Archeologen en orthodoxen ruziën over joodse graven Vaticaan: niet alleen maar voorzichtig in diplomatie Nieuwe predikant voor herstellend Nes Ammim Eeidóe Gouraiit Rabbijn krijgt geheim Coca Cola-recept GEESTELIJK LEVEN OPINIE Horeca-naam 'Hof van Eden' valt verkeerd bij Enschedese kerken r '4B-tSMMRI COMMENTAAR £eidóc(Sou*a/nt vrijdag 3 januari 1992 JERUZALEM Voor het eerst in de geschiedenis van Coca Cola zouden de producenten van de bruine limo nade bereid zijn hun hoogst geheime recept aan een buitenstaander toe te vertrouwen. De gelukkige uitverkorene is rabbijn Moshe Landau uit de als orthodox joods bekendstaande stad Bnei Brak bij Tel Aviv. Coca Cola heeft besloten het recept aan joodse geestelijken te openbaren zodat zij kunnen bepalen of de bruine drank ook voor de streng religieuze joden 'kosjer' is en aan de joodse ge loofsvoorschriften voldoet. Coca Cola zou hiertoe besloten hebben, aldus Ma'ariv, nadat be kend werd dat zijn voornaamste concurrent Pepsi Cola in de toekomst kosjere cola op de Israëlische markt brengt. Een fanaticus is iemand die niet van gedachten kan veranderen en niet van onderwerp wil veranderen. Winston Churchill ENSCHEDE Acht Enschedese kerken van de gereformeerde gezindte vallen over de naam 'Hof van Eden' die de nieuwe eigenaar aan het Volkspark-restaurant heeft gegeven. Deze bij belse benaming voor het paradijs roept bij de Gereformeerde Kerk vrijgemaakt, Nederlands Gereformeerde Kerk en de Christelijk Gerefor meerde Kerk 'grote vraagtekens' op. „Het ver driet ons dat juist de naam Hof van Eden is ge kozen en wel om het feit dat deze een zeer bij zondere betekenis heeft in Gods Woord, aldus de kerkeraden in een protestbrief aan de nieuwe eigenaar Wim Kok. Zij doen een dringend beroep op hem de naam te veranderen. Kok be roept zich er in een weerwoord op dat hij, alvo rens met de Hof van Eden in zee te gaan hij con tact heeft gezocht met het Omroeppastoraat van de KRO en NCRV, alsmede een 'gereformeerde dominee uit Enschede'. „Geen van deze deskun digen had bezwaar tegen de naam zodat we er internationale bescherming voor hebben aange vraagd bij het Benelux Merkenburo," aldus Kok. Voor zijn nieuwe etablissement heeft hij als logo laten ontwerpen een paradijselijke appelboom en een dito slang. Kok: „Het heeft me overigens verbaasd dat de naam Hof van Eden niet offi cieel voor handelsdoeleinden geregistreerd was, aangezien ze toch over de hele wereld wel be kend is. We maken er nu dankbaar gebruik JERUZALEM Archeo logen in Jeruzalem bele ven een hectische tijd door het grote aantal bouwactiviteiten daar en de aanleg van een snel weg met vier rijbanen door de stad. Volgens de Israëlische wet moet een bouwonderneming archeologen toestaan onder zoek te doen, voordat ze een onbebouwd gebied ontsluit. Zo probeert Israël grote schade aan het historisch erfgoed van Jeruzalem te voorkomen. Als de archeologen iets van histo risch belang vinden, kan het gemeentebestuur een onderne ming opdracht geven de bouwwerkzaamheden tijdelijk te staken. De archeologen ko men daarbij nogal eens in con flict met ultra-orthodoxe jo den, want die behoren tot de belangrijkste opdrachtgevers van bouwprojecten in Oost-Je- ruzalem, dat na de Zesdaagse Oorlog van 1967 door Israël werd bezet. Er dreigt bijvoorbeeld een conflict tussen de archeologen en joodse kolonisten in de stad van koning David. De kolonis ten, die daar zes huizen bezet houden en aanspraak maken op talrijke andere gebouwen in dit oudste deel van Jeruza lem, willen er een groot aantal huizen neerzetten. De archeoloog Gideon Avni heeft hun geantwoord dat dit deel van de stad, dat 2996 jaar geleden door koning David werd veroverd, voor