Van Hanegem heeft weinig op met de voetbalbonzen 1 mal Ie ZATERDAG 4 JANUARI 1992 PAGINA 19 Jarenlang heerste hij op de (internationale voetbalvelden. Hij werd beroemd door zijn bloemige teksten. Hij dankte zijn bekendheid eveneens aan zijn linkervoet en de boordevol met effect geladen passes. Niet voor niets kreeg hij de bijnaam 'De Kromme'. Samen met Johan Cruijff tekende hij voor een van de meest succesvolle perioden van het Nederlandse voetbal. In zijn rijke, met successen overladen carrière kwam hij in actie voor Velox, Xerxes/DHC, Feyenoord, AZ en FC Utrecht. Aan het eind van zijn 585 wedstrijden omvattende loopbaan (494 competitie-, 48 Europa Cup-, 41 KNVB beker- en twee wereldbeker wedstrijden) was hij nog actief in Amerika, met als grootste doel nog wat dollars mee te pakken. Hij speelde verder 52 interlands, mocht één keer de aanvoerdersband dragen en scoorde voor Oranje zes keer. Willem van Hanegem werd al bij zijn leven een legende. Komend voetbalseizoen is hij trainer van amateurclub Holland. ,ZE KUNNEN NOG GEEN NIYEA-BAL WEGSCHOPPEN' HAARLEM - In de jaren na zijn actieve loopbaan is het een beetje stil geworden. Zijn naam wordt af en toe nog genoemd. Als assistent- trainer bij verschillende betaalde voetbalverenigingen. Soms werkt hij aan een televisieprogramma mee en ook levert hij bijdragen aan het voetbalweekblad Voetbal Inter national. In tegenstelling tot veel van zijn strijdmakkers van weleer lukt het hem niet echt van de opge bouwde faam te profiteren. De in middels 47-jarige voormalige ve dette, is nu dan ook werkloos. Hij heeft dus tijd genoeg om na te den ken. Over de voetbalsport, de maatschappij en zichzelf. Het le vert soms fraaie ontboezemingen op. Voor Willem van Hanegem ziet de we reld er nog altijd mooi uit. Het feit dat hij in Haarlem werkloos thuis zit, deert hem ogenschijnlijk niet. Hij gebruikt de beschikbare uren om over de vaak te genstrijdige maatschappelijke ontwikke lingen te filosoferen en geniet ook op een andere manier van het leven. „Het is geweldig om met mijn zoontjes Wil lem en Boy bezig te zijn. Ik ben vooral met Willem op de fiets al overal heen geweest. Ik heb al vele banden versleten. Als bouwvakker heb ik daar vroeger nooit tijd voor gehad. Ik ben altijd van maandagochtend tot vrijdagavond weg geweest. De resterende tijd is aan het voetballen besteed". Willem is 3,5 jaar en Boy is tien maanden oud. Hij kan met plezier over voetballen ver tellen. Zijn Feyenoord-jaren hebben een stempel op hem gedrukt. Vooral door de aanwezigheid van de toenmalige oefen- meester Ernst Happel. „Ik kon enorm goed met die ouwe opschieten. We had den echter ook vaak ruzie. Dan moest ik bij het bestuur komen. Ik zie het nog voor me. Kwam ik de kamer binnen, zag ik Happel achter de tafel naast het be stuur zitten. We keken elkaar aan, be gonnen te lachen, gaven elkaar een hand en we waren weer vrienden". Ook de naam van Henk Wery doet hem breed grijnzen. „Een geweldig fijne vent. Feye noord had op een bepaald ogenblik be sloten dat hij moest worden vervangen door Grabowski. Nu wilde het toeval dat we net vriendschappelijk tegen die Duitsers moesten spelen. We hebben die Grabowski zo hard geschopt, dat hij geen zin meer had te komen. En zo kon Henk Wery mooi blijven!". Enkels Als Feyenoord-official Fred Blankemey- er ter sprake komt, verandert de toon. „Hij heeft net in VI gezegd dat ik Feye noord vaak in de steek liet. Toch heb ik wekenlang met vijf tot zeven verdoven de injecties