l Nog veiliger gebruik vergif in huis nodig Misverstand met grote gevolgen 11 Behoefte EeidóC. Qou/ui/ntGEZOND EN WEL MAANDAG 6 JANUARI 1992 -eid Samen met het Nationaal Vergiftigingen Informatie centrum (NVIC) deed de stichting Consument en Vei ligheid onderzoek naar het aantal kinderen dat jaar lijks in het ziekenhuis belandt als gevolg van het in slikken van giftige stoffen. De intensieve voorlichting heeft weliswaar verbetering gebracht, concludeerden de onderzoekers, maar het aantal ziekenhuisopnamen per jaar 3500 is nog veel te hoog. Steeds meer kindergevaarlijke produkten worden voorzien van een door hen moeilijk te openen sluiting. FOTO: PR ONDERZOEK NAAR VERGIFTIGING BU KLEINE KINDEREN IHHH Gevaarlijke stoffen moeten bewaard worden op een kunnen, dus niet in gootsteenkastjes. waar de kinderen er moeilijk bij FOTO:SP Voor de samenstellers van het rapport 'Vergif in huis' lijdt het geen twijfel: ouders springen ondanks voorlichtings campagnes nog altijd te nonchalant om met le vensgevaarlijke stoffen in huis. Het jaarlijkse aantal vergiftigingen bij kinderen tot vijf jaar 3500 dat leidt tot ziekenhuisopname is te hoog. De stichting Con sument en Veiligheid be pleit meer kinderveilige verpakkingen en gaat stug door met haar voor lichtingscampagnes. Het onderzoek is uitgevoerd in opdracht van het ministe rie van WVC. Dat wilde het effect bekijken van de sinds 1986 wettelijke verplichting van kinderveilige verpakkin gen voor bepaalde produk ten. Het onderzoek is uitge voerd bij 404 ziekenhuizen, 171 huisartsen en een groot aantal gezinnen. Volgens on derzoekster Ineke Thien van Consument en Veiligheid is het aantal vergiftigingen van kleine kinderen sinds dat jaar gehalveerd. Of dat rechtstreeks een ge volg van de wet is valt vol gens haar moeilijk te zeggen. De intensieve voorlichtings campagnes van de laatste ja ren en het terughoudende opnamebeleid van de zieken huizen in het algemeen spe len ook mee. Van de 3500 kinderen die in een ziekenhuis belandden hadden er 2000 huishoudelij ke chemicaliën ingeslikt en 1500 kinderen hadden medi cijnen ingenomen. Wel is het aandeel van huishoudelijke Schoonmaakmiddel Het ongeluk zit in een klein hoekje en dat geldt ook voor kinderen die met vergif in aanraking komen. Moeder die bezig is met de schoon maak laat een flacon Glorix op het aanrecht staan. Of de medicijnen die oma open en bloot in haar handtas op de grond laat staan. Bij kinderen die zoiets over komt is maagspoeling nood zakelijk om de giftige stoffen uit het lichaam te verwijde ren. De meest voorkomende vergiftingen waarbij maag spoeling nodig is zijn: psycho farmaca (anti-depressiva, va lium, seresta en tranquili zers); olieprodukten (terpetijn en wasbenzine); pijnstillers (aspirine en paracetamol); vi taminen A-D en pillen voor hartafwijkingen en etsen (glorix en vaatwasmiddelen). Daarnaast komen gevallen van vergiftiging voor na het eten van bepaalde bessen en paddestoelen. Heel venijnig is ongerookte tabak. Behalve als het gaat om etsen en vluchtige oliën is maag spoeling in verreweg de meeste gevallen de aangewe zen behandeling. Bij etsen en oliën ontstaan er wondjes in de slokdarm. Als daar vloei stof doorheen loopt veroor zaakt dat extra irritatie en een vernauwing van de slok darm. Drie uur na een ongeluk heeft maagspoeling volgens al geen zin meer. Het is dus zaak om er zo snel mogelijk bij te zijn. Als spoelen geen zin meer heeft wordt het kind ter observatie in het zie