ijlstra en Voetelink tralen in Thialfhal J v Adri van der Poel bevestigt zijn reputatie SPORT wfmïeu aiT Schultz en Siemerink uitgeschakeld Australië wijst team VS op feilen Judoka Spijkers accepteert risico eidóc Qowuvnt MAANDAG 6 JANUARI 1992 inA>lleybalsters nk|erde plaats rs ^et Neder- daae l8s vrouwenvolleybal- iner 9m 's ^et vij^anden~ wil rnrno01 m tremen als ende#de geeindiêd De Ploeg coach Peter Murphy na vier nederlagen :ren in de laatste wed- met 3-0 van Roeme- 15-4 15-11 15-13. Za- leed Oranje de der- achtereenvolgende ne- 3makfllaag" 0-3 tegón Cuba dondl de setciJfers 7"15 8"15 16. Het evenement in ,Noordduitse stad werd -onnen door Cuba, dat iland met 3-1 terug- itrijd geloi] »ezet. Jan Maarse uit j Beltrum waadt 1W door een waterpartij tijdens het Nederlands kampioen schap survival in zijn woonplaats. De boer was de sterkte in een programma van veertig hindernissen /net "touwladders en netten. FOTO: ANP bondscoach af WENEN Henk van Spanje ziet voorlopig een carrière als bonds coach niet zitten. De Apeldoorner was door bondscoach Jan Vlieg gevraagd om de Ne derlandse afvaardi ging naar de open En gelse kampioenschap pen te begeleiden, maar dat aanbod wim pelde de 27-jarige ex- international vriende lijk af. „Voor mij komt dat nog veel te vroeg", meent de verzeke ringsconsulent. SYDNEY Jan Sieme rink is vandaag al in de eerste ronde uitgeschakeld in het tennistoernooi van Sydney. Siemerink ver loor van de Spanjaard Ja- vier Sanchez in twee sets, 7-5, 7-5. Bij de vrouwen won Nicole Jagerman wel van de Amerikaanse Po: 6-3, 6-1. Brenda Schultz moets in drie sets haar meerdere erkennen in de Amerikaanse McNeill: 3-6, 6-3, 6-4. Goran Ivanisevic heeft op de eerste zondag van het nieuwe jaar zijn eerste tennistoernooi ge wonnen als vertegenwoor diger van Kroatië. De als eerste geplaatste nummer zestien van de wereld ze gevierde in de finale van het toernooi in Adelaide met 1-6 7-6 6-4 over de Zweed Christian Berg- ström. De Amerikaan Jeff Tarango begon 1992 uitste kend door het toernooi van Wellington op zijn naam te brengen. De Au stralische Nicole Provis ze gevierde voor eigen pu bliek in Brisbane. Michiel Schapers slaagde er niet in met zijn Tsjecho- slowaakse partner Vacek de finale van het dubbel spel te winnen. De combi natie, die dit seizoen een vast dubbel zal vormen, verloor met twee keer 6-3 van de Amerikanen Pal mer en Stark. In de halve finales van het toernooi in Brisbane won het duo Provis/Bollegraf (Aus/Ned) de halve finales van Field /Gregory (Aus/ ZAf) met 2-6, 6-4, 6-3. In de finale ontmoeten zij Novotna/Savtsjenko (Tsj/GOS). HAARLEM Het laatste proefwerk kostte de spelers van de Bowling Green State University nog teveel hoofd brekens De college-studenten, tegen alle prognoses in doorgedrongen tot de finale van de Haarlem Basketball Week, kunnen weer op hun huiswerk gaan blokken. tfee nationale ploeg van Australië liet gisteren niet mét -zich sollen en wees de Amerikanen ondubbelzinnig op hun feilen: 93-57. Den Bosch eindigde als beste Nederlandse club op de vierde plaats. De Brabanders waren zaterdag niet opgewassen tegen de Australische dadendrang en werden gisteren in de allerlaatste seconde verslagen door Tallinn: 96-94. Voor landskampioen Den Helder was de vijfde plaats het hoogst haalbare in Haarlem. Na de door het Haarlemse publiek op prijs gestelde nederlaag tegen Bowling Green herstelden de Noordhollanders zich met overwinningen op Levi's WBL (100-94) en de nationale ploeg van Litouwen (99-89). 