ppositie Georgië wil coalitie vormen :;apitein rob BUITENLAND Cossiga weigert nieuwjaarsboodschap asassP22J%; A" V Paspoort vergeten! DE SCHAT VAN OPA LARSEN Coalitie Israël legt geschil bij 4 Cetd^e Sotvumt Jigt DONDERDAG 2 JANUARI 1992 Vergiftigde alcohol eist 62 levens in India 50MBAY In de Indiase stad Bombay zijn zeker i2 mensen overleden die op oudejaarsavond een al- loholische drank hadden gedronken waaraan che- nicaliën waren toegevoegd om de smaak te verster- De drank, plattelandslikeur genoemd, werd verkocht in een staatsbar in het centrum van Bom- iay. De bedrijfsleider en drie medewerkers zijn aan- ;ehouden op verdenking de giftige stoffen door de Irank te hebben gemengd. Plattelandslikeur is een pedkope, gedeeltelijk gedistilleerde drank die vordt genuttigd door mensen die geen geld hebben de produkten van officiële stokerijen. Zeker 45 ewonden werden naar het ziekenhuis gebracht van r 28 ernstig aan toe zijn. Omdat de meeste lachtoffers lijden aan verslechterend zicht en demhalingsstoornissen wordt aangenomen dat het iftige methylalcohol de boosdoener is geweest. Korea's sluiten kernwapenakkoord SEOUL Noord- en Zuid-Korea hebben dinsdag een akkoord gesloten over een verbod op kernwa pens op het verdeelde Koreaanse schiereiland. Een akkoord over een kern wapen vrij Koreaans schierei land is van belang willen de Korea's, technisch nog steeds in oorlog met elkaar, het non-agressie- en verzoeningspact kunnen uitvoeren dat op 13 decem ber door de premiers van de twee landen werd on dertekend. Volgens de inlichtingendiensten van de Verenigde Staten en Japan is Noord-Korea nog slechts een tot twee jaar verwijderd van de ontwik keling van kernwapens. Noord-Korea ontkent dat het nucleaire wapens aan het maken is. De overeen komst verplicht de beide Korea's kernenergie alleen voor vreedzame doeleinden te gebruiken en ver biedt het produceren, bezitten of gebruiken van enig kernwapen. Een formele overeenkomst zal in februari worden ondertekend. Een maand later zal een commissie worden gevormd die de regels voor de inspecties zal opstellen. Nederlandse komt om bij ski-ongeval ANDERMATT Bij een ski ongeval in Andermatt in Zwit serland is een 38-jarige vrouw uit Gouda om het leven geko men. Naar de politie dinsdag meedeelde behoorde zij tot een groep skiërs die maandag van de Gemsstock-helling naar Hospental wilden afdalen. Op de rotsachtige helling kwam zij ten val. Zij kon niet meer afremmen en stortte 300 meter in de diepte, waarbij zij dode lijke verwondingen opliep. Vladivostok open haven MOSKOU Een Vietnamees vrachtschip is gisteren de Siberische havenstad Vladivostok binnengelopen, waar mee het het eerste buitenlandse schip is dat de stad bin nenvoer nadat de Russische president Boris Jeltsin de stad had opengesteld voor buitenlanders. „Bijna zeven decennia lang is Vladivostok verborgen geweest achter het IJzeren Gordijn", schrijft het persbureau TASS over de opening van de havenstad aan de Stille Oceaankust op Nieuwjaarsdag. De stad werd in 1860 gesticht als han delshaven. Kort nadat het Russische Verre Oosten'deel was gaan uitmaken van de Sovjetunie in 1922 werd de havenstad gesloten. De thans 650.000 mensen tellende stad werd beschouwd als een militair strategische plaats. Nu economische vooruitgang voor de Russen belangrij ker is geworden dan de militaire macht, is de deur naar het oosten uiteindelijk geopend voor buitenlandse han del. Veel westerse en Aziatische bedrijven willen directe banden met Vladivostok en verwacht wordt dat er nu handelsroutes komen naar de Korea's en Japan. i deze geen geven. ut ut de van Term) Britse tare tijd rd. Dit;' r forse lundes- rug de i Georgische president Gamsachoerdia zoeken dekking tijdens schietpartijen met aanhangers van de president FOTO: AP TBILISI De oppositie tegen de Georgische presi dent Zviad Gamsachoer dia heeft gisteren gespro