Cursus leert popgroepen cd te maken én verkopen Met tunnels en bruggen wordt Europa snel kleiner De keuze tussen het kleine en het grote geluk 0 BOEKEN /PLATEN "Ceicbc Gotvumt VRIJDAG 3 JANUARI 1992 ASSEN Iedere popband ziet het als het summum van genot: het uitbrengen van een eigen compact disc. Nu de plaat definitief vrijwel van de draaitafel is verbannen, moet het zilveren schijfje als een soort visitekaartje gelden. Popgroepen, die in de belang stelling van een platenmaat schappij staan, kunnen de kos ten beperken, maar zijn dan wel met hun ziel en zaligheid overgeleverd aan de fratsen van zo'n maatschappij. Andere bands nemen een cd in eigen beheer op en moeten 'm zelf zien te slijten. Dat dat ook zo z'n voordelen kan hebben legt Fër Abrahams momenteel overal in het land uit in de door hemzelf vervaardigde cursus 'Hoe maak ik een cd en word er beroemd mee?'. De 40-jarige Abrahams, ooit me dewerker van Oor, concert- en festivalorganisator en presen tator van de Grote Prijs van Nederland heeft tegenwoordig een eigen pr-bureau. Op zijn toernee door geheel Neder land, die hem ook in Den Haag zal brengen, deed hij onlangs, samen met de 46- jarige platenplugger Kees de Blois, Assen aan. „Kijk, een cd maken kan iedereen. Maar je moet je goed realiseren dat je 'm ook verkoopt. Ja, oma wil 'm wel hebben, maar daar heb je er in het gunstigste geval maar twee van". Grote aandacht De ruim twintig popmuzikan ten en managers luisteren in het bomvolle kantoor van het Asser popcollectief PopAs met grote aandacht naar het ver haal van Fer Abrahams. Op vaak amusante wijze legt Abrahams, gepokt en gema zeld in het pop-metier, helder uit wat er allemaal bij komt kijken, voordat je een cedeetje hebt gemaakt. En, maar dan zijn we al weer een paar ferme stampen verder, er beroemd mee wordt. De muzikanten hangen aan z'n lippen. Want beroemd worden, dat willen we toch allemaal. Een waarschuwing vooraf is dus op z'n plaats. „Ja hoor, een cd maken kan iedereen. Maar maak je niet ongerust, straks gaan we jullie weer demotive ren", zegt hij als op zijn vraag, waarom je eigenlijk een cd zou maken, de muzikanten de meest uiteenlopende redenen hebben opgesomd. Naamsbe kendheid, is de meest voor de hand liggende. Onsterfelijk heid, vindt Fer al beter, net als 'voor oma'. Abrahams: „Moet ik die twee met elkaar in ver band brengen?" „Om er veel geld mee te verdienen", roept er eentje. „Jij zit zeker in een heavy metalband", reageert Fer. Het wordt beaamd. Kosten Nu is het tijd om de kosten op een rijtje te zetten. Want, legt Abrahams uit, voor een begin nende band is het vrij zinloos om naar een grote platenmaat schappij te stappen. „Dan moeten ze daar wel het gevoel hebben dat je in de top-veertig kan komen. Dat je commer cieel bent. Maar daar moeten jullie je niet druk om maken". In eigen beheer dus, dat ce deetje. Er wordt een begroting opgesteld voor het maken van duizend exemplaren, die ein digt met de lieve som van 22.150 gulden. Een paar onder delen: het huren van tien da gen studio is de grootste slokop met zo'n 7500 gulden, het per sen van de schijfjes kost vier duizend gulden en de auteurs rechtenorganisatie Stemra wil zo'n 2000 gulden vangen. Maar dan ben je er nog niet: de pro ducer komt a raison van dui zend gulden, je maakt reiskos ten, je moet wat eten en drin ken, vooral drinken, het hoe- sontwerp en het drukken er van kost geld, net als de distri butie en de promotie. Want uiteindelijk moet het ding na tuurlijk wèl verkocht worden. Buidel geld Toch maar hopen op die direc teur van een platenmaatsch- ppij met een grote buidel met geld dan? Abrahams raadt het af: „Jullie moeten eerst het- vak leren. Een mooi voorbeeld zijn de Tröckener Kecks. Die. hebben eerst drie elpees in ei gen