'alestijnse onderhandelaars tellen reis Washington uit Generaal Colin Powell vecht tegen verdere bezuinigingen Justitie wil RAF-leden als gewone criminelen behandelen BUITENLAND Ex-filmster Brigitte Bardot bijna onsterfelijke dierenvriendin 1 L| T. Jl tPITEIN ROB DE SCHAT VAN OPA LARSEN idócSouocmt ZATERDAG 4 JANUARI 1992 banen vluchten t helikopter IaNA/ MIAMI Enkele jülen mensen zijn gisteren |en helikopter van Sovjet- llij van Cuba naar de nigde Staten gevlucht. De Juchtelingen hebben om ek asiel gevraagd. Een fikaanse helikopter en Itraalvliegtuig vingen het anse toestel op en escor- en het naar een landings- Waarnemers spraken er rerbazing over uit dat een •rhelikopter ongemerkt kunnen ontsnappen. Ook leit dat de vluchtelingen ind hadden weten te leg- ip brandstof wees op een ;en voorbereiding. 3 VAN HUET PARIJS Opdat haar dierenbeschermingswerk officieel wordt erkend is de voormalige filmsexbom Brigitte Bardot een char me-offensief begonnen bij de Franse regering. Gisteren zou zij aanvankelijk proberen minister van binnen landse zaken Philippe Mar- chand er toe te verleiden haar stichting te erkennen als cha ritatieve instelling met alle ju ridische voordelen van dien. Maar te veel journalisten op het vliegveld van het Zuid franse Hyères weerhielden de ex-actrice op het laatste mo ment van de reis naar Parijs. De 57-jarige BB wil het door haar begonnen werk zeker stellen, ook na haar dood. „Ik heb alles in de dierenbescher ming gestoken. Het is voor mij het enige dat telt", verklaarde Bardot onlangs. Om de Franse regering te overtuigen van alle goede be doelingen schonk Bardot vori ge week La Madrague, haar beroemde villa in Saint-Tro- pez, aan de dierenbescher mingsorganisatie die haar naam draagt. De villa is onge veer zeven miljoen gulden waard. La Madrague werd door BB in 1958 gekocht na het succes van de film 'Et Dieu crea la Femme'. Het voormali ge vissershuis werd een van de monumenten van Saint-Tro- pez en decor voor Brigittes be wogen liefdesleven. Haar der de echtgenoot, Gunther Sachs, liet het vanuit een helikopter eens rozen regenen op La Ma drague. De ene waterput op het landgoed viel zomers altijd droog zodat BB en haar vrien den de afwas in de Middeland- se Zee deden. Toen na sensa tiefotografen ook touropera tors de villa opnamen in hun sterrencircuit en BB menig maal werd verrast door bussen klikkende Japanners, liet de ster elders een tweede huis bouwen, waar ze heen vlucht wanneer het op La Madrague te druk wordt. Enigszins mensenschuw ge worden geeft Bardot tegen woordig al haar tijd aan de dierenzaak. Haar stichting telt ongeveer 12.000 leden. Voor de Franse televisie maakt de ex-actrice de serie 'SOS Ani- maux' Het programma over de olifantenjacht droeg bij aan een importverbod op ivoor. Brigittes aanvallen op de jacht in Frankrijk zijn minder suc cesvol. Jagers kunnen de ac trice wel schieten wanneer ze ten strijde trekt tegen de om streden Wet Verdeille. Deze ontneemt particuliere eigena ren de mogelijkheid om in het jachtseizoen schietende lieden van hun grond te weren. Om haar dierenbeschermings werk verder uit te kunnen bouwen jaagt Bardot al jaren op het statuut van charitatieve instelling. Dit zou haar juri disch meer armslag geven en het bovendien mogelijk maken miljoenengiften te accepteren als die van een rijke dame die Bardot een kapitaal pand in hartje Parijs wil nalaten. Op dit moment bestaat BB's die renbescherming hoofdzakelijk van contributie van de leden, de royalty's op het merk La Madrague (parfum, kleren, brillen) en veilingen van per soonlijke bezittingen van de actrice. Vijf jaar geleden ging voor één miljoen gulden onder de hamer. Brigitte Bardot is geen vrien din van de socialistische