Agenten Barcelona al in kogelvrij vest voor de Olympische Spelen In je gezicht zijn ze altijd vriendelijk Berlijnse Muur was ooit bijna opgeblazen BINNENLAND HET GELIJK VAN r>r> GOS-leden verhogen prijzen, marktkooplui gaan iets omlaag Ooievaars feestelijk terug op thuisbasis ücidóG Somcmt ZATERDAG 4 JANUARI 1992 4 i Afgedankte kerstbomen als duinversterking ÜALLANTSOOG Enkele tientallen /rijwilligers hebben gistermiddag in de iuinen van Callantsoog bij wijze van jroef ongeveer 500 kerstbomen geplant t het de Juinen tegen te gaan. Het gebruik 1 le afgedankte kerstbomen is volgens de Tallantsoger initiatiefnemer J. Vos een milieuvriendelijk alternatief voor ver branden of versnipperen. De vrijwilli- j ^ers hadden op enkele duizenden kerst- )omen uit de gemeente Zijpe gerekend. De kerstbomen houden in enkele stuif- ;aten het zand vast en raken gaande- veg bedolven, waarna het taaie hout in le loop van enkele jaren wegrot. De cerstbomen vervullen dezelfde functie ils de minder duurzame wilgentakken :n de traditionele i Jan Schaefer wil partij voor opheffen Amsterdamse deelraad AMSTERDM Jan Schaefer, voorzitter van de inmiddels opgeheven projectgroep Sociale Vernieuwing, wil samen met een groep mede bewoners van de binnenstad een partij oprich ten. Die zal maar met een doel meedoen aan de verkiezingen voor een stadsdeelraad in de binnenstad: het opheffen van diezelfde deel raad. Schaefer is de mening toegedaan dat het delegeren van een groot gedeelte van de ge meentelijke bestuurstaken naar stadsdeelraden de democratie niet dichter bij de burgerij heeft gebracht. Volgens hem zijn er met de stads deelraden slechts evenzovele „stadhuisjes" bij gekomen. Schaefer denkt dat bij de in 1994 of 1995 te houden verkiezingen voor de stadsdeelraad in de binnenstad een meerderheid is te halen voor een partij die zich de opheffing van de deelraad ten doel stelt. BARCELONA De i Spaanse overheid maakt zich ernstig zorgen over 1 mogelijke aanslagen van de Baskische terreurbe weging ETA voor en tij- dens de Olympische Spe len, die op 25 juli in Bar- I :elona beginnen. In een gisteren uitgelekt rapport 1 can het ministerie van oinnenlandse zaken wor den de in Barcelona gesta tioneerde agenten nu al cerplicht in diensttijd al tijd kogelvrije vesten te dragen. Bovendien worden alle pa- ;rouilles uitgerust met wapens /an een zwaarder kaliber. De selfde maatregelen zijn overi gens van toepassing op de igenten die in Sevilla voor de zedigheid van de Wereldten- 1 toonstelling Expo '92 moeten «vaken. Tot nu toe heeft de Spaanse overheid slechts glo bale cijfers bekend willen ma rten. Vanaf 16 januari tot 16 nei zullen uit het hele land L0.500 agenten van de nationa- e politie naar. Barcelona wor- len overgeplaatst. Daarnaast sullen nog eens vijfduizend le ien van de Guardia Civil en ?en onbekend aantal man- -.chappen van de landmacht ■vorden ingezet. De totale kos- ;en van de operatie bedragen bijna zevenhonderd miljoen £ware aanslagen in de Cata- aanse steden Sabadell, in de- 1 :ember 1990, en Vic, afgelopen somer waar ook olympi- ;che onderdelen zullen plaats- I /inden en een koelbloedige lubbele moord vorige maand j bp twee agenten in hartje Bar- ;elona hebben de verantwoor- De politie in Barcelona patrouilleert schijnbaar nonchalant, delijken van het veiligheids plan in opperste staat van pa raatheid gebracht. In het giste ren uitgelekte rapport bena drukt de staatssecretaris voor veiligheid, Rafael Vera, dat Barcelona en Sevilla dit jaar de belangrijkste doelwitten van de ETA zullen zijn. Vera schrijft aan de politie korpsen dat zij vooral reke ning moeten houden met aan slagen waarbij de terroristen de agenten van dichtbij in de rug of nek doodschieten. Daar naast blijft het plaatsen van bomauto's als voornaamste methode bestaan. Juist omdat de ETA in de afgelopen jaren zware klappen heeft incasseren vanwege de tatie van tientallen do's en een aantal belangrijke leiders van de beweging, wil len de Baskische t Barcelona en Sevilla bewijzen dat zij nog altijd over voldoen- leven gekomen, de slagkracht beschikken. 