Joegoslavische slachtoffertjes oorlog komen in Nederland bij 'De wereld onder één dak' op Vakantiebeurs Aantal asielzoekers in Nederland is in 1991 nauwelijks gestegen Van den Broek en Lubbers gaan naarZuid-Afrika 12 2 CeidaeSoivuwit BINNENLAND ZATERDAG 4 JANUARI 1992 In toekomst tekort aan verloskundigen verwacht UTRECHT Om een tekort aan verloskundigen te voorko men, zal de opleidingscapaciteit fors moeten worden uitge breid. Dat is de conclusie van een verkennende studie die H. Crebas voor de Nederlandse Organisatie van Verloskundigen (NOV) heeft uitgevoerd. Volgens haar is de werkdruk voor de 900 zelfstandig praktizerende verloskundigen nu al groot. Eén van de oorzaken is het stijgend aantal geboorten: 170.000 per jaar zo'n vijftien jaar geleden tegen 190.000 nu. Bovendien is er sprake van een verschuiving naar door verloskundigen begeleide bevallingen. Ook is de gemiddelde leeftijd van de vroedvrouwen lager geworden. De jongeren kiezen vaker voor deeltijdwerk of houden er al dan niet tijdelijk helemaal mee op als ze zelf zwanger worden, ook al omdat het een zeer zwaar beroep is. Zij bepleit behalve uitbreiding van de oplei dingsmogelijkheden het bevorderen van herintreding en zo nodig bijscholing. Gaswinning uit vuil 'veelbelovend'' WILP-ACHTERHOEK De experimenten met gaswinning uit de stortplaats in Wilp-Ach- terhoek worden 'veelbelovend' genoemd. Vlak voor de jaar wisseling zijn drie boorputten geslagen in de stortvakken die het laatst werden afgesloten. Daaruit komt nu zo'n zestig kubieke meter gas per uur. Het gas wordt gevormd door de rottingsprocessen onder de afdeklaag en momenteel wordt het verbrand. Bij een produktie van honderd kubie ke meter per uur kan een gas motor worden aangesloten, die een generator aandrijft. Vreemdelingenpolitie door Kosto op de vingers getikt DEN HAAG Staatssecretaris Kosto van justitie is er niet erg mee ingenomen dat rechercheurs van de vreemdelingendienst van de Rotterdamse politie onlangs een 9-jarige jongen op school hebben verhoord. Dat verhoor vond plaats, omdat het vermoe den bestond dat de moeder van de jongen via een schijnhuwelijk een buitenlander aan een verblijfsvergunning wilde helpen. In antwoord op vragen uit de Tweede Kamer heeft Kosto laten we ten dat de vreemdelingendienst „zich in beginsel van andere mogelijkheden moet bedienen om achter het karakter van een verbintenis te komen". Anderzijds is de Rotterdamse politie in dit geval niet al te ernstig over te schreef gegaan, want Kosto is het eens met de opvatting van de chef van de Rotterdamse vreemdelingenpolitie dat het optreden in dit geval „niet onver antwoord" was. In zijn algemeenheid houdt de staatssecretaris staande dat bij het verhoren van kinderen grote terughoudend heid geboden is. Dollarkoers 2,5 cent hoger AMSTERDAM De koers van de dollar is gisteren met 2,5 cent gestegen. Op de wis selmarkt in Amsterdam werd bij het slot van de handel 1,7345 genoteerd tegen een slotkoers van 1,7095 op don derdag. De dollarkoers was donderdagavond in New York al ruim boven de f 1,72 geko men. Valutahandelaren schre ven de winst toe aan vrees voor onrust in de vroegere Sovjetunie als gevolg van de liberalisering van de prijzen. De positie van de Duitse mark werd daardoor verzwakt. De actrice Tatjana Simic kon een groep van tachtig Joegoslavische kinderen, die i hun eigen taal moed inspreken. i Nederland drie weken vakantie proberen te FOTO: DIJKSTRA be-1 RUIS 6868 AMSTERDAM Sommi ge kinderen hebben we kenlang in een schuilkel der