rege ring, die gisteren dus tever geefs op haar wachtte. Dat de actrice destijds enthousiast de verkiezingscampagne van de conservatieve Jacques Chirac steunde zit sommigen in het linkse kabinet nog altijd hoog ..Als ik mijn zin niet krijg geef ik een persconferentie, want dan wordt het een politieke zaak". Het waren, naar haar zin, al te opdringerige fotogra fen en journalisten die BB er op het laatste moment van weerhielden haar zaak te be pleiten in Parijs. JZALEM De Pale- e delegatie voor de ?sbesprekingen met l heeft gisteren haar ek naar Washington een derde gespreks- met de joodse staat Steld. Onderhandelaars willen de reactie van de Pale- Bevrijdingsorganisatie vernemen op het be sluit van Israël om twaalf Pa- lestijnen het land uit te zetten, zo heeft de woordvoerster van de delegatie, Hanan Ashrawi, gezegd. De woordvoerder van de PLO in Tunis, Ahmmed Abderrah- man, zei dat de organisatie de delegatie wellicht zal advise ren het overleg in Washington te boycotten. Naar verwach ting worden dinsdag de vre desbesprekingen in het kader van de Midden-Oostenconfe rentie die in oktober 1991 in Madrid begon, in de Ameri kaanse hoofdstad weer hervat. De Verenigde Staten, Groot- Brittannië, Jordanië en Egypte hebben het besluit van Israël om de twaalf Palestijnen uit de bezette Westelijke oever van de Jordaan en de Gaza- strook te deporteren veroor deeld. Het Israëlische voorne men vormt een schending van de Vierde Geneefse Conventie die deportatie van burgers on der bezetting verbiedt. Jeruza lem wil de Palestijnen uitwij zen uit vergelding voor de moord op een joodse kolonist in de Gazastrook. PLO-leider Yasir Arafat heeft in Tunis de Britse ambassa deur, wiens land thans de Vei ligheidsraad van de Verenigde Naties voorzit, gevraagd de kwestie in de Raad aan de orde te brengen. De Veilig heidsraad heeft het Israëlische deportatiebeleid in december 1990 al in een resolutie veroor- lg Italië reeks kettingbotsingen in dichte mist zijn op een snelweg in het noorden van Italië zeven gevallen en meer dan 120 mensen gewond geraakt. Nadat de weg gisteren weer was open- I deed zich een nieuwe botsing voor, waarbij één dode en ruim 30 gewonden vielen. s meer bijbel- n Jtschappen in nalige Sovjetunie fGART De bijbelge- lappen schieten in de ilige Sovjetunie als pad- en uit de grond. Dezer e pro- werd er één in Tallinn, ogelijk fdstad van Estland, op- ;n de Het bijbelgenootschap e stad inn is het zesde in de ttnc' pge USSR- Korte üJd 'okken Dr werden nationale bij- an 97 jotschappen opgericht kader nenië, Letland, Molda- mtrali- Oekraïne en Rusland. „Duizenden doden in Burundi" BUJUMBURA Ten minste 3000 inwoners van de Afrikaanse staat Burundi zijn de laatste weken om het leven gekomen bij gevechten tussen regeringstroepen en oppositie, zo melden Euro pese mensenrechtenorganisaties. De Belgische professor Filip Reyntjes is pas geleden teruggekeerd uit Burundi, waar hij een onderzoek heeft ingesteld naar de oorzaken van het geweld in het Centraalafrikaanse land. Volgens Reyntjes hebben getuigen meegedeeld dat veel slachtoffers behoren tot het Hutu-volk (Pa- lipe-Hutu). Veel Hutu's zouden zijn gedood door paramilitaire troepen en slecht gedisciplineerde regeringssoldaten. Moordenaar vermoord BOGOTA Een Colombiaan se teenager die ervan werd verdacht in 1990 een presi dentskandidaat van de linkse Patriottische Unie (UP) te hebben gedood, is vermoord. De 17-jarige Andres Gutierrez Maya kwam om het leven door messteken en geweer schoten. Ook de vader van de jongen was gedood. De licha men van de beide mannen wa ren in een gestolen auto in een voorstad van Medellin gevon den. De politie zei dat over een mogelijk motief voor de dood van de mannen niets