Gilds dreigt met maatregelen tegen Bouterse Wester laken (CNV) laakt Duitse looneisen Bedrijf maakt opzettelijk vernietigend programma Nucleaire zending beloning voor Algerijnse steun CeidoeSommit CDA VOELT WEINIG VOOR PLAN ONDERZOEK ONTWIKKELINGSHULP Achtervolgde moordenaar sterft live op televisf Maffia vermoordt; succesvolle,;";}1, hoofd- st in 7 commissar] BINNENLAND MAANDAG 6 JANUARI 1992 [lors Noodschool voor meisjes van Huize Alexandra ALMELO Staatssecretaris Kosto van jus titie en zijn collega Wallage van onderwijs hebben gisteravond besloten een tijdelijke voorziening te treffen voor het onderwijs aan meisjes die door justitie zijn geplaatst in Huize Alexandra in Almelo. Vanaf 6 januari krijgen de 37 meisjes les in een gebouw dat nog dit weekeinde op hef terrein van het in ternaat wordt neergezet. De noodschool is onder het bevoegd gezag van de Stichting Aloysius geplaatst. De beide staatssecreta- ressen hebben de uitzonderlijke maatregel genomen omdat de bemiddeling van een Zutphense wethouder in het conflict tussen Huize Alexandra en de Hollander Graven- school in Almelo gisteren is mislukt. DEN HAAG In de Tweede- Kamerfractie van het CDA is weinig enthousiasme te be speuren over het idee van fractiegenoot Ton de Kok om een parlementair onderzoek in te stellen naar het effect van ontwikkelingshulp. De Kok stelde afgelopen weekeinde voor een dergelijk onderzoek te verrichten omdat naar zijn mening de Neder landse ontwikkelingshulp veel efficiënter kan worden be steed. Hij gaat ervan uit dat het mogelijk is door een doel matiger gebruik van de begro ting van minister Pronk meer geld over te houden voor hulp aan de staten van de voormali ge Sovjetunie en andere Oost- europese landen. Volgens De Kok moeten voortaan naast bestrijding van honger en ar- moede ook andere criteria worden aangelegd voor het verlenen van hulp aan andere landen. Het onderzoek hoeft wat hem betreft niet te worden gegoten in de vorm van een parlemen taire enquête. „Dat is een te zwaar middel", aldus De Kok. Een door het parlement in te stellen onderzoekscommissie zou de ontwikkelingshulp van de afgelopen twintig a dertig iaar tegen het licht moeten "houden zonder daarbij naar schuldigen te zoeken, meent het kamerlid. De Kok erkende dat hij zijn plan nog niet heeft doorge sproken met zijn fractiegeno ten. De woordvoerder van de CDA-fractie geeft de Kok ech ter weinig kans op realisering van zijn voorstel. „Hij heeft het al eerder te berde gebracht en toen is 'het door de fractie afgewezen". Britse toeristen vermoord in Angola LUANDA De Angolese re gering heeft de troepen van de voormalige rebellenbeweging Unita er gisteren van beschul digd in de nacht van vrijdag op zaterdag vier Britse toeris ten te hebben vermoord. Vol gens de Angolese regerings woordvoerder Baltazar Diogo zijn de vier om het leven ge bracht in de provincie Huila, „in een gebied dat wordt be heerst door de troepen van Unita". Unita schreef de moordpartij toe aan „gewapen de bandieten". De vier Britten maakten deel uit van een groep van zeven personen die met drie jeeps een trektocht door Afrika maakte. Moord in Rotterdam ROTTERDAM Een bezoe ker van een pand aan de Vierambachts- straat in Rotter dam-west heeft zaterdagavond het stoffelijk overschot ge vonden van een tot nu toe onbe kende man. Volgens de poli tie is het slacht offer door een misdrijf om het leven gekomen. MINISTER: NIET MEER ASIELZOEKERS IN DUITSLAND OPNEMEN BONN De Duitse minister van binnenlandse zaken Rudolf Seiters heeft gisteren gezegd dat de Duitse capaciteit om asielzoekers op te nemen ver overschreden is. Eerder was bekend gemaakt dat het aantal asielzoekers vorig jaar een kwart miljoen was, een record aantal. Ondertussen neemt de vreemdelingenhaat verder toe. Een Nigeriaanse asielzoeker overleed gisteren na een gevecht in een discotheek in het Beierse Augsburg. Extreem rechtse skinheads gooiden za terdagavond traangas naar een vluchtelingencentrum in het Oostduitse Soemmerda. 