Ceidóe Cowumt Oppositie dreigt president Georgië met bestorming President Bush wil diep in Pentagon snijden Agressie Marokko laat gebroeders Bourequat vrij CcidócSouxcmt 12 13 17 Bestand Kroatië lijkt te houden ï~l4 Dagen Gratis^ L4 ZATERDAG 4 JANUARI 1992 24 PAGINA'S in drie katernen Oude testament vindplaats van spanning en moraal r°n'; i Joegoslavische slachtoffertjes van oorlog komen bij in Nederland :ups: r\ Euro- J Palestijnse onderhandelaars stellen reis TICht Washington uit Herh Meevaller van 1,9 miljoen voor Leiden J vanuit 'SfrViCe Sal0n' "iet langer omroep- jnten gebonden De ondergang van Ben van der Burg „Het wachten is nu kö- op de wasbeer" Van Hanegem heeft weinig op met de voetbalbonzen De topsport van Hans springen van der Togt y parijs-: J. Kwak £\3 30-10.00' Car- space Mario Dunge- EESTELUK LEVEN/OPINIE BINNENLAND BUITENLAND AUTONIEUWS iCONOMIE LEIDEN/REGIO DIENSTVERLENING CUNST/RTV iramma's ir/menu 17 T/M 24. Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25228. Losse nummers 1,50. VAN ROY c.s ADVOCATEN Rapenburg 55, 2311 GH Leiden. Tel. (071) 122362 Financier Parretti in hongerstaking SIRACUSA De omstreden Italiaanse financier Giancarlo Parretti is gisteren een hongerstaking begonnen nadat een rechter zijn verzoek om te worden ontsla gen uit hechtenis had afgewezen. De 50- jarige zakenman werd vorige week vrij dag in Italië gearresteerd op verdenking van omvangrijke belastingontduiking. Parretti is internationaal vooral bekend door zijn op een fiasco uitgelopen overne ming van de Amerikaanse filmmaat schappij MGM/UA. Met de financier daarvan, Credit Lyonnais Bank Neder land, is hij al geruime tijd verwikkeld in een juridisch steekspel. De zeggenschap over MGM heeft Parretti inmiddels defi nitief i Nieuwe Rotterdammer Diergaarde Blijdorp heeft er weer een gorillaatje bij. De kersverse 'Rotterdammer' klampt zich hier vast aan moeder Annet. Pas als zijn of haar eigen geslacht is vastgesteld zal de baby-gorilla een passende naam krijgen. FOTO: ANP Zoveelste record brengt Dow Jones boven 3200 punten NEW YORK De Dow Jones-index van de Newyorkse effectenbeurs is giste ren voor de elfde achtereenvolgende beursdag gestegen en bereikte voor de zesde dag in successie een recordniveau. Het koersgemiddelde ging omhoog met 29,06 punten tot 3201,47, waarmee voor het eerst werd gesloten boven de grens van 3200 punten. De nieuwe koerswin sten wekten de nodige verbazing bij Gat in startbaan zorgt voor chaos SCHIPHOL Doordat gistermiddag opeens een gat ontstond in één van de twee banen van het vliegveld op Tenerife (Cana- rische Eilanden), hebben veel vakantiegan gers die naar huis zouden terugkeren grote vertraging opgelopen. De vermoedelijke oorzaak van het ontstaan van het gat is een verzakking of grondverschuiving. De lucht havenautoriteiten besloten daarop al het binnenkomend verkeer naar andere lucht havens in de buurt te dirigeren. Vliegtuigen die al op de luchthaven stonden, konden slechts mondjesmaat vertrekken. Een aantal passagiers van Transavia is in afwachting van hun terugvlucht ondergebracht in ho- TBILISI De Georgische oppositie heeft gister avond het ultimatum aan president Zviad Gamsa- choerdia om af te treden verlengd tot vanochtend acht uur. De oppositie trof voorbereidingen voor een beslissende bestorming van het regeringsgebouw waar de president zich met 1000 aanhanger-s schuilhoudt. de Georgische hoofdstad Tbili si vanuit een auto het vuur ge opend op een menigte van honderden mensen die een be toging hielden ter ondersteu ning van Gamsachoerdia. Ten minste twee personen zijn daarbij om het leven gekomen en er vielen verscheidene ge wonden, zo hebben ooggetui gen gemeld. De auto nam ver volgens de wijk maar betogers wisten een van de inzittenden te pakken. Hij zou ernstig zijn mishandeld. De oppositie heeft donderdag een militaire raad gevormd, de noodtoestand uit geroepen voor de gehele repu bliek en een uitgaansklok in gesteld in Tbilisi. De leider van de opstandige nationale garde had alle demonstraties en politieke bijeenkomsten in de hoofdstad verboden. Ook kondigde de oppositie aan een democratische macht te zullen installeren, verkiezingen te houden en economische her vormingen te zullen invoeren. President Gamsachoerdia wei gert af te treden. Hij meent in staat te zijn oneindig lang de opstandelingen te weerstaan. Hij beschuldigde het voormali ge Sovjetleger ervan zijn vij anden te bevoorraden. Honderden Georgiërs die een betoging