de arche ologen heilig is. Er zullen nooit huizen mogen worden ge bouwd. Soortgelijke conflicten zijn te verwachten in andere delen van Oost-Jeruzalem waar joodse kolonisten aan de slag willen gaan, zoals de moslim- wijk binnen de oude stad en in het bijzonder de hellingen van de Scopusberg tegenover de oude stad, noordelijk van de Olijfberg. Hier zullen de kolo nisten ook worden geconfron teerd met verzet van ultra-or thodoxe joden, want in dit ge bied zijn vele joodse graven uit de tijd van Christus gevonden. Een archeologische vondst van formaat in Jeruzalem: houtskooltekening uit de eerste eeuwen van het christendom. De steen waarop de tekening is gemaakt, werd gevonden in een crypt, die gevon den werd onder een kerk. foto: ap De orthodoxe joden verzetten zich tegen elke aantasting van de graven, zelfs als dat gebeurt op de behoedzame manier waarmee archeologen te werk gaan. De conflicten tussen de ultra orthodoxe joden en de archeo logen hadden zelfs in het bui tenland weerklank gevonden. In de Verenigde Staten en Ca nada gingen duizenden ortho doxe joden de straat op. Zij be schuldigden de Israëlische re gering ervan lijdelijk toe te zien, hoe joodse graven syste matisch worden geschonden. De aanleiding voor de demon straties waren incidenten die archeologen en orthodoxe jo den verschillend uitleggen. Bij de bouw van een uitkijktoren op de Scopusberg zijn vier groeven met meer dan twintig graven gevonden. De archeo logen gingen drie weken ach tereen door met hun opgravin gen zonder zich iets aan de kritiek van de orthodoxe joden gelegen te laten liggen. Zelfs op de sabbat werd doorge werkt. De achtergrond voor de con flicten is dat het oude Jeruza lem op een zo klein mogelijke ruimte is gebouwd en met een muur is omgeven, terwijl de begraafplaats ongehinderd tot ver buiten de stadsmuur kon worden uitgebreid. Op deze manier werd de oude stad in de loop der eeuwen door een niet te overziene reeks graven omringd. De moderne stad kan geen bouwprojecten meer beginnen, als geen enkel graf ooit zou mogen worden ge ruimd. In de tijd dat Christus leefde, heeft men pas na lang aarzelen besloten de graven te ruimen en de stoffelijke resten naar elders over te brengen. De orthodoxe joden hebben te gen het verplaatsen van gra ven grote bezwaren. Op het reusachtige bouwterrein ten westen van de oude stad, het oude grensgebied tussen Oost- Wegenaanleg in Jeruzalem, een bron van conflicten. West-Jeruzalem, waar een wijk moet komen, zijn 50 joodse graven gevonden. Omdat ze al verwoest zijn te gen het einde van de vorige eeuw, toen de stad zich in die richting uitbreidde, hebben de orthodoxen zich erin geschikt de beenderen te verzamelen en het gebied te laten bebou wen. Er wordt alleen nog ge twist over een nog niet aange taste groeve, waarschijnlijk de grootste van alle grafruimten die ooit in Jeruzalem zijn ge vonden. Aan het zuidelijke eindpunt van de aan te leggen snelweg hebben de archeologen een Armeense wijk uit de zesde eeuw uitgegraven. Jïr zijn ker ken, kloosters en graven ge vonden. Naar de mening van deskundigen liggen er christe nen begraven. De archeologen hebben de Armeense patriarch van Jeruzalem beloofd de stof felijke resten over te dragen voor een herbegrafenis op het Armeense kerkhof. De orthodoxe joden wisten echter met demonstraties waarbij het geweld niet altijd werd geschuwd, gedaan te krijgen dat de opgravingen werden opgeschort. Zij sluiten namelijk niet uit dat er joden begraven liggen. Enkele jaren hebben de ortho doxe partijen in het parlement een 'archeologenwet' erdoor weten te krijgen. Deze wet verbiedt archeologen door te gaan met opgravingen als het om joodse graven gaat. De ar cheologen