Katwijk neemt proef met inzameling GFT DUIN- EN BOLLENSTREEK 11 „We zijn ontzettend blij met dit gebouw" burgemeesters: Niet overdrijven met samenwerking op regionaal gebied aidóa Sou/taut DINSDAG 7 JANUARI 1992 ^Tdassenheim wil water jiagl Postwijk beveiligen 1SSÉNHEIM De gemeente Sassenheim at in 1992 een bescheiden begin maken met t beveiligen van waterpartijen in Postwijk. lonswttotaa za^ opknapbeurt ruim 16.000 gul- ahotfi kosten. Een derde daarvan zal in 1992 en Sirden gebruikt. Allereerst komen er nieuwe 24l30kken langs het water aan de Wilhelmina- (alVr en Kagerdreef. Volgend jaar volgen DropP de Beerhorstkade en de Hyacintenstraat, j. ooki luidt althans een voorstel van B en W dat 9.00, irgen door de commissie voor verkeersaan- 21Jjegenheden besproken zal worden. Omdat 14 30] ontbreekt krijgt de beveiliging van I: wo.iggen een lagere prioriteit. Een veiliger 31, taggenbestand in Postwijk zou de gemeente (al); na vijfenzeventig mille gaan kosten. Indien niet meer geld beschikbaar komt zal met l Elie operatie pas in 1995 begonnen kunnen itraat rden. Sassenheimers stelen flessen voor statiegeld LISSE Twee 16-jarige Sassenhei mers, die opvielen doordat zij op een bromfiets twee grote plastic zakken meezeulden, werden gistermiddag aangehouden in Lisse. In de zakken zaten lege flessen met een gulden sta tiegeld per stuk. Een van de jongens had ze zaterdag apart gezet bij het distributiecentrum aan de 2e Poel laan in Lisse waar hij als losse kracht werkzaam was. Gisteren werden de zakken met daarin totaal 55 flessen opgehaald en werd het statiegeld her en der geïnd. Inbraak in Rijnsburg RIJNSBURG In een woning aan de Tulpenstraat in Rijnsburg is gis teravond ingebroken. De inbrekers kwamen binnen door de achterdeur open te breken. Uit de woning wer den audio-apparatuur, een televisie en een aantal cd's ontvreemd Bouwvakker gewond na val NOORDWIJKERHOUT Tijdens verbouwingswerkzaamheden aan het congrescentrum Leeuwenhorst in Noordwijkerhout is een 42-jarige Lei- denaar gistermorgen gewond ge raakt. De man viel van de tweede verdieping naar beneden op het be ton. Hij werd met rugletsel overge bracht naar het AZL. Inzittenden bestelbus gewond bij aanrijding VOORSCHOTEN Een 34-jarige man uit Leiden en zijn passagier zijn gisteren gewond geraakt bij een aanrijding op de kruising Wagnerlaan/Schubertplant- soen in Voorschoten. Zij reden in een bestelbusje, en werden in de flank aangereden door een 70-jari- ge bestuurder van een personenauto uit Schoonhoven. De oudste bestuurder verleende geen voorrang. De gewonden zijn afgevoerd naar het Academisch Ziekenhuis Leiden. De au to's werden zwaar beschadigd. Hoogheemraadschap bespaart 175 mille door idee Katwijker LEIDEN/KATWIJK De Katwij- ker G. van der Bent heeft een prijs van 12.000 gulden gekregen voor een idee dat het Hoogheemraadschap van Rijnland een besparing van 175.000 gulden over de eerstkomen de vijf jaar zal opleveren. Van der Bent, zelf medewerker van het schap, bedacht een systeem waar door de zuivering van afvalwater ef ficiënter plaats vindt. De prijs werd hem vanmiddag tijdens de nieuw jaarsreceptie van het hoogheemraad schap overhandigd. Sieraden gestolen VOORSCHOTEN Inbrekers heb ben vannacht hun slag geslagen in een woning aan de Pa- lestrinalaan in Voorschoten. De voordeur werd ver moedelijk door middel van de „flipper-methode" (met een plastic kaartje) geopend, waarna zilveren voorwerpen en gou den horloges wer den meegenomen. Kooplieden duurder uit op markt in Voorschoten VOORSCHOTEN De weekmarktgelden, die