Vuilverbrander te dicht bij militair laboratorium tël LEIDEN OMGEVING p^Wat doen de stedelijke instellingen met hun geld? LEIDSCHENDAM: Uitnodiging fieidócSouumt mui "idócGcvmmit Automobilist meldt ef oo^zich dag na ongeval ergebracj kelcentruALPHEN AAN DEN RIJN Een 39-jarige man ten afgejuit Woerden heeft zich gistermiddag bij de Alphen- ;r hondese politie gemeld nadat hij een dag eerder op het oor, omdStationsplein een jongen van twaalf jaar had aange- dergelopireden. De man had de jongens wel zien oversteken, ngen nieen tik tegen de zijkant van zijn terreinwagen ge- Een ta^hoord maar was in de veronderstelling dat het om nadat ziwat baldadigheid ging. mende wToen hij echter uit de krant vernam dat de jongen seld. Vevrij ernstig gewond was geraakt, heeft hij zich bij auto-inz:de politie in zijn woonplaats gemeld. Later heeft hij or de po'een verklaring bij de Alphense politie afgelegd, die f zelfs do ervan overtuigd is dat de man niet opzettelijk was leger wcdoorgereden. Surveillance grijpt kassadief in steeg LEIDEN Jezelf verbergen met een ge stolen kassa in een steeg is niet slim, iezelf verbergen in een steeg met dezelfde kassa recht tegenover de plek van het misdrijf is dat al helemaal niet. Dat heeft een 23-jari- ge Leidenaar vannacht geweten. Na een ruit te hebben ingeslagen bij een kleding zaak in de Haarlemmerstraat dook hij fluks de Schapensteeg in om zich voor de surveillanceauto te verbergen. De agenten hadden hem echter allang gezien en gre pen de man in de kraag. Voor de snijwon- den die de amateur had opgelopen bij het inslaan van de ruit moet hij zich nog laten behandelen in het AZL. Diaconessenhuis wordt uitgebreid Fietser LEIDEN De afdeling radiologie van het Diaconessen- a*f*Wfind huis wordt het komende jaar uitgebreid. Daarnaast wor- 5 UI 111 den de operatiekamers geheel gerenoveerd. Hiervoor is drie miljoen gulden nodig. Dat zei C. Leijte, directeur be- NOORDWIJKERHOUT drijfsvoering van het ziekenhuis, gisteren in de traditio- Een 62-jarige man uit nele nieuwjaarstoespraak. Noordwijkerhout is gister- De opknapbeurt komt tegelijktertijd met het nieuwbouw- middag rond kwart voor plan voor het beddenhuis. Vorig jaar was begonnen met drie op de Schoolstraat in de renovatie maar al snel mondde dat uit in nieuwbouw- zijn woonplaats gewond plannen. Leijte kondigde eveneens aan dat zeer binnen- geraakt na een val van kort een vijfjarenprogramma wordt gepresenteerd waarin zijn fiets. Toen hij moest de rest van de toekomstige werkzaamheden zijn opgeno- uitwijken voor een kind, men. Bovendien wil het ziekenhuis de hoofdentree op- raakte hij de stoeprand, knappen: de ingang, de winkel en de receptieruimte Daardoor verloor hij zijn moeten drastisch worden gemoderniseerd. Om beter tege- evenwicht en viel met zijn moet te komen aan de wensen van de patiënten, wordt de hoofd tegen de stoep. Hij is patiëntenvoorlichting verbeterd, naast de instelling van overgebracht naar het een patiëntenservice. AZL. VRIJDAG 3 JANUARI 1992 Klant bedreigt taxichauffeur LEIDEN Een Leidse taxichauffeur is gister avond in Noordwijkerhout bedreigd door een klant met een vuurwapen. De klant stapte gister avond op het Stationsplein in een taxi en reed jiaar Noordwijkerhout. Hij droeg toen al zichtbaar een vuurwapen. In Noordwijkerhout werd de taxi met chauffeur op de Zeeweg/Schelpenweg terug gevonden. De klant bleek naar het Franse le Ha vre te hebben willen rijden mar daar had de chauffeur