'Illegale' s terug naar Tanzania „Heffing op energie zware slag voor bedrijfsleven" DEN HAAG Een hef fing op energie van 100 procent zal leiden tot een besparing op stroomver bruik in huishoudens van 12 procent. Een verdubbeling van de gas- prijs zou leiden tot een bespa ring van 21 tot 28 procent door mensen met een eigen huis en van 12 tot 25 procent in huur woningen. Een Europese ener gieheffing van 25 procent of meer voor het bedrijfsleven zal de concurrentiepostie van een groot aantal sectoren in ons land sterk aantasten, ter wijl dat nauwelijks of geen ge volgen zal hebben voor het milieu. De produktie wordt dan verplaatst naar landen buiten de EG. Dit zijn de be langrijkste conclusies uit zes deelstudies die verricht zijn in opdracht van de commissie Wolf son. Professor Wolf son maakt voor de regering een „inventarisatie" van de gevol gen van de zogeheten regule rende heffingen. Het kabinet overweegt derge lijke heffingen in te voeren om het energieverbruik terug te dringen, maar dit moet dan wel gepaard gaan met vermin dering van belasting en/of premies. In de Tussenbalans staat dat invoering afhankelijk zal zijn van de bevindingen van de commissie Wolfson. De ministers van energie en mi lieu in de EG beraden zich over voorstellen om regule rende heffingen in te voeren voor bedrijven. Een heffing voor bedrijven die tot Nederland beperkt blijft zal zeer schadelijk zijn voor onze bedrijven. Maar ook Europese heffingen zullen zeer hard aankomen. Zo gaat een kwart van onze export naar markten buiten de Europese Gemeen schap dus daar zal een Europe se heffing ons land even hard treffen als een strikt Neder landse heffing. Geld voor slachtoffers 'vuile oorlog' BUENOS AIRES Duizen den Argentijnen die tijdens de militaire dictatuur illegaal ge vangen zijn gezet kunnen aan spraak maken op een geldelij ke genoegdoening op grond van een nieuwe wet. De wet geeft voormalige gevangenen recht op 26 tot 40 dollar scha devergoeding voor elke dag dat zij gevangen hebben geze ten. De maatregel heeft be trekking op 8625 mensen die tijdens de militaire dictatuur van maart 1976 tot december 1983 illegaal gevangen zijn ge zet. Hij geldt niet voor de dui zenden Argentijnen die in het kader van de 'vuile oorlog' van de junta tegen linkse sub versie zijn opgepakt, spoorloos verdwenen en vermoedelijk doodgeschoten. PARAMARIBO Als het van de Surinaamse minis ter van defensie Siegfried Gilds alleen afhangt wor den er maatregelen geno men tegen legerleider Desi Bouterse.- Gilds heeft gisteren echter gezegd dat hij eerst overleg wil voe ren met president en op perbevelhebber Ronald Venetiaan voordat hij Bouterse terechtwijst. Bouterse heeft enkele dagen geleden in een oudejaarstoe- spraak tegen zijn manschap pen verklaard dat Gilds als minister van defensie de le gerleiding desavouereert door rechtstreeks in contact te tre den met manschappen. Boven dien vindt Bouterse het onjuist dat Gilds zijn advies in de wind sloeg over de militaire deskundige die mee moet naar Bonaire. Op Bonaire voeren de ministers van defensie van Nederland en Suriname deze week overleg. Bouterse herhaalde zijn uit spraken van oudejaarsdag in een gesprek met journalisten. Hij gaf