Ccidóc 0ouuint „Overheid moet nog fors snoeien' Aangifte 5 13 Georgische VluchtelingenWerk woedend over uitzetting van Somaliërs !~14 Dagen Gratis^ Anti-militaristen steken banden lek Cafébezoeker bijt kroegbaas J 8*1071-313677 £eidóe0ouia/nt INFORMATIE ZONDER SENSATIE CeltWSomotit 3 JANUARI 1992 14 PAGINA'S in twee katernen GEESTELIJK LEVEN Rabbijn krijgt geheim Coca Cola-recept Rellen blijven uit in winkels Moskou Veldscholten verbitterd na afscheid wielrennen LEIOEN OMGEVING „Vuilverbrander te dichtbij militair laboratorium" Chinese successen voor dirigent Jules van Hessen GEESTELIJK LEVEN/OPINIE BINNENLAND BUITENLAND ECONOMIE SPORT LEIDEN/REGIO KERKDIENSTEN LAND EN TUIN80UW DIENSTVERLENING BOEKEN/PLATEN KUNST/RTV/FILM Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25227. Losse nummers 1.50. Morgen veel bewolking en van het noordwesten uit regen. Minimumtemperatuur van 5 graden in het noordwesten tot rond het vriespunt ih het zuidoosten van het land. Zuidwestenwind, vrij krachtig, 5, aan de kust en op het IJsselmeer hard of stormachtig, 7 a 8. Overdag draaiend naar west en afnemend. „Drugsdealers beginnen nieuwe handel vanuit cel" GRONINGEN In de gevangenissen moet een strenger toezicht komen op de contacten van veroor deelden met de buitenwereld. In sommige gevallen blijken veroordeelde drugsdealers vanuit hun cel met meegesmokkelde telecommunicatieapparatuur een nieuwe handel te beginnen, zei de Groninger hoofdcommissaris A.F.J. Woltjer gisteren tijdens zijn nieuwjaarsrede. Woltjer noemde het in een toelich ting op zijn rede „absurd" dat gevangenen dergelijke apparatuur mee naar hun cel kunnen nemen. De di recteur van het Gevangeniswezen en Huis van Be waring in Groningen, F. Hoogenboom, reageerde verbaasd op de uitlatingen. „Er is mij niets bekend over gevangenen die zend- en ontvangstapparatuur i hun cel hebben staan", aldus Hoogenboom. A. j Lubbers naar Zuid-Afrika DEN HAAG Premier Lubbers en minister Van den Broek van buitenland se zaken zullen medio fe bruari een officieel bezoek brengen aan Zuid-Afrika. Daarmee gaan zij in op de uitnodiging die president De Klerk vorig jaar deed tijdens diens bezoek aan aan Nederland. Over de precieze data en agenda van het Nederlandse te genbezoek wordt momen teel nog overleg gevoerd met de Zuidafrikaanse re gering. Dode bij proef kernfusie VS Record export snijbloemen MENLO PARK Bij een experiment met zo geheten koude kernfusie in een Amerikaans laboratorium zijn bij een explosie een dode en drie gewonden gevallen. De explosie bracht geen grote schade toe aan het onderzoeksge- bouw van het bedrijf SRI in het Californische Menlo Park en er kwamen geen radioactiviteit of andere schadelijke stoffen vrij. Een woord voerder zei dat het een maand geleden gestarte experiment met zwaar water (deuteriumoxide) en een metalen elektrode niet gevaarlijk werd geacht en dat de onderzoekers dan ook geen beschermende kleding droegen. Nog niet dui delijk is hoe de explosie werd veroorzaakt, hoewel deskundigen er al eerder op hebben gewezen dat bij fusieproeven explosies kunnen optreden. Kernfusie is een verschijnsel waarbij atomen worden samengevoegd en veel energie vrijkomt. AALSMEER De export van snijbloemen en potplanten is het afgelopen jaar met 9,5 procent gestegen tot de record-hoogte van bijna zes mil jard gulden, aldus het Bedrijfschap voor de Groothandel in Bloemkwekerijprodukten. Voor dit jaar wordt een minder sterke groei ver wacht. De goede omzetresultaten werden voor al behaald in de eerste helft van vorig jaar. In de tweede helft viel de vraag uit Oosteuropese landen terug en was er een ruim aanbod van produkten. Belangrijkste exportland was Duits land met een aandeel van 45 procent. De EG is met een afname van bijna 5 miljard gulden goed voor 83 procent van de uitvoer. De uitvoer naar de Verenigde Staten viel