doorgebracht. Nog er ger, soms weten ze zelfs niet eens waar hun ouders zijn. Gisteren waren zo'n tachtig Joegoslavische kinderen, afkomstig uit een vluchtelingenkamp in Hongarije, op bezoek in 1 Amsterdam. Op uitnodi ging van Pax Christi Ne derland proberen de kin deren, die oorspronkelijk uit Osijek en Vukovar ko men, een beetje vakantie te vieren in Nederland. Remmelt Klost, voorzitter van de werkcommissie van Pax Christi Kinderhulp is belast met de opvang van de kinde ren. Hij vertelt: „Sommige kinderen heb ik nog niet een keer zien lachen. Ze hebben zoveel meegemaakt, dat de verhalen die ze tegen de gast oudergezinnen vertellen nu pas loskomen. Die zijn echt hartverscheurend. Van de meeste is hun huis verwoest, en soms weten ze niet eens of hun ouders nog in leven zijn". rDe organisatie hoopt dat ze in ieder geval deze tachtig kinde- ren drie plezierige weken heeft kunnen bezorgen. „Maar er zitten nog duizenden kinde ren in vluchtelingenkampen in Hongarije, om maar te zwij gen van de honderdduizenden die nog midden in het oorlogs geweld zitten", zegt Klost. Geen medewerking Christa van der Langkruis, se cretaris van Pax Christi Kin derhulp in Nederland: „Het KRO omroeppastoraat wilde in september kinderen uit het oorlogsgebied in Joegoslavië naar Nederland halen. Zij klopten bij ons aan, omdat wij veel ervaring hebben met der gelijke projecten". Ieder jaar haalt Pax Christi kinderen uit Berlijn (1200), Noord-Ierland (120), Polen (280) en Armenië (60) naar Nederland voor een paar weken vakantie. Aan vankelijk was het de bedoeling kinderen uit de oorlogsgebie den in Joegoslavië naar Ne derland te halen. „Maar van de autoriteiten in Joegoslavië kregen we geen enkele mede werking, laat staan uitreisvisa. Uit de door ons gelegde kon takten begrepen we dat het er een grote chaos was. Via via zijn we toen terecht gekomen bij een vluchtelingenkamp bij de plaats Pesc, net over de grens met Hongarije. Eerst wilden we veertig kinderen naar Nederland halen, maar in Pesc smeekte men ons orrj tachtig kinderen op te nemen. Dat werden twee bussen vol. We konden de kinderen on derbrengen bij gastgezinnen in Apeldoorn en Amersfoort". Tatji ana Klos organiseerde allerlei uit stapjes voor de kinderen. Ze zijn een middag gaan bowlen, naar een disco in een jonge rencentrum in Apeldoorn ge gaan, bezochten de dierentuin in Amersfoort en gingen giste ren naar Amsterdam, waar het Rijksmuseum werd bezocht en een door Holland Internatio nal aangeboden boottocht door de grachten werd gemaakt. Bij het gezelschap heeft zich ook de oorspronkelijk uit Zagreb afkomstige zangeres/actrice Tatjana Simic aangesloten. Haar lach werkt op sommige kinderen aanstekelijk, al we ten ze niet waarom de fotogra fen zich verdringen rondom die dame. Een jongetje vraagt of deze dame soms 'famous' is in Nederland. Eén van de be geleiders legt uit dat Tatjana Simic speelde in de film over de familie Flodder en dat zij liedjes zingt. Tatjana kan ten minste met de kinderen in hun eigen taal praten. Later doet zij verslag: „Van vrijwel alle kinderen hoor ik dat hun ouders nog in Joegoslavië zijn en van de meesten is het huis er niet meer. Het is afgebrand, weggebombardeerd of door een bulldozer met de grond gelijk gemaakt. Het is een wrede oorlog, de mensen wor den gewoon afgeslacht! Dat merk je aan de kinderen. Ze durven nauwlijks wat te zeg gen, en wat ze wel durven te zeggen maakt je niet bepaald vrolijk". Pax Christi Kinderhulp zou dit jaar graag nog meer groe pen uit Kroatië