beheer uitgebracht. Daar verkochten ze steeds alle vier duizend exemplaren van, maar de andere potentiële ko pers konden ze niet bereiken. Toen werd het zinvol om naar een distributiemaatschappij om te zien. Dat werd Boudis- que en later het nog grotere Ariola. Ze konden op gelijk ni veau met de maatschappijen praten, omdat ze de problemen inmiddels kenden. Die hadden ze zelf ervaren". Bleek De optelsom van dik 22.000 gulden levert hier en daar een bleek gezichtje op. Fer: „Maar despereert niet, er is nog niets aan de hand. Je kunt ze ook nog verkópen. Reken op hon derd cd's voor promotie en an dere belangrijke mensen, dan heb je er nog negenhonderd. Als je die voor 25 gulden ver koopt, hou je zelfs 450 gulden over. Winst! Waarom hebben jullie het eigenlijk nog niet ge daan?" Bovendien legt Fer uit dat er op tal van posten bezui nigd kan worden. Merchandi sing bijvoorbeeld, het verko pen van T-shirts en andere re clame-artikelen. Of sponso ring, zoals Royal Relation uit Assen deed door op de hoes van een plaatje de sponsors te Vermelden. The Charlies, toen Emmen, nu Utrecht, waren zelfs alle singletjes in een klap kwijt door de prijs van een kaartje voor de presentatie in een café te koppelen aan een 'gratis' exemplaar van de sing le. Bovendien kun je studiotijd uitsparen door al in je eigen oefenruimte te bepalen welke nummers op de cd moeten ko men. „En als je in een studio komt, let dan niet op al die ap- Caratuur en die mooie kerst- oomverlichting, maar op het gezicht van de technicus. Als- ie geen spier vertrekt weet je hoe laat het is. Die zit er alleen maar om een rekening uit te schrijven". Fer Abrahams heeft nog een mooi voorbeeld om aan te to nen dat perfectie ook niet alles is. „Als je naar 'Monday Mon day' van de Mamas The Pa pas luistert, hoor je de zanger te vroeg inzetten. Iedereen er vaart dat als normaal, omdat het de mooiste opname was. En Neil Young, die interes seert het helemaal geen ruk of het technisch goed is. Als het gevoelsmatig maar goed over- Ervaringen Dan wordt het tijd om de mu zikanten zelf aan het woord te laten over hun ervaringen. En die zijn niet altijd best. „Jan Kistjes, die is het ergst", steekt een lid van Royal Relation van wal. Kistjes blijkt een soort produktiemanager te zijn van de bekende soort: veel ge schreeuw en weinig wol. „Hij kan praten als Brugman. Hij had iets van doen gehad met het Nationaal Songfestival en beloofde ons van alles, foto's, voorprogramma's. Toen hij ons zag optreden was hij heel en thousiast, 'maar in de studio duurde dat nog maar een uur tje. Toen puntje bij paaltje kwam, was 't niks. We zijn wel vijfduizend gulden lichter ge worden". Je moet gebruik maken van kruiwagens, van mensen met ervaring en contacten, weet Fer. „Jullie hebben hier in Drenthe een lichtend voor beeld: Cuby!" Daar blijken de meningen over verdeeld. Dick van Distance Play: „De eerste keer dat je Muskee aan de bar ziet zitten, denk je: ha, wat leuk. Maar de volgende keer zit-ie weer aan de bar en denk je: o, hij is er weer, ik ga maar weg". Hoe het ook kan vertellen twee deelnemers aan de cur sus, die helemaal uit Rotter dam komen, van de reggae- band Roots Syndicate. Die hebben al een cd gemaakt. Elf honderdzeventig exemplaren om precies te zijn, want exact duizend, dat schijnt nooit te lukken bij een perserij. Altijd meer, natuurlijk. „Op weg van Rotterdam naar Assen zijn we langs alle platenwinkels gere den en in Woerden bij de Ka mer van Koophandel hebben we een adressenlijst van pla tenzaken opgevraagd. We doen onze eigen distributie, want voor een cd betaalt de platenwinkel ons twintig gul den en vraagt bijna veertig gulden. Veel te veel. Ik ken ook een bandje in Rotterdam met een cd, die doen er niks aan. Die verkoopt dan ook