in Voorschoten aan de koop lieden worden berekend, worden dit jaar met vijf procent verhoogd. De ver hoging kon dit jaar be perkt worden omdat de kooplieden zelf hun afval in een container gooien. Ook de huidige verhoging kan beperkt blijven omdat komend voorjaar begon nen wordt met een ge scheiden inzameling van groente- en fruitafval. ista ma. Hoor 3TA 3I0B SCHLEIFFERT m6do^TWIJK De gemeen- on ^Katwijk begint volgen- maand met het ge- ma. leiden ophalen van Jdam«:,ente"' en tuinaf- 18.45,1 (GFT). Het gaat om proef van een jaar, die he Miatsvindt in de Molen- ma ik en 't Sandt. Vandaag !uMy1s donderdag houdt de Emmers 18.45. meente een voorlich- ^Jgsavond voor de bewo- 3: ThfS. daarop wordt de andere helft van het huisvuil opgehaald. Volgend jaar zal het systeem van gescheiden inzamelen van GFT en andere huisvuil in heel Katwijk en Valkenburg worden toegepast. Er is voor de Molenwijk en 't Sandt ge kozen doordat de bebouwing representatief is voor de hele gemeente. Er is zowel laag- als hoogbouw, terwijl de wijk- grenzen duidelijk zichtbaar zijn. do 't is de bedoeling dat het POLE jsvuil vanaf vrijdag 7 febru- 14.00, in twee stappen zal worden acht Vzameld. Op die eerste vrij- "£^1 zal alleen het GFT wor- ma. tl opgehaald; de vrijdag ODE De inzameling gebeurt via spe ciale emmers en containers, die in de laatste twee weken van januari gratis door de ge meente worden uitgedeeld. Flatbewoners krijgen een keu kenemmer met papieren zak ken, die zij kunnen legen in grote bij de flat geplaatste con tainers. Bewoners van laag- bouwwoningen krijgen twee gratis rolcontainers, één voor het GFT en één voor het rest afval. Het GFT gaat naar de VAM in het Drenthese Wij ster, waar het tot compost wordt verwerkt. De gemeente spaart kosten noch moeite bij het voorlich ten van de wijkbewoners. Na twee brieven, een folder en een gemeentepagina in een plaatselijke krant, worden deze week ook twee voorlich tingsavonden gehouden. Voor vanavond zijn de bewoners van de laagbouwwoningen uit genodigd om zeven uur naar de Open Hof in de Rijnstraat te komen. Wethouder W. van der Plas van milieuzaken zal de informatieavond openen. Op donderdagavond 9 januari om zeven uur zijn de flatbewo ners aan de beurt. Lessen De basisscholen Otto Baron van Wassenaar Catwijckschool en Molenhof zullen de komen de periode in de lessen op het experiment inspelen. Door middel van een lessenpakket zal het milieubewustzijn van de scholieren worden bevor derd. Het pakket is gemaakt door de afdelingen Voorlich ting en Milieu en bedoeld voor alle leeftijden. Overigens zijn de bewoners van de twee proefwijken ver plicht mee te doen aan het ex periment op grond van de Af valstofenverordening van 1991. Overtreders zullen aan vankelijk slechts op hun fou ten worden gewezen, maar na de gewenningsperiode bestaat de mogelijkheid tot strafver volging. In 1994 moet het afval in alle Nederlandse gemeenten gescheiden worden ingeza- "omen met provinciale toestemming verbrand 'i®031 L' enburgieen van de weinige gemeenten in de wijde omgeving vierde >onestirschoten het feest van de grote kerstfik. Ruim 2300 kerstbo- i gingen gisteren in vlammen op. Het mooie avondweer zorg- jiDverie^00r en'9e duizenden toeschouwers, onder wie de wethouder hap vo(r openbare werken J. van de Poel. Tijdens de prijsuitreiking i-8963Gde kinderen die de bomen hadden vergaard, deelde hij mee lit laats' de gemeente voor het verbranden toestemming had gekre- fnhÏhz van Prov'nc'e- Het groene licht werd met grote tegenzin men werd niet verstrekt. De