verlaten en naar Ne derland zijn gereisd. Daarop staat in Vietnam een gevange nisstraf van 3 tot 12 jaar. aldus Vluchtelingenwerk in een gis teren uitgegeven verklaring. Vluchtelingenwerk waar schuwt dat escalatie dreigt als Kosto nu overgaat tot uitzet ting. De Vietnamese asielzoe kers zijn wanhopig, aldus Vluchtelingenwerk.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3