Raadhuis Oegstgeest moet In Wilhelminapark blijven ekenaat Bollenstreek 4ES "gint met bijbelcursus College Alkemade blijft bij opheffen voorrang ALLERLEI(DS) Rijnland Wethouder Joop Walen kamp, directeur Pieter de Wit van de overkoepelende organisatie van lokale om roepen in Nederland (OLON) en Jan van Leeu wen, voorzitter van Omroep Rijnland discussiëren mor gen over de rol en betekenis van de lokale omroep. Plaats van handeling is 't Parle ment, Nieuwstraat 45. De discussie, die onder leiding staat van Agnes van Steen, begint om 21.00, na de alge mene ledenvergadering. Nieuwjaarsreceptie De werkgroep UGO (voor uitkeringsgerechtigden) van de FNV houdt woensdag vanaf 14.00 uur haar nieuw jaarsreceptie in het houten gebouw van de wijkvereni- ging AKtief, Berlagestraat 2 in Leiden Zuidwest. Expositie Ans van der Horst-Barn- hoorn uit Zoe term eer expo seert tot en met 12 februari aquarellen, pastels en olie verfschilderijen in het Dia- conessenhuis, Houtlaan 55. Van der Horst heeft al vaker met succes in de regio geëx poseerd. De werken zijn da gelijks van acht uur 's mor gens tot acht uur 's avonds te zien in de gang die loopt van de hoofdingang naar het beddenhuis. Spreekuur Het eerste open spreekuur van het FNV-infoteam in 1992 is op woensdagavond tussen 19.00-20.00. Vragen over invulling van de huur subsidie, schoolsubsidie, ar beidszaken, VUT, WAO en CAO worden oeantwoord. Het spreekuur wordt elke tweede en vierde woensdag van de maand gehouden in het kantoor van de Abvaka- bo, Driftstraat 49a. Volkenkunde Dr. Rogier Bedaux, conser vator van de afdeling Afrika bezuiden de Sahara, geeft woensdagmorgen in het ka der van de tentoonstelling 'Kleding voor de dodeneen lezing over de Tellemweefs- els uit Mali (11e tot 16e eeuw). Het zijn de oudste kledingfragmenten ooit ge vonden in dit gebied. Kos ten: vijf gulden en de entree. De lezing begint om 10.30 uur in het Rijksmuseum voor Volkenkunde, 's Avonds om 20.00 uur wordt een lezing gegeven over de Nederlandse beeld en geluidsarchieven. Entree: 2,50, donateurs van de Stichting Audiovisuele An tropologie Nederland gratis. Bakkerij Woensdag zal het diaconaal centrum De Bakkerij, Oude Rijn 44, officieel in gebruik worden genomen. Wethou der Steven de Vreeze (wel zijn) verricht de openings handeling tijdens de nieuw jaarsreceptie, van 16.30 tot 18.00 uur. De normale ope ningstijden zijn: maandag 10.00-12.30, disndag 19.30- 22.00, donderdag 13.30-17.00 uur. Birdland De Birdlandtour die elke woensdag café de Tregter aandoet, brengt deze week een muziekavond rond pia nist Lennie Tristano. Trista- no wordt algemeen be schouwd als de uitvinder van de cool jazz, hij bracht de eerste free jazz-stukken op plaat uit en experimen teerde als eerste met bandre- cording op het gebied van overdubbing. De avond wordt gepresenteerd door Jan Oldenhof en begint om 21.30 uur. Poppenkast Buurthuis Matilo, Zaanstraat 126, organiseert voor kinde ren van 9 t/m 12 jaar vanaf donderdag poppenkastmid- dagen. Kinderen kunnen dan zelf spelen, het verhaal verzinnen en het decor ma ken. Acht weken lang kun nen de kinderen daarmee donderdags tussen 15.30 en 17.00 uur aan de slag. De kosten bedragen 20 gulden per persoon. Arnold Devileesnel in Stompwijk Arnold Devilee uit Hoofddorp heeft gisteren in Stompwijk de ze vende Meerhorstloop gewonnen. De atleet had voor de 21 kilo meter 1 uur, 16 minuten en 7 seconden nodig. Bij de dames was Arnego Fokker uit Santpoort met 1.28.23 de snelste. De presta tieloop, georganiseerd door voetbalvereniging Stompwijkse Boys, ging via Zoeterwoude, Geerpolder, Zoetermeer, inclusief het beroemde laantje De Hel terug naar Stompwijk. Aan de Meerhorstloop werd door ruim 175 lopers deelgenomen. Bij de jeugd tot en met twaalf jaar werd Brenda Pouw uit Boskoop eer ste op de 2 kilometer bij de meisjes en Patrick Tas uit Nootdorp