niet zo'n zin in. De klant stapte daarop uit, richtte het pistool op de chauffeur maar rende toen weg. Een intensieve speurtocht met honden leverde geen spoor meer op van de dader, die naar alle waarschijnlijkheid uit Ierland kwam. :ijn d steeg h tgel"acen)SCHENDAM De et land t^nde vuilverbran- 1 regen &jnstaiiatie GAVI op e jaar iJ^y3urg komt te dicht tarmen springstoflaborato- i de afgel van TNO in Leid- lektricitqidam te staan, meent ind storiiractie van de Leid- vaak urhdamSe Socialistiese oners" v)j (SP)- ..Als er onge- Istad zatien gebeuren, zijn de et donkdgen voor zowel om- afvrager^nden als werkne- kenneli mers niet te overzien", al dus SP'er Theo van Rijn. De GAVI zou daarom vol gens de fractie niet op de geplande lokatie gebouwd mogen worden. Volgens Van Rijn is het be staan van het laboratorium strijdig met het bestemmings plan. Van Rijn: „Het bestem mingsplan kent een milieuzo nering van 500 meter. Dat houdt in dat de afstand tussen een vuilverbrander en een springstoflaboratoriumten minste 500 meter moet bedra gen. Het lab bevindt zich ech ter op 400 meter van de GAVI". De SP meent dat de geheime hinderwetvergunning die door het ministerie van VROM aan TNO is afgegeven, openbaar moeten worden gemaakt. Deze is geheim, omdat het laborato rium een militair object is. De. gemeenteraad van Leidschen- dam, die op korte termijn het bestemmingsplan voor de lo katie van de GAVI moet vast stellen, verkeert nu in het on gewisse over de vergunning. Van Rijn vindt dat open kaart moet worden gespeeld. „Je kunt niet op basis van onvolle dige informatie een bestem mingsplan vaststellen". V olgens een woordvoerder van TNO is de term springs toflaboratorium die de SP ge bruikt niet juist. „Dan denk je aan explosieven en vuurwerk. Wat we op Ypenburg hebben, is een ballistisch laboratorium waar kogels worden getest". Volgens de woordvoerder zijn alle veligheidsmaatregelen in acht genomen om gevaarlijke situaties te voorkomen. „Het afvuren van kogels gebeurt in een bunker achter metersdik ke muren". Theo van Rijn is hiervan niet onder de indruk. „Van kernreactoren wordt ook altijd gezegd dat ze zo veilig zijn. Feit blijft dat de vuilver brander te dicht bij het labora torium komt te staan". EEN JAAR SOCIALE VERNIEUWING: Sociale vernieuwing kon niet zonder een nieu we invulling van het Nederlandse staatsrechte lijke systeem, vond het derde kabinet-Lubbers. En behalve over de sociale vernieuwing startte ook de discussie over bestuurlijke vernieu wing. Maar vooral ambtenaren op rijksniveau blijken daar nogal moeite met te hebben. Niet voor niets protesteerde een twintigtal wethou ders sociale vernieuwing uit den lande, waar onder Hennie Koek, tegen de trage voortgang. Nog steeds moeten zij bij verschillende loket ten aankloppen voor hun subsidies, nog steeds lopen zij tegen de kokers en cocons op waar rijksambtenaren zich in hebben opgesloten. Decentralisatie van het bestuur was een mooi woord, maar in de praktijk viel er weinig van te merken. Maar ook in de lagere echelons kan de sociale vernieuwing niet slagen zonder dat de bestaan de overlegstructuren op de helling gaan. Als buurtbewoners ergens een extra lantaarnpaal wilden of snelheidsremmende maatregelen, dan konden ze dat slechts bereiken door een raadslid in te schakelen. Rechtstreeks contact opnemen met ambtenaren was volstrekt uit den boze. De bedoeling van de sociale vernieu wing was onder meer om bewoners meer greep te laten krijgen op het beleid over hun eigen wijk via directe lijnen met de ambtena ren. De vraag is echter of het allemaal zo glad jes verloopt. !