hebben tevergeefs tegen de wet ingebracht dat de geschiedenis voor een belang rijk deel uit graven is af te lei den. Als begraafplaatsen niet mogen worden onderzocht, blijft het verleden verborgen. VATICAANSTAD De Vaticaanse diplomatie, die eind 1990 een nieuwe leiding kreeg, heeft zich een nieuwe, directere werkwijze aange leerd. Aan de buitengewoon genuanceerde antwoorden en de voorzichtigheid tot elke prijs is een einde geko men. De openhartigheid wint het vaak van de behoèd- zaamheid. Kardinaal Angelo Sodano volg de in december 1990 kardinaal Agostino Casaroli, architect van het voorzichtige beleid van het Vaticaan tegenover de communistische landen van Oost-Europa, op als staatssecre taris. De Franse bisschop Jean- Louis Tauran werd als secreta ris voor de betrekkingen met de andere staten de Vaticaanse 'minister van buitenlandse za ken'. Nadat Tauran in augustus van een bliksembezoek aan Joego slavië was teruggekeerd, riep hij de ambassadeurs die bij de Heilige Stoel zijn geaccredi- BEROEPINGEN te Giessen J. Quist te Hendrik Ido Ambacht; te Rhoon J. Lugtigheid te Hoogvliet. Gereformeerde Kerken vrijgemaakt Beroepen te Bergentheim en te Zuld- a Boer te Pretorla(Zuld-Afri- Vrije Evangelische Gemeenten Aangenomen naar Oude Biltzljl E.J. Warning, kand. te Kampen. teerd, bijeen. Dezen konden hun oren niet geloven, toen Tauran de Serviërs van „fascis tisch" gedrag beschuldigde. De pro-Kroatische houding van het Vaticaan was zelfs de Itali aanse minister van buitenland se zaken, Gianni de Michelis, te veel. Hij beschuldigde het Vati caan ervan „te ver te zijn ge gaan" in zijn steun aan de naar onafhankelijkheid strevende deelrepubliek. Sinds begin dit jaar weten de diplomaten dat de Heilige Stoel niet meer geneigd is bij ernsti ge problemen om de hete brij heen te draaien. Paus Johannes Paulus II wond er geen doekjes om dat hij het niet eens was met het beleid van de Ameri kaanse regering tijdens de Golfcrisis. Het Vaticaan maakte ook dui delijk als genodigde deel te wil len nemen aan de vredesconfe rentie over het Midden-Oosten. Maar deze werd enkele dagen later geopend, zonder dat er plaats was ingeruimd voor een waarnemer namens de kleinste staat ter wereld. Ook de Russisch-Orthodoxe Kerk heeft de gevolgen van de veranderingen bij de Vaticaan se diplomatieke dienst onder vonden. Zonder overleg met deze kerk benoemde de paus dit voorjaar drie apostolische administratoren in Rusland en Kazaehstan en herstelde hij de hiërarchie in Wit-Rusland. De Russisch-Orthodoxe Kerk be schuldigde het Vaticaan van agressief proselytisme (zieltjes- winnerij) en zond uit protest geen vertegenwoordiger naar de bisschoppensynode over Eu- Angelo Sodano. foto: ap ropa. Tijdens deze synode ver dedigde Sodano op een voor de orthodoxe kerk niet mis te ver stane manier zijn beleid. De Heilige Stoel heeft zich ge haast de betrekkingen met de republieken van de inmiddels ontbonden Sovjetunie te her stellen. Mgr. Francesco Colasu- onno, die zich als speciale nun tius verdienstelijk heeft ge maakt voor het herstel van de betrekkingen met de Oosteuro- pese landen, werd tot persoon lijk gedelegeerde in Moskou benoemd. In Litouwen, Estland en Letland zijn de nuntiaturen heropend en Albanië heeft weer een pauselijke afgezant. De openhartigheid wint het ook van de voorzichtigheid in China. Deze voorzichtigheid leidde ertoe dat de paus pas dit jaar bekend maakte dat hij de Chinese aartsbisschop Ignace Kung Pin-Mei twaalf jaar gele den tot kardinaal had be noemd. De hoogbejaarde bis schop kwam in 1985 vrij, nadat hij dertig jaar gevangen had gezeten. De paus aarzelt zowel tijdens zijn reizen als in zijn toespra ken en verklaringen niet de