chef van de reinigingsdienst Preuter verklaarde dat de kerstbomen beter niet kunnen worden versnip perd omdat vele bomen door middel van een spuitbus met che micaliën besmet zijn. Bovendien is het uitstrooien van versnip perde kerstbomen op de grond allerminst milieu-vriendelijk. Van de Poel zei dat de provincie de gemeente Voorschoten op de vingers heeft getikt omdat na de huttenbouwweek de hutten in de brand gestoken werden. Dat mag in het vervolg niet meer. foto: henk van den ende Mechanisatie in de Hobaho In de Hobahohallen in Lisse werd gisteren het startsignaal gege ven voor de 44e mechanisatie-tentoonstelling. Tot en met vrijdag staan in 83 stands allerlei machines en voertuigen opgesteld die de mogelijkheden van het bollenvak aangeven. Veel aandacht is er dit jaar voor milieu en veiligheid. De bezoekers kunnen ook voorlichting krijgen. Er zijn bijvoorbeeld stands van de Agrarisch Bedrijfsverzorgingsdienst en de Hobaho zelf. De expositie is op dagelijks geopend van tien uur 's morgens tot negen uur 's a- vonds. Op vrijdag gaan de deuren van de Hobahohallen om zes uur dicht. Entree vijf gulden. foto: henk van den ende LOKALEN DE ZEEVLAM NOORD WIJK IN GEBRUIK NOORDWIJK De leer lingen van de r.k. basis school De Zeevlam in Noord wijk keken gisteren hun ogen uit in „hun" nieuwe school. Maanden lang werden de bouw werkzaamheden aan de Hoogwakersbosstraat door de kinderen op de voet gevolgd. Gisteren was het aan eindelijk zover dat de gloednieuwe klaslokalen, ingericht met mooi nieuw meubilair, in gebruik konden worden genomen. „Een mooier begin van het nieuwe jaar was natuurlijk niet denkbaar", lacht Len Sporre, secretaris van het schoolbestuur. Ondersteund door heel veel vrijwilligers hebben de leden van het be stuur, ouderraad en school team, de week voor Kerstmis, precies een jaar na aanvang van de bouw, bergen werk verzet om het nieuwe school gebouw „bedrijfsklaar" te ma ken. Er werd schoongemaakt, gesjouwd met kasten en leer middelen, speelgoed verhuisd en ingericht. En het resultaat mag gezien worden. Het is voor het eerst in de geschiedenis van de veertigjarige school dat ook de kleuters nu in het hoofdge bouw zijn gehuisvest. „Ze ho ren er nu helemaal bij, al heb ben ze in de nieuwe school wel helemaal hun eigen hoek met een eigen ingang en voor de kleuters een eigen speel plaats", aldus Sporre. Het oude Zeevlamgebouw vol deed volstrekt niet meer aan de eisen van deze tijd. De school is inmiddels voor een deel gesloopt om plaats te ma ken voor de nieuwbouw. Het stuk dat nu nog overeind staat zal spoedig tegen de vlakte gaan. Op deze plaats worden dan woningen gebouwd. Eerst moet peuterspeelzaal Harlekijn echter nog verhuizen van de noodbehuizing op de speel plaats achter de oude ZeeVlam, naar de voormalige kleuter school de Kwetterhof aan de overzijde van de straat. Dat zal naar verwachting nog deze maand gebeuren. Aanwinst De leerlingen van de Zeevlam waren tijdens de bouw ver spreid gehuisvest, deels in het oude gebouw, in de Kwetter hof en bij de buren, de Wa- kersduinschool. Bestuur en schoolteam zijn zeer tevreden met de nieuwe zeven-klassige behuizing, naar ontwerp van ingenieursbureau van Reijzen, Verbeek en Roosendaal bv. Bijzonderheid is wel dat ir. E. van Reijzen zelf oud-leerling is van de school. „Het is echt een heel mooie school geworden met die halfronde daken, fris se pastelkleuren, de prachtige speelzaal die met de centrale hal kan worden verbonden waardoor een grote zaal ont staat en de her en der terugko mende ronde vormen", zo vindt