>T> 8-» 2 bi s leeg. Ni 20 stuks. 3rd. 9-13 i egouwen Leiderdi .PHIJZEN, >r knalprij 1 - h: i. •40 (landm 1279. es direkt Welmarsti NIQUE ROSO iet gebrek aan voortgang le sociale vernieuwing ter komt, is de term 'bu- :ratie' onvermijdelijk. n plan 25 hand- lingen nodig zijn op het vlugger- litst Joop Vervoorn in .eidse bij velen beter be- als 'Ome Joop' van 'lan Noord. „Overleg ging heel veel schij- En hoewel ze dat hebben :ren te veranderen, gaat iog steeds over heel veel r^en. Van enige vernieu- in dat opzicht heb ik nog gemerkt". Aan de kern het probleem is volgens de Jeu van het wijkcomi- Kooi, ondanks de posi- voortgang tot nu toe, nog 'elijks iets gedaan: „Door agnatie van de bestuurlij- ernieuwing stagneert ook :iale vernieuwing. Ook al de contacten met het ge- itelijk apparaat wat ver zijn nog ls niet 'om'", de fout moet niet alleen t ambtelijk apparaat wor- [ezocht, vinden de bewo- Ook de politiek zou de eens in eigen boezem :n steken. „Toen de scommissie voor sociale ieuwing hier op bezoek klaagden de raadsleden i te weinig informatie ri over de voortgang van iale vernieuwing. Maar ;b hen dan ook nog nooit wijk gezien om zelf hun op te steken. Ook zij zul- ihjmoeten afstappen van de toe gebruikelijke infor- itroom die wel naar hun hun stellige over- ie van Roel Roos, n de wijkgroep èn K '2' estrc .a Bmt' ie,, S jVaardig nstelling van wijkgroepen liet alleen een stap naar i maar ook naar bestuur- vernieuwing. Nog niet r kregen ambtenaren o dichtbij met de gevol- van het door henzelf ont- [>en beleid te maken: ze Jen zelf zitting in de wijk- pen, samen met bewoners, wijkopbouwwerk en verte- Woordigers van de woning- iraties. „Voorheen waren aanwezig bij de leringen maar dan als irder. Nu zijn ze de wijk- *p. En ik moet toegeven In mei vorig jaar gingen raadsleden en wethouders bij buurtbewoners op bezoek. Raadsleden von den het bijzonder leerzaam en voor herhaling vatbaar. Toch gebeurt het nog veel te weinig, mop peren de bewoners van de wijken zelf. FOTO: WIM VAN NOORT beurd, inclusief officiële de mocratische verkiezingen? Tussen de tamelijk vrijblijven de positie die de groepen nu hebben en het middel van de deelraden is een breed scala denkbaar. Maar nu al scheiden de geesten in de wijk zich. De wijkgroep Slaaghwijk ziet bij voorbeeld veel meer in een zeer zelfstandige positie als deelraad. De wijkgroep Bin nenstad-Oost tendeert op dit moment nog naar een advise rende rol, maar dan wel met gebruik van de wijkbudgetten. 'Heel simpel' Maar ondanks alle kritiek hoef je bij de wijkgroep voor Leiden-Noord niet aan te ko men met de opmerking dat de sociale vernieuwing niks con creets oplevert. In weerwil van al zijn eigen kritiek kan zelfs 'Ome Joop' wel de posi tieve effecten aanwijzen. „Na jaren zeuren is nu eindelijk verlichting aangebracht in de brandgangen. Het was heel simpel maar ze hebben er ja ren over moeten doen voordat ze het doorkregen". „Laatst kreeg ik een klacht over een glascontainer die zover op de stoep stond dat moeders met kinderwagens ervoor naar de straat moesten uitwijken. Wij bellen de reiniging en de vol- wijkgroepen straks alleen ad- gende dag staat die container ...»i - *"»i' ergens anders", juicht Bram Pater bijna. „Er wordt niet al- een leen gepraat, er gebeuren heel Am- concrete zaken. De