gespeeld. Moest ik van Hap pel voetbalschoenen kopen die twee ma ten te groot waren. Om mijn tenen te ontzien. Gingen ze er op de training na tuurlijk toch weer boven op staan! Neen, dat is geen aardige mijnheer, die mijn heer Blankemeyer". En om extra te benadrukken alles voor zijn sport en Feyenoord over te hebben gehad, vertelt hij nog maar eens over het in de universiteit in Nijmegen gehouden onderzoek. „Daar zijn foto's van mijn enkels gemaakt. De studenten en andere deskundigen hebben daarna mogen ra den van wie die enkels waren. De con clusie was dat het ging om een zeventig jarige man in een rolstoel! Achteraf heb ik mazzel gehad. Ik heb nooit wat aan mijn knieén gehad. Daardoor heb ik het kunnen volhouden". Van Hanegem kreeg ook bekendheid door wat hij buiten het veld deed. Zijn rechtlijnige denkwijze en vooral de daar aan gekoppelde uitspraken zijn door ve len als dolkstoten ervaren. Van Hane gem heeft al lang ontdekt dat hij door zijn teksten meer vijanden dan vnenden heeft gemaakt. Het zal hem echter niet veranderen. „Het is een soort innerlijke drang. Je doet iets waarvan je voelt dat je het moet doen. Ongeacht de gevolgen. Zo heb ik ook geweigerd als assistent bij Haarlem aan te treden. Ze boden vijftien mille. Als ze helemaal niemand meer kunnen vinden, komen ze naar Willem toe". Kluts kwijt Ongevraagd komt hij met de nodige voorbeelden waaruit blijkt dat tegen woordig de nodige uren voor de beeld buis worden doorgebracht. „Als je objec tief luistert dan hoor je dingen waarvan je denkt: dat bestaat niet! Er wordt niet meer nagedacht. Ook niet als vedetten als Van Basten, Rijkaard en Gullit wor den geïnterviewd. Het geldt trouwens in zijn totaliteit. Alles wat de mensen op tv zeggen wordt voor waar aangenomen en opgeschreven. Als er per ongeluk iets an ders wordt gevraagd, dan zijn ze de kluts kwijt. Ook al omdat er altijd maar voor besprekingen moeten zijn. Het ligt er zo dik op als je die praatprogramma's ziet. Je voelt dat het niet spontaan gebeurt. Ik begrijp dat niet. Je mag je toch verspre ken. Als dat niet mag, heeft het geen zin. Dan kun je je bij wijze van spreken be ter ophangen". „De hele maatschappij lijkt wel gepro grammeerd. Weet je wat ik nog het ver schrikkelijkste vind? Dat de mensen te genwoordig alles omdraaien. Als ik vroe ger overdag in mijn auto reed en mijn lichten aan had, gaven de andere auto mobilisten lichtsignalen om me te waar schuwen. Nu wordt er geknipperd als te ken dat je je licht moet aandoen. Wij draaien alles om! We zeggen iemand aar dig te vinden in de hoop dat het omge keerde ook geldt. Dat het doorwerkt. Dat er weer een goed woordje wordt ge daan. We krijgen zo een maatschappij met mensen zonder ruggegraat. Ik vind het allemaal wel een beetje frustrerend. Onlangs ben ik verzocht aan een televi sieprogramma van Ursul de Geer mee te werken. Een programma over kinderen met oudere vaders. Die De Geer stelde de vreemdste vragen. Zo van: 'Op die leeftijd van jou moet je geen kinderen meer nemen' en: 'Besef je dat je vader binnenkort dood kan zijn'. Achteraf heb ik er spijt van niet op die uitnodiging te zijn ingegaan. Had ik kunnen zeggen: 'Ursul, jij bent ook niet geschikt voor kinderen, omdat jullie allemaal van die verschrikkelijke egotrippers zijn'. Ze denken met die voorgeprogrammeerde vragen te scoren. Laten ze opschieten die mafkezen!". Ramp Willem van Hanegem laat zich niet meer gebruiken. Heeft er zelfs geen be hoefte aan wat extra huishoudgeld te vergaren