Fokker krijgt er geduchte concurrent bij CcidócGouomit BINNENLAND BUITENLAND 4 FINANCIERINGSTEKORT IN 1991 ONDER 4,75 PROCENT Wall Street DUITSE, FRANSE EN ITALIAANSE VLIEGTUIGBOUWERS IN CONSORTIUM sluit jaar af op record Ru Westerse commandanten bereid tot oorlog om Muur Wegener verwacht dit jaar gelijke winst per aandeel Belgische parlementariër Van Rossem vrijgelaten DONDERDAG 2 JANUARI 1992 Maand respijt voor weekkrant The European LONDEN/NEW YORK The European, de Europese week krant van de in november verdronken Britse zakenman Ro bert Maxwell, blijft zeker tot februari verschijnen. Het beno digde geld daarvoor wordt door de bewindvoerders van de krant verstrekt. In eerste instantie zou de krant volgende week ophouden te bestaan, als voor maandag 6 januari geen koper was gevonden. Volgens een woordvoerder van Arthur Anderson, de bewind voerders van Maxwell's privé-bedrijven, is de kans dat The European blijft bestaan groot. „Er worden gesprekken gevoerd met verschillende gegadigden. De bewindvoerders hebben daar alle vertrouwen in". Potentiële kopers hebben alleen iets meer tijd nodig, aldus de zegsman. Ook adverteerders zouden op het voortbestaan hebben aangedrongen. New York's Daily News, een ander paradepaardje uit de Max well-stal dat bescherming heeft aangevraagd onder hoofdstuk 11 van de Amerikaanse faillissementswet, beschikt zelf nog over voldoende middelen om het tot februari uit te zingen. Op donderdag 9 januari komen de schuldeisers van New York's Daily bijeen. DEN HAAG Het financieringstekort van de overheid zal in 1991 waarschijnlijk lager uitgeval len blijken te zijn dan 4,75 procent, het cijfer waar op het kabinet zich in het regeerakkoord als stre ven heeft vastgelegd, aldus het" ministerie van fi nanciën. De precieze uitkomst van het tekort wordt in februari bekend. Het is tevens mogelijk gebleken een afdracht van 1.635 miljoen gulden aan het kinderbijslagfonds (AKW-fonds) reeds in 1991 te betalen. Deze afdracht, die het financie ringstekort belast, zou aanvankelijk pas in 1992 plaatsvinden. Half december kondigde minister Kok van financiën reeds een mogelijk vervroegde afdracht aan. Bij de Tussenbalans in het voorjaar van 1991 werd ingeschat dat de eenmalige versnel ling tot extra opbrengsten in 1991 en in 1992 zou den leiden. Maar omdat de belastingplichtigen veel sneller dan verwacht volgens de nieuwe regels handelen, is de opbrengst in 1991 veel hoger en 1992 lager dan bij de opstelling van de Tussenba lans werd verwacht. Hierdoor valt in 1991 het fi nancieringstekort mee, maar dreigt in 1992 juist een verslechtering van het tekort. Daar staat op zijn beurt weer tegenover dat de vervroegde af dracht, in 1991, aan het kinderbijslagfonds een te genovergesteld effect heeft: het ontlast het finan cieringstekort voor het komende jaar. Algerijnse coalitie tegen moslim - fundamentalisten ALGIERS Vakbonden, niet-confessionele poli tieke partijen en onafhankelijke kranten' in Alge rije hebben dinsdag hun krachten gebundeld in een nieuwe coalitie om moslim-fundamentalisten van een bijna zekere absolute meerderheid in het parlement af te houden. Het fundamentalistische Islamitisch Reddingsfront (FIS) won vorige week donderdag bij verkiezingen 188 van de 430 zetels in het Algerijnse parlement. Het front komt nog maar 28 zetels tekort voor een absolute meerder heid en is favoriet in de meeste van de 199 kiesdis tricten waar op 16 januari in een tweede ronde een volksafgevaardigde moet worden gekozen. Als re actie op de dreigende absolute overwinning van de fundamentalisten deed de nieuwe coalitie, die zich zelf het Nationale Comité voor de Bescherming van Algerije noemt, een oproep aan „de voorstan ders van democratie" actie te ondernemen „voor het te laat is". Gijzeling in bank VS eindigt met dood overvaller PLACENTIA Een gewapende man die dinsdagmiddag in de Amerikaanse plaats Placentia (bij Los