verder terug naar 115 miljoen gulden door de daling van de dollarkoers en de toenemende rentie uit Zuid-Amerika. Brieven over Cuba-crisis openbaar WASHINGTON De brieven die Nikita Chroesjtsjov en John F. Kennedy elkaar heb ben geschreven naar aanleiding van de Cu baanse rakettencrisis zullen binnenkort door de regeringen van de VS en Rusland worden vrijgegeven, hebben Amerikaanse bronnen bekendgemaakt. Het besluit van de Sovjetu nie om nucleaire aanvalswapens in Cuba te stationeren bracht de twee grootmachten des tijds aan de rand van een kernoorlog. Pas toen Chroesjtsjov ermee instemde de raketten te ontmantelen in ruil voor een belofte van Kennedy om zich te onthouden van een inva sie in Cuba en een einde te maken aan de Amerikaanse blokkade van het eiland, kwam er een einde aan een week van ongekende internationale spanning. TOPAMBTENAAR GEELHOED VAN ECONOMISCHE ZAKEN: DEN HAAG Er kan voorlopig nog geen eind komen aan de bezuini gingsrondes van de rijks overheid, een carrousel dat al in 1977 met het plan 'Bestek '81' begon te draaien. Integendeel: de Europese inte gratie dwingt ertoe het mes nóg dieper te zetten in de overdrachtsuitgaven (uitkerin gen en subsidies). Deze bood schap verkondigt prof. mr. L. Geelhoed, secretaris-generaal mische zaken vandaag in zijn nieuwjaarsartikel in het eco- nomenblad ESB. Volgens Geelhoed staat het kabinet onder grote druk het niveau van belastingen en premies te verlagen. Een te hoge belasting op kapitaal leidt in het verenigde Europa volgens hem immers tot kapi- taalvlucht, een groot verschil tussen bruto- en nettolonen zou migratie van arbeiders en een hogere werkloosheid ver oorzaken. Omdat de Europese lidstaten steeds meer met el kaar gaan concurreren is het rijk tegelijk gedwongen het peil van de collectieve voorzie ningen (onderwijs, infrastruc tuur) op een hoge peil te bren gen. Deze noodzakelijke uitgaven moeten wel uit een steeds dun nere portemonnee worden be taald, voorspelt Geelhoed. Zo dwingt de Europese Monetaire Unie tot het verlagen van het financieringstekort en de overheidsschuld. De opbreng sten van de huidige belastin gen zullen volgens de topamb tenaar voorts 'eroderen' naar mate in het omringende bui tenland meer verdiend danwel goedkoper geproduceerd kan worden. Zijn conclusie: de be zuinigingsmessen moeten weer geslepen worden. Vooral de naar verhouding hoge overdrachtsuitgaven ken volgens Geelhoed de Ne derlandse economie binnen Europa kwetsbaar. De inrich ting van Nederland als verzor gingsstaat is op den duur 'on houdbaar', voegt hij daar aar toe. Alleen als veel meer men sen aan het werk gaan zou he 'sociale gezicht' van ons land in de plooi kunnen blijven. Aan de andere kant waar schuwt Geelhoed ook voor een te ver doorgevoerde concur rentiestrijd tussen de EG-lid- staten. „De gevoeligheid van kapitaal voor verschillen in belastingdruk kan leiden tot een letterlijk ruïneuze belas tingconcurrentie tussen staten. Het is niet ondenkbaar dat Eu ropese regels nodig zijn om een race naar het laagste be lastingniveau te voorkomen. De praktijk zal dat r wijzen". Protest tegen fundamentalisme Honderdduizenden Algerijnen zijn giste ren in de hoofdstad Algiers de straat op gegaan voor een grote mars voor ,,de redding van de de mocratie". De de monstratie was ge organiseerd door de Berberpartij FFS in samenwerking met oppositiepartijen en de nog steeds rege rende eenheidspartij FLN. Zoals bekend heeft op 26 decem ber tijdens de eerste ronde van de verkie zingen het funda mentalistische Isla mitische Reddings front (FIS) een grote overwinning ge boekt. Deze partij streeft de stichting van een islamitische staat na. FOTO:EPA oppositie vormt militaire raad TBILISI Oppositielei ders in Georgië hebben gisteren de vorming aan gekondigd van een mili taire raad die de macht moet overnemen van Zvi- ad