ken over het vormen van een coalitieregering. Vol gens woordvoerder Dzjaba Ioseliani moeten daarin alle partijen zitting heb ben, maar niet de presi dent. De gevechten in Tblisi tussen voor- en tegenstanders van de president, laaiden gisteren met zwaar artilleriegeschut weer in alle hevigheid op. Aan het einde van de ochtend, na een betrekkelijk rustige nacht, tril de de Georgische hoofdstad op haar grondvesten door het schieten met zware automati sche wapens, terwijl het cen trum aan het einde van de dag werd opgeschrikt door explo sies van mortiergranaten en door kanongeschut. Een flatgebouw in de buurt van het parlementsgebouw, waaronder Gamsachoerdia zich in een bunker schuil houdt, stond in brand. De be woners van Tbilisi verlaten het centrum. Sinds het begin van de strijd op 22 december zijn volgens niet officiële j Oppositiewoordvoerder Ioseli ani zei dat er niet aan een be storming wordt gedacht van het parlementsgebouw omdat de president mogelijk nog over ongeveer duizend man troepen beschikt. Ioseliani garandeer de hun een vrije aftocht. Ook Gamsachoerdia zou niet wor den gedood, maar wel terecht al 200 het leven gekomen. De rebellen zullen zich vol gens Ioseliani aan de besluiten van de coalitieregering onder werpen. Volgens opstandelin genleider Tengis Kitovani - ooit hoofd van Gamsachoer- dia's Nationale Garde, zou een groot deel van de aanhang van de president naar de oppositie zijn overgelopen. Het is niet duidelijk hoeveel parlementariërs zich in en on der het parlementsgebouw be vinden. Volgens niet bevestig de berichten werden aanhan gers van Gamsachoerdia door eigen mensen doodgeschoten toen zij het parlementsgebouw trachtten te ontvluchten. „Er heerst totale anarchie. Daar moet zo snel mogelijk een ein de aan worden gemaakt", zei Irina Sarasjvili, de leider van de Democratische Nationale Partij Georgi Tsjantoeria. Wij vrezen dat het conflict zich uitbreidt naar heel Geor gië als het niet snel wordt be ëindigd". ïussen erwachten een vollere rinkels Vervolg van de voorpagina) OSKOU De burgers van oormalige Sovjetunie heb- er weinig vertrouwen in de prijsverhogingen die indaag in drie gemenebest- publieken in zijn gegaan, dien leiden tot een groter ledselaanbod, kortere 'hon- irrijen' en minder lege win ds. k verwacht niet dat de prij- n, die hoger, veel hoger zul- worden, tot gevolg, zullen bben dat de winkels voller orden. Waar moet het voed- allemaal vandaan komen?", 50-jarige Moskouse In tegenstelling tot el anderen laat zij de prijs- rhoging gelaten over zich komen. „Ze zeggen dat geen andere de economische ten. Als dat zo is maar, want iedereen wil deze martelgang zo snel ogelijk voorbij is". Oekraïne en Wit-Rusland en tegen de prijsliberalise- j, maar hebben de maatre- toch gevolgd om te voorko- ;n dat hun voedsel en goe- n worden weggekocht consumenten uit Rusland, de andere republieken het Gemenebest van On- ïankelijke Staten (GOS) zul- Rusland noodgedwongen ;en volgen aangezien ze onomisch zeer afhankelijk elkaar, met name van machtige Russische econo- Op 25 januari komen de DS-presidenten bijeen om >ver te praten. Europese Gemeenschap eft intussen negen van de gemenebest-republieken tend. Kirgizië en Tadjikis- zijn tot op heden nog niet de EG-eisen voor erken- tegemoet gekomen. ROME Francesco Cos siga, de president die naar eigen zeggen het verkan kerde politieke bestel van Italië op wil blazen, heeft weer eens toegeslagen. Cossiga, die de vorige jaarwis seling aangreep om zich af te zetten tegen de critici van dè organisatie Gladio, heeft vriend en vijand verbijsterd door zijn volkomen wachte besluit om dit keer geen enkele boodschap te rich ten tot het Italiaanse volk. In plaats van de geplande toe spraak van een half uur legde de president op oudjaarsavond een amper twee minuten du rende verklaring af. „Het is een goed gebruik maar geen geschreven wet, dat