1ERENVEEN Er i van jiuitgaand, dat sprintco de vaiLe Christine Aaftink ■eldtf ^aar twee titels (en stige (ien beneden de Olym- autorthe limieten) aan haar prakellus voldeed, kan ge- an de[d worden vooral de De3roundschaatssters San- chuisj Voetelink en Carla an eelstra zich uitstekend lden dtfileerden tijdens het irmeelderlands Kampioen- in evetap Afstanden. Het vo- naar 'jaar internationaal nog rcT dat?ekencle ^uo sleePte bij de?e Olympische startbe- an dezen voor Albertville in ZS afd wacht en maakte tij- erklaaig «-|e driedaagse bij- SSXtbeeld een veel betere ven inruk ^an Yvonne van assen hnip. (dan) le eve laa,ste trekt een gordijn iau °nduidelijkheid c.q. onze- fid wasMd om zich heen De >n kuiMemse gouddelfster van ds korfer voelt zichtbaar de druk it in I haar beslissing destijds, salaris'.na baar gouden Calgary- [ij zou[s en een k°rt afscheid. toch weer de schaatsen aan te trekken. Voor het plezier wel iswaar. maar dat is inmiddels achterhaald. Na haar plaatsing voor Albertville (1500, 3000 en 5000 meter) moet er gewoon gepresteerd worden De Cana dese erfenis drukt in deze zwaar, want Van Gennip kon haar vorm destijds nooit meer benaderen. Ook niet in Heer enveen, ondanks een aan vaardbare 3000 meter. De Noordhollandse zegt het niet, maar baalt daar goed van. De schichtige manier, waarop zij de afgelopen dagen in het Thialf-stadion de pers pro beerde te ontlopen en zich trachtte af te sluiten van de buitenwereld, sprak boekdelen wat dat betreft. Meest opval lend was evenwel haar toe vlucht tot Tjaart Kloosterboer, die ineens opdook op de tribu nes. Na haar matige 5000 me ter (brons), waar zij vooraf al een hard hoofd in had, zocht Van Gennip meteen haar mentor van Calgary op. De voormalige bondscoach meld de vervolgens, dat een nieuwe, samenwerking is uitgesloten. Stuk Met enige reserve kijkt ook Lia van Schie nog tegen ko mende maand aan, ondanks haar drie tickets voor de Spe len. De drievoudige kampioe ne van vorig jaar (toen in maart) schoof nu op haar favo riete afstanden naar het twee de plan: tweemaal brons en een keer zilver. „Vorig jaar zat ik ook een beetje stuk rond deze tijd", aldus de Stompwijk- se die volgens coach Koops de meeste tijd nodig heeft te her stellen van de zware trainings- arbeid in de afgelopen periode. Sandra Voetelink en Carla Zijlstra, evenals Van Schie en Van Gennip aangewezen voor het EK op 17, 18 en 19 januari aanstaande in Thialf, kenden een bijna perfect NK. Zijlstra, bijna klaar met haar studie be wegingswetenschappen maar pas eerstejaars kernploeglid, haalde alle verlangde startbe wijzen (EK en de Spelen op de 1500, 3000 en 5000 meter) bin nen. Op de 5000 meter deed ze dat met een titel en haar vier de persoonlijke record (7.39,11) van dit seizoen. De progressie boekt de Groningse bijna spe lenderwijs, zodat zij wellicht de sterkste troef op de lange Olympische afstanden wordt. De opvallendste dame van Heerenveen was evenwel San dra Voetelink. De Noordhol landse groeide van een kern- ploeglid in de marge tot een medaillekandidate in Albert ville. Limieten in plaats van valpartijen, een internationale doorbraak derhalve. Met 41,23 miste ze op driehonderdste de limiet op de 500 meter, maar start daar welzeker op de Spe len. Want op de 1000 meter dook ze ruim onder de limiet met èen prachtig persoonlijk record (1.22,85, zilver) en de 1500 meter