mensen in ge_ de straat zien dat er wel dege lijk iets verandert als zij hun dat het wel sneller werkt. De afhandeling van reguliere za ken is erdoor versneld", zegt Bram Pater. Toen hij hoorde dat ambtenaren mee aan tafel zaten, besloot hij deel te ne- „Het klinkt oubollig maar het sleutelbegrip in de hele sociale vernieuwing is communica tie", is de overtuiging van Roel Roos. Via de wijkgroep is de communicatie duidelijk verbe terd en Roos geeft bescheiden toe dat hij in dat proces een goede schakel is geweest. Als ambtenaar en wijkgroepvoor- zitter heeft hij naar beide kan ten contacten. „Maar de socia le vernieuwing zou pas echt geslaagd zijn als we Roel hele maal niet meer nodig hadden", vult Aad de Jeu van het wijk- comité De Kooi aan. Roos: „Het apparaat zou doelmatig en slagvaardig van zichzelf moeten reageren". Om zo'n cultuur- en mentalititeitsver- andering door te voeren is echter meer nodig dan een jaar sociale vernieuwing en i wijkgroepen. Dragli mes Overheden en al dan niet aan hen gelieerde instanties moeten afstappen van het idee dat zij hoog in hun ivoren to rens kunnen beslissen over de burgers, zonder dat die laatste groep iets te zeggen heeft over het gevoerde beleid. Dat is de kern van de gedachte achter de bestuurlijke vernieuwing. Het komt erop neer dat omwo nenden niet meer volstrekt onverwacht mogen worden geconfronteerd met nieuwe bouwactiviteiten. Ze zouden vanaf het eerste begin in spraak moeten hebben bij ideeën voor invulling van de ruimte, en niet pas als de teke ningen al zijn vastgesteld, het bestemmingsplan is gewijzigd en de draglines voor de deur Het huidige college van burge meester en wethouders dat iji mei vorig jaar aantrad, heeft in zijn collegeakkoord een dui delijke plaats ingeruimd voor de bestuurlijke vernieuwing. Vaak genoeg klinkt echter in de commissievergaderingen door dat die vernieuwing, die politiek en burger weer dich terbij elkaar moet brengen, ondergesneeuwd raakt. Het re ferendum op 6 maart van dit jaar is tot nu toe het enige tast bare bewijs geweest. En vol gens de Leidse onderzoekers die het hebben geëvalueerd, heeft het het beoogde doel niet bereikt. Dit in tegenstelling tot de wijkgroepen, die wel een ef fectieve vorm van overleg ble ken te zijn. Binnenkort start de discussie over de toekomsti ge positie van de wijkgroepen, aan de hand van de al vaker genoemde nota Impulsen Soci ale Vernieuwing. Mogen de ':groepen straks alleen ad uitbrengen over ontwik kelingen en voorstellen? Of krijgen ze de positie van een deelraad, zoals dat ook sterdam of Rotterdam Voor de voorbereidingen voor het Medipark en het naast elkaar bestaan van de oud- en nieuw bouw heeft het AZL diep in de buidel moeten tasten. FOTO: WIM VAN NOORT Oude tekorten AZL langzaam weggewerkt LEIDEN Door kwijtschel ding van een schuld van 7,5 miljoen gulden aan het minis terie van Onderwijs en een ex traatje van drie miljoen van hetzelfde ministerie, is het AZL erin geslaagd de oude te korten fors te saneren. Stond het academisch ziekenhuis eind 1989 nog 17 miljoen gul den in de min, een jaar was dat al teruggebracht tot een half miljoen gulden negatief. Dat meldt het jaarverslag over 1990 van het AZL. Over 1990 wist het ziekenhuis een exploi tatieresultaat van ruim zes miljoen gulden te boeken. In 199 bedroeg dat exploitatiere sultaat bijna 2,5 miljoen. Ver geleken met de zeer negatieve cijfers over de jaren 1985-1987 mag dat en voorzichtig succes worden