getergd Sovjet- leger aalfde republiek Pessimisme over kans vrede Midden-Oosten BUITENLAND rdt )Ik DE SCHAT VAN OPA LARSEN idóv Gou/uittt MAANDAG 6 JANUARI 1992 dors voorziet addePst EG-president nia De Europese Gemeenschap 'e toekomst zal volgens Jacques De- iina voorzitter van de Europese Com- n dier waarschijnlijk uit 24 tot 35 lidstaten nipian en door een president worden li uier., c/— Ms er meer landen tot de EG toetre- :ei Delors in een interview voor de televisie, moeten er nieuwe institu- het leven worden geroepen. De re isleiders zouden regelmatig bijeen komen om iemand te benoemen rug omst. iterscl izocfllf!? EG-regering formeert en gaat lei- anie fDiegene moet volgens Delors door a kunfeerderheid van de lidstaten kunnen t Wefn a^gezet- Maar voor het zover is geldïde volgens Delors een gemeen de diaPe^j^ buitenlands en monetair beleid ïinen|e grond kritóen ife Mi UNICEF-medewerkster gedood in Somalia BOSSASO Een vertegenwoordigster van UNICEF, het Internationaal Nood fonds voor Kinderen van de Verenigde Naties, is gisteren gedood bij een aanval op het VN-kantoor in de stad Bossaso in Noord-Somalia. De medewerkster, Mar- ta Pompalova, maakte deel uit van een VN-delegatie die noodhulp verstrekt in Somalia. Het was niet duidelijk of het kantoor het doel was van de aanval, of dat het per ongeluk werd geraakt bij ge vechten tussen Somalische facties. VN- ondersecretaris voor Afrikaanse zaken James Jonah zei gisteren dat hij weinig hoop had op een wapenstilstand tussen de strijdende partijen. Noord-Somalia is in handen van de Somalische Nationale Beweging, wier aanhang vooral bestaat uit leden van de Issaq-clan. Konijnen niet langer veilig in dierentuin CHARKOV Uit een dierentuin in het Oekraïn- se Charkov zijn in de nacht van vrijdag op zater dag acht konijnen gestolen. Aangenomen wordt dat de dieren nog dit weekeinde hun weg naar een aantal hongerige magen gevonden hebben. De gelukkige die bij een slager of wildhandel nog een konijn op de kop weet te tikken, moet daar mo menteel een bedrag van tegen de 100 roebel voor neertellen, ruim een kwart van een gemiddeld maandsalaris. De radio meldde dat de leiding van de dierentuin overweegt de levende have onder verscherpte bewaking te stellen. Volgens de be richten heeft de leiding vastgesteld dat „steeds meer bezoekers, in het bijzonder na de recente prijsverhogingen, een verhoogde belangstelling begint te tonen voor de konijnen" en andere sma kelijke bewoners van de dierentuin. Japanner bereikt op motor zuidpool TOKYO De 41-jarige Ja panse avonturier Shinji Kaza- ma is erin geslaagd om van de kust van Antarctica per motor de zuidpool te bereiken. De Japanner, die al eerder per motor naar de noordpool ging, deed 27 dagen over de barre tocht door sneeuw en ijs en kwam vrijdag op het zuidpool- station Amundsen-Scott aan. Hij had met de 120 mensen in dat station de jaarwisseling willen vieren, maar kwam door de vele bergen verijsde sneeuw die hij op zijn tocht ontmoette, enkele dagen te laat. ,Nog honderden Stasi's actief' BONN Zeker 350 be langrijke medewerkers van de Stasi, de geheime dienst in de voormalige DDR, zijn nog altijd ac tief in het nieuwe Duits land. Dit meent het hoofd van de Duitse con traspionage (BND), Ec- kart Werthebach. In een vraaggesprek met het tv- net ZDF zei Werthebach verder dat de voor zijn dienst belangwekkendste dossiers, die van voor aanstaande spionnen, zijn vernietigd. De BND sluit, aldus Werthebach, niet uit dat er uit deze krin gen „een gevaar dreigt voor de binnenlandse veiligheid", met name in de vorm van terroristische De BND is nog steeds op zoek naar de harde kern van de Rote Armee Fraktion, die verant woordelijk is voor de moord op Detlev Roh- wedder, de