'Onwaarschijnlijk' Toen Barcelona halverwege de jaren tachtig samen met steden als Amsterdam en Parijs in de race was om de Spelen van 1992 te organiseren, werd de dreiging van het ETA-terroris- me nog als 'onwaarschijnlijk' afgedaan. Volgens het promo tie-comité van olympisch Bar celona zouden de Baskische terroristen nooit aanslagen plegen in een streek die net als het Baskenland voor zelfbe stuur ijvert. Maar sinds de toe wijzing van de Spelen aan de Catalaanse hoofdstad, in okto ber 1986, zijn in Barcelona en omgeving al bijna 40 Het vergrote risico van aansla gen in Barcelona lijkt het mi nisterie van binnenlandse za ken met een extra probleem op te zadelen. Geen van de duizenden agenten die in de komende maanden naar Bar celona worden overgeplaatst, staan te trappelen om de olympische stad te 'beveiligen'. Zij worden gedurende die tijd ondergebracht in dependances van de universiteit van Barce lona en in scholen en een en kel hotel. Het doorgaans wei nig comfortabele verblijf is gratis, schrijft Vera in zijn rap port, en daarnaast ontvangen, de ruim 10.000 agenten dage lijks 50 gulden voor hun maal tijden. Maar een dergelijk be drag en het lokkertje van een premie van zo'n 2300 gulden voor de 'olympische' agenten, zullen het enthousiasme er niet veel groter op maken om dag in dag uit met het een ko gelvrij vest en een zwaar ge weer door Barcelona te pa trouilleren. Promotie Patrouilles, nu al dagelijks na drukkelijk present in de om geving van de belangrijkste olympische accommodaties, die de terroristen moeten ont moedigen. Net als de docu mentaire van een half uur die de nationale Spaanse televisie afgelopen weekeinde uitzond en veel weg had van een pro motie-campagne van de poli tie. De reportage toonde spec taculaire beelden van oefenin gen van het elite-cammando van de politie in en rond het Olympisch Stadion. Hevige schietpartijen, gierend rem mende auto's en duikvluchten van een helikopter moesten een beeld geven van waartoe het commando, van wie de le den gemaskerd waren om her kenning te voorkomen, in Vooral burgemeester Pasqual Maragall van Barcelona hoopt, dat het publiek en de tv-kij- kers straks tijdens de Spelen niets van dat machtsvertoon te zien zullen krijgen. Vorige zo mer drong Maragall er al bij de veiligheidsexperts op aan ervoor te zorgen dat de veilig heid van Barcelona '92 meer doeltreffend dan nadrukkelijk aanwezig is. De burgemeester wil voorkomen dat de bewe gingsvrijheid van toeschou wers, deelnemers en journalis ten te zeer door strenge veilig heidsmaatregelen wordt be perkt en zo zijn grote olympi sche feest zal bederven. Nieuwe tijden, nieuwe helden. Vorig jaar was vooral het jaar van de gelijkhebbers. Na soms jarenlange verguizing en een af mattende strijd tegen de bierkaai zijn immers nogal wat landge noten door de 'nieuwe tijdgeest' in het gelijk gesteld. Zijn de dwazen van gisteren dan toch de wijzen van vandaag, net zoals onze gevreesde Sovjet-vijand van weleer tegenwoordig een arm lastige vriend blijkt te zijn? Tien gelijkhebbers aan het woord, over hoe het zo kwam en hoe het nu voelt. HET GELIJK VAN 'ONRUSTSTOKER' DE HAZE WINKELMAN (VEB) De onvermoeibare voor vechter van de rechten van aandeelhouders heeft overtuigend gelijk gekregen. „Toen we be gonnen