bij de jongens. Richard van der Kraan uit Leiden werd eerste op de 5 kilometer gevolgd door de Stompwijker Gerard Soonius. Ida Soonius, eveneens uit Stompwijk, was op die afstand eerste bij de dames. De 10 kilometer werd in 37 minuten en 20 seconden gewonnen door Rob van Klink uit Roelofarendsveen. Magdaleen Kegsteijn won de 10 kilometer bij de dames. FOTO: FREDERIK COENRAAD Spookrijdster (71) oorzaak aanrijding WASSENAAR Een 71- jarige vrouw uit Hattem heeft gisterochtend een aanrijding op de Rijks straatweg in Wassenaar veroorzaakt nadat ze de verkeerde weghelft was opgereden. De spookrijdster werd direct gewaarschuwd door een haar tegemoetkomende taxichauf feur. Ze begon daarop te ke ren. Toen ze daarmee bezig was kwam ze in botsing met de auto van een 28-jarig Noordwijker. Beide bestuur ders zijn met lichte verwon dingen naar het ziekenhuis ge bracht, maar konden na be handeling naar huis. Hun voertuigen raakten zwaar be schadigd. Inbrekers stelen grote partij snijbloemen REGIO Inbrekers heb ben dit weekeinde weer toegeslagen op diverse plaatsen in de Leidse re gio. In Valkenburg ver dween een grote partij snijbloemen met een waarde van 10.000 gulden. In een woning aan de Bernard Zweerslaan in Voorschoten is in de nacht van zaterdag op zondag ingebroken. De inbre kers kwamen binnen door de achterdeur open te breken. Vermist wordt een wereldont vanger. Woningen aan de Hoogmade- seweg, Hoofdstraat en Eiken laan in Leiderdorp zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag het doelwit geweest van inbre kers. Bij de woning aan de Hoofdstraat bleef het bij een poging tot inbraak. Uit de an dere twee woningen worden geld, sieraden en cheques ver mist. De inbrekers kwamen die huizen binnen door de achterdeur open te breken. In een woning aan de Kastanje laan is gisteravond ingebro ken. De inbreker kwam bin nen door de achterdeur open te breken. Er worden sieraden vermist. Bij een inbraak in een bedrijf aan de Achterweg in Valken burg is voor 10.000 gulden aan snijbloemen gestolen. De dief stal vond in de nacht van vrij dag op zaterdag plaats. De die ven wisten het pand binnen te dringen door de schuifdeuren te forceren. Vervolgens ging men er vandoor met 123 dozen chrysanten. Bij een elektronicazaak aan het Klein Duinplein in Kat wijk is gisterochtend rond half vier een snelkraak ge pleegd. De inbrekers gooiden een ruit in en hebben vermoe delijk zendapparatuur gesto len, maar het is nog niet pre cies vastgesteld wat er weg is. Buurtbewoners hoorden rond half vier een harde klap. Kort daarna werd duidelijk dat was ingebroken. De daders waren op dat moment al gevlogen. In een woning in de Vogelen- buurt in Sassenheim is gister middag tussen half vier en half acht ingebroken. De in brekers zijn binnen gekomen via de achterdeur. Het hele huis is doorzocht. Het is nog onbekend wat er wordt ver mist. Een uitgebreid onder zoek volgt nog. Auto in de sloot door verwisselen cassette TER AAR Een 18-jarige inwoner van Ter Aar is gisteravond gewond geraakt bij een ongeval op de Oostkanaalweg in Ter Aar. De man reed in zijn auto toen hij ter hoogte van perceel 51 de macht over het stuur ver loor. Volgens de bestuurder was hij op dat moment bezig een cassettebandje te verwis selen. De auto raakte van de weg en kwam ondersteboven in een sloot terecht. De ge wonde bestuurder slaagde er in om naar een gedeelte van de auto te kruipen dat nog niet onder water stond en werd door omwonen den uit zijn benarde positie bevrijd. Hij is met letsel aan gezicht en nek opgenomen in het Academisch Ziekenhuis Leiden. De poli tie van Nieuwkoop verzoekt eventuele ge tuigen zich te melden, tel. 01725-73100. Automobilist vernielt beeld SASSENHEIM Een beeld ter waarde van circa 10.000 gulden, dat op het terrein van een horecabedrijf aan de Wilhelminalaan in Sas senheim stond, is in de nacht