en Servië naar Nederland halen. Van der Langkruis: „De vraag is al leen, hoe pakken we dat aan. We halen het liefst kinderen uit de gebieden waar de oorlog woedt. Maar, zoals gezegd krij gen we geen medewerking uit Joegoslavië. Bovendien heb ben we niet voldoende gastge zinnen voor de volgende groe pen. Deze gastgezinnen moeten dan twee tot drie we ken twee kinderen opnemen. Nog een probleem is dat we onvoldoende geld hebben voor de organisatie en de reiskos ten. Iedere groep kost ons een goede ton. Dat geld hebben we eenvoudigweg niet. Tatjana Si mic hoopt echter het geld via een actie binnen te halen. „Deze kinderen mogen niet de dupe worden van een strijd, waaraan ze part noch deel hebben". Het gironummer van Pax Christi Kinderhulp is 506506, ten name van project Joegosla- UTRECHT Hoe het Gemenebest van Onaf hankelijke Staten zich zal presenteren, is nog een grote vraag. Zeker is dat de aangekondigde stand van de 'USSR' zal ontbre ken op de Vakantiebeurs 1992, die van 8 t/m 12 ja nuari in Utrecht wordt ge houden. De Jaarbeurs verenigt 'de hele wereld onder één dak'. Ruim zes tig landen, meer dan hon derd touroperators, maar ook de Nederlandse pro vincies, vele steden en tal van andere vaderlandse bezienswaardigheden to nen zich daar aan ruim 100.000 bezoekers. De Vakantiebeurs is de gele genheid bij uitstek om infor matie in te winnen over alle mogelijke soorten van vakan tiebestemmingen. De gletsjero- loog kan bij de stand van IJs land informeren naar de mo gelijkheden tot het beklimmen van de Vatnajökull. Wie het Plein van de Hemelse Vrede in Peking wil zien, kan terecht bij Stichting Chinawinkel Ko ning Aap. Wie voelt voor een 'niet-Rambo-achtige' survival zou bij de Groene Wereld in Chaam kunnen informeren. Einzelgangers wenden zich nieuwsgierig tot het bureau Eigen-Wijze Reizen. De oudere sportieveling zal zeker langs moeten gaan bij de Stichting Senior Sportvakanties. Ter plekke kunnen ook de diepere achtergronden van het bureau 'Zwerfkei Buitensport' worden bestudeerd. het vinden van alternatieve symbolen voor tulpen en mo lentjes. Voor de presentatie "1 Europe a table 1992' was ken nelijk geen Nederlands syno niem te vinden. Begrijpelijk, want de exploitanten wensen in stijl te blijven. Het is een in- titiatief van de Nederlandse horeca die, met het oog op het per 1 januari 1993 echt vere nigde Europa, in tientallen restaurants een maandelijks wisselend viergangenmenu gaat serveren, ontleend aan de nationale keuken van één van de twaalf lidstaten. De presen tatie vindt wisselend plaats in één van de twaalf Nederlandse provincies. Frankrijk bijt in ja nuari het spits af met, uiter aard, champagne. Spanje Vijfhonderd jaar geleden raak te Columbus vanuit Spanje in Amerika verzeild en dat feit zal zo langzamerhand wel tot iedereen zijn doorgedrongen. Spanje is er in elk geval in ge slaagd het gehele jaar in de schijnwerpers te komen en 'Columbus' loopt als rode draad door alle evenementen heen. De Olympische Spelen vinden plaats in Barcelona, in Se villa wordt de grootste we reldtentoonstelling ooit gehou den en bovendien is Madrid de culturele hoofdstad van Euro pa. Uiteraard is in de stand van Spanje vrijwel alle infor matie te vinden over de Spe len, tussen 25 juli en 9 augus- ook de modatie in de omgeving en vooral over de Catalaanse hoofdstad, die in de afgelopen jaren een ware metamorfose heeft ondergaan en doortrok ken is van de bezienswaardig heden. Al veel eerder, op 20 april (tweede paasdag), zijn in Sevilla de