directeur van de Treuhand die belast is met de privatisering van de economie in de voor malige DDR. FENSIECONFLICT TUSSEN RUSLAND EN OEKRAïNE VERSCHERPT VUNDERINK £OU De verstand ing tussen Rusland Oekraïne, de twee [grijkste republieken lie voormalige Sovjet- is dit weekeinde fer- verslechterd. Het iict over de verdeling 1 materieel en man- ipen van het Rode dreigt uit de hand Uzie tussen Moskou en •[betreft onder meer de ^J§Jschap over de Zwarte- Dot en andere onderde- laakte fn het Rode LeSer- voor die zich bevinden op het gebied van de Oekraïne, dien dreigen onlusten te Drdvoe had b t de p; sperrii t de Balten eisen vertrek troepen RIGA De presidenten van de drie Baltische staten willen dat de troepen van de voormalige Sovjetunie, die nu onder het gezag van het Gemenebest van Onafhankelijke Staten (GOS) vallen, „onmiddellijk" uit Estland, Letland en Litou wen worden teruggetrokken. Dat hebben zij gisteren na over leg in de Letse plaats Jurmala in een gezamenlijke verklaring gezegd. Behalve de terugtrekking van troepen verlangen de presidenten dat militaire bases en uitrustingen aan de Balti sche landen worden overgedragen om de drie republieken in staat te stellen een eigen defensie-apparaat op te bouwen. inse soldaten en officie- 3uw moeten zweren aan nlangs onafhankelijk ge- n republiek. nstig de situatie is, blijkt ;n opmerking in het ournaal van het le Rus televisienet, dat als van- in de hele voormalige unie te ontvangen is. onflict plaatst vraagte- >ij de levensvatbaarheid H Gemenebest, aldus het entaar. in Chasboelatov, voorzit- in het Russische parle- n Moskou, waarschuwde wekeinde dat hij uit veel ,ieken buiten Rusland ;n en telegrammen krijgt bldaten, onderofficieren [icieren. Zij klagen over ter plekke om de eed iuw af te leggen aan de republiek waar zij zich bevin den voor hun dienstvervul ling. Het optreden van de au toriteiten in deze republieken is illegaal en de Russische mi litairen moeten zich verzekerd -weten van onze bescherming, aldus de Russische parlements voorzitter. Eigen defensie Pogingen van Russische zijde om het hele voormalige Sov jet-leger onder een opperbevel te houden mislukten nog voor de eerste topontmoeting van het nieuwe Gemenebest, eind vorige maand in Minsk. De Oekraïne, alsmede de overwe gend Roemeense republiek Moldova en de Kaukasische republiek Azerbajdzjan eisten een eigen leger. Sinds kort gaan nu ook in Wit-Rusland stemmen op voor een onaf hankelijke defensie. Wel kwamen de elf republie ken van het Gemenebest over een dat de strategische kern- strijdkrachten onder gemeen schappelijk opperbevel zouden blijven. Bij de strijd tussen Moskou en Kiev gaat het erom of de Zwarte-Zeevloot al dan niet tot de strategische strijd krachten behoort. Nee, zeggen de Oekrainers, want die vloot beschikt niet over kernraket ten. Ja, zeggen de Russen, want die vloot bevat schepen met lanceercapaciteit voor zul ke raketten. Volgens de letter van het ak koord van Minsk heeft Mos kou gelijk. Bovendien vinden de Russen dat de internationa le erkenning van hun repu bliek als erfgenaam van de Sovjetunie ook betekent dat de vloot van hen is. Ook maarschalk Sjaposjnikov, als laatste minister van defen sie van de Sovjetunie nu waar nemend opperbevelhebber van de strijdkrachten van het Gemenebest, heeft dit week einde aan de bel getrokken. Er dienen meer dan 75.000 Russi sche officieren in de Oekraïne en die verdienen meer respect dan ze nu van Kiev krijgen, aldus Sjaposjnikov. De Oek raïnse president Kravtsjoek en zijn minister van defensie Mo- rozov, een Rus overigens, heb ben deze officieren te verstaan gegeven dat ze Kiev trouw moeten zweren of hun biezen pakken. „Geen Russische officier zal zijn nationaliteit