bekend 'Excessen' ondermijnen werk Chinese ambtenaren PEKING De partijkrant van de Chinese communisti sche partij, het Volksdagblad, heeft gisteren een oproep ge daan aan overheidsfunctiona rissen op alle niveaus de „drie excessen" die hun werk on dermijnen te bestrijden: te veel vergaderingen, te veel pa pieren en te veel banketten. „Hoe kunnen we verwachten dat onze kaders de energie op brengen om in contact te blij ven met de massa's en proble men op te lossen als ze, jaar in jaar uit, worden gehinderd door een zee van vergaderin gen, bergen documenten en banketten...?", zo vroeg de krant zich in een commentaar op de voorpagina af. De partij klaagt al jaren dat haar leden, die de meeste overheidsamb ten bekleden, het contact met het volk hebben verloren en bureaucraten zijn geworden. Terwijl de meeste moslims in Algiers voor het vrijdaggebed richting Mekka knielen, staat één jongetje rechtop en kijkt naar die opmerkelijke zee van ruggen. FOTO: AP (Vervolg van de voorpagina) WASHINGTON De voorzitter van de Ameri kaanse chefs van staven, generaal Colin Powell, heeft zelf in oktober vorig jaar nog verklaard dat hij geen verdere bezuiniging dan de aangekondigde 25 procent kan accepteren. „Ik zal daar tegen vechten. Wat volgens het bestaande plan overblijft is de minimale basismacht waarmee we onze belangen in een snel verande rende wereld kunnen verdedi gen. We hebben een strategie. We hebben erover nagedacht. We willen niet elke maandag morgen wakker worden met de vraag wat er nu weer op de helling wordt gezet', aldus Po well drie maanden geleden. Het '25-procentsplan' voorzag reeds in de terugbrenging van de Amerikaanse landmacht van 18 tot 12 divisies, de lucht macht van 36 naar 26 eenhe den en de marine van 15 naar 12 vliegdekschepen. Het totale militaire personeelsbestand zou daarmee van 2 miljoen naar 1,5 miljoen terugvallen. Van tientallen bases en leger plaatsen binnen en buiten de VS is reeds de sluiting aange kondigd. In een interview met David Frost zei president Bush gis teravond dat minister Cheney „buitengewoon coöperatief is om met voorstellen te komen voor aanvullende bezuinigin gen". Volgens Bush hebben „onze enorme successen in de wereld de mogelijkheid ge schapen om meer geld te be sparen". Tot de nieuwe bezuinigingsop ties behoren de volledige stop zetting van de produktie van de B-2 'Stealth' bommenwer per, opheffing van de verou derde vloot van B-52 bommen werpers (die onlangs al van zijn nucleaire paraatheid is ontslagen), afzien van de bouw van een nieuw vliegdekschip en vergaande beperking van het SDI-('star wars'-)project tegen raketaanvallen op Ame rikaanse bodem. President Bush zou zijn nieu we bezuinigingsplan voor De fensie willen aankondigen in zijn State of the Union ('troon rede'), eind deze maand. Het uitgespaarde geld zou hij wil len besteden aan belastingver lichting voor de middeninko mens, die zwaar te lijden heb ben onder de recessie. Wall Street Voor Bush is het van groot be lang dat de Amerikaanse eco nomie weer in duidelijk op waartse richting gaat als over ruim tien maanden de presi dentsverkiezingen plaatsheb ben. Zelden is in de Ameri kaanse geschiedenis een zit tend president herkozen tij dens een recessie. Tot dusver re heeft Bush geen actief fis caal of bestedingsbeleid ge voerd om de bedrijvigheid in zijn land weer op gang te krij gen en de slachtoffers van de stagnatie te helpen. De presi dent is van de Republikeinse 'school' die meent dat recessies zichzelf moeten uitzingen om dat elk medicijn kwalijker is dan de kwaal. Wel heeft Bush de rente in de VS naar het laagste niveau in tientallen jaren terugge schroefd, in de hoop dat daar door investeringen en de ver koop van huizen en auto's