wel toe dat het militair gezag „geen enkele behoefte aan controverse met de rege ring" heeft. Daarom zou hij er alles aan doen om de „serieuze problemen" uit de wereld te helpen. Hij overweegt zelfs een „re-shuffeling" in het mi litair gezag om Gilds tegemoet te komen. De minister van de fensie zou het niet kunnen vinden met de chef-staf Ba- dresein Sital. Gilds zou zaterdag een pers conferentie beleggen om op de uitspraken van Bouterse in te gaan. Op verzoek van de pre sident (en opperbevelhebber) zag hij daarvan af. Venetiaan trad niet in de publiciteit over de strubbelingen omdat zijn moeder was overleden. Gilds is vandaag naar Bonaire vertrokken voor het overleg met zijn Nederlandse collega Relus ter Beek. Het gaat daar bij om technische assistentie die Nederland heeft toegezegd aan het Surinaamse ministerie van defensie. Het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken liet weten dat de politie ke uitspraken van Bouterse aantonen dat hij nog altijd niet aanvaardt dat de rol van de strijdkrachten ondergeschikt is aan die van de gekozen rege ring. Een lege benzinetank luidde het einde in van de vluchtpoging èn van het leven van een Amerikaanse moordenaar. WESTMINSTER Enke le Amerikaanse televisies tations hebben recht streeks verslag gedaan van een langdurige ach tervolging door de politie van een 22-jarige man die er met een gestolen auto vandoor was gegaan na de bestuurder te hebben doodgeschoten. De achtervolging in Californië leverde vier uur lang tv-spek- takel op waaraan geen politie serie kan tippen en kwam pas na 480 kilometer tot een einde, toen het achtervolgde voertuig door zijn brandstof heen was en de met een wapen dreigen de bestuurder door de politie werd doodgeschoten. De ach tervolging ging over natte we gen, waarbij de opgejaagde moordenaar halsbrekende toe ren uithaalde om ander ver keer te ontwijken. Van de ont knoping, die plaats had in de buurt van Los Angeles, werd rechtstreeks verslag gedaan door niet minder dan drie he likopters van tv-omroepen. Terwijl de snelheden af en toe opliepen tot 160 kilometer per uur, zag de man niettemin kans enkele malen door de achterruit van zijn auto op de achtervolgende politie te schieten. Op een afrit in West minster, een voorstad van Los Angeles, was hij echter door zijn brandstof heen en kwam zijn gestolen auto tot stilstand. Toen een agent het voertuig wilde naderen, maakte aanstalten om een geweer afgezaagde loop op heni^ richten. Een andere a vuurde vervolgens 12 sch af op de man die op slag was. Een politiewoordvoe verklaarde dat men had b( ten om de man niet de p; te snijden of wegversperrii op te richten, omdat de wi spekglad waren van de en hij duidelijk vuurwape vaarlijk was. Tijdens de d mansrit vielen geen an slachtoffers; T' ver iet ovt mater pen 1 dreij >en. izie tu betreft ischap n het die ziel jebied dien dr inse ei ïnse so! duw mc nlangs i n repul •nstig di ournaal televisi onflict Als slot van hun kerstvakantie op de Nederlandse Antillen ***-; maken prinses Margriet, mr. Pieter van Vollenhoven en hun vier zoons een wandeling over de Emmabrug in Willemstad. Bijna 25 jaar geleden maakten Margriet en Pieter hun huwelijksreis naar dit rijkdsdeel. Vrijdag vieren zij hun zilveren bruiloft. FOTO: ANP bt Gemt n n. entaar. ekeindf DEN HAAG Volgens CNV- vakbondsbestuurder A. Wes- terlaken dreigt Nederland de dupe te worden van de „vol strekt onverantwoorde loonei sen" die vakbonden in Duits land momenteel stellen. Wes- terlaken, die H. Hofstede zal opvolgen als voorzitter van het CNV, vreest dat de meer dan tien procent loonsverhoging