fouten van de verschillende sa menlevingen aan de kaak te stellen. In de encycliek 'Cente- simus Annus' waarschuwde de paus voor een verheerlijking van het kapitalistische systeem na de val van het communisme in Oost-Europa. Al enkele ja ren geleden herinnerde de paus eraan dat sommige goederen niet op de markt te koop zijn. De belangrijkste daarvan is de waardigheid van de menselijke persoon, zo stelde hij. LEUSDEN/GOUDA De Gereformeerde Ker ken hebben drs. G.J. Schüssler benoemd tot predikant voor Nes Am mim, de christelijke ne derzetting in het noorden van Israël. Schüssler (36), die koopvaardijpredikant is op Curacao, begint deze zomer zijn werk in de 'mosjav' die langzaam uit een diep dal kruipt. De afgelopen jaren heeft de toekomst van de in 1961 opge richte nederzetting „aan een zijden draadje gehangen", zegt K. Visser, voorzitter van het Nederlandse bestuur. De fi nanciële situatie is „heel kri tiek" geweest, maar is na een reorganisatie duidelijk aan het verbeteren. De nederzetting, die solidari teit tussen christenen en joden tot doel heeft, had in 1989 met een verlies van een miljoen gulden. Voor het afgelopen jaar zal het tekort waarschijn lijk uitkomen op minder dan 500.000 gulden. Voor 1992 is een verlies van 300.000 gulden begroot. De mosjav een 'coöperatief dorp' kweekt rozen en avo cado's, heeft een eigen trap- penfabriek en exploiteert een hotel. De tegenvallende inkomsten werden, aldus Visser, onder meer veroorzaakt door slechte avocado-oogsten. Ook was er, als gevolg van oorlogsdreiging, nauwelijks toeristische belang stelling voor de hotel-accomo- datie. Inmiddels gaat het goed met de avocado's en neemt het toe risme sinds de Golfoorlog weer toe. Bovendien kan de trappenfabriek de vele orders nauwelijks aan; er wordt im mers volop gebouwd in Israël om joden uit de (voormalige) Sovjetunie en Etiopië te kun nen herbergen. Democratisch Vreemd genoeg heeft ook de Golfoorlog, die eerst een scha duw over de nederzetting wierp, bijgedragen aan de red ding van Nes Ammim, zegt Visser. Met name in Duitsland zijn „nieuwe fondsen aange boord" op het moment dat „heel Europa als één man ach ter Israël stond." Maar er waren ook structurele problemen in het dorp. Door de „volstrekt democratische organisatie" werd er onzake lijk gewerkt. „Er werd een hele dag vergaderd voordat er één beslissing genomen kon worden", aldus Visser. Een manager uit Nederland heeft er nu „een functionele organi satie" van gemaakt „die van bovenaf wordt geleid". Dat is ten koste gegaan van democra tie en medezeggenschap, maar dat kon helaas niet anders. „Alles wijst erop dat we op de goede weg zijn", concludeert Visser, maar dat wil niet zeg gen dat het dorp geen proble men meer heeft. Zo zijn er steeds minder vrijwilligers te vinden voor het werk in Nes Ammim. „Men staat echt niet meer te dringen." Het dorp draait nu op ruim 100 vrijwilligers uit Europa en de Verenigde Staten. Het zijn er in de korte en bewogen ge schiedenis van Nes Ammim ook wel 200 geweest. Volgens Visser komen er nu minder mensen uit Nederland werker varing opdoen in Israël omdat ze in eigen land „wel aan de slag kunnen". Minder ideologie De vrijwilligers die nog wel komen, zijn ook anders, zegt Visser. „Minder ideologisch bevlogen." Doordat de finan ciële problemen alle aandacht opslokten, heeft bovendien de Wankel Gemenebest HET Gemenebest der Onafhankelijke Staten staat nog lang niet op poten. Dat is duidelijk gebleken in Minsk op de top conferentie van de presidenten van de elf republieken die op 21 december de GOS vormden. Slechts over een punt werd men het eens: de strategische kernwapens blijven onder een centraal commando. Alle overige agendapunten