poorten opengegaan Een beeld van de Vakantiebeurs 1991 in Utrecht, die door vele duizenden reislustigen werd bezocht. FOTO: ANP ADVERTENTIE optiek 's-Gravenhage L v Meefdervoort 135 v. Hoytemastrut 107 Fr H®ndriklaan242 Heulstrut 19 DEN HAAG Het aantal mensen, dat in 1991 in Neder land een asielverzoek heeft in gediend, is ten opzichte van 1990 nauwelijks gestegen. In totaal telde het ministerie van justitie dit jaar 21.615 asielzoe kers tegenover 21.208 het vo rig jaar. Daarmee is de begin dit jaar alom verwachte sterke stijging van het aantal asiel zoekers uitgebleven. Dat blijkt uit cijfers die gisteren door het ministerie bekend zijn ge maakt. Joegoslavië gold in 1991 als het belangrijkste land van herkomst van asielzoe kers. Vooral in de tweede helft van dit jaar na het uitbreken van de vijandelijkheden aldaar besloten veel Joegoslaven hun heil in Nederland te zoeken. In totaal dienden dit jaar 2733 Joegoslaven in Nederland een asielverzoek in. Sri Lanka (1821) en Iran (1726) bezetten de tweede en de derde plaats. Justitie zette in 1991 lijk meer vreemdelingen uit dan in de jaren daarvoor. In totaal werden 14.333 mensen uitgezet. Overigens ging het daarbij in slechts 4006 gevallen Thema's om afgewezen asielzoekers. De beurs beslaat een opper vlak van 20.000 vierkante me ter, ruim 2500 meer dan vorig jaar. Voor 'Nederland' is de gehele Marijkehal gereser veerd. De 'algemene' tour operators en handelaren in campers en caravans zijn ver tegenwoordigd in de Irenehal I. Het 'buitenland' is te vinden in de Bernhardhallen I, II en III. Daar zijn de van oudsher meest populaire vakantiebe stemming Frankrijk en het onlangs uitgebreide Duitsland het ruimst vertegenwoordigd, gevolgd door België en Groot- Brittannië. De rest van het continent is verenigd in een blok 'Europa', terwijl de 'verre bestemmingen' elders samen zijn gebracht. "CASPER EN HOBBES DOOR BILL WATERSON Tussen de bedrijven door wordt aandacht besteed aan vier verschillende thema's. 'Zeker op vakantie' maakt dui delijk dat een reisverzekering er niet alleen toe dient de schade te vergoeden bij verlies of diefstal van bagage, maar - veel belangrijker - een nood zakelijk element is in de hulp verlening bij ziekte: het ver goeden van dokterskosten en ziekenhuisopname, het repa triëren van gestrande reizigers en in gelukkig zeldzame ge vallen ook het transport naar huis bij sterfgevallen. 'Holland Bloemenland' bevestigt het beeld dat met name buitenlan ders van ons land hebben en smoort daarmee discussies in de kiem over de noodzaak van Een klein o verwinninkje door BERT JANSMA Ook van mij de beste wensen. En, hoe is oud en nieuw bij u geweestNet zoals de krant schreef, een „rustige oudejaarsnachtRustig? De Golfoorlog maakte minder lawaai. Ik moet bekennen dat ik ook een kleine bijdrage geleverd heb. Voor het eerst in m 'n leven. Ik ging op oudejaarsdag met een merkwaardig gevoel die drogisterij uit, waar ik 'het' in een achterkamertje tussen de stopflessen had aangeschaft. Of ik zojuist iets zéér illegaals had gedaan. Dat zit namelijk zo: mijn lieve moeder had heel, heel lang geleden het lumineuze idee om boven de huiskamertafel met uitgestald vuurwerk een hardnekkig soort sterretje te demonsteren voor haar drie kinderen. Ze ontstak daarmee het door de postbode onder rembours afgeleverde knalassortiment van meer dan honderd stuks. Een pandemonium. Ik heb me met het gezicht tegen de muur moeten redden voor de vuurpijlen, tegelijkertijd pogende mijn brandende pyjama (het was vroeg