houden ter ondersteuning van president Gamsachoerdia, slaan op de vlucht wanneer vanuit een auto het vuur op hen wordt geopend. g foto: ap WASHINGTON Op ge vaar af van onrust binnen het Amerikaanse leger wil president Bush nog dieper in het defensiebudget van de VS snijden dan eerder al was afgesproken. Geruchten in Washington wil len dat Bush van zijn minister van defensie, Dick Cheney, extra besnoeiingen verlangt ter waarde van 50 miljard dol lar over de komende vier jaar. De kolossale Amerikaanse de fensiebegroting bedraagt over 1992 nog altijd 290 miljard dol lar, vrijwel evenveel als in de laatste jaren van de Koude Oorlog. Enkele maanden gele den is, in reactie op de val van het communisme in Oost-Eu ropa, door het Witte Huis en het Congres in Washington overeengekomen dat de om vang van het Amerikaanse le ger zowel financieel als fysiek in 1996 met 25 procent moet zijn gekrompen. De Pentagon- begroting zou dan nog maar 220 miljard dollar belopen. Thans brengen de opheffing van de Sovjetunie en meer nog de belabberde toestand van Amerika's economie de presi dent tot de overweging om het militaire budget in 1996 op niet meer dan 170 miljard dol lar te hebben. Dat plan zorgt voor veel angst en stille tegen werking binnen het 2 miljoen man sterke Amerikaanse be roepsleger. „Ja, er is veel verzet. We heb ben het idee dat het politieke voor het moreel. De kater is na alle eer van de Golfoorlog des te groter. Geen enkel krijgsmachtonderdeel lijkt zijn bestaan meer zeker en geen enkel wapenproject heeft nog een gegarandeerde toekomst. Mensen gaan massaal op zoek naar ander werk', vertelde gis teren een woordvoerder van Pagina 5: Generaal Powell vecht tegen verdere bezuini ging ZAGREB Dertig minuten voor het ingaan van de wa penstilstand in de Joegoslavi sche burgeroorlog klonk giste ren in de Kroatische hoofdstad Zagreb het luchtalarm. De si renes hielden stil toen het be stand om 18.00 van kracht werd. De stad was tijdens het alarm verduisterd en het luchtafweergeschut bulderde. Het was echter onduidelijk waarop werd geschoten. Als het bestand wordt nageleefd, wordt de stationering van een VN-vredesleger van ten hoog ste 10.000 man in Joegoslavië mogelijk. De bemiddelaar van de Europese Gemeenschap voor Joegoslavië, Lord Car- rington, stelde voor om vol gende week in Brussel het vredesoverleg over Joegosla vië te hervatten. Afgevaardi- gen van 160 voornamelijk Ser vische partijen, bewegingen en culturele organisaties hebben gisteren een proclamatie aan vaard die de basis moet leggen voor een „nieuw Joegoslavië", met nieuwe grenzen, een nieu we grondwet en een nieuwe kieswet. Het nieuwe Joegosla vië zou volgens het document Servië omvatten, plus Monte negro en de 'Servische' gebie den die veroverd zijn op Kroa tië en die in Bosnië-Hercegovi- Dpklaringen na regen, /eel bewolking en >erioden met regen. Ifliddagtemperatuur >ngeveer 7 graden. Zuidwestenwind draaiend west en afnemend ot matig, rond kracht 4. itarx en Engels uimen veld voor lussische adel lOSKOU In Moskou loeten de grondleggers van tt marxisme plaatsmaken bor de Russische adel. Het Bdsbestuur besloot gisteren it het Marx en Engelsmu- jum aan de Vereniging van komelingen van de Russi- Adel zal worden gegeven, museum, dat gewijd is aan i grondleggers van het mar is gehuisvest in een iws pand in het oude htrum van Moskou, dat tot I revolutie van 1917 aan de Dolgoroeki toebehoor- De Unie van Nakomelin- wil er een museum, een jbliotheek, archieven en het fdactiecomité van haar tijd- ftirift 'Kring van de Adel' on- brbrengen. Ouderwetse verbranding Waar in veel andere gemeenten versnipperen de nieuwe formule lijkt voor het zich ontdoen van overbodig geworden kerstbomen, werden gisteren in Wateringen met veel gevoel voor traditie de denne tjes weer in brand gestoken. Vol gens 'deskundigen' is het een acti viteit die niet erg goed is voor het milieu. De vele toeschouwers die naar het parkeerterrein achter de Hofboerdrij in het Hofpark waren gekomen, hadden daar echter wei nig boodschap aan. Een metersho ge stapel van meer dan duizend bomen, waartussen nog opmerke lijk goede exemplaren zaten, werd iets voor half acht op deskundige wijze door leden van de Watering- se vrijwillige brandweer in lichter laaie gezet. Nog geen kwartier later was de brand al over zijn hoogte punt heen. Door de krachtige wind kon het gebeuren dat aan de ene kant van de stapel brandweerlie den de vuurzee in stand hielden met de nagekomen