Angeles) een bank bin nenstapte met de mededeling een tas vol explosieven bij zich te hebben, heeft zich zelf gedood na gedurende vijf uur 28 men sen in gijzeling te hebben gehouden. Politiemannen en agenten van de veilig heidsdienst FBI omsingelden de bank na dat een bankemployé de alarmknop had ingedrukt. De overvaller probeerde op een gegeven moment per auto te ont vluchten. Achtervolgd door veiligheids agenten moest hij zijn vluchtpoging opge ven toen hij stuitte op een blokkade van politiewagens. „Hij stapte uit, liep naar de voorkant van zijn auto en schoot zichzelf door het hoofd", aldus een politiewoord voerder. Vei eisl lOME i2 mei loholii nicalii ten. 1 rerkot iay. D ;ehou< irank joedki rardt foor d ;ewon ie ei lachte demh [iftige OTTOBRUNN Fokker krijgt er dit jaar een ge duchte concurrent bij. Waarschijnlijk al deze maand beslist Deutsche Aerospace (Dasa) om sa men met de Franse Aeros patiale en de Italiaanse Alenia een nieuw Euro pees consortium op te richten voor de produktie en verkoop van verkeers vliegtuigen met minder dan 130 stoelen. NEW YORK De aande lenkoersen op de New- yorkse effectenbeurs heb ben 1991 afgesloten op een recordniveau. De Dow Jo- nes-index van de dertig be langrijkste fondsen steeg op oudejaarsdag met 4,92 pun ten tot 3.168,83, waarmee voor de Vierde achtereen volgende beursdag een re cord werd gevestigd. Over het hele jaar was er een stijging met 535 punten ofwel 20,3 procent. Bijna de helft van de jaarwinst (255 punten) werd geboekt gedurende de laatste tien dagen van 1991. Handelaren schrijven dat toe aan de verlaging van het Amerikaanse disconto van 4,5 tot 3,5 procent op 20 december. Die maatregel vergrootte niet alleen de kans op economisch herstel, maar had ook tot ge volg dat aandelen voor beleg gers veel aantrekkelijker wer den dan obligaties of spaarre keningen. Ook op de Londense effecten beurs kreeg 1991 een klinkend slot. De Financial Times-index van 100 aandelen steeg met 73,1 punten tot 2.493,1, een winst van drie procent. Het was de sterkste stijging van het jaar. Valutamarkt Op de valutamarkt in New York sloot de dollar het jaar af op een koers van 1,7090, iets hoger dan de laatste koers van 1,7085 in Europa. De koers van de Amerikaanse munteen heid bereikte op 11 februari een historisch dieptepunt met een slotkoers van 1,6310 in Amsterdam. Het hoogste ni veau van het afgelopen jaar werd op 5 juli geregistreerd op ongeveer ƒ2,07. Het nieuwe consortium blijft zo uit het vaarwater van Air bus, die alleen vliegtuigen bouwt met meer dan 130 stoe len. Het zit des te meer in het vaarwater van Fokker die zich richt op de markt voor vlieg tuigen van 70 tot 130 stoelen. In dat marktsegment valt nog geld te verdienen. De markt voor vliegtuigen met meer dan 130 stoelen is verdeeld tussen Boeing en Airbus. Daar is voor nieuwkomers geen eer te be halen. Mede omdat Airbus wordt gedomineerd door Frankrijk eisen de Duitsers dat zij de eerste viool mogen spelen bij de ontwikkeling van de nieuwe straalverkeersvlieg- tuigen in het spectrum van 80 tot 130 stoelen. Eerst willen de Duitsers een concurrent van de Fokker 100 lanceren, de DAA 92. Later moet daarvan een verlengde versie op de markt komen, de DAA 122, concurrent van de verlengde De nieuwe 70-zitter (F70) van Fokker, die volgens Nederlandse de vliegtuigbouwer nog deze maand definitief wordt gelanceerd en de nodige concurrentie staat te wachten. m foto: anp Traag Het nieuwe Europese consorti um is zeer groot en beschikt over heel veel geld, maar is traag. De DAA 92 is pas tegen het einde van dit decennium op de markt, omdat het toestel helemaal vanuit het niets moet worden ontwikkeld. Fokker is klein en heeft wei nig geld Het bedrijf schuimt 's werelds beleggingsmarkten af op zoek naar kapitaalverschaf fers voor de ontwikkeling van twee nieuwe straalvliegtuigen, één met 70 en één met 130 stoelen. Maar Fokker is wel