werd onze kri tiek ons niet in dank af genomen", zegt mr. R.A.E. de Haze Winkel man, voorman van de Vereniging Effecten Be scherming (VEB). De VEB was een club die tien jaar geleden nog door menig aandeelhou der en ondernemer met enige dédain werd be handeld, maar zich in middels heeft ontpopt tot de schrik van de beurs- vloer en jaarvergaderin gen. „Een aantal jaren geleden hebben we bij VEB een dui delijke strategie uitgezet. Er komen aan het regentendom van de Nederlandse onderne- overtuigd. Het werd tijd dat de aandeelhouders meer in vloed kregen op de onderne ming. Maar we ontmoetten veel weerstand. Vaak hadden we maar één aandeel van een bepaald bedrijf en de kri tiek die ik op aandeelhou dersvergaderingen dan in bracht werd zachtjes gezegd niet altijd in dank afgeno men. En toch wilde ik, en de hele VEB met mij, me altijd constructief opstellen". „Waar die kritiek vandaan kwam? Nou ja, de Neder landse aandeelhouder was in die tijd nog erg gezagsge trouw. En de concernbestu- ren hadden soms van aan deelhouders nog nóóit nega tief commentaar op hun be leid gehad. Maar we hebben doorgezet. Ik wist vanaf het begin dat het een lange strijd zou worden. Een gewoonte verander je niet zo snel, het is een bewustwordingsproces dat jaren duurt. Toch heb ik getwijfeld aan de juist- goed voor een onderneming als de aandeelhouders in vloed hebben". „Geleidelijk is er een kente ring gekomen, want tegen woordig is het toch algemeen aanvaard dat aandeelhouders invloed hebben op het beleid van een onderneming. Onze grote doorbraak kwam met het overnamegevecht rond Kluwer. Het bestuur wilde zelfstandig blijven, terwijl wij wilden dat ze zouden worden overgenomen. We hebben de aandeelhouders gemotiveerd en toen kwam Elsevier op de proppen. Dat het bedrijf uit eindelijk is overgenomen door Wolters Samson maakt me niet uit. De aandeelhou ders hebben hun tanden la ten zien en daar ging het om. Bij die overneming hebben wij ons gelijk gehaald". Vanaf dat moment kan de VEB niet meer stuk bij de beleggers en ziet De Haze Winkelman ook de keerzijde van het succes. „Ik merk dat sommige bestuurders als door een wesp gestoken op mijn naam reageren. Mij wordt verweten dat ik de aandeel houders opstook. In je gezicht zijn ze altijd erg vriendelijk en beleefd, maar achter mijn rug maken ze me zwart. Ik vind die kritiek op de per soon niet terecht. Ik spreek namens een vereniging en ik voer het beleid van die vere niging gewoon uit. De aan deelhouder in Nederland wordt nu eenmaal steeds kri tischer, dat is de tijdgeest. De toegenomen mondigheid is gewoon een maatschappelijk verschijnsel en de VEB kana liseert dat". Eén van de besturen die het bloed van De Haze Winkel man wel kan drinken is dat van Nedlloyd. Het afkeuren van de jaarrekening van het bedrijf is hét grote wapenfeit van de VEB in 1991 en een definitieve bevestiging van haar macht. „De onderne mingen weten inmiddels wel dat zij rekening moeten hou den met de belangen van aandeelhouders. Dat is het succes geweest van de actie. Overigens profiteert de VEB zelf ook van het succes. De afgelopen vijf jaar is ons le dental gegroeid van vijfdui zend tot twaalfduizend!". 