verkwanselen •voor een stuk Oekraïnse worst", reageerde kolonel Ser- gej Kozlov, die als defensiespe cialist werkt voor de Moskouse radio. Hij verklaarde dat veel Russische officieren ooit zelf de Oekraïne als standplaats hadden uitgekozen, omdat het leger daar beter werd gevoed. Bovendien wees Kozlov erop dat de Oekraïne zich niet eens een vloot kan veroorloven. De Zwarte-Zeevloot telt 300 sche pen en is volgens Russische defensiespecialisten, in gul dens uitgedrukt, 150 miljard waard. Het onderhoud kost nog eens zo'n bedrag. Het gekissebis tussen de hoofdsteden van de twee ru- zieènde giganten bevordert geenszins de rust in het Rode Leger. Het aanbod van de Moskouse burgemeester Popov om te helpen bij de opvang van Russische militairen die de eed van trouw in andere republieken weigeren en naar hun thuisrepubliek terugke ren, zal daar weinig aan kun nen veranderen. Twaalfde republiek Nu al zijn er nijpende sociale problemen. De toch al schrik barende woningnood is verder verergerd door de terugkeer van Sovjet-militairen uit Oost- Europa. Binnenkort komen daar ook manschappen uit de Baltische landen en andere voormalige Sovjet-republieken bij. Een niet gering aantal offi cieren woont met hun gezin in tentenkampen. Het oude Sovjet-leger, dat 3,7 miljoen manschappen telt, wordt vanwege zijn omvang en belang dan ook wel eens de twaalfde republiek genoemd. Uit deze 'republiek' valt wei nig goeds te verwachten als er geen oplossing komt voor de bestaande sociale problemen. Daar komt binnenkort ook nog werkloosheid bij. Militairen in de Oekraïne laden een kernbom op een vrachtwagen. Het wapen wordt naar de repu bliek Rusland overgebracht, omdat de Oekraïne kernwapenvrij wil worden. foto: ap Hoe weinig vertrouwen som mige nieuwe staten koesteren in de kansen van het Gemene best blijkt uit het gedrag van de Kazachstaanse president Nazarbajev. Hij weigert zich aan de zijde van de Oekraïne en Wit-Rusland te scharen waar die zeggen te streven naar een kernwapenvrije re publiek. Als de statenbond mislukt, zal zijn republiek als kernmogendheid in Centraal- Azië naar verwachting een nieuw blok vormen. De onzekerheid in de strijd krachten zelf is zo groot dat de schepen van de Zwarte-Zee vloot twee reservevlaggen klaar hebben liggen. Ter ver vanging van de verouderde wit-blauwe vlag van de Sov jet-marine houden oorlogsbo dems op de Zwarte Zee zowel de Oekraïnse tweekleur als de Russische driekleur achter de Japanners willen geen Amerikaanse auto meer ICHIKAWA „We gaan een bijzonder moeilijke toekomst tegemoet", zegt Yuji Sato, de enige Chrys ler-dealer in Japan. „De mensen hier hebben een voudig geen vertrouwen in Amerikaanse auto's". Sato kreeg twee jaar geleden het enige Chrysler-dealer- schap in Japan in de maag ge splitst. Maar hij ziet er door de slechte verkoop geen brood meer in en zegt het contract met het Amerikaanse concern op om zich te concentreren op meer gewilde Europese mer ken als Mercedes, Volkswa gen, Audi en Peugeot. President Bush, die morgen vergezeld van de top van de drie grote Amerikaanse auto fabrikanten, op bezoek komt zal weinig kunnen veranderen aan de slechte naam die Ame rikaanse auto's daar genieten. Amerikaanse auto's maken nog geen half procent van het Japanse wagenpark uit. Dat staat in schril contrast met de situatie in de VS. waar 30 pro cent van de automobilisten in Japanners rondrijdt, een per centage dat nog steeds groeit. De grootste autoproducent ter wereld, General Motors, heeft het afgelopen jaar niet meer dan 8000 auto's kunnen afzet ten in Japan, waar jaarlijks ruim 4 miljoen nieuwe auto's worden verkocht. Illustratief voor de steeds slechtere naam van Ameri kaanse auto's is dat zelfs tradi tionele