van vrijdag op zaterdag zwaar beschadigd na een aanrijding. De veroorzaker is na de aanrijding weggere den. Het beeld valt onder monumentenzorg. Eventuele getuigen van deze aanrijding wor den verzocht contact op te nemen met de rijks politie in Sassenheim, telefoon: 02522-12048. Autobanden lekgestoken LEIDEN Een groot aantal autobanden is in de nacht van zaterdag op zondag op de hoek van de Oude Rijn /Middelstegracht lekgesto ken. Tot nu toe hebben veertien auto-eigena ren aangifte van vernieling gedaan. De daders liggen op het spreekwoordelijke kerkhof. rfaaf! Izustervereniging van carnavalsvereniging De Leidse Hutspot- I, die Blaue Funken uit het Duitse Krefeld, werd zaterdag ont- jgen ten stadhuize door loco-burgemeester Tjeerd van Rij. Die Ite Funken hadden ter gelegenheid daarvan hun eigen Bürger- ister Willy Wahl megenomen. 's Avonds werd het traditionele uwjaarsbal in het Antonius Clubhuis gehouden met champag- jen de onvermijdelijke speech. Een voorschot op het carna- Sseizoen werd al in november, op 11 november om precies te zijn, genomen. Toen werd het seizoen 1991 officieel voor geo pend verklaard. Carnaval valt dit jaar op 1, 2 en 3 maart, dagen waarop duizenden 'Hollanders' afzakken naar het gebied bene den de grote rivieren, waar overigens steeds meer zuiderlingen zelf het driedaags volksfeest ontvluchten. Op de foto overhandigt Van Rij de Duitse prins een boek over Leiden. I FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN Met zwaailicht en loeiende sirene is de brand weer gisteravond rond kwart over negen uitgerukt. En dat alles voor een aangebrande kip. Een bewoonster van een huis in het Juffrouw Maashof je had de braadpan met het ge vogelte opgezet maar was ver volgens in slaap gevallen. Eén bovenbuurvrouw werd wak ker van de enorme rookont wikkeling en stank die de in middels zwartgeblakerde kip veroorzaakte. De brandweer hoefde niet in te grijpen. SE Het Dekenaat jlenstreek houdt in de nden januari, februari maart een inleidende lelcyrsus voor vrijwilli- Óp zes bijeenkom- in het gebouw aan de enweg 9d in Noord- jferhout krijgen de nemers een eerste )aal inzicht in de bij- eksten uit het oude- lieuwe testament. de hand van allerlei vra- herkenningspunten It de betekenis van ver lende bijbelteksten uitge- Verder is er aandacht voor het tijdsbeeld waarin de bijbelverhalen zijn ontstaan en worden de kenmerken bestu deerd van verhaalsoorten als de parabel en het wonderver haal. De volgende bijbelverha len worden behandeld in de cursus: het roepingsverhaal van Mozes, het verhaal van Adam en Eva, de parabel van de arbeiders in de wijngaard en het wonderverhaal van Je zus die over water loopt. De bijeenkomsten zijn op de woensdagen 8 en 15 januari, 5, 12 en 19 februari en 11 maart steeds van acht tot tien uur 's avonds. Aanmelden kan bij de verschillende parochies van katholieke kerken in de Bol lenstreek. labriolet gestolen UWKOOP Een VW Golf cabriolet is in het afgelopen 71-12Cfceinde gestolen in Nieuwkoop. De auto stond geparkeerd 'de Beerstratenlaan. De vrij nieuwe auto is vele duizen- guldens waard. Lichtmasten omver gehaald LISSE Een groep jongeren heeft in het afgelopen week einde lichtmasten vernield in de omgeving van de Greve- lingstraat en de Gasstraat in Lisse. De palen werden finaal omgetrokken. Ook werden en kele jonge boompjes afgebro ken in de Tülpenstraat. De schade is aanzienlijk. Er kon den geen daders worden aan gehouden. Eerste voorstelling trekt 35 bezoekers VOORSCHOTEN De eerste voorstelling van de jeugdbios- coop in het Cultureel Centrum in Voorschoten heeft zaterdag middag 35 bezoekers getrok ken. De voorstellingen op za terdag- en zondagmiddagen worden voortaan gehouden in het Cultureel Centrum omdat het Greenwaytheater zijn deu ren heeft gesloten. Omdat de jeugdvoorstellingen in Green- way altijd goed werden be zocht, is