vormden stof tot grote discussie en heftige onenigheid. Over de tacti sche kernwapens noch over de conventionele strijdkrachten of het opperbevel van het leger werd overeenstemming be reikt. Het zou de bedoeling zijn het ex-Rode Leger geduren de een overgangsperiode tot 1994 intact te laten. Ondertussen zouden de verschillende republieken die dat wensen een ei gen leger kunnen opbouwen. Maar veel republieken, onder meer de Oekraïne, Azerbeidzjan, Armenië, willen al onmid dellijk met de uitbouw van een eigen leger beginnen. Hoe wankel de GOS overeind staat, wordt ook bewezen door het nationaliteitenconflict tussen Azerbeidzjan en Ar menië. De Azerbeidzjaanse president Ajaz Moetalibov wei gerde te spreken over de door etnische onlusten geteisterde enclave Nagorno-Karabach. Dat is volgens hem een binnen landse aangelegenheid en aangezien de GOS geen staat is, kan dat conflict geen onderwerp van onderhandelingen zijn op een GOS-conferentie. Gisteren heeft hij de enclave per decreet rechtstreeks onder het centraal bestuur van de repu bliek gebracht. Prompt braken er weer gevechten uit. Men mag zijn hart vasthouden voor het vervolg ervan. OOK over het economische beleid blijft diepe verdeeldheid bestaan. Oekraïne tekent zwaar verzet aan tegen de beslis sing van de Russische president Boris Jeltsin om vanaf nieuwjaar de prijzen los te laten in Rusland. Wit-Rusland zou dat voorbeeld willen volgen. Maar eigenlijk heeft de Oekraï ense president Kravtsjoek geen andere keus. Rusland heeft de centrale bank en dus de roebels. De Oekraïne zou zich alleen kunnen verdedigen door de invoering van een eigen munt, maar dat zou op zijn beurt het concept van Gemene best weer ondergraven. UlT alles blijkt dat het wederzijdse wantrouwen erg diep zit en daaraan gekoppeld het vertrouwen in de overlevingskan sen van de GOS erg klein is. De Oekraïense president Kravtsjoek dreigde er zelfs mee de statuten van de GOS niet te ondertekenen. Eerst wil hij weten wat de Gemeenschap eigenlijk voorstelt, wat haar bevoegdheden zijn en wie de controle gaat uitoefenen. De Oekraïense president wordt weliswaar op de hielen gezeten door de nationalistische Oek raïense beweging Roech die van geen Gemeenschap wil we ten en met niets minder tevreden is dan met de volledige onafhankelijkheid van de Oekraïne, maar het is duidelijk dat de Oekraïne, maar ook de andere republieken, zich zo veel mogelijk willen afschermen tegen mogelijke toekomstige on rust in Rusland zelf, dat voor mogelijke andere putschisten de aanleiding zou kunnen zijn om orde en rust in heel het oude Sovjet-rijk te herstellen. VEEL van de huidige moeilijkheden wordt aan het driftige, onbehouwen optreden van Jeltsin geweten. Hem wordt ver weten een politieke opportunist, een straatvechter en een au toritaire oekazen-tsaar te zijn. De vraag is of men zich niet in de persoon vergist. De man die men beter in het oog zou kunnen houden is zijn vice-president Roetskoj, de generaal die de laatste dagen scherpe kritiek spuit op zijn baas. Roets koj is en blijft een man van het leger. Zijn vrienden in het leger zouden wel eens van oordeel kunnen zijn dat de situa tie uit de hand loopt en dat het land moet worden gered. Mede daarom willen landen zoals de Oekraïne zo veel moge lijk beschermende, beschotten inbouwen in de GOS-struc- tuur. Ze willen namelijk de garantie dat ze niet worden aan gevallen. Ze willen niet voor dezelfde verrassing als zeventig jaar geleden komen te staan. De Oekraïense onafhankelijk heid heeft toen ook maar een heel korte tijd geduurd. I doelstelling lange tijd „op een laag pitje gestaan". Het heeft er in het verleden vaak op ge leken dat Nes Ammim een doel in zichzelf