worden gestimuleerd. Wall Street lijkt te geloven dat de lage rente zal helpen en heeft de laatste dagen voortdurend records gebroken. Sceptische analysten echter menen dat investeerders vluchten in aan delen omdat andere beleggin gen (zoals bankrekeningen) vanwege de lage rente te wei nig opbrengen. Defensie-be zuinigingen hebben op korte termijn ook een negatief eco nomisch effect, maar maken op de langere duur kapitaal en mankracht vrij voor produk- tievere civiele investeringen. e ver- [e stu- :n aan- Dstelijk en dat hel is, ten ge- ortabel ilage bij uw krant met imatie over films, muziek ïer. recreatie, exposities ieen complete agenda BONN In Duitsland is het regel dat een levens lange veroordeling geen leven lang hoeft te duren. Doorgaans wordt na vijf tien jaar opsluiting beke ken of de veroordeelde een nieuwe kans moet krijgen en of hij of zij op proeftijd vrijgelaten kan worden. Geldt dat ook voor tot levens lang veroordeelde leden van de links-terroristische organi satie RAF, de Rote Armee Fraktion? Die vraag is uitvoe rig onderwerp van discussie in Duitsland geworden, sinds op 1 januari bekend werd dat di verse Duitse rechtbanken in de loop van dit jaar zullen on derzoeken of zevengevangen zittende RAF-leden vroegtij dig uit hun gevangenis ontsla gen mogen, kunnen of moeten worden. Want waarom zouden zij anders behandeld moeten worden dan 'gewone' crimine len, moordenaars en roofover vallers. De Duitse justitie heeft altijd geweigerd RAF-leden als politieke gevangenen te be schouwen, wat de RAF-leden zelf zo graag willen. Het zijn gewone criminelen die hun misdaden begingen zonder dat looppro J - Nog een paar keer proberen Rob en Toon of ze iets te zittingnnen krijgen, maar het historische oog kan hen verder sbestuurr helpen. Ja, wat nu? „Voor zover ik van opa Larsen heb al waar-'n- 's hij nooit met Kees naar het eiland teruggekeerd", het zie-^ob; ..t°en zij eindelijk afmonsterden van de „Orca" en aldusr°Pa terugkeerden, brak de Frans-Duitse oorlog van t en na die tijd geloofde niemand hun zonderlinge verha len". Lange tijd denken ze na over hun plan de campagne. „Als we die ouwe op de berg nog eens een bezoek brachten...", zegt Rob, „wie weet laat hij nog iets los als we een gemoedelijk praat je met hem houden". Taaie Toon vindt het goed en ze gaan naar het huis van Moetsji-Foetsji. Tot hun verwondering worden ze buitengewoon hartelijk verwelkomd. Als daar maar niets achter schuilt, denkt Rob. er enige politieke grond voor was, zo is de algemene opvat ting in justitiekringen. Een achtste RAF-lid, Christa Eckes (41), zal in de loop van dit jaar haar acht jaar celstraf uitgeze ten hebben en derhalve auto matisch op vrije voeten ko men. Zoals te verwachten heeft het nieuws over een eventuele vroegtijdige vrijlating prompt voor twee lijnrecht tegenover elkaar staande groepen ge zorgd. De ene juristen net zo goed als politici beweert dat de aard en de wreedheid van de gepleegde misdaden geen normale proeftijd-vrijla ting toestaat. Zij wijzen daarbij onder meer op een deel van het betreffende wetsartikel dat een proeftijd na vijftien jaar mogelijk maakt, tenzij de bij zondere zwaarte van de schuld een verdere voltrekking van het vonnis vereist. Vervroegde vrijlating zou in RAF-kringen als een zwaktebod kunnen worden uitgelegd; alsof de Bondsrepubliek afgeperst zou kunnen worden. De voorstanders van vroegtij dige vrijlating wijzen er daar entegen op, dat het bijna ach teloos eerder vrijlaten van de eertijds meest gezochte crimi nelen, de RAF-kern zal ont moedigen. Processen In Stuttgart-Stammheim loopt momenteel een proces tegen twee RAF-leden: Siegried Sternebeck en haar man Ralf Friedrich en in Koblenz staat Inge Viett terecht. In