in de ochtend) te doven. Mijn moeder ging tegen de vlakte en brak daarmee een bijzettafeltje. Door de rookontwikkeling was niet meer te zien waar broer en zus hun heenkomen zochten. De ramen sprongen door het geweld en de portemonnee van moeder werd later door een eerlijke buurman meters ver weg op straat teruggevonden. En dat in een huiskamer die net was voorzien van nieuw blank eiken meubilair. Toen we het er redelijk levend bleken te hebben afgebracht en de complete straat hoofdschuddend op de eerste rang bij ons in de tuin aantroffen, werd een familiale reddingsoperatie in gang gezet: Brandvlekken van tafel, kasten en stoelen krabben, niet te repareren stoelen ruilen met identieke stoelen uit de bovenkamers, het geblakerde plafond verven, nieuwe stroken aan de gordijnen. En: nieuw vuurwerk kopen. Moeder besloot het vader op een tactische manier te vertellen. Dus niet te vertellen. Toen hij thuiskwam acteerden we dat er niets gebeurd was. Niet overtuigend, want vaders eerste woorden waren: Wat is hier gebeurd? De donderwolk die hij na onze biecht verspreidde overtrof het spektakel van daarvoor bijna: Of we als de sodeju dat nieuwe vuurwerk terug wilden brengen waar we het gehaald hadden. Sindsdien is er in huize Jansma niets eens meer een onschuldig sterretje ontstoken. En nu dan zo'n veertig jaar later toch voor het eerst vuurwerk. „Kindvriendelijk", liet de drogist me weten. Want tenslotte was het bedoeld voor onze kleindochter, die echter al om elf uur was omgevallen van de slaap. Toen ik Den Haag al ver voor middernacht hoorde ontploffen, leek mijn eigen kleine bijdrage aan de geluidsoverlast me tamelijk zinloos. Niettemin heb ik op 1 januari voor twee tientjes ontstoken. Een klein overwinninkje. van Expo '92, waar 109 landen met samen meer dan 80 pro cent van de wereldbevolking zich 176 dagen lang zullen pre senteren. Er worden ruim twintig miljoen bezoekers ver wacht. En dan is Madrid ook nog 'Capital Europea de la Cultura', wat zich zal uiten in een overvloed aan culturele evenementen, al vant er tot op dit moment weinig lijn in de programma's te ontdekken. Verdwenen taboes 'Zuid-Afrika mag weer', is één van de prikkelende slogans, waarmee andere gebieden op de aardbol de aandacht probe ren te vangen. De Zuidafri- kaanse toeristenindustrie ver wacht in elk geval gouden bergen, nu de mondiale ban vloek als gevolg van'de apart heid is vervallen. En 'Pere strojka Reizen' profiteert volop van het failliet van de pere strojka, die immers in plaats van structurele hervormingen in de Sovjetunie een aan anar chie grenzende vrijheid in in tussen vijftien onafhankelijke republieken heeft veroorzaakt. De bureaucratische bemoei zucht van Intoerist is verdwe nen en alles wat vroeger taboe was, is nu toegestaan: over nachten bij gezinnen bijvoor beeld. De Vakantiebeurs 1992, in de Jaarbeurshallen in Utrecht, is van 8 t/m 12 januari geo pend van 9,30 tot 17.30 uur. Entree ƒ12,50; 4 t/m 11 jaar en 55+ ƒ10. DEN HAAG Premier Lubbers en minister Van den Broek zullen van 18 tot en met 20 februari op uitnodiging van president F. W. de Klerk een offi cieel bezoek aan Zuid- Afrika brengen. Het pro gramma voor het bezoek is nog niet bekend, maar het ligt voor de hand dat Lubbers en Van den Broek ook een ontmoeting zullen hebben met de lei der van het African Natio nal Congress, Nelson Mandela. Mandela werd in Nederland op het hoogste niveau ontvan gen nog voordat president De Klerk, na een bezoek aan een groot aantal Westeuropese lan den, waarbij