genoemd. De tekorten uit die jaren werden veroor zaakt door de nieuwbouw, die in gebruik werd genomen naast de oudbouw. Herhaalde lijke verzoeken aan het adres van het ministerie leverden de financiële tegemoetkoming op. De gezonde financiële positie en de bedrijfsvoering over de afgelopen twee jaar hebben hierbij meegespeeld. De totale kosten stegen met ruim vijf procent oftewel 15,5 miljoen gulden. Een groot deel daarvan werd veroorzaakt door stijging van de lonen en door de inflatie. De kosten voor medische en verzorgings middelen stegen echter snel ler, met acht procent. Beheer sing van die kosten wordt dan ook noodzakelijk genoemd. De komende jaren is nog een bedrag van zestig miljoen gul den extra nodig voor de twee de fase van de nieuwbouw van het ziekenhuis en vervanging van apparatuur. De helft van het geld wordt gezocht in de budgetten voor de nieuwbouw. De andere helft zal echter op de toekomstige exploitatiere sultaten drukken. Ook de her- profilerings- en afslankingso peratie zal extra geld i opleveren. nek uitsteken. Dat motiveert mensen om zich actief in te zetten voor hun buurt". En dat daarbij hun eerste zorg uitgaat naar de woon- en leef omgeving, is volgens Pater niet meer dan logisch. „Je kijkt eerst naar je eigen omge ving en als de zaken daar op orde zijn gebracht, wil je ook wel verder kijken". Verbete ring van en zeggenschap over de inrichting van de wijk kan in die zin worden beschouwd als de basis waarop de sociale vernieuwing wordt gebouwd. „Als we daar invloed op kun nen krijgen, zijn we al een heel eind", aldus Roel Roos. „Maar we zijn er nog lang niet, als je alleen al kijkt naar de wrijvingen tussen allochtonen en autochtonen". Nauwelijks controle Wat echter steekt is dat de schijnwerpers zo zijn gericht op de verrichtingen van de wijkgroepen. „Terwijl het bij ons om slechts anderhalf pro cent van het hele budget gaat. De drie wijken mogen volgend jaar samen 300.000 gulden naar eigen inzicht uitgeven. Maar wat voeren de stedelijke organisaties uit met hun bud get? Waar gaan de andere 98,5 procent van het budget voor sociale vernieuwing naar toe? Daar is nauwelijks controle op, terwijl er ook niet wordt geke ken of er resultaten worden bereikt" schiet Joop Vervoorn uit zijn slof. „Wij kregen hier in de wijk een splinternieuw gebouw van het Studiehuis. Maar er werd niet gekeken naar het programma van Ou ders op Herhaling, dat wij al jaren met succes in het buurt huis draaieden en dat ook voorziet in cursussen voor vol wassenen. Het speeltuinwerk was bij ons al goed georgani seerd voordat dat op stedelijk niveau was geregeld. En het opknappen van verwaarloosde speeltuintjes werd hier al uit gevoerd door werkloze jonge ren, lang voordat er zoiets als een banenpool was uitgevon den". Waarvoor heeft Leiden-Noord nog sociale vernieuwing nodig, lijkt de volgende logische vraag. „Een rijdende trein is nu eenmaal moeilijk tot stop pen te dwingen. We zijn aan gewezen als sociale vernieu- wingswijk en proberen er nu het beste van te maken. Het is toch de bedoeling dat de bur ger grip krijgt op het beleid? Dat krijg je echt niet in een jaar voor elkaar." ALLERLEI(DS) Lezing Hoogleraar René Diekstra geeft vanavond een lezing over geheugentraining voor ouderen. Hij doet dat van 11.15 tot 13.15 in het Pieter de la Courtgebouw aan de Wasse- naarseweg 52. Toegang gratis voor iedereen vanaf 65 jaar en ouder en eventuele begelei- FNV De Leidse FNV-afdeling