kenhuis opgenomen en krijgt het laxeermiddelen om de gifstoffen zo mogelijk nog door de darmen te spoelen. Vervolgens worden de ver schijnselen behandeld. Die verschijnselen lopen uiteen van stuipen, verstoring van de bloedsomloop en ademha lingsproblemen. Volgens Consument en Vei ligheid heeft vergiftiging bij kleine kinderen slechts zel den een dodelijke afloop. Voorlichting In kringen van kinderartsen is men in het algemeen te vreden over de resultaten van voorlichtingscampagnes en de verplichting van kin derveilige verpakkingen voor bepaalde huishoudche- micaliën. Onder dat laatste vallen bijvoorbeeld de specia le doppen op flessen die tege lijk moeten worden inge drukt en losgedraaid. Ouders dienen zich in geval van ver giftiging van hun kinderen altijd aan vier vuistregels te houden. Laat het kind veel water drinken; geen melk omdat melk een verkeerde uitwer king kan hebben op de inge slikte gifstoffen. Braken is uitstekend behal ve wanneer etsen en vluchti ge oliën zijn ingeslikt. Waarschuw zo snel moge lijk de huisarts of de apo theek. Zij verwijzen vervol gens door als dat nodig blijkt naar het ziekenhuis. Neem altijd de fles, strip of doos waaruit het kind giftige stoffen heeft ingenomen mee naar de huisarts en het zie kenhuis. Consument en Veiligheid meent naar aanleiding van het onderzoek dat het aantal produkten waarvoor een kin derveilige verpakking is ver eist moet worden uitgebreid met bijvoorbeeld, toiletreini gers en schoonmaakmidde len. Ook zouden medicijnen als slaapmiddelen en tranqui lizers in een kindveilige ver pakking moeten worden ver kocht. Nu geldt die verplich ting volgens de Wet op de Geneesmiddelen (1990) alleen voor pijnstillers. De nieuwe vinding op het gebied van de bestrijding van cara: de Turbuhaler. FOTO: PR Veel meer lucht bij benauwdheid De allernieuwste vinding bij de behandeling van be nauwdheid is een inhalator zonder vulstof: de Turbuha ler. Tot nog toe was bij ande re inhalatoren draagstof (lac tose) of drijfgas nodig om een microfijn geneesmiddel op de longwand te krijgen. Werd lactose gebruikt dan gaf dat een stofwolk met veelal extra benauwdheid, hoestbuien en een viese smaak in de mond. Honderdduizenden cara-pa- tiënten zijn aangwezen op zo'n inhalator en kennen dat probleem. De luchtpijpjes in de nieuwe Turbuhaler ziin zo in elkaar verkringeld dat een super werveling ontstaat. Van het -medicijn is dan nog zo weinig nodig, dat het appa raatje wel 200 kant en klare doseringen kan bevatten. De patiënt voelt alleen nog maar aangename, schone extra lucht. Op verzoek van ziekenhui zen waar moeilijk ade mende patiënten vaak niet langer dan twee weken lig gen kwam afgelopen voor jaar een Turbuhaler met 'slechts' 50 afgepaste hoeveel heden. Die speciaal ontwik kelde versie blijkt ook bij huisartsen populair, want nog steeds honderdduizenden patiënten blijken slechts af en toe behoefte te hebben aan extra lucht, en de tradi tionele inhalers bevatten voor hen te veel doseringen. De nieuwe Turbuhaler is ge makkelijk voor de patiënt, wordt volledig vergoed door het ziekenfonds. Men proeft er geen poeder bij, hij is ef fectief en bestaat in twee uit voeringen: een blauwe voor extra lucht en een. bruine om aanvallen van benauwdheid te voorkomen. Meer informatie over om gaan met cara: Landelijke CARA-patiëntenverniging, Postbus 1105, 1270 BC Hui- Informatie over de Turbuha ler: Astra Pharmaceutica, 070-398222, dr. M. Teunissen, apotheker. Vaak lees je