won ze. „Een 1500 meter-dier", vond coach Koops, die een onverwachte troef in handen kreeg. De stralend door Thialf wande lende Voetelink deed zoveel zelfvertrouwen op, dat ze en passant ook nog een prima tijd op de door haar verfoeide 5000 meter reed. Om de KNSB- heren te overtuigen, dat ze EK-waardig was. Alsof dat nog nodig was. In Heerenveen had de Noordhollandse een to taalklassement met overmacht gewonnen. Uiteraard kreeg ze dat ticket dan ook. Sandra Voetelink (links) en Christine Aaftink, respectievelijk tweede en eerste op de 1000 meter, in gesprek. Trainer Arie Koops (uiterst rechts) kijkt toe. FOTO: ANP Veldkamp Bart Veldkamp blikte tevre den terug op het toernooi in Heerenveen Afgelopen don derdag al liet hij de nationale lange-afstandsrijders op de vijf kilometer achter zich (6.50.19), zaterdag was hij weer iedereen de baas op de 10 kilometer: 14.06.16. Donderdag bleven Leo Visser (6.51.38) en Robert Vunderink (6.51.42) in zijn spoor, twee dagen later alleen Vunderink (14.06.83). Visser liet die afstand verstek gaan. „Ik heb m'n twee nationale ti tels weer geprolongeerd", al- dus Veldkamp, vlak voor zijn vertrek naar Davos, waar de kernploeg zich prepareert voor een World Cup-wedstrijd. „Op de tien kilometer ging het op dezelfde punten als waar Vunderink problemen had, wat minder. Maar ik wist wat Vunderink gereden had, dat was natuurlijk een voordeel. De vorige keer (begin decem ber tijdens WC-wedstrijden op Thialf; red.) was dat anders- Veldkamp heeft slechts één doel. Een Europse titel (17-19 januari in Heerenveen) zegt hem minder dan een plak op de Winterspelen. En het liefst een gouden natuurlijk. Voor zijn favoriete afstanden liggen er echter een paar lastige con currenten op de loer, zoals Gustafson, Karlstad en na tuurlijk Vunderink. Het mees te gevaar komt echter van de vorig seizoen ongenaakbare Johann Olav Koss. Veldkamp: „Ik leg me bij voorbaat niet neer bij zilver of brons, maar staar me ook niet blind op goud. Het is een momentop name. Topsport betekent ui teraard voor mij de jacht naar de nummer één-positie, maar ik beleef er ook lol aan. Zo is het toevallig ook nog eens een SPORT OP TV VANDAAG Nedeland 1, 18.28 uur: Sport op 1 Nederland 3, 19.49 uur: Snooker met Dennis Taylor, 22.15 uur: Studio Sportjournaal, trainerscursus oud-in ternationals. BBC 1, 00.05 uur: Match of the Day. BBC 2, 00.15 uur: Darts. WK voor profs vanuit Frimley Green. Superchannel, 20.00 uur: Prime Sportnet, 18.00 uur: Sport. Eurosport, 18.00 uur: Sport. MORGEN BBC 2, 15.30 uur: Darts. WK voor profs vanuit Frimley Green Sportnet, 08.00 uur: Sport Eurosport, 09.00 uur: Sport. Tomba wint KRANJSKA GORA Alber to Tomba heeft gisteren de sla lom gewonnen in het Sloveni- sche skioord Kranjska Gora. De Italiaan, een dag eerder op de reuzenslalom verslagen door zijn jonge landgenoot Bergamelli, vergrootte door de winst zijn voorsprong in de strijd om de wereldbeker. Vre- ni Schneider lijkt in vorm haar twee Olympische titels in Albertville met succes te kun nen verdedigen. Gisteren ze gevierde de 27-jarige Zwitserse in Oberstaufen op de reuzens lalom. Het was haar derde triomf van het seizoen. Twee de werd de Italiaanse Compag- noni voor de Francaise Merle. Toni Nieminen hield de eind zege in het Vierschansentoer- nooi binnen bereik. Zaterdag won de zestienjarige Fin in Innsbruck de derde van de vier wedstrijden. Het was zijn tweede overwinning na de winst in