die sommige Duitse bonden ei sen, zal leiden tot hogere rente en hogere inflatie. Gezien de koppeling van de Nederlandse economie en rente-ontwikke ling aan die van Duitsland, zal dat ook in Nederland nadelige gevolgen hebben. Een hogere rente is nadelig voor de ont wikkeling van de werkgele genheid en daarmee voor de werknemers, zo zei Westerla- ken gisteren voor de NCRV- radio. Hij pleitte voor een veel nauwere samenwerking tussen Europese vakbonden, zodat ook de looneisen niet te veel met elkaar uit de pas lopen. „Een stijging van de lonen met tien procent willen we in Ne derland beslist niet. In een tijd van tegenvallende groei en op lopende werkloosheid is dat absoluut onverantwoord", al dus de vakbondsleider. acieren. I OM ILLEGAAL KOPIËREN TE TRACEREN OUDE PEKELA Het elektronicabedrijf Hoka Electronic in Oude Pekela heeft opzettelijk een com puterprogramma gemaakt en in omloop laten bren gen dat onherstelbare schade aanricht in compu ters. Volgens de Centrale Recherche Informatie dienst (CRI) in Den Haag is Hoka de eerste Neder landse onderneming die op deze wijze tracht het il legaal kopiëren van haar programma te ontmoedi gen. Hoka heeft haar activiteiten zelf onthuld in een advertentie in het maandblad Electron voor Nederlandse radio-ama teurs. Volgens directeur H. Diesperger van Hoka moest zijn bedrijf met lede ogen aan zien hoe handelaren in com- municatie-apparatuur zijn pro gramma Code 3 op grote schaal kopieerden en verkoch ten. Code 3 ontcijfert met be hulp van een radio-ontvanger, een computer en speciale elek- tronica de gecodeerde data communicatie via de ether van onder meer de politie en over heidsinstellingen. Volgens Diesperger telt zijn 'codekra ker' in Nederland vele hon derden legale gebruikers. 'Een paar lugubere figuren' verkopen het programma vol gens hem in een illegaal geko pieerde versie met verouderde elektronica voor de helft van de door Hoka gehanteerde prijs van 895 gulden. 'Om en kele donkere kopieer-kanalen te kunnen traceren' vervaar digde Hoka een op Code 3 ge lijkend nepprogramma met een 'fatale uitwerking'. Het programma kan volgens Dies perger bij gebruik alle infor matie op de harde schijf van een computer onherstelbaar vernietigen. Volgens de direc teur is deze software door nietsvermoedende illegale handelaren in honderden kopieën door heel Nederland verspreid. Hoka spreekt in de adverten tie van 'een groot succes' en laat de eigenaren van getrof fen computers weten dat 'ons medelijden tot een minimum beperkt zal blijven'. Volgens een woordvoerder van de Centrale Recherche In formatiedienst (CRI) kunnen politie en justitie pas een on derzoek doen naar deze zaak als er aangifte is gedaan. Dan kan ook worden bekeken in hoeverre Hoka met haar actie wettelijke bepalingen schendt. LAMEZIA TERME Twee maffia-leden ben zaterdagavond hoofd van politie varj Calabrese stad Larrj Terme vermoord. De jarige hoofdcommisijruk di Salvatore Aversa werfen wert een stille straat door rs in Tbi tien geweerkogels gei zij ma fen, waarna ook zijn ff* regeri genote die van de mGw^™^< getuige was geweest, afgemaakt. Met de moord op Aversa de 'ndrangheta, de Cala maffia, een voorbeeld vannat onjuisl voor „t ïgen, w wijze g gebr ^borlogse SUSKE EN WISKE LAMBIK BABA (c) Standaard Ultgeverl]/Wavery Productions (Vervolg van de voorpagi- na)ALGIERS „Natuurlijk zijn we bezorgd over de recente politieke ontwikkelingen in Al gerije", aldus een topmedewer- ker van een westerse inlichtin gendienst. „Het betekent dat Algerije en Irak een gemeen schappelijk doel voor ogen heb ben. Beide landen willen een