slagschepen als Cadil lacs niet meer in trek zijn. De Japanse onderwerld verplaatst zich nog vrijwel uitsluitend in de veel betrouwbaarder en meer status gevende Rolls Royce of Mercedes. Het is de automobilisten in Ja pan, waar links wordt gere den, ook een doorn in het oog dat de Amerikaanse autocon cerns niet het benul hebben om auto's voor de Japanse markt te leveren met het stuur aan de rechterkant, wat de Europese concurrenten wel doen. „Kijk, hier heb ik een auto die ik nog wel kwijt kan", zegt au tohandelaar Akihito Masumu- ra, wijzend op een Ford Probe, een auto die door Ford in de VS wordt gemaakt in samen werking met het Japanse Maz da. Masumura vreest dat Bush kan praten tot hij een ons weegt, maar dat hij weinig aan de slechte verkoop zal kunnen veranderen. „De politiek is het probleem niet. Amerikaanse auto's zijn eenvoudig niet goed genoeg voor onze markt. Ze zijn onhandig in het gebruik, zijn te duur en je moet er te vaak voor reparaties mee naar pt in Tbilisi sari RME den 1 fond ie var Lanj d. De immisidruk die soms door televisie- a weren werd gewekt dat er voor door rs in Tbilisi niets aan de hand is sis gel zij maar uit de buurt bleven zijn e* regeringsgebouw waar presi de mjGamsachoerdia zich tot zijn eest, vannacht had verschanst, is onjuist. De hele stad leeft in voor „bandieten" die overval-* ïgen, winkels plunderen en op wijze van de algemene ver- e Calajg gebruik, maken. Van het leeld ^borlogse" gezellige straatleven isi is door de tientallen roofo- en weinig over. En de kinderen op straat durven spelen, spe- $t (nep)wapens. foto: epa een v, rruptst zijn. nezia T in Bel aterdagsl telefooi ordt nogl Ondertussen zijn de Japnners wel zenuwachtig gewor- idat ze hebben begrepen, dat Rob en Toon veel meer te tijn gekomen dan voor hen goed is. Wanneer hun bezoek langediend, zegt de oude: „Laat die kerels maar even i. IK zal ze wel ontvangen". Nou, dat wachten duurt nogal Ije. Rob en Toon worden in een kamertje gelaten, waar 'loeden, dat de oude Japanner Moetsji-Foetsji is, wordt bevestigd, want op een kastje staat een oude daquerrotype. „uie knaap moet dus minstens 110 jaar oud zijn", bedenkt Rob... „En bijgelovig is-ie ook", merkt Toon op, wijzend op de brandende wierook en afgodsbeeldjes, die hier gerangschikt staan. Skip is ondertussen op verkenning uitgegaan. Hij heeft de lucht van een andere viervoeter geroken en hij moet eens onderzoeken hoe die er wel uitziet. Snuffelend loopt hij de gang door. RIO DE JANEIRO Als ge volg van zware regenval zijn in de Braziliaanse deelstaat Rio de Janeiro 25 mensen omgekomen in overstromingen en modder stromen. Honderden mensen zijn dakloos geworden. De meeste mensen lieten het leven toen complete huizen werden verzwolgen door stromen mod der, die door de regen van de heuvels naar beneden kwamen. Twaalf mensen kwamen om in de stad Rio, en dertien in het bergachtige gebied ten noorden van de stad. De regen hield maar vier uur aan in de nacht van zaterdag op zondag, maar dwong de bewoners van slop penwijken op de daken van hun woningen te klimmen. Au to's werden van de straten ge veegd en hele districten in het noorden en westen van de stad blankgezet. Gisteren was de si tuatie weer normaal, aldus een functionaris. TEL AVIV Heeft het met zoveel trompetgeschal in Madrid begonnen vre desproces voor het Mid den Oosten nog een kans van slagen? Nu al, na een ronde van bepaald niet vruchtbare bilaterale be sprekingen tussen delega ties van Israël, de Palestij- nen en de Arabische lan den in Washington, ziet het er naar uit dat het zwakke vredesplantje een vroege dood zal sterven. Vandaag moet de Israëlische onderhandelingsdelegatie op nieuw in de Amerikaanse hoofdstad arriveren voor een tweede