besloten hiermee voorlopig door te gaan. ROELOFARENDSVEEN De voorrangskruisin gen in de Langeweg en Westeinde in Roelof arendsveen moeten wor den opgeheven. Ondanks het in november genomen raadsbesluit om af te zien van deze opheffing, stel len burgemeester en wet houders van Alkemade dit voorstel opnieuw ter dis cussie. De raadscommissie bestuurszaken praat er donderdag over. De gemeenteraad stemde in november in meerderheid tegen het collegebesluit om de kruisingen Langeweg- Galgekade, Langeweg-Noor- derhemweg en Westeinde- Fransche Brug als gelijk waardige kruisingen aan te wijzen. Vervolgens legde het college het besluit opnieuw voor aan de ambtelijke werkgroep Verkeerszaken, die bij haar omstreden advies aan burgemeester en wet houders is gebleven. De werkgroep vindt gelijk waardige kruisingen een ef fectief middel om de snel heid van autoverkeer in de richting Oude Wetering op de Langeweg en het West einde terug te brengen. De werkgroep vindt een voor rangskruising ter plaatse niet nodig voor de verkeersvei ligheid. De groep streeft er naar om, met uitzondering van de Alkemadelaan, bin nen de bebouwde kommen in Alkemade nog slechts uit sluitend gelijkwaardige krui singen te hebben. „Overal gelijkwaardige kruisingen met uitzondering van de Al kemadelaan vergroot de dui delijkheid voor de wegge bruiker", aldus de werk groep, die vindt dat wegge bruikers geen hinder hoeven te ondervinden van de maat regel als zij tijdig worden ge ïnformeerd. ide Jkalf miljoen voor handschriften RUL e van REIDEN De Universiteitsbibliotheek van de RUL krijgt jen half miljoen gulden subsidie om alle gegevens over Mid- rii l'eleeuwse handschriften in de computer te verwerken. De '-N 1UL beschikt al sinds 1939 over een unieke documentatie (an de oudste Nederlandse letterkunde, de Biblioteca Neer- tionsweéndica Manuscripta. De documentatie omvat op dit moment shotsluim 300.000 fiches, waarop gegevens van zo'n 11.000 hand- Schriften zijn verwerkt. De documentatie is nog niet aan zijn i 21 l|enzen maar er komen wel elk jaar meer handschriften en (ai); neer studies daarover uit. Zo zagen gedurende de afgelopen Drop jen jaar twee keer zoveel studies het licht als de tien jaar o. ook jaarvoor. In 1987 startte het ministerie van onderwijs een 19 jrogramma om expertisecentra te ontwikkelen, die als op- edder#acht zouden krijgen op landelijk niveau de kennis op be- 14.30. faalde terreinen bij te houden en verder te ontwikkelen. De i); wo. tibliotheca voldeed aan alle eisen die het ministerie stelde, 31, telLjen om de RUL een subsidie toe te kennenvoo automati- (a|); pring. De gegevens zullen naar verwachting vanaf 1995 be- chikbaar zijn voor Nederlandse en Vlaamse onderzoekers EUfia computernetwerken, straat (al); Automobilisten bijna op de vuist NOORDWIJK Een wilde achter volging van twee Noordwijkers door het centrum van hun woonplaats liep vrijdagmiddag bijna uit op een hand gemeen. Eén van hen reed kort daar voor op de minirotonde bij de Wete ringkade en vergat bij het afslaan richting aan te geven. De ander, die stond te wachten en hierdoor een fractie van een seconde langer moest wachten, werd hierover zo nijdig dat hij de achtervolging inzette. Die bracht het tweetal tot in de School straat, waar de beide heren bijna met elkaar op de vuist gingen. Het duel kon echter op het politiebureau in de kiem worden gesmoord, waar met excuses naar beide kanten genoegen werd genomen. Omroepinstallatie NS-station vernield LEIDEN Een 16-jarige jongen uit Monster is in de nacht van zaterdag op zondag op het NS-station opgepakt omdat hij de omroepinstallatie van het station had vernield. Hij was er rond drie uur 's nachts in geslaagd één van de afsluitende plaatjes van de loketten weg te halen en was net bezig de draden van de installatie los te trekken. De jongen is overgedragen aan de spoorwegpolitie. Politie