Oberstdorf. Hij werd gevolgd door de Oostenrijkers Goldberger en Felder. Idoor MARC HOEBEN DEN BOSCH Ben Spijkers is een liefhebber van skiva kanties. Steevast reist de na tionale judotopper rond de Kerstdagen af naar een Alpen land voor een aangename ver pozing in de sneeuw. Dit jaar Tn flp wind! zat de schrik hem tijdens de terugreis stevig in de benen. Vlak voor hem maakte een auto een spin van 360 graden. Ik heb nooit problemen gehad bij het NK alle categorieën. Bovendien, als je pretendeert op de Olympische Spelen goed voor de dag te willen komen, moet je je in wedstrijden laten zien. Ik schuw de concurrentie niet". Uji> N Shorttrack De Britse man nen en de Russische vrouwen hebben in Groningen de Euro pa Cup shorttrack veroverd. Nederland eindigde bij de vrouwen als tweede, de man nen werden derde. De eerste vier landen plaatsten zich voor het toernooi om de wereldtitel, dat op 14 en 15 maart in No- beyama (Japan) wordt gehou den. Waterpolo Met een derde plaats voor de Kikvorsen, het officieuze Nederlandse bonds- team, en een vierde plek voor landskampioen Polar Bears heeft het Nederlandse water polo niet de gehoopte hoofdrol gespeeld in de 35ste aflevering van het toernooi om de Chal lenge Cup in Amersfoort. De overwinning ging naar Waspo Hannover, dat de Kikvorsen met 11-11 in bedwang hield. Schaatsen Rinze Zijlstra, de voorzitter van de Konink lijke Nederlandsche Schaat- an, wasj-04) die dat voordeel drie senrijders Bond, heeft besloten ftiek Carl Lewis werd het Olympisch Comité de Verenigde Staten tot man van het jaar geko- Bij de vrouwen werd we- ampioene turnen Kim ikal als beste aangewezen. :meen De voorzitters de nationale olympische ités uit acht staten in de alige Sovjetunie bundel- krachten om de toetre- tot het IOC (Internatio- Olympische Comité) te makkelijken, men Martin van der heeft gisteren bij wed en om de Nautilus-bokaal >ordrecht het Nederlands PO 'd op dó 200 meter rugslag teterbaden) verbeterd. De national profiteerde zo- ra een k van de nieuwe keerpunt zijn grfregel dat hij de oude top- van Gertjan Horsthuis mdat d en Ba Quiqu icia, drid. Een ongeluk zit in een klein hoekje. Spijkers leeft niet al leen in die wetenschap, hij houdt zelfs van risico's. Als je iets wilt bereiken, kun je niet in een luie stoel achterover leunen, zo luidt zijn redene ring. Ook niet als het Neder lands kampioenschap alle cate gorieën vlak voor een trai ningsstage in Japan valt, waar de opbouw naar de Olympi sche Spelen van Barcelona be gint. Spijkers stond zaterdag bij het NK alle categorieën in die ge dachte alleen. Andere toppers als Anthony Wurth en Amers- foorter Theo Meijer keken rustig vanaf de tribune toe, omdat zij het risico op blessu res wilden vermijden. Zo ver standig was Spijkers niet en dat moest hij duur bekopen. In de halve finales tegen de pak weg veertig kilo zwaardere Dennis Raven verliet de vier voudig kampioen met een ge scheurde dijbeenspier de mat, waardoor de trip naar Japan voor hem op de tocht kwam te staan. Spijkers, normaal uitko mend in de klasse tot 86 kilo, accepteerde het gelaten. „Na tuurlijk is het risico groter als je lichter bent dan de rest. Maar als het niet verkeerd uit pakt, hoor je niemand. Waar om zou ik hier niet meedoen? Door zaterdag te verschijnen sloeg Spijkers het advies van zijn voormalig trainer én de huidige bondscoach van de ju domannen, Wim Visser, in de wind. Visser had de olympi sche genomineerden, dus