ronde, die eigenlijk morgen had moeten beginnen, maar die vrijwel zeker met op zijn minst een aantal dagen zal worden uitgesteld. Het zijn dit keer niet alleen de Palestijnse, maar ook de Arabische delega ties die niet zullen verschijnen uit protest tegen het besluit van de Israëlische regering twaalf Palestijnen uit de bezet te gebieden te deporteren. De Palestijnen, de Syriërs, de Jordaniërs en de Libanezen wachten nu de bijeenkomst van de Veiligheidsraad af, waarin Israël vrijwel zeker wegens haar deportatieplan nen zal worden veroordeeld en waarin ook wel het nodige zal worden gezegd over de miljoenenpost die Israël in haar begroting heeft opgeno men voor de bouw van dui zenden nieuwe huizen voor joodse kolonisten in de bezette gebieden. Washington zal zich naar alle waarschijnlijkheid achter deze veroordeling scha ren. Nu Israël met haar depor tatieplannen het gaat om de grootste uit te wijzen groep Palestijnen sinds 1975 niet alleen de Arabische wereld te gen zich in het harnas heeft gejaagd, maar ook van de wes terse wereld, waaronder de EG, de ene na de andere ver oordeling krijgt te horen, heb ben de Israëliërs hun eigen po sitie op twee manieren ver zwakt. Ze hebben aan de ene kant opnieuw een stuk van de nog overgebleven wereldsym pathie verloren en er aan de andere kant voor gezorgd, dat de standpunten van de Pales tijnen extremer worden. Faisal Hoesseini en Hanan Ashrawi, de leiders van het Palestijnse vredeskamp in de bezette ge bieden, die toch al te kampen hadden met een flinke opposi tie binnen hun eigen gemeen schap van de kant van de isla mitische fundamentalisten en de links-radicalen, kunnen zich nu nog minder gematigd heid tegenover de Israëliërs permitteren. Publieke opinie Het resultaat daarvan is, nog afgezien van de extra berg van problemen die de Israëliërs van hun Arabische gespreks partners kunnen verwachten, ook een verharding van de toch al gevaarlijk naar rechts afgedreven Israëlische publie ke opinie. Om een voorbeeld te noemen: er is nauwelijks kritiek te horen over het op treden van de gewapende 'vei ligheidspatrouilles' van de joodse kolonisten die in de af- gelopen weken al verschillen de keren in Palestijnse dorpen tekeer zijn gegaan. Juist nu de algemene verkie zingen in Israël naderen en er een gerede kans is, dat het volk al binnen enkele maan den naar de stembus zal moeten gaan. is het voor pre mier Yitschak Shamir, die het als leider van de regerende Li- kud-partij van de rechtsden- kenden in zijn land moet heb ben, van het grootste belang om de meer dan 100.000 joodse kolonisten in de bezette gebie den te vriend te houden. Al leen al om partij-politieke re denen is er van hem dus de komende maanden beslist geen soepele onderhandelings- taktiek te verwachten. Daarbij komt, dat ook in de Verenigde Staten de verkie zingsstrijd om het president schap al op gang gekomen is en president Bush noch zijn minister van buitenlandse za ken, James Baker, veel tijd over heeft voor de Middenoos- telijke vredesonderhandelin gen. De kans op Amerikaanse bijstuurbetrokkenheid in het vredesproces zal dus in de ko mende maanden alleen maar kleiner worden. Ondanks de woede over de Is raëlische deportatieplannen zullen de Palestijnse en Arabi sche onderhandelingsdelega ties waarschijnlijk over enkele dagen al naar Washington af reizen. Maar de kans op con crete onderhandelingen is kleiner dan voorheen. Wie on danks dit alles toch nog opti mistisch wil blijven, kan aan ook niet veel meer doen dan hopen, dat misschien in 1993 het vredesproces op gang kan komen. Tot dan kan er alleen maar sprake ziin van kunst matige ademhaling voor een nu al gedoemd vredesproces.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5