in de krant over fouten, die gemaakt worden in het ziekenhuis. Maar ook de praktijk van de huisarts gaat wel eens iets mis. Ik kan een dramatisch geval noe men, waarbij het niet duide lijk is of er iemand een grove fout gemaakt heeft. Wel dat het waarschijnlijk voorko men had kunnen worden. Op een maandag bracht een Turkse vrouw haar dochter tje van zes jaar op het spreekuur. Oorpijn. Pas sinds de vorige avond. Geen koorts. Het bleek te gaan om een middenoorontsteking. Niet zo'n ramp dus. Het komt vaak voor. Als het kind geen echt zieke indruk maakt, als het geen koorts heeft, als het pas sinds kort zo ziek is, wordt meestal volstaan met wat neusdruppels. Als zo'n kind flink ziek is, koortsig, hevig pijn heeft, zal de dok ter eerder een therapie met penicilline beginnen.' Dat was bij dit kind niet het geval, dus volstond ik met de eerst genoemde therapie. Met de mededeling weer contact op te nemen als het zou vererge ren. De woensdag daarop ging ik op vakantie, de moeder had niets meer laten horen. Ter wijl het toch bepaald niet be ter ging met het meisje, zoals ik later hoorde, 's Woensdags had ze gebeld, werd via het antwoordapparaat naar een waarnemend arts verwezen. Deze heeft ze wel gebeld, maar ze kon niet meer te recht. Misschien had ze zelf niet door dat het kind toch wel flink ziek was. Of door taalproblemen heeft ze niet duidelijk kunnen maken dat er \Vat haast bij was. Of de assistente van de dokter heeft het verkeerd beoor deeld. Uit de bewuste bevol kingsgroep komen namelijk dagelijks diverse telefoontjes naar diverse dokters, met mededelingen als „kindje ziek, dokter komen". Als je daarop ingaat, krijg je het druk. Meningitis Een afspraak voor de volgen de dag werd gemaakt. En toen was het ook wel nodig. Het meisje bleek inmiddels een forse meningitis (hersen vliesontsteking, ook wel nek- stijfheid genoemd) te hebben. Dit is een van de mogelijke complicaties van oorontste king. Ook dat hoeft nog geen ramp te zijn, behandeling met antibiotica is vaak goed mogelijk. Maar hier was het wel een ramp. Als complica tie van de meningitis was de gehoorzenuw aan beide kan ten aangetast. Het meisje was doof geworden. Compleet. Nog lang daarna, als ik dit meisje zag op het spreekuur, kon ik wel door de grond gaan. En ik dacht aan haar als ik naar muziek luisterde, die zij nooit meer kan horen. Ik voelde me schuldig, ter wijl ik het niet eens was. Wie dan wel? De andere dokter of zijn assistente? Ik dacht niet dat het hen te verwijten viel. De moeder? Al jaren in Ne derland, en nog geen tien woorden Nederlands. Maar dat valt ook niet mee als je uit een afgelegen Turks dorp komt, niet kunt lezen of schrijven, en je man dat alle maal niet nodig vindt. Schra le troost dat in Turkije onge twijfeld hetzelfde gebeurd zou zijn. De beleidsmakers in Neder land? Die laten ongestraft hele horden het land instro men, zonder een enkele eis te stellen wat betreft bijvoor beeld taalkennis. Daar hou ik het maar op. Het is eigenlijk meer een samenloop van om standigheden. Sindsdien strooi ik, voordat ik op vakantie ga, bij kinde ren bij wie ik dergelijke pro blemen kan verwachten wat royaler met penicilline dan strikt nodig is. Nog een opmerking over me ningitis, nekstijfheid in de volksmond. Een van de symptomen bij deze ontste king van de hersenvliezen is dat bepaalde bewegingen zeer pijnlijk zijn, omdat de hersenvliezen (doorlopend over het ruggemerg) dan uit gerekt worden: bijvoorbeeld de kin op de