de president een nieuwjaarstoe spraak richt tot het volk. Maar in de huidige toestand kan het wenselijk zijn om daar vanaf te zien. Een dure en bijna wanhopige plicht tot voorzich tigheid brengt mij ertoe om bij deze plechtige gelegenheid niet te zeggen wat eigenlijk vrijuit gezegd zou moeten wor den", zei Cossiga, die echter weigerde om dan maar een in houdsloze standaardtoespraak te houden: „Dat zou ingaan te gen mijn waardigheid als vrij man, mijn oprechtheid en mijn plichten jegens de natie. Daar om zal ik er nu het zwijgen toe In de afgelopen dagen hebben alle grote politieke partijen druk uitgeoefend op de presi dent om zijn kritiek op het Ita liaanse politieke stelsel te ma tigen. Cossiga heeft daar dus gehoor aan gegeven, maar in zekere zin is het presidentiële zwijgen dodelijker dan wat voor toespraak dan ook. Hij heeft geweigerd te spreken 'als vertegenwoordiger van de na tionale eenheid'. Volgens Cos siga bestaat die eenheid niet meer als gevolg van de diepe kloof tussen burgers en autori teiten, die zijns inziens de voornaamste oorzaak is van de crisis van de Italiaanse demo cratie. De president heeft zich daarmee andermaal opgewor pen als volkstribuun tegen de arrogantie van de politieke macht. „Ik ben er zeker van dat U, het gewone volk van dit land, mij begrijpt", zei hij. In derdaad weet iedere Italiaan dat zijn besluit bedoeld is als motie van wantrouwen tegen de zelfzuchtige politici en ru zie makende rechters, die een snelle politieke besluitvorming en een effectieve strijd tegen de criminaliteit verhinderen. Hij besloot zijn korte toespraak die gisteren door politiek Italië nog werd doodgezwegen, met de wens dat het jaar 1992 'een sociale vernieuwing en een diepgaande hervorming van de instellingen van de repu bliek' zal brengen. Futuristisch Met deze vreemdsoorti ge, futuristi sche 'vogel' die zich voort beweegt op zonne-energie heeft General Motors giste ren in Califor- nië de prijs voor de mooi ste wagen in de wacht ge sleept. GM was een van de vele deelnemers aan de tradi tionele parade in Pasadena die dit jaar voor de 103e maal werd ge houden. FOTO: AP Conferentie bedreigt vredes initiatief VN (vervolg van de voorpagina) BELGRADO Gevreesd wordt dat de conferentie in Servië tot vorming van een kleiner Joegoslavië de burger oorlog opnieuw zal voeden en het vredesinitiatief van VN- gezant Cyrus Vance aanzien lijk kan compliceren. Gisteren verklaarde Vance dat alle partijen in de Joegoslavi sche burgeroorlog hebben in gestemd met zijn voorstel VN- troepen te stationeren in de door Serviërs gedomineerde gebieden van Kroatië Dinsdag had Vance in Belgra do al steun voor zijn plan ge kregen van Servische en fede rale autoriteiten. Na zijn ge sprekken met onder anderen de Servische president Milose vic had Vance echter ver klaard dat een staakt-het-vu- ren, een ijzeren voorwaarde voor het stationeren van VN- soldaten, nog altijd even vér weg leek. Na zijn onderhoud met Tudjman toonde de VN- gezant zich aanzienlijk opti mistischer. Hij zëi dat de situa tie zich sinds zijn eerdere be zoek „radicaal" had gewijzigd, maar weidde hier verder niet door FRANS WIJNANDS In het hotel, een halve dag rijden achter me. in Tsjechoslowakije. Voor me ligt de Tsjechisch- Duitse grensovergang Cheb-Schrinding. Ginds, voorbij de slagbomen wacht het Beierse Siberië, zoals deze Duitse uithoek wordt genoemd, vanwege de vaak bittere kou en altijd onhebbelijk gure wind. Maar zonder pas kom ik het ene niet uit, en het andere niet in. Gevangen in een onherbergzaam soort niemandsland; veroordeeld tot een tijdrovende rit terug naar dat hotel waar ze nog steeds je paspoort bij de balie innemen, oude gewoontes getrouw. Nog drie wachtende auto's voor me. Het bekende ritueel van raampje open, een arm eruit die paspoorten aanreikt aan een arm die uit het douanehokje steekt, twee minuten wachten, paspoort