om zijn bestedingspatroon een wat rianter aanzien te geven. Het is hem allemaal een beetje te gek geworden. „Kijk nou eens naar Joegoslavië. Die mensen vernielen hun eigen steden. Schieten hun eigen mensen overhoop en dan gaan wij een inzamelingsactie hou den. Ik kan huilen als ik die ellende zie, Wim van Hanegem. maar we moeten het geld toch ergens an ders besteden". Behalve de nieuwsprogramma's volgt Van Hanegem uiteraard ook de in de huiskamer gebrachte voetbalwedstrijden. Maar ook hier is sprake van kommer en kwel. „Ik wil niet negatief zijn, maar het is natuurlijk niets meer. Vroeger sprak je al op maandag over de komende Euro pa-Cupwedstrijden. Ik installeerde me uitgebreid op de sofa. Dat is voorbij. Ik kijk niet meer met plezier. Zit de hele avond te schakelen. Van de ene wed strijd naar de andere. Als het boeit blijf ik kijken, anders niet. Ik ben al vaak be drogen uitgekomen. Die wedstrijd An- derlecht-Panathinaikos, dat was een hele goeie. Die moeten ze op video zetten voor mensen die niet of nauwelijks kun nen slapen. Dat is dan meteen opgelost. Ik heb urenlang naar allerlei wedstrijden zitten kijken. Tot Tirol toe, omdat die ouwe daar zit. Ik kijk uit nieuwsgierig heid. Zo ook naar België-Luxemburg. Dat was een ramp. Daarna heb ik over geschakeld naar Engeland-Duitsland. De Duitsers speelden goed en dat vond ik nou ook weer vervelend. Ik weet dat het onredelijk en stom is, maar zo zit het nu eenmaal in elkaar. Als ik Nederland zie spelen, wil ik altijd dat er wordt gewon nen. Maar zelfs al is het resultaat goed, zoals tegen Griekenland, dan nog heb ik als voetballiefhebber niet genoten. Ook tegen Portugal was het na twintig minu ten gebeurd. Daarna was het een ramp. Bang En dan hoor ik Rinus Michels op de tv verklaren dat gespeeld is volgens het sy steem dat gedurende vier dagen trai ningskamp is uitgedokterd. Dan denk ik: wat hebben ze daar dan gedaan? Volgens mij helemaal niets, want het was niks!". „De voetbalmensen gaan allemaal aan de realiteit voorbij. Dat is trouwens de tendens van de laatste jaren. Er wordt niets meer gezegd als het fout is. De trai ners zijn er allemaal bang voor. En het wordt alleen maar erger. Op een gegeven ogenblik durft niemand meer te zeggen dat het spel ver beneden peil is. Daar is geen aardigheid meer aan. Je kunt beter recht-toe-recht-aan zijn. Zelfs opmerkin gen die niets met kritiek te maken heb ben worden wel als zodanig ervaren. Ze zijn direct gepikeerd. Dat heeft niet al leen betrekking op het Nederlands elftal maar op het hele voetbal. Ik erger me aan het verbloemen van de dingen. Ik houd van aanvallend voetbal. Tegen woordig wordt na interlands gesproken over de Cruijff-stijl en de Milaan-stijl. Wat is dat dan? Cruijff speelt bij Barce lona anders dan bij Ajax. Wat zijn er toch een gekke mensen!". Het interlandvoetbal kan hem eigenlijk niet meer boeien. Sterker nog: er is een periode geweest dat hij ervan walgde. „Ik vind het nu wel weer leuk, maar ik heb een periode gehad dat het me enorm tegenstond. Alleen al door de mensen die er omheen lopen. Als oud-internatio nal moet je schooien om een kaartje voor de koffiekamer. En als je binnen bent, zie je allemaal mensen die niets betekenen voor het voetbal. Ze kunnen een Nivea-bal nog geen meter wegschop pen. Ze lopen er alleen maar om gezien te worden, dat vind ik dan schandalig. Ja, dan ben ik op zo'n moment best te leurgesteld. Ik heb altijd trouw mijn kaart besteld, maar ik ga maar niet meer. Het gaat niet