Sporre. „Echt een aan winst voor Noordwijk". Ruimteproblemen zullen er niet snel ontstaan omdat door het hele gebouw heen ver plaatsbare wandjes zijn toege past, zodat klassen vrij gemak kelijk kunnen worden ver groot of verkleind. De officiële opening van de nieuwe Zeevlam zal op 21 fe bruari plaats vinden. Voor de kinderen zal al eerder een groot inwijdingsfeest op touw worden gezet. In de aanloop naar de feestelijkheden zal op 26 januari een gezinsviering worden georganiseerd in de kerk Maria ter Zee. Klassikaal wordt daarna, door middel van allerlei bijzondere activi teiten, toegewerkt naar het kinderfeest op 13 februari. Om iedereen de gelegenheid te ge ven de school te bekijken wordt op 27 februari open huis gehouden. „We beseffen dat we mazzel hebben gehad dat we nu over dit mooie gebouw kunnen beschikken", zo bena drukt de voorzitter van het be stuur, P. Augustinus. „De ge meente heeft echt voor ons ge knokt in Den Haag. De Zee vlam is voorlopig wel de laat ste basisschool in Noordwiik die een nieuwe school mocht neerzetten". srst te istdoenGIO Burgemeesters Edageïe Leidse regio hebben 18.30-11 gisteren in hun 11'il'"(]LlwjaarstoesPraken 30 u.' iral sterk gemaakt voor i voor jeigen gemeente. Regio- iag°vare samenwerking is een -19.30 üde zaak, maar moet 919 oo "t te ver ëaan> 20 v*el urn- spde woorden van onder i het sieren Schoute (Wasse- ïïSt) en Cannegieter irste ki^orschoten) op te ma- maklinii 14.00- 16.45-H ft°c°enOrschoten [Jeering1 burger identificeert zich oor alle1 met een agglomeratieraad zijn d«gew®stbestuur, maar wel ijks 14.1de eigen gemeente of pro- kvondbëje. Met deze waarschu- 18.00-jg kwam burgemeester P. "^gjpjnegieter van Voorschoten ïogelljk.fcren tijdens de nieuwjaars- n: wanitptie in het gemeentehuis. iooriop4negieter hekelde het stre- «voor I naar schaalvergroting Kjnd(r middel van regionale be- ieuters (en. „Vele gebeurtenissen babyh de macht van een ge- 1S »H,SPR/nte teboven, maar de ge- voornte *s we' de kern van eren nakuit alle zaken in het klein loofd. \»en te beginnen", aldus de kinderegemeester. e en nef ^{^ssenaar de toespraak van burge- teter P.H. Schoute van Wassenaar stond ook de regio nale problematiek centraal. Wassenaar is een zelfstandige gemeente en wenst dat te blij ven. Geen der omliggende grotere gemeentes het moet wagen een aanslag te doen op het grondgebied of het groen van Wassenaar", aldus Schou te. In 1991 besloot de Wasse- naarse gemeenteraad deel te nemen aan het Stadgewest Haaglanden. Volgens Schoute moet dit stadgewest taken krij gen op het gebied van ruimte lijke planning, het regionale verkeer en vervoersbeleid en het regionale volkshuisves- tings- bouw en milieubeleid. „U zult begrijpen dat we het Wassenaarse belang, wat meer is dan het lokale belang, gelet op onze ligging en functie, een uiterst belangrijke rol laten spelen bij de totstandkoming van dit stadsgewest. Wanneer het stadsgewest afglijdt naar een agglomeratiegemeente zul len wij afhaken. Dat is voor ons een onbegaanbare weg". Ook het gemeentebestuur van Leiden, de plaats waar Schou te raadslid en wethouder was voordat hij in Wassenaar tot burgemeester werd benoemd, werd krachtig toegesproken. „De regio Leiden heeft een aantal gedachten over toekom stige bouwlocaties op papier gezet. Wat ons als Wassenaar opvalt is een optie toch te wil len bouwen in de Papenwegse Cannegieter: Geen schaalvergroting Polder. Zeg maar het natuur lijk verlengde van de Horsten. Nu bedoeld als groene afslui tende buffer van de Leidse re gio. Alsmede een eventuele zeer