voor geen meter, t Zijn leuke onderzettertjes, zeggen ze dan. Wij hebben er een jaar voor uitgetrokken om al die exem plaren kwijt te raken. Het eni ge is dat je dan wel moet zor gen dat je dat jaar bij elkaar blijft..." Assenaar Alex blijkt met zijn Josi Band een succesvolle cas sette op de markt te hebben gebracht. Er zijn er inmiddels zo'n vijfhonderd van verkocht en dat leverde de Molukse band zo'n vijftienhonderd gul den winst op. Mr. Twist, een Drentse hardrockband, heeft zeven vrienden-met-een-goe- de-baan gevonden, die de cd willen voorfinancieren. Voor de andere, minder gelukkige, bands heeft Fer nog wel tips: „De kosten voor het persen omlaag brengen? Zorg dat je de secretaresse van de direc teur leert kennen!" Serieuzer lijkt zijn advies om het druk ken van het hoesontwerp bij een jongerencentrum te doen. „Die zeefdrukkers, dat zijn nog hippies. Die vragen nog jaren-zestigprijzen". Abrahams heeft nóg een gou den tip: „Er zijn' zeventigdui zend bandjes in Nederland, die willen allemaal op de tv. Da's jungle, da's oorlog. Alles is toe gestaan. Desnoods organiseer je je eigen Grote Prijs, dan weet je zeker dat je wint". Wel effe de plaatselijke krant bel len, natuurlijk, voor het resul taat.' Anita van The Wyre hoort» het allemaal stilletjes aan. Of ze is nog niet over tuigd van de kwaliteiten, óf ze is geschrokken van alle romp slomp. „Een cd opnemen? Nou, over tien jaar misschien..." 'Trams 92.' Uitgave De Alk. Prijs 25,90. 'Spoorwegen 92'. Uitgave De Alk. Prijs 18,90. Uitgeverij De Alk heeft een traditie in ere te houden wat betreft jaarboeken voor railo- fielen, of is het spoorofielen? Sinds 1978 verschijnt het spoorwegjaarboek, sinds 1979 de serie tramjaarboeken. Leu ke bladerboekjes, vanwege de vele foto's ook, met tegen woordig een apart kleurka tern, waarin alles nog eens kort wordt samengevat. Het aardige bij-effect van zo'n tramjaarboek is het kijkje in de keuken van de grote stad, van Helsinki tot Alexandrië, van Pretoria tot Oslo, van Ber lijn tot Porto, en van Newcast le tot Graz. Dat lijkt veel, maar het overzicht beslaat daarmee toch nog niet de helft van de hele wereld, eenvoudig omdat 'Trams 1992' beperkt blijft tot Europa en Afrika. Terwijl het toch zeker is, dat - bijvoorbeeld San Francisco - trams heeft. Je ziet ze wel in films optreden, heuvel-op heu- vel-af. Japan moet ze ook heb ben, want Tram'92 vertelt, dat in Egypte oerstevige Japanse trams de opvolgers zijn van oud Europees materieel. Maar goed, je kunt niet alles tegelijk, zullen we maar hardop den ken. En zo werkt het ook: ge bieden buiten Europa komen in overzichten zo af en toe aan bod, in de 1992-uitgave is dat dus een overzicht van Afrika en de redactie voorspelt dat Oost-Europa 'zeker in een vol gende editie' aan bod komt. Behalve Oost-Duitsland dan, want dat zit nu - geheel over eenkomstig de nieuwe realiteit - bij Duitsland in. Het belangrijkste, zelfs over heersende nieuws in de uitga ven 1992? È)e ware tramfanaat hoeft dat niet eens te raden, die wéét 't gewoon. Dat is de snelle opkomst van de zoge naamde lagevloer-tram. Met als begeleidende klacht dat al les en iedereen in Europa maar weer wat doet, ontwerpt op eigen houtje dus, zodat we derom een kans wordt gemist om eindelijk eens met tijd-, moeite- en (vooral) kostenbe sparende standaardiseringen te kunnen beginnen. Van de andere kant zit hier ook een positief geluid achter de wol ken: namelijk het gegeven dat het tramwezen (in Europa) volop bloeit. Er wil hier of daar wel eens een lijntje afval len, maar er komen er ook bij en de tram blijft een wezenlijk belangrijke schakel in de openbaar stads- en interlocale vervoer. Spoorwegen In de wereld van 'het spoor' gaat Europa nu echt^chter de Japanners aan, die het feno meen