1 dOSKOU Onder druk van le enorme prijsverhogingen in i Rusland hebben andere leden 'an het nieuwe Gemenebest 1 'an Onafhankelijke Staten gisteren bekendgemaakt hun >rijzen eveneens te zullen ver- i logen, hetgeen een gevaarlijke i nflatoire spiraal zou kunnen 1 'eroorzaken in het hele gebied 'an de voormalige Sovjetunie. ^ooplqi op ten minste een van le particuliere boerenmarkten i n Moskou verlaagden daaren- 'J egen hun prijzen licht, of iverwogen dat te doen, om be- er te kunnen concurreren met le staatswinkels. „We laten de irijs afhangen van het aantal clanten dat we krijgen. Van- laag waren er geen klanten, lus hebben we besloten de >rijzen te verlagen", zei een tippen verkoopster. Vroeger hadden Sovjetburgers die schaarse artikelen zochten geen andere keus dan naar de veel duurdere kolchoz-mark- ten te gaan. Nu de prijzen zijn vrijgelaten en de vraag van wege de drastische prijsverho gingen is afgenomen wachten de consumenten kennelijk af of de begeerde voedingsmidde len in de gewone winkels zul len verschijnen. „In de winkels ligt de prijs nu iets hoger, maar nog altijd la ger dan op de markt", zei de marktkoopvrouw. „Maar ik heb geen zin om dit (koop waar) weer mee naar huis te nemen. Dus geef ik toe en ver laag mijn prijs". Wit-Rusland heeft zijn prijzen gisteren met gemiddeld 300 procent verhoogd om te voor komen dat Russen de repu bliek komen afstropen. De Oe kraïne en Moldavië hebben donderdag al prijsmaatregelen doorgevoerd. Kazachstan heeft gezegd zijn prijzen maandag te zullen verhogen en ook de an dere Centraalaziatische repu blieken overwegen volgende week stappen te nemen. De prijsverhogingen zouden de inleiding kunnen vormen tot een handelsoorlog, een ramp voor het breekbare Gemene best, dat toch al zwaar is aan geslagen door het falen van de telf voormalige Sovjetrepublie ken om het eens te worden over een gemeenschappelijk opperbevel over hun conven tionele strijdkrachten. Het slechtst denkbare scenario zou zijn wanneer de republieken elkaar zouden gaan opjagen in een inflatiespiraal met almaar stijgende prijzen en lonen. 3USKE EN WISKE LAMBIK BABA Het merendeel van de veertien dagen geleden gestolen ooie vaars is weer thuis in hun dorp Het Liesveld in Groot-Ammers. Twee paardetrailers fungeerden gisteren als 'taxi'. foto: anp URETERP Met feestelijk onthaal zijn 56 ooievaars als 'verloren zonen' gistermiddag thuisbezorgd op het ooievaars dorp in Groot Ammers. Een vrachtwagen van safaripark Beekse Bergen transporteerde de ontvoerde ooievaars van vogelasiel De Fügelhelling in Ureterp naar Het Liesveld. Een week lang verbleven de ooievaars in Ureterp om bij te komen van het kidnap-avon- tuur. Voorzichtig werden de statige uivers gisterochtend de laadklep van de trailer opge dreven. „Het zou te veel on rust en stress bij de dieren ver oorzaken als elk exemplaar stuk voor stuk beetgepakt zou worden. Ze hebben het de laatste weken al veel te zwaar te verduren gehad", vertelt een beheerster van het voge lopvangcentrum. Twee gewon de ooievaars kregen een apart plaatsje in de auto van Douwe en Griet Miedema, die het transport op de voet volgden. Voor het fokcentrum in Groot Ammers wordt het een lastige klus alle teruggevonden ooie vaars uit elkaar te houden. De dieven hebben de ringen de poten verwijderd met behulp van deze ringen is herkenning van individuele vogels mogelijk. Eén ooievaar legde het loodje tijdens de diefstal van in totaal tachtig ooievaars op 20 decem ber. In de nacht van 27 op 28 december vond de rijkspolitie 56 langpotige vogels terug in de omgeving van Nijeberkoop. Dierenhandelaar Van der P. (35) uit Haulerwijk, één van de twee hoofdverdachten in de zaak, had ze daar losgelaten. Alle vier verdachten in de ooievaarsroof zijn inmiddels in vrijheid gesteld door de offi cier van justitie in Leeuwar den. Vogelhandelaar In 't V. (34) uit Apeldoorn en zijn col lega uit Haulewerijk konden hun cel verlaten nadat hij een bekentenis had afgelegd. Twee andere mede-daders uit Haule werden eerder vrijgelaten. Van 25 jonge ooievaars ont breekt nog elk spoor. De Vo gelbescherming vermoedt dat ze zijn verhandeld in België. Ooievaars zijn in alle EG-lid- staten