houdt vanmiddag een nieuwjaarsre ceptie. Leden en belangstel lenden zijn van 16.00 tot 18.00 Nieuwjaar Wijkvereniging Aktief houdt morgen een nieuwjaarsrecep tie in het eigen gebouw aan de Berlagestraat 2. Iedereen is daar van 15.00 tot 17.00 uur welkom. Diezelfde dag is er 's avonds een Nieuwjaarsbal. Aanvang 19.30 uur. Nieuwjaarsconcert Pianist Ronald Brautigam ver zorgt zondag een nieuwjaars concert in de Stadsgehoorzaal. Hij speelt onder andere wer ken van Rachmaninoff, Schu bert en Le Tombeau de Cou- perin. Het concert begint om 11.30 uur. Kaarten zijn ver krijgbaar bij K&O aan de Oude Vest 45, telefoon 071- 141141. Video-avond De Pinkpuppies, de jongeren afdeling van de Leidse Werk groep Homoseksualiteit houdt zondag een videoavond. Dat gebeurt in het LWH-gebouw aan de Langegracht 65, aanvang 20.00 uur. Zaal open: 19.30 uur. Groen Links Tweede Kamerlid Wilbert Willems is zondag een van de aanwezigen op de nieuwjaars bijeenkomst van Groen Links. Willems spreekt over het asielbeleid. De bijeenkomst be gint om 15.30 uur in Linea Recta aan de Oude Vest 81. Vanaf 16.15 uur staat de bij eenkomst in het teken van de tijd dat de BVD nog jacht maakte op leden van PSP, CPN en misschien ook wel van de PPR. Roger Vleugels van de Vereniging Voorkom Vernietiging komt uitleggen waarom dossiers van de BVD over onder andere ders niet mogen worden nietigd. Hotel de Branding moet zich aan hinderwetvergunning gaan houden DEN HAAG/NOORDWIJK - Het hotel de Branding aan de Rembrandtweg in Noordwijk zal zich in de toekomst aan een hinderwetvergunning moeten gaan houden. Dat is de uitkomst van een spoedprocedure, die bij de Raad van State in Den Haag is gevoerd. De procedure was aangespannen door bezitters van een vakantiehuisje in de omgeving van het hotel. De exploitante van het hotel, mevrouw Scholten. liet gisteren tijdens de behandeling van de zaak al weten niet bevreesd te zijn voor een hinderwetvergunning. Zij wenste vooral duidelijk heid, zodat ze zou weten wat voor maatregelen ze moet treffen. Een voorlopige schatting heeft opgeleverd dat ze voor ongeveer 100.000 gulden aan geluidwerende maatregelen zal moeten tref fen aan de ruimte waar ze bandjes laat optreden. Scholten wenste de maatregelen nog niet te laten uitvoeren om dat de hinderwetvergunning, die de gemeente haar wil verle nen, nog niet definitief is. Bij de Raad van State is nu bepaald dat Scholten moet handelen alsof ze een definitieve hinderwet vergunning heeft. De vakantiehuisbezitters zeggen in de zomer regelmatig „golven geluid" uit het hotel op zich af te krijgen. Zij hopen dat dat nu zal stoppen. De vakantiewoningbezitters konden klagen omdat het hotel niet over een hinderwetvergunning beschikte. Een dergelijke inrichting moet op grond van de wet over een hinder wetvergunning beschikken. Onderga het sensationele gevoel direct betrokken te zijn bij film- )MNIVERSUM beelden' d'e geprojecteerd worden op een scherm van maar liefst 840 m2. Als dank voor het opgeven van een nieuwe abonnee .krijgt u een gratis entreebewijs voor het Omniversum toegestuurd. De nieuwe lezer krijgt onze krant de eerste 2 weken gratis. ^^Joteer als nieuwe abonnee ingaande: I Telefoon: I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: "3 maand (automatische betaling) f 27,00 I lJ kwartaal (automatische betaling) f 79,80 kwartaal via acceptgiro f 82,80 Stuur als dank de schoudertas naar: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9