zeer snel, omdat het een be staand vliegtuig op de markt heeft waaruit binnen korte tijd deze twee andere versies ont wikkeld kunnen worden. Fok ker heeft aangekondigd de 70- zitter in januari definitief te lanceren. De marktbehoefte daaraan is volgens Fokker vooral sinds de Golfoorlog heel duidelijk naar voren ge komen. De ontwikkeling van de 70- zitter is aanmerkelijk goedko per en er zijn minder risico's mee gemoeid, omdat Fokker daarmee niet direct de con frontatie zoekt met de Duitsers die eerst een 100-zitter en daarna een 130-zitter willen bouwen; de markt ligt nog min of meer braak. Fokker gokt namelijk ook op het wegvallen van de enige concurrent met 70 stoelen, de British Aerospa ce Regional Jet, een 'gekrom pen' versie van de BAe 146. Argwaan Het zwaar verliesgevende BAe wordt momenteel ingrijpend gereorganiseerd en Fokker hoopt dat de verliesgevende civiele vliegtuigprogramma's die reorganisatie niet zullen overleven. Blijft dus over Dasa. De men geling van hoon en argwaan bij Fokker is te herleiden tot de zeperd die de Duitsers in de jaren zeventig hadden met hun binnen het Duits-Neder landse concern VFW-Fokker ontwikkelde 614-jet. Volgens de Fokker-overlevering moes ten de betweterige Duitsers die zonodig geheel naar hun eigen superieure technische inzicht ontwikkelen en zou de markt ervoor dan wel vanzelf ont staan - wat niet gebeurde. Het is voor Fokker het voorbeeld dat Duitsers in vliegtuigbouw niet marktconform denken. Maar Dasa heeft wel wat meer reserves dan VFW destijds. Maar Dasa ziet zichzelf niet, zoals Fokker, in de eerste plaats als een bedrijf dat op commerciële basis passagiers vliegtuigen bouwt en verkoopt in een markt, waarin de krachtverhoudingen louter worden bepaald door concur rentie en afwezigheid van overheidssubsidies. Dasa ziet zichzelf, zo zet woordvoerder Preissler uiteen, als onderdeel van Daimler-Benz en Daim ler-Benz ziet zichzelf als in strument van Duitse, maar zo mogelijk meer nog van Euro pese industriepolitiek; een be drijf van die astronomische omvang (100.000 werknemers, 21 miljard D-Mark jaaromzet) wordt vanzelf van strategisch belang voor de overheid en het belang voor Duitsland en het belang voor Europa zijn op die schaal bijna synoniem, zo valt uit Preisslers uiteenzet ting op te maken. Doelstellingen De tegenstelling tussen beide bedrijven lijkt vooral te herlei den tot hun doelstellingen. Preissler: „Daimler-Benz ziet zichzelf als een onderneming die voor de wereldmarkt mo biliteit produceert van men sen, goederen en informatie". Vliegtuigbouw is daar slechts een onderdeel van, maar mag in het totaalpakket niet ont breken om op langere termijn op wereldschaal te blijven meetellen. Dat betekent dat Daimler-Benz in een markt waarin volgens Preissler „op dit moment te veel aanbieders zijn", eventueel geld moet toe leggen op Dasa's vliegtuig bouw. Maar grote bedrijven zijn nu eenmaal bij machte om veel langer kosten voor de baat te laten uitgaan. Preissler: „Voor Fokker zal het steeds belangrijker worden I zich aan te sluiten bij één van' I de grote nationale concerns als f Deutsche Aerospace, Aerospa- I tiale dan wel British Aerospa- I ce." Alleen op die manier kan I de Nederlandse vliegtuigin- dustrie een rol spelen binnen I toekomstige supra-nationale Europese consortia waarin de I Duitse, Franse, Britse en Itali aanse nationale concerns zul len samenwerken. „Er moet 1 een Europees consortium ko- men om het Europese aanbod I aan civiele vliegtuigen, waarin 1 nu een gat zit tussen de 80 130 stoelen, af te ronden". In marketing-jargon heet dat een „me too"-produkt, een produkt dat alleen op de markt wordt gebracht om de eigen positie te verdedigen te genover die van de concur rent. „De Fokker 130 en de Fokker 70 die wij willen gaan ontwikkelen, zijn geen too'-produkten", benadrukte Fokkertopman Nederkoorn het afgelopen jaar tegenover beleggers, „maar 