recente processen zijn twee vrouwelij ke RAF-leden (Susanne Al- brecht en Silke Maier-Witt) tot hoge gevangenisstraffen ver oordeeld, ondanks hun grote mate van medewerking om een aantal RAF-misdaden op te helderen. Dat leidde weer tot de discussies over het nut van de zogenaamde 'kroonge tuigenregeling', waarbij ver dachten op een mildere straf mogen rekenen als ze bereid zijn te praten. Tegelijk wordt in RAF-kringen dat praten als een onvergeeflijk 'verrraad aan de goed zaak' beschouwd. Maar in wélke RAF-kringen? Hoewel politie, justitie en bin nenlandse veiligheidsdienst de RAF nog altijd als een staats- en levensgevaarlijke organisa tie beschouwen, is er minder zicht op de organisatie die nu al aan de derde generatie le den toe is. De RAF is ondoor zichtig geworden, bijna on vindbaar, maar zeker niet ver dwenen. Het links-terrorisme blijft in Duitsland een doorlo pend actueel schrikbeeld. Het is voor politie en justitie meer dan frustrerend dat nog een half dozijn moorden en aanslagen van de laatste vier, vijf jaar onopgelost is geble ven. Het is zelfs maar de vraag of de politie wel precies weet wie ze als daders moet zöeken. De commentaren in de kran ten neigen in meerderheid naar een normaal onderzoek tegen elk van de RAF-leden om te bekijken of hun eerdere vrijlating gerechtvaardigd is, „maar reclassering zonder risi co's bestaat niet", schreef de Süddeutsche Zeitung gisteren. Natuurlijk moet rekening wor den gehouden met het leed van de nabestaanden, maar dat kan ook door een levens lange straf tot de dood erop volgt, niet worden verzacht. De krant wijst er onverbloemd op dat van de 57 tot levenslang veroordeelde nazi-misdadigers er twintig al binnen de eerste tien jaar van hun gevangenis straf werden vrijgelaten, zon der enige publiciteit. Alsof die massamoordenaars meer recht op genade hadden. Onduidelijk is of de eventueel vervroegde vrijlating mede zal geschieden vanwege de slechte gezondheidstoestand van en kele gevangenen. Tot voor kort maakten onderzoekende artsen geen bezwaar tegen het vasthouden c.q. in gevangen schap verzorgen en verplegen van de veroordeelden. In re den er lichamelijk en geeste lijk slecht aan toe zouden zijn. Mede bepalend voor de recht banken die moeten beslissen over vroegtijdige vrijlating is de kans dat de veroordeelden in hun vroegere fouten zullen vervallen. Bij de recent ver oordeelde RA F-vrouwen leek daar op de vele zittingen geen sprake van. Zij hadden duide lijk met het verleden afgere kend, maar werden door har de RAF-getuigen dan ook als „doetjes" afgedaan. Het oud-hoofd van de Duitse BVD. Heribert Hellenbroich, is falikant tegen vervroegde vrijlating. Hij ziet in de RAF onverminderd een bloedlinke organisatie die iedere dag op nieuw hard kan toeslaan. Elk gebaar van clementie of gena de is volgens hem verkeerd. Nog voordat de rechters met hun werk begonnen ziin, heb ben sommige politici al duide lijk stelling genomen: „Van een bonus voor terroristen kan absoluut geen sprake zijn", al dus CDU-afgevaardigde Jo hannes Gerster. Leger Tcha,d herovert gebied N'DJAMENA Het Tchadi- sche regeringsleger heeft giste ren een door rebellen vero verd gebied hij het Tchad- meer heroverd. Daarbij zou den 400 verzetsstrijders zijn gedood. Minister van defensie Nadjita Beassoumal zei voor de radio dat de soldaten het ge bied rond Bol, een stad die donderdag door aanhangers van de verdreven oud-presi dent Hissene Habre was vero verd, hebben teruggewonnen. Of de stad zelf ook weer onder controle van de regering van president Idriss Deby was ge bracht bleef onduidelijk. Frankrijk heeft in verband met de onrust 450 parachutis ten naar Tchad gestuurd.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5