van de hoge-snelheid- strein al aanzienlijk langer kennen. In het jaarboek 'Spoorwegen'92' stuit je voort durend op nieuwe ontwikke lingen in die zin. De railofie- len weten het natuurlijk alle maal wel, maar het is niet al leen Frankrijk die een TGV rijk is; dat de Duitsers hun ICE hebben weet een enkeling buiten de kring der geïnteres seerden ook nog wel. Maar dan houdt het op. En dan klinkt het des te verrassender dat de Engelsen hun eigen 'high speed' versies hebben, zowel in diesel als in elektro. Terwijl de Italianen met hun Pendolino- en AVRIL-versies, en Spanjaarden met hun Tal- go's en AVE's bepaald niet te klagen hebben over belang stelling voor hun comfortabele hoge snelsheidsmaterieel in verschillende buitenlanden. Maar qua uiterlijk blijft de TGV toch de mooiste, al be ginnen die snelle machines - net als Japanse auto's - toch wel erg op elkaar te lijken. Ook in dit jaarboek is Oost- Duitsland ondergebracht in Duitsland, al is de oude schei ding hier nog duidelijk aanwe zig door het nadrukkelijk ge scheiden opereren van Deut sche Bundesbahn en Deutsche Reichsbahn. Wel is de samen werking - in de vorm van ma- terieeluitwisseling en lijndien staansluitingen - heel inten sief. Echt groot nieuws valt er over Nederland kennelijk niet te vertellen, wel bevat het jaar boek véél klein nieuws. Struc turele werken gebeuren voor namelijk in het westen. En België heeft 'ons' record van de langste trein overgenomen. De Belgen lieten in het kader van de actie 'Kom op tegen kanker' een trein rijden tussen Gent en Oostende van 70 rij tuigen plus een locomotief. To tale lengte: 1773,95 meter. De 'onze' trok maar 60 rijtuigen. In Denemarken werken ze aan vaste oeververbindingen zowel tussen eigen eilanden onderling als tussen Denemar ken en Zweden. Grote kansen derhalve voor hoge snelheid streinen tussen Zweden-Dene- marken-Duitsland in de toe komst. Stoomtrein Bij Duitsland vinden we het eerste plaatje van een stoomt rein. Natuurlijk: in de voorma lige DDR. Verder vindt men ook in het hoofdstuk 'Polen' nog reguliere stoom, 't Loopt echt af nu, wat stoom betreft. De klassieke waterstraten zijn overigens niet alleen in en om Denemarken en Zweden on derwerp van overbrugging. Ook de Italianen gaan op deze wijze vasteland maken van al oude eilanden: besloten is na melijk tot de bouw van een ge combineerde weg- en spoor brug' over de Straat van Messi na, dus tussen het Italiaanse vasteland en Sicilië. En de tunnelverbinding tussen Frankrijk en Engeland vor dert intussen ook gestaag. Een andere brug met een bijzonde re achtergrond is de nieuwe verbinding over de Portugese rivier de Doura, bij Porto. Die een oude brug verving, in 1888 gebouwd door Gustave Eiffel, inderdaad van de Eiffel-toren. 't Staat allemaal keurig in het jaarboek. Nieuwtje uit Oostenrijk, dat ons Nederlanders aangaat, goed nieuws eigenlijk, al den ken vervoerders daar helaas nog al te vaak anders over: het vervoer van vrachtauto's via de zogenaamde 'Rollende Landstrasse' door Tirol, van Ingolstadt naar Brennersee in Italië, is sterk gegroeid. Sinds september 1990 rijden in deze dienst vijf treinen 's nachts en drie overdag, alle volledig be- De Franse hoge-snelheidstrein 'TGV' krijgt van alle kanten concurrenten, maar visueel is hij nog steeds de mooiste. FOTO: SP ThomaB Verbogt: 'Het Laatste Uur van de middag'. Uitgave Veen. Prijs ƒ29,50. Als je een aantal beslissende keuzes in je leven opnieuw mocht maken, zou je dan an ders kiezen? Dat is het centra le thema in Thomas Verbogts nieuwe roman. Op het eerste gezicht een zeer filosofisch boek, waarin je heel wat So cratische dialogen en monolo gen vol gepeins zou verwach ten, maar in werkelijkheid vooral een vlot leesbaar en spannend verhaal. Hoofdpersoon in 