'competition- beaters' omdat zij het goed koopst zijn in exploitatie". De achterliggende lange-termijn- strategie schuilt er in dat de Fokker 70, 100 en 130 allemaal op dezelfde assemblagelijn kunnen worden gebouwd. Ne derkoorn legt uit dat dit de kwetsbaarheid van de vlieg tuigbouwer geringer maakt: voor één van de drie types zal altijd wel marktvraag zijn. Fokker zoekt door het verbre- (tun den van het eigen produktas- sortiment vermindering van zijn kwetsbaarheid. Daimler- Ver Benz zoekt voor Dasa een rol van wereldformaat. Ergens zullen die twee elkaar tegen komen. rei ec llen LONDEN Britse legercom mandanten waren, samen met hun Amerikaanse en Franse collega's, bereid tot oorlog om de vrijheid van West-Berlijn te beschermen toen in 1961 de Berlijnse Muur werd gebouwd. Dit blijkt uit een tot nog toe geheim gebleven document van de Britse regering dat gis teren openbaar werd gemaakt. In augustus 1961 sloot de rege ring van het toenmalige com munistische Oost-Duitsland de grens tussen Oost- en West- Berlijn en trok zij een goed be waakte muur op tussen de twee stadsdelen orpte voorko men dat Oostduitse burgers naar het Westen zouden vluchten. Op 24 augustus 1961, een week nadat de Oostduit sers waren begonnen met de bouw van de muur, kwam de Commissie van Chefs van Sta ven bijeen om zich te beraden op een gezamenlijke houding van Groot-Brittannië, de VS en Frankrijk tegenover de Berlijnse kwestie. Zij kwamen tot de conclusie dat de landen genoodzaakt wa ren „de aanwezigheid en vei ligheid van hun troepen in West-Berlijn, de vrijheid, le vensvatbaarheid en toeganke lijkheid van de stad te hand haven". „Ofschoon iedere re delijke poging zal worden ge daan om tot een vreedzame re geling te komen met de Sov jet-regering over de Berlijnse kwestie, zullen de westelijke geallieerden in afwachting van een dergelijke regeling alle noodzakelijke en geëigen de stappen ondernemen om hun vastbeslotenheid te tonen bij het vasthouden aan hun voorwaarden, indien noodza kelijk met het gevaar van oor log", aldus het document dat de commandanten opstelden. De visie van de regering van de toenmalige Britse premier Harold MacMillan op de Ber lijnse kwestie was niet terug te vinden in de stukken. Het ka binet besprak de kwestie op 5 september 1961, maar de notu len van deze bijeenkomst zijn niet ter inzage gegeven. Volgens de Britse wet op ge heime overheidsdocumenten vormen de meeste van deze stukken na dertig jaar geen gevaar voor de staatsveiligheid meer. Elk Nieuwjaar wordt een grote hoeveelheid kabi netsstukken en andere docu menten over een breed scala van onderwerpen vrijgegeven. Andere, nog steeds gevoelig liggende stukken van dertig jaar oud blijven echter nog kele jaren achter slot en gren del. allei gt e< DUW. el ar rhog geer Slipjacht te Alem Een meute fox-honden volgt de „master" (links) tijdens een slipjacht op oudejaarsdag. Bij deze jacht wordt een kunstmatig vossespoor gemaakt door een bos stro, gedrenkt met mest uit een vossehol, over de grond te slepen. Voor de achttiende maal hield de Koninklijke Nederlandse Jachtvereniging deze jacht in de omgeving van Alem in de Betuwe. foto: anp SUSKE EN WISKE LAMBIK BABA UITGEVER WIL 70 MILJOEN INVESTEREN (c) Standaard Ultgeverlj/Wavery Productions APELDOORN Uitge ver Wegener Tijl ver wacht voor dit jaar een ten minste gelijke netto winst per aandeel. Daarbij is rekening gehouden met de te verwachten winst- bijdrage van de pas ge- aquireerde Oostelijke Dagbladen Combinatie ODC en andere overne mingen, plus de door het samengaan van Wegener en ODC optredende sy nergetische effecten. Dit schrijft Wegener, uitgeef ster van onder meer Utrechts Nieuwsblad en Zwolse Cou rant, in het plaatsingsbericht voor de aandelen, die worden uitgegeven in verband met dë overneming van ODC. Deze geeft onder meer Dagblad Tu- bantia in Enschede en de Twentsche Courant uit. Voor 1991 handhaaft Wegener