ook Ben Spijkers, met het oog op het verblijf van twee weken in Japan aangeraden het NK te laten voor wat het was. De Nijmegenaar veroordeelde dan ook de deelname van Spijkers. „Het is zonde, want hij jaagt zichzelf over de kop. Dit is heel erg. Het doorkruist direct de voorbereiding op de Olym pische Spelen. Ben is 31 jaar, dan moet je niet de duivel uit dagen. Op zijn leeftijd moet ie heel gedoseerd te werk gaan Met de uitschakeling van Spij kers verdween bij de mannen de enige olympisch genomi neerde uit het toernooi. Dave de Vries (tot 78 kilo) en Peter den Hoedt (boven 78 kilo) werden een titel rijker. Ook de vrouwen die op de rol staan voor Barcelona beperkten zich voornamelijk tot het schudden van handen op de traditionele nieuwjaarsreceptie van de ju- dobond. Een nieuw begin bete kende het voor Peter Ooms geenszins. De Tilburgse trainer van Irene de Kok, die zater dag haar zoveelste nationale titel veroverde, meldde tot de laatste snik te willen door vechten om zijn pupil op de olympische tatami te krijgen. Voorlopig niets nieuws dus in '92. Boven: Irene de Kok is op weg naar haar zoveelste Nederlandse titel in een duel met Masha Broeders. Links: Ben Spijkers zit terneer geslagen op een stoeltje na zijn nederlaag. FOTO'S: ANP Spruitenkweker sprint naar marathonwinst ASSEN De dit seizoen bij de marathonschaatsers debute rende Hans Angenent heeft zaterdag in Assen de twaalfde wedstrijd van de achttien om de nationale beker gewonnen. Angenent versloeg in de eind sprint Herbert Dijkstra. Het duo was in de slotfase ontsnapt uit een kopgroep van twaalf, die, een ronde voorsprong had genomen. Richard van Kem pen blijft met ruime voor sprong klassementsleider. De overwinning is de tweede van Angenent. De spruiten kweker uit Alphen aan den Rijn was op 30 november in Alkmaar ook de snelste. ..Daarna heb ik even in een dal gezeten", verklaarde hij. „Tijdens de driedaagse begon mijn vorm weer te groeien. Ik voelde dat ik in staat zou zijn een goede prestatie te leve ren." Het peloton bleef lange tijd door het hoge tempo gesloten. Met het oog op het Nederlands kampioenschap komende za terdag in Alkmaar wilden alle toppers zich in de race over 150 ronden niet bovenmatig inspannen Alleen Huitema vormde een uitzondering. De nummer twee van het klasse ment ontsnapte drie keer. Zijn maximale voorsprong bedroeg honderd meter. Niet bereid Het peloton was niet bereid om Huitema een hoofdrol toe te staan. Telkens zette Van Kempen de achtervolging in of stuurde zijn adjudanten Kramer, Stam of Kazemir naar voren. De schifting kwam na 117 ronden tot stand. geleden in Emmen nog - behorhad, met bijna een secon- or rust erbeterde: 2.01,16. le gelijy°Pen Hót Nederlandse pikte d^l Krouwel, Puijk, Van rust wfnen en Hopman is bij de pa Cup skilopen in St. Pe- urg (10 km klassiek) als sluipt ifte geëindigd. De Neder- vrs realiseerden in het inklassement een tijd van nst meP9- Noorwegen werd eer- cia vijfilet 1-31,5. 