beschermd. Franse staat verleidt ENA-studenten in provincie I door 3 VAN HUET PARIJS /STRAATSBURG Om de 'verschrikkelijke pro vincie' zo aangenaam mogelijk te presenteren hebben de Franse overheid en de stad Straatsburg een miljoen franc, ruim drie ton, uitgetrokken voor het verleiden van 97 ENA-studenten. In het kader van een ingrijpend decentrali satieplan van de socialistische regering Cresson moet de be roemde en zeer elitaire École Nationale d'Administration naar Straatsburg verkassen. Tot ongenoegen van veel leer lingen en docenten die in meerderheid de neus optrek- ken voor het leven buiten Pa- I rijs. De voorhoede van de j ENA arriveerde deze week per trein in de Elzas, die j afgaande op eerdere ver- I klaringen van sommige stu- S denten ongeveer even aan- trekkelijk zou zijn als oostelijk Siberië. Om te laten zien dat I het buiten Parijs geen hel is, worden de ENA-studenten ge- f durende elf dagen comfortabel vertroeteld. i BERLIJN De Berlijnse Muur had in de nieuw jaarsnacht van 1962 al op geblazen moeten worden. De toenmalige Westber- lijnse senator Joachim Lipschitz overlegde toen tertijd met de geallieerden en hoge westerse politieke kopstukken over zijn plannen om de kersverse, maar al diepgehate muur te laten verdwijnen. Niet alleen in de stad Berlijn. Ook de gehele, toen nog tame lijk provisorische afrastering van noord tot zuid, van Lü- beck tot aan het Beierse Hof, zou gelijktijdig vernietigd moeten worden. Vrijwilligers van de Berlijnse politie in bur ger en leden van het grensbe wakingskorps zouden de springstoffen aanbrengen. Lip schitz zou bovendien over een sterk chemisch middel be schikken waardoor de Muur als die daarmee was be werkt na enige tijd vanzelf zou verbrokkelen. Het spectaculaire plan is ont huld door de Berliner Morgen- post. De krant voert een aantal voormalige medewerkers van Joachim Lipschitz op die allen bevestigen dat er dergelijke plannen waren en dat Lip schitz er op hoog niveau, maar in de grootste geheimhouding over sprak. Met de geallieer den al in de herfst van 1961, maar ook met Herbert Weh- ner, toentertijd voorzitter van de Westduitse liberalen, de FDP. Die zou het idee bij le den van de Bondsregering aankaarten. Willy Brandt, toen burgemeester van Berlijn, onthield zich van commentaar op de berichten, maar moet er volgens insiders van geweten hebben. Vooral de Amerikanen ston den vierkant achter Lipschitz' plan; de Britten waren uit angst voor Sovjetrussische ver geldingsmaatregelen iets te rughoudender. Dat menings verschil heeft er volgens Brit se archiefstukken ten slotte toe geleid dat het plan van ta- fel ging. De toen 43-jarige liberale sena tor van Berlijn Lipschitz had in de oorlog een arm verloren, maar was niettemin energiek, ook in de politiek. Hij wilde door de vernietiging van de Binnenduitse grens een inter nationale conferentie over de status van de stad forceren. Hij was hoogst verontwaardigd dat de geallieerden de toen pasgebouwde muur niet on middellijk platwalsten. Joachim Lipschitz overleed begin december 1961, twintig dagen voordat hij zijn planr had willen uitvoeren, nog on-ö, wetend hoe de geallieerden opk| zijn voorstel zouden reageren. B Een goede vriend van Lip-1 schitz, de nu 66-jarige Her-R mann Kreutzer, verwerpt hetfc idee dat de plotseling dood Lipschitz iets te maken hebben gehad met zijn verr tele plan. „Door zijn verwonding leedB Lipschitz aan ernstige stof wis-, selings- en bloedsomlooppro-r blemen. Tijdens een zitting^1 van het Berlijnse stadsbestuur F kreeg hij een hartaanval waar-^1 aan hij kort daarna in het zie-F kenhuis is overleden", aldusrr Kreutzer. f1

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4