Gamsachoerdia, maar er was geen aanwijzing dat de belegerde Georgi sche president van zins was zich over te geven. Parlementsvoorzitter Akaki Asatiani, een medestander van Gamsachoerdia, heeft echter opgeroepen tot nieuwe verkie zingen om „dé bestemming van het land" vast te stellen. Na twaalf dagen van gevech ten tussen voor- en tegenstan ders van Gamsachoerdia ont beert Georgië een duidelijk leiderschap. De cruciale vraag is nu hoe de bevolking zal rea geren op de instelling van de militaire raad door de opposi tie. De oppositie kondigde via de televisie aan dat in Tbilisi afgelopen nacht een noodtoe stand van kracht zou worden, die onder meer een uitgaans verbod van 23 tot 6 uur en een verbod op demonstraties en sa menscholingen inhield. Zodra een nieuw kabinet is gevormd zal de militaire raad haar be voegdheden aan dat kabinet overdragen. Georgië is de eni ge van de twaalf voormalige Sovjet-republieken die niet is toegetreden tot het Gemene best van Onafhankelijke Sta- L DEN HAAG Het departe ment van justitie heeft beslo ten dat drie Somalische asiel zoekers terugmoeten naar Ke nya. Twee van de drie zijn gis teravond op Schiphol op het vliegtuig naar Nairobi gezet. De derde verzette zich zo he vig tegen de uitzetting dat de luchtvaartmaatschappij hem niet mee wilde nemen. De Vereniging Vluchtelingen- Werk Nederland is woedend over de uitzetting. De betref fende asielzoekers zijn volgens de vereniging via Ke nya hun land ontvlucht wegens de burgeroorlog die daar woedt. Vluchtelingen- Werk meent dat het lot van de De Kenyaa hebben laten weten dat de So maliërs niet welkom zijn. De advocaat van het drietal, mr. N. Vermolen, verwacht daar om dat zijn cliënten over twee of drie dagen weer terug zijn in ons land. Als Kenya de asielzoekers niet naar Neder land terugstuurt, bestaat de kans dat zij naar Somalia moeten, vreest Vluchtelingen- Werk. In Nederland verblijven onge- gorno-Karabach onder gezag Azerbajdzjan MOSKOU De president van Azerbajdzjan, Ajaz Moetalibov, heeft gisteren per decreet de enclave Nagorno-Karabach recht streeks onder het centraal bestuur van de republiek gebracht, nadat opnieuw doden waren gevallen bij een confrontatie tussen militante Azerbajdzjanen en Armeniërs. Circa tien mensen kwa men om het leven in het Armeense dorpje Chramort in de om streden enclave. Met de maatregel van de president is het for mele gezag van lokale bestuursorganen terzijde gesteld, inclusief in pas gekozen vertegenwoordigers die naar zelfstandig- an de enclave streven. Nagorno-Karabach telt voorname lijk bewoners van Armeense afkomst, maar ligt in Azerbajdzjan. Al enkele jaren vinden er bloedige botsingen plaats tussen Ar meniërs en Azerbajdzjanen. VN-gezant Syrus Vance (rechts) en VN-deskundige voor de vredestroepen Marrack Goulding (rechts) branden kaarsen voor de vrede in Joegoslavië tijdens een anti oorlog demonstratie die dezer dagen werd gehouden in Belgrado. FOTO: AP Bestand Joegoslavië geniet opnieuw weinig vertrouwen SARAJEVO/ZAGREB In weerwil het staakt-het-vuren dat om zes uur vanmiddag in Kroatië van kracht zou worden, heeft het Joegoslavische le ger vanochtend zijn aanvallen op Kroatische steden in alle hevigheid voortgezet. De Joegoslavische luchtmacht bombardeer de de stad Daruvar in West-Slavonië. In enkele andere plaatsen in het noordwesten van de republiek ging het luchtalarm. Sinds vijf uur vanmorgen lagen de steden Osijek en Valpovo onder zwaar artillerie vuur van Servisch-Joegoslavische troepen, aldus de Kroatische radio. Het vijftiende bestand werd gisteren gete kend door generaal Andrija Raseta van het federale leger en de Kroatische minister van defensie Gojko Susak. Onder leiding van VN-gezant Cyrus Vance werden beide partijen het eens in de Bosnische hoofdstad Sarajevo. Voor Arkan, populair commandant van de Servische vrijwilliggers in het