'ltennis De tafeltennis- van De Veluwe zijn in en zonder veel moeite een de verder gekomen in het minder Pa Cup Il-toernooi In en wonnen ze met 5-1 van üden Wien. ingang neer te leggen. Zijlstra treedt terug wegens drukke werkzaamheden. Hij werd on langs gekozen tot ondervoor zitter van de Eerste Kamer. Korfbal De Europese zaal- korfbalbeker blijft nog een jaar in België. In Saint Etienne verloor landskampioen Deetos zaterdagavond in een keiharde maar tot het laatste moment spannende finale van de Belgi sche vertegenwoordiger Catba. De Dordtse ploeg was pas bij de noodzakelijke strafworpen- serie de mindere: 4-5. Na een uur korfbal was het 13-13 en de verlenging bracht ook geen beslissing: 18-18. ASPER Twee weken geleden al had bonds coach Hennie Stamsnijder Huub Kools willen selec teren voor het WK veld rijden. De 30-jarige Bra bander, die dag in Overij- se geplaagd door een griep, kon de voormalige wereldkampioen nog niet overtuigen. Stamsnijder wees toen alleen Frank van Bakel aan. Gisteren in Asper stelde Kools zich echter nadrukkelijk kan didaat voor de wereldtitelstrijd in Leeds over drie weken. On bedreigd schreef de veldrijder uit Baarle Nassau in de blub ber van Asper de achtste Su- perprestige-wedstrijd van het seizoen op zijn naam. Vóór Adri van der Poel, die voor het eerst dit seizoen in de modder in actie kwam. En zijn reputatie als abonnee van tweede plaatsen weer eens on derstreepte. Voor Kools was het de eerste winst in een rit van de Super- prestigecompetitie. Een be langrijke, want de goedlachse Brabander zag veertien dagen geleden de bui weer hangen. Hij vreesde evenals vorig jaar in eigen land dit keer niet op genomen te worden in het Oranje-kwartet voor de mon diale titelstrijd in Engeland. In tegenstelling tot een jaar gele den gunde hij zich echter de tijd uit te zieken. „Ik heb vorig jaar mijn lesje geleerd. Toen had ik ook vlak voor het WK te maken met een lichte inzinking. Ik ging forceren, waardoor ik steeds minder ging rijden. In plaats van beter", herinnerde Kools zich in Asper. „Ik was van daag verplicht me te laten zien. Ik wist dat ik een kans had." Springplank Onbedoeld diende Van der Poel als springplank voor zijn landgenoot, de Nederlandse kampioen, die volgende week in Valkenswaard zijn titel ver dedigt, nam direct na de start de kop van het 48 deelnemers tellende veld. Thielemans, De Roose, Simunek, Kools, De Bie en Hendriks, die later ver zou terugvallen, volgden de kop man van de Tulip-ploeg. De Roose sloot als eerste aan. Kools kreeg vervolgens ook contact. De Roose reed als eer ste weg bij Van der Poel, Kools pikte aan en vluchtte in de derde ronde. De concurren tie zag hem besmeurd en wel pas terug aan de finish. Van der Poel probeerde ver geefs rondenlang de kloof van ruim een halve minuut te dichten. 'Zilveren' Adri treur de niet eens dat hij zijn zege van vorig jaar in Asper niet kon prolongeren. „Ik had ge rekend op een plaats tussen de tiende en de twintigste. Ik heb me voorbereid op de weg, ik was echter een beetje ver moeid omdat ik zaterdagavond pas terug ben gekomen van een korte vakantie, waarin ik minder heb getraind", aldus Van der Poel. Niet eens Martin Hendriks kon Stam snijder in Asper niet van diens ongelijk overtuigen. De Drent is het niet eens met het selec tiebeleid van de bondscoach. Het 'eeuwige' talent had twee weken geleden verwacht ook tekozen te worden, maar reeg te horen dat hij pas na volgende week na het NK in Valkenswaard meer zekerheid kan krijgen. Die kon Hendriks zelf Stamsnijder in België niet geven, want hij finishte als ne gentiende. Net voor Henk Baars. De wereldkampioen van 1990 dreigt de selectie voor Leeds niet te kunnen af dwingen. De Brabander is aan een uitermate zwak seizoen bezig en lijkt niet in staat uit het dal te klimmen. Of het zou volgende week in Valkens waard moeten zijn.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 13