weer terug, raampje dicht en slagboom open. Ik kijk in mijn spiegel. Achter me staan drie auto's. En die kilometerslange file vrachtwagens natuurlijk, half in de berm. Nog onbekommerd was ik ze zojuist gepasseerd, die onafzienbare rij krakkemikkige wegreuzen met Tsjechische, Bulgaarse en Roemeense nummerplaten. De weinige Nederlanders haal je er zo tussenuit: uitstekend materieel, blinkend chroom ondanks het bar slechte weer, uitdagende kleuren. Geen van allen zijn de truckers te benijden. Het zal nog een hele tijd duren voor de vlam weer in de pijp kan. Ze schuiven aan in een file die er morgenvroeg nog staat. Tien uur wachten is normaal, het dubbele geen uitzondering. Sommigen wachten zelfs tot Sint-Juttemis. Ik ben aan de beurt. De jonge douanier kijkt wat verstoord als ik uitstap. Ik schuif mijn enkelbladige verblijfsvergunning in de Bondsrepubliek door het loketje en vertel vol spontane schrik dat ik geen paspoort aan te reiken heb, want dat ligt honderd kilometer achter me, en ik wijs naar de mistige heuvels in de Boheemse verte. De douanier kijkt me aan, bekijkt het papiertje en draait zich om naar een hogere in rang die achter hem staat. Op tien passen afstand zie ik het gedrang en het gelaten wachten van de vrachtwagenchauffeurs voor hun loketjes. Hulpeloos, met stapels paperassen in hun handen. Onverwacht krijg ik mijn documentje terug. De oudste en hoogste van de twee zegt dat ik toch maar even met het hotel moet bellen, want wat is een mens zonder paspoort, niet waar? „Ja, natuurlijk, maar wat moet ik verder doen?", vraag ik. ..Doorrijden natuurlijk", zegt de oudste. Hij wuift achteloos richting Duitsland. Hij lijkt in alles - behalve zijn uniform - op de Kerstman. Wonderlijk, zonder pas deze grens over. Een paar honderd meter verder wappert streng het zwart- rood-geel. Ik doe er hetzelfde verhaal, nu tegen een iets stuggere heer. „De Tsjechen laten u er zonder pas niet meer in?" „Nee", zeg ik, „maar dat hoeft ook niet. Ik bel dat hotel wel". De Duitsers morrelt iets aan een beeldschermpje, geeft m 'n papiertje terug, knikt. Doorrijden. Schrinding heet het grensdorp. Eerst koffie, voor de schrik. In het café is het druk. Geen toeristen in dit jaargetijde, des temeer vrachtwagenchauffeurs. Ook aan deze kant van de grens kilometerslange file wachtende vrachtauto's. Nog geen tweeduizend inwoners telt dit Noordoost- Beierse dorp; ooit sluimerend tegen een grens die vaker dicht dan open was. Nu is het totaal omgekeerd. Sinds de val van het IJzeren Gordijn is die ooit stille landweg een waanzinnig drukke verkeersader geworden. Net als alle andere Oost- West-grensovergangen in de Bondsrepubliek. En in al die plaatsjes klaagt de bevolking, net als in Schrinding, over een niet te harden overlast. Verkeersonveiligheid, drukte, stank, verloedering. Ze klagen over chauffeurs die het vrije veld en zelfs de tuintjes als toilet gebruiken. Het dorp is absoluut niet berekend op dit soort permanente drukte. Veel welvaart heeft het bovendien allemaal niet gebracht. Het gros van het zware vrachtverkeer dat.rakelings langs de niet meer schoon te houden gevels dendert, kiest dit soort routes alleen maar om het dure transitgeld, dat de Oostenrijkers vragen, te ontlopen. De Duitse verkeersinformatie over de radio heeft er sinds de opening van de grenzen een apart hoofdstukje bij: de wachttijden voor de Tsjechische en Poolse grens. „De politici praten nu over ee om het dorp heen. Maar als z< bereiken duurt het nog zeker weg klaar is. Wilt u nog een kopje9" De ober zwijgt even. Een wegreus met aanhanger schuift langs het raam. Het cafe wordt even duister, het lege kopje rinkelt vrolijk op het schoteltje. „Nog vier jaar", herhaalt de ober. Het zal zijn tijd wel duren. soort van snelweg ?en akkoord jaar Portugal nieuwe voorzitter EG LISSABON In de Portugese hoofdstad Lissabon is gisteren tijdens een korte plechtigheid de Europese vlag gehesen om aan te geven dat Portugal het voorzitterschap van de Europese Ge meenschap van Nederland officieel heeft overgenomen. Onder de klanken van de negende symfonie van Beethoven werd het blauwe dundoek met de twaalf goudkleurige sterren gehesen bij het culturele centrum Belem. Onder de aanwezigen bevonden zich onder meer de Portugese president, Mario Soares, en pre mier Aibal Cavaco Silva. De eerste werkbijeenkomst van de EG-leden onder Portugees voorzitterschap is op 8 januari. 