Joegoslavi sche leger is het een uitgemaakte zaak: ook het vijftiende staakt-het-vuren in Kroatië zal geen lang leven beschoren zijn. „We vertrouwen het niet. De fascisten zul len het bestand gebruiken om hun troepen te hergroeperen en daarna opnieuw aan te vallen. Ik heb mijn mannnen opdracht ge geven hun wapens schoon en hun kruit droog te houden", verklaarde hij gister avond voor TV Belgrado. Of hij het staakt- het-vuren zal respecteren liet hij fijntjes in het midden. Vance sprak van een „belangrijke stap voorwaarts". Als het bestand wordt nage leefd, wordt de stationering van een VN- vredesleger van ten hoogste 10.000 man in Joegoslavië mogelijk. In de burgeroorlog, die al een half jaar woedt, werden veertien eerdere bestanden geschonden. ADVERTENTIE DAMADLICHTSTUDIO UITVERKOOP winkelmodellen 10%-40% korting. Torenstraat 146, Den Haag Tel. 070-3647250. Madame Tussaud denkt er niet aan de aangifte van de dief stal van het wassenbeeld van Gorbatsjov in te trekken. Er moet maar eens een eind komen aan die zogenaamde grap pen, waarbij van alles - zoals ook het beeld van Bartje - maar voor de lol wordt meegenomen, zal 'ze' denken. Voor de Oudejaarsvereniging Vesuvius uit Elsloo krijgt dit muisje in elk geval nog een staartje. En dat levert weer de nodige pu bliciteit op voor Madame Tussaud, welk museum in 1991 overigens al door 600.000 mensen is bezocht. Daar kunnen er altijd nog meer bij. Net trouwens als bij de nog immer groei ende lezerskring van de Leidse Courant. 'Aangifte': hieronder. I Ik wil O de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen, een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. O direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: O maand f. 27,00 (met automatische betaling) kwartaal f. 82,80. vnVoorl: I Straat: I Postcode/Plaats: jVoetelink wint op 1500 meter HEERENVEEN Sandra Voetelink heeft vanochtend in Heerenveen de Nederlandse Whaatstitel op de 1500 meter veroverd. In een rechtstreeks duel versloeg Voetelink olym pisch kampioene Yvonne van Gennip: 2.08,19 tegen 2.09,97. I Telefoon: DEN HAAG Anti-militaris tische actievoerders hebben in de nacht van donderdag op vrijdag prik- en kladacties uit gevoerd op militaire terreinen in Den Haag, Teuge, Oirschot en Eindhoven. Dat heeft het ministerie van defensie be kendgemaakt. De acties zijn in een telefoontje aan het ANP opgeëist door een zich „Kees is overal" noemende actiegroep. Bij het regionaal verkeerscommando oost in Teuge werden 135 banden lek gestoken van zware vrachtau to's. In de generaal-majoor De Ruiter van Stevinc-kazerne in Oirschot sneuvelden twee ban den. Zowel in Teuge als in Oirschot en verder ook bij de rij- en tractieschool in Eindho ven en de Frederik-kazerne in Den Haag lieten de ders op voertuigen met gele verf geschilderde leuzen ach ter met teksten als „Kees moet vrij". Die tekst slaat op de anti-militaristische actievoer der Kees Koning die op dit moment voor soortgelijke da den gevangen zit. Vorige week zondag werd al actie gevoerd op de lucht machtbasis de Peel en in Eind hoven en Grave. KATWIJK Vannacht heeft een Katwijkse cafébezoeker al bijtend de eigenaar van zijn café de nodige verwoningen toege bracht. De man was al eerder tot 'persona non grata' verklaard vanwege zijn fors opgelopen drankrekening. Toen bleek dat de eigenaar niet aanwezig was, glipte de man toch naar binnen. Korte tijd later verzette de man zich hevig toen de inmiddels teruggekeerde kroegbaas hem met het nodige geweld uit de ge legenheid wilde zetten. De eigenaar moest zich onder doktersbe handeling stellen, de dader werd naar het Acdemisch Zieken huis in Leiden overgebracht toen hij buiten bewustzijn raakte. I Of deze bon opsturen in een I open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag 711848 003000

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1