'Het Laatste Uur voor de Middag' is de Arnhemse scenarioschrijver Daan Meerman. Hij leeft ta melijk tevreden met zijn Dat wil niet zeggen dat er geen moeilijkheden zijn. Zo is Helma vrij labiel en bij de minste of geringste spanning uit haar wankele evenwicht, maar niets daarvan is onover komelijk. De ellende begint pas wanneer de hoofdpersoon wordt opge beld door zijn broer Arthur die hem vraagt of hij met zijn vrouw Emmily enkele weken bij hem mag logeren. Arthur is bijna een kwart eeuw geleden na een met veel geheimzinnig heid omgeven incident in de familie verdwenen naar Frankrijk en heeft sindsdien nooit meer iets van zich laten horen. Al die jaren heeft Daan Meer man amper aan Arthur of het incident dat aan zijn vertrek voorafging gedacht, hoewel het zijn leven in belangrijke mate heeft benvloed. Hij voelt dat de komst van zijn broer zijn verleden en daarmee zijn leven overhoop zal halen en al snel blijkt dat hij gelijk heeft. Arthur is even onwillig als zijn broer om over het verleden te praten. De paar pogingen die ze daartoe ondernemen lopen op niets uit. „Hij vroeg aan Ar thur of hij wist hoe hij die ja ren had doorgebracht. Dat wist hij niet. Hij had geen be hoefte er iets over te horen. Dat verleden was hij kwijt, had hij opgemaakt aan avon turen waarover hij niet wilde praten". Verliefd Waar woorden niets uithalen, doen daden dat echter wel. Daan wordt verliefd op Emily en zij op hem. Hun verhou ding zet alles onder spanning. Vanaf dat punt krijgt de ro man de vaart van een thriller doordat Verbogt tal van aan gestipte en gesuggereerde za ken met elkaar gaat verbinden en naar een climax voert. Daan Meerman wordt gecon- jCle |sch; fronteerd met de gevolgen vajéén de keuzes die hij eerder in zijstru leven gemaakt heeft, net ajwer de personages in het scenarivan waaraan hij werkt, die hqcha keuzes mogen overdoen. H( werk vlot steeds minder en |T snel zit hij helemaal vast. JLt Wat hij aanvankelijk een boel end idee vindt, beschouwt hl gaandeweg als iets belachj lijks. De reden daarvoor lij voor de hand: hij ontdel meer en meer dat je vast z. aan de keuzes die je vroegj hebt gemaakt. Het loswoele van de wortels van zijn bi staan, op zoek naar een nieiRO we vrijheid en nieuw gelulnen leidt in zijn geval slechts tjyei wanhoop en ontworteling. |urp Emily lijkt de grote liefde <j wie hij heel zijn leven al heezev gewacht, de vrouw met wie flOm' geweldige dingen kan beleveitief anders dan Helma voor wie IjL. toch in de eerste plaats rnoi^g^ zorgen. Een deel van Daan Meerma.,, wil dat echter allemaal ni€l;a Net als Joost Hogenhout, cEer hoofdpersoon in Verbogts vigra: rige roman, wil hij niet in hi31 verleden wroeten, omdat hma; op een onbewust niveau wöp. dat er toch niets positiefs ur: naar boven zal komen. heeft een prettig bestaan opgi bouwd, waarin hij redelijk gDirt lukkig is met zijn werk en ghorr zin, waarom zou hij dat allprec maal op het spel zetten vo4at iets avontuurlijks, maar ocL. onbestemds? gele ongi Verdringing juit ven: Zo bezien zou men 'Het Laateite ste Uur van de Middag' bijiprog kunnen interpreteren als etfebr pleidooi voor verdringinvooi voor de knusheid van de doocircl zonwoning, terwijl de mee^__ moderne literatuur toch ov| het persoonlijke verleden het breken met knellende bu gerlijkheid gaat. Verbogts roman gaat over e< man die geheel op eig< kracht de draai in zijn leven gevonden heeft en niet mi hoeft te vechten tegen de ai terhaalde normen van 6 voorbije generatie. De keu die hij moet maken is die t sen het Kleine en het Gr Geluk. Ogenschijnlijk e makkelijke, als je tenmin aanneemt dat er zoiets als Grote Geluk bestaat. Meerman is te oud en te v standig om nog in de illus van de jeugd te geloven, m< misschien nog niet wijs gene om ze helemaal