om dat bakkie kof fie, hoor, maar je kon even kletsen tot de files weg waren. Daar ging het om. Maar als je moet staan bedelen is het wat mij betreft snel bekeken. Ik ben bij Nederland-Duitsland drie kwartier eerder weggegaan". Tranen Ook als PSV ter sprake komt, plaatst Van Hanegem de nodige kanttekenin gen. Met name als over Romario wordt gesproken. De magiër van het midden veld heeft ook nu een eigen mening. „Het is een heel goeie speler. Ik begrijp de opwinding echt niet over de dingen die hij er allemaal bij doet. Dat zal me een zorg zijn. Kijk, als ze een beetje mensenkennis bij PSV hadden gehad, dan hadden ze vooraf gezien hoe die jongen in elkaar zit. Dan hadden ze hem nooit al die privilëges gegeven. Ze heb ben hem één, nee twéé handen gegeven en nu geeft dat problemen. PSV heeft wel veel internationals, maar het zijn geen persoonlijkheden. Die hadden Ro mano anders in het begin zeker op zijn nummer gezet. Hadden hem verteld dat hij heel goed is. maar dat hij alleen kan functioneren als de anderen hun werk doen. Het is hem vermoedelijk wel ver teld maar vëél te laat. Toen hem niets meer kon gebeuren. Hij kan nu de boel in het ootje nemen. Hij is een soort God op aarde. Een schitterende speler en die kopAls je hem ziet kijken, dan krijg je zelf tranen in de ogen!". Van Hanegem moet om zijn eigen woorden lachen. En niet voor de eerste keer, want werkloos of niet: hij ver maakt zich best. Het doet hem dan ook beslist geen pijn dat de huidige vedetten van het voetbalveld zo veel geld verdie nen. „Elke tijd heeft zijn charme. De ene keer koopje een ijsje voor een dubbeltje, de andere keer voor een kwartje. Die tekst van te vroeg geboren zijn, is alle maal onzin. Ik vind het best als de top pers veel verdienen. Het enige waar ik problemen mee heb, is dat ik niets krijg te zien. Er is te weinig plezier in het spelletje. Dat vind ik jammer". Gevoelskwestie Als het even kan wil hij daaraan in de toekomst verandering brengen. Na lang aarzelen heeft hij toch maar besloten volgende maand de verkorte trainerscur sus te volgen voor het diploma oefen- meester 1. En misschien zelfs ooit coach betaald voetbal. „Ik heb altijd lopen schreeuwen. Nu krijg ik de kans, dus moet ik het maar doen ook. Anders had ik niets moeten zeggen". Het betekent een radicale .ommekeer in zijn leven. Als assistent-trainer bij Wage- ningen heeft hij nog bewust de zijde van de spelers gekozen. Daarom ook heeft hij zich altijd bij hen omgekleed. Ook heeft hij er bijvoorbeeld nooit zin in ge had samen met een hoofdtrainer naar de club te gaan. Zelfs niet met de in de buurt wonende Piet Buter die hem in dertijd bij Wageningen heeft ingelijfd. „Het liefste zit ik heel alleen in mijn auto. Ik heb niets tegen Piet of welke trainer ook. maar ik moet niets van dat gezanik over training, club etcetera heb ben. Het is een gevoelskwestie. Ik heb me lang meer speler dan trainer ge voeld". Als toekomstig officieel oefenmeester zal hij toch concessies moeten doen. Zal hij zich moeten aanpassen aan mensen die vaak heel anders denken. Al is het alleen maar om zich te handhaven. Hij zal, om zijn eigen woorden te gebruiken, de voorzitter een hand moeten geven en de sponsor op de schouder slaan. Van Ha negem maakt zich daarover niet ner veus. „Ik probeer mezelf te zijn. Zodat ik thuis voor de spiegel niet hoef te den ken: ben ik nou ook zo'n nagemaakte?! Geloof me, dat is belangrijker dan een tas met geld!". CeidócSouAont

Leidse Courant | 1992 | | pagina 19