de eerder uitgesproken ver wachting, dat de nettowinst over het tweede halfjaar een stijging ten opzichte van de zelfde periode van 1990 te zien zal geven. In het eerste half jaar steeg de nettowinst van 13,7 miljoen naar 14,9 mil joen. Ondanks een uitbreiding van het geplaatste aandelenka pitaal met 5,6 procent ging de winst per aandeel toen van 12,57 naar 13. Voor 1992 gaat Wegener uit van volumestijgingen bij de advertenties en de (betaalde) oplage bij de dag-, nieuws- en huis-aan-huisbladen. Bij de 'direct marketing'- en de grafi sche activiteiten wordt een be perkte toeneming van het om zetvolume verwacht. Er wordt verder rekening gehouden met een belangrijk investe ringsprogramma, nu geschat op f 70 miljoen. Geen ontslagen Wegener behaalde in 1990 een omzet van van 478 miljoen en had 2775 mensen in dienst. ODC behaalde in dat jaar een omzet van 236 miljoen en had 1518 werknemers. Door de fusie als zodanig zullen geen gedwongen ontslagen vallen. In verband met de fusie zal er op 13 januari een buitengewo ne aandeelhoudersvergadering worden gehouden. Er komt daarbij ook een statutenwijzi ging aan de orde, waarbij on der meer de naam Wegener Tijl wordt veranderd in Wege ner NV en de nominale waar de van de aandelen wordt ver laagd van 10 tot 2,50. Oe) >g. m tocl in d£ ren or co >k d e. O] )S-pi arove E, eft ii d de ig te/ De Belgische parlementariër Jean-Pierre van Rossem verlaat de gevangenis. Hij werd op oudejaarsdag door aanhangers van zijn partij opgewacht met bloemen en champagne. foto: epa BRUSSEL Belgiës bekendste kamerlid, de excentrieke beurs- goeroe Jean-Pierre van Rossem, is dinsdagmiddag op vrije voe ten gesteld op gezag van het Antwerpse gerechtshof. Volgens een woordvoerder van het hof kan tegen deze beslissing geen beroep worden aangetekend. Van Rossem werd vlak voor de parlementsverkiezingen van 24 november, waarbij zijn ROS- SEM-partij drie zetels won, opgepakt op verdenking van oplich ting. In een smoking gekleed wandelde Van Rossem de gevan genis uit, om door vrienden en partijgenoten op champagne te worden onthaald. Hij trok fel van leer tegen „de machthebbers van hier" die hem buiten het parlement wilden houden, en ver geleek hen met de Georgische president Gamsachoerdia. Vorige week had het Belgische parlement al besloten dat Van Rossum op 6 januari moest worden vrijgelaten, zodat hij de dag erop als kamerlid kon worden beëdigd. i Lamont sluit devaluatie van pond uit LONDEN De waarde van het binnen het Europese wis selkoersmechanisme (ERM)t" onder druk staande Britse pond zal binnen afzienbare tijd niet worden verminderd. Dit heeft de Britse minister van fi nancien Norman Lamont in een interview met de Financi al Times gezegd. Het pond staat onder forse druk sinds de Duitse Bundes bank twee weken terug de rente verhoogde. Door de Duitse stap, die vooral is be doeld om de in Duitsland weer oplopende inflatie in de hand te houden, is de Britse rege ring niet goed meer in staat om de rente in Groot-Brittan- r jy nië te verlagen. Verlaging van iZ) de hoge Britse rente (10,5 pro- cent, tegen 8 procent in Duits- land) is één van de middelen 35-^ die Lamont in petto had om de f kwakkelende Britse economie ^"^5 aan te zwengelen. De Britse munt werd na de Duitse rente: verhoging op omvangrijke schaal door speculerende geld handelaren van de hand ge daan, omdat die verwachtten dat het pond niet aan een de valuatie zal kunnen ontk< men. Volgens Lamont is het niet on denkbaar dat een devaluatie juist zal leiden tot nog hogere repte, „omdat de markten nii de garantie hebben dat een r< gering die bereid is om eens i devalueren, dat niet opnieuw doet". Lamont zei in het inter view verder dat de groei van de Britse economie vermoede- J'n lijk lager zal uitvallen dan de len z< bescheiden 0,6 procent die hij &6rtei amper een maand geleden1 raamde.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4