11033 - Wat Kees en Olaf al vreesden gebeurt: ze worden door „Orca" gepraaid en aan boord genomen. Ze vertellen de ka- hun verhaal, maar die lacht er om. Dèt is toch te onzinnig... Iepen ze liever voor de waarheid uitkomen: ze zijn natuurlijk ge- ij serteerd van het een of andere schip. En hij is niet van plan walvisjagers en bijna een jaar lang blijven zij aan voor van de „Orca", die voornamelijk op potvissen jaagt. Maar in hun vrije tijd zitten ze in hun hut iets te knutselen: een scheepsmodelletje. Want ze hebben er iets op bedacht om het geheim van het para dijseiland te bewaren. Kees wikkelt zorgvuldig een touw om een plankje en daarop tekenen ze een kaartje, waarop de plaats van de schat nauwkeurig staat aangegeven. Wisseling leden Veiligheidsraad NEW YORK Japan, Honga rije, Marokko, Venezuela en Kaapverdië zijn gisteren toe getreden als niet-permanent lid van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties. Deze vijf landen, die de plaats innemen van Ivoorkust, Jemen, Cuba, Zaïre en Roemenië, zullen ge durende een periode van twee jaar zitting hebben in de vijf tien leden tellende Veilig heidsraad. De overige niet- permanente leden zijn België, India, Zimbabwe, Ecuador en Oostenrijk. Deze landen moeten volgend jaar hun zetel afstaan. Japan, dat probeert om permanent lid te worden, zit al voor de zevende keer in de Veiligheidsraad en Vene zuela voor de vierde keer. De niet-permanente leden be schikken niet over het veto- JERUZALEM In Israël hebben religieuze partijen in de regeringscoalitie van premier Yitzhak Shamir hun onderlinge strijd, waardoor de aanvaarding van de begroting voor 1992 en daarmee het voortbestaan van het ka binet op het spel werd ge zet, beëindigd. Verwacht wordt dat premier Shamir vandaag de begroting voor een stemming zal voor leggen. Aanvankelijk had het begrotingsdebat dinsdag al moeten beginnen, maar dit moest vanwege de ruzie in de coalitie meermalen worden uitgesteld. Minister van religie Avner Shaki van de Nationale Reli gieuze Partij bevestigde dat zijn groepering en de kleine, religieus georiënteerde Shas- partij een einde hadden ge maakt aan het conflict over de verdeling van „bijzondere toe lagen". De speciale toelagen, bedoeld voor politieke partijen om hun eigen culturele en educatieve programma's te be kostigen, worden verdeeld door de ministeries van onder wijs en religieuze zaken. Beide departementen worden geleid door ministers van de NRP, die zulke toelagen principieel afwijst. De Shas-partij en twee kleinere religieuze partijen zijn echtfer op de toelagen aan gewezen en verlangen dat de gelden niet door de genoemde ministeries, maar door het bu- -president verdeeld zouden worden. De NRP kwam aan hun wensen tegemoet door schriftelijk te verklaren dat zij de geld stroom naar de drie kleine re ligieuze partijen niet zou hin deren. Het conflict bedreigde het voortbestaan van de regering- Shamir, die steunt op 64 van de in totaal 120 leden van de Knesset. Zowel de Shas-partii met zes als de NRP met vijf zetels had bij voortduren van het conflict de aanvaarding van de begroting kunnen te genhouden. wat vrijwel zeker tot de val van de regering zou hebben geleid. De bijzondere toelagen belopen een bedrag van 230 miljoen gulden, op een totale begroting van 80,5 mil jard gulden.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5