borst leggen, en bij kinderen de beentjes bui gen totdat ze op de buik lig gen. Die patiënten zijn echt ziek, hebben meestal flinke koorts, zijn soms suf en kreu nen. Dat is wat anders dan een stijve nek. Ik hoop dat dat vooral duidelijk is voor de onverlaten die 's nachts een dokter uit bed bellen om te vertellen dat ze een stijve nek hebben. Het kind moet leren verlangen naar fijne en lekkere dingen. Anna Terruwe Op gevaar af dat deze of gene meesmuilend roept: 'Die is ouderwets,' heb ik bovenstaand citaat gekozen uit Anna Terruwes 'De rijping van het verlangen.Dat kleine boekje is voor het eerst verschenen in 1957. Maar is het daarom verouderd? Naar mijn eerlijke overtuiging moesten we ook, nee juist, in onze dagen ernst maken met die gezond psychologische opvatting dat verlangen tijd nodig heeft, moet uitgroeien, rijpen. Dat klinkt, ik ben het me terdege bewust, als vanuit een ver verleden. In het laatste decennium van de twintigste eeuw zijn de jaren vijftig inderdaad erg ver weg. Maar, hoewel we natuurlijk niet alles uit het verleden moeten prijzen, aanprijzen eventueel,, alsof oud en voorbij op zichzelf genomen gelijk staat aan goed of beproefd, we kunnen toch vaststellen dat er heel wat erfgoed is, dat wij als kostbaar, waardevol, zinvol en nu nog aanbevelenswaardig mogen omschrijven. Zodat we het tot op vandaag als zodanig zouden kunnen hanteren. Dat we daartoe erg geneigd zijn, is bepaald niet waar. Dat we dienaangaande nogal eens een onverstandige houding aannemen, wordt gemakkelijk vergeten. Soms is verlangen weinig geordend. Dan komt een mens trouwens zelf spoedig tot de conclusie dat hij achter een hersenschim heeft aangejaagd. De ervaring leert hem al snel dat wat hem zo geweldig wenselijk en begerenswaardig leek, bij nader inzien niet zoveel te betekenen had. Als hij er de tijd voor neemt er wat over na te denken, kan hij best zonder, heeft hij alleen maar beoogd een heel tijdelijke behoefte te vervullen. Verlangen is nog wel wat anders dan behoefte. Van behoefte-bevrediging is tegenwoordig volop en voortdurend sprake. Kijken we maar om ons heen. Alleen al de gewoonte om op straat allerlei eetwaren te verorberen, is er een teken van. Een vroeger ongekend beeld! Wie trek heeft, of dorst, stelt het stillen ervan niet uit. Met het gevolg dat wat genuttigd wordt, nauwelijks wordt genoten. Wie op een warme dag lange tijd moet uitzien naar een dorstlessende drank, weet die, als hem die eindelijk is gegund, op waarde te schatten. Met volle teugen zal hij ervan genieten. Nu is het bepaald niet waar dat alleen een kind moet leren verlangen naar fijne en lekkere dingen. Het zal echter wel waar zijn, dat wie er in zijn jeugd toe is opgevoed, daar houding van heeft gemaakt. Als hij eenmaal volwassen is, kan hij met verlangens beter omgaan. Wie in onze tijd kinderen van die houding iets willen meegeven, zullen zelf een voorbeeld moeten geven. En dus zelf ook niet eeuwig en altijd bij de minste aandrang iets aanschaffen. Dit alles kwam bij mij boven toen ik, niet lang geleden, in de krant een foto bekeek waarop zes kinderen op een zogeheten skate-bike, een één wieier, in actie waren. Een nieuw technisch snufje waarmee kinderen kunnen bewijzen hoezeer ze in staat zijn hun evenwicht te bewaren op dat apparaat, bestaande uit één groot wiel en twee kleintjes. Datje er verre tochten mee kunt ondernemen lijkt me uitgesloten. Of net een gewenst vervoermiddel is naar school, staat nog te