op te kunn geven, al was het maar ome illusies ook een grote dr kracht kunnen zijn. Met zijn oorspronkelijke fi sofische vraagstelling k Verbogt zo uit bij die naar geluk, één van de fundame teelste, maar ook neteligste 'Encyclopedie voor de jeugd'. Uitga ve Van Goor. Prijs per deel ƒ24,90. Tien delen voor vier jaar gebrui jaren, hetgeen niet bijster v is. Gelet op het niveau van inhoud kan het werk wel langer mee, maar toch r veel. De vraag dringt zich c op of men, als het naslagw< toch bestemd is voor hi werk, en dergelijke, of het niet beter is een „gewone" cyclopedie te kopen, een v volwassenen dus. Kindei van 10 tot en met 13 jaar i heel wel in staat daarin iets te zoeken en het gebodene gebruiken. Een vrij bekn werk is dan al goed genoeg Wie toch een echte jeugdenl clopedie wil, doet met de 'E clyclopedie voor de jeugd' redelijk goede keus. Het w( is helder, hier en daar hoogdravend, op andere pla" sen wat te simpel (de maiji waarop het inrichten en hi den van een koudwateraqur um wordt aangetipt is een chertje), maar in elk geval i breed. De illustraties zijn I en duidelijk. J. Encyclopedie voor de jeugd. Onder deze niet bijster verras sende, maar in elk geval wel doeltreffende titel geeft Van Goor een encyclopedie voor kinderen in de leeftijd van 10 tot 13 jaar uit, een vertaling van de bekende Engelse King fisher Children's Encyclope dia. De complete serie zal tien de len (van elk zo'n tachtig blad zijden) gaan bevatten en er wordt verwacht dat de ency clopedie die telkens met twee delen tegelijk verschijnt, in 1993 compleet zal zijn. Om met dat laatste te beginnen: ga eerst na of uw kind, als u de aanschaf overweegt, in dat jaar (nog) wel de leeftijd van de doelgroep heeft. Daarmee komen we op de doelgroep. Die omvat ruim gemeten vier Nuttig Dans jaarboek '90/'9] zet. En als u mocht denken, dat in deze efficiënte Europese we reld alleen nog maar staats spoorwegen bestaan, dan komt u behoorlijk bedrogen uit. In Engeland, Duitsland, Italië, Oostenrijk, Zweden, ach, waar al niet, bloeien (én groeien!) kennelijk de kleine particulie ren lijnen. Wat een goed teken is voor onze eigenste MBS te Haaksbergen, die zich ook heeft mogen scharen in de ge lederen der officiële railbedrij- ven, met als ervaren kleintje de Eisenbahn Bentheim dicht in de buurt. 'Dansjaarboek '90/'91'. Uitgave Ne derlands Instituut voor de Dana. Prijs ƒ25,-. Met het uitgeven van het 'Dansjaarboek' verricht het Nederlands Instituut voor de Dans nuttig werk. Bij de vori ge uitgave ging het even mis, toen zaaide Rudi van Dantzig, onbedoeld en onbewust, twee strijd met als gevolg dat biina alle medewerkers hun artike len introkken. Deze zesde uit gave '90/'91 is echter weer even informatief als interes sant. Dans is in ons land he laas nog steeds een onderge schoven kunstvorm, waarin het voor de meeste armoe troef is. Een dansersloopbaan is een afvalrace met een snel in zicht komende eindstreep. Toch vragen steeds meer des kundigen of deze carrière wel zo eindig is als ooit werd ajoorl genomen. Ondanks het feit j theaterdans een multidiscif naire bewegingskunst is pPe' sen een klassieke en een derne danser groot. Inte sant in dit jaarboek zijn spraken van Hans van M; die in ons land voldoende kennis en o.a. een choreoi fenschool mist. Ook deze man acht terecht de klassi techniek even onmisbaar vruchtbaar en in dit kader veelt hij o.a. Jiry Kylian spitzendans in diens choï grafieën aan. Naar het oordeel van een tatiecommissie is Den H een van de zeer weinige pl sen, waar de dansvakoplei< aan internationale maatst; voldoet. In het jaarboek wordt het hele seizoen '90/'91 docui tair en statistisch in kaart bracht. Zelfs een overzicht de subsidies ontbreekt nietj

Leidse Courant | 1992 | | pagina 12