grote bouwlocatie op het Marine Vliegkamp Valken burg in het eerste deccenium van de volgende eeuw. Laat ik duidelijk zijn over het Wasse naarse standpunt. Er kan nu of in de volgende eeuw geen sprake zijn van aantasting van deze groene buffers. Door dat wel te doen zal de Leidse regio aan de Haagse regio vastgroei en. En dat is een zeer onge wenste ontwikkeling die wij met kracht zullen tegengaan. Houd Wassenaar groen zal een belangrijke opdracht blijven. Ook voor toekomstige bestuur lijke generaties". Rijneveld De Rijneveldse burgemeester M. Boelen liet gisteren tijdens zijn nieuwjaarstoespraak in het midden of de gemeentelij ke herindeling iets positiefs heeft opgeleverd. Wel vond hij dat op het gemeentehuis alles in het werk is gesteld om er een succes van te maken. Boe len vond '1991 het jaar van het nieuwe Rijneveld": „Qua werkdruk en inspanning heb ben we dat geweten. Het is ook lastig om iets van de grond af op te bouwen, terwijl je op een rijdende trein bent gesprongen. Ik vind dat 1991 voor Rijneveld heel goed is ge weest en dat de railbasis voor de doorlopende treinen van Hazerswoude, Koudekerk en Benthuizen stevig is. Wat dat betreft behoeft Rijnwoude (vanaf 1 januari 1993) zich geen zorgen te maken". „Maar heeft de herindeling nu foto: pr iets positiefs opgeleverd?", vroeg Boelen zich vervolgens toch hardop af. „Heeft de her indeling nu echt meerwaarde? Vragen waarop ik nu geen antwoord kan en wil geven. Schoute; Wassenaar moet groen blijven. i foto: sp Wel vind ik dat wij meer in houd moeten geven aan ons voornemen van 1991 om de bevolking bij alles wat gebeurt te betrekken. Als burgers ge luiden afgeven in de trant van: 'Ze doen maar, daar aan het Frederik van Edenplein' dan klopt er iets niet". In 1992 gaan we daar dus wat aan doen. Het communicatieplan biedt ons daarvoor een hand vat". Dit jaar zal ook in het teken staan van het gemeentehuis, betoogde Boelen. „In 1992 valt de beslissing over de vraag of we nieuwbouw gaan plegen of dat we gaan verbouwen en uitbreiden. Ik vind dat -best spannend. Eveneens span nend, ik ben nu echt aan het vooruitblikken, is de afloop van de TG V-discussie. Minis ter May-Weggen is naarstig munitie aan het verzamelen voor de 'Groene Hart Lijn'. Laatst dacht ik bij mezelf: zou het, nu het toch te klein blijkt te zijn, niet goedkoper zijn om Schiphol te verplaatsen naar bij voorbeeld de Hoekse Waard? Immers, dan is de ver binding tussen Parijs en de Randstad, als een Eurregio met eindpunt Rotterdam, vol doende". Voorhout De nieuwjaarsreceptie aange boden door het Voorhoutse ge meentebestuur is terug. Ruim 10 jaar geleden werd dit iaar- lijkse evenement afgeschaft, omdat voor de vele belangstel lenden geen plaats was in het oude gemeentehuis. Nu het nieuwe gemeentehuis voldoen de ruimte biedt aan het toene mend aantal inwoners, werd de traditie hervat en bestond gisteravond de mogelijkheid, om met het gemeentebestuur en een groot aantal dorpsgeno ten, het glas te heffen op het nieuwe jaar. Vertegenwoordi gers van diverse organisaties en verenigingen en andere be langstellenden, vormden een geanimeerd gezelschap. Even als bij de onlangs gehouden hoorzitting, was ook tijdens de receptie de uitbreiding van Voorhout bij veelal onderwerp van gesprek. De ontwikkelin gen worden door veel geïnte- resseeerde inwoners van het dorp gevolgd. Ook over de naam van de nieuwe uitbrei ding, waar het gemeentebe stuur een prijsvraag voor heeft uitgeschreven, werd volop ge speculeerd.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 11