was. De bewoners van Nes Ammim willen, volgens hun doelstel ling, „in woord en daad, in ideologie en economie solidair zijn met het joodse volk, met het land en de staat Israël". Deze solidariteit krijgt, behal ve in de economische inspan ningen, onder meer vorm in een wekelijks leerhuis, de ge zamenlijke viering van de sab bath en bezinning op de joodse wortels van het christendom. Visser hoopt dat de komst van Schüssler wat dat betreft een nieuwe impuls betekent. Schüssler wordt de opvolger van drs. Sj. Haagsma, die sinds 1986 predikant in Nes Ammim was. In Haagsma's periode werden vier leden uit de ge meenschap gezet, omdat zij zich te zeer richtten op de Christelijke Ambassade in Je ruzalem. Deze organisatie sluit zending onder joden niet uit; Nes Ammim is daar princi pieel tegen. In februari komt het interna tionale bestuur van Nes Am mim bijeen om te kijken of de reorganisatie voldoende vruchten heeft afgeworpen. In het bestuur zitten vertegen woordigers uit Nederland, Duitsland en Zwitserland. In Nederland wordt Nes Ammim gesteund door de Hervormde Kerk, de Gereformeerde Ker ken en de Christelijke Gere formeerde Kerken. Het Nederlandse bestuur vindt dat overwogen moet worden of Nes Ammim zich in de toe komst niet meer moet opstel len voor de dialoog tussen jo den en Palestijnen. Maar dit onderwerp ligt in het interna tionale bestuur met name voor de Duitsers „heel erg gevoe lig", zegt Visser. Wat de Ne derlanders betreft: „Wij heb ben erg veel sympathie voor Israël, maar niet ten koste van alles." Uitgave: Telefoon Westerpers bv (maakt d ©thekers 1 - 122 2. Apothekersdijk 34, Leiden Adjunct-hoofdredacteur: J .eiden en omgeving (tel. 071 Buurman. K. van Herpen, I 9, 2288 BC Rijswijk (tel. 070-3190 808) 4 046/047/48/49): G.- n Kesteren, R. Kleijn, c ciën en economie (tel: 070 - 3190 815) A. van Rijn (chef). W Bunschoten, drs C van Haersma Buma. A van Holstein, E Huisman. H. Jansen, drs. J. van Leeuwen - Voorbij. R. de Roo. drs K. Veraart. Sport (tel. 070 - 3190 826): F Werkman (chef). P. Alleblas, D. Dijkhuizen, R. Langeveld, drs H -F Ruijl. Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834): G Ansems (coördinator). B. Jansma. H Piët. Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L. Kooistra. drs. P van Velthoven. Foto (tel 070 - 3190 838) M. Konvalinka (chef). S. Evenhuis. S. Pieterse Opmaak (tel: 070 - 3190 831). Ch. Bels (chef). A de Bruijn, W. Diekstra, L. Henny, C. de Kier. H. Nieuwmans, H. Schneider (tel. 070-3190 819) T. Kors. J Hofm Redacti De Leldse Courant maakt verder gebruik van de diensten van - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied; - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie, een re dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nederland en België De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn H Leber, drs K. Swiers. M. van de Ven en P Vogels. De parlementaire redactie bestaat uit R in 't Hout (chef), H. Bijleveld, D. Hofland, P Koopman, D van Rietschoten en K van Wees. - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; - de volgende correspondenten in het buitenland' drs. D. J. van den Bergh (Peking), drs. H. Botje (Tunis), A Courant (Athene), R Hasselerharm (Johannesburg), drs. A Heering (Rome), B. van Huët (Parijs), M. de Koninck (Washington). H. Kuitert (Nieuw Delhi), F Lindenkamp (Sao Paulo). R Simons (Londen), drs R. Vunderink (Moskou). W Werkman (Jeruzalem), G van Wijland (Belgrado). F Wijnands (Bonn), J. Wijnen (Brussel) uenvan ine umesen inesu~J" Telefoon: 071 -313 677 op rr 15.00 uur Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Rijswijk 070 - 3902 702. POSTBANK 663 050

Leidse Courant | 1992 | | pagina 2