slingert feestgangers op de bon LEIDEN De politie heeft op de vroege zondagmorgen rond zes uur niet minder dan 144 processen-verbaal uitgeschreven voor auto's die fout geparkeerd stonden in de buurt van de Stadsgehoorzaal in de Breestraat. Een groot deel van de auto's stond op het trottoir geparkeerd. Die nacht werd in de Stadsge hoorzaal een groot Antilliaans feest gehouden. Buurtbewoners hebben al vaker bij de gemeente geklaagd of tegen deze par keeroverlast niets valt te doen. MWONENDEN IN NOTITIE: \sta 3:1 D. ma. ddoor .cli^TfcANTOON KOCH lm doBewo- on 3: Ters van het Wilhelmina- i^buF"^ en omêeving zijn te- uitbreiding van het before ?meentehuis van Oegst- di. dèest. Ook vinden zij the Msjeuwbouw aan de Lange ((oort geen goede oplos- curiy sng. De bewoners willen het Wilhelminapark a. di. det bestuurlijk centrum 30ma.6!11 Oegstgeest blijft. In ipóle3 in gebouw van de Jel- 13.15.jrsmakliniek kan een dpole «rPendance van het raad- 14.00. ais worden gevestigd. jracht 11 al); ma. tjeen notitie keert de Vereni- 0Dt^g Wilhelminapark zich te- «TodeI11 voorstehen van Groen ma. t/pks. Deze partij wil dat aan het huidige raadhuis een nieu we vleugel ivordt gebouwd. De bewoners vinden dat dit de harmonie van een historisch deel van Oegstgeest geweld aandoet. In de notitie wordt gepleit voor een flexibele oplossing. Het ruimtegebrek zou gemak kelijk kunnen worden afge stemd op de behoeften van het moment, ook als in de toe komst minder vierkante me ters nodig zijn. „Overheids- plannen voor bestuurlijke her structurering op regionaal ni veau maken de toekomst van gemeentebesturen en de groot te van het takenpakket hoogst onzeker", aldus de vereniging. Schoenendoos De bewoners menen dat in dit licht bezien de gemeente ook niet gebaat is bij een nieuw raadhuis in de vorm van een „sfeerloze schoenendoos" er gens bij de Lange Voort a rai- son van 13 miljoen gulden. De vereniging pleit voor verster king van de woonfunctie van het Wilhelminapark en be houd van de authentieke sfeer van de buurt, ook als bestuur lijk centrum van de gemeente. Men denkt de oplossing ge vonden te hebben in de benut ting van het gebouw waarin voorheen de Jelgersmakliniek gevestigd was. „Het gebouw biedt weliswaar te weinig ruimte om het gehele raadhuis te kunnen herbergen maar een recente, in opdracht van de gemeente uitgevoerde, haalbaarheidsstudie laat ook zien dat het de moeite waard is het pand te renoveren", al dus de vereniging. „Behoud het huidige raadhuis en benut het gebouw van de „oude Jel" als dependance. Daarmee kun nen de panden Wilhelmina park 25/27 en Rhijngeester- straatweg 2 door de gemeente worden afgestoten en weder om een woonfunctie krijgen". Eervol De buurtbewoners stellen, dat deze optie sneller is te realise ren dan een grootschalig plan bij de Lange Voort. „Een sfeervol gebouw krijgt een eervolle bestemming en het plan heeft het voordeel dat het geld dat voor de verbouwing van het raadhuis in 1980/81 en voor de haalbaarheidsstudie over de Jelgersmakliniek niet voor niets is uitgegeven", al dus de notitie. Donderdag wordt het voorstel van Groen Links in de commissie algeme ne bestuurlijke aangelegenhe den aan de orde gesteld. Bur gemeester en wethouders zijn tegen de voorstellen van Groen Links. Vinkevener rijdt 110 in kom van Noord wijk NOORDWIJK Een 21-jari- ge inwoner van Vinkeveen is zaterdagavond in Noordwijk bekeurd toen hij met 110 kilo meter per uur over de Van de Mortelstraat reed. Zijn auto werd in eerste instantie in be slaggenomen, maar na overleg met de officier van justitie toch weer teruggegeven. Hij kreeg een boete van 500 gul den. De jongeman werd ge snapt tijdens een snelheidscon trole die tussen 21.00 en 23.00 uur werd gehouden. In totaal vielen er 40 bekeuringen. Brandweer in actie voor kip

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7