Nederland werd overgeslagen, voor een offi cieel bezoek werd uitgenodigd. Minister Van den Broek heeft zes jaar geleden Zuid-Afrika bezocht als lid van de ministe riële EG-troika. Nederlandse premiers hebben Zuid-Afrika gemeden sinds de apartheids politiek in de jaren vijftig het karakter van de samenleving ging bepalen. Het bericht van het bezoek is niet in in alle geledingen van de Zuidafrikaanse maatschap pij met vreugde ontvangen. „Die Dietse Federasie", een zeer rechts gezelschap, heeft een verklaring uitgegeven die onder meer zegt; „Na jare van uitgesproke vyandskap van die Nederlandse kabinet teen die Afrikanervolk, behoort persone soos die heer Lubbers niet welkom te wees nie. Trouens, gesien sy weinig bril jante politiek in sie land en sy houding in die Kroatiese kwessie waardeur hy in die Europese pers die „Nederland se dilettant" genoem word, het die Boerevolk niks positiefs van hom te wagte nie". Het Komitee Zuidelijk Afrika en de Werkgroep Kairos be treuren dat met het officiële bezoek niet is gewacht tot in Zuid-Afrika een regering is aangetreden die het vertrou wen heeft van de diverse poli tieke stromingen. De twee anti-apartheidsorganisaties be treuren dat Nederland „de banden wil aanhalen met de huidige blanke regering die slechts een kleine minderheid van de Zuidafrikaanse bevol king vertegenwoordigt". Zij suggereren dat het beter was geweest te wachten tot de eind vorige maand begonnen onderhandelingen over een breed gesteunde overgangsre gering resultaat zouden heb ben opgeleverd. Ook de rege ring-De Klerk heeft zich be reid verklaard mee te werken aan de vorming van een rege ring waarin ook de meerder heid van de bevolking is ver tegenwoordigd. Euthanasierichtlijnen voor artsen en verpleegkundigen UTRECHT Het is van groot belang dat artsen en verpleeg kundigen met elkaar in ge sprek raken over het com plexe vraagstuk van de eutha- Dit geldt ook voor hulpverle ners die principieel tegen eu thanasie ziin. Onduidelijkheid over de taken, bevoegdheden en verantwoordelijkheden van artsen enerzijds en verpleeg kundigen anderzijds geeft in de praktijk aanleiding tot con flicten en onvrede. De organisaties van artsen en verpleegkundigen, de KNMG en de Nieuwe Unie '91 (NU '91), zeggen dit in een inlei ding bij euthanasierichtlijnen die zij gezamenlijk hebben op gesteld. Volgens deze richtlij nen kan alleen een arts de be slissing nemen om tot eutha nasie over te gaan. Als de ver pleegkundige betwijfelt of de zorgvuldigheidseisen goed worden toegepast, moet een gesprek met de arts mogelijk zijn. Een verpleegkundige die blijft twijfelen moet, na over leg met de patiënt en na dit aan de arts te hebben meege deeld, een derde om advies of bemiddeling kunnen vragen. In situaties waarin de ver pleegkundige vindt dat tot eu thanasie moet worden overge gaan en de behandelend arts niet, kan de verpleegkundige, die dagelijks met de patiënt optrekt, in gewetensnood ko men. In dat geval kan deze de patiënt wijzen op de mogelijk heid een andere arts te raad plegen. Artsen en verpleeg kundigen kunnen op grond van gewetensbezwaren weige ren deel te nemen aan beslui ten tot en uitvoering van eu thanasie. Als zij een verzoek om levensbeëindiging krijgen, zijn ze moreel verplicht de pa tiënt op de hoogte te stellen van hun standpunt. Ook mag van hen worden verwacht dat ze de patiënt zo snel mogelijk de gelegenheid bieden voor contact met een andere hulp verlener, aldus KNMG en NU '91.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3