bezien. Al geef ik toe, dat de moderne rugtas het evenwicht niet direct zal verstoren. Maar wat me het meeste trof, om niet te zeggen schokte, was de mededeling dat half juli de eerste exemplaren in de verkoop waren gekomen en er korte tijd later bij de rijwielhandelaren wachtlijsten van gegadigden zijn aangelegd. Trend volgen noemen ze zoiets in modern jargon. Afrekenen met de rijping van het verlangen, zou ik het op mijn manier willen noemen. Mijn buurmeisje gebruikt in zulke gevallen graag de uitdrukking: Waar zijn we nou toch mee bezig?". Ik vraag me af hoe in hemelsnaam kinderen die zó verwend worden met de onmiddellijke aanschaf van iets nieuws, de kans krijgen iets te ontwikkelen van wat we toch maar eenvoudig rijping van het verlangen blijven noemen. IB LAh 5TEI eravr Haa j^.mst pele pmeri pnee: Den •drori we [s dc lelijk op ronde bg v >-figL tide af t aag 1 listoi 1 juli De p aepaal de tl Nad a >p°sch tader voIÉ fde bi 'tfinali |etl bt 1 stad Het staat zo mooi een medicijnkastje in de badkamer, maaiDOUai de medicijnen is het een funste plaats. .aanse FOf"s 1 Oyeir van h Bewaren van medicijneifwlds door GERRIT JAN VAN OCHTEN, apotheker Net als levensmiddelen zijn geneesmiddelen aan bederf hevig. We moeten ze op de juiste manier bewaren. In dit worden enkele vuistregels gegeven. De houdbaarheid neesmiddelen is van een aantal factoren afhankelijk. Zopgen samenstelling van het produkt belangrijk. De wijze van beijrok speelt ook een grote rol. Er kan sprake zijn van fysische, cLe yjQ sche en microbiologische invloeden die de houdbaarheid U|,ve vloeden. Een voorbeeld van een fysische verandering is ha kincj ken van een emulsie, waarbij de waterfase ontmengt met d| n fase. Licht, lucht, warmte en water kunnen chemische re geven die het geneesmiddel kapot maken. Als bij voorbeeli teriegroei optreedt, dan spreekt men van een microbiolof r invloed. Dit laatste wordt tegengegaan door het toevoegeij een conserveermiddel, dat ook maar een tijdje werkt., f Geneesmiddelen die water bevatten bederven het snelst. Dl zaak kan zijn dat water het geneesmiddel ontleedt of dat I water bacteriën of schimmels gaan groeien. Deze micro-or' men voelen zich in water beter thuis dan in een droge ving. Dit betekent dus dat 'natte' medicijnen niet zo lang baar zijn dan 'droge'. Beperkt houdbaar zijn: oog-, neus- e druppels, dranken, vloeistoffen voor uitwendige toepassi crèmes (bevatten meer water dan zalven). Wanneer oogdr eenmaal geopend zijn dan zijn ze één maand houdbaar.)ing. I neus- en oordruppels is de termijn drie maanden na opianvai Gebruik dus geen oude flesjes. Een drank dient men na g|iuiscl niet te bewaren. Troebeling of vlokken kan op bederf d[ n i Crèmes zijn ten hoogste drie jaar houdbaar. Over het alg«^_.R dient men deze vloeibare bereidingen koel te bewaren, koelkast. Dat men geneesmiddelen droog moet bewaren' ook duidelijk. Dus hang uw medicijnkastje niet in de dofcee uui uimte op. Tabletten, capsules, zetpillen, zalven en poeders 12-2) e het algemeen langer houdbaar omdat ze geen water bevatt|, die dt kunnen vaak jaren bewaard worden. Maar ook hier gibs we kwaliteit achteruit. Meestal door invloed van licht, lujt (4-4), warmte. Over het algemeen staat de houdbaarheid op dj doeli pakking. Is er een afwijkende houdbaarheid dan wordt diiljng ir apotheek met een sticker aangegeven. Vraag bij twijfelfae getr even om raad in de apotheek. feen en IEN tuss over ond

Leidse Courant | 1992 | | pagina 10