bomen, terwijl aan de andere zijde collega's met een brandweerspuit een ècherm van water legden om de opwaaien de vonkenregen onder controle te houden. FOTO: FREDERIK COENRAAD REGERING VS: „Baghdad misbruikt bevolking' WASHINGTON De Amerikaanse regering heeft de regering in Baghdad er gisteren van beschuldigd de eigen bevolking te gijzelen en uit te hongeren om gedaan te krijgen dat de Verenig de Naties wegens het lijden van de Irakezen het handelsembar go opheffen. Op 8 en 9 januari vindt in Wenen een gesprek plaats tussen vertegenwoordigers van de Iraakse president Sad dam Husayn en van de VN over een tijdelijke opheffing van het embargo tegen Irak om de verkoop van 1,6 miljard dollar aan olie mogelijk te maken. De opbrengsten zijn onder meer bedoeld voor het kopen van voedsel en medicamenten voor de bevol king. PARIJS De drie gebroeders Bourequat, die achttien jaar in een geheime Marokkaanse gevan genis hebben vastgezeten, zijn gis teren vrijgelaten en op het vlieg tuig naar Frankrijk gezet. René Midhat (59), Bajazet Jacques (58) en Ali August Bourequat (54) zijn in Marokko eerst door artsen opgekalefa terd. Eén van hen woog naar eigen zeg gen bij het verlaten van de beruchte gevangenis in Tazmamart amper 40 kilo. Zij kregen een Frans paspoort, hoewel zij waarschijnlijk ook de Ma rokkaanse nationaliteit hebben. Hun moeder was Marokkaanse en hun va der was een tot Fransman genaturali seerde Tunesiër, die na Marokko's on afhankelijkheid in 1956 meehielp aan het opzetten van een militaire inlich tingendienst in Marokko. De gebroe ders zijn naar eigen zeggen „gekid napt". Volgens geruchten zouden zij voor Israël gespioneerd hebben, vol gens andere verhalen zouden zij het slachtoffer zijn geweest van een wraak actie van Ahmed Dlimi, een vertrou weling van de Marokkaanse koning Hassan. Familie, vrienden en Amnesty International hebben jarenlang cam pagne gevoerd voor hun vrijlating. De omstandigheden in de gevangenis wa ren vreselijk, zeiden de broers bij aan komst in Parijs. De cellen hadden meer weg van een „graf". Niemand van bui tenaf, ook niet het Rode Kruis, heeft de mannen ooit mogen bezoeken. Moha- med Ziane, een lid'van een raadgevend orgaan voor mensenrechten in Marok ko, zei dat de koning hun straf had kwijtgescholden, maar hij gaf ook toe dat zij nooit officieel in staat van be schuldiging zijn gesteld. Wiegel bereid oude jaars vereniging te helpen LEEUWARDEN Commissaris van de koningin in Friesland H. Wiegel is bereid de oudejaarsvereniging 'Vesuvius' uit Elsloo te helpen als blijkt dat deze in moeilijkheden komt door de ont vreemding van het wassenbeeld van Gorbatsjov. Dat heeft hij gisteren aan de leden toegezegd. De leden waren naar de nieuwjaarsreceptie van Wiegel geko men, om hem te vragen te bemiddelen in de zaak. De verwach ting is dat Wiegel samen met burgemeester J. Lesterhuis van Ooststellingwerf contact opneemt met de officier van justitie, die de zaak moet behandelen. Het beeld van Gorbatsjov is donder dag op last van het openbaar ministerie naar het politiebureau van Oosterwolde gebracht. ADVERTENTIES De 'topsport' van Hans van der Togt, de tonen uit de onder- maag van Barry White en de eenzame strijd op de 'Flying Enterprise' van kapitein Kurt Carlsen. Dat en nog veel meer treffen de lezers van de Leidse Courant vandaag aan in de wekelijkse bijlage Finale. Bepaald opzienbarend is het relaas van enkele huisartsen over agressieve patiënten, opgetekend door Jan Witting naar aanleiding van het feit dat onlangs in Rotterdam een huisarts zijn praktijk sloot wegens 'terrorise ring'. Agressieve methoden zijn dan ook helemaal niets voor de Leidse Courant. Dat is dan ook naar alle waarschijnlijk heid de reden, dat onze nieuwe lezers altijd zo spontaan on derstaande bon invullen. I Ik wil O de'Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Li een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voc slechts 3 weken le betalen, t.vv. f. 19,50. .1 direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: In maand f. 27,00 (met automatische betaling) n kwartaal f. 82,80. I Dhr/Mevr: Voorl: Postcode/Plaats: AUTOVERHUUR F.PRANGERI I Telefoon: I ?sTo 14.00 en 15.00 uur, telefoönnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Bei 071-313677 I Of deze bon opsturen in een I open envelop - zonder ppstzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, - 2501 VC Den Haag 711848 003017

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1