islamitische atoombom". Officiële woordvoerders zeggen dat de Iraakse atoomtechnici en de nucleaire materialen waarschijnlijk bestemd zijn voor een reactor in Algerije, van Chinese makelij, die begin volgend jaar in werking moet treden. Ze denken dat deze zending een beloning is voor de stilzwijgende steun van Alge rije aan Irak tijdens de Golf oorlog. Irak deed al eerder verwoede pogingen om zijn nucleaire fa ciliteiten te verbergen voor de VN-inspectieteams, maar dit is het eerste bewijs dat het pro gramma naar het buitenland wordt verplaatst. Een nucleair verbond met Al gerije kan de Iraakse leider in staat stellen te ontsnappen aan. het nauwlettende toezicht van de VN en z-ijn nucleaire ambi ties te realiseren, ondanks zijn nederlaag in de Golfoorlog. Westerse inlichtingendiensten hebben nu verschillende rap porten over de zending ontvan gen. Men hoorde Irakezen be schrijven hoe de goederen per vrachtwagen werden vervoerd van Irak naar Jordanië en ver volgens per boot naar de haven van Algiers werden gebracht. Bronnen van de Mossad, de Is raëlische geheime dienst, heb ben het afgelopen weekeinde bevestigd dat Israël steeds be zorgder wordt over het klaar blijkelijke nucleaire (/erbond tussen Algerije en Iraki Satellietfoto's van de Ameri kaanse dienst CIA orithulden een (jaar! geleden dat Algerije bezig was met de bouw van de 15 megawatt kernreactor, daar bij geholpen door China. De re actor bevindt zich op een verla ten, streng bewaakte plek in de heuvels van het Atlasgebergte in Ain Oussera, 160 kilometer ten zuiden van Algiers. Algerije- heeft in principe ge noeg plutonium om in 1995 een eenvoudige bom te maken. Volgens de laatse schattingen zal het land tegen die tijd in staat zijn jaarlijks drie kilo plu tonium te produceren, een hoe veelheid die voldoende is om elke drie jaar twee bommen van 5 kilo te maken. Algerij heeft zich nu aangeslo ten bij zes ontwikkelingslan den, waaronder Pakistan, Noord-Korea en Iran,, waarvan men aanneemt dat ze alle aan een atoomprogramma werken. Zowel Algerije als China heeft ontkend dat de reactor in Ous sera gebruikt zal worden om plutonium te produceren. Algerije is het enige Arabische land met nucleaire potentie dat het nucleaire non-proliferatie verdrag niet heeft ondertekend en westerse defensiespecialis ten hebben dan ook sceptisch gereageerd op recente Algerijn se uitnodigingen aan interna tionale controleurs om de reac tor in Oussera te komen onder zoeken. China verklaarde afgelopen week dat het van plan was het non-proliferatieverdrag Je on dertekenen. (c) The Sunday Times van Lamezia Terme, trieste faam heeft een v;,t /^eD)v crimineelste en corruptsti' den van Italië te zijn. jaar werden in Lamezia T - twee vuilnismannen vern in een strijd tussen twee r abendes die elkander het i betwistten om deze geme lijke dienst te kunnen es' teren. Dank zij een onde van Aversa is vorig jaani tember de gemeenteraacf de 70.000 inwoners telfc stad ontbonden wegens den met de maffia'. Daa kwam er een einde stroom van overheic waarvan mafiose ondernt gen tot dan toe profite* De moord op Aversa, het punt stond met pensi< gaan, is daarom voor. waarschuwing aan het van zijn collega's. „Het harde klap voor de polil het is het bewijs dat Ca onderhand een Far West worden zonder wet en regels", gaf een comm van politie toe. Aversa 6 - Onde zesde politieman die sindindat ze I in Calabrië is vermoord. Geen krant ontvangen Bel i 18.00 en 19.00 uur, zaterdags J 14.00 en 15.00 uur, telefoon 'ft 122248 en uw krant wordt nog de avond nabezorgd.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4